Ухвала
від 07.12.2022 по справі 127/23698/13-ц
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 127/23698/13

Провадження 6/127/314/22

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2022 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Федчишена С.А.,

при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці заяву ОСОБА_1 , за участі стягувача Кредитної спілки «Злагода», боржника ПП «Гіпократ» про заміну сторони виконавчого провадження по цивільній справі № 127/23698/13-ц,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про заміну стягувача Кредитну спілку «Злагода» її правонаступником ОСОБА_1 у виконавчому провадженні, відкритому за виконавчим документом №127/23698/13, виданим Вінницьким міським судом Вінницької області відносно боржника ПП «Гіпократ».

Заява мотивована тим, що рішенням Вінницького міського суду Вінницької області у справі №127/23698/13 задоволено позов Кредитної спілки «Злагода» до ПП «Гіпократ» про стягнення боргу, стягнуто борг згідно договору кредиту в сумі 56073,94 гривень. 01.08.2022 року відповідно до договору №1/1 про відступлення права вимоги, укладеного між Кредитною спілкою «Злагода» та ОСОБА_1 , право вимоги за кредитним договором, боржником за яким є ОСОБА_2 , перейшло до ОСОБА_1 . Викладене стало підставою для звернення до суду з цією заявою.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд заяви у її відсутність, заяву підтримала, просила задовольнити.

Інші учасники судового процесу в судове засідання не з`явилися, з невідомих суду причин, хоча про день, час та місце розгляду справи були повідомленні у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомили.

Згідно ч.3 ст.442 ЦПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Судом встановлено, що 20.10.2014 року рішенням Вінницького міського суду Вінницької області у справі №127/23698/13 позов Кредитної спілки «Злагода» до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ПП «Гіпократ» про стягнення боргу задоволено, стягнуто солідарно з відповідачів на користь Кредитної спілки «Злагода» заборгованість за кредитним договором №6972к від 02.04.2012 р. в розмірі 56073,94 грн., стягнуто судові витрати.

11.11.2014 року видано виконавчі листи у справі №127/23698/13-ц.

Згідно договору №1/1 про відступлення права вимоги від 01.08.2022 року, укладеного між Кредитною спілкою «Злагода» та ОСОБА_1 , КС «Злагода»відступило правовимоги ОСОБА_1 за договорамикредиту, на загальну суму боргових зобов`язань 1001555грн.

Відповідно до ч.1 ст.509 ЦК Українизобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Сторонами в зобов`язанні є боржник і кредитор (частина перша статті 510 ЦК України).

Законодавство також передбачає порядок та підстави заміни сторони (боржника чи кредитора) в зобов`язанні.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.512 ЦК України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Відступлення права вимоги за суттю означає договірну передачу зобов`язальних вимог первісного кредитора новому кредитору. Відступлення права вимоги відбувається шляхом укладення договору між первісним кредитором та новим кредитором.

За загальним правилом наявність згоди боржника на заміну кредитора в зобов`язанні не вимагається, якщо інше не встановлено договором або законом.

До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (частина перша статті 514 ЦК України).

При цьому слід враховувати, що у зв`язку із заміною кредитора в зобов`язанні саме зобов`язання зберігається цілком і повністю, змінюється лише його суб`єктний склад у частині кредитора.

Статтею 1054 ЦК України визначено перелік осіб, які можуть бути кредитодавцями в кредитних правовідносинах. Такими є банк або інша фінансова установа. Цей перелік є вичерпним.

У пункті 1 частини першої статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», вказано, що фінансова установа - це юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг.Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.

З наведених норм права вбачається, що фізична особа, у будь-якому статусі, не наділена правом надавати фінансові послуги, оскільки такі надаються лише або спеціалізованими установами, якими є банки, або іншими установами які мають право на здійснення фінансових операцій, та внесені до реєстру фінансових установ.

Отже, відступлення права вимоги за кредитним договором на користь фізичної особи суперечить положенням частини 3 статті 512 та статті 1054 ЦК України, оскільки для зобов`язань, які виникли на підставі кредитного договору, характерним є спеціальний суб`єкт, а саме, кредитор - банк або інша фінансова установа.

Аналогічна позиція вже висловлювалась Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 11 вересня 2018 року (справа № 909/968/16) та від 31 жовтня 2018 року (справа №465/646/11).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що фізична особа ОСОБА_1 не наділена правом здійснювати фінансові операції відповідно доЗакону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»та, відповідно, не може бути кредитором за кредитним договором№6972к від 02.04.2012 року,оскільки в даному випадку для зобов`язань, які виникли на підставі вказаного кредитного договору, характерним є спеціальний суб`єкт, а саме кредитор - банк або інша фінансова установа.

Крім того, суд звертає увагу на те, що статтею 1 Закону України «Про кредитні спілки» передбачено, що кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Згідно із ст. 515 ЦК України, заміна кредитора не допускається у зобов`язаннях, нерозривно пов`язаних з особою кредитора, зокрема у зобов`язаннях про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю.

Статтею 21 Закону України «Про кредитні спілки» визначено види господарської діяльності кредитної спілки, а саме: приймає вступні та обов`язкові пайові та інші внески від членів спілки; надає кредити своїм членам на умовах їх платності, строковості та забезпеченості в готівковій та безготівковій формі. Отримувати кредити від імені членів кредитної спілки можуть також фермерські господарства та приватні підприємства, які знаходяться у їх власності. Розмір кредиту, наданого одному члену кредитної спілки, не може перевищувати 20 відсотків від капіталу кредитної спілки; залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі. Зобов`язання кредитної спілки перед одним своїм членом не можуть бути більше 10 відсотків від загальних зобов`язань кредитної спілки; виступає поручителем виконання членом спілки зобов`язань перед третіми особами; розміщує тимчасово вільні кошти на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, об`єднаній кредитній спілці, а також придбаває державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом, та паї кооперативних банків; залучає на договірних умовах кредити банків, кредити об`єднаної кредитної спілки, кошти інших установ та організацій виключно для надання кредитів своїм членам, якщо інше не встановлено рішенням Уповноваженого органу. Загальна сума залучених коштів, у тому числі кредитів, не може перевищувати 50 відсотків вартості загальних зобов`язань та капіталу кредитної спілки на момент залучення; надає кредити іншим кредитним спілкам, якщо інше не встановлено рішенням Уповноваженого органу; виступає членом платіжних систем; оплачує за дорученням своїх членів вартість товарів, робіт і послуг у межах наданого йому кредиту; провадить благодійну діяльність за рахунок коштів спеціально створених для цього фондів.

Відповідно до п.11 ч 1 ст.21 Закону України «Про кредитні спілки», провадження кредитною спілкою іншої діяльності, крім передбаченої цим Законом, не допускається.

У даному випадку надання кредитних коштів здійснено за рахунок об`єднання грошових внесків членів кредитної спілки, а тому такі зобов`язання тісно пов`язані з особою кредитора і в силу положень статті 515 ЦК України заміна кредитора у таких зобов`язаннях не допускається.

Отже, виходячи з вищенаведеного, кредитна спілка як кредитодавець з огляду на особливості правового статусу, визначеного законом, не має права відступати право вимоги за кредитним договором, оскільки такі повноваження законом не передбачені.

Крім того, заміна кредитора не допускається у зобов`язаннях, нерозривно пов`язаних з особою кредитора, тому відступлення права вимогиКС «Злагода»не спричиняє правових наслідків.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладений у постановах від 15 квітня 2015 року у справі № 6-59 цс15 та від 02 вересня 2015 року у справі № 6-667цс15, постанові Верховного Суду від 22 грудня 2018 року у справі № 642/1269/16-ц.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зміни стягувача, а тому в задоволенні заяви ОСОБА_1 слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. 442 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 , за участі стягувача Кредитної спілки «Злагода», боржника ПП «Гіпократ» про заміну сторони виконавчого провадження по цивільній справі № 127/23698/13-ц - відмовити.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя:

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення07.12.2022
Оприлюднено08.12.2022
Номер документу107708098
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про заміну сторони виконавчого провадження

Судовий реєстр по справі —127/23698/13-ц

Ухвала від 22.08.2023

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Антонюк В. В.

Ухвала від 07.12.2022

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Федчишен С. А.

Ухвала від 17.11.2022

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Жмудь О. О.

Ухвала від 24.10.2022

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Волошин С. В.

Ухвала від 13.09.2022

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Король О. П.

Ухвала від 04.09.2022

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Венгрин О. О.

Ухвала від 17.12.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Луценко Л. В.

Рішення від 26.03.2014

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Береговий О. Ю.

Ухвала від 10.02.2014

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Береговий О. Ю.

Ухвала від 14.08.2014

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Луценко Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні