Постанова
від 01.12.2022 по справі 559/622/22
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2022 року

м. Рівне

Справа № 559/622/22

Провадження № 22-ц/4815/1263/22

Рівненський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді: Гордійчук С.О.,

суддів: Боймиструка С.В., Ковальчук Н.М.,

секретар судового засідання: Ковальчук Л.В.

учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 ,

відповідачі: Соснівська гімназія Семидубської сільської ради Дубенського району Рівненської області, Семидубська сільська рада,

розглянув впорядку спрощеногопозовного провадженняв м.Рівне апеляційнускаргу Соснівської гімназії Семидубської сільської ради Дубенського району Рівненської області на рішення Дубенського міськрайонногосуду Рівненськоїобласті від 11 серпня 2022 року, ухвалене в складі судді Панчука М.В., у справі № 559/622/22,

в с т а н о в и в :

У березні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Соснівської гімназії Семидубської сільської ради Дубенського району Рівненської області та Семидубської сільської ради, у якому просила визнати неправлмірним та скасувати наказ директора Соснівської гімназіїСемидубської сільськоїради Дубенськогорайону Рівненськоїобласті від 22 грудня 2021 року № 79 про оголошення їй догани; стягнути понесені судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що наказом директора від 22 грудня 2021 року за № 79 їй оголошено догану за неналежне виконання службових обов`язків, яке виявилося в порушені педагогічної етики та гідності, прав, свобод та інтересів учасників освітнього процесу. Підставою для накладення дисциплінарного стягнення стало недопущення дитини до уроку та вимога вчителя покинути приміщення класу.

З наказом про оголошення догани позивач не погоджується, вважає його неправомірним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки у її діях, за які останню було притягнено до дисциплінарної відповідальності, відсутні винні діяння, не враховано попередню роботу працівника, а також не дотримано вимоги КЗпП України щодо порядку застосування дисциплінарного стягнення.

Ураховуючи наведене, позивач просила позов задовольнити.

Рішенням Дубенського міськрайонногосуду Рівненськоїобласті від 11 серпня 2022 року позов, поданий представником адвокатом Пащуком Тарасом Сергійовичем в інтересах ОСОБА_1 до Соснівської гімназії Семидубської сільської ради Дубенського району Рівненської області про визнання неправомірним та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності задоволено

Визнано неправомірним та скасовано наказ директора Соснівської гімназії Семидубської сільської ради Дубенскього району Рівненської області № 79 від 22 грудня 2021 року "Про оголошення догани" відносно ОСОБА_1 .

В позові, поданому представником адвокатом Пащуком Тарасом Сергійовичем в інтересах ОСОБА_1 до Семидубська сільська рада про визнання неправомірним та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності - відмовити.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначено, що обов`язкова згода профспілкового комітету при застосуванні дисциплінарного стягнення не передбачено.

Також, покликається на приписи ч. 3 ст. 40 Закону України Про повну загальну середню освіту та вказує, що до виключних повноважень педагогічної ради не відноситься розглядь питань про застосування до педагога дисциплінарного стягнення, яке застосовується керівником навчального закладу.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач заперечує доводи останньої просить рішення суду залишити без зміни, апеляційну скаргу без задоволення.

У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно із ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Рішення суду в частині відмови в позові до Семидубської сільської ради не оскаржується, а тому апеляційним судом не перевіряється.

Статтею 352 ЦПК України передбачено, що підставами апеляційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частин 1, 2, 5 ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким вимогам судове рішення відповідає.

Установлено, що 23 січня 2019 року ОСОБА_1 ознайомлена з посадовою інструкцією вчителя початкових класів.

Відповідно до наказу директорки Соснівської гімназії Семидубської сільської ради Дубенського району Рівненської області № 79 від 22.12.2021 за порушення права здобувача освіти 4 класу ОСОБА_2 , передбачених ч. 4 ст. 7 Закону України «Про повну загальну середню освіту», яке проявилося 23.11.2022 через те, що ОСОБА_1 , вчителька початкових класів та німецької мови в початкових класах, вигнала ученицю з уроку німецької мови, який за розкладом був другим, всупереч вимогам ч. 2 ст. 54 Закону України «Про освіту», п. 20 «н» розділу 3 правил внутрішнього трудового розпорядку, посадової інструкції вчителя початкових класів, вчительці початкових класів та німецької мови в початкових класах ОСОБА_3 оголошено догану.

ОСОБА_3 від надання пояснень щодо виявлених порушень відмовилася про що складено акт № 1 від 23 листопада 2022 року.

Відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку Соснівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, затвердженого загальними зборами трудового колективу, протокол № 1 від 03.09.2018, правила поширюються на всіх працівників школи і визначають обов`язки педагогічних та інших працівників, передбачених нормами, які встановлюють внутрішній розпорядок в навчальному закладі. При цьому, усі питання, пов`язані із застосуванням даних правил розв`язує керівник закладу освіти в межах наданих йому повноважень, а у випадках, передбачених діючим законодавством і цими правилами, спільно або за погодженням з профспілковим комітетом.

Як вбачається із Статуту Соснівської гімназії Семидубської сільської ради Дубенського району Рівненської області (нова редакція), затвердженого рішенням Семидубської сільської ради Дубенського району Рівненської області 04.06.2021 № 511 керівництво закладом здійснює директор, повноваження якого визначаються ЗУ «Про освіту», спеціальними законами, цим Статутом та трудовим договором (п. 7.5 розділу VII цього Статуту). Колегіальним органом управління гімназією є педагогічна рада, головою якої є директор гімназії (п. 7.10 розділу VII цього Статуту). Педагогічна рада гімназії розглядає питання щодо відповідальності, зокрема працівників гімназії за невиконання ними своїх обов`язків (п. 7.12 пп.9 розділу VII цього Статуту). Рішення педагогічної ради гімназії вводяться в дію наказом директора гімназії (п. 7.12 розділу VII цього Статуту).

Згідно ч. 4 ст. 7 Закону України «Про повну загальну середню освіту» жоден учасник освітнього процесу не повинен зазнавати жодних форм дискримінації, зокрема мати будь-які обмеження в освітньому процесі або у праві брати участь у заходах, що проводяться в закладі освіти, у тому числі на підставі надання чи ненадання благодійної допомоги закладу освіти.

За умовами ч. 2 ст. 54 Закону України «Про освіту»педагогічні,науково-педагогічніта науковіпрацівники зобов`язані: постійнопідвищувати свійпрофесійний ізагальнокультурний рівніта педагогічнумайстерність; виконуватиосвітню програмудля досягненняздобувачами освітипередбачених неюрезультатів навчання; сприятирозвитку здібностейздобувачів освіти,формуванню навичокздорового способужиття,дбати проїхнє фізичнеі психічнездоров`я; дотримуватисяакадемічної доброчесностіта забезпечуватиїї дотриманняздобувачами освітив освітньомупроцесі танауковій діяльності; дотримуватисяпедагогічної етики; поважатигідність,права,свободи ізаконні інтересивсіх учасниківосвітнього процесу; настановленнямі особистимприкладом утверджуватиповагу досуспільної мораліта суспільнихцінностей,зокрема правди,справедливості,патріотизму,гуманізму,толерантності,працелюбства; формуватиу здобувачівосвіти усвідомленнянеобхідності додержуватисяКонституції тазаконів України,захищати суверенітеті територіальнуцілісність України; виховуватиу здобувачівосвіти повагудо державноїмови тадержавних символівУкраїни,національних,історичних,культурних цінностейУкраїни,дбайливе ставленнядо історико-культурногонадбання Українита навколишньогоприродного середовища; формуватиу здобувачівосвіти прагненнядо взаєморозуміння,миру,злагоди міжусіма народами,етнічними,національними,релігійними групами; захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психологічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров`ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам.

В силу п. 20 «н» розділу 3 правил внутрішнього трудового розпорядку Соснівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, затвердженого загальними зборами трудового колективу, протокол № 1 від 03.09.2018, вчителю забороняється продовжувати або скорочувати тривалість уроків і перерв між ними, виряджати учнів з уроків.

Відповідно до статті 139 КЗпП України працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.

Трудова дисципліна - це система правових норм, що регулюють внутрішній трудовий розпорядок, встановлюють трудові обов`язки працівників та роботодавця, визначають заохочення за успіхи в роботі й відповідальність за невиконання цих обов`язків.

За правилами частини першої статті 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення.

Відповідно до вимог трудового законодавства порушення трудової дисципліни визначається як невиконання або неналежне виконання з вини працівника покладених на нього трудових обов`язків. Наявність вини є обов`язковою умовою для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності.

Частиною першою статті 148 КЗпП України дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.

Згідно зі статтею 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушникам трудової дисципліни письмові пояснення. При обранні виду стягнення власник повинен врахувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

При розгляді справ про накладення дисциплінарних стягнень за порушення трудової дисципліни судам необхідно з`ясовувати, в чому конкретно проявилось порушення, чи додержані власником або уповноваженим ним органом передбачені статтями 147-149 КЗпП України правила і порядок застосування дисциплінарних стягнень, зокрема, чи не закінчився встановлений для цього строк, чи застосовувалось вже за цей проступок дисциплінарне стягнення, чи враховані обставини, за яких вчинено проступок, ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяна ним шкода, обставини, за яких вчинено проступок, і попередня робота працівника.

У справах щодо притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності обов`язок доказування правомірності застосування дисциплінарного стягнення покладається на роботодавця.

Підставою застосування догани є вчинення працівником протиправного винного діяння (дії чи бездіяльності), яке визнається дисциплінарним проступком. Протиправність поведінки працівника полягає в порушенні ним своїх трудових обов`язків, закріплених нормами трудового права: КЗпП України, правилами внутрішнього розпорядку, статутами, положеннями, посадовими інструкціями, трудовим договором (контрактом), колективним договором, а також у порушенні або невиконанні правомірних наказів та розпоряджень роботодавця.

Дисциплінарним проступком визнаються діяння, що пов`язуються з невиконанням чи неналежним виконанням працівником своїх обов`язків без поважних причин. Тобто наявність поважних причин у такому разі свідчить про відсутність вини працівника.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погоджується і апеляційний суд, виходив з того, що директор гімназії всупереч положенням Статуту гімназії (пункту 7.12. Статуту) перед винесення оскаржуваного наказу про дисциплінарне стягнення ОСОБА_3 не забезпечила розгляду порушеного за заявою ОСОБА_4 питання неналежного виконання трудових обов`язків щодо відповідальності працівника гімназії ОСОБА_3 педагогічною радою, рішення якої вводиться в дію наказом директора чим порушила процедуру притягнення до відповідальності.

Згідно з положенням частини третьої статті 13ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Відповідно до статті 12, частин першої, п`ятої, шостої статті 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).

Статтями 77, 78, 79, 80 ЦПК України встановлено вимоги щодо належності, допустимості, достовірності та достатності доказів. Так, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Будь яких доказів, що це питання було винесене на обговорення педагогічної ради сторонами суду не надано.

З урахуванням наведеного суд апеляційної інстанції, встановив, що при виданні оскаржуваного наказу про оголошення догани позивачу керівником навчального закладу було порушено процедуру притягнення до відповідальності.

Окрім того, колегія суддів погоджується із доводами апеляційної скарги щодо помилкого застосування судом положень ч.2 ст.252 КЗпП України, оскільки матеріали справи не містять доказів щодо прийняття ОСОБА_3 у виборні члени профспілкової організації, що було б підставою для захисту її трудових прав, у тому числі для забезпечення профспілкою гарантій, передбачених статтею 252 КЗпП України, щодо отримання попередньої згоди виборного профспілкового органу для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності.

Разом з тим, помилкове застосування місцевим судом ст.252 КЗпП України на правильність висновків суду про задоволення позову не впливає.

З огляду на викладене, суд першої інстанції, дослідивши всі обставини в їх сукупності, надавши належну правову оцінку доказам, які містяться у справі дійшов правильного висновку про наявність для задоволення позовних вимог.

Посилання скаржникана те,що ч.3ст.40Закону УкраїниПро повнузагальну середнюосвіту передбаченівиключні повноваженняпедагогічної радине заслуговуютьна увагу,оскільки вказаноюстаттею зокремапередбачено,що педагогічнарада розглядає інші питання, віднесені законом та/або статутом закладу освіти до її повноважень.

Інші доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди заявника з висновками суду першої інстанції щодо їх оцінки.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (пункт 23 рішення ЄСПЛ від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України»).

Відповідно до ст.375ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Витрати за подання апеляційної скарги слід віднести за рахунок відповідача.

Керуючись ст. ст. 374, 375, 382, 384 ЦПК України, апеляційний суд

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Соснівської гімназії Семидубської сільської ради Дубенського району Рівненської області залишити без задоволення.

Рішення Дубенського міськрайонногосуду Рівненськоїобласті від 11 серпня 2022 року залишити без зміни.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складений 01 грудня 2022 року.

Головуючий : Гордійчук С.О.

Судді : Боймиструк С.В.

Ковальчук Н.М.

СудРівненський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення01.12.2022
Оприлюднено05.12.2022
Номер документу107633383
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —559/622/22

Ухвала від 18.01.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Рішення від 01.12.2022

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Гордійчук С. О.

Постанова від 01.12.2022

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Гордійчук С. О.

Ухвала від 24.11.2022

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Гордійчук С. О.

Ухвала від 06.10.2022

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Гордійчук С. О.

Ухвала від 06.10.2022

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Гордійчук С. О.

Рішення від 10.08.2022

Цивільне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Рішення від 10.08.2022

Цивільне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Ухвала від 07.08.2022

Цивільне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Ухвала від 24.03.2022

Цивільне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні