ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ С УД УКРАЇНИ
УХВАЛА
11 серпня 2010 р. № 50/154-б
Вищий господарський суд У країни у складі колегії судд ів:
Полякова Б.М., - головую чого (доповідач у справі),
Заріцької А.О.,
Коваленка В.М.,
розглянувши
касаційну скаргу ДПІ у Шевченківському районі м. Києва
на постанову від 23.04.2010 р. господарського суду м. Києва
у справі № 50/154-б господарського су ду м. Києва
про банкрутство ТОВ "Софітекс трейд", м. Киї в
арбітражний керуючий Варакіна В.В. (ліквіда тор банкрута), м. Макіївка Доне цької області
в судовому засіданні взяв участь представник
ліквідатора Боженко В.М., довір.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарсько го суду м. Києва від 27.02.2010 р. поруш ено провадження у справі № 50/154-б про банкрутство ТОВ "Со фітекс трейд" у порядку ст. 51 За кону України “Про відновленн я платоспроможності боржник а або визнання його банкруто м ” (далі - Закон про банкру тство).
Постановою господарськог о суду м. Києва від 23.04.2010 р. (суддя Головатюк Л.Д.) визнано боржн ика банкрутом та відкрито лі квідаційну процедуру, призна чено ліквідатора банкрута та зобов' язано його вчинити п евні дії.
Не погоджуючись з такою пос тановою, ДПІ у Шевченківсько му районі м. Києва звернулася до Вищого господарського су ду України з касаційною скар гою, в якій просить її скасува ти та припинити провадження у справі.
Касаційна скарга мотивова на порушенням судом першої і нстанції норм матеріального та процесуального права, зок рема ст. 51 Закону про банкрутс тво, ст. ст. 36, 43, 85 Господарського процесуального кодексу Укра їни (далі - ГПК України).
Заслухавши пояснення учас ника судового засідання, обг оворивши доводи касаційної с карги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшл а висновку щодо необхідності припинення касаційного пров адження за вказаною касаційн ою скаргою, виходячи з наступ ного.
Статтею 55 Конституції Украї ни кожному гарантується прав о на судовий захист, апеляцій не та касаційне оскарження.
Пункт 8 частини 3 статті 129 Кон ституції України встановлює серед основних засад судочи нства, зокрема забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, к рім випадків, встановлених з аконом.
Зазначена конституційна н орма конкретизована законод авцем в ст. 12 Закону України “П ро судоустрій України”, згід но з якою учасники судового п роцесу та інші особи у випа дках і порядку, передбачен их процесуальним законом, ма ють право на апеляційне та ка саційне оскарження судового рішення.
Отже, реалізація конституц ійного права на апеляційне т а касаційне оскарження судов ого рішення ставиться назван им законом в залежність від п оложень процесуального зако ну.
Стаття 107 ГПК України (у редак ції Закону України від 21.06.2001 р. N 2539-III) передбачає, що касаційну с каргу мають право подати так ож особи, яких не було залучен о до участі у справі, якщо суд прийняв рішення чи постанову , що стосується їх прав і обов' язків.
Між тим, у відповідності до ст. 41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку прова дження, передбаченому цим Ко дексом, з урахуванням особ ливостей, встановлених Закон ом про банкрутство (тобто о собливостей процедури банкр утства).
Отже, в силу приписів ст. 41 ГП К України положення ст. 107 цьог о Кодексу підлягають застосу ванню з урахуванням особливо стей процедури банкрутства.
Касаційні скарги на ухвали місцевого або апеляційного господарських судів можуть п одавати сторони та інші уч асники судового процесу , передбачені цим Кодексом т а Законом про банкрутство (ч. 3 ст. 11113 ГПК України (у редакці ї Закону України від 21.06.2001 р. N 2539-III ).
Таким чином, в силу особливо стей процедури банкрутства ( ст. 41 ГПК України), коло осіб, як і мають право оскаржити судо ві рішення у справі про банкр утство, діючим законодавство м звужено до учасників такої справи задля попередження н еобґрунтованого втручання і нших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкр утства.
Враховуючи те, що у справах про банкрутство, окрім судов их рішень у формі ухвал, в одно му випадку, у разі визнання бо ржника банкрутом та відкритт я ліквідаційної процедури, в иноситься постанова, оскарже ння такої постанови відбуває ться з урахуванням особливос тей, передбачених Законом пр о банкрутство.
Відтак, касаційну скаргу на постанову про визнання борж ника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури мож уть подавати тільки учасн ики справи про банкрутств о.
У відповідності до абз. 22 ст. 1 Закону про банкрутство уч асниками провадження у справ і про банкрутство визнано таких осіб: сторони (кредитор и, боржник), арбітражний керую чий (розпорядник майна, керую чий санацією, ліквідатор), вла сник майна (орган, уповноваже ний управляти майном) боржни ка, а також у випадках, передба чених цим Законом, інші особи , які беруть участь у провадже нні у справі про банкрутство , Фонд державного майна Украї ни, державний орган з питань б анкрутства, представник орга ну місцевого самоврядування , представник працівників бо ржника, уповноважена особа а кціонерів або учасників това риств з обмеженою чи додатко вою відповідальністю.
При цьому, колегія суддів бе ре до уваги, що вищевказаний п ерелік учасників провадженн я у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учас ників справи про банкрутство названа стаття відносить та кож інших осіб, які у випадках , передбачених Законом про ба нкрутство, беруть участь у пр овадженні у справі про банкр утство.
Однак інші випадки участі о ргану державної податкової с лужби у справі про банкрутст во платника податків Законом про банкрутство не передбач ені.
Отже, орган державної подат кової служби не віднесений ч инним законодавством до інши х, окрім кредиторів, учасникі в справи про банкрутство.
В матеріалах справи відсут ні докази звернення скаржник а з грошовими вимогами до лік відатора боржника в установл еному порядку.
Крім того, призначаючи до ро згляду касаційну скаргу, Вищ ий господарський суд України ухвалою від 14.06.2010 р. зобов'язав з аявника касаційної скарги на дати докази набуття статусу учасника справи про банкрутс тво, зокрема докази заявленн я грошових вимог до боржника .
Втім такі докази заявником касаційної скарги надані су ду не були.
Таким чином, заявник касаці йної скарги не є учасником сп рави про банкрутство, оскіль ки не звернувся з грошовими в имогами до боржника.
У зв'язку з чим вказана особ а позбавлена можливості оска ржити постанову про визнання боржника банкрутом та відкр иття ліквідаційної процедур и.
За таких обставин справи ко легія суддів дійшла висновку , що касаційне провадження у с праві про банкрутство за кас аційною скаргою неучасника т акої справи не може бути здій снене, а тому підлягає припин енню.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 55, 129 Конститу ції України, ст. 12 Закону Украї ни "Про судоустрій України", ст . ст. 1, 23, 51 Закону України “Про ві дновлення платоспроможност і боржника або визнання його банкрутом”, ст. ст. 41, 80, 107, 1115, 1117, 11113 Го сподарського процесуальног о кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційне провад ження за касаційною скаргою ДПІ у Шевченківському районі м. Києва на постанову господа рського суду м. Києва від 23.04.2010 р . у справі № 50/154-б припинит и.
Головуючий Б.М. Поляков Судді А.О. З аріцька
В.М. Коваленко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2010 |
Оприлюднено | 20.08.2010 |
Номер документу | 10793219 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Поляков Б.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні