ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2022 року м. Київ № 640/20632/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., за участю секретаря судового засідання Абрамчук Н.,
представника позивача: Матійко Д.Т.,
представника відповідача: Коваль В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Готель «Козацький» Міністерства оборони України до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Державне підприємство «Готель «Козацький» Міністерства оборони України (далі - позивач або ДП «Готель «Козацький») з позовом до Головного управління ДФС України у м. Києві, Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Київ від 08.08.2019 №3352615147 у повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.11.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі № 640/20632/19 та призначено підготовче засідання у справі.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про помилковість висновків контролюючого органу, оскільки при визначенні суми заниження грошового зобов`язання з податку на прибуток не враховано обставини, що мають істотне значення.
Щодо питання дотримання ДП «Готель «Козацький» вимог податкового законодавства при обліку та здійсненні операцій з векселями позивач вказує, що податковим органом проігноровано податкові наслідки досягнення позивачем податкового компромісу на податкові зобов`язання з податку на прибуток по взаємовідносинах з ТОВ «Альтабор», ТОВ «ІБК «Юкатан», ТОВ «Сінема Буд Плюс» і повторно накладено штрафні санкції на підприємство, що суперечить принципу статті 61 Конституції України. Поряд з цим позивач зазначив, що податковим органом здійснено хибний висновок щодо строків настання/ненастання платежу за відповідними векселями.
Стосовно порушення підприємством податкового законодавства у вигляді заниження доходу від оренди державного майна за 2016, 2017, 2018, а саме приміщення, яке належить Міністерству оборони України та перебуває у господарському віданні ДП «Готель Козацький» МОУ, розташованого за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5, за відсутності договору оренди звертає увагу, що Державне підприємство «Готель «Козацький» не здійснювало діяльності щодо здачі в оренду державного майна. При цьому, позивач зазначає, що таке приміщення було примусово зайнято іншою юридичною особою, а саме ГО «Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морському флоту «Цивільний корпус «Азов» ще з 2014 року, та на обґрунтування своїх доводів посилається на рішення Господарського суду м. Києва у справі № 910/4153/19, яким установлено незаконність перебування вказаної організації у цьому приміщенні та відсутність в укладеного з нею договору № 01-10/2014 про відшкодування витрат ознак оренди. Крім того, позивач стверджує, що всі конструкції цього приміщення непридатні до експлуатації і що 10.12.2008 його будівля була виведена з експлуатації. Додатково позивач зауважує, що посадовими особами контролюючого органу було вирахувано суму доходу підприємства від оренди майна на підставі власних суджень і припущень, оскільки незалежна оцінка, що є однією зі складових для розрахунку вартості оренди за Методикою, затвердженою КМУ, ніким не проводилася.
В частині взаємовідносин Державного підприємства «Готель «Козацький» з Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (колишня назва «Солюшн Хаус») та Приватним підприємством «Овакс-ЛТД» стверджує, що правомірно сформував дані бухгалтерського та податкового обліку за наслідками взаємовідносин з вказаними контрагентами, господарські операції з якими підтверджені належним чином складеними первинними документами, які містять необхідні для цілей оподаткування відомості про зміст та обсяг спірної операції. Зауважує, що контролюючого органу, крім первинної бухгалтерської документації, яка підтвердила рух активів у процесі здійснення господарської операції, були надані фотознімки, на яких відображений поступовий процес надання послуг, передбачених договорами з ПП «Овакс-ЛТД», в повному обсязі, ан підтвердження факту використання придбаних товарів/послуг в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку та належного доказу наявності підстав для формування витрат. Проте, контролюючим органом дані фотознімки не прийнято до уваги при складенні висновків акта перевірки.
Відповідач позов не визнав, у запереченнях на позов зазначив, що посадові особи контролюючого органу при проведенні перевірки позивача та оформленні її результатів діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, а податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.12.2019 відмовлено у задоволенні клопотання представника ГУ ДПС у м. Києві про об`єднання справ № 640/20632/19, № 640/20558/19, № 640/20655/19, № 640/20631/19 в одне провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.12.2019 закрито підготовче провадження підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2020 замінено відповідача Головне управління ДФС у м. Києві (код ЄДРПОУ 39139980) на його правонаступника Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2020 зупинено провадження у справі та призначено по справі судово-економічну експертизу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.02.2021 задоволено клопотання судового експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз про надання додаткових доказів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.06.2022 поновлено провадження у справі.
У судовому засіданні 02.11.2022 було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Заслухавши учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Державне підприємство «Готель «Козацький» Міністерства оборони України як юридична особа зареєстроване 18.05.1993 (номер запису: 1 074 120 0000 012952), що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
У період з 14.05.2019 по 25.06.2019 Головним управлінням ДФС у м. Києві було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Державного підприємства «Готель Козацький» Міністерства оборони України з метою дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2016 по 31.03.2019, валютного - за період з 01.04.2019 по 31.03.2019, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2015 по 31.03.2019 та іншого законодавства.
Результати перевірки оформлені актом від 03.07.2019 № 136/26-15-07-14-07-01-10/14303572 (том 1 а.с. 22-104).
В акті перевірки стверджується про порушення Державного підприємства «Готель Козацький» Міністерства оборони України, зокрема п.44.1, 44.2, 44.6 ст. 44, п.п.134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), у результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 6 331 390,00 грн., у тому числі по періодах: за 2016 рік у сумі 6 064 723,00 грн., за 2017 рік у сумі 167 008,00 грн., за 2018 рік у сумі 99 660,00 грн.
Вказаних висновків контролюючий орган дійшов встановивши, що станом на 01.04.2016 по дебету рахунку 621 «Короткострокові векселі, видані в національній валюті» обліковувались наступні векселя на загальну номінальну вартість 31 646 693,27 грн.:
виписані в рахунок погашення заборгованості перед ТОВ «Альтабор» (код 37450578) №АА2474333, №АА2474334, №АА2474335, №АА2474336, №АА2474337, №АА2474338: №АА2474339, №АА2474340, №АА2474341, №АА2474342, №АА2474343, №АА2474344, №АА2474345, №АА2474346, №АА2474347, №АА2474348, №АА2474359, номінальною вартістю 1 000 000 грн. кожен, № АА2474435 номінальною вартістю 472 000 грн., всього на суму 17 472 000 грн.;
виписані в рахунок погашення заборгованості перед ТОВ «Сінема Буд Плюс» (код 37616745) - №АА2474436 номінальною вартістю 2 230 000 грн.;
виписані в рахунок погашення заборгованості перед ТОВ «ІБК «Юкатан» (код 34378473) - №АА2474432 номінальною вартістю 1 500 000 грн., №АА2474433 номінальною вартістю 1 500 000 грн., №АА2474434 номінальною вартістю 916 861,59 грн., всього на суму З 916 861,59 грн.;
виписані в рахунок погашення заборгованості перед ТОВ «Айс-Вок» (код 35660200) - №АА2474438 номінальною вартістю 3 820 627,68 грн.;
виписані в рахунок погашення заборгованості перед ТОВ «Магреб Україна» (код 36282249) - №АА36282249 номінальною вартістю 4 207 204 грн.
При аналізі рахунку 621 «Короткострокові векселі, видані в національній валюті» контролюючим органом встановлено коригування зобов`язання на суму 31 646 693,27 грн. по вищезазначеним векселям та списано на рахунок 44 «непокриті збитки» зазначена операція відбулася на підставі наказу від 15.09.2016 №17 ДП МОУ «Готель Козацький» «Про виправлення даних обліку у відповідність до реального фінансово-економічного стану підприємства»
Вказана операція призвела до зменшення значення рядків балансу, а саме: рядку 1605 «Векселі видані» (розділ III «Поточні зобов`язання і забезпечення» Пасиву балансу) в сумі 31 646 ,6 тис. грн., та зменшення від`ємного значення рядку 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» (розділ І «Власний капітал») в сумі 31 646,6 тис. грн., що зумовило збільшення власного капіталу. В той же час, на фінансовий результат зазначена операція не вплинула.
Як зазначено в акті, до перевірки підприємством не було надано актів приймання-передачі простих векселів та копій самих векселів, отже встановити строк на пред`явлення позовних вимог не є можливим.
Згідно з актом перевірки, до складу «Інші доходи» рядок 2240 Звіту про фінансові результати не віднесено суму доходу по списанню заборгованості по виданим векселям на загальну суму 31 646 693 грн., у тому числі: за III квартал 2016 року на суму 31 646 693 грн.
Таким чином, контролюючим органом стверджується порушення ДП «Готель «Козацький» п.п. 134.1.1. п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України, оскільки до складу оподатковуваного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку, не включено списання заборгованості по виданим векселям всього у розмірі 31 646 693 грн., у тому числі: за III квартал 2016 року на суму 31 646 693 грн.
Також перевіркою встановлено, що протягом охопленого перевіркою періоду ДП «Готель Козацький» МОУ надавало послуги з оренди приміщення за адресою м. Київ, пров. Шевченка, 5 Громадській організації Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морського флоту «Цивільний корпус «Азов» на безоплатній основі.
Податковим органом зазначено, що взаємовідносини користуванням даним майном Громадською організацією підтверджується наявністю господарських відносин, а саме договором про відшкодування витрат.
Зокрема, відповідно до договору про відшкодування витрат від 01.10.2014 №01-10/2014 між ДП «Готель «Козацький» та Громадській організації Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морського флоту «Цивільний корпус «Азов» вказаним ГО відшкодовуються витрати ДП «Готель Козацький» на електропостачання водовідведення, сплату земельного податку та витратні матеріали.
Крім того, в акті перевірки зазначено, що відповідно до статуту ДП «Готель Козацький» МОУ засноване на державній власності, діє як державне комерційне підприємство та належить до сфери управління Міністерства оборони України. Тому, для розрахунку ставок орендної плати підприємство, яке засноване на державній власності керується постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу» зі змінами та доповненнями.
Згідно з Додатком 2 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно т пропорції її розподілу постанови КМУ від 04.10.95 №786 передбачено орендні ставки за використання нерухомого державного майна, а саме: пунктом 27 визначено за розміщення творчих спілок, громадських об`єднань, релігійних та благодійних організацій на площі, що не використовується для провадженню підприємницької діяльності і становить для частини площі, що перевищує 50 кв. метрів становить 7%.
В ході проведення перевірки інформації щодо проведення незалежної експертної оцінки не надано.
Таким чином, контролюючий орган дійшов висновку, що Державне підприємство «Готель Козацький» Міністерства оборони України надавало послуги з користування майном Громадській організації Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морського флоту «Цивільний корпус «Азов» за відсутності договору оренди, у зв`язку з чим недоотримано економічної вигоди у вигляді доходу та з урахуванням чого занижено суму доходу від оренди державного майна при відсутності договору оренди за період з 01.04.2016 по 31.03.2019 на загальну суму 612 061,00 грн.
Крім того, контролюючим органом встановлено документальне оформлення господарських операцій між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України та ТОВ «Ешкере» (колишня назва «Солюшн Хаус»), ПП «Овакс-ЛТД» за відсутності факту її реального здійснення, з урахуванням чого податковий орган дійшов висновку про заниження фінансового результату до оподаткування за 2016 рік на загальну суму 1 792 640,00 грн.
На підтвердження такого висновку контролюючий орган в акті перевірки посилається на те, що фінансовий звіт суб`єкта малого підприємництва від ТОВ «Ешкере» за 2017 рік не подано, основні засоби відсутні. Інформація щодо власних та орендованих складських приміщень та наявності основних засобів, в тому числі власного чи орендованого транспорту - відсутня. Свідоцтво платника ПДВ № 200217090 від 24.04.2015 анульовано 31.10.2018.
В ході аналізу діяльності ДП «Готель «Козацький» встановлено, що обсяги прання білизни у період з червня 2016 року по грудень 2016 року (в період залучення ТОВ «Ешкере») зросли майже у двічі при зменшенні кількості проживаючих у червні-серпні 2016 в порівнянні з травнем, та кількості проживаючих v вересні-грудні на рівні квітня-травня. Аналогічні висновки містяться у звіті по результатам аудиту відповідності окремих питань ДП «Готель Козацький» №234/40/1 І від 17.03.2017.
Крім того, як зазначено в акті перевірки, відповідно до ухвали Печерського районного суду м. Києва від 15.02.2018 по справі №757/8424/1 8-к ДП «Готель «Козацький» МО України, протягом 2016 року уклало договори з ТОВ «Солюшн Хаус», яке має ознаки фіктивності, на надання ДП «Готель «Козацький» наступних послуг: оформлення кадрової документації, проведення рекламної кампанії, з клінінгу та хімчистки, з юридичних питань, з оцінки стану бухгалтерського обліку та аналізу фінансової спроможності. з розробки концепції та дизайну кав`ярні, з перетягування тканиною меблів, з проведення заходів до дня туризму, з розробки меню ресторану, та безпідставно перерахували кошти в розмірі 1 949 809,82 гривень, в той час коли ТОВ «Солюшн Хаус», згідно з установчими документами, займається рекламною діяльністю та ніякого відношення до юриспруденції, аудита та клінінгу не має.
Також контролюючий орган вказує на те, що згідно з фінансовими звітами суб`єкта малого підприємництва за 2016, 2017, 2018 роки середня кількість працівників ПП «ОВАКС-ЛТД», осіб - 0, форми І ДФ за 2016, 2017, 201 8 роки не подані.
За результатом аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено оформлення ПП «Овакс-ЛТД» операцій з придбання будівельних робіт по об`єкту ДП «Готель «Козацький» у ТОВ «Аміго Компані Груп», ТОВ «Хілка Груп».
Основний вид діяльності ТОВ «Аміго Компані Груп» - оптова торгівля відходами та брухтом. Згідно з податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2017 року працювало осіб - 1. Згідно з фінансовим звітом суб`єкта малого підприємництва за 2017 рік основні фонди відсутні.
За результатом аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено оформлення ТОВ «Аміго Компані Груп» операцій з придбання будівельних робіт по об`єкту ДП «Готель «Козацький» у ТОВ «Ліра-Снейкс».
Основний вид діяльності ТОВ «Ліра-Снейкс» - неспеціалізована оптова торгівля. Згідно з податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2017 року працювало осіб - 1. Згідно з фінансовим звітом суб`єкта малого підприємництва за 2017 рік основні фонди відсутні.
За результатом аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ «ЛІРА-СНЕЙКС» не придбавало у контрагентів-продавців будівельні роботи по об`єкту ДП «Готель «Козацький».
Основний вид діяльності ТОВ «Хілка Груп» - вантажний автомобільний транспорт. Згідно з податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2017 року працювало осіб - 1. ТОВ «Хілка Груп» не подавало до органів ДФС фінансові звіти суб`єкта малого підприємництва за 2017, 2018 роки.
За результатом аналізу Єдиного реєстру податкових накладних не встановлено оформлення ТОВ «Хілка Груп» операцій з придбання будівельних робіт по об`єкту ДП МОУ «Готель «Козацький» у контрагентів-постачальників.
На підставі висновків, зазначених у акті перевірки від 03.07.2019 № 136/26-15-07-14-07-01-10/14303572, Головним управлінням ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення № 3352315147 від 08.08.2019, яким Державному підприємству «Готель Козацький» Міністерства оборони України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності на 7 914 238,00 грн., в т.ч. за податковими зобов`язаннями - на 6 331 390,00 грн, за штрафними санкціями - на 1 582 848,00 грн. (том 1 а.с.105-106).
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку.
За результатами розгляду скарги позивача ДПС України прийняла рішення від 17.10.2019 № 5850/6/99-00-08-05-01, яким зазначене вище податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення (том 1 а.с.107-113).
Вважаючи, що податкове повідомлення-рішення № 3352315147 від 08.08.2019 прийнято з порушенням вимог чинного законодавства позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Щодо висновку податкового органу про заниження ДП «Готель «Козацький» податку на прибуток внаслідок не включення до складу доходу списаної в 2016 році заборгованості за виданими векселями на загальну суму 31 646 693,00 грн.
Так, правовідносини щодо обігу векселів в Україні врегульовано наступними нормативними актами: Женевською конвенцією 1930 року, якою запроваджено уніфікований закон про переказні та прості векселі (далі - Уніфікований закон); Женевською конвенцією 1930 року про врегулювання деяких колізій законів про переказні векселі та прості векселі; Женевською конвенцією 1930 року про гербовий збір стосовно переказних векселів і простих векселів; Законом України «Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі»; Законом України «Про цінні папери і фондову (біржу»; Законом «Про обіг векселів в Україні» та інших прийнятих згідно з ними актів законодавства України (згідно ст. 1 Закону України «Про обіг векселів в Україні» від 35.04.2001 № 2374-ІІІ).
За визначенням, наведеним у статті 14 Закону України від 23.02.2006 № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» (далі - Закон України № 3480-IV), векселем є цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов`язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю).
Векселі можуть бути прості або переказні та існують виключно у документарній формі. Особливості видачі та обігу векселів, здійснення операцій з векселями, погашення вексельних зобов`язань та стягнення за векселями визначаються законом.
Обов`язкові реквізити простого векселя визначені в ст. 75 Уніфікованого закону. Так, простий вексель містить: (1) назву «простий вексель», яка включена в текст документа і висловлена тією мовою, якою цей документ складений; (2) безумовне Зобов`язання сплатити визначену суму грошей; (3) зазначення строку платежу; (4) зазначення місця, в якому повинен бути здійснений платіж; (5) найменування особи, якій або наказу якої повинен бути здійснений платіж; (6) зазначення дати і місця складання Зрослого векселя; (7) підпис особи, яка видає документ (векселедавець).
Відповідно до статті 76 Уніфікованого закону документ, у якому відсутній будь-який з реквізитів, зазначених у попередній статті, не має сили простого векселя, за винятком випадків, зазначених нижче у цій статті. Простий вексель, строк платежу в якому не зазначено, вважається таким, що підлягає оплаті за пред`явленням.
Згідно з ст. 33, 34 Уніфікованого закону (з урахуванням вимог ст. 77 цього закону стосовно простих векселів), встановлено наступні строки платежу за переказним та простим векселем, а саме: за пред`явленням; у визначений строк від пред`явлення; у визначений строк від дати складання; на визначену дату.
Простий вексель строком за пред`явленням підлягає оплаті при його пред`явленні. При цьому, він повинен бути пред`явлений для платежу протягом одного року від дати його складання.
В силу норм статті 4 Закону України від 05.04.2001 № 2374-III «Про обіг векселів в Україні» (далі - Закон України № 2374-III) видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги, за виключенням фінансових банківських векселів, фінансових векселів.
На момент видачі переказного векселя особа, зазначена у векселі як трасат, або векселедавець простого векселя повинні мати перед трасантом та/або особою, якій чи за наказом якої повинен бути здійснений платіж, зобов`язання, сума якого має бути не меншою, ніж сума платежу за векселем.
У разі видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов`язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов`язання щодо платежу за векселем.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що операції щодо видачі та погашення векселя є своєрідним способом проведення негрошового розрахунку за отримані товари (роботи, послуги). У свою чергу вексель по суті виступає письмовим борговим зобов`язанням у вигляді цінного паперу, складеного за встановленою формою, що посвідчує відносини позики і передбачає зобов`язання особи, яка його видала (векселедавця), сплатити у визначений строк зазначену в ньому суму коштів особі, якій він виданий (векселедержателю).
Обов`язковою умовою проведення розрахунків із застосуванням векселів є наявність договору, який в письмовій формі, передбачає такий порядок розрахунку та те, що у випадку видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов`язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов`язання щодо платежу за векселями.
При цьому, простий вексель - це вексель, який виписується позичальником (векселедавцем) і містить нічим не зумовлене зобов`язання сплатити борг векселедержателю. Простий вексель характеризується тим, що у нього векселедавець та платник співпадають, тобто це є одна і та юридична або фізична особа.
В бухгалтерському обліку відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку та Інструкції про його застосування, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.12.1999 р. №892/4185) операції з видачі векселя в рахунок погашення заборгованості за договором купівлі-продажу товарів відображається в такий спосіб: у продавця закривається дебіторська заборгованість за кредитом рахунка 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» і з`являється заборгованість, що відображається за дебетом рахунка 341 «Короткострокові векселі, отримані в національній валюті». У покупця одночасно закривається кредиторська заборгованість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» і з`являється заборгованість по рахунку 621 «Короткострокові векселі в національній валюті».
Як установлено з акта перевірки, у ДП «Готель «Козацький» станом на 01.04.2016 на рахунку 621 «Короткострокові векселі, видані в національній валюті» обліковувались наступні векселя, виписані Державним підприємством в погашення заборгованості перед підприємствами: TOB «Альтабор», TOB «Сінема Буд Плюс», TOB «ІБК «Юконтан», TOB «Айс-Вок» та TOB «Магреб Україна» на загальну суму 31 646 693,27 грн., в тому числі: TOB «Альтабор» - 17 472 000,00 грн.; TOB «Сінема Буд Плюс» - 2 230 000,00 грн.; TOB «ІБК «Юконтан» - 3 916 861,59 грн.; TOB «Айс-Вок» - 3 820 627,68 грн.; TOB «Магреб Україна» - 4 207 204,00 грн.
За даними бухгалтерських регістрів ДП «Готель «Козацький» по рахунках 685 та 621 за період з 01.01.2012 по 31.03.2019 вбачається, що векселі виписано позивачем в погашення заборгованості за придбані у ТОВ «Альтабор», ТОВ «Сінема Буд Плюс», ТОВ «ІБК «Юконтан», ТОВ «Айс-Вок» та ТОВ «Магреб Україна» протягом квітня-листопада 2012 року послуги (маркетингові, юридичні, інформаційно-консультаційні).
15.05.2016 ДП «Готель «Козацький» прийнято наказ № 17 від 15.05.2016 «Про виправлення даних обліку у відповідності до реального фінансово-економічного стану підприємства», згідно з яким наказано вилучити з балансу підприємства кредиторську заборгованість за векселями та зробити коригування Рахунку 44 в частині непокритих збитків на суму 31 646 693,27 грн.
Відповідач на обґрунтування наявності порушення позивачем вимог податкового законодавства послався на списання ДП «Готель «Козацький» заборгованості по виданим векселям та не віднесення її до складу «Інші доходи» рядок 2240 Звіту про фінансові результати, як наслідок збільшення фінансового результату до оподаткування підприємства.
Натомість, як пояснив позивач у позовній заяві, даним наказом кредиторська заборгованість була не списана, а вилучена з балансу за ознаками фіктивності операцій (витрат) з метою виправлення помилок бухгалтерської звітності з урахуванням заяви про податковий компроміс.
Так, з матеріалів справи слідує, що у квітні 2015 року ДПІ у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві була проведена документальна планова виїзна перевірка ДП «Готель «Козацький» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, за результатами якої складено акт №170/26-59-22-06/14303572 від 22.04.2015 (далі - акт перевірки).
Відповідно до зазначеного акта перевірки, контролюючим органом встановлено наступні обставини:
- до перевірки не надано первинних документів, які б фактично підтверджували господарські відносини між ДП «Готель «Козацький» та ТОВ «Альтабор», що не дало можливості зробити висновки щодо зв`язку цих витрат із фінансово-господарською діяльністю підприємства. Враховуючи це, перевіркою встановлено безпідставне формування показників податкового кредиту з податку на додану вартість та валових витрат з податку на прибуток, в результаті перерахування коштів на адресу ТОВ «Альтабор» згідно договорів;
- до перевірки не надано первинних документів, які б фактично підтверджували господарські відносини між ДП «Готель «Козацький» та ТОВ «ІБК «Юкатан», встановлено безпідставне включення до податкового кредиту та валових витрат, суми, сплаченої ТОВ «ІБК «Юкатан». Крім того, податковою в акті зазначено про наявність кримінального провадження №32015100000000053, розслідуванням в рамках якого встановлено, що ТОВ «ІБК «Юкатан» в період взаємодії з ДП «Готель «Козацький» проводило транзитні фінансові потоки, з метою штучного формування податкового кредиту та укладало угоди без мети настання реальних наслідків;
- до перевірки не надано первинних документів, які б фактично підтверджували господарські відносини між ДП «Готель «Козацький» та ТОВ «Сінема Буд Плюс», встановлено включення до податкового кредиту суми, сплаченої на користь ТОВ «Сінема Буд Плюс», що призвело до неправомірного завищення податкового кредиту та валових витрат.
За результатами вищевказаної перевірки, ДП «Готель «Козацький» подало заяву про податковий компроміс, у якій просило розпочати процедуру досягнення податкового компромісу відповідно до самостійно поданих уточнюючих розрахунків податкових зобов`язань з податку на прибуток та податку на додану вартість, в тому числі по взаємовідносинах з ТОВ «Альтабор», ТОВ «ІБК «Юкатан», ТОВ «Сінема Буд Плюс» у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за результатами проведення документальної планової виїзної перевірки.
29.04.2015 було прийнято рішення ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві про погодження податкового компромісу.
Відповідно до пункту 1 підрозділу 9-2 «Особливості уточнення податкових зобов`язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість під час застосування податкового компромісу» розділу XX «Перехідні положення» ПК податковий компроміс - це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов`язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 цього Кодексу. Платник податків, який вирішив скористатися процедурою податкового компромісу, під час дії податкового компромісу за такі податкові періоди має право подати відповідні уточнюючі розрахунки податкових зобов`язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, в яких визначає суму завищення витрат, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та/або суму завищення податкового кредиту з податку на додану вартість.
Пунктом 2 підрозділу 9-2 зазначеного розділу передбачено, що сума заниженого податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість сплачується в розмірі 5 відсотків такої суми. При цьому 95 відсотків суми заниженого податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість вважаються погашеними, штрафні санкції не застосовуються, пеня не нараховується.
Згідно з пунктом 7 підрозділу 9-2 зазначеного розділу процедура податкового компромісу, встановлена цим підрозділом, поширюється також на неузгоджені суми податкових зобов`язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях, щодо яких триває процедура судового та/або адміністративного оскарження, а також на випадки, коли платник податків отримав податкове повідомлення-рішення, за яким податкові зобов`язання не узгоджені відповідно до норм цього Кодексу. Досягнення податкового компромісу у такому разі здійснюється за заявою платника податків у письмовій формі до контролюючого органу про намір досягнення податкового компромісу. У таких випадках днем узгодження платником податків податкових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, є день подання такої заяви до відповідного контролюючого органу. У разі несплати платником податків такого податкового зобов`язання у сумі, визначеній пунктом 2 цього підрозділу, таке податкове зобов`язання вважається неузгодженим.
Згідно з пунктом 8 підрозділу 9-2 зазначеного розділу податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов`язань згідно із цим підрозділом. Після досягнення податкового компромісу згідно із цим підрозділом такі зобов`язання не підлягають оскарженню та їх розмір не може бути змінений в інших податкових періодах.
Наявні в матеріалах справи банківські виписки ДП «Готель Козацький» за 06.05.2015 та 07.05.2015 підтверджують, що позивач сплатив до бюджету узгоджені внаслідок застосування процедури податкового компромісу податкові зобов`язання з податку на прибуток та податку на додану вартість.
З наведеного слідує, що вказаним вище наказом № 17 від 15.05.2016 «Про виправлення даних обліку у відповідності до реального фінансово-економічного стану підприємства» позивачем приведено у відповідність записи бухгалтерського обліку, проте, відповідачем під час перевірки не було наданої правової оцінки підставам коригування рахунків позивачем.
Що стосується доводів відповідача про те, що зобов`язання за векселем є кредиторською заборгованість, не пов`язаною з товарністю чи безтоварністю, реальністю чи нереальністю операцій, що стали підставою для видачі самого векселя, то суд такі вважає помилковими, позаяк в силу вимог статті 4 Закону України «Про обіг векселів в Україні» прості векселі видаються лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги.
Також, з акта перевірки вбачається, що до перевірки позивачем не надано актів приймання-передачі простих векселів та копій самих векселів у зв`язку з чим зафіксовано неможливість встановити строк на пред`явлення позовних вимог.
Так, відповідно до статті 70 Уніфікованого закону, позовні вимоги до акцептанта, які випливають з переказного векселя, погашаються із закінченням трьох років, які обчислюються від дати настання строку платежу.
Приписами статті 34 вказаного Закону передбачено, що переказний вексель строком за пред`явленням підлягає оплаті при його пред`явленні. Він повинен бути пред`явлений для платежу протягом одного року від дати його складання. Трасант може скоротити цей строк або обумовити більш тривалий строк. Ці строки можуть бути скорочені індосантами.
Отже, початок перебігу позовної давності у три роки щодо погашення грошових зобов`язань за простим векселем пов`язується з настанням строку платежу за таким векселем. Після закінчення такого строку позовної давності непогашена заборгованість відноситься до безповоротної фінансової допомоги, а у платника податку виникає обов`язок збільшити валовий доход на суму такої допомоги згідно із вимогами Податкового кодексу України.
З матеріалів справи встановлено, що ДП «Готель «Козацький» у ході проведення перевірки повідомив контролюючий орган про те, що копії зазначених вище векселів та реєстри виданих векселів не перебувають у його володінні.
Додатково зауважив, що жоден із векселів досі не був пред`явлений підприємству, і останньому невідома інформація, у кого перебувають непогашені векселі, коли і на яких умовах вони були виписані.
Натомість, відповідач не здійснив жодних необхідних заходів для одержання відсутніх у платника податків оригіналів векселів, термін перевірки до отримання відповідних документів не переносився.
Наведене свідчить про те, що доводи відповідача про настання/ненастання терміну пред`явлення простих векселів або ж завершення строку позовної давності щодо погашення вексельної заборгованості ґрунтуються на припущеннях.
За наведених обставин, висновок відповідача про заниження ДП «Готель «Козацький» податку на прибуток внаслідок не включення до складу оподатковуваного доходу списаної заборгованості по виданим векселям у розмірі 34 646 693,00 грн. є необґрунтованим та передчасним.
Що стосується висновку податкового органу про заниження позивачем доходу від оренди державного майна а саме приміщення за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5, за 2016 - 2018 роки.
Пунктами 44.1, 44.2 статті 44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 статті 134 ПК України об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Відповідно до п. 135.1.1 п. 135.1 статті 135 ПК України базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 затверджено Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу (далі - Методика).
Пунктами 2, 3, 8 вказаної Методики передбачено, що розмір орендної плати встановлюється договором оренди між орендодавцем та орендарем.
У разі коли орендодавцем нерухомого майна (будинку, споруди, приміщення) є державне підприємство, установа, організація, розмір орендної плати погоджується з органом, визначеним в абзаці другому статті 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
До плати за оренду індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод зобов`язуються надавати орендарю державне підприємство, організація, господарське товариство, на балансі яких перебуває це майно.
У разі оренди нерухомого майна (крім оренди нерухомого майна фізичними та юридичними особами, зазначеними у пункті 10 цієї Методики) розмір річної орендної плати визначається за формулою:
Опл = Вп х Сор/100,
де Вп - вартість орендованого майна, визначена шляхом проведення незалежної оцінки (у разі передачі в оренду нерухомого майна державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами представництвам та консульським установам іноземних держав, представництвам міжнародних міжурядових організацій в Україні вартість орендованого майна визначається шляхом проведення стандартизованої оцінки), грн.; Сор - орендна ставка.
Незалежна оцінка вартості об`єкта оренди повинна враховувати його місцезнаходження і забезпеченість інженерними мережами. Результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дати оцінки, якщо інший термін не передбачено у звіті з незалежної оцінки.
Отже, з наведених норм вбачається, що господарські операції щодо здачі в оренду нерухомого майна державної форми власності підлягають податковому обліку.
Разом з тим, відповідач, наполягаючи на тому, що приміщення за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5 було передано позивачем в оренду на безоплатній основі громадській організації «Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морському флоту «Цивільний корпус «Азов», не надає жодних доказів, які б підтверджували такі обставини.
Натомість, як було зазначено вище, рішенням господарського суду у справі № 910/4153/19, яке набрало законної сили, встановлено, що зазначена громадська організація самовільно займала приміщення за вказаною адресою і що таке приміщення не передавалося їй в оренду ані позивачем, ані безпосередньо його власником - Міноборони.
Крім того, судовим рішенням у вказаній справі також встановлено, що договір про відшкодування витрат № 01-10/2014, укладений між позивачем і цією ГО, на який податковий орган посилається як на доказ правовідносин з оренди, не має ознак договору оренди.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення у справі № 910/4153/19 та встановлені ним обставини мають преюдиціальне значення для вирішення даної адміністративної справи.
Оскільки жодних документів про постачання послуг позивачем у даних правовідносинах відповідачем не досліджувалось, інформації про фактичний дохід, окрім спрямованого на відшкодування витрат, акт перевірки не містить, то відповідачем помилково сформовано висновок про заниження доходу від оренди державного майна на загальну суму 561 143,00 грн.
Також відповідач стверджує, що правовідносини оренди між позивачем і громадською організацією підтверджуються договором про відшкодування витрат 01.10.2014 № 01-10/2014, відповідно до якого ГО відшкодовує позивачу витрати на електропостачання, водовідведення, сплату земельного податку та витратні матеріали, але такі доводи податкового органу суперечать безпосередньо Методиці, на яку він сам посилається та відповідно до пункту 3 якої такі витрати не входять до орендної плати.
Слід також зазначити, що нормами Методики чітко визначено порядок розрахунку орендної плати державного нерухомого майна і одним з обов`язкових елементів такого розрахунку є показник незалежної оцінки відповідного майна. Однак, в даному випадку при розрахунку спірних податкових зобов`язань контролюючим органом незалежної оцінки приміщення за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5 не проводилося, відповідна експертна установа (спеціаліст) не залучалася і такий показник як при складанні акту перевірки, так і при винесення спірного податкового повідомлення-рішення в податкового органу був відсутній.
Відповідно, твердження відповідача щодо правомірності проведення ним розрахунку суми в розмірі 153 276,00 грн., на яку позивачу зменшено від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток, є необґрунтованими і безпідставними.
У сукупності з викладеним суд також враховує висновок експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи від 31.03.2022 № 369/21-72/6456/6457/22-72.
Так, з метою встановлення правомірності визначення податковим органом суми податкових зобов`язань судом у цій справі було призначено економічну експертизу, на вирішення якої були поставлено наступні питання:
- чи підтверджуються документально (первинними документами податкового обліку) та нормативно висновки акта №136/26-15-14-07-01-10/14303572 від 03.07.2019 року щодо заниження податку на прибуток за період 01.04.2016 по 31.03.2019 у сумі 6 331 390 грн. 00 коп. (шість мільйонів триста тридцять одна тисяча триста дев`яносто гривень нуль копійок) в частині порушення державним підприємством «Готель «Козацький» Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 14303572), з посиланням на порушення пункту 44.1, 44.2, 44.6 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України;
- чи правильно податковим органом здійснено розрахунок суми грошового зобов`язання за податковими зобов`язаннями (податок на прибуток) та суми штрафних санкцій при винесенні податкового повідомлення-рішення від 08.08.2019 №3352615147;
- чи підтверджується нормативно та документально, та в якому розмірі, сума нарахованого податковим органом грошового зобов`язання - податку на прибуток та сума штрафних санкцій, нараховані контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням від 08.08.2019 №3352615147, визначені за результатами перевірки дотримання вимог податкового законодавства державного підприємства «Готель «Козацький» Міністерства оборони України (акт №136/26-15-14- 07-01-10/14303572 від 03.07.2019 року)?
Під час проведення експертного дослідження в частині висновку контролюючого органу про заниження позивачем доходу від оренди державного майна а саме приміщення за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5 експертом встановлено, що в акті відсутнє документальне обґрунтування використання Громадською організацією всіх чотирьох приміщень, розташованих за адресою: м. Київ, провулок Шевченка, 5; в Розрахунку умовної орендної плати, що наведено в акті перевірки, необґрунтовано застосовано вартість об`єктів нерухомості та коефіцієнти; застосована в Розрахунку розміру умовної орендної плати формула та орендна ставка не підтверджуються даними наданих на дослідження документів.
Тобто, зазначеним експертним висновком також підтверджується необґрунтованість висновків акта перевірки щодо заниження податку на прибуток за відповідний період.
Щодо господарський операцій позивача з ТОВ «Ешкере», ПП «Овакс-ЛТД», суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п.14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Підпунктом 133.1.1 пункту 133.1 статті 133 ПК України встановлено, що платниками податку на прибуток підприємств - резидентами, є суб`єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.
Згідно з п. 134.1 ст. 134 ПК України, об`єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об`єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).
Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує двадцять мільйонів гривень, такий платник визначає об`єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу.
Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Тобто, податок на прибуток розраховується виходячи із бухгалтерського фінансового результату (як різниці між отриманими підприємством доходами та понесеними ним витратами протягом звітного періоду) за національними положеннями (стандартів) бухгалтерського обліку (далі по тексту - НП(С)БО) чи міжнародними стандартами фінансової звітності (далі по тексту - МСФЗ), відкоригованого на різниці, передбачені ПК України (як то амортизаційні різниці, різниці, які виникають при формуванні резервів (забезпечень), різниці, які виникають під час здійснення фінансових операцій).
Пунктом 135.1 статті 135 ПК України визначено, що базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Відповідно до п. 3 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 №87, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.06.1999 за №391/3684, фінансова звітність - це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства/установи за звітний період.
Звіт про фінансові результати - це звіт про доходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства/установи.
Пунктом 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 №87 передбачено, що витрати - це зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов`язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками) за звітний період.
Пунктом 32 цього ж положення встановлено, що прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від операційної діяльності, фінансових та інших доходів (прибутків), фінансових та інших витрат (збитків).
Відповідно до п. 5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від №290 від 29.11.1999, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4153, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов`язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Критерії визнання доходу, наведені в цьому Положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).
Згідно з п. 7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» визнані доходи класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами: дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); інші операційні доходи; фінансові доходи; інші доходи.
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).
Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.
До складу інших операційних доходів включаються суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), зокрема: дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від роялті, відсотків, отриманих на залишки коштів на поточних рахунках в банках, дохід від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття тощо.
До складу фінансових доходів включаються дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі).
До складу інших доходів, зокрема, включаються дохід від реалізації фінансових інвестицій; дохід від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які виникають у процесі господарської діяльності, але не пов`язані з операційною діяльністю підприємства.
Частиною першою статті 44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено у Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV (далі - Закон №996-XIV).
Відповідно до ст. 1 Закону №996-XIV бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Частиною 1 статті 9 Закону №996-XIV передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону №996-XIV первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Окрім цього, порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, підприємствами, їх об`єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності (надалі - підприємства), установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету (надалі - установи), встановлює Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерством фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704 (далі - Положення №88).
Згідно з п. 2.1 Положення №88 первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів.
Відповідно до п. 2.4 Положення №88 первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи підлягають обов`язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов`язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув`язка окремих показників (п. 2.15 Положення №88).
Тобто, наслідки для податкового обліку створює лише фактичний рух активів, що є обов`язковою умовою для формування об`єкту оподаткування податком на прибуток.
Дані висновки суду не суперечать правовій позиції Верховного Суду, що була сформована ним у тексті постанов від 19.03.2019 у справі №826/9534/17, від 26.02.2019 у справі №826/1536/18, від 11.12.2018 у справі №804/6942/16 за наслідками проведення правового аналізу норм ПК України та Закону №996-ХIV.
Зокрема, Верховний Суд відзначив, що правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування об`єкту оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов`язані з рухом активів, зміною зобов`язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами. Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. У первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.
Судом установлено, що 05.09.2019 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір про надання послуг щодо проведення заходу від 05.09.2016 №.Н/СХ/ГК/О, предметом якого є надання послуг щодо проведення заходу до дня туризму 27 вересня, зокрема виконавець зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу щодо проведення заходу, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначені послуги.
За надання передбачених договором послуг замовник виплачує виконавцю 24000 в т.ч. ПДВ 4000 грн.
01.07.2016 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір №Н/СХ/ГК/Д від 01.07.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг з розробки концепт та дизайну кав`ярні, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначені послуг.
Оплата здійснюється згідно виставлених рахунків-фактур, або за домовленістю сторін відповідно до прейскуранту цін виконавця.
05.05.2016 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/У від 05.05.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг з кліннінгу та хімчистки, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначені послуг.
Оплата здійснюється згідно виставлених рахунків-фактур, або за домовленістю сторін відповідно до прейскуранту цін виконавця.
20.08.2016 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/П від 20.08.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг з перетягування тканиною меблів, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначені послуг.
Оплата здійснюється згідно виставлених рахунків-фактур, або за домовленістю сторін відповідно до прейскуранту цін виконавця.
01.07.2016 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/Б від 01.07.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг: оцінка стану бухгалтерського обліку за період з 01.01.2013 по 29.02.2016; аналіз фінансової спроможності підприємств.
Оплата здійснюється згідно виставлених рахунків-фактур, або за домовленістю сторін відповідно до прейскуранту цін виконавця.
05.05.2016 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/Р від 05.05.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг з оформленні кадрової документації замовника. Виконавець повинен у строк до 31.05.2016 включно надати послуги з розробки посадових інструкцій, трудових договорів, а замовиш і зобов`язується прийняти та оплатити надані послуги.
За надання передбачених Договором послуг Замовник виплачує Виконавцю 20 188 грн, в т.ч. ПДВ 3364 грн.
05.05.2016 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/Р від 05.05.2016, за умовами якого виконавець проводить рекламні кампанії в інтересах замовника на рекламоносіях та територіях, що належать виконавцю, а замовник приймає та сплачує такі послуги виконавцю.
Оплата послуг здійснюється замовником на підставі рахунків, виставлених Виконавцем.
01.07.2016 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/Ю від 01.07.2016, за умовами якого виконавець зобов`язується надати замовнику визначені цим договором юридичні послуги щодо захисту інтересів останнього в будь-яких органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях і всіх форм власності.
За надання передбачених договором послуг замовник виплачує виконавцю 36 480 грн., в т.ч. ПДВ 6080 грн.
03.07.2016 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/М від 03.07.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг з розробки меню ресторану, кав`ярні, послуга з розробки технологічних карт блюд, замовник зобов`язується оплачувати надані послуги.
Оплата здійснюється згідно виставлених рахунків-фактур, або за домовленістю сторін відповідно до прейскуранту цін виконавця.
На підтвердження факту надання послуг ТОВ «Ешкере» позивачем надано акти надання послуг № 711 від 29.07.2016, № 1211 від 30.12.2016, № 1209 від 28.12.2016, № 1105 від 30.11.2016, № 1014 від 31.10.2016, № 1013 від 31.10.2016, № 1010 від 31.10.2016, № 1006 від 28.10.2016, № 907 від 28.09.2016, № 820 від 31.08.2016, № 908 від 30.09.2016, № 819 від 31.08.2016, № 816 від 30.08.2016, № 710 від 28.07.2016, № 708 від 28.07.2016, № 619 від 30.06.2016, № 618 від 30.06.2016, № 616 від 30.06.2016, № 615 від 30.06.2016, № 611 від 27.06.2016, № 514 від 31.05.2016, № 513 від 31.05.2016, № 512 від 31.05.2016, № 511 від 30.05.2016, № 510 від 30.05.2016, № 812 від 26.08.2016, № 906 від 28.09.2016, № 1004 від 26.10.2016, №712 від 29.07.2016, №713 від 29.07.2016, №518 від 31.05.2016, №1207 від 27.12.2016, №1102 від 29.11.2016, №1105 від 27.10.2016, №904 від 27.09.2016, №818 від 31.08.2016, №707 від 28.07.2016, №617 від 30.06.2016, №516 від 31.05.2016, №517 від 31.05.2016, №709 від 28.07.2016, №810 від 26.08.2016, №905 від 27.09.2016, №1003 від 26.10.2016, №1103 від 29.11.2016, №1208 від 27.12.2016, №1012 від 31.10.2016 та видаткові накладні № 515 від 31.05.2016, № 808 від 25.08.2016.
Також судом встановлено, що 03.10.2016 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Приватне підприємство «Овакс-ЛТД» (підрядник) був укладений договір підряду №3/10/16 від 03.10.2016 (том 2 а.с.124-140), у порядку та на умовах якого підрядник бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цим договором строк виконати ремонтні роботи в приміщеннях готелю "Козацький" МО України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.
На умовах даного договору підрядник зобов`язується на свій ризик виконати роботи за завданням замовника, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.
Вартість виконаних ремонтних робіт визначає додаток №1 що є невід`ємною частиною договору проектно-кошторисної документації.
У випадку використання матеріалів замовника, до початку робіт замовник повинен надати матеріали згідно додатку №2 «Відомість ресурсів витрат замовника», В такому випадку Додаток №2 «Відомість витрат ресурсів замовника» є невід`ємною частиною цього Договору.
Замовник проводить попередню оплату придбання матеріалів підрядником у розмірі 50% вартості робіт відповідно п. 3.1 цього договору.
Остаточний розрахунок за виконання робіт підрядником, передбачених цим Договором, проводиться не пізніше 10 днів після підписання сторонами Актів за формою КБ- 2В, КБ-3.
Замовник не пізніше 3 днів після отримання від підрядника повідомлення про завершення робіт зобов`язаний направите комісію для приймання виконаних підрядником робіт.
Комісія повинна здійснити приймання виконаних робіт в порядку, встановленому; відповідним чинним законодавством, не пізніше 5 днів від початку її роботи.
Передання виконаних робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актами за формою КБ-2В, КБ-3, які підписуються особа сторонами.
Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та і протягом 3 (трьох) років.
До даного договору між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України та Приватне підприємство «Овакс-ЛТД» було укладено додаткові угоди.
Згідно з додатковою угодою від 12.12.2016 № 1 до договору підряду від 03.10.2016 №3/10/1 (том 2 а.с.141) підрядник здійснює поточний ремонт зони Reception «Готель «Козацький» по вул. Михайлівській, 1/3 в місті Києві згідно проектно-кошторисної документації.
Згідно з додатковою угодою від 24.07.2017 № 2 (том 2 а.с.142) до договору підряду від 03.10.2016 №3/10/11 підрядник додатково до предмету договору № 3/10/16 від 03.10.2016 бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цією угодо строк виконати демонтажні роботи в конференц-залі готелю «Козацький» МО України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.
Обсяги та вартість робіт визначається в договірній ціні, яка додається до цієї Угоди на момент укладення угоди становить 73 333,20 грн. (сімдесят три тисячі триста тридцять три гривні 20 коп.), включаючи ПДВ 20% - 12 222,20 грн.
Фінансування робіт здійснюється замовником з авансуванням, розмір та строки якого узгоджуються сторонами цієї Угоди. Остаточний розрахунок здійснюється після завершення виконання робіт.
Строк виконання робіт, початок - 24 липня 2017 року; завершення робіт - 25 грудня 2017 року.
За всіма іншими умовами, відповідальністю, зобов`язаннями діють положення договору № 3/10/16 від 03.10.2016.
Згідно з додатковою угодою від 24.07.2017 № 3 (том 2 а.с.143) до договору підряду від 03.10.2016 №3/10/16 підрядник додатково до предмету договору № 3/10/16 від 03.10.2016 бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цією угодою строк виконати роботи з опорядження стель та стін в конференц-залі готелю «Козацький» МС України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується прийняти оплатити виконані роботи.
Обсяги та вартість робіт визначається в договірній ціні, яка додається до цієї угоди на момент укладення угоди становить 398 053,20 грн, (триста дев`яносто вісім тисяч п`ятдесят три гривні 20 коп.), включаючи ПДВ 20% - 66 342,20 грн.
Фінансування робіт здійснюється замовником з авансуванням, розмір та строки якого узгоджуються сторонами цієї угоди. Остаточний розрахунок здійснюється після завершенні виконання робіт.
Строк виконання робіт: початок - 24 Липня 2017 року; завершення робіт - 31 трави 2018 року.
За всіма іншими умовами, відповідальністю, зобов`язаннями діють положення Договору № 3/10/16 від 03.10.2016 року.
Згідно з додатковою угодою від 24.07.2017 № 4 до договору підряду від 03.10.2016 №3/10/16 (том 2 а.с.144) підрядник додатково до предмету договору № 3/10/16 від 03.10.2016 бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цією угодою строк виконати електромонтажні роботи в конференц-залі готелю «Козацький» МС України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується прийняти оплатити виконані роботи.
Обсяги та вартість робіт визначається в договірній ціні, яка додається до цієї угоди на момент укладення угоди становить 79 675,20 грн, (сімдесят дев`ять тисяч шістсот сімдесят п`ять гривень 20 коп.), включаючи ПДВ 20% - 66 342,20 грн.
На момент укладення угоди становить 229 213,20 грн. (двісті двадцять дев`ять тисяч двісті тринадцять гривень 20 коп.), - включаючи ПДВ 20% - 38 202,20 гри.
Фінансування робіт здійснюється замовником з авансуванням, розмір та строки якого узгоджуються Сторонами цієї Угоди. Остаточний розрахунок здійснюється після завершенню виконання робіт.
Строк виконання робіт: початок - 24 липня 2017 року; завершення робіт - 31 травня 2018 року.
За всіма іншими умовами, відповідальністю, зобов`язаннями діють положення Договору № 3/10/16 від 03.10.2016 р.
Згідно з додатковою угодою від 24.07.2017 № 5 до договору підряду від 03.10.2016 №3/10/16 (том 2 а.с. 145) підрядник додатково до предмету договору № 3/10/16 від 03.10.2016 бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цією угодою строк виконати роботи з влаштування опалення в конференц-залі готелю "Козацький" МО України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.
Обсяги та вартість робіт визначається в договірній ціні, яка додається до цієї угоди і на момент укладення угоди становить 79 675,20 грн. (сімдесят дев`ять тисяч шістсот сімдесят п`ять гривень 20 коп.), включаючи ПДВ 20% - 13 279,20 грн.
Фінансування робіт здійснюється Замовником з авансуванням, розмір та строки якого узгоджуються Сторонами цієї Угоди. Остаточний розрахунок здійснюється після завершення виконання робіт.
Строк виконання робіт: початок - 24 липня 2017 р.; завершення робіт - 25 грудня 2017 року.
За всіма іншими умовами, відповідальністю, зобов`язаннями діють положення Договору № 3/10/16 від 03.10.2016 р.
05.12.2017 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Приватне підприємство «Овакс-ЛТД» (підрядник) був укладений договір підряду №5/12/17 від 05.12.2017 (том 2 а.с.146-148), у порядку та на умовах якого підрядник бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цим договором строк виконати демонтажні роботи в коридорі готелю «Козацький» МО України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до Договірної ціни, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.
Види та обсяги робіт з поточного ремонту визначені в договірній ціні, яка є невід`ємною частиною цього договору.
Строк виконання робіт: початок робіт: 06 грудня 2017 року; завершення робіт: 25 грудня 2017 року.
Вартість виконаних ремонтних робіт визначає договірна ціна (додаток № 1), що є невід`ємною частиною договору проектно-кошторисної документації. На момент підписання договору договірна ціна складає 11041,20 грн. (одинадцять тисяч сорок одна гривня 20 коп.), у тому числі ПДВ 20% - 1840,20 грн.
У випадку використання матеріалів замовника, до початку робіт замовник повинен надати матеріали згідно додатку №2 «Відомість ресурсів витрат замовника», в такому випадку Додаток №2 «Відомість витрат ресурсів замовника» є невід`ємною частиною цього Договору.
Замовник проводить попередню оплату придбання матеріалів підрядником у розмірі 50% вартості робіт відповідно п. 3.1 цього договору. Строк та розмір передоплати уточнюється сторонами договору відповідно до темпів виконання робіт.
Остаточний розрахунок за виконання робіт підрядником, передбачених цим договором, проводиться не пізніше 10 днів після підписання сторонами Актів за формою КБ- 2В, КБ-3.
Замовник не пізніше 3 днів після отримання від підрядника повідомлення про завершення робіт зобов`язаний направити комісію для приймання виконаних підрядником робіт.
Комісія повинна здійснити приймання виконаних робіт в порядку встановленому відповідним чинним законодавством, не пізніше 5 днів від початку її роботи.
Передання виконаних робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актами за формою КБ-2В, КБ-3, які підписуються обома Сторонами.
Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє протягом 3 (трьох) років.
26.12.2017 між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Приватне підприємство «Овакс-ЛТД» (підрядник) був укладений договір підряду №6/12/17 від 06.12.2017 (том 2 а.с.151-153), у порядку та на умовах якого підрядник бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цим договором строк виконати роботи з поточного ремонту в коридорі, туалетах та кухні готелю «Козацький» МО України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до договірної ціни, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.
Види та обсяги робіт з поточного ремонту визначені в договірній ціні, яка є невід`ємною частиною цього договору.
Строк виконання робіт: початок робіт: 26 грудня 2017 року; завершення робіт: 31 липня 2018 року.
Вартість виконаних ремонтних робіт визначає договірна ціна (додаток №1) що є невід`ємною частиною договору проектно-кошторисної документації. На момент підписання договору договірна ціна складає 381 940,80 грн. (триста вісімдесят одна тисяча дев`ятсот сорок гривень 80 копійок), у тому числі ПДВ 20% - 63 656,80 грн.
У випадку використання матеріалів замовника, до початку робіт замовник повинен надати матеріали згідно додатку №2 «Відомість ресурсів витрат замовника», в такому випадку Додаток №2 «Відомість витрат ресурсів замовника» є невід`ємною частиною цього Договору.
Замовник проводить попередню оплату придбання матеріалів підрядником у розмірі 50% вартості робіт відповідно п. 3.1 цього договору. Строк та розмір передоплати уточнюється Сторонами договору відповідно до темпів виконання
Остаточний розрахунок за виконання робіт підрядником, передбачених цим Договором, проводиться не пізніше 10 днів після підписання сторонами Актів за формою КБ- 2В, КБ-3.
Замовник не пізніше 3 днів після отримання від підрядника повідомлення про завершення робіт зобов`язаний направити комісію для приймання виконаних підрядником робіт.
Комісія повинна здійснити приймання виконаних робіт в порядку, встановленому відповідним чинним законодавством, не пізніше 5 днів від початку її роботи.
Переданий виконаних робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актами за формою КБ-2В, КБ-3, які підписуються, обома сторонами.
На підтвердження факту виконання робіт ПП «Овакс-ЛТД» позивачем надано акти приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2: №1 за грудень 2016 року, №1 за жовтень 2016 року, №2 за жовтень 2016 року, № 4 за квітень 2018 року, № 1 за серпень 2017 року, №2 за вересень 2018 року, №3 за жовтень 2017 року, №4 за грудень 2017 року, №5 за грудень 2017 року, № 6 за грудень 2017 року, № 4 за грудень 2017 року, а також довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3.
За результатами дослідження вище перелічених первинних та інших документів суд дійшов висновку, що вони оформлені відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, та в повній мірі відображають зміст і характер вчинених господарських операцій.
При цьому, висновком експерта при дослідженні первинних документів в межах спірних відносин підтверджено, що Акти надання послуг, прибуткові накладні та видаткові накладні на внутрішнє переміщення оформлені між TOB «Ешкере» (TOB Солюшен Хаус») та ДП «Готель «Козацький» на виконання договору про надання послуг та договору підряду оформлені відповідно до вимог Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999 (надалі - Закон № 996-XIV) та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995 (надалі - Положення № 88), а отже, є первинними документами, що підтверджують придбання ДП «Готель «Козацький» МОУ послуг у TOB «Ешкере» (ГОВ Солюшен Xavc») за період 30.05.2016-27.12.2016 на загальну суму 1 700 558 грн. без ПДВ. Дані наданих на дослідження актів надання послуг відповідають даним, наведеним в акті перевірки на аркушах 17-18.
Експертом також встановлено, що довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) та Акти приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) оформлені згідно з вимогами Закону № 996-XIV та Положення №88, а отже, є первинними документами, що підтверджують придбання ДП «Готель «Козацький» МОУ робіт, виконаних ПП «Овакс-Лтд» в жовтні 2016 року - липні 2018 року на загальну суму 1 173 377,53 грн. без ПДВ. Дані наданих на дослідження актів надання послуг відповідають даним, наведеним в Акті перевірки на аркушах 22-23, 24 та 25.
Експерт зауважив, що законодавством не передбачено типової форми бланку акту надання послуг, порядку його заповнення та переліку інформації, яка обов`язково в ньому має бути відображена. Таким чином, суб`єкт господарювання самостійно розробляє і застосовує бланк первинного документу - акту надання послуг, а також перелік інформації, яку він має містити, у відповідності до вимог ст.9 Закону № 996 та Положення № 88.
Також зазначив, що норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами.
Так, в експертному висновку вказано, що враховуючи, що надані на дослідження документи за формою та змістом відповідають вимогам ст.9 Закону №996, містять всі обов`язкові реквізити, та те, що законодавством не визначено ступінь деталізації, з якою суб`єкт господарювання має описувати в актах наданих послуг виконані послуги, твердження, наведені в акті перевірки щодо відсутності всіх необхідних достовірних даних, що підтверджують фактичне надання послуг, є необґрунтованими.
У зв`язку з цим, експерт також вважає необґрунтованим висновок акта перевірки щодо неможливості відображення в бухгалтерському та податковому обліку ДП «Готель «Козацький» МОУ операцій щодо отримання підприємством послуг від TOB «Ешкере» та ремонтних/демонтажних робіт від ПП «Овакс-ЛТД».
Експертом зазначено, що надані на дослідження акти надання послуг/виконання робіт та регістри бухгалтерського обліку ДП «Готель Козацький» МОУ документально підтверджують надання послуг/виконання робіт ПП «Овакс-ЛТД» та ТОВ «Ешкере» на адресу Державного підприємства, в тому числі на загальну суму 2 966 550 грн. без ПДВ, а здійснення записів в регістрах бухгалтерського обліку ДП «Готель Козацький» МОУ щодо віднесення вартості зазначених послуг/робіт до витрат є обґрунтованим.
При цьому, експертом зауважено, що в наданих на дослідження матеріалах відсутні будь-яких документи, які підтверджують/містять відомості щодо узгодженості ТОВ «Ешкере», ПП «Овакс-ЛТД» та ДП «Готель «Козацький» МОУ з метою отримання незаконної податкової вигоди.
У зв`язку з викладеним експерт дійшов висновку про необґрунтованість висновку Головного управління ДФС у м. Києві, викладеного в акті перевірки від 03.07.2019 № 136/26-15-07-14-07-01-10/14303572 щодо заниження Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України фінансового результату до оподаткування внаслідок безпідставного віднесення Державним підприємством до витрат (складу собівартості) операцій з придбання послуг/ТМЦ у ПП «Овакс-ЛТД» та ТОВ «Ешкере» на загальну суму 2 966 550,00 грн.
У суду відсутні підстави не довіряти зазначеному експертному висновку, оскільки вказане дослідження було проведено кваліфікованим фахівцем, попередженим про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку.
Стосовно неподання звітності контрагентами позивача, а також діяльності підрядників ПП «Овакс-ЛТД», суд зазначає, що норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв`язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування податкової звітності та податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними.
Наведений висновок неодноразово викладався Верховним Судом, зокрема, у постанові від 04.06.2020 у справі № 340/422/19.
Оскільки умисел діяльності позивача не досліджувався контролюючим органом під час перевірки, не встановлений жодним судовим рішенням, а матеріали справи не свідчать про наявність умислу в ухиленні від оподаткування, згадані доводи відповідача є лише відомостями про обставини, які без причинно-наслідкового зв`язку не мають значення для вирішення даного спору.
Суд також не бере до уваги посилання контролюючого органу, як на обґрунтування своїх висновків, на відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної економічної діяльності у контрагентів позивача, оскільки такі висновки є лише припущенням без належної перевірки діяльності самих суб`єктів господарювання.
Крім того, суд зауважує, що анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість, припинення юридичної особи або її відсутність за місцезнаходженням, самі по собі не призводять до недійсності всіх угод, укладених з моменту державної реєстрації такої особи до моменту виключення її з державного реєстру, та не позбавляє правового значення видані за цими господарськими операціями податкові накладні.
Згідно даних, що містяться у Єдиному реєстрі платників податку на додану вартість (https://cabinet.sfs.gov.ua/registers/pdv), свідоцтво платника податку на додану вартість ТОВ "Ешкере" анульовано 31.10.2018. Тобто, на момент виникнення оспорюваних господарських операцій, зазначений контрагент позивача був зареєстрований платником податку на додану вартість.
Окрім того, посилання контролюючого органу на матеріали досудового розслідування, інформація якого викладена в ухвалі від 15.02.2018 у справі № 757/8424/18-к також критично сприймається судом.
Відповідно до частин 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою (ч. 6 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України).
Логічно-зворотним є твердження про те, що не встановлення іншим судом обставин, зокрема, щодо вини особи у вчиненні злочину, не слугує підставою звільнення від доказування.
Іншими словами, лише висновки про наявність або відсутність складу злочину в діях певної особи, які викладаються у вироку суду, мають преюдиціальний характер для адміністративного суду та не вимагають доказування.
За відсутності вироку в кримінальній справі № 757/8424/18-к, неможливе встановлення складу злочину або кримінального правопорушення, натомість, застосовуючи матеріали досудового розслідування, податковий орган, презюмуючи істинність викладених в них відомостей, підмінив поняття «інформація» та «факт».
Викладене вказує на те, що висновки про нереальність операцій зі згаданими контрагентами сформовані контролюючим органом є лише припущеннями, не доведеними належними та достатніми доказами.
За таких обставин, суд вважає, що викладений в акті перевірки висновок контролюючого органу про заниження ДП «Готель «Козацький» фінансового результату до оподаткування за 2016 рік на загальну суму 1 792 640,00 грн. є необґрунтованим.
З урахуванням викладеного у сукупності, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 08.08.2019 №3352615147 є протиправним та підлягає скасуванню.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак не довів правомірності свого рішення.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 19 210,00 грн., що підтверджується квитанцією від 25.10.2019 № П574/8335506/1 на суму 1921,00 грн, та квитанцією від 11.11.2019 № П574/8384598/1 на суму 17 289,00 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Державного підприємства «Готель Козацький» Міністерства оборони України задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Київ від 08.08.2019 №3352615147 у повному обсязі.
3. Присудити на користь Державного підприємства «Готель Козацький» Міністерства оборони України (ідентифікаційний код 14303572) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДСП у м. Києві (ідентифікаційний код 43141267) сплачений судовий збір у розмірі 19 210,00 (дев`ятнадцять тисяч двісті десять) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний тест рішення виготовлено та підписано - 07.11.2022.
Суддя Т.П. Балась
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2022 |
Оприлюднено | 10.11.2022 |
Номер документу | 107204343 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на прибуток підприємств |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ключкович Василь Юрійович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ключкович Василь Юрійович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Лічевецький Ігор Олександрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Лічевецький Ігор Олександрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Лічевецький Ігор Олександрович