Рішення
від 05.12.2022 по справі 904/3301/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.12.2022м. ДніпроСправа № 904/3301/22

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Назаренко Н.Г.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЦ Євростиль", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії у розмірі 169 989, 45 грн.

Без виклику (повідомлення) учасників справи

РУХ СПРАВИ В СУДІ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЦ Євростиль" про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії № 608779 від 10.10.2013 у розмірі 169 989, 45 грн., з яких:

- 133 901, 62 грн. - вартість необлікованої електричної енергії;

- 4 259, 17 грн. - 3 % річних;

- 31 828, 66 грн. - інфляційні збитки.

Ухвалою від 04.10.2022 прийнято позовну заяву прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

05.12.2022 здійснено розгляд справи по суті.

Відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

Враховуючи приписи частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.

ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов договору про постачання електричної енергії № 608779 від 10.10.2013 та Правил роздрібного ринку електричної енергії, що призвело до нарахування необлікованої електричної енергії в розмірі 133 901,62 грн., що і стало причиною звернення позивача з позовом до суду.

У зв`язку із простроченням оплати вартості необлікованої електричної енергії позивач нарахував та просить стягнути з відповідача: 4 259,17 грн. 3% річних за період прострочення з 05.09.2021 по 27.09.2022, 31 828,66 грн. інфляційних втрат за період прострочення з вересня 2021 по серпень 2022.

ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА.

Відповідач про наявність справи у суді повідомлений належним чином, відзив на позов не надав.

Суд зазначає, що у зв`язку з відсутністю фінансування суду, ухвала суду від 04.10.2022 на адресу відповідача не направлена.

Слід зазначити, що суд розмістив оголошення для відповідача на офіційному сайті суду з метою повідомлення відповідача про наявність справи в суді.

ОБСТАВИНИ, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Предметом доказування, відповідно до частини 2 статті 76 Господарського процесуального кодексу України, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Отже, обставинами, які входять до предмету доказування у даній справі є обставини щодо порушення відповідачем договору про постачання електричної енергії № 608779 від 10.10.2013 та п.п. 2.3.3, 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме факту самовільного підключення електроустановок до електричної мережі, що не є власністю АТ ДТЕК «Дніпровські електромережі» з порушенням схеми обліку.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.

Між Публічним акціонерним товариством «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» (назву якого змінено на АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі») та Товариства з обмеженою відповідальністю "РЦ Євростиль" укладено Договір про постачання електричної енергії № 608779 від 10.10.2013, відповідно до умов якого, постачальник продає електричну енергію споживачу у точці продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 5 кВт, величини якої по об`єкту споживача визначені додатком «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Цей договір набирає чинності з 10.10.2013 і укладається на строк до 31.12.2013

Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць д закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. (п.п. 9.8 9.8.1 договору).

19.04.2018 відбулися Загальні збори акціонерів Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО», за рішенням яких Публічне акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» з 21.05.2018 перейменовано у Акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ».

19.04.2018 набрала чинності Постанова Національної комісії, що здійснює державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» №312 від 14.03.2018 (далі - Постанова).

В п. 2 Постанови укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, відповідно до вимог цих Правил, здійснюється до 01 грудня 2019 шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведене додатку до цієї постанови.

У відповідності до п. 6 Постанови до укладення договору про надання послуг з розподілу, електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у час взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема, сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією і постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, повязаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Пунктом 4 Постанови встановлено, що договір про надання послуг з розподілу електричної енергії вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Позивач зазначає, що між Відповідачем та Позивачем діє Договір про постачання електричної енергії № 608779 від 10.10.2013 в частині, що не врегульована договором про надання послуг з розподілу електричної енергії.

19.07.2021 Позивачем проведена перевірка дотримання Споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії на об`єкті Відповідача розташованому за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Святогеоргіївська (колишня Рязанова), 21, о/р 608779.

За результатами перевірки складено Акт про порушення №028812 від 19.07.2021, яким встановлено, що Споживач при користуванні електричною енергією порушив п.2.3.3 та 8.4.2 Постанови НКРЕ КП від 14.03.2018р. №312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: самовільне підключення електроустановок до електромережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Акт про порушення №028812 від 19.07.2021 складений за участю представників Постачальника та Споживача (а.с.23).

В Акті про порушення зазначено, що комісія Постачальника електроенергії з розгляду складеного Акту про порушення буде проводити засідання 28.07.2021.

Крім того, 19.07.2021 у присутності головного інженера та інженера Споживача, складений Акт про усунення порушення «Правил роздрібного ринку електричної енергії», у відповідності до змісту якого, проведено відключення точки обліку, Акт про усунення порушення підписаний представниками Споживача без заперечень (а.с.24).

Як встановлено судом, Акт про порушення №028812 від 19.07.2021 підписаний уповноваженими представниками Позивача та представниками Споживача, а тому враховуючи положення п. 8.2.5 ПРРЕЕ, суд дійшов висновку, що цей Акт про порушення є таким, що складений у відповідності до вимог закону.

Відповідно до п.8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

28.07.2021 комісією енергопостачальника по розгляду Акту про порушення №028812 від 19.07.2021 прийнято рішення, оформлене протоколом №33/2. Нарахування здійснено у відповідності до п.8.4 (п. 8.4.12) по формулі №8 та 9 ПРРЕЕ. Період нарахування взято з 19.07.2020 по 19.07.2021 та складає 133 901,62 грн. (а.с.38).

На засіданні комісії з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ представник Споживача присутній не був. Протокол, розрахунок і рахунок відправлено споживачу замовним листом (а.с. 34-370.)

Прийняте рішення, оформлене протоколом №33/2 від 28.07.2021 Відповідачем не оскаржувалось, доказів з цього приводу сторонами суду не надано.

Заборгованість Відповідача за спірним Актом про порушення складає 133 901,62 грн., що і стало причиною виникнення спору.

Приймаючи рішення, господарський суд виходив з наступних підстав.

Правовідносини у сфері електроенергетики регулюються, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП України від 31.07.1996 №28, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України №312 від 14.03.2018р., Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 №441, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ України від 04.05.2006 №562, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656.

Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" та пунктом 1.2. Правил встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії зобов`язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією згідно із законодавством України.

Стаття 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачає, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, порушення правил користування енергією.

За порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором (стаття 235 Господарського кодексу України).

Частиною 1 статті 236 Господарського кодексу України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов`язань стороною, яка порушила зобов`язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Згідно з частиною 2 вищезазначеної статті перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Зі змісту вказаних положень чинного законодавства, умов укладеного між Позивачем та Відповідачем Договору вбачається, що рішення комісії постачальника електричної енергії про нарахування споживачу вартості недоврахованої електроенергії у загальній сумі 8 640,65 грн. є саме оперативно-господарською санкцією.

У разі незгоди із застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням (ч. 2 ст. 237 Господарського кодексу України).

Рішення комісії енергопостачальника від 28.07.2021 по розгляду акту про порушення №028812 від 19.07.2021, оформлене протоколом №33/2, Відповідачем (як вказувалось вище) не оскаржене, є чинним та обов`язковим для виконання.

Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання (ч. 1 ст. 237 Господарського кодексу України).

За приписами п. 8.2.7 ПРРЕЕ, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.

Акт про порушення №028812 від 19.07.2021 відповідає наведеним вимогам.

Актом про порушення №028812 від 19.07.2021 встановлено порушення Споживачем (Відповідачем) п.п. 2.3.3 та 8.4.2 Постанови НКРЕ КП від 14.03.2018р. №312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електромережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку.

Пунктом 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлено, що Споживач електричної енергії зобов`язаний (крім іншого): забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;

Відповідно до п. 1.2 Постанови НКРЕ «Про затвердження Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією» від 04.05.2006 № 562 (далі-Методика), Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.

Акт про порушення №028812 від 19.07.2021, яким зафіксовано порушення, містить всі вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу електричної енергії.

Сума нарахувань становить 133 901,62 грн. згідно розрахунку кількості необлікової електроенергії по Акту №028812 від 19.07.2021.

Відповідно до п.8.2.7. ПРРЕЕ, споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

В установлений законом строк вартість спожитої електричної енергії в розмірі 133 901,62 грн. не сплачена Відповідачем, доказів з цього приводу суду сторонами не надано.

Таким чином, вимога Позивача про стягнення з Відповідача вартості необлікованої спожитої електричної енергії у розмірі 133 901,62 грн., є обґрунтованою.

Згідно п.8.2.7. ПРРЕЕ, Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Крім того, як вбачається з позовної заяви та відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень в провадженні Господарського суду Дніпропетровської області перебувала справи №904/8074/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РЦ Євростиль" до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" в особі Структурного підрозділу Криворізького розрахункового центру Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" про скасування рішення комісії про донарахування вартості електричної енергії, в якому Товариство з обмеженою відповідальністю "РЦ Євростиль" просило визнати недійсним та скасувати рішення Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "РЦ Євростиль" вартості не облікованої електричної енергії в сумі 133 901,62 грн. оформленого протоколом від 28.07.2021 №33/2 засідання комісії Криворізького розрахункового центру Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" з розгляду акту про порушення від 19.07.2021 №028812.

Рішенням від 10.01.2022 у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.

Вказане рішення набрало законної сили 22.02.2022.

Отже, позовні вимоги в частині стягнення вартості необлікованої спожитої електричної енергії у розмірі 133 901,62 грн. підлягають задоволенню.

Щодо нарахування 3% річних.

Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У зв`язку з несвоєчасним виконанням Відповідачем своїх зобов`язань щодо своєчасної оплати вартості необлікованої електричної енергії згідно Акту про порушення №028812 від 19.07.2021 Позивачем останньому нараховано 3% річних в сумі 4 259,17 грн. за період з 05.09.2021 по 27.09.2022.

Суд, перевіривши правильність розрахунку 3% річних у сумі 4 259,17 грн. зазначає, що вказаний розрахунок Позивачем зроблено вірно та вказана вимога підлягає задоволенню у повному обсязі в сумі 4 259.17 грн.

Щодо нарахування інфляційних втрат.

Позивач нарахував та просить стягнути з Відповідача 31 828,66 грн. інфляційних втрат за період прострочення з вересня 2021 по серпень 2022

Так, п. 3.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 № 14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань" встановлено, що згідно з Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс споживчих цін (індекс інфляції) обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. На даний час індекс інфляції розраховується Державною службою статистики України і щомісячно публікується, зокрема, в газеті "Урядовий кур`єр". Отже, повідомлені друкованими засобами масової інформації з посиланням на зазначений державний орган відповідні показники згідно з статтями 17, 18 Закону України "Про інформацію" є офіційними і можуть використовуватися господарським судом і учасниками судового процесу для визначення суми боргу.

Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.

Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

Відповідач контррозрахунок інфляційних втрат не надав.

Суд перевірив розрахунок, виявив в ньому помилки у визначенні початку строку нарахування, тому вимога є такою, що підлягає частковому задоволенню у розмірі 29 864,23 грн.

В частині стягнення інфляційних втрат у розмірі 1 964,43 грн. слід відмовити.

Щодо обґрунтування кожного доказу суд зазначає наступне.

Статтею 129 Конституції України визначено принципи рівності усіх учасників процесу перед законом і судом, змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, як одні з основних засад судочинства.

Отже, будь-яке рішення господарського суду повинно прийматися з дотриманням цих принципів, які виражені також у статтях Господарського процесуального кодексу України.

Згідно статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).

За частиною 2 статті 74 Господарського процесуального кодексу України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (частина 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).

Обов`язок доказування, а отже, і подання доказів відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України покладено на сторони та інших учасників справи, однак, не позбавляє суд, у випадку, передбаченому статтею 74 Господарського процесуального кодексу України, витребувати у сторони ті чи інші докази.

На підставі статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.

За викладеного з відповідача підлягає до стягнення на користь позивача 133 901,62 грн. основного боргу, 29 864,23 грн. інфляційних втрат, 4 259,17 грн. 3% річних.

В частині стягнення 1 964,43 грн. інфляційних втрат слід відмовити.

СУДОВІ ВИТРАТИ.

За змістом статті 129 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду справи здійснюється розподіл судових витрат.

З урахуванням положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторін пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 231, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЦ Євростиль" про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії у розмірі 169 989, 45 грн. задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЦ Євростиль" (50005, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул.Ферганська, буд.29, ЄДРПОУ 37861592) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", (49107, м.Дніпро, шосе Запорізьке, 22, ЄДРПОУ 23359034) 133 901,62 грн. - заборгованості за необліковану електричну енергію, 4 259,17 грн. - 3% річних, 29 864,23 грн. - інфляційних витрат та судовий збір у розмірі 2 452,22 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судові рішення у справі набирають законної сили відповідно до ст.ст. 241, 284 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 05.12.2022/

Суддя Н.Г. Назаренко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення05.12.2022
Оприлюднено07.12.2022
Номер документу107668847
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/3301/22

Судовий наказ від 17.02.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Рішення від 16.01.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Судовий наказ від 12.01.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Ухвала від 06.01.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Ухвала від 19.12.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Рішення від 05.12.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Ухвала від 04.10.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні