Рішення
від 25.11.2022 по справі 212/1245/22
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 212/1245/22

2/212/2046/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2022 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі: головуючого - судді Дехти Р.В., за участю секретаря судового засідання Зюркевич В.В., порядку ч.2 ст.247ЦПК України за відсутності учасників справи та без здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, розглянувши у судовому засіданні в залі суду, в місті Кривому Розі цивільну справу в порядку загального позовного провадження з викликом сторін за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на 2/3 частини квартири та земельну ділянку в порядку спадкування, -

встановив:

11 лютого 2022 позивач ОСОБА_3 звернулася до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з даним позовом та просить визнати за нею право власності на 2/3 квартири за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 2,4869 га, яка розташована за адресою: Кіровоградська область, Новоархангельський район, Підвисоцька сільська рада в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову зазначила, що ОСОБА_4 є її рідною сестрою, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та після його смерті відкрилася спадщина на належну їй 2/3 частки квартири та земельну ділянку. В зв`язку з тим, що на момент смерті сестри, остання проживала сама, то позивач займалась її похованням та утриманням майна. 06 травня 2021 року позивач звернулась до приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області Донченко В.Л. із заявою при прийняття спадщини. 26 травня 2021 року приватним нотаріусом було заведено спадкову справу №82/2021. На протязі шести місяців, ніхто крім позивача не звертався до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , їх сестра ОСОБА_5 28 червня 2021 року подала нотаріально засвідчену заяву про відмову від прийняття спадщини на користь позивача. Син померлої, ОСОБА_2 , який тривалий час не проживав з матір`ю, і його фактичне місце проживання не відоме, не звертався до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті матері. Позивач 06 жовтня 2021 року звернулась до приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області Донченко В.Л. з приводу видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 , однак постановою від 06.10.2021 їй було відмовлено у зв`язку з тим, що на момент смерті ОСОБА_4 з нею був прописаний її син ОСОБА_2 , який фактично прийняв спадщину після смерті матері. Позивач вважає, що хоча ОСОБА_2 і був прописаний в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , але на момент смерті спадкодавця фактично там не проживав і не міг проживати, спільного господарства не вів, спадщину фактично не приймав, а тому він не може вважатися таким, що фактично прийняв спадщину.

Ухвалою суду від 23 березня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 25.10.2022 року вирішено питання щодо витребування спадкової справи.

Ухвалою суду від 25.10.2022 року підготовче судове засідання закрито, справу призначено до судового розгляду.

Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, до початку розгляду справи надали письмову заяву, в якій просили розглядати справу за їх відсутності, позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Відповідач до суду не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не надав, клопотань про відкладення до суду не надходило.

Відповідно до вимог ч.2ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, перевіривши письмові матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 89/2021, заведеної 26 травня 2021 року до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , позивач ОСОБА_1 є рідню сестрою ОСОБА_4 . Зазначені обставини встановлено із свідоцтв про народження та про шлюб.

За спадкодавцем ОСОБА_4 зареєстровано право власності на 2/3 частки квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом (спадкова справа 570/2012), Витягом про державну реєстрацію прав № 36176824 від 08.11.2012 та на земельну ділянку для ведення товарного сільського господарського виробництва кадастровий номер 3523684200:02:000:1209, площею 2,4869 га, яка розташована за адресою: Кіровоградська область, Новоархангельський район, Підвисоцька сільська рада, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 9638621 від 19.09.2013.

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 .

26 травня 2021 року позивач ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Донченко В.Л. із заявою, посвідченою приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Висоцькою С.І. за № 355, про прийняття спадщини після смерті рідної сестри ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

28 червня 2021 року до приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Донченко В.Л. звернулась ОСОБА_5 із заявою, посвідченою нотаріусом Калиніградського нотаріального округу РФ Козелькіною О.Ю., про відмову від прийняття спадщини після смерті сестри ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_1 ..

06 жовтня 2021 року до приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Донченко В.Л. звернулась ОСОБА_6 , яка діє від імені ОСОБА_1 на підставі довіреності, з заявою про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Постановою приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Донченко В.Л. від 06.10.2021 року відмовлено ОСОБА_7 , що діє від імені ОСОБА_1 на підставі довіреності, у видачі на ім`я ОСОБА_1 свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті сестри ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на частину квартири АДРЕСА_1 та земельну ділянку для ведення товарного сільського господарського виробництва кадастровий номер 3523684200:02:000:1209, площею 2,4869 га, оскільки син померлої ОСОБА_2 , на час відкриття спадщини після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав разом із спадкодавцем, що підтверджується довідкою №452/02-вих від 26.05.2021 року наданої відділом реєстрації місця проживання громадян Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради, він вважається спадкоємцем першої черги згідно ст.. 1261 ЦК України, що прийняв спадщину.

Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у ст. 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України).

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина друга ст. 1220 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (частина перша ст. 1268 ЦК України).

Дії, які свідчать про прийняття спадщини спадкоємцями спадщини визначені у частинах 3, 4 ст. 1268 ЦК України).

За частиною третьою ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до частини першої статті 1296 ЦК спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Однак, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята ст. 1268 ЦК України).

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя ст. 1296 ЦК України).

Окрім цього, статтею 1258 ЦК України передбачено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно зі статтею 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Стаття 1259 ЦК України регулює черговість спадкування за законом, зокрема: спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов`язкову частку у спадщині (частина перша статті 1259 ЦК України).

Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані (частина друга статті 1259 ЦК України).

Отже, черговість одержання права на спадкування може бути змінена шляхом договору між спадкоємцями, які прийняли спадщину (частина перша статті 1259 ЦК України), або на підставі рішення суду (частина друга статті 1259 ЦК України).

Судовий порядок зміни черговості застосовується на підставі задоволення позову спадкоємця наступних черг до спадкоємців тієї черги, які безпосередньо закликаються до спадкування. Право на пред`явлення позову про зміну черговості спадкування мають лише спадкоємці за законом.

Підставами для задоволення такого позову є сукупність наступних юридичних фактів, встановлених у судовому порядку: 1) здійснення опіки над спадкодавцем, тобто надання йому нематеріальних послуг (спілкування, поради та консультації, поздоровлення зі святами); 2) матеріальне забезпечення спадкодавця; 3) надання будь-якої іншої допомоги спадкодавцеві, тобто такої допомоги, яка має матеріалізоване вираження, - прибирання приміщення, приготування їжі, ремонт квартири; 4) тривалий час здійснення дій, визначених у пунктах 1-3; 5) безпорадний стан спадкодавця, тобто такий стан, під час якого особа неспроможна самостійно забезпечувати свої потреби, викликаний похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом. Для задоволення позову необхідна наявність всіх п`яти вищезазначених обставин.

У зазначеній категорії справ підлягає встановленню судом також факт належності сторін до спадкоємців за законом різних черг.

Зміна черговості спадкування лише надає право спадкоємцю наступної черги на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, а не визнає його спадкоємцем цієї черги. Отримавши право на спадкування разом із спадкоємцями іншої черги, такий спадкоємець вважається спадкоємцем тієї черги, до якої він належить відповідно до статей 1261-1265 ЦК України.

Позбавлення особи права спадкувати - це захід, що має застосовуватися лише в крайньому випадку з урахуванням передусім характеру поведінки відповідача.

Згідно частини п`ятої статті 1224 ЦК України за рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо судом буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Під безпорадним станом слід розуміти безпомічність особи, неспроможність її своїми силами через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво фізично та матеріально самостійно забезпечити умови свого життя, у зв`язку чим ця особа потребує стороннього догляду, допомоги та піклування.

Ухилення особи від надання допомоги спадкодавцеві, який потребував допомоги, полягає в умисних діях чи бездіяльності особи, спрямованих на уникнення від обов`язку забезпечити підтримку та допомогу спадкодавцю, тобто ухилення, пов`язане з винною поведінкою особи, яка усвідомлювала свій обов`язок, мала можливість його виконувати, але не вчиняла необхідних дій.

Крім того, підлягає з`ясуванню судом питання, чи потребував спадкодавець допомоги від спадкоємця за умови отримання її від інших осіб, чи мав спадкоємець матеріальну та фізичну змогу надавати таку допомогу.

При цьому відповідно до частини п`ятої статті 1224 ЦК України має значення сукупність обставин: ухилення особи від надання спадкодавцеві допомоги при можливості її надання; перебування спадкодавця в безпорадному стані, потреба спадкодавця в допомозі саме цієї особи. Лише при одночасному настанні наведених обставин і доведеності зазначених фактів в їх сукупності спадкоємець може бути усунутий від спадкування.

Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 02 березня 2020 року у справі № 133/1625/18 (провадження № 61-1419св20); у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 19 червня 2019 року у справі № 491/1111/15-ц (провадження № 61-14655св18) у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 04 липня 2018 року у справі № 404/2163/16-ц (провадження № 61-15926св18).

Враховуючи обставини справи та вищевказані норми, суд дійшов висновку, що позивачем не надано належних, допустимих та безспірних доказів, що є її процесуальним обов`язком, щодо ухилення відповідача ОСОБА_2 від надання спадкодавцеві ОСОБА_4 допомоги при можливості її надання.

Оскільки одночасне настання наведених вище обставин і доведеності зазначених фактів у їх сукупності не підтверджено відповідними доказами, тому ОСОБА_2 , як спадкоємець не може бути усунутий від спадкування за законом після смерті його матері ОСОБА_4 ..

Суд не приймає доводи позивача, що відповідач ОСОБА_2 , як спадкоємець першої черги, не може вважатися таким, що фактично прийняв спадщину, оскільки на момент смерті спадкодавця фактично не проживав разом з нею (лист ГУНП в Полтавське РУП ВП №1 № 1119/115/102/01-2021 від 16.06.2021, що гр.. ОСОБА_2 виїхав до РФ та на даний момент мешкає на території РФ), спільного господарства не вів, спадщину фактично не приймав, оскільки відповідач вільний у своєму праві щодо свободи пересування та вибору місця проживання.

Отже, спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_4 є її син ОСОБА_2 , який на момент її смерті був зареєстрованим разом із спадкодавцем, що підтверджується довідкою №452/02-вих від 26.05.2021 року наданої відділом реєстрації місця проживання громадян Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради, тому він вважається спадкоємцем першої черги згідно ст.. 1261 ЦК України, що прийняв спадщину. Таким чином, підстави задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст.4,5, 13, 19,76-81,89,133,141,258-259,263-265,279,354 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на 2/3 частини квартири та земельну ділянку в порядку спадкування відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського Апеляційного протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення, учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 01 грудня 2022 року.

Суддя: Р. В. Дехта

СудЖовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення25.11.2022
Оприлюднено05.12.2022
Номер документу107607097
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —212/1245/22

Постанова від 03.05.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Кішкіна І. В.

Постанова від 03.05.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Кішкіна І. В.

Ухвала від 02.05.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Кішкіна І. В.

Ухвала від 04.04.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Кішкіна І. В.

Ухвала від 20.03.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Кішкіна І. В.

Ухвала від 06.02.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Кішкіна І. В.

Ухвала від 16.01.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Кішкіна І. В.

Рішення від 25.11.2022

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Дехта Р. В.

Рішення від 25.11.2022

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Дехта Р. В.

Ухвала від 25.10.2022

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Дехта Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні