Рішення
від 30.11.2022 по справі 706/943/20
ХРИСТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 706/943/20

2/706/25/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2022 року м.Христинівка

Христинівський районний суд Черкаської області в складі судді Орендарчука М.П при секретарі Пізняк Т.В, розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Христинівського районного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_3 про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину.

Як на підстави позовних вимог посилається на наступні обставини.

Вона, ОСОБА_1 (родове прізвище ОСОБА_4 ) 1978 року народження уродженка с. Вишнопіль Тальнівського району Черкаської області, згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 виданого Вишнопільською сільською радою Тальнівського району та свідоцтва про одруження серія НОМЕР_2 виданого відділом ДРАЦС Ватутінського міськвиконкому, являється дочкою ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Вікгорівка Христинівського району, помер її батько ОСОБА_5 ,актовий записпро смерть№ 18(свідоцтво просмерть серія НОМЕР_3 ).Після йогосмерті відкриласяспадщина якаскладається ізземельних ділянок,площею 2,64га призначеноїдля веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,розташованої вадмінмежах Виштопольськоїсільської ради.Тальнівського району,та згіднодержавного актупро правовласності наземельну ділянкусерія ЯГ530150(кадастровий номер7124081200:01:001:1134)та площею2,7096га призначеноїдля веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,розташованої вадмінмежах Виштопольськоїсільської ради.Тальнівського району,та згіднодержавного актупро правовласності наземельну ділянку серія 1-ЧР № 052179 ( кадастровий номер 7124081200:01:001:0587) належали ОСОБА_5 . В установлений законом порядку та строки я звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. У відповідності до статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Вона звернулася до нотаріуса по питанню отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак їй було повідомлено,що спадщинуоформила відповідачка ОСОБА_6 .Мені сталовідомо,що 21липня 2020року приватнимнотаріусом Христинівського районного нотаріального округу, ОСОБА_3 , були видані два свідоцтва на право на спадщину за заповітом, зареєстровані в реєстрі за номерами 2073 та 2075. Відповідно до яких відповідачка успадкувала дві земельні ділянки які належали її покійному батькові.

2. Позиції учасників справи:

Ухвалою Христинівського районного суду Черкаської області від 28.10.2020 відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Христинівського районного суду Черкаської області від 27.11.2020 рокунадано додатковий строк для надання відзиву.

26.11.2020 року до суду надійшов зустрічний позов.

Ухвалою Христинівського районного суду Черкаської області від 20.05.2021 року витребувано докази.

Ухвалою Христинівського районного суду Черкаської області від 13.01.2022 року зупинено провадження по справі.

Ухвалою Христинівського районного суду Черкаської області від 01.07.2022 року відновлено провадження по справі у зв`язку з надходження висновку експерта.

Ухвалою Христинівського районного суду Черкаської області від 12.10.2022 року зустрічні позовні вимоги залишено без розгляду.

Ухвалою Христинівського районного суду Черкаської області від 12.10.2022 року справу призначено до розгляду.

В судове засідання позивач надала заяву про збільшення позовних вимог, та заяву про підтримання позовних вимог, розгляд справи просить проводити за її відсутності.

Від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, про розгляд справи поклався на думку суду.

Третя особи у судове засідання не з`явилась.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін, які заявили про розгляд справи за їх відсутності, на підставі наявних у справі матеріалів, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 3 ст.211, ч. 2 ст.247 ЦПК України.

Згідно ч. 3,4ст.200ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем, в порядку, встановленомуст. 206 цього Кодексу.

Згідно ч. 4ст.206ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

3. Встановлені в судовому засіданні обставини справи

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 23.12.1978 вбачається, ОСОБА_7 народилась, ІНФОРМАЦІЯ_4 батьками якої є ОСОБА_5 та ОСОБА_8 (а.с.6).

Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 ОСОБА_7 змінила прізвище на ОСОБА_9 (а.с.6).

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 12.09.2019 року, вбачається, що ОСОБА_10 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.7).

Відповідно до Висновку судово-психіатричного експерта № 120 від 23.04.2019 № 239/08.02. згідно якого ОСОБА_5 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді органічого психічного розладу, набутого внаслідок тривалої алкогольної інтоксикації та перенесеного важкого алкогольного психозу у 2010 році, що супроводжувався набряком головного мозку, з грубими особистими, інтелектуально-мнестичними порушеннями, грубими розладами критичних і прогностичних функцій, що сягають рівня слабоумства, через що він не здатен усвідомлювати своїх дій та керувати ними. (а.с.19-22).

Відповідно до рішення Ватутінського міського суду Черкаської області від 06.06.2019 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 визнано недієздатним та призначено опікуна ОСОБА_1 (а.с. 23-27).

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину вбачається, що спадщину прийняла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 28-30).

4. Релевантні джерела права й акти їх застосування.

Спадкове право характеризується цілою низкою спеціальних способів захисту прав та інтересів судом. Серед таких способів захисту уст.1301Цивільного кодексуУкраїни виокремлено визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним. Так, свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.

Свідоцтво про право на спадщину - це правовстановлюючий документ, що посвідчує виникнення у спадкоємця права власності на спадкове майно. Видачею свідоцтва про право на спадщину завершується процес оформлення спадкових прав.

Як зазначено уст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняли кілька спадкоємців, то свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Водночас відсутність такого свідоцтва не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Особливість визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину як спеціального способу захисту спадкових прав судом зумовлена сутністю свідоцтва про право на спадщину, що за своєю правовою природою не є правочином. Як наголошено у постанові Верховного Суду від 15.10.2019 (судова справа № 916/780/18) свідоцтво про право власності на нерухоме майно лише посвідчує наявність відповідного права і не породжує, не змінює і не припиняє права та обов`язки, тобто не є правочином. Однак свідоцтво видається на підтвердження існування права, яке виникло внаслідок певного правочину, і такий посвідчуваний документ є чинним, якщо є дійсною правова підстава його видачі.

Оскільки свідоцтво про право на спадщину не має правочинного характеру, воно не може визнаватися недійсним із посиланням на ст. ст.203,215-236 ЦК.

У законі міститься відкритий перелік підстав для визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним. Основною підставою визначено те, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування. Іншими підставами можуть бути: визнання заповіту недійсним, визнання відмови від спадщини недійсною, визнання шлюбу недійсним, порушення у зв`язку з видачею свідоцтва про право на спадщину прав інших осіб тощо (п. 27Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. № 7).

Визнати свідоцтво про право на спадщину недійсним може лише суд.

Вимоги про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину, як правило, поєднуються з іншими позовними вимогами, зокрема з вимогами, вирішення яких створює підстави для визнання свідоцтва недійсним - про визнання заповіту недійсним, усунення від права на спадкування, визнання недійсною відмови від прийняття спадщини тощо. Проте не виключається звернення до суду із позовом, що містить лише вимогу про визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним.

Відповідно дост. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1222 Цивільного кодексу Українивизначено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Ст. 1218 Цивільного кодексу Українивизначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Заст. 1297 Цивільного кодексу Українивстановлено обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно дост. 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 1ст. 1267 Цивільного кодексу України, частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Згідно з ч. 2, 3ст. 1296 Цивільного кодексу України, якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

5. Мотиви, з яких виходить суд при ухваленні рішення

Згідно п. 212 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців обов`зково вимагаються відповідні документи.

Враховуючи, що позивач є спадкоємцем першої черги та мала право на спадкування, суд приходить до висновку, про наявність підстав передбаченихст. 1301 ЦК Українидля визнання свідоцтва про спадщину за заповітом № 210 за 2019 рік НОР526815 та НОР526816 видане державним нотаріусом приватним нотаріусом Христинівського нотаріального округу Черкаської області Осики Л.М. на імя ОСОБА_3 , недійсним.

6. Висновки суду за результатами розгляду справи

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положеньст.81 ЦПК Українидокази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 81, 200, 206, ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247, 264, 265, 273, п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, на підставі ст.ст.1216, 1218, 1222, 1261, 1267, 1296,1297, 1301 Цивільного Кодексу України, суд,

УХ В А Л ИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним - задовольнити.

Визнати заповіт посвідчений Шукайводською сільською радою Христинівського району Черкаської області 17.11. 2015 року за реєстром № 18 складений ОСОБА_5 на користь ОСОБА_3 - недійсним

Визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за заповітом у спадковій справі № 210 за 2019 рік НОР526815 реєстраційний номер в реєстрі 2073 від 21 липня 2020 . видане приватним нотаріусом Христинівського нотаріального округу Черкаської області Осика Л.М. ім`я ОСОБА_3 .

Визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за заповітом спадковій справі №210 за 2019 рік НОР526816 реєстраційний номер в реєстрі 2075 від 21 липня 2020 , видане приватним нотаріусом Христинівського нотаріального округу Черкаської області Осика Л.М. ім`я ОСОБА_3 .

Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно. Державному реєстрі Іпотек. Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна запис про реєстрацію права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером:7124081200:01:001:1134. площею 2.64 га призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої в адмінмежах Виштоиольської сільської ради Тальнівського району Черкаської області.

Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна запис про реєстрацію права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером: 7124081200:01:001:0587, площею 2,7096 га призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої в адмінмежах Виштоиольської сільської ради Тальнівського району Черкаської області

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати : які складаються із сплати судового збору в розмірі 4024 гривень( квитанції при матеріалах справи та витрат на проведення експертизи 9438.50 грн. та витрати по оплаті послуг адвоката в розмірі 5000 гривень ( при матеріалах справи ) Всього 18462,50 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. У разі подачі апеляційної скарги в електронній формі, апеляційна скарга подається у той самий строк безпосередньо до Харківського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Суддя: М.П. Орендарчук

СудХристинівський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення30.11.2022
Оприлюднено01.12.2022
Номер документу107578092
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —706/943/20

Ухвала від 07.07.2023

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 01.05.2023

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 03.08.2022

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Рішення від 30.11.2022

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 12.10.2022

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 12.10.2022

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 25.05.2022

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 13.01.2022

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 20.05.2021

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 20.05.2021

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні