Постанова
від 14.12.2022 по справі 926/613/21
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" грудня 2022 р. Справа №926/613/21

м. Львів

Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:

головуючого (судді-доповідача): Бойко С.М.,

суддів: Бонк Т.Б.,

Малех І.Б.,

секретар судового засідання Яремко О.А.,

явка учасників справи:

прокурор: Винницька Л.М.

від позивача: не з`явилися

від відповідача: не з`явилися

розглянув апеляційну скаргу приватного підприємства Торгово-транспортна фірма Меблі б/н від 26.07.2021

на рішення Господарського суду Чернівецької області від 24.06.2021 (повний текст рішення складено 05.07.2021, м. Чернівці, суддя В.Д. Байталюк)

за позовом виконувача обов`язків керівника Чернівецької окружної прокуратури, м.Чернівці, в інтересах держави в особі Чернівецької міської ради, м. Чернівці

до відповідача приватного підприємства Торгово-транспортна фірма Меблі, м. Чернівці

про внесення змін до договору оренди землі,

В С Т А Н О В И В:

короткий зміст позовних вимог.

16.02.2021 виконувач обов`язків керівника Чернівецької місцевої прокуратури в інтересах держави особі Чернівецької міської ради звернувся до Господарського суду Чернівецької області із позовом до приватного підприємства Торгово-транспортна фірма Меблі (надалі ПП «ТТФ «Меблі») про внесення змін до договору оренди землі укладеного між сторонами 15.12.2006, який зареєстрований 02.03.2007 у Чернівецькій регіональній філії ДП Центр ДЗК, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок № 4АА007061 вчинено запис № 040780900055, шляхом викладення:

- пункту 3 договору в наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11.02.2021 № 34/107-21 становить 27992946 грн., економіко-планувальна зона № 77;

- пункту 5 договору в наступній редакції: Річна орендна плата становить 839788,38 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі.

Позовні вимоги мотивовані зміною розміру нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки, погодженою сторонами у пункті 9 Договору можливістю внесення змін та ухиленням від укладення надісланої йому додаткової угоди до Договору з новою річною орендною платою.

Короткий зміст судових рішень.

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 24.06.2021 позов задоволено. Рішенням суду внесені зміни до договору оренди землі укладеного між Чернівецькою міською радою та приватним підприємством Торгово-транспортна фірма Меблі 15.12.2006, який зареєстрований 02.03.2007 у Чернівецькій регіональній філії ДП Центр ДЗК, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок № 4АА007061 вчинено запис № 040780900055, шляхом викладення:

- пункту 3 договору в наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11.02.2021 № 34/107-21 становить 27992946 грн., економіко-планувальна зона № 77;

- пункту 5 договору в наступній редакції: Річна орендна плата становить 839788,38 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна, що відбулась у зв`язку із затвердженням міськрадою нової технічної документації, є підставою для перегляду розміру земельного податку. Сторони у самому договорі передбачили, що розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, який внаслідок зміни нормативної грошової оцінки відповідно також змінився.

Місцевий господарський суд дійшов висновку про наявність у даному випадку підстав для внесення змін у договір.

Суд вказав також, що позовну давність з вимогами у даній справі прокурором не пропущено.

Постановою Західного апеляційного господарського суду від 26.01.2022 рішення місцевого господарського суду скасовано та прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 05.07.2022 касаційну скаргу заступника керівника Львівської обласної прокуратури задоволено частково. Постанову Західного апеляційного господарського суду від 26 січня 2022 року в справі № 926/613/21 скасовано. Справу № 926/613/21 направлено на новий розгляд до господарського суду апеляційної інстанції.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, в зв`язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи та невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції обставинам справи.

Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначає, що:

- суд першої інстанції не звернув уваги на те, що умовами договору не передбачено внесення змін до нього щодо орендної плати, в зв`язку із збільшенням розміру нормативно-грошової оцінки.

- позивачем у даній справі пропущено строк позовної давності.

Узагальнені заперечення позивача.

У відзивах на апеляційну скаргу прокурор та Чернівецька міська рада погоджуються з висновками місцевого господарського суду, просять апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення Господарського суду Чернівецької області без змін.

В обгрунтування заперечень на апеляційну скаргу зазначають, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є самостійною підставою для перегляду розміру орендної плати. При цьому, зміна нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду орендної плати незалежно від домовленості сторін договору.

19.08.2022 на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про призначення в справі оціночно-земельної експертизи для визначення актуальної нормативно-грошової оцінки земельної ділянки у м. Чернівці, вул. Мисливська, 7, кадастровий номер 7310136900:40:003:0029, а також чи відповідає нормативно-грошова оцінка земельної ділянки вимогам, які пред`являються чинними нормативно-правовими актами для оцінювання земель.

Згідно з ст.99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Заслухавши доводи прокурора щодо поданого клопотання, апеляційний господарський суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні такого, оскільки для з`ясування обставин, що мають значення для справи, суд не вбачає, що необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право.

В судове засідання 14.12.2021 з`явився прокурор, представники позивача та відповідача в судове засідання не з`явилися, хоча належним чином повідомлені про час, дату та місце слухання справи, а тому в силу п. 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України суд розглядає справу за їх відсутності.

14.12.2022 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника.

Прокурор у судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду без змін.

Згідно з ст. 269 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення прокурора, дослідивши доводи наведені в апеляційній скарзі та заперечення наведені у відзивах, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судом першої інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишенню без змін.

Встановлені судом першої інстанції та неоспорені обставини, а також обставини, встановлені судом апеляційної інстанції, і визначені відповідно до них правовідносини.

На підставі рішення 8 сесії Міськради V скликання від 27.10.2006 № 136, між Позивачем та Відповідачем 15.12.2006 був укладений договір оренди земельної ділянки (далі Договір), загальною площею 2,4588 га, кадастровий номер 7310136900:40:003:0029, що розташована на вул. Мисливській, 7 в м. Чернівці, для обслуговування виробничих будівель. Договір укладено строком до 30.12.2055 (пункт 4 Договору).

Відповідно до пункту 3 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 3 607 060,00 грн., згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Чернівецького міського управління земельних ресурсів Держкомзему № 2206 від 30.11.2006, економіко-планувальна зона № 66.

Пунктом 5 Договору передбачено, що річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і становить 63 123,55 грн. (при цьому, місцевим господарським судом було встановлено, що для розрахунку розміру річної орендної плати за цим Договором встановлювалася ставка 3 % від нормативної грошової оцінки за оренду земельної ділянки).

Пунктом 9 Договору сторони передбачили умови перегляду орендної плати, а саме: зміни умов господарювання, передбачених цим Договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

В пункті 26 Договору сторони визначили, що зміна умов Договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Рішенням міськради від 12.02.2008 № 510 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці із застосуванням базової вартості 1 кв.м, який введено в дію з 01.07.2008.

23.10.2008 міськрадою прийнято рішення № 715 «Про затвердження Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях», яким затверджено Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, що набрало чинності з 01.01.2009. Пунктом 5 зазначеного Положення визначено розмір орендної плати за земельні ділянки у відсотках від нормативної грошової оцінки, а саме пунктом 5.1 визначено ставку орендної плати за спірну земельну ділянку в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки.

Відділом у м. Чернівцях головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області надано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої у м. Чернівці, вул. Мисливська, 7 (кадастровий номер 7310136900:40:003:0029), відповідно до якого станом на 11.02.2021 нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки становить 27 992 946,00 грн.

Судами встановлено, що Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради направляв на адресу відповідача пропозицію № 04/1310 від 16.03.2012 щодо внесення змін до умов Договору в частині орендної плати. Підставою внесення змін до договору зазначалося рішення міськради: № 715 від 23.10.2008 «Про затвердження Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях» та № 510 від 12.02.2008 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення».

Дана пропозиція відповідачем залишена без відповіді та належного реагування.

На виконання вказівок Верховного Суду викладених в постанові від 05.07.2022 в цій справі, судом апеляційної інстанції досліджуються питання про те, чи є зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (затверджена відповідним рішенням органу місцевого самоврядування) підставою для перегляду розміру орендної плати за землі комунальної власності та чи необхідною є окрема домовленість сторін за договором про те, що розмір орендної плати за земельну ділянку комунальної форми власності переглядається у разі зміни нормативної грошової оцінки цієї ділянки чи такий перегляд відбувається незалежно від домовленості сторін про це.

Апеляційний суд зазначає, що предметом розгляду цієї справи є вимоги Прокурора про внесення змін до Договору оренди комунальної земельної ділянки, укладеного між Позивачем та Відповідачем в частині розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати за користування нею. Підставою позову є, зокрема, обставини прийняття Міськрадою (після укладення Договору) рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці.

Так, частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України (далі ЗК України) визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У статті 13 Закону України "Про оренду землі" вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

У частині 1 статті 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).

Положеннями пункту 289.1 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

За змістом статті 13, частини 1 статті 15 та статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Розмір орендної плати, визначений сторонами договору оренди, у випадку, коли об`єктом оренди є землі державної і комунальної власності, має враховувати нормативну грошову оцінку земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Аналізуючи вказані приписи законодавства Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 вказала, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

При цьому, Велика Палата Верховного Суду зауважила, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно навіть від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.

Такі правові висновки кореспондуються також з висновками, які містяться в постановах Верховного Суду України від 03.12.2013 у справі № 3-34гс13, від 07.10.2015 у справі № 3-481гс15, від 18.05.2016 у справі № 6-325цс16, в постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 24.07.2019 у справі № 644/9862/14-ц, від 09.10.2019 у справі № 645/1972/16-ц, від 30.01.2020 у справі № 640/15419/15-ц, та в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 922/539/18, від 13.06.2019 у справі № 910/11764/17, від 20.11.2019 у справі № 916/2769/18, від 16.01.2020 у справі № 904/1912/19, від 04.02.2020 у справі № 922/378/19, від 13.01.2022 у справі № 922/194/21.

Звідси, безпідставними є доводи апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції не звернув уваги на те, що умовами договору не передбачено внесення змін до нього щодо орендної плати, у зв`язку із збільшення розміру нормативно-грошової оцінки.

Прокурор у даній справі звернувся позовом в інтересах позивача - міської ради про внесення змін у Договір у зв`язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тобто бази для обрахування орендної плати, а не ставки за якою орендна плата розраховується.

Апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що для розрахунку розміру річної орендної плати Договором встановлювалася ставка 3 % від нормативної грошової оцінки за оренду земельної ділянки і при зверненні до суду з позовом Прокурором цю ставку змінено не було.

Різниця між підставами внесення змін до договорів оренди землі в частині (1) зміни нормативної грошової оцінки і (2) зміни розміру (ставки) орендної плати проаналізована у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19.

При вирішенні вказаного спору, необхідно зважати, що в частинах першій та другій статті 20 Закону № 1378-IV передбачено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частини перша - третя статті 23 Закону № 1378-IV).

Нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов`язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради.

Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України (частина п`ята статті 201 ЗК України).

Пунктами 1, 2, 3 Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213, визначено, що нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться відповідно до Закону № 1378-IV.

Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани території, відомості Державного земельного кадастру, інвентаризації земель та державної статистичної звітності.

Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Тобто витяг з технічної документації є документом, який оформлюється за результатом проведення нормативної грошової оцінки та відображає дані стосовно окремої земельної ділянки. Він складається на основі розрахованих у встановленому порядку показників (коефіцієнтів), які визначені у технічній документації, що затверджується рішенням відповідної сільської, селищної або міської ради.

Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відділу у м. Чернівцях головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області станом на 11.02.2021 нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки становить 27 992 946,00 грн.

Таким чином, апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що нормативно грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру земельного податку згідно пункту 9 Договору та пункту 4.5 Положення, а тому є підстав для внесення змін до пункту 5 Договору оренди земельної ділянки.

На виконання вказівок викладених в постанові Верховного Суду від 05.07.2022 в цій справі, апеляційний господарський суд досліджує клопотання про застосовування наслідків спливу позовної давності.

Главою 19 ЦК України визначено строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, тобто позовну давність.

Відповідно до абзацу першого частини п`ятої статті 261 ЦК України за зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.

За частиною першою статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Зі змісту наведених вище норм слідує, що за договором оренди землі (зобов`язанням з визначення розміру орендної плати за землі комунальної форми власності) має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Обов`язок орендаря дотримуватися умов договору щодо сплати орендної плати (з врахуванням зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки) повинен виконуватись ним безперервно, протягом усього строку дії договору оренди землі.

Отже, протягом строку дії договору оренди землі орендодавець не може бути обмежений у праві звернутися до суду з позовом, покликаним усунути невідповідність істотної умови договору (ціни орендної плати) вимогам законодавства, зокрема і шляхом внесення змін до договору оренди землі в зв`язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тобто бази для обрахування орендної плати.

Такий позов може бути пред`явлений протягом всього строку дії договору (та існуванням обумовленого таким договором обов`язку виконувати зобов`язання згідно укладеного договору).

Крім цього, оскільки право на внесення змін до Договору щодо зміни нормативно грошової оцінки та збільшення орендної ставки виникло 01.07.2008 у зв`язку з прийняттям Чернівецькою міською радою рішення від 12.02.2008 № 510 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці із застосуванням базової вартості 1 кв. м, який введено в дію з 01.07.2008, і може бути реалізоване протягом всього строку дії вказаного Договору, а саме по 30.12.2055 включно, але відповідач заперечує проти внесення відповідних змін до договору, у даному випадку наявне триваюче правопорушення.

Таким чином, апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що перебіг позовної давності не сплив, адже триваюче правопорушення ще не закінчене на момент розгляду спору.

З огляду на зазначене апеляційний господарський суд вважає правильним висновок місцевого господарського суду про відмову відповідачу в задоволенні його заяви про застосування наслідків спливу позовної давності.

Звідси безпідставними є доводи апеляційної скарги про те, що позивачем у даній справі пропущено строк позовної давності.

Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд погоджується з висновками місцевого господарського суду про задоволення позовних вимог.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.

Заперечення прокурора та позивача, викладені у відзивах на апеляційну скаргу відповідають фактичним обставинам по справі, а тому суд враховує їх як обґрунтовані.

Доводи апеляційної скарги не спростовують встановлені місцевим господарським судом обставин по справі та його правильні висновки, а тому апеляційна скарга приватного підприємства Торгово-транспортна фірма Меблі підлягає залишенню без задоволення, а рішення місцевого господарського суду - без змін.

Відповідно до ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Якщо одна із сторін визнала пред`явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 191 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1-3 статті 86 ГПК України (в редакції Закону №132-IX від 20.09.2019), суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи залишення апеляційної скарги без задоволення, суд дійшов до висновку про покладення на апелянта судового збору в розмірі 3 405,00 грн., який сплачений згідно з квитанцією про сплату за №35383 від 16.08.2022.

Керуючись ст. ст. 129, 236, 269, 270, 275, 276, 281-284 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу приватного підприємства Торгово-транспортна фірма Меблі б/н від 26.07.2021 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Чернівецької області від 24.06.2021 у справі №926/613/21 залишити без змін.

Судовий збір в розмірі 3 405,00 грн. покласти на апелянта.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення згідно зі ст.ст. 286-289 ГПК України.

Справу скерувати на адресу місцевого господарського суду.

Головуючий-суддя Бойко С.М.

Судді Бонк Т.Б.

Малех І.Б.

Повний текст постанови складено 15.12.2022

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення14.12.2022
Оприлюднено19.12.2022
Номер документу107902030
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/613/21

Судовий наказ від 26.01.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Байталюк Володимир Дмитрович

Ухвала від 25.01.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Байталюк Володимир Дмитрович

Ухвала від 17.01.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Байталюк Володимир Дмитрович

Постанова від 14.12.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Ухвала від 07.12.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Ухвала від 07.11.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Ухвала від 26.10.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Ухвала від 05.10.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Ухвала від 22.08.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Ухвала від 08.08.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні