ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
10.11.2022м. СумиСправа № 920/358/22
Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., розглянувши матеріали справи № 920/358/22
за позовом: Північного міжобласного територіального відділення
Антимонопольного комітету України (вул. Митрополита Василя
Липківського, буд. 45, м. Київ, 03035, ідентифікаційний
код 21602826),
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ПЛЕЙС
(пл. Незалежності, буд. 1, оф. 612, м. Суми, 40000,
ідентифікаційний код 36149681),
про стягнення 136 000,00 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув,
від відповідача: не прибув,
при секретарі судового засідання Щербак Н.М.
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача на свою користь пеню в сумі 68 000,00 грн та штраф в сумі 68 000,00 грн на підставі рішення адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.11.2018 № 60/39-р/к у справі № 75/15-р-02-05-18; а також позивач просить суд стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору в сумі 2 481,00 грн.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.06.2022, справу призначено до розгляду судді Заєць С.В.
Ухвалою суду від 20.06.2022 позовну заяву залишено без руху. Позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви та зазначено спосіб усунення недоліків.
08.08.2022 позивачем надано до суду Заяву про усунення недоліків позовної заяви від 05.08.2022 № 60-02/2074 05.01.2022 (вх. № 69 від 08.08.2022).
Ухвалою суду від 17.08.2022 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
31.08.2022 позивачем надано до суду клопотання про розгляд справи у загальному порядку.
Ухвалою суду від 16.09.2022 задоволено клопотання позивача від 31.08.2022 про розгляд справи у загальному провадженні, здійснено перехід від спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 920/358/22 за правилами загального позовного провадження, призначити підготовче засідання на 13.10.2022, 11:30.
Ухвалою суду від 13.10.2022 відкладено підготовче засідання на 25.10.2022, 11:40, зобов`язано позивача надати суду витяг з ЄДРПОУ щодо відповідача.
Ухвали суду від 13.10.2022 та від 25.10.2022 направлені на адресу відповідача, зазначену позивачем у позовній заяві: пл. Незалежності, буд 1, оф.612, м. Суми, 40000, повернуті відділення поштового зв`язку на адресу суду з зазначенням причин повернення "адресат відсутній за вказаною адресою".
Позивач вимоги ухвал суду від 13.10.2022 та від 25.10.2022 про надання витягу з ЄДРПОУ щодо відповідача суду не надав.
Представники сторін в судове засідання 10.11.2022 не прибули, про причини не з`явлення суд не повідомили.
Розглянувши матеріали справи, подані документи, суд приходить до наступних висновків:
Правовідносини суду з кожним учасником процесу підпорядковані досягненню головної мети - винесення законного та обґрунтованого рішення, а також створення особам, що беруть участь у справі, процесуальних умов для забезпечення захисту їх прав, а також прав та інтересів інших осіб.
Господарський процесуальний обов`язок сторони - це належна поведінка в господарському судочинстві, що вимагається та забезпечується процесуальним законом, а також кореспондує суб`єктивному процесуальному праву суду.
Процесуальні права надані законом тим особам, які беруть участь у процесі, для сприяння суду при розгляді справ, для сприяння їх правильному вирішенню, і кожного разу, коли сторона у справі вчиняє будь-яку процесуальну дію не з цією метою, а задля досягнення якихось сторонніх цілей (для введення суду в оману, для затягування розгляду, для створення перешкод опоненту) вона виходить за межі дійсного змісту свого права, тобто зловживає ним.
Так, Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що це роль національних судів організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (див. рішення Суду у справі Шульга проти України, no. 16652/04, від 02.12.2010) і запобігання неналежній та такій, що затягує справу, поведінці сторін у цивільному процесі є завданням саме державних органів (див. рішення Суду у справі Мусієнко проти України, no. 26976/06, від 20.01.2011).
За приписами частин 1-3 статті 43 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.226 ГПК України, господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору, або позивач (його представник) не з`явився у судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Суд звертає увагу на те, що у розумінні наведених положень залишення позову без розгляду на підставі п.4 ч.1 ст.226 ГПК України можливе за умови, якщо суд позбавлений можливості вирішити спір по суті з вини позивача, який не подав без поважних причин витребувані згідно з ухвалами суду докази, необхідні для вирішення спору, або його представник не з`явився на виклик у засідання господарського суду чи не повідомив про причини неявки і його нез`явлення перешкоджає вирішенню спору. Тобто коли йдеться про ігнорування позивачем своїх процесуальних обов`язків і вимог суду, що унеможливлює розгляд господарським судом і вирішення спору по суті заявлених позовних вимог.
Приписами статей 73, 74, 76, 77, 86 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Приписами ч.ч. 1 та 4 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчинення нею процесуальної дії.
Керуючись ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З матеріалів справи вбачається, що представник позивача в судове засідання 13.10.2022 та 25.10.2022 не прибув, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини не з`явлення суд не попередив.
Окрім цього, позивач вимоги ухвал суду від 13.10.2022 та від 25.10.2022 про надання витягу з ЄДРПОУ щодо відповідача суду не надав, обґрунтованих пояснень щодо неможливості надання витребовуваних документів суду не надав.
Відсутність представника позивача в судових засіданнях та не надання витребовуваних судом документів не дає можливість суду встановити наявність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги.
Разом з тим, суд зазначає, що відсутність представника позивача, позбавляє суд можливості прийняття рішення, яке б відповідало п.5 ст.236 ГПК України, відповідно до якої обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
При цьому, суд враховує, що відповідно до ч.2 ст.42 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи зобов`язані: виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Пунктом 4 ч.1 ст.226 ГПК України визначено, що суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору, або позивач (його представник) не з`явився у судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи викладене, суд залишає позов Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі № 920/358/22 без розгляду.
Принагідно суд роз`яснює, що відповідно до ч.4 ст.226 ГПК Україна, особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення обставин, що були підставою для залишення позову без розгляду, має право звернутися до суду повторно.
На підставі викладеного та керуючись п. 4 ч. 1 ст. 226, ст.ст. 42, 129, 185, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позов Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17.01.2022 № 60-02/271 (вх. № 1155 від 16.06.2022) до Товариства з обмеженою відповідальністю ПЛЕЙС про стягнення 136000 грн - залишити без розгляду.
Відповідно до статті 235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
Ухвалу складено та підписано 10.11.2022.
СуддяС.В. Заєць
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2022 |
Оприлюднено | 14.11.2022 |
Номер документу | 107249117 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо застосування антимонопольного та конкурентного законодавства |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Заєць Світлана Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні