Справа №463/6662/22
Провадження №2/463/1537/22
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
30 листопада 2022 року Личаківський районний суд м. Львова
суддя Личаківськогорайонного судум.Львова Мармаш В.Я.,розглянувши позовнузаяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання договорів купівлі-продажу недійсними із застосуваням наслідків недійсності правочинів, -
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до Личаківського районного суду міста Львова з позовом, просив суд визнати недійсним укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 , серія та номер договору: 285, що посвідчений 11.05.2022, приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Єлізаровою В.О.; визнати недійсним укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 договір купівлі-продажу, квартири АДРЕСА_2 , серія та номер договору: серія та номер: 1210, що посвідчений 15.06.2022 Новороздільською державною нотаріальною конторою Львівської області та застосувати наслідки недійсності правочинів.
Разом із позовом позивач подав клопотання про зменшення судового збору або звільнення від його сплати.
Заяву мотивує тим, що він є батьком багатодітної сім`ї та через свій майновий стан не має можливості сплатити судовий збір у розмірі встановлений законом.
Оглянувши позовну заяву та заяву про зменшення судового збору або звільнення від його сплати суд дійшов до наступного висновку.
Згідно ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з вимогами статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За поданнядо судупозовної заявимайнового характеру,яка поданафізичною особою,ставка судовогозбору становить1відсоток цінипозову,але неменше 0,4розміру прожитковогомінімуму дляпрацездатних осіб(992,40грн.)та не більше5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (12 405 грн.).
Таким чином, у разі подання позову майнового характеру (визнання договорів купівлі-продажу недійсними із застосуванням наслідки недійсності правочинів) необхідно сплатити у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно доч.2ст.6Закону України«Про судовийзбір»,у разі якщо судовий збір сплачується за подання позовної заяви до суду в розмірі, визначеному з урахуванням ціни позову, а встановлена при цьому позивачем ціна позову не відповідає дійсній вартості спірного майна або якщо на день подання позову неможливо встановити точну його ціну, розмір судового збору попередньо визначає суд з подальшою сплатою недоплаченої суми або з поверненням суми переплати судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом у процесі розгляду справи. Оскільки позивачем одночасно із вимогою про визнання договорів купівлі-продажу недійсними заявлено вимогу про застосування наслідків недійсності правочинів, а тому спір носить майновий характер.
Вартість нерухомогомайна зприводу якоговиник спірпозивачами незазначена,а томуз врахуваннямпозовної вимогимайнового характеру,максимальної ставкивстановленої Закономза поданняпозовів звимогою майновогохарактеру (12405грн.)суд визначає,що судовийзбір завимогу майновогохарактеру становить 12 405 грн.
У разідолучення позивачемдокументу напідтвердження цінипозову судовийзбір завимогу майновогохарактеру становить 1 відсоток ціни позову.
При цьому, суд роз`яснює, що у разі переплати судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом у процесі розгляду справи такий буде повернутий позивачу в порядку встановленого ст. 7 Закону України «Про судовий збір».
Крім того, слід зазначити, що у зв`язку з тим, що позивачем не зазначена вартість обох спірних об`єктів нерухомого майна суд не має можливості визначити територіальну підсудність, вирішення якої віднесено до повноваження суду першої інстанції (ст. ст. 26-30 ЦПК України).
Стаття 27 ЦПК України визначає підсудність справ за місцезнаходженням відповідача, а стаття 30 ЦПК України визначає правила виключної підсудності.
Зокрема, згідно із ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Позивачем зазначено, що позов подано саме до Личаківського районного суду м. Львова у відповідності до ч. 1 ст. 30 ЦПК України за місцезнаходженням нерухомого майна вартість якого є найвищою, однак жодної інформації про вартість нерухомого майна позивачем не зазначається та не долучено жодного доказу на підтвердження вартості такого майна. При цьому площа об`єкта нерухомого майна у Личаківському районі м. Львова є меншою.
У зв`язку з цим для виконання судом вимог ч. 1 ст. 30 ЦПК України позивачу необхідно надати докази на підтвердження вартості двокімнатної квартири АДРЕСА_1 , яка має площу 64,6 м.кв. та трикімнатної квартири АДРЕСА_2 , яка має площу 70,8 м.кв., зокрема, дані про оціночну ринкову вартість відповідних об`єктів нерухомого майна.
Враховуючи наведене вище, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст. 175 і 177 ЦПК України, а саме: до позовної заяви не додано документ, що підтверджує сплату судового збору за вимогу майнового характеру та позивачем не заначена ціна позову.
Згідно ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Що стосується клопотання позивача про зменшення судового збору або звільнення від його сплати то відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Як вбачається з наведених норм, єдиною підставою для зменшення судового збору або звільнення від його сплати, є врахування судом майнового стану сторони. При цьому це є правом, а не обов`язком суду.
Про це наголошено у п. 29 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року № 10 "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах";
В контексті звільнення сплати судового збору слід зазначити, що майновий стан сторони має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити та стадію, на якій перебуває розгляд справи на певний момент. Аналіз такого врегулювання та судової практики дає підстави зробити висновок про те, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Вказані обставини є важливими чинниками при визначенні того, скористалася ця особа своїм правом доступу до суду чи ні та чи мала "розгляд судом".
Крім того, слід зазначити, що Практика Європейського суду з прав людини є джерелом права в Україні та має застосовуватись органами державної влади, в тому числі судами (ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»). При розгляді справ ЄСПЛ встановлює, чи був із однієї сторони дотриманий баланс між інтересом держави у стягненні судового збору за розгляд справи, та з іншої - правом заявника на доступ до правосуддя, зокрема, правом представляти свою позицію по суті та захистити інтереси в суді. Для того, щоб гарантувати такий справедливий баланс, суди мають можливість звільнити від сплати судового збору тих заявників, які можуть довести свою погану фінансову ситуацію (Справа Шишков проти Росії, заява 26746/05 від 20.05.2014 року).
Враховуючи,наведене,що позивачє батькомбагатодітної сім`їта йогомайновий стансуд вважає,що позивачуслід розстрочитисплату судовогозбору шляхомсплати половинивід максимальноїставки встановленоїЗаконом заподання позовівз вимогоюмайнового характеру(6202,50грн.)або урізі долученняпозивачем документуна підтвердженняціни позовуу розмірі0,5відсотка ціни позову на виконаннявимог ухвалисуду прозалишення позовноїзаяви безруху тапісля усуненнянедоліків позовноїзаяви,в порядкурозстрочки сплатисудового збору,сплати другоїполовини судовогозбору врозмірі 6202,50грн.(половинавід максимальноїставки встановленоїЗаконом заподання позовівз вимогоюмайнового характеру)або урізі долученняпозивачем документуна підтвердженняціни позовуу розмірі0,5відсотка ціни позову протягом 2 місяців з часу відкриття провадження у справі.
Керуючись ст. 185 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання договорів купівлі-продажу недійсними залишити без руху.
Повідомити позивачу про необхідність виправити недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали, а саме:
долучити документна підтвердженнясплати судовогозбору врозмірі 6202,50грн.(половинавід максимальноїставки встановленоїЗаконом заподання позовівз вимогоюмайнового характеру)або уразі долученняпозивачем документуна підтвердженняціни позовуу розмірі0,5відсотка ціни позову;
надати докази на підтвердження оціночної ринкової вартості двокімнатної квартири АДРЕСА_1 , яка має площу 64,6 м.кв. та трикімнатної квартири АДРЕСА_2 , яка має площу 70,8 м.кв.
Надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали. У випадку їх не усунення позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Клопотання ОСОБА_1 задовольнити частково.
Після усуненнянедоліків позовноїзаяви впорядку розстрочкисплати судовогозбору зобов`язатипозивача сплатитидругу половинусудового зборув розмірі6202,50грн.(половинавід максимальноїставки встановленоїЗаконом заподання позовівз вимогоюмайнового характеру)або уразі долученняпозивачем документуна підтвердженняціни позовуу розмірі0,5відсотка ціни позову протягом 2 місяців з часу відкриття провадження у справі.
Ухвала може бути оскаржена в частині визначення розміру судових витрат в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду через Личаківський районний суд м. Львова в порядку та строки передбачені ст.ст. 353, 354, 355 ЦПК України.
Суддя В.Я. Мармаш
Суд | Личаківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2022 |
Оприлюднено | 05.12.2022 |
Номер документу | 107611781 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Личаківський районний суд м.Львова
Мармаш В. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні