Справа № 296/4381/21
2/296/2542/21
У Х В А Л А
Іменем України
17 жовтня 2022 рокум. Житомир
Корольовський районний суд міста Житомира в складі: головуючого судді Шалоти К.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" про закриття провадження у цивільній справі №296/4381/21 за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" про захист прав споживачів шляхом стягнення безпідставно списаних коштів,
У С Т А Н О В И В :
І. СУТЬ СПРАВИ
1.1. 11.05.2021 ОСОБА_1 (далі також позивач) звернувся до Корольовського районного суду міста Житомира із позовом до Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" (далі також АТ КБ "Приватбанк", відповідач), в якому просив стягнути з останнього на свою користь 57 154 грн 48 коп. безпідставно списаних коштів з банківського рахунку.
ІІ. ПРОЦЕДУРА та КЛОПОТАННЯ СТОРІН
2.1. 12.05.2021 ухвалою суду відкрито провадження у цивільній справі №296/4381/21, яку призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
2.2. Представник відповідача направив на адресу суду відзив на позов, в якому просив закрити провадження у даній справі, посилаючись на те, що розгляд даної справи відноситься до юрисдикції господарських судів.
2.3. Позивач направив до суду відповідь на відзив, в якій вказував на помилковість посилань банку про те, що справа за його позовом повинна розглядатись у господарському судочинстві.
ІІІ. НОРМИ ПРАВА, ЩО ПІДЛЯГАЮТЬ ЗАСТОСУВАННЮ
3.1. За змістом статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
3.2. Відповідно до положень статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ здійснюється в порядку іншого судочинства.
3.3. Згідно частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.
3.4. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 255 Цивільного процесуального кодексу України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
ІV. МОТИВИ СУДУ
4.1. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23 березня 2021 року у справі №367/4695/20 (провадження № 14-12цс21) вказала, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, у якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа. Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можна розглядати будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін зазвичай є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
При вирішенні питання про те, чи можна вважати правовідносини та відповідний спір господарськими, слід керуватися ознаками, наведеними у статті 3 ГК України. Господарський спір належить до юрисдикції господарського суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом.
4.2. При цьому в постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 серпня 2019 року у справі № 646/6644/17 (провадження № 14-352цс19) зроблено висновок про те, що при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду подібних справ визначальним є характер правовідносин, з яких виник спір. Суб`єктний склад спірних правовідносин є формальним критерієм, який має бути оцінений належним судом.
4.3. Предметом позову у даній справі є стягнення з банку грошових коштів, списаних без достатньої правової підстави з банківського рахунку, відкритого позивачем як фізичною особою.
4.4. Між позивачем - фізичною особою та АТ КБ "ПриватБанк" відсутні правовідносини в розумінні ГК України, оскільки спір у справі стосується права, порушеного як споживача банківських послуг, з банківського рахунку якого відповідачем - банківською установою списувалися грошові кошти за відсутності на це, на думку позивача, правової підстави.
4.5. Суд вважає помилковими посилання представника відповідача на правовий висновок Великої Палати Верховного Суду викладений у постанові від 13.03.2018 у справі №415/2542/15-ц, де зазначено, що з 15.12.2017 у випадку об`єднання позовних вимог щодо виконання кредитного договору з вимогами щодо виконання договорів порки, укладених для забезпечення основного зобов`язання, спір має розглядатися за правилами господарського чи цивільного судочинства залежно від сторін основного зобов`язання, оскільки правовідносини, що були предметом розгляду у справі №415/2542/15-ц та є предметом розгляду у цій справі не є подібними, оскільки різняться за предметом позову, підставами позову та правовим регулюванням спірних відносин.
4.6. Враховуючи, що спір між сторонами є спором про цивільне право, виник між позивачем як споживачем банківських послуг, який відкрив рахунок в банківській установі відповідача, з якого останній самостійно (без згоди позивача) здійснював списання коштів і направлений на захист прав позивача як фізичної особи та споживача, між сторонами справи відсутні господарські правовідносини, суд дійшов висновку, що позов повинен розглядатися в порядку цивільного судочинства, а тому у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у даній справі слід відмовити за безпідставністю.
Керуючись 4, 19, 260, 261 Цивільного процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В :
1. У задоволенні клопотання представника Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" про закриття провадження у цивільній справі №296/4381/21, відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Костянтин ШАЛОТА
Суд | Корольовський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2022 |
Оприлюднено | 02.11.2022 |
Номер документу | 107037625 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Корольовський районний суд м. Житомира
Шалота К. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні