Ухвала
від 16.12.2022 по справі 295/13253/22
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа №295/13253/22

1-кс/295/5291/22

У Х В А Л А

16.12.2022 року м. Житомир

Слідчий суддя Богунського районного суду міста Житомира ОСОБА_1 , розглянувши матеріали скарги представника заявника адвоката ОСОБА_2 в інтересах товариства з обмеженою відповідальністю «Нестарі пілоти ЛТД» про встановлення процесуальних строків у кримінальному провадженні № 12022065400001101 від 02.08.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КПК України, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат ОСОБА_2 заявник звернувся до суду з указаною скаргою в інтересах ТОВ «Нестарі пілоти ЛТД», в якій просить встановити відповідно до ст. 114 КПК України слідчому (дізнавачу) СД Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , іншим уповноваженим слідчим (дізнавачам), які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № 12022065400001101 від 02.08.2022 року, а також прокурорам Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , іншим прокурорам, які здійснюють процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні, строк 2 тижні для завершення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12022065400001101 від 02.08.2022 року кримінального проступку, передбаченого ст. 290 КК України, та прийняття одного з процесуальних рішень, передбачених ст. ст. 283, 284 КПК України.

За змістом скарги, дізнавачами СД Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області в кримінальному провадженні № 12022065400001101 від 02.08.2022 року за ознаками кримінального проступку, передбаченого ст. 290 КПК України, вже майже 4 місяці, проте перелік слідчих дій, якими можливо перевірити остаточно та тим самим підтвердити відсутність ознак зареєстрованого кримінального проступку, є вичерпним, існують об`єктиві підстави для завершення досудового розслідування в зазначеному кримінальному провадженні та прийняття одного з процесуальних рішень, передбачених ст. ст. 283, 284 КПК України, в строк два тижні з моменту ухвалення слідчим суддею рішення, так як більший строк буде використовуватися на незаконне кримінальне переслідування фізичних та юридичних осіб, а не на досягнення завдань кримінального провадження, передбачених ст. 2 КПК України.

Скарга обґрунтована тим, що протягом всього періоду здійснення досудового розслідування працівниками Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області в рамках кримінального провадження постійно обмежувалися та обмежуються законні права та інтереси фізичних і юридичних осіб, що проявлялося як в постійних безпідставних зупинках та блокування руху транспортних засобів та вантажу, так і вилученнями вантажу, спробами накладення арешту на це майно, не зважаючи на допущення грубих порушень чинного кримінального процесуального законодавства. Водночас, зазначив, що органу досудового розслідування необхідно фактично провести одну слідчу дію огляд повітряного судна, яке стало предметом реєстрації безпідставного кримінального провадження, яке стосується кримінального проступку щодо існування двох літаків з одним і тим же реєстраційним номером UR PAKH.

Ознайомившись із змістом скарги та доданими до неї документами, слідчий суддя дійшов до висновку, що у відкритті провадження за скаргою необхідно відмовити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 113 КПК України процесуальні строки - це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії. Будь-яка процесуальна дія або сукупність дій під час кримінального провадження мають бути виконані без невиправданої затримки і в будь-якому разі не пізніше граничного строку, визначеного відповідним положенням цьогоКодексу.

Частиною 1, 2 ст. 114 КПК України визначено, що для забезпечення виконання сторонами кримінального провадження вимог розумного строку слідчий суддя, суд має право встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням обставин, встановлених під час відповідного кримінального провадження. Будь-які строки, що встановлюються прокурором, слідчим суддею або судом, не можуть перевищувати меж граничного строку, передбаченого цим Кодексом, та мають бути такими, що дають достатньо часу для вчинення відповідних процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень та не перешкоджають реалізації права на захист.

Однією із загальних засад кримінального провадження, передбачених ст. 7 КПК України є розумність строків, які зазначені вст. 28 КПК України.

Статтями 219, 220 КПК України встановлені строки досудового розслідування, порядок і строк розгляду клопотань під час досудового розслідування про виконання будь-яких процесуальних дій слідчим та прокурором.

Статтею 308 КПК Українивизначено, що недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування підозрюваний, обвинувачений, потерпілий мають право оскаржити прокурору вищого рівня.

Частиною 2 ст. 28 КПК України передбачено, що проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 КПК Українислідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Таким чином, слідчий суддя забезпечує проведення досудового розслідування у розумні строки в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції і має право встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням обставин, встановлених під час відповідного кримінального провадження в порядку ст.114КПК України під час вирішення питань, які входять до його компетенції слідчого судді.

У своєму клопотанні заявник вказує на порушення слідчим розумних строків щодо проведення слідчих, процесуальних дій для завершення проведення досудового розслідування.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 КПК Українислідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.

Бездіяльність органу досудового розслідування або недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування потерпілий мають право оскаржити прокурору вищого рівня в порядку, передбаченомуст. 308 КПК України.

Частинами 2 та 6 ст. 28 КПК України передбачено, що проведення досудового розслідування у розумні строки безпечує прокурор, а підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право на звернення до прокурора, слідчого судді або суду з клопотанням, в якому викладаються обставини, що обумовлюють необхідність здійснення кримінального провадження (або окремих процесуальних дій) у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені цим Кодексом.

З урахуванням викладеного слідчий суддя приходить до висновку, що повноваження слідчого судді на встановлення процесуальних строків у межах граничних строків, передбачених цим Кодексом, діють лише під час розгляду і вирішення слідчим суддею тих питань, які безпосередньо віднесені до компетенції слідчого судді. Так, зокрема, при застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя має право встановити більш короткий строк дії заходу забезпечення кримінального провадження, в межах строку, встановленого КПК України, тощо.

Главою 26КПК України визначено порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування.

Нормами статті303КПК України встановлено, які рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора підлягають оскарженню під час досудового провадження та ким (заявником, потерпілим, підозрюваним, володільцем майна тощо) такі рішення, дії або бездіяльність можуть бути оскаржені.

Відповідно до ч. 1 ст.303КПК України встановлено перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора під час досудового розслідування, який є вичерпним. Тому скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність не розглядаються під час досудового розслідування іможуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді за правилами статей 314-316 КПК України.

Згідно ч. 1 ст.303КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора:

На досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора:

1) бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогамистатті 169цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування;

2) рішення слідчого, дізнавача, прокурора про зупинення досудового розслідування - потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження;

3) рішення слідчого, дізнавача про закриття кримінального провадження - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником;

4) рішення прокурора про закриття кримінального провадження та/або провадження щодо юридичної особи - заявником, одним із близьких родичів або членом сім`ї, коло яких визначено цим Кодексом, та/або захисником померлого, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження;

5) рішення прокурора, слідчого, дізнавача про відмову у визнанні потерпілим - особою, якій відмовлено у визнанні потерпілою;

6) рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора при застосуванні заходів безпеки - особами, до яких можуть бути застосовані заходи безпеки, передбачені законом;

7) рішення слідчого, дізнавача, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій - особою, якій відмовлено у задоволенні клопотання, її представником, законним представником чи захисником;

8) рішення слідчого, дізнавача, прокурора про зміну порядку досудового розслідування та продовження його згідно з правилами, передбаченимиглавою 39цього Кодексу, - підозрюваним, його захисником чи законним представником, потерпілим, його представником чи законним представником;

9-1) рішення прокурора про відмову в задоволенні скарги на недотримання розумних строків слідчим, дізнавачем, прокурором під час досудового розслідування - особою, якій відмовлено у задоволенні скарги, її представником, законним представником чи захисником;

10) повідомлення слідчого, дізнавача, прокурора про підозру після спливу одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину, але не пізніше закриття прокурором кримінального провадження або звернення до суду із обвинувальним актом - підозрюваним, його захисником чи законним представником;

11) відмова слідчого, дізнавача, прокурора в задоволенні клопотання про закриття кримінального провадження з підстав, передбаченихпунктом 9-1частини першої статті 284 цього Кодексу, - стороною захисту, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, її представником.

Скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора не розглядаються під час досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правиламистатей 314-316цього Кодексу. Під час підготовчого судового засідання можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, передбаченіпунктами 5та6 частини першоїцієї статті (ч. ч. 2, 3 ст. 303 КПК України).

Отже, скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора не розглядаються під час досудового розслідування іможуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді за правилами статей 314-316 КПК України.

Відповідно до ч. 4 ст.304КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у відкритті провадження лише у разі, якщо скарга подана на рішення, дію чи бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, що не підлягає оскарженню.

Як убачається зі змісту скарги, в ній викладено вимоги, які стосуються недотримання розумних строків проведення досудового розслідування дізнавачами СД Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області в кримінальному провадженні № 12022065400001101 від 02.08.2022 року за ознаками кримінального проступку, передбаченого ст. 290 КПК України.

Повноваження слідчого судді на встановлення процесуальних строків у межах граничних строків, передбачених цим Кодексом, діють лише під час розгляду і вирішення слідчим суддею тих питань, які безпосередньо віднесені до компетенції слідчого судді. Так, зокрема, при застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя має право встановити більш короткий строк дії заходу забезпечення кримінального провадження, в межах строку, встановленого КПК України, тощо.

У поданій до суду скарзі заявник вказує на бездіяльність органу досудового розслідування щодо непроведення слічих дій, що негативно впливає на тривалість досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12022065400001101, проте статтею 303 КПК України передбачено можливість оскарження бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора щодо нездійснення інших, окрім визначених п. 1 ч. 1 та ч. 2 ст.303КПК України процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, але таких вимог заявником не викладено, у зв`язку з чим заявлені у сказі вимоги не відносяться до визначеного ст.303КПК України переліку рішень, дій чи бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, що можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, тому у відкритті провадження необхідно відмовити.

Оскарження підозрюваним, обвинуваченим, потерпілим та іншими особами, права чи законні інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування,недотримання розумних строків слідчим, дізнавачем або прокурором під час досудового розслідування здійснюється за правилами ст. 308 КПК України.

Керуючись ст. ст. 303, 304 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

У відкритті провадження за скаргою представника заявника адвоката ОСОБА_2 в інтересах товариства з обмеженою відповідальністю «Нестарі пілоти ЛТД» про встановлення процесуальних строків у кримінальному провадженні № 12022065400001101 від 02.08.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КПК України, відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п`яти днів. У разі, якщо ухвала слідчого судді була постановлена без виклику особи, якаїї оскаржує, строк апеляційного оскарження обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Слідчий суддя ОСОБА_8 ОСОБА_9

СудБогунський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення16.12.2022
Оприлюднено20.12.2022
Номер документу107915509
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора

Судовий реєстр по справі —295/13253/22

Ухвала від 03.01.2023

Кримінальне

Житомирський апеляційний суд

Ляшук В. В.

Ухвала від 03.01.2023

Кримінальне

Житомирський апеляційний суд

Ляшук В. В.

Ухвала від 16.12.2022

Кримінальне

Богунський районний суд м. Житомира

Семенцова Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні