Справа № 638/9218/18
Провадження № 1-кп/638/255/22
УХВАЛА
Іменем України
03 листопада 2022 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
захисників ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судового засідання у місті Харкові об`єднане кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2, 3 ст. 185, ч. 2 ст. 186, ч. 1 ст. 309 КК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 309 КК України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 2 ст. 186 КК України,
в с т а н о в и в:
У провадженні Дзержинського районного суду м. Харкова знаходиться об`єднане кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2, 3 ст. 185, ч. 2 ст. 186, ч. 1 ст. 309 КК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 3099 КК України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 2 ст. 186 КК України.
Відповідно до обвинувального акта у кримінальному провадженні №12018220480001566 від 19 квітня 2018 року у невстановлений в ході досудового розслідування час, ОСОБА_4 , у невстановленому в ході досудового розслідування місці придбав насіння маку та розчинник. Після чого, 23 квітня 2018 року, у період часу з 10:00 год до 12:00 год виготовив у лісосмузі, неподалік буд. АДРЕСА_1 небезпечний наркотичний засіб - концентрат макової соломи, для власного вживання, без мети збуту.
В подальшому, 23 квітня 2018 року приблизно о 12:30 годин, ОСОБА_4 , реалізуючи заздалегідь обдуманий умисел направлений на зберігання особливо небезпечного наркотичного засобу - концентрат макової соломи, для власного вживання, без мети збуту, знаходився у лісосмузі поблизу будинку АДРЕСА_1 .
В подальшому, знаходячись за вищевказаною адресою, ОСОБА_4 був помічений оперативними працівниками Шевченківського ВП ГУНП в Харківській області, які виконували доручення слідчого. Після чого в ході усної бесіди з оперативними працівниками ОСОБА_4 пояснив, що має при собі наркотичний засіб - концентрат макової соломи. У зв`язку з чим було викликано СОГ Шевченківського ВП ГУНП в Харківській області, слідчий якої, у присутності понятих, виявив та вилучив у ОСОБА_4 , медичний шприц об`ємом 10 мл, який на 0,5 мл був заповнений, відповідно до висновку експерта № 1218 від 04 червня 2018 року, особливо небезпечним наркотичним засобом - концентратом макової соломи, вагою 3,2663 гр, яку останній зберігав для власного вживання, без мети збуту.
Таким чином, в діях ОСОБА_4 вбачається склад кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, тобто незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_7 заявила клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 309 КК України у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України.
Обвинувачений захисника підтримав та пояснив, що повністю визнає себе винним в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні за ч. 1 ст. 309 КК України, за тих обставин, що встановлені прокурором та викладені у обвинувальному акті.
Прокурор клопотання захисника підтримав.
Суд, заслухавши думку прокурора, потерпілого та обвинуваченого, дослідивши матеріали кримінального провадження, дійшов до висновку про закриття кримінального провадження з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 337 КПК України судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акту.
Судом встановлено, що обвинувачений ОСОБА_4 вчинив кримінальний проступок, передбачений ч. 1 ст. 309 КК України, 23 квітня 2018 року.
На момент вчинення кримінального правопорушення була чинною редакція ч. 1 ст. 309 КК України, яка передбачала покарання у виді штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.
Тобто кримінальне правопорушення відповідно до ст. 12 КК України (в редакції станом на 23 квітня 2018 року) було злочином середньої тяжкості.
Однак 01 липня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22 листопада 2018 року №2617-VІІІ, яким на підставі ч. 2 ст. 188 внесено зміни до статті 309 КК України та пом`якшено покарання, зокрема, шляхом виключення такого виду покарання за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України як позбавлення волі.
За чинною редакцію ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 309 КК України, є кримінальним проступком.
Згідно з ч. 2 ст. 4 КК України кримінальна протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння.
Однак, відповідно ч. 1 ст. 5 КК України закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
За таких обставин до даного кримінального правопорушення, вчиненого ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 309 КК України, підлягають застосуванню положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22 листопада 2018 року №2617-VІІІ.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом, у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Таким чином, строк притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 309 КК України закінчився 23 квітня 2021 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до ч. 8 ст. 284 КПК України закриття кримінального провадження або ухвалення вироку з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої цієї статті, не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує. В цьому разі кримінальне провадження продовжується в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом.
При цьому, згідно з положеннями частин 2 та 3 ст. 49 КК України, передбачені вказаною статтею строки давності можуть зупинятися, якщо особа, що вчинила злочин, ухиляється від досудового слідства або суду та перериватися, якщо до закінчення такого строку особа вчинить новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Згідно ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
При цьому, закон не пов`язує можливість застосування положень ч. 1 ст. 49 КК України зі згодою потерпілого на це, оскільки обов`язковою передумовою для закриття провадження у справі є наявність згоди особи на звільнення від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав, яку обвинувачений надав та просив закрити провадження і не наполягав на продовженні розгляду справи в загальному порядку.
Тобто, враховуючи, що з моменту вчинення обвинуваченим ОСОБА_4 інкримінованого йому кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, минуло більше трьох років, відсутні обставини, які зупиняють та переривають перебіг строків давності, суд вважає можливим клопотання задовольнити, у зв`язку з чим обвинувачений підлягає звільненню від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строку притягнення до кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження - закриттю.
Під час судового засідання судом з`ясовано, що обвинувачений цілком розуміє правові наслідки закриття кримінального провадження, а також, що його позиція є добровільною, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин.
На підставі викладеного, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України, п. 1 ч. 2 ст. 284, ч. 4 ст. 286, ч. 3 ст. 288 КПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_7 про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, у зв`язку із закінченням строку давності.
Кримінальне провадження № 12018220480001566 від 19 квітня 2018 року в частині обвинувачення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України - закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом семи діб з дня її оголошення.
Повний текст ухвали проголошено 07 листопада 2022 року о 12:50 год.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2022 |
Оприлюднено | 17.01.2023 |
Номер документу | 107131669 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Латка І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні