Ухвала
від 23.12.2022 по справі 927/1084/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

23 грудня 2022 року м. Чернігівсправа № 927/1084/22

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В.В., розглянувши матеріали справи

Позивач: Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи Чернігівгаз (АТ Чернігівгаз,

код ЄДРПОУ 03358104, вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021

Відповідач: Акціонерне товариство Линовицький цукрокомбінат Красний,

код ЄДРПОУ 00372629, вул. Заводська, 4, смт. Линовиця, Прилуцький район, Чернігівська область, 17584

Предмет спору: про стягнення 929 725,96 грн,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи Чернігівгаз (АТ Чернігівгаз звернулось до суду з позовом до Акціонерного товариства Линовицький цукрокомбінат Красний, в якому просить стягнути з відповідача 929 725,96 грн заборгованості, з якої основний борг в сумі 675 711,91 грн, пеня в сумі 157 542,69 грн, 3 % річних в сумі 11 385,28 грн та інфляційні втрати в сумі 85 086,08 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань по договору розподілу природного газу № 094200ACHHFP016 від 01.01.2016 в частині своєчасної оплати спожитого природного газу.

Ухвалою суду від 05.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання ухвали для подання до суду та позивачу у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, заяви із обґрунтуванням своїх заперечень щодо такого розгляду. Також встановлено сторонам строки для подання заяв по суті, зокрема, відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для подання до суду та позивачу відзиву на позов з доданими до нього документами.

Копія ухвали суду від 05.12.2022 була отримана відповідачем 13.12.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 1400055396738.

Отже, останнім днем строку для подання відповідачем заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження є 19.12.2022, для подання відповідачем відзиву 28.12.2022.

21.12.2022 від відповідача надійшла заява із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, в яких просить суд постановити ухвалу про розгляд справи № 927/1084/22 за правилами загального позовного провадження, розпочати розгляд справи зі стадії відкриття провадження у справі. Дана заява направлена суду 19.12.2022, що підтверджується відміткою на поштовому конверті.

В обґрунтування поданої представник відповідача зазначає наступне.

Для з`ясування факту наявності/відсутності у товариства заборгованості за спірним договором необхідним є дослідження взаємовідносин сторін за період з 01.01.2016 по 30.04.2022, а саме дослідження факту надання відповідних послуг позивачем та сплату їх вартості відповідачем; встановлення факту належного виконання позивачем своїх зобов`язань по договору, зокрема щодо надання послуг з розподілу природного газу.

Починаючи з 24.02.2022 (в тому числі і в період з 01.04.2022 по 30.04.2022) на всій території України, в тому числі і на території Чернігівської області велися активні бойові дії, внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, що фактично позбавляло позивача належним чином виконувати свої обов`язки за договором, зокрема надавати відповідні послуги, а відповідача приймати послуги з підтримання замовленої річної потужності на об`єкті товариства відповідача та забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи, її технічне обслуговування та безпеку експлуатації. Спірні взаємовідносини зумовлюють необхідність їх перевірки на предмет відкладення строку виконання зобов`язань за договором та звільнення відповідача від відповідальності за неналежне виконання зобов`язань, враховуючи наявність обставин непереборної сили. Також повідомив, якщо суд прийде до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача, відповідач буде змушений просити суд зменшити розмір штрафних санкцій. Відповідач зазначає, що ціна позову, надважливе значення для відповідача, характер спірних правовідносин, значний обсяг та характер доказів, наразі вимагають розгляду справи за правилами загального позовного провадження з призначенням у справі підготовчого засідання.

Розглянувши подану відповідачем заяву про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, суд дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку, зокрема, позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно ч. 5 ст. 12 ГПК України для цілей цього Кодексу малозначними справами є: справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За приписами ч. 1, 2, 3 ст. 247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи. У порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Виходячи зі змісту вказаних норм, а також ст. 250 ГПК України, якою врегульовано порядок вирішення питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження, малозначні справи розглядаються виключно за правилами спрощеного позовного провадження, і в цьому випадку перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження є неможливим.

Одночасно, приписи ч. 2-6 ст. 250 ГПК України, які передбачають можливість здійснення заміни порядку розгляду справи, стосуються інших справ (не малозначних) - тих, які суд вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ч. 2 ст. 247 ГПК України із врахуванням критеріїв, визначених ч. 3 цієї статті.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 161 ГПК України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. Якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього (ч. 1, 4 ст. 165 ГПК України).

За змістом ч. 1 ст. 167 Господарського процесуального кодексу України, у запереченні відповідач викладає свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів і мотиви їх визнання або відхилення.

Відповідно до статті 73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з частинами першою, третьою статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Отже, сторони не позбавлені можливості викласти свої доводи, аргументи, міркування, заперечення у письмових заявах по суті справи, надавати суду свої докази на спростування взаємних вимог та заперечень у строки, визначені судом або законом, та в повній мірі користується правами, передбаченими ГПК України.

Усі наявні у сторін докази безперешкодно можуть бути надані ними суду в межах розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Бажання відповідача досліджувати спірні взаємовідносини, наявність підстав щодо відстрочення строку виконання ним своїх зобов`язань в порядку загального позовного провадження, у тому числі публічно викладати у судових засіданнях свої аргументи, які повинні бути висловлені нею в письмових заявах по суті, не зумовлюють необхідність здійснення судового розгляду в порядку загального позовного провадження.

Крім того, відповідач має право подати заяву про зменшення штрафних санкцій або відстрочення (розстрочення) виконання рішення суду до закінчення судом розгляду справи по суті.

Зважаючи на викладене, суд доходить висновку про необґрунтованість доводів відповідача щодо необхідності розгляду справи в порядку загального позовного провадження.

Оскільки ціна позову 929 725,96 грн не перевищує 500 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування, обсяг та характер доказів у справі, які не становлять особливої складності та винятково важливого значення, дана справа може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, а отже суд доходить висновку про відмову у задоволенні клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Таким чином, з урахуванням зазначених приписів, кожен з учасників справи, в тому числі відповідач, при розгляді справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін може користуватися своїми процесуальними правами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України та не позбавлений процесуального права викладати свої аргументи, пояснення, міркування, заперечення у письмових заявах по суті.

Керуючись ст. 12, 234, 235, 247, 250, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Відмовити Акціонерному товариству «Линовицький цукрокомбінат «Красний» у задоволенні заяви про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею 23.12.2022 та не підлягає оскарженню.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя В.В. Шморгун

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення23.12.2022
Оприлюднено26.12.2022
Номер документу108058729
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —927/1084/22

Рішення від 24.01.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 10.01.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 27.12.2022

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 23.12.2022

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 05.12.2022

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні