Рішення
від 15.11.2022 по справі 909/658/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.11.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/658/22

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П. А., секретар судового засідання Попович Л. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Громадська організація «Федерація боксу Івано-Франківської області» вул. Промислова, буд. 2 Б,м. Івано-Франківськ,76018

про визнання недійсними рішень та скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу

за участю представників згідно протоколу

в с т а н о в и в

ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом до Громадської організації «Федерація боксу Івано-Франківської області» про визнання недійсними рішень та скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу.

Ухвалою від 25.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на

Також у підготовчому провадженні сторонами надано до суду: пояснення Управління державної реєстрації Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вх.12085/22 від 15.09.2022); відзив на позовну заяву за вх. № 14188/22 від 21.10.2022); відповідь на відзив ( вх. № 14708/22 від 01.11.2022) ( вх.14721/22 від 01.11.2022)

Представник позивача просить суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін. суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є членом Громадської організації «Федерація боксу Івано-Франківської області»

01.06.2022року проведено позачергову Конференцію Федерації боксу Івано-Франківської області, на якій прийнято рішення про:

1) визначення процедури голосування на позачерговій Конференції;

2) обрання Голови та Секретаря позачергової Конференції Федерації боксу Івано-Франківської області та уповноваження їх на підписання даного протоколу;

3) припинення повноважень (відкликання) Президента, Віце-президентів, Секретаря та членів Ради;

4) виключення ОСОБА_2 зі складу осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у т.ч. підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо (представника);

5) обрання нового Президента Федерації боксу Івано-Франківської області;

6) обрання Генерального секретаря Федерації боксу Івано-Франківської області;

7) обрання Виконавчого комітету Федерації боксу Івано-Франківської області;

8) обрання Ради Федерації боксу Івано-Франківської області.

Вказані рішення оформлені Протоколом №3 позачергової Конференції Федерації боксу Івано-Франківської області від 01.06.22 р., який у комплектності з іншими документами, а саме: заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться у державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.07.22 р., квитанцією про сплату адміністративного збору, відомостями про керівні органи Федерації боксу Івано-Франківської області, реєстром осіб, які брали участь в Позачерговій Конференції та довіреністю № 09/07/22 від 02.06.22 р. подано на здійснення державної реєстрації. 18.07.2022 р. внаслідок відповідних дій державним реєстратором внесено запис у частині зміни органів управління Громадської організації.

Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст. 1 Закону України "Про громадські об`єднання" громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Громадське об`єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

У ст. 3 Закону України "Про громадські об`єднання" одним із принципів утворення і діяльності громадських об`єднань визначено принцип самоврядності, який передбачає право членів (учасників) громадського об`єднання самостійно здійснювати управління діяльністю громадського об`єднання відповідно до його мети (цілей), визначати напрями діяльності, а також невтручання органів державної влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в діяльність громадського об`єднання, крім випадків, визначених законом.

У частині першій вказаного Закону передбачено, що статут громадського об`єднання має містити відомості, зокрема, про: повноваження керівника, вищого органу управління, інших органів управління (далі - керівні органи) громадського об`єднання, порядок їх формування та зміни складу, термін повноважень, а також порядок визначення особи, уповноваженої представляти громадське об`єднання, та її заміни (для громадських об`єднань, що не мають статусу юридичної особи); періодичність засідань і процедуру прийняття рішень керівними органами громадського об`єднання, у т.ч. шляхом використання засобів зв`язку.

Як встановлено господарським судом, предметом спору у даній справі є вимога ОСОБА_1 є вимога про визнання протиправним та недійсним рішення позачергової Конференції громадської організації «Федерація боксу Івано-Франківської області», оформленого протоколом від 01.06.22 р., яка обґрунтована порушенням порядку скликання та проведення загальних зборів, порушенням права Позивача на участь в управлінні громадською організацією. Тобто, учасник (член) юридичної особи обґрунтовує позовні вимоги порушенням корпоративних прав, зокрема, прав на управління юридичною особою то цей спір належить до юрисдикції господарських судів незалежно від того, чи є сторонами у справі фізичні особи.

Вирішення питання про наявність чи відсутність такого порушення та, відповідно, підстав для задоволення позову з`ясовується судами під час розгляду справи по суті позовних вимог (наведений правовий висновок у подібних правовідносинах викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.04.2019 у справі №916/1295/18).

Підставою позовних вимог є посилання позивача на суттєві порушення процедури скликання загальних зборів, недодержання вимог Положення щодо проведення загальних зборів.

Статею 11 ЗУ «Про громадські об`єднання», статут громадського об`єднання має містити відомості про: 1) найменування громадського об`єднання та за наявності - скорочене найменування; 2) мету (цілі) та напрями його діяльності; 3) порядок набуття і припинення членства (участі) у громадському об`єднанні, права та обов`язки його членів (учасників); 4) повноваження керівника, вищого органу управління, інших органів управління (далі - керівні органи) громадського об`єднання, порядок їх формування та зміни складу, термін повноважень, а також порядок визначення особи, уповноваженої представляти громадське об`єднання, та її заміни (для громадських об`єднань, що не мають статусу юридичної особи); 5) періодичність засідань і процедуру прийняття рішень керівними органами громадського об`єднання, у тому числі шляхом використання засобів зв`язку; 6) порядок звітування керівних органів громадського об`єднання перед його членами (учасниками); 7) порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності керівних органів громадського об`єднання та розгляду скарг; 8) джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна громадського об`єднання; 9) порядок створення, діяльності та припинення діяльності відокремлених підрозділів громадського об`єднання (у разі їх створення громадським об`єднанням, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи); 10) порядок внесення змін до статуту; 11) порядок прийняття рішення щодо саморозпуску або реорганізації громадського об`єднання, а також щодо використання його коштів та іншого майна, що залишилися після саморозпуску, - для громадського об`єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.

Відповідно до ч.2 ст.13 ЗУ «Про громадські об`єднання» відокремлені підрозділи громадського об`єднання зі статусом юридичної особи можуть мати своє положення, якщо це передбачено статутом громадського об`єднання. Положення про відокремлений підрозділ громадського об`єднання містить інформацію про найменування відокремленого підрозділу, назву керівних (та в разі потреби контролюючих) органів, порядок обрання (призначення), строк повноважень, перелік повноважень керівних (та в разі потреби контролюючих) органів. Положення про відокремлений підрозділ громадського об`єднання не може суперечити законам та статуту громадського об`єднання. Таким чином, у своїй діяльності Відповідач керується Положенням, у якому, серед іншого, визначається порядок скликання та проведення загальних зборів.

13.10.1997 р. зареєстровано об`єднання громадян «Федерація боксу Івано-Франківської області» як осередок Всеукраїнської громадської організації «Федерація боксу України», що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію об`єднання громадян від 28.09.2011 р.

Разом з тим, судом встановлено, що на час скликання та проведення позачергової Конференції 01.06.2022 було чинним Положення про федерацію боксу Івано-Франківської області .

Федерація боксу Івано-Франківської області (далі - Організація) є місцевим осередком (регіональною організацією) Федерації боксу України (далі - Федерація), яка об`єднує на добровільних засадах громадян України для реалізації мети та завдань передбачених Положенням Організації та Статутом Федерації. ( пункт 1.1. Положення)

Організація здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, Закону України "Про об`єднання громадян", чинного законодавства України, Статуту Федерації та даного Положення. ( п.1.2 Положення).

Організація є юридичною особою, має самостійний баланс, організаційну структуру, набуває майнових і немайнових прав, на правах господарського управління має кошти, майно, необхідне для здійснення її діяльності, відкриває в установах банків розрахунковий, валютний та інші рахунки, може від свого імені бути позивачем чи відповідачем у суді. п.2.1 Положення)

Індивідуальні члени організації мають право:

4.5.1 Обирати та бути обраними до керівних органів федерації Організації.

4.5.2 Виносити на розгляд керівних органів Організації пропозиції, клопотання, запити, пов`язані з діяльністю Організації.

4.5.3. Брати участь у заходах, які проводить Організація.

4.5.4. Представляти Організацію у складі збірної команди України на міжнародних змаганнях.

4.5.5. Користуватися послугами Організації, Федерації.

4.5.6. Використовувати символіку Організації, Федерації.

4.5.7. Отримувати від керівних органів Організації інформацію про її діяльність.

4.5.8. Припинити своє членство у Організації.

Колективні члени Організації мають право:

4.6.1. Обирати делегатів на конференцію Організації та їх представників на керівні

посади Організації.

4.6.2. Спортивні клуби, трудові колективи підприємств, установи та організації безпосередньо реалізують свої права відносно обрання делегатів на Конференції і представництва в центральних керівних органах Організації.

4.6.3. Брати участь у заходах, які проводить Організація.

4.6.4.Користуватися послугами Організації, отримувати від керівних органів Організації інформацію про її діяльність.

4.6.5. Використовувати, за погодженням Організації, її символіку.

4.6.6. Припинити свої повноваження у Організації.

4.7. У змаганнях та інших спортивних заходах, які проводить Організація, мають право брати участь тільки її члени. Допуск запрошених іноземних команд, спортсменів і фахівців до цих спортивних заходів здійснюється за умови рішення Виконкому Федерації або відповідної комісії Ради Федерації.

Члени Організації зобов`язані:

- дотримуватися вимог положень та правил Організації, Статуту Федерації, АІБА, ГАНА;

- виконувати рішення Конференції та Ради Організації, Федерації;

- брати участь у заходах, які проводить Організація, Федерація;

- дотримуватися вимог законодавства України щодо допінгу в спорті;

- матеріально підтримувати діяльність Організації, Федерації шляхом внесення

членських внесків та добровільних пожертвувань;

- зберігати конфіденційну інформацію.

Порядок скликання та проведення загальних зборів учасників юридичної особи визначений законодавством України, за положеннями якого учасники (акціонери, члени) юридичної особи мають бути до початку загальних зборів повідомлені про дату, місце, час проведення та порядок денний таких зборів. Такий порядок скликання загальних зборів вищого органу управління юридичної особи не залежить від її організаційно-правової форми, є загальноприйнятим та таким, що гарантує забезпечення права учасника (акціонера, члена) юридичної особи на участь в управлінні нею.

Права члена юридичної особи можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо. При цьому, Позивачеві не може бути відмовлено у задоволенні вимог про визнання недійсними рішень загальних зборів тільки з мотивів недостатності його голосів для зміни результатів голосування з прийнятих загальними зборами членів рішень, оскільки вплив члена на прийняття загальними зборами рішень не вичерпується лише голосуванням.

Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи можуть бути: невідповідність рішень загальних зборів нормам законодавства; порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів; позбавлення учасника (акціонера, члена) юридичної особи можливості взяти участь у загальних зборах. Зокрема, рішення загальних зборів юридичної особи можуть бути визнані недійсними в судовому порядку в разі недотримання процедури їх скликання.

Такий правовий висновок Великої Палати Верховного Суду викладений у постанові від 28.01.2020 у справі №924/641/17, підтриманий, зокрема у постанові Верховного Суду від 09.02.2022 у справі №916/3631/20.

Оскільки Законом України «Про громадські об`єднання» не передбачено порядку скликання та проведення загальних зборів громадської організації, такий порядок згідно зі ст. 11 цього Закону має визначатися її статутом.

« 28» вересня 2011 р. Головним управлінням юстиції в Івано-Франківській області зареєстровано Положення про Федерацію боксу Івано-Франківської області, затверджене Загальними зборами останньої 20.04.2011 р., відповідно до п.5.1 якого органами, що забезпечують діяльність Організації є: Конференція, Рада, Виконавчий комітет, Ревізійна комісія.

Згідно з п.6.4.5 Положення до виключної компетенції Зборів (Конференції), серед іншого, відносяться вибори Президента Організації.

Пунктом 4.2 передбачено, що рішення про вступ до Організації приймається:

- Радою Організації - щодо індивідуального членства;

- Конференцією, Радою Організації - щодо колективного члена.

У відповідності до вказаних положень 31.01.2015 р. на звітно-виборних Загальних зборах Федерації боксу Івано-Франківської області прийнято рішення про обрання президентом останньої ОСОБА_1 .

Також звертаємо увагу, що усі актуальні на момент подання даного позову члени Організації приймалися до останньої рішеннями Ради у відповідності до п.4.2 Положення від 2011 р.

Згодом, 20.01.2017 р. Загальними зборами Федерації боксу Івано-Франківської області затверджено нову редакцію Положення останньої, згідно з п.5.1 якого органами управління Осередком є: Конференція (Загальні збори) як вищий орган управління, Рада як організаційно-розпорядчий орган, Виконавчий комітет як виконавчий орган, Президент та Генеральний Секретар як керівний орган.

Обрання та відкликання Президента Осередку та членів Виконкому згідно з п.6.2.1 віднесено до повноважень Конференції (Загальних зборів), а ухвалення рішення при прийняття у члени Осередку та виключення з останнього передано до повноважень Виконкому (п.8.2.7). Однак Виконком не було створено та зареєстровано у встановленому законом порядку, у зв`язку з чим повноваження останнього виконував Президент Осередку, який згідно з п.8.1 Положення від 2017 р. є головою Виконкому.

Пунктом 6.4 Положення визначено, що рішення Конференції (Загальних зборів) є повноважними за умови присутності на них більшості членів Осередку. Рішення Конференції ухвалюються простою більшістю голосів присутніх членів відкритим голосуванням (п.6.6 Положення від 2017 р.)

Натомість в порушення зазначених вимог центрального локального акта Осередку, оскаржуваним рішенням, оформленим протоколом №3 від 01.06.2022 р., припинено повноваження Президента (Позивача), Віце-президента, Секретаря та членів Ради з 01.06.22 р., виключено ОСОБА_2 зі складу осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у т.ч. підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо (представника); обрано Президента, Генерального секретаря, Виконавчий комітет та Раду Федерації боксу Івано-Франківської області в новому складі за відсутності більшості членів Осередку. Так, у додатку до вказаного протоколу міститься поіменний реєстр осіб, які брали участь в Позачерговій Конференції, в кількості 53 осіб, однак тільки 15 з них є дійсними членами Організації.

Відповідно до Списку членів Федерації боксу Івано-Франківської області станом на 06.01.2022 р., облікованого Генеральним Секретарем на підставі відповідних рішень Ради про прийняття членів та затвердженого Президентом Федерації боксу України, до складу останнього входить 59 осіб, серед яких 15 брали участь у Конференції, а всі інші відсутні у згаданому вище Додатку.

Згідно з п.6.8 Положення від 2017 р. Конференція (Загальні Збори) скликається не менше одного разу на рік за рішенням Виконкому Осередку. Позачергова Конференція може бути скликана на вимогу не менше 1/3 складу членів Осередку, 1/3 складу Виконкому Осередку, за особистим рішенням Президента Осередку або за рішенням Бюро Федерації боксу України.

На оскаржуваних загальних зборах були присутні тільки 15 членів Осередку, що становить менше, ніж 1/3 складу членів. Окрім цього, у матеріалах реєстраційної справи відсутнє рішення Позивача чи Бюро ФБУ про скликання Конференції, а Виконком Осередку, як вже зазначалось, не створювався.

Таким чином, мінімально необхідна кількість членів для скликання загальних зборів за вимогою останніх становить 20 осіб, що вже засвідчує факт недійсності рішень, прийнятих з порушенням процедури скликання.

Крім того, повновження приймати рішення про скликання Конференції належить Раді Організації (п.7.4.1 Положення від 2017 р.) незалежно від того, за чиєю ініціативою загальні збори скликаються.

Докази скликання загальних зборів від членів Осередку до Ради та прийняття рішення про скликання Конференції у матеріалах справи відсутні

Пунктом 6.9 Положення від 2017 р. встановлено процедуру повідомлення членів Осередку про час і місце проведення Конференції : повідомлення про час та місце проведення Конференції здійснюється Виконкомом Осередку не пізніше ніж за 10 робочих днів до їх проведення шляхом направлення відповідного листа на електронну адресу члена Осередку, яка надавалась ним при прийнятті та є коректною і достовірною.

Також, обов`язковою, згідно з п.6.10 Положення, є публікація на сайті Осередку про проведення Конференції, яка має бути розміщена не менше ніж за 10 днів до проведення останньої. Додатково Виконком може направляти повідомлення члену Осередку СМС-повідомленням на номер мобільного телефону, який надавався ним при прийнятті в члени Осередку, або поштою - цінним листом, а також шляхом публікації в засобах масової інформації.

Згідно із усталеною судовою практикою права учасника (члена) юридичної особи можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону та/або установчих документів при скликанні і проведенні загальних зборів.

При цьому, рішення, які прийняті на позачерговій Конференції зачіпають права та обов`язки позивача, оскільки ОСОБА_1 , як член та голова ГО ""Федерація боксу Івано-Франківської області", зобов`язаний дотримуватись Положення і виконувати рішення організації, а також порушують право позивача на участь в управлінні справами громадської організації з огляду на те, що на оскаржуваній конференції прийнято рішення щодо обрання керівних органів громадського об"єднання ,головою якого є позивач.

Доказвів повідомлення членів Організації, у тому числі позвачу суд не надано.

Згідно з єдиною правозастосовчою практикою у відповідних правовідносинах, у разі заперечення учасником факту повідомлення його з боку юридичної особи про проведення загальних зборів, обов`язок доказування обставин повідомлення позивача про проведення загальних зборів покладається на відповідача як особу, рішення органу управління якої оспорюється.

З аналізу наведених положень вбачається, що за наявних обставин для проведення Конференції (Загальних Зборів) громадської організації «Федерація боксу Івано-Франківської області» необхідними умовами є:

- наявність вимоги 1/3 складу членів Організації (20 осіб) (п.6.8);

- наявність рішення Ради Організації про скликання Конференції (п. 7.4.1);

- підтвердження повідомлення Виконкомом про час та місце проведення Конференції не пізніше ніж за 10 робочих днів до проведення останньої шляхом направлення відповідного листа на електронну адресу кожного члена Осередку (п.6.9);

- підтвердження розміщення публікації на сайті Осередку про проведення Конференції не менше ніж за 10 днів до проведення останньої (п.6.10).

Отже, питання щодо скликання загальних зборів не менш ніж 1/3 членів Організації спочатку мало бути розглянуте на їх вимогу Радою Осередку. У разі прийняття Радою рішення про скликання Конференції, повноваження щодо повідомлення членів організації про дату, час, місце проведення, порядок денний загальних зборів повинен був реалізувати ОСОБА_3 .

У матеріалах реєстраційної справи відсутні докази наявності письмової вимоги не менш ніж 1/3 членів організації про проведення зборів та рішення Ради як відповідного органу управління організації щодо скликання зборів.

З огляду на особливості правовідносин щодо скликання та організації проведення зборів юридичної особи, зокрема, в частині завчасного забезпечення членів юридичної особи інформацією про порядок денний зборів, відсутність такої інформації позбавляє члена юридичної особи можливості знати, які питання вирішуватимуться на зборах, та підготуватися для участі у їх розгляді.

Таким чином, вищенаведені обставини у сукупності засвідчують факт недотримання викладених умов порядку скликання та повідомлення про загальні збори, передбачених п.п. 6.8, 6.9, 6.10, 7.4.1 Положення від 2017 р. як основного локального акта, згідно з яким здійснюється управління Організацією. Зазначені порушення мали наслідком позбавлення Позивача як члена Організації можливості взяти участь у загальних зборах з урахуванням того, що вплив члена на прийняття загальними зборами рішень не вичерпується лише голосуванням.

Відповідачем порушено процедуру проведення загальних зборів у частині відсутності кворому, необхідного для визнання останніх повноважними та відповідно можливості прийняття ними рішень

Пунктом 6.4 Положення від 2017 р. передбачено, що рішення Конференції є повноважними за умови присутності на них більшості членів Осередку.

На оскаржуваних загальних зборах були присутні тільки 15 дійсних членів Осередку з 59. Тобто, для визнання рішень Конференції повноважними мінімальна кількість членів повинна була становити 31 особу.

Згідно з п.п. 6.6,6.7 Положення рішення Конференції ухвалюються простою більшістю голосів присутніх членів відкритим голосуванням, якщо Конференцією не прийняте рішення про проведення таємного голосування. Рішення з питань внесення змін і доповнень до цього Положення, реалізації права власності на майно або щодо саморозпуску чи реорганізації Осередку, приймаються 3/4 голосів присутніх членів Осередку, оформлюються протоколом, який передається на погодження до Бюро ФБУ.

Конференція Організації правомочна приймати рішення за умови наявності кворуму, тобто якщо на Загальних Зборах присутні більшість членів Організації. Усі рішення приймаються шляхом відкритого голосування (якщо інший порядок не встановлений самими Конференцією) і вважаються прийнятими, якщо за нього проголосувало більше половини присутніх учасників Загальних Зборів.

З поданих документів для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, а саме - рішення позачергової Конференції Федерації боксу Івано-Франківської області, оформлене протоколом №3 від 01.06.22 р., а також додатку до протоколу (реєстру осіб, які брали участь в Позачерговій Конференції) вбачається, що при перебуванні на обліку в організації 70 членів участь у зборах взяли 53 особи, 38 з яких не приймались ані Радою Організації у відповідності до Положення від 2011 р., ані Виконкомом (за Положенням від 2017 р.), оскільки останній не створювався. Останній актуальний реєстр членів Федерації боксу Івано-Франківської області станом на 06.01.22 р. містить суттєві розбіжності з реєстром осіб, які брали участь в Позачерговій Конференції від 01.06.22 р., а саме - відсутні підстави для участі та голосування на загальних зборах наступних осіб: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41

44 дійсні члени Організації, у тому числі й Позивача, не було повідомлено про місце і час проведення Конференції, у зв`язку з чим останні не з`явились на останню, не мали можливості взяти участь у загальних зборах, голосувати за/проти питань порядку деннього останніх, що у сукупності має наслідком неповноважність рішень, прийнятих на Конференції, та визнання їх недійсними.

Внаслідок неповідомлення Позивача про час, місце проведення Конференції та про їх порядок денний порушено його право на участь в управлінні справами громадської організації, право голосу на загальних зборах, право впливу на прийняття рішення загальними зборами громадської організації, право на висловлення своєї думки щодо питань порядку денного, внесення своїх питань до порядку денного тощо.

Правомочність учасника (акціонера, члена) на участь в управлінні організацію, зокрема, шляхом участі в загальних зборах є однією зі складових корпоративних прав. Відтак зазначені права можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання порядку скликання і проведення загальних зборів, якщо учасник не зміг взяти участь у загальних зборах та/або належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо, тобто не зміг належним чином реалізувати своє право на участь в управлінні.

Окрім цього, рішення, прийняті Конференцією, є неповноважними внаслідок недодержання кворуму, передбаченого п.6.4 Положення від 2017 року.

Наведені обставини порушення Відповідачем порядку скликання та проведення загальних зборів, що призвели до порушення прав Позивача, є підставою для визнання оскаржуваних рішень недійсними.

З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог ОСОБА_1 , а отже і їх задоволення.

Також господарський суд зазначає, що внутрішньостатутною діяльністю громадського об`єднання (громадської організації) є питання її створення, визначення напряму діяльності, реалізація прав її членів на участь у такій діяльності у правовідносинах, що не є за своїм змістом цивільно-правовими та не впливають на повноваження громадської організації як учасника цивільних чи трудових правовідносин, які урегульовані нормами цивільного, господарського чи трудового права та стосуються цивільних прав та інтересів третіх осіб. Тому набуття та втрата членства у громадській організації є реалізацією громадською організацією своїх повноважень у внутрішній статутній діяльності, тоді як звільнення з роботи керівника громадської організації чи найманих працівників є реалізацією повноважень громадської організації як учасника цивільних чи трудових правовідносин, на які поширюється юрисдикція суду. Спір у даній справі підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, так як обґрунтований необхідністю захисту прав позивача на участь в управлінні громадською організацією, а, отже, спір не може бути кваліфікований як такий, що стосується внутрішньостатутної діяльності відповідача. Аналогічна правова позиція наведена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.01.2021 у справі №127/21764/17.

На підставі ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

позов ОСОБА_1 до Громадської організації «Федерація боксу Івано-Франківської області про визнання недійсними рішень та скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - задовольнити.

Визнати недійсними рішення, прийняті на позачерговій Конференції Федерації боксу Івано-Франківської області та оформлені протоколом №3 від 01.06.2022 року.

Скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, здійснену на підставі протоколу №3 від 01.06.2022 року (№ 1001191070013003619);

Стягнути з Громадської організації «Федерація боксу Івано-Франківської області» адреса 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Промислова, 2Б ЄДРПОУ 25067904 на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 ) - 4962,00грн. судового збору.

Видати наказ в порядку ст 116 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 17.11.2022

СУДДЯШКІНДЕР П.А.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.11.2022
Оприлюднено21.11.2022
Номер документу107388162
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління

Судовий реєстр по справі —909/658/22

Постанова від 25.04.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 25.04.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 28.03.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 07.03.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 02.03.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 22.02.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 12.12.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 23.11.2022

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Шкіндер П. А.

Рішення від 15.11.2022

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Шкіндер П. А.

Ухвала від 21.09.2022

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Шкіндер П. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні