Справа № 583/4820/21
2-о/583/7/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2022 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді Ярошенко Т.О.
присяжних: Рогальської Т.М.
Слухай С.В.
з участю секретаря судового засідання Алєксєєнко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Охтирка цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою
ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Чупахівської селищної об`єднаної територіальної громади Охтирського району Сумської області про визнання особи недієздатною та призначення опікуна, -
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст заявлених вимог.
25.11.2021 року заявниця звернулася до суду з заявою, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_2 є її чоловіком, який зареєстрований та проживає разом із ОСОБА_1 . ОСОБА_2 є інвалідом 1(А) групи загального захворювання та потребує постійного стороннього догляду. Відповідно до висновку лікарської комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 120/613 від 12.11.2021 року ОСОБА_2 за рівнем обмеження своєї життєдіяльності обмежений в самообслуговуванні, обмежений в здатності до самостійного пересування, обмежений в здатності до орієнтації, до спілкування та обмежений в здатності контролювати свою поведінку. У зв`язку з чим просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним; встановити над ОСОБА_2 опіку та призначити опікуном його дружину ОСОБА_1 .
Процесуальні дії у справі та аргументи учасників справи.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 29.11.2021 року відкрито провадження в зазначеній справі за правилами окремого провадження та призначено судово-психіатричну експертизу з метою встановлення психічного стану ОСОБА_2 , проведення якої доручено експертам КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня». На час проведення експертизи провадження у справі зупинено.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 08.02.2022 року поновлено провадження у справі у зв`язку з надходженням висновку судово-психіатричного експерта № 24.
У зв`язку із уведенням в УкраїніУказом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 рокувоєнного стану та неможливістю здійснення правосуддя з об`єктивних причин під час воєнного стану судове засідання, яке було призначене на 01.03.2022 року не відбулось.
Розпорядженням Голови Верховного Суду від від 25.03.2022 № 14/0/9-22змінено територіальну підсудність судових справ Охтирського міськрайонного суду Сумської області наШишацький районнийсуд Полтавськоїобласті .
З 24.10.2022 року розпорядженням Голови Верховного Суду від 18.10.2022 року № 60 відновлено територіальну підсудність судових справ Охтирського міськрайонного суду Сумської області.
В судове засідання заявниця не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримала.
Представник Органу опіки та піклування Чупахівської селищної об`єднаної територіальної громади Охтирського району Сумської області в судове засідання не з`явився, подала заяву про розгляд справи за її відсутності.
За таких обставин відповідно до положень ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши письмові докази, вважає, що заява обґрунтована і підлягає задоволенню з таких підстав.
Фактичні обставини справи, встановлені судом та мотиви суду.
Судом встановлено, що 06.07.1986 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстрували шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 06.07.1986 року (а. с. 5).
Згідно витягу № 3205 від 16.11.2021 року про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб за адресою АДРЕСА_1 зареєстровані ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7).
Відповідно до довідки до акта огляду медико соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 764953 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом першої А групи безтерміново, та потребує постійного стороннього догляду (а.с.6).
Згідно висновку лікарської комісії щодо необхідності і постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 120/613 від 12.11.2021 року ОСОБА_2 є інвалідом першої А групи безтерміново, обмежений у самообслуговуванні, обмежений у здатності до самостійного пересування, обмежений у здатності до орієнтації, обмежений у здатності до спілкування, та контролю своєї поведінки (а.с.8).
Згідно висновку судово-психіатричної експертизи № 24 від 19.01.2022 року ОСОБА_2 виявляє ознаки судинної деменції внаслідок ГПМК (07.02.2020), сенсомоторна афазія, за своїм психічним станом не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує опіки.
Згідно висновку опікунської ради виконавчого комітету Чупахівської селищної ради від 21.12.2021 року опікунська рада вважає доцільним призначити ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 .
Згідно ч.1ст.296ЦПК України заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім`ї, органом опіки та піклування, наркологічним або психіатричним закладом.
За ч.1ст.39ЦК України суд може визнати фізичну особу недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно ст.55ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно дост.58ЦК України опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.
Згідно ч.1ст.60ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно дост.62ЦК України опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
За нормами ч.4ст.63ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Висновок суду.
Таким чином, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, виходячи з принципів розумності, виваженості, справедливості, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуном заявницю ОСОБА_1 , що не порушує розумний баланс інтересів сторін.
Судом не встановлено обставин, передбачених ст. 64 ЦК Українищодо неможливості ОСОБА_1 бути опікуном.
Згідно ч.6 ст.300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Відповідно до ч.2ст.299 ЦПК Українисудові витрати по справі, пов`язані з розглядом справи, віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4,10,13,77-80,89,133,247,259,264-265,293-294,299-300,354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ), недієздатним, встановити над ним опіку та призначити його опікуном ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Визначити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним до 14.12.2024 року.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного в рішенні.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Судові витрати, пов`язані з розглядом справи, віднести на рахунок держави.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення складено 14.12.2022 року.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду: Т.О.Ярошенко
Присяжні: Т.М. Рогальська
С.В.Слухай
Суд | Охтирський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2022 |
Оприлюднено | 19.12.2022 |
Номер документу | 107889236 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Ярошенко Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні