Справа № 703/3256/22
1-кс/703/568/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2022 року м. Сміла
Слідчий суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Сміла клопотання адвоката ОСОБА_3 , подане в інтересах ТОВ «Агропродукт» про часткове скасування арешту майна, -
встановив:
08 листопада 2022 року адвокат ОСОБА_3 в інтересах ТОВ «Агропродукт» звернувся до слідчого судді з вищевказаним клопотанням, в якому просить скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 24 жовтня 2022 року, постановленою по справі № 703/3256/22 (провадження № 1-кс/703/523/22) в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12022250350000643 від 16 жовтня 2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, а саме просить скасувати арешт автомобіля марки «ISUZU NQR 71Р», д.н.з. НОМЕР_1 , який належить ТОВ «АГРОПРОДУКТ» (код ЄДРПОУ 32502825), в частині позбавлення права ним користуватись.
Клопотання обґрунтовує тим, що в провадженні СВ розслідування злочинів у сфері транспорту Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області перебуває кримінальне провадження № 12022250350000643 від 16 жовтня 2022 року, розпочате за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.286 КК України, як порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження.
Ухвалою слідчого судці Смілянського міськрайонного суду від 24 жовтня 2022 року накладено арешт на автомобіль марки «ISUZU NQR 71Р» д.н.з. НОМЕР_1 , за участю якого сталась дорожньо-транспортна пригода, власником якого згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 є ТОВ «АГРОПРОДУКТ», господарська діяльність якого здійснюється, зокрема, за такими видами: «10.72 Виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання»; «46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами»; «49.41 Вантажний автомобільний транспорт».
Представник заявника зазначив, що станом на день звернення до суду із вказаним клопотанням про скасування арешту майна у кримінальному провадженні повідомлення про підозру не здійснювалось, слідчим проведено огляд автомобіля марки «ISUZU NQR 71Р », д.н.з. НОМЕР_1 , як на місці події так і під час огляду предметів, зафіксовано відомості, які мають значення для кримінального провадження, автомобіль визнано речовим доказом; проведено експертне дослідження вказаного автомобіля згідно експертизи технічного стану транспортного засобу.
Вказав, що позбавлення упродовж тривалого часу ТОВ « АГРОПРОДУКТ» як власника автомобіля можливості ним користуватися призводить до порушення засад розумності та співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження. Так, без використання даного автомобіля значним чином обмежується можливість здійснення товариством законної господарської діяльності, що обумовлює складнощі в забезпеченні роботою як його працівників так і підприємств-партнерів, обмежуються конституційні права, серед яких право приватної власності, право на підприємницьку діяльність та право на працю.
Відтак, адвокат ОСОБА_3 діючи в інтересах ТОВ «Агропродукт» вважає, що на даний час накладення арешту на вказане майно є невиправданим втручанням у права його власника на вільне користування та розпорядження своїм майном, в зв`язку з чим звернувся до слідчого судді з даним клопотанням.
Представник ТОВ «Агропродукт» - адвокат ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, звернувся до слідчого судді з заявою, в якій просив розгляд клопотання провести без його участі, клопотання підтримав та наполягав на його задоволенні.
Слідчий СВ Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився, однак направив до суду письмову заяву, в якій проти задоволення клопотання про скасування арешту вказаного автомобіля в частині позбавлення права ним користуватись не заперечував, просив розгляд клопотання проводити без його участі.
З врахуванням положень ч.4 ст.107 та ч.2 ст.174 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе провести розгляд клопотання без участі особи, яка заявила клопотання та особи, за клопотанням якої було арештовано зазначене у клопотанні майно, а також без фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів.
Слідчий суддя, врахувавши позицію особи, яка звернулася з клопотанням та слідчого, які викладені в їх заявах про розгляд справи без їх участі, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного.
Так, в ході розгляду клопотання встановлено, що в провадженні СВ розслідування злочинів у сфері транспорту Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області перебуває кримінальне провадження, відомості про яке внесені до ЄРДР 16 жовтня 2022 року за № 12022250350000643, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
Ухвалою слідчого судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 24 жовтня 2022 року, постановленою по справі № 703/3256/22 (провадження № 1-кс/703/523/22) за результатами розгляду клопотання старшого слідчого СВ Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , поданого в межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12022250350000643 від 16 жовтня 2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, вирішено накласти арешт на автомобіль марки «ISUZU NQR 71Р », д.н.з. НОМЕР_1 , який зберігається на території СТОВ «Зоря», за адресою: вул. Садова, 1, с. Косари, Кам`янська ОТГ Черкаського району Черкаської області та яким користується ОСОБА_5 .
Відповідно до п.7 ч.2 ст.131 КПК України, заходом забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Згідно ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до ч.1 ст.174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Як вбачається з вищевказаної ухвали слідчого судді, при вирішенні клопотання слідчий суддя, врахував, що автомобіль «ISUZU NQR 71P», державний НОМЕР_1 визнано речовим доказом у кримінальному провадженні № 12022250350000643 та враховуючи, що дорожньо-транспортна пригода відбулася за участю цього автомобіля та велосипеда, відтак для встановлення обставин події необхідно встановити технічний стан транспортного засобу на момент вчинення ДТП. Таким чином, вирішено що повернення автомобіля і велосипеда на даному етапі досудового розслідування буде суперечити завданням арешту, оскільки без застосованого цього заходу забезпечення кримінального провадження можливе приховування, перетворення та відчуження майна, що не дозволить в повній мірі встановити обставини вчинення кримінального правопорушення, а також унеможливить збереження незмінності слідів кримінального правопорушення, які на ньому могли залишитися.
Відповідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Згідно ч.1 ст.316 КПК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст.317 КПК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Згідно ч.ч.1-6 ст.319 КПК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Власність зобов`язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
До основних стандартів у сфері правового регулювання відносин власності належить Загальна декларація прав людини та Європейська конвенція про захист прав людини та основних свобод, учасником яких є Україна. Стаття 17 Загальної декларації прав людини проголошує право приватної власності, як основне і невідчужуване право людини. Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод є міжнародним договором, який закріплює певний перелік найбільш важливих для людини суб`єктивних прав. Складовою цієї Конвенції є окремі протоколи, які доповнюють та розвивають її положення.
Статтею 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Згідно ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заборонено будь-яке невиправдане втручання державних органів. Втручання має бути законним, тобто здійсненим на підставі закону.
ЄСПЛ в своїх рішеннях визначає, що стаття 1 Протоколу, яка спрямована на захист особи (юридичної особи) від будь-якого посягання держави на право володіти своїм майном, також зобов`язує державу вживати необхідних заходів, спрямованих на захист права власності (рішення по справі «Броньовський проти Польщі» від 22 червня 2004 року).
Відповідно до ст. 16 КПК України - позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому КПК.
Сукупність наведених норм свідчить, що будь-яка процесуальна дія слідчого судді, прокурора, керівника органу досудового розслідування, слідчого, вчинена під час досудового розслідування, має відповідати вищевказаним засадам, як за своєю суттю, так і за формою реалізації, тобто процедурою застосування.
Відповідно до ст. 131 КПК України - заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
При вирішенні питання про скасування арешту майна, слідчий суддя враховує вимоги чинного законодавства, щодо судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Слідчий суддя, виконуючи покладені на нього обов`язки, запобігає зловживанню стороною обвинувачення її повноваженнями з метою збереження рівності сторін кримінального провадження та збалансованості їх прав.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, продовження заходів забезпечення кримінального провадження, як упродовж досудового розслідування так і судового розгляду, ґрунтується на презумпції, що з перебігом ефективного розслідування справи та її судового розгляду зменшуються ризики, які стали підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження, відповідно зі спливом певного часу орган досудового розслідування має навести додаткові доводи в обґрунтування наявних ризиків, що залишаються та їх аналіз, як підстави для подальшого втручання у права особи в тому числі щодо позбавлення або обмеження права власності.
Слідчим суддею встановлено, що станом на день розгляду даного клопотання про скасування арешту майна у кримінальному провадженні № 12022250350000643 від 16 жовтня 2022 року проведено необхідні слідчі дії, які враховувались при вирішенні питання при накладенні арешту на майно.
Таким чином, продовження існування вказаного заходу забезпечення кримінального провадження, яким є накладення арешту на зазначене у клопотанні майно, є безумовним порушенням прав власника вказаного майна та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Позбавлення упродовж тривалого часу ТОВ «АГРОПРОДУКТ» як власника автомобіля можливості ним користуватися призводить до порушення засад розумності та співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження. Крім того в кримінальному провадженні відсутні дані, які б виправдовували подальше втручання держави у право на мирне користування заявником належним йому майном.
На підставі викладеного, з огляду на вимоги доцільності і співмірності втручання держави в право власності особи, приходить до висновку, що клопотання адвоката ОСОБА_3 подане в інтересах ТОВ «Агропродукт», підлягає задоволенню, оскільки подальше обмеження права на користування зазначеним майном, буде непропорційним втручанням у його право власності, тому повинно бути припинено.
На підставі викладеного, керуючись ст.170-174, 370, 372 КПК України,
постановив:
Клопотання адвоката ОСОБА_3 , подане в інтересах ТОВ «Агропродукт» про часткове скасування арешту майна - задовольнити.
Скасувати арешт автомобіля марки «ISUZU NQR 71P», р.н. НОМЕР_1 , який належить ТОВ «Агропродукт» (код ЄДРПОУ 32502825) в частині позбавлення права ним користуватись, який накладений ухвалою слідчого судді Смілянського міськрайонного суду від 24.10.2022 у кримінальному провадженні № 12022250350000643 від 16 жовтня 2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошений о 16 год. 00 хв. 16 листопада 2022 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2022 |
Оприлюднено | 17.01.2023 |
Номер документу | 107345029 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Крива Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні