Справа № 740/5124/22
Провадження № 2/740/1216/22
УХВАЛА
30 грудня 2022 року м.Ніжин
Суддя Ніжинськогоміськрайонного судуЧернігівської областіКарпусь І.М.,ознайомившись зпозовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 доОмбиської сільськоїради Ніжинськогорайону Чернігівськоїобласті протлумачення заповіту,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області з позовом, визначивши відповідачем Омбиську сільську раду Ніжинського району Чернігівської області, про тлумачення заповіту.
Суддя, дослідивши матеріали заяви, дійшов висновку, що зазначена заява подана з порушенням правил територіальної підсудності на підставі наступного.
Позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини (частина перша статті 30 ЦПК України). Тобто територіальна юрисдикція суду за позовами з приводу нерухомого майна визначається за правилами виключної підсудності.
Тлумачення частини першої статті 30 ЦПК свідчить про те, що правила виключної підсудності застосовуються до будь-яких позовів, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно (виникненням, зміною, припиненням).
Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п. п. 41-42 постанови "Продеякі питанняюрисдикції загальнихсудів тавизначення підсудностіцивільних справ"за N3від 01.03.2013 роз`яснив, що перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Згідно з положеннями статті 181 ЦК до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, до таких позовів відносяться позови про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
У листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" звернуто увагу, що позови щодо права спадкування за загальними правилами підсудності подаються до суду за місцем проживання (знаходження) відповідача, за винятком позовів щодо нерухомого спадкового майна, які подаються до суду за місцезнаходженням цього майна.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.02.2021 у справі № 911/2390/18 дійшла висновку, що виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. Словосполучення з приводу нерухомого майна необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення (п. 7.23, 7.25).
Позивачі просять здійснити тлумачення заповіту ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідченого 26 липня 2007 року секретарем Омбиської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області Терещенко Г.М., за реєстровим номером 45, щодо розпорядження на випадок її смерті на земельні ділянки з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровими номерами: 7420884800:02:000:0127, 7420884800:02:000:0126, 7420884800:02:000:0998, 7420884800:02:000:0999, право власності на які посвідчені державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 761114, площею - 5,6752 га щодо визначення часток заповіданого майна спадкоємцям ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Заявлена вимога безпосередньо пов`язана із критерієм розмежування виключної підсудності, що вбачається із змісту заповіту, складеного відносно земельних ділянок площею - 5,6752 га, розташованих на території колишньої Омбиської сільської ради колишнього Борзнянського району Чернігівської області.
На сьогодні територія розташування земельних ділянок перебуває в межах Крутівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області.
Проте, відповідно до п. 3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
На сьогодні воєнний стан на території України триває, не припинений і не скасований, а закон України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів - не прийнятий.
Отже, на цей час місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX.
Так, територія колишньої Омбиської сільської ради до набрання чинності вказаною Постановою Верховної Ради України перебувала в межах колишнього Борзнянського району Чернігівської області і на сьогодні на неї поширюється територіальна юрисдикція Борзнянського районного суду Чернігівської області.
З огляду на викладене, в силу вимог частини першої статті 30 ЦПК України, п. 3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» справа належить до підсудності Борзнянського районного суду Чернігівської області, територіальна підсудність якого поширюється на територію колишньої Омбиської сільської ради, де знаходиться нерухоме майно спадкодавця, на яке претендують позивачі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.31ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, приймаючи до уваги, що позов виник з приводу тлумачення заповіту, який стосується земельних ділянок, які є сформованими і розташовані на території колишньої Омбиської сільської ради, суддя, з метою дотримання правил підсудності, прийшов до висновку про передачу справи за підсудністю та її направлення до Борзнянського районного суду Чернігівської області.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 30, 31 ЦПКУкраїни суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Омбиської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про тлумачення заповіту передати до Борзнянського районного суду Чернігівської області (16400, Чернігівська область, м.Борзна, вул. Незалежності, 4).
Копію ухвали направити позивачам до відома.
Дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання відповідно до вимог ч. 2 ст. 261 ЦПК України.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Чернігівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга буде подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її вручення. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Справу передати на розгляд Борзнянського районного суду Чернігівської області не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Суддя І.М. Карпусь
Суд | Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2022 |
Оприлюднено | 04.01.2023 |
Номер документу | 108224634 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Карпусь І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні