Справа № 177/970/22
Провадження № 2-о/177/43/22
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
07 грудня 2022 року
Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Суботіної С. А.
за участі: секретаря Ференц Я. З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Новопільська сільська рада Криворізького району Дніпропетровської області, ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення,-
В С Т А Н О В И В:
Заявник 09.09.2022 звернулася до суду з указаною заявою та просила встановити факт її проживання зі спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю з 2010 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який доводився дядьком її чоловіка, ОСОБА_4 .
Фактично з 2010 року вона зі своїм чоловіком, будучи зареєстрованими за іншою адресою, фактично проживали разом з ОСОБА_3 за місцем реєстрації останнього: АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, опікувалися дядьком, матеріально забезпечували, купували ліки, продукти харчування, оскільки через похилий вік він не міг самостійно себе забезпечувати.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на Ѕ частку земельної ділянки площею 17,2409 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 1221883500:01:083:0006, розташовану на території Новопільської (колишньої Красінської) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, яка за життя належала його дружині, ОСОБА_5 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 та успадкована ним згідно зі ст. 1241 ЦК України, як обов`язкова частка, однак не оформлена в установленому законом порядку у зв`язку зі смертю.
Інша Ѕ частка вказаної земельної ділянки успадкована онуком ОСОБА_5 , на якого останньою було складено заповіт.
Оскільки чоловік позивача, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та за своє життя спадщину після смерті дядька не прийняв та відповідно не оформив, а також ОСОБА_3 не складав заповіту на спадкове майно у вигляді Ѕ частки земельної ділянки, позивач, з огляду на те, що проживала з ОСОБА_3 однією сім`єю до часу відкриття спадщини, звернулася до Шостої криворізької державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проте, нотаріусом їй відмовлено у видачі вказаного свідоцтва, у зв`язку з тим, що заявником не надано доказів проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, у зв`язку з чим, вона вимушена звернутися до суду з даною заявою.
Заявник та її представник правом на участь у судовому розгляді справи не скористалися, надавши заяву про проведення судового засідання за їх відсутності, просили задовольнити заяву у повному обсязі з підстав, зазначених у ній.
Заінтересована особа: Новопільська сільська рада Криворізького району Дніпропетровської області участі представника у судовому засіданні не забезпечила, повідомлені належним чином, заяв та клопотань з процесуальних питань, у тому числі і про відкладення судового розгляду справи з поважних причин, письмових пояснень по суті зави, до суду не надходило.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , до суду не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, не заперечувала проти задоволення заяви.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів. При цьому, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що узгоджується з положеннями ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Встановивши відсутність підстав, передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України для відкладення розгляду справи по суті, дослідивши надані докази, суд дійшов до наступного висновку.
Як слідує зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , що видане Криворізьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області 06.06.2017, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на Ѕ частку земельної ділянки площею 17,2409 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 121883500:01:083:0006, що розташована на території Новопільської (колишньої Красінської (а.с.18-19) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.
Згідно з державного акта на право власності на земельну ділянку серії ДП № 096496, виданого начальником Криворізького районного відділу земельних ресурсів 26.04.2004, на підставі розпорядження голови Криворізької районної державної адміністрації від 14.10.2002 № 919-р, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010412100088, зазначена земельна ділянка площею 17,2409 належала за життя дружині ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.55 зворот-59).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 06.06.2018 (т.1 а.с.84), Ѕ частку вказаної земельної ділянки після смерті ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , успадкував її онук ОСОБА_6 .
Свідоцтво про право на спадщину за законом, відповідно до ст. 1241 ЦК України, як на обов`язкову частку у спадщині, що відкрилася після смерті ОСОБА_5 , на яку за життя мав право ОСОБА_3 , останньому не видавалося, оскільки він помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (т.1 а.с.6,84)
Статтями 1216, 1217 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 1222, 1223 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування, заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ч. 1, ч. 3 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Як слідує з матеріалів спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , із заявою про прийняття спадщини до Шостої криворізької державної нотаріальної контори 26.07.2017 звернулася ОСОБА_1 та 27.11.20217 ОСОБА_4 .
Однак, ОСОБА_4 постановою від 19.03.2018 нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті дядька ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю документів, які б підтверджували факт родинних відносин між померлим та спадкоємцем, а саме, що ОСОБА_3 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідним дядьком ОСОБА_4 та запропоновано звернутися до суду для встановлення факту родинних відносин.
Водночас, ОСОБА_4 не встановлював факт родинних відносин з ОСОБА_3 у судовому порядку, що підтверджується матеріалами справи, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_5 помер.
Після його смерті спадщину прийняли дружина ОСОБА_1 та донька ОСОБА_2 . Дані про те, що останні скористалися правом у визначені законом строки на отримання спадщини після смерті ОСОБА_3 у порядку спадкової трансміссії, матеріали справи не містять.
Отже, судом встановлено, що після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину є ОСОБА_1 .
При цьому, судом встановлено, що за життя ОСОБА_3 склав заповіт, відповідно до якого, належну йому на підставі державного акта серії ДП № 064678 від 02.02.2004 на праві власності земельну ділянку площею 6,8237 га, з кадастровим номером 12:218:835:00:01:071:0005, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Новопільської (колишньої Красінської) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області (а.с.92 зворот, 95-98), заповів ОСОБА_1 , якій нотаріусом Шостої криворізької державної нотаріальної контори Деркач Я.В. 05.12.2017 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на вказану земельну ділянку.
У той же час, при зверненні ОСОБА_1 до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на частину земельної ділянки площею 17,2409 га, яку ОСОБА_3 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 за життя успадкував відповідно до ст. 1241 ЦК України після смерті дружини, ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 , однак юридично не оформив, постановою від 19.04.2018 їй у видачі такого свідоцтва відмовлено через відсутність у останньої доказів проживання зі спадкодавцем, ОСОБА_3 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини та запропоновано звернутися до суду для встановлення даного факту (т.1 а.с.122 зворот).
Таким чином, встановлення факту, про який просить заявник, має для неї юридичне значення, оскільки необхідний для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 .
Так, згідно ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Як роз`яснено у п. 23 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 № 7, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо (п. 21постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 № 7).
Також, п. 6 рішення Конституційного Суду України від 03.06.99 року № 5-рп/99 установлено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт.
Згідно з довідки сільської ради (т.1 а.с.92), ОСОБА_3 за життя проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та на день його смерті в даному домоволодінні ніхто окрім нього не був зареєстрований.
У той же час, з 23.12.2005 зареєстрованим місцем проживання заявника ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 . (т.1 а.с.87 зворот).
Відповідно до акта від 30.08.2022, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , справжність підпису яких засвідчено керуючою старостою Красівського старостинського округу Новопільської сільської ради Дмитренко В., підтвердили факт, що ОСОБА_1 з 2010 року проживала без реєстрації з ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , до дня смерті останнього, доглядала його, забезпечувала всім необхідним, продуктами харчування, ліками (т.1 а.с.15).
Довідкою старости Красівського старостинського округу Новопільської сільської ради Дмитренко В. від 18.10.2022 № 492 також підтверджено той факт, що ОСОБА_1 дійсно проживала з ОСОБА_3 по день його смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 а.с.135).
Для вирішення питання щодо наявності підстав для застосування до спірних правовідносин положень ст. 1264 ЦК України, є необхідним встановлення місця проживання спадкодавця і спадкоємця. Тобто, доведенню та встановленню підлягає саме факт постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини, а не місце їх реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 ЦК України (у редакції станом на 20.09.2022), місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Таким чином, положення ст. 29 ЦК України не ставлять місце фактичного проживання особи в залежність від зареєстрованого місця її проживання.
Право на вибір місця проживання закріплено у ст. 33 Конституції України, відповідно до якої кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Під місцем постійного проживання розуміється місце, де фізична особа постійно проживає. Тимчасовим місцем проживання є місце перебування фізичної особи, де вона знаходиться тимчасово (під час перебування у відпустці, відрядженні, зокрема у готелі чи у санаторії, тощо).
Отже, ст. 1264 ЦК України вимагає наявності фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не лише реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.
Таким чином, місце проживання необхідно відрізняти від місця перебування фізичної особи, тобто того місця, де вона не проживає, а тимчасово знаходиться.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За змістом ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно зі ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Оскільки заявником доведено, що вона, маючи зареєстроване місце проживання за іншою адресою, фактично проживала без реєстрації з 2010 року з ОСОБА_3 , до дня його смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , тобто понад п`ять років, від встановлення даного факту залежить виникнення у ОСОБА_1 права на прийняття спадщини, суд вважає за необхідне заявлені вимоги задовольнити.
Керуючись ст. ст. 4-5, 13, 76, 258-265, 293-294, 315-319 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Новопільська сільська рада Криворізького району Дніпропетровської області, ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , з грудня 2010 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 09.12.2022.
Суддя:
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2022 |
Оприлюднено | 12.12.2022 |
Номер документу | 107769653 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Суботіна С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні