ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
(загальне позовне провадження)
"15" грудня 2022 р. Cправа №902/1261/22
Господарський суд Вінницької області у складі головуючої судді Нешик О.С., розглянувши матеріали справи
за позовом Приватного підприємства "Євро-Азія+", смт Тростянець Гайсинського району Вінницької області
до Компанії "Bronze Commerсіal Creativity EST", ОСОБА_1 , Держава Кувейт
про стягнення заборгованості за договором поставки
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Євро-Азія+" звернулось до Господарського суду Вінницької області із позовом до іноземної особи - Компанії "Bronze Commercial Creativity EST" про стягнення заборгованості в розмірі 18015,75 доларів США, що за курсом НБУ становить 658 655,82 грн, яка виникла унаслідок неналежного виконання відповідачем умов контракту №28/10 від 28.10.2020.
Подаючи позовну заяву до Господарського суду Вінницької області, Приватне підприємство "Євро-Азія+" зазначає те, що з урахуванням положень п. 2, 7 ч.1 ст.76 Закону України "Про міжнародне приватне право", а також застереження у п.7.2. контракту №28/10 від 28.10.2020 цей спір підлягає розгляду в Господарському суді Вінницької області.
Ознайомившись зі змістом позовної заяви та долучених до неї матеріалів, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.366 ГПК України підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Враховуючи відсутність між Україною та Державою Кувейт міжнародного договору щодо визначення підсудності справ за участю суб`єктів спірних в даній справі приватно-правових відносин цих держав, питання, що виникають у сфері приватноправових відносин з іноземним елементом, у тому числі й питання підсудності судам України справ з іноземним елементом, вирішуються згідно із Законом України "Про міжнародне приватне право".
Згідно з ч. 1, 2 ст.4-1 Закону України "Про міжнародне приватне право" учасники приватноправових відносин з іноземним елементом можуть укласти угоду про вибір суду, якою визначити підсудність судам певної держави або одному чи декільком конкретним судам певної держави справ у спорах, що виникли або можуть виникнути між ними у зв`язку з такими правовими відносинами.
Угода про вибір суду укладається у письмовій формі незалежно від місця її укладення. Угода про вибір суду, якою обрано суд України, укладається у письмовій формі відповідно до закону України.
Відповідно до ч.1 ст.75 Закону України "Про міжнародне приватне право" підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися.
Пунктами 2, 7 ч.1 ст.76 Закону України "Про міжнародне приватне право" визначено, що суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом у випадках якщо на території України відповідач у справі має місце проживання або місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення, або знаходиться філія або представництво іноземної юридичної особи - відповідача; дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України.
Як слідує з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, в справі №902/1261/22 відсутні випадки виключної підсудності спору з відповідачем. Крім цього, в матеріалах справи відсутні докази наявності зареєстрованого у відповідача місцезнаходження, або рухомого чи нерухомого майна на території України, зокрема, у Вінницькій області.
Водночас, як вже зазначалося, відповідно до п.7 ч.1 ст.76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, якщо дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України.
Зі змісту позовної заяви Приватного підприємства "Євро-Азія+" слідує, що підставою подання цього позову слугує факт поставки позивачем товару і не здійснення оплати цього товару зі сторони відповідача.
Таким чином, для правильного визначення підсудності справи №902/1261/22 судам України істотне значення має місце виконання позивачем свого обов`язку з поставки товару. Вказане також відповідатиме положенням ч.5 ст.29 ГПК України, яким передбачено, що позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Відповідно до пунктів 1.1., 2.1 контракту №28/10 від 28.10.2020 продавець зобов`язаний відвантажити покупцю товар на умовах FCA - смт Тростянець.
Як слідує з п.2.8. контракту №28/10 від 28.10.2020, пункт відправки порт Одеса або Іллічівськ (нині - Чорноморськ). Пункт розвантаження - порт Шувайх, Держава Кувейт або інший порт, вказаний покупцем і зафіксований в інвойсах.
Поставка продукції на умовах FCA (ФРАНКО-ПЕРЕВІЗНИК (... назва місця) означає, що продавець здійснює поставку товару, який пройшов митне очищення для експорту, шляхом передання призначеному покупцем перевізнику у названому місці. Слід зазначити, що вибір місця поставки впливає на зобов`язання щодо завантаження й розвантаження товару у такому місці. Якщо поставка здійснюється на площах продавця, продавець відповідає за завантаження. Якщо ж поставка здійснюється в іншому місці, продавець не несе відповідальності за розвантаження товару.
За змістом статті А.4 терміну "FCA" правил Інкотермс-2010 слідує, що продавець зобов`язаний надати товар перевізнику або іншій особі, призначеній покупцем або обраній продавцем у відповідності зі статтею А.3 "а", у названому місці у день чи в межах періоду, що узгоджені сторонами для здійснення поставки.
Поставка вважається здійсненою, якщо названим місцем поставки є площі продавця: коли товар завантажений на транспортний засіб, наданий перевізником, що призначений покупцем, чи іншою особою, що діє від імені останнього; якщо назване місце перебуває за межами площ продавця: коли товар наданий у розпорядження перевізника чи іншої особи, призначеної покупцем або обраної продавцем відповідно до статті А.3 "а", нерозвантаженим з транспортного засобу продавця.
Враховуючи наведене, вказаний спір підлягає розгляду в Господарському суді Вінницької області.
Судом установлено, що подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у статтях 162, 164, 172 ГПК України, а подані матеріали є достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.
За таких обставин, суд дійшов до висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій, зокрема, зазначається за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа (п. 4 ч. 2 ст. 176 ГПК України).
Відповідно до частини 3 статті 12 ГПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною 3 статті 247 ГПК України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи, що на момент відкриття провадження у цій справі суд не має можливості оцінити її значення для сторін, як того вимагає п.2 ч.3 ст.247 ГПК України, а також за відсутності клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, господарський суд вважає за необхідне здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до положень статті 181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне призначити підготовче засідання у справі та встановити сторонам строки для подання ними заяв по суті справи та доказів, що обґрунтовують їх правові позиції.
З матеріалів позовної заяви слідує, що місцезнаходженням відповідача - Компанії "Bronze Commercial Creativity EST" є Держава Кувейт, Індастріал Джахра, буд.14, частина1, магазин №36.
Судом встановлено, що відповідач по справі є нерезидентом та із матеріалів справи не вбачається наявність у відповідача представництва на території України.
Статтею 365 ГПК України передбачено, що іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Оскільки відповідачем у справі є іноземний суб`єкт господарювання (що проводить господарчу діяльність в Державі Кувейт), то до правовідносин щодо повідомлення іноземної сторони про розгляд справи, необхідно застосовувати положення Гаазької Конвенції про вручення за кордоном судових або позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965 (далі - Конвенція), учасниками яких є Україна та держава Кувейт.
Відповідно до статті 2 Конвенції, кожна Договірна Держава призначає Центральний Орган, обов`язком якого є отримання прохань про вручення документів, що виходять від інших Договірних Держав, і здійснення процесуальних дій відповідно до положень статей 3 - 6. Кожна Держава організовує Центральний Орган згідно із своїм правом.
Положеннями статті 3 Конвенції передбачено, що орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
Статтею 15 Конвенції, зокрема, встановлено, що кожна договірна Держава може заявити, що суддя незалежно від положень частини першої цієї статті може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, у разі, якщо виконані всі наступні умови:
a) документ було передано одним із способів, передбачених цією Конвенцією,
b) з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців,
c) не було отримано будь-якого підтвердження, незважаючи на всі розумні зусилля для отримання його через компетентні органи запитуваної Держави.
Порядок здійснення вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень врегульовано Інструкцією про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 за №1092/5/54 (далі - Інструкція).
Відповідно до пунктів 6.1-6.8 Інструкції, якщо правова допомога запитується або надається на підставі Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року, застосовуються відповідні положення цієї Інструкції з урахуванням викладеного в пунктах 6.2 - 6.14 цієї Інструкції. Доручення про вручення документів за кордоном на підставі Конвенції про вручення складається судом чи іншим заінтересованим компетентним органом України у формі прохання, яка установлена Конвенцією про вручення, згідно з додатком 10 до цієї Інструкції.
Згідно пункту 2.3 Інструкції, переклад здійснюється фахівцем, запрошеним до відповідного суду України, або засвідчується уповноваженим перекладачем, або нотаріально.
Пунктом 6.7 Інструкції визначено, що суд чи інший компетентний орган України надсилає доручення на підставі Конвенції про вручення до Центрального Органу іноземної держави, визначеного запитуваною державою відповідно до статті 2 цієї Конвенції, напряму.
Відповідно до інформації, яка міститься на веб-сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права: http://www.hcch.net, Центральним органом Держави Кувейт є The Ministry of Justice in the State of Kuwait (International Relations Department), який знаходиться за адресою: Ministries Complex, Building No 14, P.O. Box 6, Safat 13001, Kuwait City.
Враховуючи викладене, а також необхідність вручення процесуальних документів Компанії "Bronze Commercial Creativity EST", з метою забезпечення реалізації принципів змагальності та рівності перед законом і судом, суд вважає за необхідне направити процесуальні документи відповідачу - Компанії "Bronze Commercial Creativity EST", в порядку, передбаченому Конвенцією про вручення за кордоном судових або позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965 року), зобов`язавши позивача забезпечити подання нотаріально посвідчених перекладів на арабську мову ухвали Господарського суду Вінницької області від 15.12.2022, позовної заяви та доданих до неї документів.
Згідно статті 367 ГПК України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Пунктом 4 частини 1 статті 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 4 частини 1 статті 228 цього Кодексу, - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів (п.8 ч.1 ст.229 ГПК України).
Оскільки суд повинен належним чином повідомити відповідача про дату, час та місце розгляду справи, а також враховуючи положення Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965), суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 12, 13, 14, 15, 18, 20, 24, 29, 42, 43, 45, 47, 56, 60, 120, 121, 176, 177, 181, 182, 183, 228, 229, 234, 235, 240, 242, 326, Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №902/1261/22.
2. Розгляд справи №902/1261/22 здійснювати за правилами загального позовного провадження.
3. Підготовче засідання у справі №902/1261/22 призначити на 30 червня 2023 року на 12 год. 00 хв. в приміщенні Господарського суду Вінницької області за адресою: м.Вінниця, вул.Пирогова, 29, 3 поверх, зала №2, про що повідомити сторони.
3.1. Резервна дата та час судового засідання у справі №902/1261/22 - 05 вересня 2023 року, 12 год. 00 хв.
4. Зобов`язати позивача у строк до 31 січня 2023 року надати до суду нотаріально завірені копії перекладу на арабську мову ухвали Господарського суду Вінницької області від 15.12.2022 у справі №902/1261/22, позовної заяви та доданих до неї документів (у тому числі наданих на виконання вимог ухвали суду від 15.12.2022), судового доручення від 15.12.2022 у трьох примірниках для направлення відповідачу - Компанії "Bronze Commercial Creativity EST" у порядку, встановленому Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965).
5. Встановити відповідачу строк у п`ятнадцять днів з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позов із урахуванням вимог, передбачених статтею 165 ГПК України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на діюче законодавство; докази направлення відзиву позивачу.
6. Встановити позивачу строк на подання до суду відповіді на відзив (із доказами направлення відповідачу) протягом п`яти днів з дня його отримання.
7. Попередити позивача про те, що у разі ненадання господарському суду без поважних причин документів або нез`явлення його представника у судове засідання, позов, відповідно до п.4 ч.1 ст.226 ГПК України, може бути залишений без розгляду.
8. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву на позов, справа, згідно з ч.9 ст.165 ГПК України, буде розглянута за наявними в ній матеріалами.
9. Повідомити сторін, що подання ними додаткових письмових доказів, висновків експертів, клопотань, заяв, пояснень, можуть бути подані до суду у строк - до закінчення підготовчого провадження.
10. Учасникам справи подання доказів по справі здійснювати відповідно до ст.80 Господарського процесуального кодексу України.
11. Учасникам справи подавати заяви і клопотання відповідно до ст.169, 170 Господарського процесуального кодексу України.
12. Звернути увагу позивача, що у разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини 2, частиною 3 або 4 статті 46 ГПК України, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву.
13. Зобов`язати позивача у строк та порядку, що визначені у п.4 резолютивної частини цієї ухвали, надати суду належним чином засвідчені копії первинних документів, що підтверджують факт передачі товару перевізнику або іншій уповноваженій відповідачем особі в місці завантаження товару - смт Тростянець.
14. Направити копію нотаріально засвідченого перекладу на арабській мові позовної заяви з додатками та ухвали Господарського суду Вінницької області від 15.12.2022 у справі №902/1261/22 з судовим дорученням для вручення Компанії "Bronze Commercial Creativity EST" в порядку, передбаченому Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, через Центральний орган Держави Кувейт - The Ministry of Justice in the State of Kuwait (International Relations Department), який знаходиться за адресою: Ministries Complex, Building No 14, P.O. Box 6, Safat 13001, Kuwait City.
15. Зупинити провадження у справі №902/1261/22.
16. За приписами ч.1 ст.255 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі та виклик учасників справи окремо від рішення суду першої інстанції оскарженню не підлягає.
17. За приписами п.12 ч.1 ст.255 ГПК України ухвалу про зупинення провадження у справі може бути оскаржено окремо від рішення суду першої інстанції до Північно-західного апеляційного господарського суду.
18. Згідно з положеннями ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
19. Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: vn.arbitr.gov.ua.
20. Примірник ухвали надіслати учасникам справи.
21. Ухвала суду від 15.12.2022 у справі №902/1261/22 підписана суддею та набрала законної сили 15.12.2022.
Суддя Нешик О.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - Приватне підприємство "Євро-Азія+" (вул.Наконечного, буд.34, смт Тростянець, Гайсинський район, Вінницька обл., 24300) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення судового відправлення
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.12.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 108023580 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Нешик О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні