КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 756/4019/19 Головуючий 1 інстанція - Жук М.В.
Провадження № 22-ц/824/4378/2022 Доповідач 2 інстанція - Суханова Є.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 грудня 2022 року м. Київ
Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого судді: Суханової Є.М.,
суддів: Сушко Л.П., Олійника В.І.
за участю секретаря: Лободи Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Київського апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 на ухвалу Оболонського районного суду м. Києва від 22 жовтня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про поділ майна подружжя та зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про поділ майна подружжя,-
ВСТАНОВИЛА:
У провадженні Оболонського районного суду м. Києва перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , про поділ майна подружжя та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про поділ майна подружжя.
У підготовчому судовому засіданні представником ОСОБА_3 - ОСОБА_5 , порушено питання про призначення повторної судової будівельно-технічної, оціночно-будівельної та оціночно-земельної експертизи з посиланням на те, що у проведеній по справі судовій експертизі містяться суттєві протиріччя щодо матеріалів справи та доказів наданих сторонами, а також на те, що при його складанні експертом не враховані особливості спірної земельної ділянки та будинку, що призвело до значного зниження їх вартості.
Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 22 жовтня 2021 року клопотання представника ОСОБА_3 - ОСОБА_5 про призначення повторної судової експертизи - задоволено.
Призначено у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про поділ майна подружжя та зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про поділ майна подружжя повторну судову будівельно-технічну, оціночно-будівельну та оціночно-земельну експертизу, на вирішення яких поставити наступні питання:
яка ринкова вартість об`єкта нерухомого майна: житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 458,7 кв. м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та розташований на земельній ділянці площею 0,2500 га, кадастровий номер 1223285500:04:012:0017 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
яка ринкова вартість об`єкта нерухомого майна: земельної ділянки площею 0,2500 га, кадастровий номер 1223285500:04:012:0017 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , на якій розташований житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 458,7 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 звернулась з апеляційною скаргою. Апелянт зазначає, що із висновком суду про необхідність призначення повторної експертизи не можна погодитися, оскільки таке призначення не є об`єктивно необхідним за наявності висновку, який не влаштовує тільки одну сторону справи, а також враховуючи, що таке призначення повторної експертизи суттєво збільшує строки судового розгляду, порушуючи права відповідача з огляду вимоги ЦПК України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, в порядку, передбаченому статтею 367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
У відповідності до ст. 2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Задовольняючи клопотання представника позивача- ОСОБА_5 про призначення повторної судової будівельно-технічної, оціночно-будівельної та оцночно-земельної експертизи, суд першої інстанції виходив із наявності передбачених статтею 113 ЦПК України підстав для призначення даної експертизи.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції.
Статтею 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. При цьому, суд має сприяти учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Пунктами 2, 3 частиною 1 статті 43 ЦПК України передбачено право учасників справи подавати докази та брати участь у їх дослідженні, подавати заяви та клопотання.
Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч.ч. 1, 5, 6 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 7 ст.81 ЦПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору за власною ініціативою, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим кодексом.
Як визначено у ч.ч. 1, 2 ст.102 ЦПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Відповідно до ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Частиною 1 статті 104 ЦПК України встановлено, що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Отже, судова експертиза призначається у разі потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування.
Згідно ст.113ЦПК України якщо висновок експерта буде визнано неповним або неясним, судом може бути призначена додаткова експертиза, яка доручається тому самому або іншому експерту (експертам).
Якщо висновок експерта буде визнано необґрунтованим або таким, що суперечить іншим матеріалам справи або викликає сумніви в його правильності, судом може бути призначена повторна експертиза, яка доручається іншому експертові (експертам).
Відповідно до пункту 1.2.11 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 №53/5(у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5), згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи.
Первинною є експертиза, коли об`єкт досліджується вперше.
Додатковою є експертиза, якщо для вирішення питань щодо об`єкта, який досліджувався під час проведення первинної експертизи, необхідно провести додаткові дослідження або дослідити додаткові матеріли (зразки для порівняльного дослідження, вихідні дані тощо), які не були надані експертові під час проведення первинної експертизи.
Повторною є експертиза, під час проведення якої досліджуються ті самі об`єктиі вирішуються ті самі питання, що й при проведенні первинної (попередніх) експертизи (експертиз).
Згідно пункту 3.6 Інструкції, у разі призначення експертизи (залучення експерта) для проведення додаткової або повторної експертизи, крім матеріалів, зазначених у пункті 3.3 цього розділу, до експертної установи (експертові) надаються також висновки попередніх експертиз з усіма додатками (фотознімками, порівняльними зразками тощо), а також додаткові матеріали, що стосуються предмета експертизи, які були зібрані після надання первинного висновку.
У разі необхідності проведення додаткової або повторної експертизи у документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначаються мотиви та підстави для її призначення.
За змістом пункту 4.15 Інструкції, у дослідницькій частині висновку експерта при проведенні повторної експертизи вказуються причини розбіжностей з висновками попередніх експертиз, якщо такі розбіжності мали місце.
Висновок експерта визнається неповним, якщо досліджено не всі надані йому об`єкти або не дано вичерпних відповідей на всі поставлені перед експертом питання. Висновок експерта визнається неясним, якщо він викладений нечітко або носить непевний, неконкретний характер.
Повторною визнається судова експертиза, у проведенні якої експерт досліджує ті ж самі об`єкти і вирішує ті ж самі питання, які досліджувалися і вирішувалися у первинній судові експертизі.
Нові об`єкти на дослідження повторної судової експертизи подаватися не можуть, так само як не можуть ставитися на її вирішення питання, які не розглядалися попередньою експертизою.
Повторна судова експертиза призначається з ініціативи суду або за клопотанням учасників процесу, якщо висновок експерта визнано необґрунтованим чи таким, що суперечить іншим матеріалам справи, або коли він викликає сумнів у його правильності, або за наявності істотного порушення норм, які регламентують порядок призначення і проведення експертизи. Істотними можуть визнаватися, зокрема, порушення, які призвели до обмеження прав сторін чи інших осіб.
Повторну судову експертизу може бути призначено також, якщо є розходження у висновках кількох експертів і їх неможливо усунути шляхом одержання додаткових пояснень експертів у судовому засіданні.
Повторну судову експертизу слід доручати іншому експерту (експертам).
Як роз`яснено у п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 30 травня 1997 року «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах», в ухвалі (постанові) про призначення повторної експертизи зазначаються обставини, які викликають сумніви у правильності попереднього висновку експерта.
Дослідивши матеріали справи встановлено, згідно висновку Дніпропетровського НДІСЕ МЮ України за результатами проведення судової оціночно-будівельної та оціночно-земельної експертизи від 08.07.2021 року ринкова вартість спірної земельної ділянки площею 0,2500 га, кадастровий номер 1223285500:04:012:0017 складає 629 931 грн. 00 коп., а спірного житлового будинку, що розташований на цій земельній ділянці - 2 581 650 грн. 00 коп.
Разом з цим згідно звіту про оцінку, наданої ОСОБА_1 ,станом на 13.05.2019 року ринкова вартість спірного будинку визначена на рівні 9 772 952 грн. 00 коп., а земельної ділянки - 717 000 грн. 00 коп.
Згідно звіту про оцінку, наданого ОСОБА_1 , станом на 19.08.2019 року ринкова вартість спірного будинку становить 6 434 709 грн. 00 коп.
Згідно висновку спеціаліста, наданого ОСОБА_3 , станом на 29.01.2020 року ринкова вартість спірного будинку визначена на рівні 9 740 953 грн. 00 коп., а земельної ділянки 885 776 грн. 00 коп.
Аналізуючи наведене, судова колегія вважає, що з метоюз`ясування обставин справи, що мають значення для справи, суд першої інстанції правомірно задовольнив клопотання представника ОСОБА_3 - ОСОБА_5 та призначив по справі повторну судову будівельно-технічну, оціночно-будівельну та оціночно-земельгну експертизу.
Дотримуючись принципу змагальності сторін і не створюючи їм перешкод у процесі доказування обставин, суд першої інстанції з урахуванням вимог ст.12 ЦПК України правомірно призначив експертизу.
Доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують правильних висновків суду першої інстанції, ухвала суду постановлена з додержанням вимог закону, а тому підстав для її скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, не вбачається.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVINAND OTHERS v. UKRAINE, N4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Відповідно до вимог ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381-384 ЦПК України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Ухвалу Оболонського районного суду м. Києва від 22 жовтня 2021 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів до суду касаційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 12 грудня 2022 року.
Головуючий: Є.М. Суханова
Судді: Л.П. Сушко
В.І. Олійник
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 108046799 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Київський апеляційний суд
Суханова Єлизавета Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні