Справа № 513/1121/22
Провадження № 2-о/513/60/22
Саратський районний суд Одеської області
У Х В А Л А
21 листопада 2022 року Суддя Саратського районного суду Одеської області Бучацька А.І., вивчивши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Сільськогосподарський виробничий кооператив "Єдність народів", приватний нотаріус Саратського районного нотаріального округу Одеської області Сулаков Іван Іванович, про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
16 листопада 2022 року заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити юридичний факт, що до складу спадщини після померлого ОСОБА_2 входить право на майновий пай в розмірі 6244 гривні або 0,15 відсотків пайового фонду майна Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Єдність народів" Саратського району Одеської області, який за життя належав ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ОД-ХІІ № 17134, виданого 25.04.2018 року Кривобалківською сільською радою Саратського району Одеської області.
Такий юридичний факт заявник просить встановити у зв`язку з тим, що у Саратському районному суді перебуває на розгляді цивільна справа № 513/1121/20 про зобов`язання Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Єдність народів" виплатити ОСОБА_1 вартість частини майна, пропорційної паю ОСОБА_2 у майні СВК "Єдність народів".
Згідно з свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ОД -ХІІ № 17134, виданим 25.04.2018 року Кривобалківською сільською радою Саратського району Одеської області, загальна вартість майна пайового фонду підприємства на 23.02.2000 року становила 4137 тис. гривень, а частка ОСОБА_2 визначена в розмірі 6244 гривні або 0,15 відсотків.
Проте відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого приватним нотаріусом Саратського районного нотаріального округу Одеської області Сулаковим І.І. 08 серпня 2018 року серія ННХ № 444525 за реєстровим № 17134 вартість майнового паю складає 6224 гривні.
Рішенням Саратського районного суду Одеської області у справі № 513/995/20 у задоволенні позову ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Саратського районного нотаріального округу Сулакова Івана Івановича про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину за законом відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного суду від 06 червня 2021 року у справі 513/995/20 рішення Саратського районного суду Одеської області від 15 березня 2021 року скасовано. Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Зобов`язано приватного нотаріуса Саратського районного нотаріального округу Сулакова І.І. внести відповідні зміни до свідоцтва про право на спадщину за законом.
Постановою Верховного Суду від 28 вересня 2022 року у справі № 513/995/20 касаційну скаргу СВК "Єдність народів" задоволено частково. Постанову Одеського апеляційного суду скасовано, а рішення Саратського районного суд Одеської області від 15 березня 2021 року змінено у частині мотивів відмови у задоволенні позову, а у решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Вивчивши заяву та додані до неї документи, суд дійшов до наступних висновків.
За положеннями частини 2 ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку:
1) наказного провадження;
2) позовного провадження (загального або спрощеного);
3) окремого провадження.
Частиною 1 ст.19 ЦПК України встановлено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За частиною 2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: 1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; 1-1) обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх; 2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності; 3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; 4) усиновлення; 5) встановлення фактів, що мають юридичне значення; 6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред`явника та векселі; 7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність; 8) визнання спадщини відумерлою; 9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; 10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу; 11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
Частинами першою та другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У відповідності до частини 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2019 року у справі № 320/948/18 міститься правовий висновок про те, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Виходячи зі змісту заяви, встановлення факту, що має юридичне значення необхідно заявнику ОСОБА_1 для вирішення у Саратському районному суді її позовної заяви до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Єдність народів" про зобов`язання Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Єдність народів" виплатити ОСОБА_1 вартість частини майна, пропорційної паю ОСОБА_2 у майні СВК "Єдність народів".
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, оскільки вбачається спір про право між ОСОБА_1 та Сільськогосподарським виробничим кооперативом "Єдність народів" щодо вартості майнового паю, який вона успадкувала після смерті ОСОБА_2 .
За положеннями частини 4 ст.315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Керуючись ст. ст. ч.4 ст. 315, ст.ст. 258-261, 353 ЦПК України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Сільськогосподарський виробничий кооператив "Єдність народів", приватний нотаріус Саратського районного нотаріального округу Одеської області Сулаков Іван Іванович, про встановлення факту, що має юридичне значення.
Роз`яснити заявнику, що вона має право подати до суду позовну заяву у порядку позовного провадження на загальних підставах.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня підписання ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя А. І. Бучацька
Суд | Саратський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2022 |
Оприлюднено | 22.11.2022 |
Номер документу | 107402315 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Саратський районний суд Одеської області
Бучацька А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні