Справа № 461/5791/17
Провадження № 1-кс/461/5080/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.12.2022 року слідчийсуддя Галицькогорайонного судум.Львова ОСОБА_1 ,секретар ОСОБА_2 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуклопотання ОСОБА_3 про скасуванняарешту майна,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді з клопотанням про скасування арешту на автомобіль марки "Мерседес Бенц" реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить СП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , накладеного ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м.Львова від 19.08.2017 року у кримінальному провадженні 461/5791/17 (1-кс/461/5743/17).
В обгрунтування клопотання покликається на те, що транспортний засіб належить юридичній особі СП «Західна нафтова група» на праві власності.
Постановою Господарського суду Волинської області від 04.10.2022 припинено процедуру розпорядження майном у справі №903/262/22, Спільне Українсько-Англійське підприємство «ЗАХІДНА НАФТОВА ГРУПА» у формі ТзОВ (ЄДРПОУ: 30887609) визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_3 (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №308 від 12.03.2013 року).
При проведенні ліквідаційної процедури стало відомо про ухвалу щодо накладення арешту на майно банкрута та поміщення його на спеціальний майданчик транспортних засобів, який знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Суботівська, буд. 13а.
ОСОБА_3 вказує, що за період більш ніж чотири роки, під час якого проводилося досудове розслідування, орган досудового розслідування мав можливість та був зобов`язаний оглянути автомобіль, встановити достовірно чи дійсно на ньому зберегтися сліди або інші відомості, які можуть бути використанні як доказ у кримінальному провадженні, та відповідно за наявності вилучити такі сліди або інші відомості. Вважає, що такі процесуальні процедури проведені, відтак, на даний час відсутні підстави для утримання під арештом належного банкруту автомобіля, що є підставою для скасування арешту в порядку ст. 174 КПК України. Окрім цього, звертає увагу на те, що наявність арешту на належний банкруту автомобіль та поміщення його на спеціальний майданчик транспортних засобів унеможливлює здійснення опису такого автомобіля, що в свою чергу унеможливлює безперешкодну реалізацію цього майна на виконання КУзПБ та відповідно перешкоджає виконанню обов`язків ліквідатора у справі. Таким чином, наявність вказаного арешту унеможливлює ефективне здійснення ліквідатором своїх обов`язків та проведення всіх необхідних дій для завершення ліквідаційної процедури та подання до суду відповідного клопотання про закриття провадження у справі. Тому просить клопотання задоволити та скасувати арешт.
ОСОБА_3 подала до суду заяву, згідно якої просила клопотання про скасування арешту майна задоволити та слухати у її відсутності.
Слідчий та прокурор повідомлялися про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибули; відповідно до норми ст.174 КПК України, їх неявка не перешкоджає розгляду клопотання.
Розгляд клопотання неодноразово відкладався (10.11.22р. та 17.11.22р. із-за неявки заявника; 25.11- за відсутності електроенергії в суді; 5.12.22, 12.12.22 повітряна тривога; 14.12.22р. - неявка заявника).
Відповідно до ч.1ст.174 КПК Українипідозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Клопотання про скасування арешту мапйна розглядає слідчий суддя, суд не пізніше трьох дніа післядо суду. Прочас та місце розгляджу клопотання повідомляється особа яка заявила клопотання та особа за клопотанням якої було арештовано майно.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу, і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор, відповідно до п. 2, 3 ч.3 ст.132КПК України не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у право власності, про який ідеться в клопотанні, або може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий звертається з клопотанням.
Дослідивши матеріали справи, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання, виходячи з наступного.
Ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м.Львова від 19.08.2017 року у кримінальному провадженні 461/5791/17 (№1-кс/461/5743/17) накладено арештна автомобіль марки "Мерседес Бенц" реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить СП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та зареєстрований за адресою: Волинська область, м.Луцьк, вул.Кременецька 38.
Визначено місце зберігання автомобіля марки "Мерседес Бенц" реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить спільному підприємству «Західна нафтова група» та зареєстрований за адресою: Волинська область, м.Луцьк, вул.Кременецька 38 - територію спеціального майданчика транспортних засобів, який знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Суботівська 13а.
Як встановлено слідчим суддею, однією з підстав накладення арешту було те, що на автомобілі могли залишитись сліди скоєного злочину, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Зі змісту ухвали про накладення арешту вбачається, що накладення арешту проводиться з метою забезпечення завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду.
Згідно ч. 1ст. 131 КПК Українизаходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до ч. 1ст.170КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Слідчий суддя зазначає, що за понад п`ять років орган досудового розслідування мав можливість та був зобов`язаний оглянути вказаний автомобіль, достовірно встановити чи дійсно на ньому збереглися сліди або інші відомості, які можуть бути використанні як доказ у кримінальному провадженні, та, відповідно, за наявності, вилучити такі сліди або інші відомості.
Як вбачається із матеріалів кримінального провадження №461/4421/18, № 461/4425/18, №461/4423/18, під час досудового розслідування було оглянуто вказаний транспортний засіб, відібрано біологічний матеріал з керма автомобіля, підголовника сидіння водія, з внутрішньої накладки з водійської дверки автомобіля; проведено судову молекулярно-генетичну експертизу, судово-медичну цитологічну експертизу, тощо.
Тобто, із зазначених в ухвалі підстав для накладення арешту вбачається, що за вказаний період часу цілі накладення арешту на даний час досягнуті.
Санкція статті 286 ч.2 КК України не передбачає конфіскації транспортного засобу, який був учасником ДТП. Дані про заявлений цивільний позов відсутні.
Окрім того, встановлено, що постановою Господарського суду Волинської області від 04.10.2022 було припинено процедуру розпорядження майном в справі №903/262/22, Спільне Українсько-Англійське підприємство «ЗАХІДНА НАФТОВА ГРУПА» у формі ТзОВ (ЄДРПОУ 30887609) визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_3 (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №308 від 12.03.2013 року).
Згідно ч.1 ст.59 Кодексу України з процедур банкрутства, з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Відповідно до ст. 62 КУзПБ усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання, включаються до складу ліквідаційної маси.
Відповідно до ст. 63 КУзПБ після проведення інвентаризації та отримання згоди на продаж майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута на аукціоні.
Відповідно до ст. 64 КУзПБ кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до правових висновків Верховного Суду (викладених, наприклад, у постанові від 14.03.2018 по справі №10/Б-5022/1359/2011): за загальним правилом зняття заборон та арештів з майна боржника в порядку Закону про банкрутство є безумовним, стосується будь-яких органів і посадових осіб, у тому числі реєструючих, правоохоронних органів.
Таким чином, строк ліквідаційної процедури становить 12 місяців і за вказаний період часу ліквідатор повинен вчинити безліч заходів ліквідаційної процедури в тому ж числі і продаж майна банкрута.
Натомість, наявність арешту на належний банкруту автомобіль, накладений ухвалою від 19.08.2017 у справі № 461/5791/17, та поміщення його на спеціальний майданчик транспортних засобів, який знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Суботівська, буд. 13а, унеможливлює здійснення опису такого автомобіля, що в свою чергу унеможливлює безперешкодну реалізацію цього майна на виконання КУзПБ та відповідно перешкоджає виконанню обов`язків ліквідатора у справі.
Відповідно до правових висновків Верховного Суду (викладених, зокрема, у постанові від 14.03.2018 по справі №10/Б-5022/1359/2011), за загальним правилом зняття заборон та арештів з майна боржника в порядку Закону про банкрутство є безумовним, стосується будь-яких органів і посадових осіб, у тому числі реєструючих, правоохоронних органів.
Зважаючи на доводи, викладені у клопотанні, керуючись принципами диспозитивності та змагальності сторін, слідчий суддя приходить до висновку, що дане клопотання є обгрунтованим та підлягає задоволенню, а арешт, накладений ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 19.08.2017 по справі № 461/5791/17 на автомобіль марки «Мерседес Бенц» реєстраційний номер НОМЕР_1 , який на праві приватної власності зареєстрований за Спільним українсько-англійським підприємством «ЗАХІДНА НАФТОВА ГРУПА» у формі ТзОВ (ЄДРПОУ 30887609), підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 167, 170, 171 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в :
клопотання задовольнити.
Скасувати арешт,накладений ухвалою слідчого судді Галицького районногосуду містаЛьвова від19.08.2017року усправі № 461/5791/17 (провадження № 1-кс/461/5743/17) на автомобіль марки "Мерседес Бенц" реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить Спільному Українського-Англійсбкому підприємству «Західна нафтова група» та зареєстрований за адресою: Волинська область, м.Луцьк, вул.Кременецька 38.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Галицький районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2022 |
Оприлюднено | 28.12.2022 |
Номер документу | 108099307 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Галицький районний суд м.Львова
Волоско І. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні