Рішення
від 12.12.2022 по справі 910/9951/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12.12.2022Справа № 910/9951/22Господарський суд міста Києва у складі судді Павленка Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" до Державного підприємства лікувально-профілактичного комплексу "Феофанія" Національної академії наук України про стягнення 831 280,80 грн,

без виклику представників сторін (без проведення судового засідання),

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У вересні 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" (далі - Товариство) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Державного підприємства лікувально-профілактичного комплексу "Феофанія" Національної академії наук України (далі - Підприємство) 831 280,80 грн заборгованості, яка виникла внаслідок неналежного виконання відповідачем його зобов`язань по оплаті за спожиту електроенергію за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг за період з 1 листопада 2021 року по 28 лютого 2022 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 3 жовтня 2022 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення її недоліків.

6 жовтня 2022 року через загальний відділ діловодства суду позивач на виконання вимог вказаної ухвали подав заяву від вказаної дати № 25/4/7/31/29410 для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12 жовтня 2022 року вищенаведену позовну заяву Товариства прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/9951/22 та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику/повідомлення представників сторін (без проведення судового засідання).

Крім того, цією ухвалою відповідачу було визначено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали.

Частиною 5 статті 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до частини 11 статті 242 ГПК України, у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі, судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

За змістом статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

В силу положень статті 10 наведеного Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

З метою повідомлення відповідача про розгляд справи та про його право подати відзив на позовну заяву, копія ухвали суду від 12 жовтня 2022 року про відкриття провадження у справі № 910/9951/22 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: 03143, місто Київ, вулиця Академіка Лебедєва, будинок 31.

Відповідно до частини 3 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Приписами пункту 1 частини 6 статті 242 ГПК України встановлено, що днем вручення судового рішення є день вручення судового рішення під розписку.

Копія вищенаведеної ухвали Господарського суду міста Києва від 12 жовтня 2022 року була отримана уповноваженим представником відповідача 7 листопада 2022 року, про що свідчить наявне у матеріалах справи повідомлення про вручення цього судового відправлення № 0105493007820.

Проте відповідач у визначений судом строк відзив на позовну заяву не подав, будь-яких заяв чи клопотань на адресу суду не направив.

Положеннями частини 9 статті 165 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Беручи до уваги належне повідомлення відповідача про розгляд даної справи, а також враховуючи наявність достатньої кількості документів для її розгляду по суті, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

1 липня 2020 року Підприємство шляхом подання підписаної заяви-приєднання від 30 червня 2020 року, яка була зареєстрована 1 липня 2020 року за вхідним № 18/4/7/1/51862, приєдналося до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах комерційної пропозиції "Універсальна" постачальника універсальних послуг Товариства. Відповідачу присвоєно особовий рахунок № 43200010.

Відповідно до пункту 2.1. договору позивач продає електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок, а відповідач оплачує позивачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Пунктом 3.1 договору передбачено, що умови надання універсальних послуг споживачу повинні передбачати таке: ціни на електроенергію для споживача повинні бути економічно обґрунтованими, прозорими, недискримінаційними і формуватися постачальником відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором; Товариство не має права вимагати від Підприємства будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком до цієї угоди.

Датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні (пункт 3.4 спірного правочину).

Згідно з пунктом 5.1 цього правочину відповідач розраховується з позивачем за електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною Підприємством комерційною пропозицією.

Відповідно до пункту 5.3. договору ціна на електричну енергію визначається позивачем у разі дотримання умов надання універсальних послуг, визначених у пункті 3.1. глави 3 цього договору, та у відповідності до методики (порядку) розрахунку ціни на електричну енергію, затвердженої регулятором.

Пунктами 5.7.-5.9. договору визначено, що ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися Товариством у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим правочином, у тому числі у разі її зміни. Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання позивача. Оплата вважається здійсненою після того, як на спеціальний рахунок Товариства надійшла вся сума коштів.

За умовами пункту 5.10. цієї угоди оплата рахунка Товариства за договором має бути здійснена Підприємством у строк, визначений у рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання відповідачем відповідного рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.

Зі змісту розділу 5 комерційної пропозиції "Універсальна" (додаток № 2 до договору) вбачається, що сторони погодили умови оплати, за якими розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися відповідачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, незалежно від отримання рахунку. Виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду споживачем в сервісі "Особистий кабінет".

Згідно з пунктом 13.1. договору його укладено на строк, зазначений у комерційній пропозиції, яку обрав позивач, і він набуває чинності з дати подання позивачем заяви-приєднання. Умови договору починають виконуватися з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні.

З заяви-приєднання вбачається, що початок постачання - з 30 червня 2020 року.

Зі змісту розділу 10 комерційної пропозиції вбачається, що для споживачів за об`єктами з договірною потужністю більше 50 кВт постачання електричної енергії з першого числа розрахункового періоду - січень 2021 року, здійснюється на умовах договору про постачання електричної енергії споживачу та комерційної пропозиції "Надійна - Київ" у разі, якщо на цю дату споживач не обрав іншої комерційної пропозиції і не розірвав договір про постачання електричної енергії та/або не обрав іншого електропостачальника та/або за об`єктом споживача не було здійснено заходів з припинення/обмеження електропостачання. На об`єкти з договірною потужністю до 50 кВт (включно) договір укладається на строк до кінця календарного року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо не пізніше ніж за 21 календарний день до закінчення терміну дії договору жодна зі сторін не заявить про припинення його дії або розірвання.

В обґрунтування своїх позовних вимог Товариство зазначало, що рахунки на оплату фактично спожитої електричної енергії за листопад 2020 року - лютий 2021 року підтверджуються даними комерційного обліку (інформація про обсяги споживання), які надавалися оператором системи розподілу - Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Київські електромережі", відповідно до вимог пунктів 4.3, 4.12, підпункту 31 пункту 5.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та пункту 9.14. Розділу ІХ, пунктом 12.4 Розділу ХІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311. Ця інформація підтверджена у листі Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі" від 24 червня 2022 року № 3/01/3/15642, копія якого міститься в матеріалах справи.

На підставі отриманих даних про спожиті відповідачем обсяги електроенергії Товариством сформовано рахунки: від 1 грудня 2021 року № 43200010/11/1 на суму 222 812,27 грн (за листопад 2021 року; термін сплати - до 13 грудня 2021 року), від 1 січня 2022 року № 43200010/12/1 на суму 372 409,34 грн (за грудень 2022 року; термін сплати - до 14 січня 2022 року), від 1 лютого 2022 року № 43200010/1/1 на суму 275 959,18 грн (за січень 2022 року; термін сплати - до 1 березня 2022 року), від 1 березня 2022 року № 43200010/2/1 на суму 0,01 грн (за лютий 2022 року; термін сплати - до 15 березня 2022 року). Вказані рахунки також наявні у матеріалах справи.

Про належне виконання позивачем своїх зобов`язань за наведеним договором також свідчить відсутність з боку відповідача претензій та повідомлень про порушення виконавцем умов договору.

З наданої позивачем довідки про надходження коштів від Підприємства за договором вбачається, що за спожиту електричну енергію у листопаді 2021 року відповідач розрахувався частково платежами від 13 грудня 2021 року та 15 грудня 2021 року на загальну суму 39 900,00 грн (призначення платежу: за листопад 2021 року згідно рахунку від 1 грудня 2021 року № 43200010/11/1).

Таким чином, за вказаний місять залишається непогашена заборгованість у розмірі 182 912,27 грн.

Доказів оплати за надані послуги з грудня 2021 року по лютий 2022 року в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, загальна заборгованість за спожиту електричну енергію з 1 листопада 2021 року по 28 лютого 2022 року становить 831 280,80 грн (182 912,27 грн + 372409,34 грн +275959,18 грн + 0,01 грн).

Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 692 ЦК України визначено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Згідно з частиною 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до частини 1 статті 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Враховуючи те, що загальна сума основного боргу відповідача за договором у розмірі 831 280,80 грн підтверджена належними доказами, наявними у матеріалах справи, і Підприємство на момент прийняття рішення не надало документів, які свідчать про погашення вказаної заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимоги Товариства до відповідача про стягнення вказаної суми основного боргу, у зв`язку з чим даний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За таких обставин позов Товариства підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства лікувально-профілактичного комплексу "Феофанія" Національної академії наук України (03143, місто Київ, вулиця Академіка Лебедєва, будинок 31; ідентифікаційний код 05540267) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" (04050, місто Київ, вулиця Юрія Іллєнка, будинок 31; ідентифікаційний код 41916045) 831 280 (вісімсот тридцять одну тисячу двісті вісімдесят) грн 80 коп. заборгованості та 12 469 (дванадцять тисяч чотириста шістдесят дев`ять) грн 21 коп. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 12 грудня 2022 року.

СуддяЄ.В. Павленко

Дата ухвалення рішення12.12.2022
Оприлюднено15.12.2022
Номер документу107830836
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення 831 280,80 грн, без виклику представників сторін (без проведення судового засідання

Судовий реєстр по справі —910/9951/22

Ухвала від 27.02.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Агрикова О.В.

Ухвала від 16.01.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Агрикова О.В.

Рішення від 12.12.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Павленко Є.В.

Ухвала від 12.10.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Павленко Є.В.

Ухвала від 03.10.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Павленко Є.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні