Рішення
від 01.11.2022 по справі 906/124/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ



майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" листопада 2022 р. м. Житомир Справа № 906/124/22

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Соловей Л.А.

при секретарі судового засідання: Васильєвій Т.О.,

за участю представників сторін:

від позивача: Романюк А.Б., ордер серії АТ №1021881 від 09.03.2022 (в режимі

відеоконференції);

від відповідача: Халімончук Р.М., довіреність №20 від 11.01.2022 (в режимі

відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сальве" (м.Івано-Франківськ)

до Комунального некомерційного підприємства "Коростенська центральна районна

лікарня" Ушомирської сільської ради (с.Ушомир Коростенського району

Житомирської області)

про визнання протиправними та скасування рішень, спонукання до укладення договору оренди,

з перервами в судових засіданнях з 12.09.2022 до 03.10.2022 та з 03.10.2022 до 01.11.2022 згідно ч.2 ст.216 ГПК України.

ТОВ "Сальве" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом до КНП "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради, у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати протокол електронного аукціону №LLE001-UA-20211208-88295 (дискваліфікації) від 05.01.2022;

- визнати протиправним та скасувати рішення про скасування аукціону на право оренди частини нежитлового приміщення (перший поверх 5-ти поверхової будівлі) центрального корпусу за адресою: Житомирська область, м.Коростень, вул.Жмаченка, 46, площею 53,7кв.м. від 10.01.2022;

- зобов`язати КНП "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради укласти з ТОВ "Сальве" договір оренди нерухомого майна, яке розташоване за адресою: Житомирська область, м.Коростень, вул.Жмаченка, 46, площею 53,7кв.м у редакції згідно з додатком.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що прийняте відповідачем рішення про дискваліфікацію ТОВ "Сальве" з електронного аукціону та рішення про скасування аукціону, після закінчення аукціону, на право оренди частини нежитлового приміщення, є протиправними та такими, що порушують законні права позивача, як потенційного орендаря, який ставши переможцем аукціону, був позбавлений можливості укласти договір оренди приміщення.

Ухвалою господарського суду від 15.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 14.03.2022.

Ухвалою господарського суду від 02.05.2022 підготовче засідання перепризначено на 31.05.2022 з підстав, зазначених у ній.

У відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечив та зазначив, що оскаржувані рішення щодо дискваліфікації переможця аукціону та скасування аукціону на право оренди частини нежитлового приміщення були зумовлені ненаданням ТОВ "Сальве" інформації про кінцевого бенефіціарного власника; допущеною в оголошенні помилкою у підрахунку площі майна, що планувалося до здачі в оренду, та не поданою інформацією про те, що на першому поверсі планується капітальний ремонт, що унеможливить використання приміщення. Вказав, що в подальшому, а саме 05.01.2022 КНП "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради в електронну торгову систему (ЕТС) було завантажено рішення про скасування аукціону, оскільки відпала потреба у здачі цього майна в оренду, в зв`язку з чим на сесії Ушомирської сільської ради було прийнято рішення №532 від 08.02.2022 про включення цього майна до переліку другого типу, як такий, що передається в оренду без проведення аукціону. Майно, яке планувалося до здачі в оренду, на даний час знаходиться в непридатному для використання стані, так як проводиться капітальний ремонт, що унеможливлює використання зазначеного приміщення. Додатково зазначив, що після скасування аукціону на банківський рахунок ТОВ "Сальве" було повернуто реєстраційний платіж у відповідності до п.64 Порядку передачі в оренду державного і комунального майна, затвердженого постановою КМ України від 03.06.2020 №483 (а.с.82-85).

31.05.2022 від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно якої позивач вважає заперечення відповідача безпідставними, не підтвердженими належними та допустимими доказами, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі. Вважає, що жодна з наведених відповідачем обставин (допущення арифметичної помилки у площі об`єкта оренди, непридатний стан об`єкта оренди, скасування аукціону за минуванням потреби) не могла слугувати підставою для дискваліфікації ТОВ "Сальве" чи прийняття рішення про скасування електронного аукціону після його проведення. Пунктом 76 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 (далі - Порядок), зокрема передбачено, що орендодавець має право відмінити електронний аукціон до дня завершення строку, встановленого для затвердження ним протоколу про результати електронного аукціону у разі виникнення технічного збою, підтвердженого адміністратором електронної торгової системи. Тобто, законодавством не передбачено випадків відміни аукціону після його проведення, крім випадку технічного збою, підтвердженого адміністратором ЕТС. Враховуючи, що відміна аукціону була здійснена організатором вже після проведення аукціону, що є порушенням п.64 Порядку, а тому є незаконною. Додатково вказав, що позивач скористався правом позасудового захисту прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб, порушених діями суб`єктів орендних відносин, передбачених законодавством про оренду державного та комунального майна. При цьому, відповідач зазначає, що комісією Міністерства економіки України з розгляду скарг та підготовки пропозицій стосовно організації та проведення аукціонів щодо передачі в оренду державного та комунального майна, у тому числі електронних аукціонів, було розглянуто скаргу ТОВ "Сальве", за результатами розгляду якої було прийнято рішення, оформлене протоколом від 03.02.2022 про наявність порушення організатором аукціону (КНП "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради) порядку організації, проведення аукціону LLE001-UA-20211208-88295, а саме: п.55 Порядку (в частині наявності в оголошенні положень, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників; п.76 Порядку під час прийняття рішення про дискваліфікацію учасника; п.64 Порядку (в частині відміни аукціону після його проведення. Комісія також відзначила, що на електронну сторінку аукціону було завантажено витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "Сальве", до якого в окремому розділі внесено інформацію про кінцевого бенефіціарного власника.

Ухвалою суду від 31.05.2022 продовжено строк підготовчого провадження у справі, застосувавши ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; відкладено підготовче засідання на 27.05.2022.

24.06.2022 до суду від відповідача надійшли письмові заперечення на відповідь на відзив, за текстом яких останній з позовом та відповіддю на відзив не погоджується, наводить свої пояснення та аргументи щодо законності прийняття рішення щодо скасування аукціону на право оренди частини нежитлового приміщення (перший поверх 5-ти поверхової будівлі) центрального корпусу за адресою: Житомирська область, м.Коростень, вул.Жмаченка, 46, площею 53,7кв.м, що належить до комунальної власності територіальної громади Ушомирської сільської ради; обраний позивачем спосіб захисту вважає неефективним для захисту порушеного права позивача у спірних відносинах, а тому просить відмовити у задоволенні позову повністю (а.с.120-122).

Ухвалою господарського суду від 27.06.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті; судове засідання призначено на 26.07.2022.

29.06.2022 на адресу суду від ТОВ "Сальве" надійшли письмові пояснення щодо способу захисту порушеного права. Позивач, з врахуванням висновків, викладених у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.09.2020 у справі № 916/1423/18 щодо застосування способу захисту у подібних правовідносинах, вважає, що вимогу позивача про зобов`язання укласти договір у певній редакції слід тлумачити як вимогу про визнання укладеним такого договору в судовому порядку у запропонованій позивачем редакції, не суперечить способам захисту, визначеним пунктом 1 частини другої статті 16 ЦК України, та відповідає способам захисту, визначеним статтею 20 Господарського кодексу України (а.с.128).

Під час розгляду справи по суті неодноразово оголошувались перерви, відповідно до ст.216 ГПК України.

01.11.2022 на адресу суду від відповідача надійшли додаткові пояснення №564 від 17.10.2022 щодо стану спірного нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м.Коростень, вул.Жмаченка, 46.

У судовому засіданні 01.11.2022 представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву та запереченні на відповідь на відзив.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

08.12.2021 на сайті електронної торгової системи "Prozorro Продажі" за посиланням https://prozorro.sale/auction/LLE001-UA-20211208-88295, яке є у вільному доступі, Комунальним некомерційним підприємством "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради (відповідач) опубліковано оголошення про проведення електронного аукціону з передачі прав оренди державного та комунального майна, предметом якого є частина нежитлового приміщення (перший поверх 5-ти поверхової будівлі) центрального корпусу за адресою: Житомирська область, м.Коростень, вул.Жмаченка, 46, площею 53,7кв.м.

Як вбачається з оголошення про проведення електронного аукціону з передачі прав оренди державного та комунального майна, орендодавцем (балансоутримувачем) об`єкта оренди є Комунальне некомерційне підприємство "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради (код ЄДРПОУ 40475812); стартова орендна плата - 143,7грн без ПДВ; строк оренди 2 роки 11 місяців; розмір гарантійного внеску 6094,95грн; розмір реєстраційного внеску 600,00грн (а.с.12-17).

30.12.2021 електронною торговою системою проведено аукціон з передачі прав оренди державного та комунального майна. Відповідно до реєстру цінових пропозицій електронного аукціону LLE001-UA-20211208-88295 було подано дві пропозиції такими учасниками:

- Комунальним підприємством "Ушомирська аптека" Ушомирської сільської ради, дата подання пропозиції: 29.12.2021, стартова пропозиція 500,00грн, кінцева пропозиція - 15000,00грн;

- Товариством з обмеженою відповідальністю "САЛЬВЕ" (позивач), дата подання пропозиції: 29.12.2021, стартова пропозиція 5000,00грн, кінцева пропозиція - 15100,00грн (а.с.18-19).

05.01.2022 відповідачем в електронній торговій системі було завантажено протокол електронного аукціону LLE001-UA-20211208-88295 (дискваліфікації), згідно якого переможцем електронного аукціону стало ТОВ "САЛЬВЕ", однак організатор аукціону вирішив дискваліфікувати ТОВ "САЛЬВЕ" на підставі пп.3 п.3 ст.13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та п.54 "Порядку передачі в оренду державного та комунального майна", оскільки ТОВ "САЛЬВЕ" не надало інформацію про кінцевого бенефіціарного власника та не дотримано умов цільового призначення (а.с.18-19).

Разом з тим, вже 10.01.2022 КНП "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради в електронній торговій системі опублікувало рішення про відміну аукціону. Підставою скасування визначено технічну помилку під час підготовки до електронного аукціону, а саме допущена арифметична помилка у підрахунку площі приміщення - в оголошенні була вказана площа приміщення 53,7кв.м., а реальна наявна площа - 51,1кв.м. Також в рішенні зазначено, що у зв`язку з проведенням капітального ремонту по об`єкту "Капітальний ремонт частини цілісного майнового комплексу (відділень першого поверху центрального корпусу) Комунальне некомерційне підприємство "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради по вул.Жмаченка 46 м.Коростень Житомирської області" можливість використання майна буде обмежена, про що не було вказано в оголошенні (а.с.20).

10.01.2022 позивачем подано скаргу, згідно з Порядком подання, розгляду скарг та пропозицій стосовно організації та проведення аукціонів щодо передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020р. №647, в якій зазначено, що організатором порушено вимоги чинних нормативно-правових актів в частині прийняття рішення про дискваліфікацію ТОВ "САЛЬВЕ" (а.с.111-112).

Витягом з протоколу засідання комісії з розгляду скарг та підготовки пропозицій стосовно організації та проведення аукціонів щодо передачі в оренду державного та комунального майна, у тому числі електронних аукціонів від 03.02.2022 встановлено наявність порушення організатором аукціону (КНП "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради) порядку організації, проведення аукціону LLE001-UA-20211208-88295 , а саме:

- пункту 55 Порядку, в частині наявності в оголошенні положень, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників;

- пункту 76 Порядку під час прийняття рішення про дискваліфікацію учасника;

- пункту 64 Порядку в частині відміни аукціону після його проведення (а.с.105-110).

Вважаючи, що рішення Комунального некомерційного підприємства "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради про дискваліфікацію ТОВ "Сальве" з електронного аукціону №LLE001-UA-20211208-88295 та рішення про скасування аукціону на право оренди частини нежитлового приміщення (перший поверх 5-ти поверхової будівлі) центрального корпусу за адресою: Житомирська область, м.Коростень, вул.Жмаченка, 46, площею 53,7кв.м є протиправними та такими, що порушують законні права позивача, як потенційного орендаря, який ставши переможцем аукціону, був позбавлений можливості укласти договір оренди приміщення, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, врахувавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.13 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна", об`єкти державної та комунальної власності передаються в оренду за результатами проведення аукціону виключно в ЕТС. Порядок функціонування ЕТС, порядок та строки передачі майна в оренду, подання заяв на участь в аукціоні, проведення аукціонів, розмір, порядок та строки сплати, повернення гарантійних, реєстраційних внесків, плати за участь в аукціоні (винагороди оператора), порядок та строки підписання, опублікування протоколу та договору оренди за результатами аукціону визначаються Порядком передачі майна в оренду.

Постановою КМУ №483 від 03.06.2020р. "Про деякі питання оренди державного та комунального майна" затверджено Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, який визначає механізм передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду відповідно до положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Порядок).

Згідно із п.2 Постанови КМУ №483 від 03.06.2020 визначено ДП "Прозорро.Продажі", що належить до сфери управління Міністерства економіки, відповідальним за забезпечення функціонування електронної торгової системи - адміністратором електронної торгової системи.

Відповідно до ч.3 ст. 13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", для участі в аукціоні потенційний орендар подає в ЕТС заяву на участь в аукціоні, вимоги до якої встановлюються адміністратором ЕТС, в електронній формі. До заяви додаються: 1) для потенційних орендарів - фізичних осіб - громадян України - копія паспорта громадянина України; 2) для потенційних орендарів - іноземних громадян та осіб без громадянства - копія документа, що посвідчує особу; 3) для потенційних орендарів - юридичних осіб: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань України - для юридичних осіб - резидентів; документ про реєстрацію у державі її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчений згідно із законодавством держави його видачі, перекладений українською мовою, - для юридичних осіб - нерезидентів; інформація про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і причина його відсутності; 4) документ, що підтверджує сплату реєстраційного внеску, а також документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску на рахунок оператора електронного майданчика.

Орендодавець не має права вимагати від потенційного орендаря інші документи і відомості, ніж передбачені частиною третьою цієї статті та умовами оренди майна, опублікованими в оголошенні про проведення відповідного аукціону (ч.4 ст.13 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна").

Відповідно до ч.9 ст.13 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна" орендодавець не затверджує протокол аукціону, не укладає договір оренди за результатами аукціону з потенційним орендарем, який, зокрема: не відповідає вимогам статті 4 цього Закону; не подав документи або відомості, обов`язкове подання яких передбачено цим Законом.

Відповідно до п. 76 Порядку, у разі коли переможець електронного аукціону не відповідає вимогам статті 4 Закону, або в інших випадках, передбачених частиною дев`ятою статті 13 Закону, орендодавець завантажує рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону або про відмову від укладення договору оренди в електронну торгову систему.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що КНП "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради неправомірно дискваліфікувало ТОВ "САЛЬВЕ", як учасника електронного аукціону №LLE001-UA-20211208-88295, який проведено 30.12.2021, з підстав ненадання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника, оскільки надання товариством для реєстрації участі в електронному аукціону копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (до якого в окремому розділі "Інформація про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи, у тому числі відомості про юридичних осіб, через яких здійснюється опосередкований вплив на юридичну особу" внесено інформацію про кінцевого бенефіціарного власника), свідчить про належне виконання товариством ст.13 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна".

Пунктом 54 Порядку встановлено, що орендодавцю забороняється встановлювати додаткові умови оренди майна, що містять обмеження конкуренції та дискримінації учасників. Пунктом 55 Порядку також встановлено, що оголошення не повинне містити положення, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Водночас умова аукціону щодо цільового призначення об`єкта оренди, а саме розміщення аптеки комунальної форми власності, є дискримінацією учасників.

Згідно п.62 цього Порядку, електронний аукціон є процедурою визначення переможця електронного аукціону, в ході якої учасники мають можливість поетапного збільшення своїх цінових пропозицій протягом трьох раундів, що проводяться за однаковими правилами, визначеними цим Порядком. Оголосити електронний аукціон має право виключно орендодавець шляхом оприлюднення відповідного оголошення в електронній торговій системі. Для оголошення електронного аукціону орендодавець обирає об`єкт оренди з Переліку першого типу.

Згідно п. 64 Порядку Орендодавець має право відмінити електронний аукціон:

- до дня його проведення лише в разі порушення встановленого порядку його підготовки, в тому числі в разі виникнення технічного збою, та/або наявності судового рішення або факторів, які можуть суттєво вплинути на лот (його стартову орендну плату чи на суттєві характеристики об`єкта оренди, в тому числі внаслідок його знищення або значного пошкодження);

- до дня завершення строку, встановленого для затвердження ним протоколу про результати електронного аукціону у разі виникнення технічного збою, підтвердженого адміністратором електронної торгової системи.

Адміністратор електронної торгової системи повідомляє про технічний збій шляхом публікації відповідного повідомлення на власному офіційному веб-сайті, а оператори електронних майданчиків інформують орендодавців та учасників аукціонів відповідно до опублікованого адміністратором повідомлення. Якщо технічний збій тягне за собою необхідність відміни електронного аукціону, адміністратор надає орендодавцю підтвердження того, що відбувся технічний збій, протягом одного робочого дня з дати його виникнення.

Орендодавець відміняє електронний аукціон до дня його проведення у разі:

- скасування рішення про включення об`єкта оренди до Переліку першого типу;

- прийняття рішення про виключення майна з Переліку першого типу;

- зміни рішення про включення об`єкта оренди до Переліку відповідного типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону.

Рішення орендодавця про відміну електронного аукціону, рішення про скасування або зміну рішення про включення об`єкта оренди до Переліку першого типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону, рішення про виключення майна з Переліку першого типу оприлюднюється в електронній торговій системі не пізніше робочого дня, що настає за днем прийняття відповідного рішення, та обов`язково повинен містити підстави та обґрунтування прийняття такого рішення згідно з вимогами цього пункту.

У разі відміни електронного аукціону його статус в електронній торговій системі змінюється на статус "аукціон відмінено" із збереженням всієї інформації, раніше введеної потенційним орендарем, учасником або орендодавцем.

Отже законодавством не передбачено підстав та можливості відміни аукціону після його проведення і з цими доводами позивача суд погоджується.

З матеріалів справи вбачається, що аукціон є таким, що відбувся 30.12.2021 року, що прямо зазначено у протоколі електронного аукціону.

Відміна аукціону відбулася 10.01.2022 року, тобто після його проведення 30.12.2022 та без посилання, зокрема, на будь-який технічний збій (і дану обставину сторони суду не доводять), тому суд дійшов висновку, що така відміна аукціону порушує пункт 64 Порядку, а відтак є незаконною.

Відповідач доводить, що підставою для відміни аукціону стала обставина прийняття Ушомирською сільською радою рішення №532 від 08.02.2022 про включення об`єкта оренди до Переліку другого типу.

Однак дана обставина не може бути підставою для відміни вже проведеного аукціону, виходячи з наступного:

Відповідно до абз. 3 п.62 Порядку, для оголошення електронного аукціону орендодавець обирає об`єкт оренди з Переліку першого типу.

Згідно з п.13 ст.1 Закону "Про оренду державного та комунального майна", Перелік першого типу - це Перелік об`єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні.

З цих положень випливає висновок, що обов`язковою умовою проведення аукціону на право оренди об`єкта комунальної власності є перебування цього об`єкта у Переліку першого типу.

Сторонами визнається, що відповідно до оголошення про передачу нерухомого майна в оренду на аукціоні від 08.12.2021 об`єкт оренди дійсно був включений до Переліку першого типу, це і дало підстави орендодавцю оголосити аукціон з передачі зазначеного майна в оренду.

Згідно зі ст.7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" підставами для виключення майна із одного з Переліків, зокрема, є обґрунтовані власні потреби уповноваженого органу управління та/або балансоутримувача, або потреби іншої бюджетної установи, що розміщена в будівлі, споруді, їх окремій частині.

Частина 2 цієї статті визнає, що рішення про виключення майна з Переліків може бути прийнято не пізніше дня, що передує дню проведення аукціону, якщо майно включено до Переліку першого типу.

Отже станом на момент проведення аукціону 30.12.2020 об`єкт оренди перебував у Переліку першого типу, а подальше виключення об`єкта з Переліку першого типу після проведення аукціону щодо права оренди на нього, не є підставою для відміни аукціону, який вже відбувся.

Відповідно до ч.14 ст.13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" всі учасники процесу організації та проведення електронних аукціонів (торгів) мають право подавати скарги та пропозиції, розгляд яких здійснює Комісія.

Згідно ч.15 ст.13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розгляд скарг та пропозицій щодо організації та проведення електронних аукціонів (відкритих торгів (аукціонів) здійснюється Комісією. Рішення Комісії є обов`язковими до виконання. Діяльність Комісії є відкритою та прозорою.

Приписами п.23 Порядку встановлено, що Комісія за результатами розгляду скарг та пропозицій: - приймає рішення про встановлення або відсутність порушень порядку організації, проведення аукціонів та вжиття заходів для усунення таких порушень; - доводить до відома адміністратора електронної торгової системи обставини та факти, викладені у скарзі або пропозиції, та рішення комісії; - надає рекомендації щодо вдосконалення процесу проведення аукціонів.

Пунктом 27 Порядку передбачено, що рішення комісії набирає чинності з дня його прийняття та є обов`язковим для виконання.

Відповідно до п.24 Порядку за результатами розгляду скарги або пропозиції Мінекономіки надсилає витяг із протоколу засідання комісії відповідному орендодавцю, оператору електронного майданчика для розгляду та вжиття відповідних заходів.

Витяг із протоколу комісії оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінекономіки не пізніше п`яти робочих днів після проведення відповідного засідання з дотриманням вимог законодавства щодо захисту персональних даних та надсилається скаржнику (заявнику).

При цьому, суд враховує, що із витягу з протоколу комісії з розгляду скарг та підготовки пропозицій стосовно організації та проведення аукціонів щодо передачі в оренду державного та комунального майна, у тому числі електронних аукціонів вбачається, що комісією було прийнято рішення, оформлене протоколом від 03.02.2022, в якому зазначено про порушення КНП "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради порядку організації, проведення аукціону №LLE001-UA-20211208-88295, зокрема, вимог пункту 55 Порядку, в частині наявності в оголошення положень, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників; вимог пункту 76 Порядку під час прийняття рішення про дискваліфікацію учасника ТОВ "САЛЬВЕ" та пункту 64 Порядку в частині відміни аукціону після його проведення.

З урахуванням наведеного вище, враховуючи встановлення судом факту дотримання позивачем вимог Закону України "Про оренду державного та комунального майна" суд доходить висновку про безпідставність та неправомірність прийняття КНП "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради рішення про дискваліфікацію ТОВ "САЛЬВЕ", оформленого протоколом електронного аукціону №LLE001-UA-20211208-88295, та рішення про скасування аукціону на право оренди частини нежитлового приміщення (перший поверх 5-ти поверхової будівлі) центрального корпусу за адресою: Житомирська область, м.Коростень, вул.Жмаченка, 46, площею 53,7кв.м. від 10.01.2022, з урахуванням чого позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позовна вимога про зобов`язання КНП "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради укласти з ТОВ "САЛЬВЕ" договір оренди нерухомого майна, яке розташоване за адресою: Житомирська область, м.Коростень, вул.Жмаченка, 46, площею 53,7кв.м у редакції згідно з додатком, також підлягає до задоволення, виходячи з наступного:

Як вбачається з матеріалів справи, у додатку № 7 до позовної заяви (а.с.34-45) міститься примірник договору, який було розміщено на сайті Прозорро для його укладення за результатами аукціону 30.12.2021, а додаток №8 (а.с.46-58) є вже заповненим позивачем примірником цього ж договору з усіма реквізитами сторін, об`єкта оренди.

Суд при прийнятті рішення в частині вимоги про визнання договору оренди укладеним констатує, що оскільки позивача було визнано переможцем електронного аукціону 30.12.2021, то укладення з ТОВ "САЛЬВЕ" спірного договору було єдиною можливою подальшою дією для організатора цього аукціону.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу Конвенції визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Так, у рішенні ЄСПЛ у справі Стретч проти Сполученого Королівства, Європейський суд з прав людини зазначив, що законними очікуваннями є очікування на законних підставах продовження терміну дії договору оренди, і це очікування є складовою частиною права власності заявника, наданого йому за договором оренди в розумінні зазначеної статті. ЄСПЛ дійшов висновку про те, що заявник мав право, принаймні, очікувати на законних підставах, що він зможе продовжити термін дії договору, і таке очікування можна вважати - в цілях застосування положень ст.1 Першого протоколу до Конвенції - складовою частиною його права власності, наданого йому за договором оренди.

При цьому, у рішенні Європейського суду з прав людини по справі "Пайн Велі Девелопмент Лтд" та інші проти Ірландії" від 23.10.1991 Європейський суд з прав людини зазначив, що статтю 1 Першого протоколу Конвенції можна застосувати до захисту "правомірних очікувань" щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. "Правомірні очікування" виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати, що таке рішення є дійсним та розраховувати на певний стан речей.

Тобто, в даному випадку правомірні очікування позивача полягають у можливості користування майном у майбутньому у термін, передбачений договором оренди.

Рішення про визнання позивача переможцем аукціону, не було визнано недійсним.

Укладення договору за рішенням суду безпосередньо захищає права позивача, тому дана позовна вимога є належною.

За правилами ст.15,16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способи захисту цивільних прав та інтересів перелічені у ч.2 ст.16 ЦК України. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

За правилами ст.ст.5, 13 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна", публікація в ЕТС договору оренди є одним з етапів передачі майна в оренду. Укладення договору оренди є наступним етапом після затвердження протоколу аукціону.

Сторонами не заперечується, що договір оренди з переможцем аукціону міг бути укладений виключно у редакції, який передбачено законом, із зазначенням додаткових умов, передбачених в оголошенні про проведення аукціону.

Відповідно до п.55 Порядку в оголошенні про передачу майна в оренду зазначаються:

1) повне найменування і адреса орендодавця та/або балансоутримувача;

2) інформація про об`єкт оренди, що міститься в Переліку першого типу, в обсязі, визначеному пунктом 26 Порядку;

3) проект договору оренди;

4) умови оренди майна та додаткові умови оренди майна (в разі наявності): стартова орендна плата для всіх видів аукціонів; строк оренди, а в разі коли об`єкт оренди пропонується для погодинного використання, - також інформація про графік використання об`єкта оренди тощо.

Таким чином в оголошенні про передачу майна в оренду, орендодавцем фактично визначаються всі істотні умови договору оренди, крім розміру орендної плати, оскільки вона визначається за результатами електронного аукціону.

При цьому, разом з оголошенням про передачу майна в оренду орендодавцем опубліковується проект договору оренди, який укладається з переможцем аукціону, в якому визначені всі істотні умови договору, крім ціни договору, оскільки вона визначається після проведення аукціону.

КНП "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради в ЕТС було опубліковано оголошення про передачу майна в оренду від 08.12.2021 та проект договору оренди об`єкта нерухомості. В зазначених документах чітко визначений предмет та строк договору оренди, який укладається з переможцем аукціону. Розмір орендної плати було визначено за результатами електронного аукціону.

Відповідно до ст.187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Судом встановлено, що між сторонами немає спору з приводу змісту умов того договору, примірник якого позивач додав до позову (додаток № 8) і просить визнати його укладеним.

Оскільки позивач є переможцем аукціону 30.12.2021, а наслідком аукціону з переможцем є укладення договору оренди, отже вимога про визнання цього договору укладеним підлягає до задоволення.

Також, суд вважає за необхідне відзначити, що у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 18 вересня 2020 року у справі №916/1423/18 викладено висновок, що визначення позивачем предмета спору "про зобов`язання відповідача укласти договір у певній редакції" є письмовим волевиявленням позивача щодо вступу у зобов`язальні правовідносини шляхом укладення такого договору за рішенням суду про укладення договору відповідно до ст.187 ГК України. Звернення до суду з вимогою про визнання договору укладеним у наданій позивачем редакції перебуває в межах способу захисту "про встановлення господарських правовідносин" відповідно до абз.11 ч.2 ст.20 та ст.187 ГК України і не вимагає застосування інших способів захисту судом, зокрема, за ініціативою суду в порядку, визначеному ч.2 ст.5 ГПК України. Тож вимогу позивача про зобов`язання укласти договір у певній редакції у випадках, які допускають вирішення таких спорів судом, слід тлумачити як вимогу про визнання укладеним такого договору в судовому порядку у запропонованій позивачем редакції, що не суперечить способам захисту, визначеним п.1 ч.2 ст.16 ЦК України, та відповідає способам захисту, встановленим ст.20 ГК України.

Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Враховуючи вищезазначене в сукупності, зважаючи на встановлені судом фактичні обставини, приймаючи до уваги, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на спростування позовних вимог, господарський суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Судовий збір відповідно до ст.129 ГПК України покладається на відповідача.

Керуючись статтями123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сальве" до Комунального некомерційного підприємства "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати протокол електронного аукціону №LLE001-UA-20211208-88295 (дискваліфікації) в частині дискваліфікації позивача від 05.01.2022.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Комунального некомерційного підприємства "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради про скасування аукціону на право оренди частини нежитлового приміщення (перший поверх 5-ти поверхової будівлі) центрального корпусу за адресою: Житомирська область, м.Коростень, вул.Жмаченка, 46, площею 53,7кв.м. від 10.01.2022.

4. Вважати укладеним між Комунальним некомерційним підприємством "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради (11571, Житомирська область, Коростенський район, с.Ушомир, вул.Наумова, буд.12, код ЄДРПОУ 40475812) та Товариством з обмеженою відповідальністю "САЛЬВЕ" (76018, м.Івано-Франківськ, вул.Дністровська, буд.22А, код ЄДРПОУ 20148147) договір оренди нерухомого майна, яке розташоване за адресою: Житомирська область, м.Коростень, вул.Жмаченка, 46, площею 53,7 кв. м у наступній редакції:

"ДОГОВІР ОРЕНДИ

А. ЗМІНЮВАНІ УМОВИ ДОГОВОРУ (ДАЛІ - УМОВИ)

1. Населений пункт м.Коростень Житомирської області.

2. Дата.

3. Сторони; Найменування; Код за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань; Адреса місцезнаходження; Прізвище, ім' я по-батькові особи, що підписала Договір; Посада особи, що підписала Договір; Посилання на документ, який надає повноваження на підписання Договору (статут, положення, наказ, довіреність тощо).

3.1. Орендодавець/Балансоутримувач: Комунальне некомерційне підприємство "Коростенська центральна районна лікарня" Ушомирської сільської ради; 40475812; 11508, Житомирська обл., місто Коростень, вул.Жмаченка, 46; Железнякова Алла Володимирівна; Директор; Що діє на підставі Статуту.

3.1.1 Адреса електронної пошти Орендодавця, на яку надсилаються офіційні повідомленням за цим Договором; economist_k@ukr.net.

3.2 Орендар: Товариство з обмеженою відновідальністю "Сальве"; 20148147; 76018, Івано-Франківська обл., м. Івано- Франківськ, вул. Дністровська, буд.22 А; Монець Тарас Олегович; Директор; Що діє на підставі Статуту.

3.2.1 Адреса електронної пошти Орендаря, на яку надсилаються офіційні повідомленням за цим Договором; sl_ apteka@ukr.net.

4. Об`єкт оренди та склад майна (далі - Майно).

4.1 Інформація про об`єкт оренди - нерухоме майно: Частина нежитлового приміщення (першого поверх 5-ти поверхової будівлі) центрального корпусу за адресою: Житомирська обл., м. Коростень, вул. Жмаченка, 46, площею 53,7 кв. м.

4.2 Посилання на сторінку в ЕТС, на якій розміщено інформація про об`єкт оренди відповідно до оголошення про передачу майна в оренду (в обсязі, передбаченому пунктом 55 Порядку) або посилання на опубліковане відповідно до Порядку інформаційне повідомлення/інформацію про об`єкт оренди, якщо Договір укладено без проведення аукціону (в обсязі, передбаченому пунктом 116 або пунктом 27 Порядку):

5. Процедура, внаслідок якої Майно отримано в оренду.

5.1. (А) Аукціон (Б) Без аукціону (В) Продовження - за результатами проведення аукціону (Г) Продовження - без проведення аукціону:

Виписати потрібне: (А) Аукціон.

6. Вартість Майна.

6.1 Балансова залишкова вартість, визначена на підставі фінансової звітності Балансоугримувача (Частина 1 статті 8 Закону); Сума (грн), без ПДВ 14 370,05; Станом на останню дату місяця, що передувала даті оприлюднення оголошення або включення Майна до Переліку першого типу "31" серпня 2021р. (зазначити дату).

6.2 Страхова вартість.

6.2.1 Сума, визначена в порядку, передбаченому абзацом третім пункту 176 Порядку (застосовується, якщо ринкова вартість Майна не визначалась) Сума (грн), без ПДВ.

7. Цільове призначення Майна.

7.1.1 Розміщення аптеки.

8. Графік використання (заповнюється, якщо майно передається в погодинну оренду).

9. Орендна плата і інші платежі:

9.1 Місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону Сума, грн, без ПДВ 15100 грн. Дата і реквізити протоколу електронного аукціону.

9.2 Витрати на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю Компенсуються Орендарем в порядку, передбаченому пунктом 6.5 Договору.

10. Розмір авансового орендного платежу.

10.1 2 (дві) місячні орендні плати, якщо цей Договір є договором типу 5.1.(А), 5.1.(Б), 5.1.(Г), а також 5.1.(В), але переможцем аукціону є особа, що була орендарем Майна станом на дату оголошення аукціону (пункт 148 Порядку) Сума, грн.,без ПДВ 30200 грн.

11. Сума забезпечувального депозиту; 2 (дві) місячні оренді плати, але в будь-якому випадку у розмірі не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати станом на перше число місяця, в якому укладається цей Договір: Сума, грн., без ПДВ.

12. Строк Договору.

12.1 2 роки 11 міс. з дати набрання чинності цим Договором.

13. Згода на суборенду Орендодавець НЕ НАДАВ згоду на передачу майна в суборенду згідно із Оголошенням про передачу майна в оренду, (зазначити - "НАДАВ" або "НЕ НАДАВ").

14. Додаткові умови оренди Встановлені рішенням уповноваженого органу відповідно до рішення такого органу.

15. Банківські реквізити для сплати орендної плати і інших платежів відповідно до цього Договору; Балансоутримувача; Орендодавця; рахунок № НОМЕР_1 у АТ КБ "ПРИВАТБАНК".

16. Співвідношення розподілу орендної плати станом на дату укладення договору:

Балансоутримувачу: 100 % від суми орендної плати; Місцевому бюджету: 0% від суми орендної плати.

Б. НЕЗМІНЮВАНІ УМОВИ ДОГОВОРУ.

Визначення термінів.

У цьому Договорі посилання на акти законодавства мають таке значення:

Закон - Закон "Про оренду державного і комунального майна" від 3 жовтня 2019р. №157-ІХ, із наступними змінами і доповненнями;

Закон про приватизацію - Закон "Про приватизацію державного і комунального майна" від 18 січня 2018р. №2269-УІІІ, із наступними змінами і доповненнями; Порядок - Порядок передачі в оренду державного і комунального майна, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020р №483, із наступними змінами і доповненнями;

Методика розрахунку орендної плати - Методика розрахунку орендної плати, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. №630, із наступними змінами і доповненнями (далі -Методика).

1. Предмет Договору.

1.1. Орендодавець і Балансоутримувач передають, а Орендар приймає в строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 Умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 Умов.

1.2. Майно передається в оренду для використання згідно із пунктом 7 Умов.

2. Умови передачі орендованого майна Орендарю.

2.1. Орендар вступає у строкове платне користування Майном у день підписання Акта приймання-передачі Майна.

Акт приймання-передачі підписується між Орендарем і Балансоутримувачем одночасно із підписанням цього Договору.

Акт приймання-передачі майна в оренду та Акт повернення майна з оренди складаються за формою, що розробляється Орендодавцем.

2.2. Передача Майна в оренду здійснюється за його страховою вартістю,

визначеною у пункті 6.2.Умов.

3. Орендна плата.

3.1. Орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 Умов. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у т.ч.: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат Балансоутримувача за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених із Балансоутримувачем та/або напряму із постачальниками комунальних послуг в порядку, визначеному пунктом 6.5. цього Договору.

3.2. Якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січень - грудень року оренди, наступного за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року.

3.3. Орендар сплачує орендну плату до місцевого бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 Умов, щомісяця:

до 15 числа поточного місяця оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду за результатами аукціону (Договори типу 5(А) і 5(В));

до 15 числа наступного за поточним місяцем оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду без аукціону (Договори типу 5(Б) і 5(Г)); і

до 5 числа наступного за поточним місяця оренди - у випадку, передбаченому пунктом 183 Порядку.

3.4. Орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків Балансоутримувача. Балансоутримувач виставляє рахунок на загальну суму орендної плати, із зазначенням частини орендної плати, яка сплачується на рахунок Балансоутримувача, і частини орендної плати, яка сплачується до міського бюджету. Орендар сплачує Балансоутримувачу належну йому частину орендної плати. Балансоутримувач надсилає Орендарю рахунок не пізніше ніж за 5 робочих днів до дати платежу. Протягом 5 робочих днів після закінчення поточного місяця оренди Балансоутримувач передає Орендарю акт виконаних робіт на надання орендних послуг разом із податковою накладною за умови реєстрації Орендаря платником ПДВ.

3.5. В дату укладання цього Договору або до такої дати Орендар сплачує орендну плату за кількість місяців, зазначену у пункті 10 Умов (авансовий платіж з орендної плати) на підставі документів, визначених у пункті 3.6 цього Договору.

3.6. Якщо цей Договір укладено за результатами проведення аукціону, то підставою для сплати авансового платежу з орендної плати є протокол про результати електронного аукціону.

Якщо цей Договір укладено без проведення аукціону (договір типу 5.1.(Б)), то підставою для сплати авансового платежу з орендної плати є рішення, прийняте відповідно до пункту 118 Порядку.

Якщо цей Договір укладено внаслідок продовження попереднього договору оренди без проведення аукціону (пункт 5.1.(Г) Умов), то підставою для сплати авансового платежу з орендної плати є рішення Орендодавця, прийняте відповідно до пункту 142 Порядку.

3.7. Якщо цей Договір укладено без проведення аукціону (договори типу 5.1.(Б) та 5.1. (Г) Умов), розмір орендної плати підлягає перегляду на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку орендної плати.

Орендодавець зобов`язаний звернутися до Орендаря із вимогою про перегляд орендної плати, якщо зміни до Методики мають наслідком збільшення розміру орендної плати за цим Договором, протягом 30 календарних днів з моменту набуття чинності відповідними змінами.

Орендар може звернутися до Орендодавця із вимогою про перегляд орендної плати, якщо зміни до Методики мають наслідком зміну розміру орендної плати за цим Договором, протягом будь-якого строку після набуття чинності відповідними змінами.

Новий розмір орендної плати починає застосовуватись з першого числа місяця, наступного за датою укладання сторонами додаткової угоди до цього Договору щодо приведення розміру орендної плати у відповідність із змінами, внесеними до Методики. Відмова Орендаря укласти додаткову угоду щодо збільшення орендної плати з метою приведення її у відповідність із змінами, внесеними до Методики, є підставою для дострокового припинення цього Договору.

3.8. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується Орендодавцем (в частині, належній міському бюджету) та/або Балансоутримувачем (в частині, належній Балансоутримувачу). Орендодавець і Балансоутримувач можуть надати доручення один одному на звернення із позовом про стягнення орендної плати і інших платежів за цим Договором, по яких у Орендаря є заборгованість, в інтересах відповідної сторони цього Договору. Сторона, в інтересах якої подається позов, може компенсувати іншій стороні судові і інші витрати, пов`язані із подачею позову.

3.9. На суму заборгованості Орендаря зі сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати.

3.10. Надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до бюджету або Балансоутримувачу, підлягає в установленому порядку заліку в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого заліку у зв`язку з припиненням орендних відносин - поверненню Орендарю. Сума орендної плати, сплаченої авансом відповідно до пункту 3.5. цього Договору, підлягає зарахуванню у рахунок сплати орендної плати за перші місяці оренди після підписання Акту приймання-передачі Майна.

3.11. Припинення Договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції.

3.12. Орендар зобов`язаний на вимогу Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах і оформляти акти звіряння.

4. Повернення майна з оренди і забезпечувальний депозит

4.1. У разі припинення або розірвання Договору Орендар зобов`язаний: протягом З робочих днів звільнити орендоване Майно від належних Орендарю речей і повернути його відповідно до Акта повернення з оренди орендованого Майна, в тому стані, в якому Майно перебувало на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, а якщо Орендарем були виконані невід`ємні поліпшення або здійснено капітальний ремонт - то разом із такими поліпшеннями/капітальним ремонтом;

сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна із оренди, пеню, неустойку, сплатити Балансоутримувачу платежі за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна з оренди;

відшкодувати Балансоутримувачу збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого Майна з вини Орендаря (і в межах сум, що перевищують суму страхового відшкодування, якщо воно поширюється на такі випадки погіршення стану або втрати орендованого Майна) або в разі демонтажу або іншого вилучення невід`ємних поліпшень/капітального ремонту.

4.2. Протягом 3 робочих днів з моменту припинення або розірвання цього Договору Балансоутримувач зобов`язаний оглянути Майно і зафіксувати його поточний стан, а також стан розрахунків за цим Договором і за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю в Акті повернення з оренди орендованого Майна.

Балансоутримувач складає Акт повернення з оренди орендованого Майна у трьох оригінальних примірниках і надає підписані Балансоутримувачем примірники Орендарю.

Орендар зобов`язаний: (1) підписати три примірники Акта повернення з оренди орендованого Майна не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з моменту їх отримання від Балансоутримувача і одночасно повернути Балансоутримувачу два примірники підписаних Орендарем актів разом із ключами від об`єкту Оренди (у разі якщо доступ до Об`єкту оренди забезпечується ключами), і (2) звільнити Майно одночасно із поверненням підписаних Орендарем актів.

Не пізніше ніж на четвертий робочий день після припинення або розірвання Договору Балансоутримувач зобов`язаний надати Орендодавцю примірник підписаного Акта повернення з оренди орендованого Майна, або письмово повідомити Орендодавця про відмову Орендаря від підписання Акта та/або створення перешкод Орендарем у доступі до орендованого Майна з метою його огляду, та/або про неповернення підписаних Орендарем примірників Акта.

4.3. Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання Балансоутримувачем та Орендарем Акта повернення з оренди орендованого Майна.

4.4. Якщо Орендар не повертає Майно після отримання від Балансоутримувача примірників Акту повернення з оренди орендованого Майна Орендар сплачує Балансоутримувачу неустойку у розмірі подвійної орендної плати за кожний день користування Майном після дати припинення цього Договору.

4.5. З метою виконання зобов`язань Орендаря за цим Договором, а також за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю до або в день підписання цього Договору Орендар сплачує на рахунок Орендодавця забезпечувальний депозит в розмірі, визначеному у пункті 11 Умов.

Якщо цей Договір є договором типу 5.1. (В) або 5.1 (Г) Умов, Орендар сплачує різницю між сумою забезпечувального депозиту, сплаченого Орендарем раніше за договором, що продовжується, і сумою, визначеною у пункті 11 Умов. Орендар сплачує повну суму забезпечувального депозиту, якщо:

(а) договір, що продовжується, не передбачав обов`язку Орендаря сплатити забезпечувальний депозит, або

(б) цей Договір є договором, що продовжується за результатами проведення аукціону (тип договору 5.1.(В) Умов), але переможцем аукціону стала особа інша ніж орендар Майна станом на дату оголошення аукціону (пункт 146 Порядку).

4.6. Орендодавець повертає забезпечувальний депозит Орендарю протягом 5 робочих днів після отримання від Балансоутримувача примірника Акту повернення з оренди орендованого Майна, підписаного без зауважень Балансоутримувача, або здійснює вирахування сум, визначених у пункті 4.8 цього Договору, у випадку наявності зауважень Балансоутримувача або Орендодавця.

4.7. Орендодавець перераховує забезпечувальний депозит у повному обсязі до міського бюджету, якщо:

Орендар відмовився від підписання Акту повернення з оренди орендованого Майна в строк, визначений цим Договором, або створює перешкоди у доступі до орендованого Майна представників Балансоутримувача або Орендодавця з метою складання такого Акту;

Орендар не підписав у встановлені строки договір оренди Майна за результатами проведення аукціону на продовження цього Договору оренди, в якому Орендар оголошений переможцем.

4.8. Орендодавець не пізніше п`ятого робочого дня з моменту отримання від Балансоутримувача примірнику Акта повернення з оренди Орендованого майна із зауваженнями (або за наявності зауважень Орендодавця) зараховує забезпечувальний депозит в рахунок не виконаних зобов`язань Орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов`язань Орендаря у такій черговості:

у першу чергу погашаються зобов`язання Орендаря зі сплати пені (пункт 3.9 цього Договору) (у такому разі відповідна суму забезпечувального депозиту розподіляється між міським бюджетом і Балансоутримувачем);

у другу чергу погашаються зобов`язання Орендаря зі сплати неустойки (пункт 4.4. цього Договору);

у третю чергу погашаються зобов`язання Орендаря зі сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 15 Умов підлягає сплаті до міського бюджету;

у четверту чергу погашаються зобов`язання Орендаря зі сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 15 Умов підлягає сплаті Балансоутримувачу;

у п`яту чергу погашаються зобов`язання Орендаря зі сплати Балансоутримувачу платежів за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю;

у шосту чергу погашаються зобов`язання Орендаря з компенсації суми збитків, завданих орендованому Майну;

у сьому чергу погашаються зобов`язання Орендаря зі сплати інших платежів за цим Договором або в рахунок погашення інших не виконаних Орендарем зобов`язань за цим Договором.

Орендодавець повертає Орендарю суму забезпечувального депозиту, яка залишилась після здійснення вирахувань, передбачених цим пунктом.

5. Поліпшення і ремонт орендованого майна

5.1. Орендар має право:

за згодою Балансоутримувача здійснювати поточний та/або капітальний ремонт Майна і виступати замовником на виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення ремонту;

здійснювати невід`ємні поліпшення Майна за наявності рішення Орендодавця про надання згоди, прийнятого відповідно до Закону та Порядку;

за згодою Орендодавця, наданою відповідно до Закону та Порядку, і один раз протягом строку оренди зарахувати частину витрат на здійснення капітального ремонту в рахунок зменшення орендної плати.

5.2. Порядок отримання Орендарем згоди Балансоутримувача і Орендодавця на здійснення відповідних видів робіт, передбачених пунктом 5.1 цього Договору, порядок отримання Орендарем згоди Орендодавця на зарахування витрат на здійснення цих робіт в рахунок орендної плати, і умови, на яких здійснюється таке зарахування, а також сума витрат, які можуть бути зараховані, визначаються Порядком.

5.3. Орендар має право на компенсацію вартості здійснених ним невід`ємних поліпшень Майна від нового орендаря Майна, у порядку та на умовах, встановлених Порядком, якщо цей Договір продовжується на аукціоні.

5.4. Орендар має право на компенсацію вартості здійснених ним невід`ємних поліпшень Майна, від переможця аукціону з приватизації Майна, а якщо таким переможцем стає Орендар - то право на зарахування в рахунок купівельної ціни суми вартості здійснених ним невід`ємних поліпшень, у порядку та на умовах, встановлених Законом про приватизацію.

6. Режим використання орендованого Майна.

6.1. Орендар зобов`язаний використовувати орендоване Майно відповідно до призначення, визначеного у пункті 7 Умов.

6.2. Орендар зобов`язаний забезпечувати збереження орендованого Майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, тримати Майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати орендоване Майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки.

6.3. Орендар зобов`язаний (1) відповідно до вимог нормативно-правових актів з пожежної безпеки розробляти комплексні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки об`єкта оренди Майна, (2) забезпечувати додержання протипожежних вимог, стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду та вимог відповідних служб (підрозділів) Балансоутримувача, (3) утримувати у справному стані засоби протипожежного захисту і зв`язку, пожежну техніку, обладнання та інвентар, не допускати їх використання не за призначенням, (4) проводити внутрішні розслідування випадків пожеж та подавати Балансоутримувачу відповідні документи розслідування.

Орендар несе відповідальність за дотримання правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки і санітарії в приміщеннях згідно із законодавством.

6.4. Орендар зобов`язаний забезпечити представникам Орендодавця та Балансоутримувача доступ на об`єкт оренди у робочі дні у робочий час (а у разі отримання скарг на порушення правил тиші або здійснення Орендарем діяльності у неробочий час, яка завдає шкоди або незручностей власникам суміжних приміщень - то у будь-який інший час) з метою контролю за його використанням та виконанням Орендарем умов цього Договору. Про необхідність отримання доступу до Об`єкту оренди Балансоутримувач або Орендодавець повідомляють Орендаря електронною поштою принаймні за один робочий день, крім випадків, коли доступ до Об`єкту оренди необхідно отримати з метою запобігання нанесенню шкоди Об`єкту оренди чи власності третіх осіб через виникнення загрози його пошкодження внаслідок аварійних ситуацій або внаслідок настання надзвичайних ситуацій, пов`язаних з природною стихією: ураган, землетрус, великий снігопад, ожеледиця тощо, а також у разі отримання скарг на порушення правил тиші або здійснення Орендарем діяльності у неробочий час, яка завдає шкоди або незручностей власникам суміжних приміщень. При виникненні таких ситуацій Орендар зобов`язаний вживати невідкладних заходів для ліквідації їх наслідків.

6.5. Протягом 5 робочих днів з дати укладання цього Договору Балансоутримувач зобов`язаний надати Орендарю для підписання:

два примірники договору про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю відповідно до Примірного договору, за формою, що розробляється Балансоутримувачем, та/або

проекти договорів із постачальниками комунальних послуг, якщо відносно об`єкта оренди такими постачальниками комунальних послуг відкриті окремі особові рахунки або якщо окремі особові рахунки були відкриті на попереднього користувача Майном.

Орендар зобов`язаний протягом десяти робочих днів з моменту отримання примірників договору про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю:

підписати і повернути Балансоутримувачу примірник договору або

подати Балансоутримувачу обґрунтовані зауваження до сум витрат, які підлягають відшкодуванню Орендарем за договором.

Орендар зобов`язаний протягом десяти робочих днів з моменту отримання від Балансоутримувача відповіді на свої зауваження, яка містить документальні підтвердження витрат, які підлягають відшкодуванню Орендарем, підписати і повернути Балансоутримувачу примірник договору.

Орендар вживає заходів для укладання із постачальниками комунальних послуг договорів на постачання відповідних комунальних послуг протягом місяця з моменту отримання проектів відповідних договорів від Балансоутримувача. Орендар зобов`язаний надати Балансоутримувачу копії договорів, укладених із постачальниками комунальних послуг.

6.6. Якщо Майном є пам`ятка культурної спадщини, щойно виявлений об`єкт культурної спадщини чи її (його) частина, Орендар зобов`язаний виконувати усі обов`язки Балансоутримувача за охоронним договором, який є Додатком до цього Договору.

7. Страхування об`єкта Оренди і обов`язок Орендаря з відшкодування

витрат на оцінку Майна

7.1. Орендар зобов`язаний:

протягом 10 календарних днів з дня укладення цього Договору застрахувати Майно на суму його страхової вартості, визначеної у пункті 6.4 Умов, на користь Балансоутримувача згідно з Порядком, зокрема від пожежі, затоплення, протиправних дій третіх осіб, стихійного лиха, та протягом 10 календарних днів з дня укладення договору страхування (договорів страхування) надати Балансоутримувачу та Орендодавцю завірені належним чином копії договору страхування і платіжного доручення (платіжних доручень) про сплату страхового платежу (страхових платежів);

постійно поновлювати договір страхування так, щоб протягом строку дії цього Договору Майно було застрахованим, і надавати Балансоутримувачу та Орендодавцю копії завірених належним чином договору страхування і доказів сплати страхового платежу.

Оплата послуг страховика здійснюється за рахунок Орендаря (страхувальника);

7.2. Протягом 10 робочих днів з дня укладання цього Договору Орендар зобов`язаний компенсувати Балансоутримувачу витрати, пов`язані з проведенням незалежної оцінки Майна, в сумі, зазначеній у пункті 6.3 Умов (у разі понесення Балансоутримувачем таких витрат). Балансоутримувач має право зарахувати частину орендної плати, що підлягає сплаті на користь Балансоутримувача, в рахунок його витрат, пов`язаних із проведенням незалежної оцінки Майна.

8. Суборенда.

8.1. Орендар має право передати Майно в суборенду, якщо Орендар отримав Майно за результатами аукціону (у тому числі внаслідок проводження договору оренди) і оголошення про передачу майна в оренду містило згоду орендодавця на суборенду, про що зазначається у пункті 13 Умов. Цільове призначення, за яким Майно може бути використано відповідно до договору суборенди, визначається із урахуванням обмежень, передбачених цим Договором (за наявності).

8.2. Орендар може укладати договір суборенди лише з особами, які відповідають вимогам статті 4 Закону.

8.3. Орендар протягом 3 робочих днів з моменту укладення договору суборенди зобов`язаний надати Орендодавцю інформацію про суборендаря т а один примірник договору суборенди для його оприлюднення Орендодавцем в електронній торговій системі.

9. Запевнення Сторін.

А. Запевнення Балансоутримувача і Орендодавця.

9.1. Балансоутримувач і Орендодавець запевняють Орендаря, що:

9.1.1. Крім випадків коли про інше зазначене в Акті приймання-передачі, Об`єкт оренди є вільним від третіх осіб, в середині Об`єкту немає майна, належного третім особам, повний і безперешкодний доступ до Об`єкту може бути наданий Орендарю в день підписання Акта приймання-передачі разом із комплектом ключів від Об`єкту у кількості, зазначеній в Акті приймання-передачі.

9.1.2. Інформація про Майно, оприлюднена в оголошенні про передачу в оренду або інформаційному повідомленні/інформації про об`єкт оренди, якщо договір укладено без проведення аукціону (в обсязі, передбаченому пунктом 116 або пунктом 27 Порядку), посилання на яке зазначене у пункті 4.6 Умов, відповідає дійсності, за виключенням обставин, відображених в Акті приймання - передачі.

9.2. Балансоутримувач (власник або уповноважений ним орган (особа) уклав охоронний договір відносно Майна, якщо воно є пам`яткою культурної спадщини, щойно виявленим об`єктом культурної спадщини чи її (його) частиною, а завірена Балансоутримувачем (власником або уповноваженим ним органом (особою) копія охоронного договору додається до цього Договору як його невід`ємна частина.

Б.Запевнення Орендаря.

9.3. Орендар має можливість, забезпечену його власними або залученими фінансовими ресурсами, вчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату і інші платежі відповідно до цього Договору.

9.4. Одночасно або до дати укладання цього Договору Орендар повністю сплатив авансовий платіж в розмірі, визначеному у пункті 10 Умов.

9.5. Одночасно або до укладання цього Договору Орендар повністю сплатив забезпечувальний депозит в розмірі, визначеному у пункті 11 Умов.

10. Додаткові умови оренди

10.1. Орендар зобов`язаний виконувати обов`язки, покладені на нього рішенням уповноваженого органу про встановлення додаткових умов оренди, визначених у пункті 14 Умов, за умови що посилання на такі додаткові умови оренди було включено до оголошення про передачу майна в оренду, інформаційного повідомлення про об`єкт (пункті 4.2 Умов).

11. Відповідальність і вирішення спорів за Договором

11.1. За невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно із законодавством України та Договором.

11.2. Орендодавець не відповідає за зобов`язаннями Орендаря. Орендар не відповідає за зобов`язаннями Орендодавця, якщо інше не передбачено цим Договором. Орендар відповідає за своїми зобов`язаннями і за зобов`язаннями, за якими він є правонаступником, виключно власним майном. Стягнення за цими зобов`язаннями не може бути звернене на орендоване комунальне Майно.

11.3. Спори, які виникають за цим Договором або в зв`язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.

11.4. Стягнення заборгованості з оплати орендної плати може здійснюватись в безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.

12. Строк чинності, умови зміни та припинення Договору

12.1. Цей Договір укладено на строк, визначений у пункті 12 Умов. Перебіг строку Договору починається з дня набрання чинності цим Договором. Цей Договір набирає чинності в день його підписання Сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства Договір підлягає нотаріальному посвідченню). Строк оренди за цим Договором починається з дати підписання Акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього Договору.

12.2. Умови цього Договору зберігають силу протягом всього строку дії цього Договору, в тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, крім випадку, передбаченого п.3.7 Договору, а в частині зобов`язань Орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов`язань.

12.3. Зміни і доповнення до Договору здійснюються з урахуванням встановлених статтею 16 Закону та Порядком умов та обмежень за взаємною згодою сторін до закінчення строку його дії.

12.4. Продовження цього Договору здійснюється з урахуванням вимог, встановлених статтею 18 Закону та Порядком. Орендар, який бажає продовжити цей договір на новий строк, має звернутись до Орендодавця за 3 місяці до закінчення строку дії договору і подати документи, передбачені частиною 8 статті 18 Закону. Пропуск цього строку Орендарем є підставою для непродовження цього Договору.

Орендар має переважне право на продовження цього Договору, яке може бути реалізовано ним у визначений в Порядку спосіб.

Оприлюднення на веб-сайті (сторінці чи профілі в соціальній мережі) орендаря, який отримав в оренду майно без проведення аукціону, недостовірної інформації, що стала підставою для укладення договору оренди, є підставою для дострокового розірвання договору оренди за ініціативою Орендодавця, а також не продовження договору оренди на новий строк.

12.5. Якщо інше не передбачено цим Договором, перехід права власності на орендоване Майно третім особам не є підставою для зміни або припинення чинності цього Договору, і він зберігає свою чинність для нового власника орендованого Майна (його правонаступника), за винятком випадку приватизації орендованого Майна Орендарем.

12.6. Договір припиняється:

12.6.1 з підстав, передбачених частиною першою статті 24 Закону, і при ньому:

12.6.1.1. якщо підставою припинення Договору є закінчення строку, на який він укладено (абзац 2 частини першої статті 24 Закону), то Договір вважається припиненим з цієї підстави:

(а) з дати закінчення строку, на який він був укладений, на підставі (1) рішення уповноваженого органу про відмову у продовженні цього Договору, прийнятого з підстав, передбачених статтею 19 Закону, в межах строків, визначених частиною 5 статті 18 Закону; або (2) рішення орендодавця про відмову у проводженні цього Договору з підстав пропуску Орендарем строку на подачу заяви про продовження цього Договору, передбаченого частиною 3 статті 18 Закону;

(б) з дати, визначеної у частині 3 п. 152 Порядку, якщо переможцем аукціону на продовження цього Договору стала особа інша ніж Орендар, - на підставі протоколу аукціону (рішення Орендодавця не вимагається);

12.6.1.2. якщо підставою припинення Договору є обставини, передбачені абзацами 3-8 частини першої статті 24 Закону, Договір вважається припиненим з дати настання відповідної обставини на підставі рішення Орендодавця;

12.6.2 якщо Орендар надав недостовірну інформацію про право бути орендарем відповідно до положень частини третьої і четвертої статті 4 Закону, а також якщо Орендар, який отримав Майно в оренду без проведення аукціону, надав та/або оприлюднив на веб-сайті (сторінці чи профілі в соціальній мережі) недостовірну інформацію про себе та/або свою діяльність.

Договір вважається припиненим з цієї підстави в односторонньому порядку на 30 день після надіслання Орендодавцем листа Орендарю про дострокове припинення цього Договору, крім випадку коли протягом зазначеного терміну Орендар звернувся до суду з оскарженням такого рішення Орендодавця. У такому випадку договір вважається припиненим:

по закінченню 2-х місяців з дня звернення Орендарем за таким позовом до суду, якщо судом не відкрито провадження у справі за таким позовом Орендаря протягом зазначеного двомісячного строку; або

з дати набуття законної сили рішенням суду про відмову у позові Орендаря.

Лист про дострокове припинення направляється на адресу електронної пошти Орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна.

12.6.3 якщо цей Договір підписаний без одночасного підписання Акта приймання - передачі Майна. Договір вважається припиненим з цієї підстави на п`ятий робочий день після підписання цього Договору, якщо станом на цей день Акт приймання-передачі не підписаний через відмову Орендаря, про що Балансоутримувач повинен скласти акт та повідомити Орендодавця;

12.6.4. на вимогу Орендодавця з підстав, передбачених пунктом 12.7 цього Договору, і при цьому Договір вважається припиненим в дату, визначену відповідно до пункту 12.8 цього Договору;

12.6.5. на вимогу Орендаря з підстав, передбачених пунктом 12.9 цього Договору, і при цьому Договір вважається припиненим в дату, визначену відповідно до пункту 12.10 цього Договору;

12.6.6. за згодою сторін на підставі договору про розірвання з дати підписання Акту повернення Майна з оренди;

12.6.7. на вимогу будь-якої із сторін цього Договору за рішенням суду з підстав, передбачених законодавством.

12.7. Договір може бути достроково припинений на вимогу Орендодавця, якщо Орендар:

12.7.1. допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців або сумарна заборгованість з орендної плати становить більше, ніж плата за 3 місяці;

12.7.2. використовує Майно не за цільовим призначенням, визначеним у пунктах 7.3, 7.3.1 або 7.4 Умов або використовує Майно за забороненим цільовим призначенням, визначеним у пункті 7.2.Умов;

12.7.3. без письмового дозволу Орендодавця передав Майно, його частину у користування іншій особі, крім випадків, коли Орендар передав Майно в суборенду на підставі пункту 8.1 цього Договору і надав Орендодавцю копію договору суборенди для його оприлюднення в електронній торговій системі;

12.7.4. уклав договір суборенди з особами, які не відповідають вимогам статті 4 Закону;

12.7.5. перешкоджає співробітникам Орендодавця, та/або Балансоутримувача здійснювати контроль за використанням Майна, виконанням умов цього Договору;

12.7.6. порушує додаткові умови оренди, зазначені у п. 13 Умов;

12.7.7. порушує умови цього Договору або охоронного договору, укладеного відносно Майна, і копія якого є Додатком до цього Договору або передана Орендарю відповідно до вимог частини 8 статті 6 Закону;

12.7.8. відмовився внести зміни до цього Договору у випадку виникнення підстав, передбачених пунктом 3.7 цього Договору.

12.8. Про наявність однієї з підстав для дострокового припинення Договору з ініціативи Орендодавця, передбачених пунктом 12.7 цього Договору, Орендодавець або Балансоутримувач повідомляє Орендаря та іншу сторону Договору листом. У листі має міститись опис порушення і припис про його усунення в строк, не менший ніж 15 та не більше ніж 30 робочих днів з дати листа (у строк 5 робочих днів, якщо порушення стосується прострочення сплати орендної плати або перешкоджання у здійсненні Орендодавцем або Балансоутримувачем контролю за використанням Майна). Лист пересилається на адресу електронної пошти Орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна.

Якщо протягом встановленого у приписі часу Орендар не усунув порушення, Орендодавець надсилає Орендарю лист, у якому повідомляє Орендаря про дострокове припинення Договору на вимогу Орендодавця. У листі зазначається підстава припинення Договору, посилання на припис про усунення порушення, а також посилання на обставини, які свідчать про те, що порушення триває після закінчення строку, відведеного для його усунення.

Договір вважається припиненим (розірваним) на п`ятий робочий день після надіслання Орендодавцем або Балансоутримувачем Орендарю листа про дострокове припинення цього Договору. Орендодавець надсилає Орендарю лист про дострокове припинення цього Договору електронною поштою, а також поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна. Дата дострокового припинення цього Договору на вимогу Орендодавця встановлюється на підставі штемпеля поштового відділення на поштовому відправленні Орендодавця.

12.9. Цей Договір може бути достроково припинений на вимогу Орендаря, якщо:

12.9.1. протягом одного місяця після підписання Акта приймання-передачі Орендар отримає докази істотної невідповідності Об`єкта оренди інформації про нього, зазначеній в оголошенні або інформаційному повідомленні/інформації про об`єкт оренди, якщо договір укладено без проведення аукціону, або в Акті приймання-передачі, або

12.9.2. протягом двох місяців після підписання Акта приймання-передачі Орендар не матиме можливості використовувати Об`єкт або приступити до виконання ремонтних робіт на Об`єкті через відсутність на Об`єкті можливості підключення до комунальних послуг або відмови Балансоутримувача укласти із Орендарем договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю або відмови постачальників відповідних комунальних послуг укласти із Орендарем договори на постачання таких послуг впродовж одного місяця з моменту звернення Орендаря (за умови, що Орендар звернувся до таких постачальників послуг не пізніше ніж протягом одного місяця після підписання Акта приймання-передачі Майна).

12.10. Про виявлення обставин, які дають право Орендарю на розірвання договору відповідно до пункту 12.9 цього Договору, Орендар має повідомити Орендодавця і Балансоутримувача із наданням відповідних доказів протягом 3 робочих днів після закінчення термінів, передбачених пунктом 12.9 Договору. Якщо протягом 30 днів з моменту отримання повідомлення Орендаря зауваження Орендаря не будуть усунені, Орендар надсилає Орендодавцю і Балансоутримувачу вимогу про дострокове припинення цього Договору і вимогу про повернення забезпечувального депозиту і сплачених сум орендної плати. Вимоги Орендаря, заявлені після закінчення строків, встановлених цим пунктом Договору, задоволенню не підлягають.

Договір вважається припиненим на десятий робочий день після надіслання Орендодавцем Орендарю і Балансоутримувачу вимоги про дострокове припинення цього Договору, крім випадків коли Орендодавець або Балансоутримувач надали Орендарю обґрунтовані зауваження щодо обставин, викладених у повідомленні Орендаря. Спори щодо обґрунтованості цих зауважень вирішуються судом.

За відсутності зауважень Орендаря або Балансоутримувача, передбачених абзацом другим цього пункту:

Балансоутримувач повертає Орендарю відповідну частину орендної плати, сплаченої Орендарем, протягом десяти календарних днів з моменту отримання вимоги Орендаря і підписання Орендарем Акту повернення Майна з оренди;

Орендодавець повертає сплачений Орендарем забезпечувальний депозит протягом десяти календарних днів з моменту отримання вимоги Орендаря і підписання Орендарем Акту повернення Майна з оренди, а також звертається в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, до визначеною цим порядком органу із клопотанням щодо повернення Орендарю тієї частини орендної плати, що була сплачена Орендарем до відповідного бюджету.

12.11. У разі припинення або розірвання Договору:

поліпшення орендованого Майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів за згодою осіб, визначених у пункті 5.1. цього Договору, які можна відокремити від орендованого Майна, не завдаючи йому шкоди, є власністю Орендаря, а поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для майна - власністю територіальної громади; поліпшення Майна, зроблені Орендарем без згоди осіб, визначених у пункті

5.1. цього Договору, які не можна відокремити без шкоди для Майна, є власністю територіальної громади та їх вартість компенсації не підлягає.

12.12. Майно вважається поверненим Орендодавцю/Балансоутримувачу з моменту підписання Балансоутримувачем та Орендарем Акта повернення з оренди орендованого Майна.

13. Інше

13.1 Орендар письмово повідомляє інші сторони Договору протягом 5 робочих днів з дати змін у його найменуванні, місцезнаходженні, банківських реквізитах і контактних даних. Орендодавець або Балансоутримувач повідомляє Орендаря про відповідні зміни письмово або на адресу електронної пошти.

13.2. Якщо цей Договір підлягає нотаріальному посвідченню, витрати на таке посвідчення несе Орендар.

13.3. Якщо протягом строку дії Договору відбувається зміна Орендодавця або Балансоутримувача Майна, новий Орендодавець або Балансоутримувач стає стороною такого Договору шляхом складання Акта про заміну сторони у договорі оренди комунального майна (далі - Акт про заміну сторони, або Акт) за формою, що розробляється Орендодавцем. Акт про заміну сторони підписується попереднім і новим Орендодавцем або Балансоутримувачем та в той же день надсилається іншим сторонам Договору листом (цінним з описом). Акт складається у трьох оригінальних примірниках. Новий Орендодавець або Балансоутримувач зобов`язані (протягом п`яти робочих днів від дати його направлення Орендарю) опублікувати Акт у електронній торговій системі (ЕТС). Орендодавець або Балансоутримувач за цим Договором вважається заміненим з моменту опублікування Акту в ЕТС.

В разі якщо Договір нотаріально посвідчено, то підпис посадових осіб попереднього і нового орендодавців на Акті про заміну сторони підлягають нотаріальному посвідченню.

13.4. У разі реорганізації Орендаря (крім виділу з юридичної особи - Орендаря іншої юридичної особи, якій передаються права і обов`язки за цим Договором), Договір оренди зберігає чинність для відповідного правонаступника юридичної особи-Орендаря.

У разі виділу з юридичної особи-Орендаря окремої юридичної особи перехід до такої особи прав і обов`язків, які витікають із цього Договору, можливий лише за згодою Орендодавця.

Заміна сторони Орендаря набуває чинності з моменту внесення змін до цього Договору. Заміна Орендаря, інша ніж передбачена цим пунктом, не допускається.

13.5. Цей Договір укладено в трьох примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, по одному для Орендаря, Орендодавця і Балансоутримувача.

Підписи Сторін:

Від Орендаря: Директор Монець Т.О.

Від Орендодавця/Балансоутримувача: Директор Железнякова А.В."

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено: 23.11.22

Суддя Соловей Л.А.

Віддрукувати: 3 прим.

1- у справу;

2,3- сторонам

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення01.11.2022
Оприлюднено28.11.2022
Номер документу107489711
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Укладення договорів (правочинів) оренди