ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.11.2022 Справа № 904/2233/22за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОВЕН", смт. Магдалинівка, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "КАПРІ ЛОК", м. Київ
про стягнення заборгованості у розмірі 258 230,02грн.
Cуддя Ліпинський О.В.
Представники:
від позивача: Трикоза Т.В.
від відповідача: не з`явився
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОВЕН" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариство з обмеженою відповідальністю "Семпл Груп" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 258 230,02 грн., з яких: 110 695,86 грн. - сума боргу, 69 989,81 грн. - 30% річних, 41 861,54 грн. - пеня, 35 682,81 грн. - інфляційні втрати.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором поставки №1925-ПУ від 03.03.20 щодо своєчасної оплати поставленого товару.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 15.08.2022 року відкрито провадження у справі №904/2233/22, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 13.09.2022 року змінено найменування відповідача у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Семпл Груп" на Товариство з обмеженою відповідальністю "КАПРІ ЛОК".
Відповідно до частини 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Ухвалою суду від 30.09.2022 року задоволено заяву ТОВ "АГРО-ОВЕН" про забезпечення позову, накладено арешт на грошові кошти Товариства з обмеженою відповідальністю "КАПРІ ЛОК", що знаходяться в банківських установах на рахунках, що будуть виявлені виконавчою службою чи приватним виконавцем в процесі виконання ухвали суду про забезпечення позову, в межах ціни позову 258 230,02 грн.
За змістом частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи. Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
В порушенням вимог ухвал суду, які отримані відповідачем 14.09.2022 року та 01.11.2022 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, останній відзив на позовну заву не надав, в зв`язку із чим, керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, справа вирішується за наявними матеріалами.
11.10.2022 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті в засіданні на 01.11.2022 року.
В засіданні суду 01.11.2022 року оголошувалася перерва до 17.11.2022 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити їх у повному обсязі. Відповідач явку повноваженого представника в судове засідання не забезпечив.
В порядку ст.ст. 233, 240 ГПК України, в судовому засіданні 17.11.2022 року оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, складання повного рішення відкладено на строк до десяти днів із дня закінчення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи у відкритому судовому засіданні, заслухавши стислий зміст та підстави вимог позивача, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
03.03.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОВЕН" (далі постачальник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Семпл Груп", найменування якого змінено на Товариством з обмеженою відповідальністю "КАПРІ ЛОК" (далі - покупець, відповідач) укладено договір поставки №1925-ПУ.
Відповідно до п. 1.1 договору, постачальник відповідно до умов договору зобов`язується поставити, а покупець прийняти та оплатити товар у кількості, по найменуванню в цінах, зазначених у рахунках фактурах та накладних (товарно-транспортних та видаткових), що виписуються по кожну партію товару.
Товаром за цим договором є куряча продукція (пункт 1.2 договору).
Пунктом 2.1 договору визначено, що ціна визначається на підставі асортиментного переліку (прайс-листа), діючого на момент поставки, і вказується в накладних на кожну партію товару.
Згідно з п. 2.2 договору, оплата за поставлений товар здійснюється на умовах 100% передплати (до дати поставки).
Пунктом 2.2.1 договору, сторони погодили, що відвантаження постачальником товару без отримання 100% оплати за нього, не вважається односторонньою зміною умов договору. Покупець в даному випадку зобов`язаний сплатити вартість такого товару протягом 1 банківського дня з дня його отримання (підписання видаткової накладної).
Відповідно до п. 2.4 договору, днем здійснення платежу вважається день, в який сума, що підлягає сплаті, поступила на рахунок постачальника.
Сторони домовились, якщо день сплати за товар припадає вихідний, святковий або неробочий день, то оплата повинна бути здійснена в останній робочий день, що передує такому вихідному святковому або неробочому дню (пункт 2.5 договору).
Пунктом 3.1 договору встановлено, що товар поставляється партіями відповідно до замовлень покупця.
Датою поставки вважається дата підписання видаткової накладної обома сторонами, що засвідчує прийняття товару покупцем від постачальника (пункт 3.4 договору).
Згідно з п. 5.4 договору, передавання-прийняття товару здійснюється згідно видаткової накладної представником покупця на підставі довіреності на отримання цінностей, оформленої відповідно до вимог чинного законодавства України, а у випадках централізовано - кільцевих перевезень на підставі повідомлення, в якому зазначаються представники покупця, уповноважені приймати товар від постачальника, та їх підписи.
Пунктом 8.1 договору, визначено, що договір набирає сили з моменту підписання і діє 2 роки. У випадку, якщо жодна із сторін не заявить про своє бажання розірвати договір не пізніше, ніж за 10 днів до закінчення строку його дії, дія договору продовжується ще на 1 рік на тих самих умовах.
На виконання умов договору позивачем здійснено поставку товару на загальну суму 728 174,78 грн., що підтверджується підписаними сторонами видатковими накладними, атами розбіжностей до видаткових накладних та товарно-транспортними накладними (а.с. 23-52, 161-164).
Відповідач свої зобов`язання щодо повної та своєчасної оплати товару не виконав, здійснив часткову оплату в розмірі 617 478,92 грн. (а.с. 86 115), внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 110 695,86 грн. .
Станом на час вирішення спору, доказів сплати відповідачем вказаної заборгованості суду не надано.
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина перша статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до положень статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею). Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
За своєю правовою природою, неустойка (пеня, штраф) є видом забезпечення виконання зобов`язання.
Пунктом 6.2 договору визначено, що у разі порушення строків оплати вартості поставленого товару, а також у випадку порушення строків компенсації тари, покупець сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на момент порушення, від суми заборгованості за кожен день прострочення.
Позивачем складено розрахунок пені за загальний період прострочення з 10.06.2020 по 28.07.2022 (з урахуванням часткових оплат), розмір якої склав суму 41 861,54 грн.
Судом здійснено перевірку наданого розрахунку пені та встановлено, що розрахунок здійснено не правильно, зокрема, позивачем не враховано, що день фактичної сплати суми заборгованості не включається в період часу, за який здійснюється стягнення нарахувань.
З урахуванням наведеного, судом проведено власний розрахунок пені за визначений позивачем період (з урахуванням часткових оплат) за яким розмір відповідної неустойки склав суму 39 175,85 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Пунктом 6.2 договору сторони визначили, що покупець сплачує на користь постачальника 30% річних за користування чужими грошовими коштами, від суми заборгованості, що нараховуються за кожний день прострочення.
Позивачем складено розрахунок 30% річних за період прострочення з 10.06.2020 по 28.07.2022 (з урахуванням часткових оплат), розмір яких склав суму 69 989,81 грн. Крім того, Позивач розрахував інфляційні втрати за період з 10.06.2020 по 28.07.2022, розмір яких склав суму 35 682,81 грн.
Під час здійснення підрахунку відсотків річних, Позивач припустився аналогічної помилки, що при розрахунку пені, зокрема, не врахував, що день фактичної сплати суми заборгованості не включається в період часу, за який здійснюється стягнення нарахувань
Враховуючи наведене, судом здійснено перерахунок 30% річних за період з 10.06.2020 по 28.07.2022 та встановлено, що розмір відсотків річних складає суму 62 862,79 грн.
Також, судом здійснено підрахунок інфляційних втрат та встановлено, що їх розмір за період прострочення з 10.06.2022 року по 28.07.2022 року складає суму в розмірі 34 624,17 грн.
З урахуванням встановлених обставин, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню в часині стягнення з відповідача основної заборгованості в розмірі 110 695,86 грн., пені в розмірі 39 175,85 грн., 30% річних у розмірі 62 862,79 грн., інфляційні втрати в розмірі 34 624,17 грн., в решті позову слід відмовити.
Частиною 10 статті 238 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд, приймаючи рішення про стягнення боргу, на який нараховуються відсотки або пеня, може зазначити в рішенні про нарахування відповідних відсотків або пені до моменту виконання рішення з урахуванням приписів законодавства України, що регулюють таке нарахування. Остаточна сума відсотків (пені) у такому випадку розраховується за правилами, визначеними у рішенні суду, органом (особою), що здійснює примусове виконання рішення суду і відповідні дії (рішення) якого можуть бути оскаржені в порядку, передбаченому розділом VI цього Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, формули, які пропонує застосовувати позивач (порядок розрахунку) під час примусового виконання судового рішення, суд дійшов висновку про можливість нарахування 30% річних та пені до виконання відповідачем рішення суду та погашення заборгованості.
При цьому, суд не вбачає підстав для зазначення в рішенні суду про нарахування інфляційних втрат, адже останні не віднесені до відсотків або пені, про які йдеться в ч. 10 ст. 238 ГПК України.
Відповідно до приписів ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.2, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КАПРІ ЛОК" (02121, м. Київ, вул. Якутська, 8, код ЄДРПОУ 43283780) на користь "АГРО-ОВЕН" (51100, Дніпропетровська область, смт. Магдалинівка, вул. Радянська, 2, код ЄДРПОУ 25522107) основну заборгованість у розмірі 110 695,86 грн., пеню в розмірі 39 175,85 грн., 30% річних у розмірі 62 862,79 грн., інфляційні втрати в розмірі 34 624,17 грн., витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 710,38 грн., про що видати наказ.
В решті позовних вимог відмовити.
Органу (особі), що здійснюватиме примусове виконання цього рішення, нарахувати, починаючи з 29.07.2022 і до моменту виконання цього рішення, проценти за такою формулою: (СОБ х 30 х КДП) : КДР : 100 = сума процентів, де: СОБ - сума основного боргу, простроченого ТОВ "КАПРІ ЛОК"; 30 - розмір процентів; КДП - кількість днів прострочення сплати ТОВ "КАПРІ ЛОК" суми основного боргу, КДР - кількість днів у році, у якому нараховуються проценти і стягнути отриману суму процентів з ТОВ "КАПРІ ЛОК" (02121, м. Київ, вул. Якутська, 8, код ЄДРПОУ 43283780).
Органу (особі), що здійснюватиме примусове виконання цього рішення, нарахувати, починаючи з 29.07.2022 і до моменту виконання цього рішення, пеню за такою формулою: (СОБ х (Облікова ставка НБУ х 2) : КДР х КДП = сума пені, де: СОБ - сума основного боргу; КДП - кількість днів прострочення, КДР - кількість днів у році, у якому нараховується пеня і стягнути отриману суму пені з ТОВ "КАПРІ ЛОК" (02121, м. Київ, вул. Якутська, 8, код ЄДРПОУ 43283780).
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 25.11.2022
Суддя О.В. Ліпинський
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2022 |
Оприлюднено | 28.11.2022 |
Номер документу | 107506794 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні