РІШЕННЯ
Іменем України
справа №133/53/22
20.09.22 м. Козятин
КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
у складі головуючої судді Пєтухової Н.О.,
за участі секретаря судового засідання Гаврилюк О.Г.,
позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Козятинської міської ради Вінницької області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просив визнати за ним в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на завершення приватизації земельної ділянки, площею 0,31 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
В обгрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що Рішенням 3 сесії 22 скликання Пиковецької сільської ради Козятинського району Вінницької області від 22 березня 1995 року «Про надання земельної ділянки у власність» ОСОБА_3 була передана безоплатно в особисту приватну власність земельна ділянка, загальною площею 0,31 га, для ведення особистого підсобного господарства, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. За життя, а саме 01 листопада 2000 року, ОСОБА_3 склала заповіт, яким все належне їй на день смерті майно заповіла йому - ОСОБА_1 . У встановлений законом строк він спадщину прийняв та оформив , отримавши свідоцтво про право на спадщину за заповітом, до складу якої увійшла земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,2548 га, розташованої на території Пиковецької сільської ради Хмільницького району, Вінницької області, кадастровий номер - 0521486000:03:002:0160. Однак у видачі Свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, площею 0,31 га, для ведення особистого підсобного господарства, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , йому відмовлено у зв`язку з незавершенням приватизації вказаної земельної ділянки померлою ОСОБА_3 та у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, оскільки відповідно до п.п. 4.20. пункту 4, глави 10, II розділу Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом МЮУ 22.02.2012 року № 295/5, зареєстрованого в МЮУ 22.02.2012 року за № 282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на вказане майно.
Позивач зазначив, що відповідно до довідки виконавчого комітету Пиковецької сільської ради Козятинського району Вінницької області № 69 від 12 лютого 2028 року, за померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , згідно запису в погосподарській книзі №2 за 2016-2020 роки, особовий рахунок № НОМЕР_1 , з 1952 року рахується житловий будинок з госопдарськими будівлями і спорудами та земельна ділянка, площею 0,31 га, які знаходяться в АДРЕСА_1 . Однак житловий будинок в теперішній час зруйнований, а вказаною земельною ділянкою він користувався ще до смерті спадкодавця та користуюсь до цього часу. Відповідно до відповіді Відділу №7 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, відомості про видачу державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,31 га, на території Пиковецької сільської ради Хмільницького (Козятинського ) району Вінницької області виданого на ім`я ОСОБА_3 в місцевому фонді документації із землеустрою відсутні, у зв`язку з чим він звернувся до землевпорядної організації в особі СПД Польового О.М., де йому було роз`яснено, що оскільки рішення про передачу у власність земельної ділянки було видане на ім`я померлої ОСОБА_3 , для виготовлення технічної документації із землеустрою на моє ім`я мені необхідно отримати дозвіл на моє ім`я у відповідному органі місцевого самоврядування. З метою отримання такого дозволу, він через ЦНАП Козятинської міської ради Вінницької області звернувся з відповідною заявою до Козятинської міської ради, на території якої в теперішній час розташована вказана земельна ділянка, однак йому було відмовлено в наданні такого дозволу з посиланням на положення ч.1ст. ст.118 ЗК України, де зокрема зазначено, що громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, до клопотання додається розроблена відповідно до Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення. Тому він вимушений звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 18.01.2022 провадження у справі відкрито в порядку загального позовного провадження, та призначено до підготовчого судового засідання.
Ухвалою суду від 07.04.2022 підготовче засідання у справі закрито, та призначено справу до судового розгляду.
Позивач та його представник адвокат Пилипчук В.О. в судовому засіданні підтримали заявлені позовні вимоги, просили позов задовольнити.
Представник відповідача Козятинської міської ради Вінницької області в судове засідання не з`явився, хоч належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, про що свідчать наявні в матеріалах справи розписки про вручення судових повісток; причини неявки суду не відомі.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши письмові матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 09 березня 2017 року.
На випадок своєї смерті ОСОБА_3 залишила заповіт від 01.11.2000, посвідчений секретарем Пиковецької сільської ради Козятинського району Вінницької області, яким усе своє майно заповідала ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки №109 від 09 березня 2017 року, виданої сільським головою Пиковецької сільської ради Козятинського району Вінницької області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала в АДРЕСА_2 , разом з ОСОБА_1 , та вели спільне господарство.
Відповідно до довідки №69 від 12.02.2018, виданої сільським головою Пиковецької сільської ради Козятинського району Вінницької області, за померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно запису з погосоподарської книги №2 за 2016-2020 роки, особовий рахунок № НОМЕР_1 , з 1952 року рахується житловий будинок з господарськми будівлями і спорудами та земельна ділянка, площею, 0,31 га, які знаходяться в АДРЕСА_2 .
Як вбачається із свідоцтва про право власності на спадщину за заповітом від 09 лютого 2018 року, виданого державним нотаріусом Козятинської державної нотаріальної контори, ОСОБА_1 отримав свідоцтво на право власності на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка складається із земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,2548 га, у межах згідно з планом, розташованої на території Пиковецької сільської ради Козятинського району Вінницької області, кадастровий номер 0521486000:03:002:0160.
Із державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності вбачається, що право власності на зазначену земельну ділянку зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер:39601670 від 09.02.2018.
Рішенням 3 сесії 22 скликання Пиковецької сільської ради Козятинського району Вінницької області від 22.03.1995 ОСОБА_3 надано у власність земельну ділянку, загальною площею 0,31 га, для ведення особистого підсобного господарства. Дана земельна ділянка знаходиться в АДРЕСА_1 . Копія відповідного рішення міститься у справі.
Відповідно до архівного витягу рішення 3 сесії 22 скликання Пиковецької сільської ради народних депутатів Козятинського району Вінницької області від 22.03.1995, ОСОБА_3 значиться в списках на приватизацію земельних ділянок, площею 0,31га, для ведення підсобного господарства, яку передано безоплатно у приватну власність.
Із відповіді 7 Відділу Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, наданої 16.12.2021 на адвокатський запит, вбачається, що відомості про видачу державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення підсобного господарства, площею 0,31 га, на території Пиковецької сільської ради Хмільницького (Козятинського) району Вінницької області, виданого на ім`я ОСОБА_3 в місцевому фонді документації із землеустрою відділу відсутні.
Із відповіді Козятинської міської ради Козятинського району Вінницької області від 05.11.2021 на заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), вбачається, що останньому було відмовлено в наданні такого дозволу.
Відтак, встановлено, що позивач не може в позасудовому порядку оформити свої права на завершення приватизації земельної ділянки.
Із спадкової справи №105/2017 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 вбачається, що єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті останньої є позивач у справі ОСОБА_1 , який подав заяву про прийняття спадщини у визначений законом строк та отримав свідоцтво про право власності на спадщину за заповітом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3.2548 га, розташована на території Пиковецької сільської ради Козятинського району Вінницької області, що належала померлій на підставі державного акту серії ЯГ №476517, кадастровий номер 0521486000:03:002:0160.
Із копії погосподарської книги №2 (1991-1995 рр.) та №4 (1996-2000 рр.) на домоволодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , вбачається, що згідно особових рахунків № НОМЕР_3 та 182 головою господарства за вказаною адресою рахується ОСОБА_3 ; із розділу - «земля в особистому користуванні господарства» зазначено всього землі 0,31га.
Відповідно до копії погосподарської книги № 2 за 1996-2000 роки, та № 4 за 1991-1995 роки, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживала у АДРЕСА_1 . Інших осіб за цією адресою зареєстрованими не вказано.
Відповідно достатті 1216 ЦК України,спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до положеньст. 1218 ЦК України,до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.
За змістом положеньстатті 182 ЦК України,до складу спадщини входить лише те нерухоме майно, право на яке зареєстровано в органах, що здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Таким чином, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві.
Згідно ч. 1ст. 1225 ЦК України,право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно дост. 125 ЗК України,право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
УПерехідних положеннях Земельного Кодексу Українивизначено, у разі, коли спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно дост. 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зіст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування, - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 21 березня 2018 року по справі № 623/633/17, провадження № 61-6243 св 18, в якій зазначено, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зістаттею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 за життя розпочала процедуру приватизації земельної ділянки по АДРЕСА_1 , однак не завершила її. Позивач є єдиним її спадкоємцем, який спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняв, і до складу такої спадщини увійшло право на завершення приватизації вказаної земельної ділянки.
Виходячи із наведеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, відтак, підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.15,16,328,1216,1218 Цивільного Кодексу України, ст. 125, п. 1 розд.Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України, ст. ст.12,81,89,263-265 ЦПК, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Козятинської міської ради Вінницької області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , право на завершення приватизації земельної ділянки, площею 0,31 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Наталя ПЄТУХОВА
Дата документу 20.09.2022
Суд | Козятинський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2022 |
Оприлюднено | 02.11.2022 |
Номер документу | 107036706 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
Пєтухова Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні