ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
22 листопада 2022 року м. Київ № 640/20135/22
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Аблов Є.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали адміністративної справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ «ГЕЛІОФОРМАТ"
до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві
про визнання протиправним та скасування рішень,-
У С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ «ГЕЛІОФОРМАТ" (далі по тексту - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішень.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною другою цієї статті визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Позовна заява Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ «ГЕЛІОФОРМАТ" не відповідає вимогам, встановленим КАС України з таких підстав.
Відповідно до частини другої статті 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Частиною сьомою статті 44 КАС України визначено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. Відповідно до норм частин восьмої, десятої статті 44 КАС України процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
З огляду на наведені норми процесуального закону можна зробити такі висновки.
Позов пред`являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції; позовна заява подається у письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб; якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника) (частина друга статті 160, частина перша статті 168, частина десята статті 44 КАС України);
Традиційним способом подання позову до суду є подання позовної заяви на паперових носіях безпосередньо (нарочно) в канцелярію суду чи поштою, ця заява підписується власноручно позивачем чи його повноважним представником;
Розвиток технічних можливостей для електронного документообігу в Україні дозволив законодавцю запровадити альтернативу для описаного вище усталеного способу подання позову. Так, КАС України в редакції, що набрала чинності з 15.12.2017, запроваджено можливість подавати суду процесуальні документи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (частина сьома-дев`ята статті 44 КАС України). Так, процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника).
Правове регулювання відносин, пов`язаних із функціонуванням автоматизованої системи документообігу суду, здійснюється, зокрема, Положенням про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 N 30 із змінами (далі - Положення).
За визначенням, наведеним в Положенні автоматизована система документообігу суду (далі - АСДС) - сукупність комп`ютерних програм і відповідних програмно-апаратних комплексів судів та Державної судової адміністрації України (далі - ДСА України), що забезпечує функціонування документообігу суду, обіг інформації між судами різних інстанцій та спеціалізацій, передачу інформації до центральних баз даних залежно від спеціалізації судів, захист від несанкціонованого доступу тощо.
Відповідно до наказу Державної судової адміністрації України N 247 від 01.06.2020 "Про запровадження в дослідну експлуатацію підсистем "Електронний суд" та "Електронний кабінет" з 01.06.2020 у всіх місцевих судах України запроваджено в дослідну експлуатацію підсистеми "Електронний суд" та "Електронний кабінет".
Отже, КАС України чітко та однозначно встановлено спосіб подання позовної заяви (яка в розумінні положень ст. ст. 44, 159 КАС України є процесуальною заявою по суті справи) в електронній формі така подається з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, а не шляхом надіслання тестового файлу на адресу електронної пошти суду.
Прийнятими на реалізацію цього законодавчого положення підзаконними нормативно-правовими актами визначено порядок (процедуру) надсилання процесуальних документів (в тому числі позовної заяви) до суду в електронному вигляді за допомогою сервісу "Електронний суд" (режим доступу: https://id.court.gov.ua/) шляхом реєстрації офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) з обов`язковим використанням власного електронного підпису особи.
Отже, в такий спосіб вирішено питання верифікації заявника судом, оскільки:
- для реєстрації в "електронному суді" та надсилання до суду процесуальних документів в електронній формі через "електронний кабінет" заявник використовує свій ЕЦП, що зчитується цими спеціально створеними в межах Єдиної судової інформаційної системи програмними комплексами;
- отримані судом за допомогою Єдиної судової інформаційної системи процесуальні документи містять відомості про ЕЦП підписанта.
Таким чином, учасники справи мають на вибір два альтернативні способи пред`явлення позову до суду шляхом подання позовної заяви:
1) в паперовій формі, з обов`язковим її скріпленням власноручним підписом позивача чи його представника;
2) в електронній формі через Єдину судову інформаційну систему шляхом використання сервісу "Електронний суд", що маркує надіслані до суду процесуальні документи відомостями про ЕЦП особи, що їх надіслала.
Файл з текстом позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ГЕЛІОФОРМАТ» від 20.11.2022 надійшов на адресу електронної пошти суду, а не через Єдину судову інформаційну систему шляхом використання підсистеми "Електронний суд". Таким чином, позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ГЕЛІОФОРМАТ» пред`явлено у спосіб, не передбачений КАС України; ця обставина перешкоджає належній верифікації (встановленню) особи, що підписала (має підписати) позовну заяву у встановлений КАС України спосіб. Оскільки позовна заява подана до суду у спосіб, не передбачений чинним процесуальним законодавством, тому підлягає залишенню без руху.
Відповідно до вимог частини першої, другої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду протягом 5 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху:
- позовної заяви з додатками у письмовій формі (на паперових носіях), підписаною повноважним представником або, як альтернатива (на вибір позивача), скерувати до суду через сервіс "Електронний суд" (https://id.court.gov.ua/) заяву про усунення недоліків позовної заяви (вказати номер справи та прізвище судді), до якої долучити позовну заяву разом із додатками, підписану ЕЦП з використанням сервісу "Електронний суд".
Керуючись положеннями статей 160, 161, 169, 171, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Залишити позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ «ГЕЛІОФОРМАТ" - без руху.
2. Встановити позивачу п`ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання даної ухвали.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями), відповідно частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.В. Аблов
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2022 |
Оприлюднено | 23.11.2022 |
Номер документу | 107453465 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних) |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Аблов Є.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні