Рішення
від 06.12.2022 по справі 539/2309/19
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/2309/19

Провадження № 2/539/14/2022

РІШЕННЯ

Іменем України

06 грудня 2022 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

у складі: головуючого судді Даценка В.М.,

з участю секретаря Шрейтер С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лубни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Калайдинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області та ОСОБА_3 про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування та зустрічним позовом ОСОБА_3 до Лубенської міської ради та ОСОБА_1 , що діє в інтересах ОСОБА_2 про визнання права власності у порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Територіальної громади в особі Калайденцівської сільської ради Лубенського району, третя особа ОСОБА_3 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

Ухвалою суду від 10.01.2022 року було залучено до участі у цивільній справі у якості правонаступника Калайдинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області Лубенську міську раду Лубенського району Полтавської області та залучено в якості співвідповідача по справі ОСОБА_3 .

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_2 - батько ОСОБА_1 , яким вона опікується, оскільки за рішенням суду від 03.12.2018 року його визнано недієздатним.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Хитці Лубенського району Полтавської області померла ОСОБА_4 , яка була бабусею ОСОБА_1 та матір`ю ОСОБА_2 .

Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, зокрема, земельна частка (пай), площею 1,93 умовних кадастрових гектар без визначення меж ділянки в натурі на місцевості, яка перебувала у колективній власності КСП «Діброва» і яка належала спадкодавеці на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0197929, виданого згідно розпорядження голови Лубенської РДА №414 від 28.10.1996 року.

Заповіту щодо розпорядження належним майном на випадок смерті ОСОБА_4 не залишила.

При зверненні до нотаріуса щодо оформлення спадкового майна, а саме права на земельну частку (пай), у видачі Свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_2 було відмовлено, на тій підставі, що на спадкове майно у нього відсутній правовстановлюючий документ.

Позивач ОСОБА_2 , інтереси якого представляє опікун ОСОБА_1 просив суд визнати за ним право в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на земельну частку (пай), розміром 1,93 в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі, розташованої на території Калайдинцівської сільської ради Лубенського району, яка перебувала у колективній власності КСП «Діброва» Лубенського району Полтавської області, право на яку належало ОСОБА_4 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай), серія ПЛ №0197929, виданого згідно розпорядження голови Лубенської РДА №414 від 28.10.1996 року.

В ході розгляду справи з кола третіх осіб за даним позовом було виключено Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області та Лубенську районну державну адміністрацію.

Крім того, ОСОБА_3 звернулася в суд з зустрічним позовом до Лубенської міської ради та ОСОБА_1 , що діє в інтересах ОСОБА_2 про визнання права власності у порядку спадкування за законом.

Зустрічний позов ОСОБА_3 мотивовано тим, що вона також має спадкові права на частину земельної частки (паю), що залишилася після смерті її бабусі ОСОБА_4 і знаходиться на території с. Калайдинці Лубенського району Полтавської області та належав померлій на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ПЛ №010729.

Так на час смерті ОСОБА_4 з нею проживала її дочка та мама позивачки ОСОБА_5 , 1931 р.н. Таким чином остання прийняла спадщину шляхом постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадщину після ОСОБА_4 оформити не встигла. На момент смерті з нею проживала позивача та її родина, що вказує на прийняття спадщини шляхом постійно проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

ОСОБА_5 за життя, а саме 13.11.2009 склала заповіт, яким все своє майно заповіла ОСОБА_3 , яка в свою чергу отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на майно, що залишилося після смерті її матері ОСОБА_5 .

На підставі вищевикладеного, ОСОБА_3 прохає суд визнати за нею в порядку спадкування право на Ѕ частину земельної частки (паю) розміром 1.93 умовних кадастрових га., яка перебувала у колективній власності КСП «Діброва» Лубенського району Полтавської області, та належала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0197929 від 29.12.1996, спадщину після якої прийняла ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою суду від 15.11.2022 вищевказані позови об`єднані в одне провадження.

У судове засідання сторони та їх представники не з`явилися, направивши до суду письмові заяви про розгляд справи без їх участі.

При цьому від позивача за первісним позовом та відповідача за зустрічним позовом ОСОБА_1 , що діє в інтересах ОСОБА_2 та її представника адвоката Чумарного А.І. до суду надійшла письмова заява про зменшення позовних вимог внаслідок чого прохають суд визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у порядку спадкування за законом право на Ѕ частину земельної ділянки (паю), яка розташована на території Калайдинцівської сільської ради, розміром 1.93 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі яка перебувала у колективній власності КСП «Діброва» Лубенського району Полтавської області, згідно з сертифікатом на право на земельну частку (пай) ПЛ №0197929, виданим на підставі розпорядження голови Лубенської РДА №414 від 28.10.1996. Зустрічний позов ОСОБА_3 визнає у повному обсязі.

Представник позивача за зустрічним позовом та відповідача за первісним позовом ОСОБА_3 адвокат Мартинюка О.С. у поданій заяві позовні вимоги по зустрічному позову підтримав в повному обсязі прохав їх задовольнити. Позовні вимоги ОСОБА_1 з урахуванням заяви про їх зменшення визнав.

Інші учасники про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомили.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Згідност. 13 ЦПК України,суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Хитці Лубенського району Полтавської області померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 (т.1 а.с.10).

ОСОБА_4 була матір`ю ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження (т.1 а.с.9) та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 . Факт родинних відносин підтверджується архівною довідкою та копіями свідоцтва про народження і свідоцтва про одруження (т.2 а.с.138-140).

Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, зокрема, право на земельну частку (пай), площею 1,93 в умовних кадастрових гектар без визначення меж ділянки в натурі на місцевості, яка перебувала у колективній власності КСП «Діброва», яка належала спадкодавцю на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0197929, виданого згідно розпорядження голови Лубенської РДА №414 від 28.10.1996 року, що підтверджується довідкою Відділу у Лубенському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (т.1 а.с.11).

У постанові державного нотаріуса Другої Лубенської державної нотаріальної контори в порядку заміщення державного нотаріуса Другої Лубенської державної нотаріальної контори від 26.09.2017 року (т.1 а.с.15) зазначено, що Першою Лубенською державною нотаріальною конторою відкрито спадкову справу №159/2017 на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 на підставі заяви про прийняття спадщини від сина спадкодавця ОСОБА_2 , інших заяв про прийняття спадщини немає, свідоцтва не видавались. У спадкоємця відсутні документи на земельну ділянку (пай) у КСП «Діброва», а тому нотаріус не має можливості видати свідоцтво про право на спадщину.

Також судом встановлено, що ОСОБА_4 на час смерті фактично проживала із своєю дочкою ОСОБА_5

ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (т.2, а.с.141). За життя відповідно до заповіту від 30.11.2009 року все своє майно заповіла ОСОБА_3 , яка після смерті матері вступила у спадщину.

Крім того, встановлено, що рішення Гребінківського районного суду Полтавської області від 03.12.2018 року по справі №528/698/18 (т.1 а.с.13), ОСОБА_2 визнано недієздатним. Опікуном над недієздатним ОСОБА_2 призначено його доньку ОСОБА_1 , 1975 року народження.

Згідно ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Згідно ч.1 ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

За ч.3 ст.1268, ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1278 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.

Враховуючи наведені норми суд приходить до висновку, що спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 є її діти ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , які прийняли спадщину після смерті. Їх частки у спадщині є рівними.

В свою чергу частку матері ОСОБА_5 успадкувала дочка - ОСОБА_3 .

Через відсутність правовстановлюючого документу на вищевказане спадкове майно ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не мають можливості оформити свої спадкові права.

Згідно ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Згідно ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Чинне законодавство у разі втрати сертифіката про право на земельну частку (пай) не передбачає процедури видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай). За таких обставин, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Відтак, вимоги позивачів за первісним та зустрічним позовами є обґрунтовані та підлягають задоволенню.

При цьому суд враховує і те, що сторони визнали позовні вимоги, які до них пред`явлені.

Керуючись ст.ст.12, 19, 76, 141, 263-265 ЦПК України, -

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), що діє в інтересах ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Калайдинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області ( ЄДРПОУ 21062809 юридична адреса с. Калайдинці, вул. Рубцова, 34 Лубенського району Полтавської області), Лубенської міської ради (ЄДРПОУ 21053182, юридична адреса: 37500, м. Лубни Полтавської області, вул. Ярослава Мудрого, 33) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на Ѕ частину земельної частки (паю), розміром 1,93 в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі, розташованої на території Калайдинцівської сільської ради Лубенського району, яка перебувала у колективній власності КСП «Діброва» Лубенського району Полтавської області, право на яку належало ОСОБА_4 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай), серія ПЛ №0197929, виданого згідно розпорядження голови Лубенської РДА №414 від 28.10.1996 року.

Зустрічний позов ОСОБА_3 до Лубенської міської ради Лубенської міської ради та ОСОБА_1 , що діє в інтересах ОСОБА_2 про визнання права власності у порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_3 в порядку спадкування право на Ѕ частину земельної частки (паю) розміром 1.93 умовних кадастрових га., яка перебувала у колективній власності КСП «Діброва» Лубенського району Полтавської області, та належала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0197929 від 29.12.1996, спадщину після якої прийняла ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Полтавського апеляційного суду .

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду В.М. Даценко

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.12.2022
Оприлюднено15.12.2022
Номер документу107851951
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —539/2309/19

Рішення від 06.12.2022

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 15.11.2022

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 10.01.2022

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 22.12.2021

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 24.03.2021

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 28.12.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 11.11.2019

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Іващенко Ю. А.

Ухвала від 09.09.2019

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Іващенко Ю. А.

Ухвала від 13.06.2019

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Іващенко Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні