ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03 січня 2023 року (15:00)Справа № 280/3115/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, код ЄДРПОУ 38625593) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» (69095, м.Запоріжжя, вул. Шкільна, буд. 4, код ЄДРПОУ 43096382) про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - ГУ ДСНС України у Запорізькій області, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» (далі - ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ», відповідач), в якому просить: застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи автозаправних станцій ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ», розташованих за адресами: м. Запоріжжя, вул. Космічна, 148; м. Запоріжжя, вул. Седова, 7; м. Запоріжжя, вул. Академіка Весніна, 17а; Запорізька область, Запорізький район, с. Нове Запоріжжя, вул. Нікопольське Шосе, 1-В; Запорізька область, Оріхівський район, с. Новоданилівка, вул. Хрусталькова, 1а; Запорізька область, Оріхівський район, с. Омельник, вул. Перемоги, 2; Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, 101; Запорізька область, м. Мелітополь, проспект Богдана Хмельницького, 111; Запорізька область, м. Мелітополь, вулиця Олександра Невського, 115/1; Запорізька область, Кам`янсько-Дніпровський район, с. Дніпровка, вул. Центральна, 534а та встановивши судовим рішенням спосіб і порядок його виконання шляхом зобов`язання ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» повністю зупинити роботу автозаправних станцій за вказаними адресами, окрім робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки позивачем встановлено численні порушення вимог правил пожежної та техногенної безпеки при експлуатації автозаправних станцій ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ», розташованих за адресами: Запорізька область, Оріхівський район, с. Омельник, вул. Перемоги, 2; Запорізька область, Оріхівський район, с. Новоданилівка, вул. Хрусталькова, 1а; Запорізька область, м. Мелітополь, проспект Богдана Хмельницького, 111; Запорізька область, м. Мелітополь, вулиця Олескандра Невського, 115/1; Запорізька область, м. Запоріжжя дніпровський р-н, вул. Академіка Весніна, 17а; Запорізька область, Кам`янсько-Дніпровський район, с. Дніпровка, вул. Центральна, 534а; Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, 101; Запорізька область, Запорізький район, с. Нове Запоріжжя, вул. Нікопольське Шосе, 1-В; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Космічна, 148; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Седова, 7, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, у зв`язку з чим наявні підстави для зупинення роботи автозаправних станцій ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» до повного усунення виявлених порушень. На підставі вищевикладеного, позивач просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 27.04.2021 призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 25.05.2021.
25.05.2021 розгляд справи відкладено до 22.06.2021.
Ухвалою суду від 22.06.20211 продовжено строк підготовчого провадження до 27.07.2021 та відкладено підготовче засідання до 12.07.2021.
16.07.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 40151), в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що наявність зазначених, у акті перевірки порушень спростовується наявністю у відповідача наступних документів: декларацією безпеки об`єкта підвищеної небезпеки; декларацією відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки № 23-271219-00285; експертним висновком декларації безпеки № 12.3-15-07-0067.19 від 12.12.2019; експертним висновком протипожежного стану об`єкта № 271/19 від 23.12.2019; ідентифікацією об`єкта господарської діяльності; оперативною частиною плану локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій на рівні «В»; паспортом потенційно небезпечного об`єкта; планом локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій; повідомленням про результати ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки; повідомленням про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки; повідомленням про реєстрацію декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки № 23-271219-00285; технічним звітом перевірки електрообладнання. Просить відмовити у задоволенні позовним вимог у повному обсязі.
16.07.2021 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 30.08.2021.
30.08.2021 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 15.09.2021.
15.09.2021 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 30.09.2021.
30.09.2021 розгляд справи відкладено до 06.10.2021.
Ухвалою суду від 06.10.2021 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №280/9183/21.
Ухвалою суду від 28.11.2022 провадження у справі поновлено.
Протокольною ухвалою суду від 28.11.2022, закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд справи по суті на 28.12.2022.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надіслав суду клопотання про відкладення розгляду справи.
Протокольною ухвалою суду від 28.12.2022 у задоволенні клопотання представника відповідача відмовлено.
У судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, у зв`язку із чим судом ухвалено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
У період з 25.03.2021 по 26.01.2021, на підставі наказу від 15.03.2021 №НС-106/53, посвідчення на перевірку № 841 від 24.03.2021, фахівцями позивача проведено позапланову перевірку автозаправних станцій ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ», розташованих за адресами: Запорізька область, Оріхівський район, с. Омельник, вул. Перемоги, 2; Запорізька область, Оріхівський район, с. Новоданилівка, вул. Хрусталькова, 1а; Запорізька область, м. Мелітополь, проспект Богдана Хмельницького, 111; Запорізька область, м. Мелітополь, вулиця Олескандра Невського, 115/1; Запорізька область, м. Запоріжжя дніпровський р-н, вул. Академіка Весніна, 17а; Запорізька область, Кам`янсько-Дніпровський район, с. Дніпровка, вул. Центральна, 534а; Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, 101; Запорізька область, Запорізький район, с. Нове Запоріжжя, вул. Нікопольське Шосе, 1-В; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Космічна, 148; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Седова, 7, за наслідками якої складено Акт №252 від 26.03.2021 (т. 1 а.с.60-87).
В ході перевірки позивачем встановлено, що автозаправні станції відповідача експлуатується з порушенням норм пожежної та техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей.
Так, на автозаправній станції, розташованій за адресою: м. Запоріжжя, вул. Космічна, 148, встановлено наступне:
1) Не встановлено на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією, тощо) протипожежний режим.
Відповідно до вимог пункту 3 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, на кожному об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим, який включає: порядок утримання шляхів евакуації; визначення спеціальних місць для куріння; порядок застосування відкритого вогню; порядок використання побутових нагрівальних приладів; порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт; правила проїзду та стоянки транспортних засобів; місця для зберігання і допустиму кількість сировини, напівфабрикатів та готової продукції, що можуть одночасно знаходитися у приміщеннях і на території; порядок прибирання горючого пилу й відходів, зберігання промасленого спецодягу та ганчір`я, очищення елементів вентиляційних систем від горючих відкладень; порядок відключення від мережі електроживлення обладнання та вентиляційних систем у разі пожежі; порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення; порядок організації експлуатації і обслуговування наявних засобів протипожежного захисту; порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання; порядок збирання членів пожежно-рятувального підрозділу добровільної пожежної охорони та посадових осіб, відповідальних за пожежну безпеку, у разі виникнення пожежі, виклику вночі, у вихідні й святкові дні; порядок дій у разі виникнення пожежі: порядок і способи оповіщення людей, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного устаткування, вимкнення ліфтів, підйомників, вентиляційних установок, електроспоживачів, застосування засобів пожежогасіння; послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки.
При розробленні інструкцій дій у разі виникнення (виявлення) пожежі необхідно використовувати розділ VIII цих Правил. Працівники об`єкта мають бути ознайомлені з цими вимогами на інструктажах або під час проходження пожежно-технічного мінімуму.
Не встановлення на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією, тощо) протипожежного режиму може привести до виникнення пожежі, неправильних дій у разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров`я людей.
2) Не створено на об`єкті підвищеної небезпеки автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системою оповіщення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України, на об`єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).
Відповідно до вимог пункту 3 розділу III Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрований у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, забезпечення техногенної безпеки на небезпечних об`єктах у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, здійснюється шляхом: створення, експлуатації і технічного обслуговування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Відсутність автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системи оповіщення не дає можливості виявлення викиду зрідженого вуглеводневого газу, збільшення концентрації зрідженого вуглеводневого газу, унеможливлює про це оповіщення, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
3) Не розроблено план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.
Відповідно до вимог пункту 10 частини 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварій на об`єктах підвищеної небезпеки.
Плани локалізації та ліквідації наслідків аварій розробляються на об`єктах, на яких можливі аварії із залповими викидами вибухонебезпечних і токсичних продуктів, вибухами й загоряннями (пожежами) в апаратурі, виробничих приміщеннях і зовнішніх спорудах, які можуть призвести до зруйнування будинків, споруд, технологічного устаткування, ураження людей, негативного впливу на довкілля.
Метою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій є планування дій (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій та пом`якшення їх наслідків.
Відсутність плану локалізації і ліквідації аварій не дає можливості визначення необхідних заходів при виникненні надзвичайної ситуації, унеможливлює проведення навчань з чітким розподілом обов`язків, ускладнює дії (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
4) Не забезпечено відповідно до законодавства працівників засобами індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу 3 Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрованих у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, суб`єкти господарювання у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, забезпечують техногенну безпеку шляхом забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Не виконання даної вимоги створює загрозу, яка може призвести до трагічних наслідків, пов`язаних із загибеллю людей, внаслідок ураження органів дихання небезпечними речовинами.
5) Не проведено ідентифікацію об`єкту щодо визначення потенційної небезпеки відповідно до Наказу МНС України від 23.02.2006 №98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів».
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров`я і життя людей.
6) Автозаправна станція не забезпечена необхідною кількістю води для зовнішнього пожежогасіння відповідно до пункту 6.2.3 таблиця 4 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.».
Відповідно до вимог пункту 4 розділу 1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Відповідно до вимог пункту 6.2.3 ДБН В.2.5-74:2013 Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.» витрату води на зовнішнє пожежогасіння (на одну пожежу) житлових і громадських будинків для розрахунку з`єднувальних та розподільних ліній водопровідної мережі, а також водопровідної мережі всередині мікрорайону або кварталу слід приймати для будівлі, що потребує найбільшої витрати води, згідно з таблицею 4.
Відсутність на об`єкті необхідної кількості води для зовнішнього пожежогасіння сприяє вільному розповсюдження вогню та продуктів горіння на значну площу, ускладнює гасіння пожежі, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
7) Допускається встановлення електророзеток, вимикачів, перемикачів та інші подібні апарати встановлені на горючі основи (конструкції) (приміщення оператора).
Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, електророзетки, вимикачі, перемикачі, та інші подібні апарати повинні встановлюватися не на горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Встановлення приладів електроживлення (розеток, вимикачів та інших подібних апаратів) на горючі основи сприяє розповсюдженню вогню по горючим матеріалам, яка може виникнути в результаті експлуатації електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів і несе загрозу для здоров`я і життя людей.
8) Не обладнано приміщення оператора системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56-2014 Системи протипожежного захисту.
Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Наявність на об`єкті системи протипожежного сприяє швидкому виявленню ознак пожежі в початковій стадії її розвитку та забезпечує сповіщення людей про небезпеку та необхідність проведення як дій по евакуації людей з приміщень об`єкта, так і для гасіння пожежі на невеликій площі.
Відсутність такої системи сприяє вільному горінню з подальшим розповсюдженням вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
9) Не укомплектовано пожежний щит необхідним комплектом засобів пожежогасіння.
Відповідно до вимог пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди).
Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі.
До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відсутність первинних засобів пожежогасіння може ускладнити ліквідацію пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта, до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості засобів пожежогасіння є ризик розповсюдження вогню на значну площу, а також продуктів горіння, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
10) Не проведене технічне обслуговування наявних вогнегасників.
Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 року №25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».
Не проведення своєчасного технічного обслуговування вогнегасників може призвести до неможливості їх використання в разі виникнення пожежі, що в свою чергу може призвести розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
11) Не забезпечено розміщення вогнегасників шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника або спеціальних тумбах, підставках, що надійно закріплені.
Відповідно до вимог пункту 3.10 Глава 3 Розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, переносні вогнегасники повинні розміщуватися шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення.
Неправильне розташування вогнегасників може привести до ускладнення їх використання для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку.
Це може призвести до поширенню пожежі, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
12) Не пройдено навчання з питань пожежної безпеки керівника у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відповідно до вимог пункту 16 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відсутність навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки посадових осіб та працівників підприємства веде до відсутності контролю за станом пожежної безпеки об`єктів підприємства, не проведення відповідної профілактичної роботи з підприємцями та відвідувачами ринку, не проведення заходів по запобіганню виникнення пожежі, неправильним діям в разі виникнення пожежі тощо, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
13) Не пройдено особами, робота яких пов`язана з підвищеною пожежною небезпекою спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум).
Відповідно до вимог пункту 15 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, усі працівники при прийнятті на роботу на робочому місці повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі).
Протипожежний інструктаж - це перший крок для ознайомлення з системою протипожежної безпеки на підприємстві. Його проводять з усіма працівниками об`єкту.
Під час інструктажів розповідають про загальні протипожежні правила та заходи на об`єкті, знайомлять з планами евакуації, системами оповіщення та пояснюють, як діяти у випадку виникнення пожежі та як її уникнути. Протипожежні інструктажі спрямовані на закріплення набутих знань з пожежної безпеки. Їх проводять на робочому місці з усіма працівниками не рідше ніж раз на рік.
Під час протипожежних інструктажів роботодавець, підвищує рівень знань з пожежної безпеки своїх працівників, проводять навчання та спонукають персонал виконувати закони та правила з протипожежної безпеки.
Не проведення протипожежних інструктажів сприяє недотриманню встановленого протипожежного режиму на об`єкті, незнанню основних вимог правил пожежної безпеки, в тому числі дій працівників в разі виникнення пожежі, утримання приміщень, шляхів евакуації, засобів протипожежного захисту та первинних засобів пожежогасіння в незадовільному стані, ускладнення евакуації людей та гасіння пожежі працівниками пожежно- рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
На автозаправній станції, розташованій за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 7, встановлено наступне:
1) Не встановлено на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією, тощо) протипожежний режим.
Відповідно до вимог пункту 3 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, на кожному об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим, який включає: порядок утримання шляхів евакуації; визначення спеціальних місць для куріння; порядок застосування відкритого вогню; порядок використання побутових нагрівальних приладів; порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт; правила проїзду та стоянки транспортних засобів; місця для зберігання і допустиму кількість сировини, напівфабрикатів та готової продукції, що можуть одночасно знаходитися у приміщеннях і на території; порядок прибирання горючого пилу й відходів, зберігання промасленого спецодягу та ганчір`я, очищення елементів вентиляційних систем від горючих відкладень; порядок відключення від мережі електроживлення обладнання та вентиляційних систем у разі пожежі; порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення; порядок організації експлуатації і обслуговування наявних засобів протипожежного захисту; порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання; порядок збирання членів пожежно-рятувального підрозділу добровільної пожежної охорони та посадових осіб, відповідальних за пожежну безпеку, у разі виникнення пожежі, виклику вночі, у вихідні й святкові дні; порядок дій у разі виникнення пожежі; порядок і способи оповіщення людей, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного устаткування, вимкнення ліфтів, підйомників, вентиляційних установок, електроспоживачів, застосування засобів пожежогасіння; послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки.
При розробленні інструкцій дій у разі виникнення (виявлення) пожежі необхідно використовувати розділ VIII цих Правил.
Працівники об`єкта мають бути ознайомлені з цими вимогами на інструктажах або під час проходження пожежно-технічного мінімуму.
Не встановлення на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) протипожежного режиму може привести до виникнення пожежі, неправильних дій у разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров`я людей.
2) Не забезпечено відповідно до законодавства працівників засобами індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 ст.20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу 3 Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрованих у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, суб`єкти господарювання у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, забезпечують техногенну безпеку шляхом забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Не виконання даної вимоги створює загрозу, яка може призвести до трагічних наслідків, пов`язаних із загибеллю людей, внаслідок ураження органів дихання небезпечними речовинами.
3) Не проведено ідентифікацію АГЗС щодо визначення потенційної небезпеки відповідно до Наказу МНС України від 23.02.2006 № 98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів».
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров`я і життя людей.
4) Автозаправна станція не забезпечена необхідною кількістю води для зовнішнього пожежогасіння відповідно до пункту 6.2.3 таблиця 4 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.».
Відповідно до вимог пункту 4 розділу 1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Відповідно до вимог пункту 6.2.3 ДБН В.2.5-74:2013 Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.» витрату води на зовнішнє пожежогасіння (на одну пожежу) житлових і громадських будинків для розрахунку з`єднувальних та розподільних ліній водопровідної мережі, а також водопровідної мережі всередині мікрорайону або кварталу слід приймати для будівлі, що потребує найбільшої витрати води, згідно з таблицею 4.
Відсутність на об`єкті необхідної кількості води для зовнішнього пожежогасіння сприяє вільному розповсюдження вогню та продуктів горіння на значну площу, ускладнює гасіння пожежі, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
5) Допускається встановлення електророзеток, вимикачів, перемикачів та інші подібні апарати встановлені на горючі основи (конструкції) (приміщення оператора).
Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, електророзетки, вимикачі, перемикачі, та інші подібні апарати повинні встановлюватися не на горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Встановлення приладів електроживлення (розеток, вимикачів та інших подібних апаратів) на горючі основи сприяє розповсюдженню вогню по горючим матеріалам, яка може виникнути в результаті експлуатації електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів і несе загрозу для здоров`я і життя людей.
6) Не обладнано приміщення оператора системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56-2014 Системи протипожежного захисту.
Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Наявність на об`єкті системи протипожежного сприяє швидкому виявленню ознак пожежі в початковій стадії її розвитку та забезпечує сповіщення людей про небезпеку та необхідність проведення як дій по евакуації людей з приміщень об`єкта, так і для гасіння пожежі на невеликій площі.
Відсутність такої системи сприяє вільному горінню з подальшим розповсюдженням вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
7) Не укомплектовано пожежний щит необхідним комплектом засобів пожежогасіння.
Відповідно до вимог пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди).
Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі.
До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відсутність первинних засобів пожежогасіння може ускладнити ліквідацію пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта, до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості засобів пожежогасіння є ризик розповсюдження вогню на значну площу, а також продуктів горіння, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
8) Не проведене технічне обслуговування наявних вогнегасників.
Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 №25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».
Не проведення своєчасного технічного обслуговування вогнегасників може призвести до неможливості їх використання в разі виникнення пожежі, що в свою чергу може призвести розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
9) Не забезпечено розміщення вогнегасників шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника або спеціальних тумбах, підставках, що надійно закріплені.
Відповідно до вимог пункту 3.10 Глава 3 Розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, переносні вогнегасники повинні розміщуватися шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення.
Неправильне розташування вогнегасників може привести до ускладнення їх використання для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку. Це може призвести до поширенню пожежі, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
10) Не створено на об`єкті підвищеної небезпеки автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та систему оповіщення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України, на об`єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).
Відсутність автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системи оповіщення не дає можливості виявлення викиду зрідженого вуглеводневого газу, збільшення концентрації зрідженого вуглеводневого газу, унеможливлює про це оповіщення, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
11) Не розроблено план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.
Відповідно до вимог пункту 10 частини 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварій на об`єктах підвищеної небезпеки.
Плани локалізації та ліквідації наслідків аварій розробляються на об`єктах, на яких можливі аварії із залповими викидами вибухонебезпечних і токсичних продуктів, вибухами й загоряннями (пожежами) в апаратурі, виробничих приміщеннях і зовнішніх спорудах, які можуть призвести до зруйнування будинків, споруд, технологічного устаткування, ураження людей, негативного впливу на довкілля.
Метою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій є планування дій (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій та пом`якшення їх наслідків.
Відсутність плану локалізації і ліквідації аварій не дає можливості визначення необхідних заходів при виникненні надзвичайної ситуації, унеможливлює проведення навчань з чітким розподілом обов`язків, ускладнює дії (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
12) Не пройдено особами робота яких пов`язана з підвищеною пожежною небезпекою спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум).
Відповідно до вимог пункту 15 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, усі працівники при прийнятті на роботу на робочому місці повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі).
Протипожежний інструктаж - це перший крок для ознайомлення з системою протипожежної безпеки на підприємстві. Його проводять з усіма працівниками об`єкту. Під час інструктажів розповідають про загальні протипожежні правила та заходи на об`єкті, знайомлять з планами евакуації, системами оповіщення та пояснюють, як діяти у випадку виникнення пожежі та як її уникнути. Протипожежні інструктажі спрямовані на закріплення набутих знань з пожежної безпеки. їх проводять на робочому місці з усіма працівниками не рідше ніж раз на рік.
Під час протипожежних інструктажів роботодавець, підвищує рівень знань з пожежної безпеки своїх працівників, проводять навчання та спонукають персонал виконувати закони та правила з протипожежної безпеки.
Не проведення протипожежних інструктажів сприяє недотриманню встановленого протипожежного режиму на об`єкті, незнанню основних вимог правил пожежної безпеки, в тому числі дій працівників в разі виникнення пожежі, утримання приміщень, шляхів евакуації, засобів протипожежного захисту та первинних засобів пожежогасіння в незадовільному стані, ускладнення евакуації людей та гасіння пожежі працівниками пожежно- рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
На автозаправній станції, розташованій за адресою: м. Запоріжжя, вул. Академіка Весніна, 17а, встановлено наступне:
1) Не встановлено на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) протипожежний режим.
Відповідно до вимог пункту 3 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, на кожному об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим, який включає: порядок утримання шляхів евакуації; визначення спеціальних місць для куріння; порядок застосування відкритого вогню; порядок використання побутових нагрівальних приладів; порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт; правила проїзду та стоянки транспортних засобів; місця для зберігання і допустиму кількість сировини, напівфабрикатів та готової продукції, що можуть одночасно знаходитися у приміщеннях і на території; порядок прибирання горючого пилу й відходів, зберігання промасленого спецодягу та ганчір`я, очищення елементів вентиляційних систем від горючих відкладень; порядок відключення від мережі електроживлення обладнання та вентиляційних систем у разі пожежі; порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення; порядок організації експлуатації і обслуговування наявних засобів протипожежного захисту; порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання; порядок збирання членів пожежно-рятувального підрозділу добровільної пожежної охорони та посадових осіб, відповідальних за пожежну безпеку, у разі виникнення пожежі, виклику вночі, у вихідні й святкові дні; порядок дій у разі виникнення пожежі; порядок і способи оповіщення людей, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного устаткування, вимкнення ліфтів, підйомників, вентиляційних установок, електроспоживачів, застосування засобів пожежогасіння; послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки.
При розробленні інструкцій дій у разі виникнення (виявлення) пожежі необхідно використовувати розділ VIII цих Правил.
Працівники об`єкта мають бути ознайомлені з цими вимогами на інструктажах або під час проходження пожежно-технічного мінімуму.
Не встановлення на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) протипожежного режиму може привести до виникнення пожежі, неправильних дій у разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров`я людей.
2) Не забезпечено відповідно до законодавства працівників засобами індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 ст.20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу 3 Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрованих у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, суб`єкти господарювання у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, забезпечують техногенну безпеку шляхом забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Не виконання даної вимоги створює загрозу, яка може призвести до трагічних наслідків, пов`язаних із загибеллю людей, внаслідок ураження органів дихання небезпечними речовинами.
3) Не проведено ідентифікацію АГЗС щодо визначення потенційної небезпеки відповідно до Наказу МНС України від 23.02.2006 №98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів».
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров`я і життя людей.
4) Не створено на об`єкті підвищеної небезпеки автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та систему оповіщення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України, на об`єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).
Відсутність автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системи оповіщення не дає можливості виявлення викиду зрідженого вуглеводневого газу, збільшення концентрації зрідженого вуглеводневого газу, унеможливлює про це оповіщення, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
5) Не розроблено план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.
Відповідно до вимог пункту 10 частини 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварій на об`єктах підвищеної небезпеки.
Плани локалізації та ліквідації наслідків аварій розробляються на об`єктах, на яких можливі аварії із залповими викидами вибухонебезпечних і токсичних продуктів, вибухами й загоряннями (пожежами) в апаратурі, виробничих приміщеннях і зовнішніх спорудах, які можуть призвести до зруйнування будинків, споруд, технологічного устаткування, ураження людей, негативного впливу на довкілля.
Метою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій є планування дій (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій та пом`якшення їх наслідків.
Відсутність плану локалізації і ліквідації аварій не дає можливості визначення необхідних заходів при виникненні надзвичайної ситуації, унеможливлює проведення навчань з чітким розподілом обов`язків, ускладнює дії (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
6) Автозаправна станція не забезпечена необхідною кількістю води для зовнішнього пожежогасіння відповідно до пункту 6.2.3 таблиця 4 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.».
Відповідно до вимог пункту 4 розділу 1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Відповідно до вимог пункту 6.2.3 ДБН В.2.5-74:2013 Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.» витрату води на зовнішнє пожежогасіння (на одну пожежу) житлових і громадських будинків для розрахунку з`єднувальних та розподільних ліній водопровідної мережі, а також водопровідної мережі всередині мікрорайону або кварталу слід приймати для будівлі, що потребує найбільшої витрати води, згідно з таблицею 4.
Відсутність на об`єкті необхідної кількості води для зовнішнього пожежогасіння сприяє вільному розповсюдження вогню та продуктів горіння на значну площу, ускладнює гасіння пожежі, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
6) Допускається встановлення електророзеток, вимикачів, перемикачів та інші подібні апарати встановлені на горючі основи (конструкції) (приміщення оператора).
Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, електророзетки, вимикачі, перемикачі, та інші подібні апарати повинні встановлюватися не на горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Встановлення приладів електроживлення (розеток, вимикачів та інших подібних апаратів) на горючі основи сприяє розповсюдженню вогню по горючим матеріалам, яка може виникнути в результаті експлуатації електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів і несе загрозу для здоров`я і життя людей.
7) Не обладнано приміщення оператора системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56-2014 Системи протипожежного захисту.
Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Наявність на об`єкті системи протипожежного сприяє швидкому виявленню ознак пожежі в початковій стадії її розвитку та забезпечує сповіщення людей про небезпеку та необхідність проведення як дій по евакуації людей з приміщень об`єкта, так і для гасіння пожежі на невеликій площі.
Відсутність такої системи сприяє вільному горінню з подальшим розповсюдженням вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
8) Не укомплектовано пожежний щит необхідним комплектом засобів пожежогасіння.
Відповідно до вимог пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди).
Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі.
До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відсутність первинних засобів пожежогасіння може ускладнити ліквідацію пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта, до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості засобів пожежогасіння є ризик розповсюдження вогню на значну площу, а також продуктів горіння, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
9) Не проведене технічне обслуговування наявних вогнегасників.
Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 № 25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».
Не проведення своєчасного технічного обслуговування вогнегасників може призвести до неможливості їх використання в разі виникнення пожежі, що в свою чергу може призвести розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
10) Не забезпечено розміщення вогнегасників шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника або спеціальних тумбах, підставках, що надійно закріплені.
Відповідно до вимог пункту 3.10 Глава 3 Розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, переносні вогнегасники повинні розміщуватися шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення.
Неправильне розташування вогнегасників може привести до ускладнення їх використання для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку.
Це може призвести до поширенню пожежі, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
11) Не пройдено навчання з питань пожежної безпеки керівника у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відповідно до вимог пункту 16 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відсутність навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки посадових осіб та працівників підприємства веде до відсутності контролю за станом пожежної безпеки об`єктів підприємства, не проведення відповідної профілактичної роботи з підприємцями та відвідувачами ринку, не проведення заходів по запобіганню виникнення пожежі, неправильним діям в разі виникнення пожежі тощо, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
12) Не пройдено особами робота яких пов`язана з підвищеною пожежною небезпекою спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум).
Відповідно до вимог пункту 15 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, усі працівники при прийнятті на роботу на робочому місці повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі).
Протипожежний інструктаж - це перший крок для ознайомлення з системою протипожежної безпеки на підприємстві. Його проводять з усіма працівниками об`єкту. Під час інструктажів розповідають про загальні протипожежні правила та заходи на об`єкті, знайомлять з планами евакуації, системами оповіщення та пояснюють, як діяти у випадку виникнення пожежі та як її уникнути.
Протипожежні інструктажі спрямовані на закріплення набутих знань з пожежної безпеки. їх проводять на робочому місці з усіма працівниками не рідше ніж раз на рік.
Під час протипожежних інструктажів роботодавець, підвищує рівень знань з пожежної безпеки своїх працівників, проводять навчання та спонукають персонал виконувати закони та правила з протипожежної безпеки.
Не проведення протипожежних інструктажів сприяє недотриманню встановленого протипожежного режиму на об`єкті, незнанню основних вимог правил пожежної безпеки, в тому числі дій працівників в разі виникнення пожежі, утримання приміщень, шляхів евакуації, засобів протипожежного захисту та первинних засобів пожежогасіння в незадовільному стані, ускладнення евакуації людей та гасіння пожежі працівниками пожежно- рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
13) Допускається з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (приміщення оператора, біля газової колонки).
Відповідно до вимог пункту 1.6 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, з`єднання жил проводів повинно бути здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.
Місця з`єднання жил проводів і кабелів, а також з`єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків.
Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів.
Здійснення з`єднання проводів способом «скрутками» під дією повітря веде до окислення поверхні проводів, в наслідок чого збільшується напруга в системі електропостачання, яка приводить до перегрівання електричних проводів з подальшим їх замиканням, що несе загрозу для здоров`я і життя людей від пожежі або ураження електричним струмом.
На автозаправній станції, розташованій за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Нове Запоріжжя, вул. Нікопольське Шосе, 1-В, встановлено наступне:
1) Не встановлено на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) протипожежний режим.
Відповідно до вимог пункту 3 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, на кожному об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим, який включає: порядок утримання шляхів евакуації; визначення спеціальних місць для куріння; порядок застосування відкритого вогню; порядок використання побутових нагрівальних приладів; порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт; правила проїзду та стоянки транспортних засобів; місця для зберігання і допустиму кількість сировини, напівфабрикатів та готової продукції, що можуть одночасно знаходитися у приміщеннях і на території; порядок прибирання горючого пилу й відходів, зберігання промасленого спецодягу та ганчір`я, очищення елементів вентиляційних систем від горючих відкладень; порядок відключення від мережі електроживлення обладнання та вентиляційних систем у разі пожежі; порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення; порядок організації експлуатації і обслуговування наявних засобів протипожежного захисту; порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання; порядок збирання членів пожежно-рятувального підрозділу добровільної пожежної охорони та посадових осіб, відповідальних за пожежну безпеку, у разі виникнення пожежі, виклику вночі, у вихідні й святкові дні; порядок дій у разі виникнення пожежі; порядок і способи оповіщення людей, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного устаткування, вимкнення ліфтів, підйомників, вентиляційних установок, електроспоживачів, застосування засобів пожежогасіння; послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки.
При розробленні інструкцій дій у разі виникнення (виявлення) пожежі необхідно використовувати розділ VIII цих Правил.
Працівники об`єкта мають бути ознайомлені з цими вимогами на інструктажах або під час проходження пожежно-технічного мінімуму.
Не встановлення на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) протипожежного режиму може привести до виникнення пожежі, неправильних дій у разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров`я людей.
2) Не створено на об`єкті підвищеної небезпеки автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та систему оповіщення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України, на об`єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).
Відсутність автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системи оповіщення не дає можливості виявлення викиду зрідженого вуглеводневого газу, збільшення концентрації зрідженого вуглеводневого газу, унеможливлює про це оповіщення, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
3) Не розроблено план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.
Відповідно до вимог пункту 10 частини 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварій на об`єктах підвищеної небезпеки.
Плани локалізації та ліквідації наслідків аварій розробляються на об`єктах, на яких можливі аварії із залповими викидами вибухонебезпечних і токсичних продуктів, вибухами й загоряннями (пожежами) в апаратурі, виробничих приміщеннях і зовнішніх спорудах, які можуть призвести до зруйнування будинків, споруд, технологічного устаткування, ураження людей, негативного впливу на довкілля.
Метою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій є планування дій (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій та пом`якшення їх наслідків.
Відсутність плану локалізації і ліквідації аварій не дає можливості визначення необхідних заходів при виникненні надзвичайної ситуації, унеможливлює проведення навчань з чітким розподілом обов`язків, ускладнює дії (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації І ліквідації аварій, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
4) Відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідно до вимог абзацу 1 частини 2 статті 57 Кодексу цивільного захисту України, початок роботи новоутворених підприємств, початок використання суб`єктом господарювання об`єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин) здійснюється суб`єктом господарювання на підставі поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далі - декларація), а для суб`єктів господарювання з високим ступенем ризику - також за наявності позитивного висновку за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об`єкта чи приміщення (далі - оцінка протипожежного стану).
Будівництво будівель та споруд на території об`єктів без поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки сприяє перш за все забудові території підприємства, збільшення пожежної навантаги, утворення додаткових об`єктів, які можуть не відповідати вимогам правил пожежної безпеки, а також створювати перешкоди для евакуації людей та матеріальних цінностей, перешкоджанню діям пожежно-рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
5) Не забезпечено відповідно до законодавства працівників засобами індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 ст.20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу 3 Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрованих у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, суб`єкти господарювання у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, забезпечують техногенну безпеку шляхом забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Не виконання даної вимоги створює загрозу, яка може призвести до трагічних наслідків, пов`язаних із загибеллю людей, внаслідок ураження органів дихання небезпечними речовинами.
6) Не проведено ідентифікацію щодо визначення потенційної небезпеки відповідно до Наказу МНС України від 23.02.2006 №98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів».
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров`я і життя людей.
7) Автозаправна станція не забезпечена необхідною кількістю води для зовнішнього пожежогасіння відповідно до пункту 6.2.3 таблиця 4 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.».
Відповідно до вимог пункту 4 розділу 1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Відповідно до вимог пункту 6.2.3 ДБН В.2.5-74:2013 Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.» витрату води на зовнішнє пожежогасіння (на одну пожежу) житлових і громадських будинків для розрахунку з`єднувальних та розподільних ліній водопровідної мережі, а також водопровідної мережі всередині мікрорайону або кварталу слід приймати для будівлі, що потребує найбільшої витрати води, згідно з таблицею 4.
Відсутність на об`єкті необхідної кількості води для зовнішнього пожежогасіння сприяє вільному розповсюдження вогню та продуктів горіння на значну площу, ускладнює гасіння пожежі, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
8) Допускається встановлення електророзеток, вимикачів, перемикачів та інші подібні апарати встановлені на горючі основи (конструкції) (приміщення оператора).
Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, електророзетки, вимикачі, перемикачі, та інші подібні апарати повинні встановлюватися не на горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Встановлення приладів електроживлення (розеток, вимикачів та інших подібних апаратів) на горючі основи сприяє розповсюдженню вогню по горючим матеріалам, яка може виникнути в результаті експлуатації електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів і несе загрозу для здоров`я і життя людей.
9) Не укомплектовано пожежний щит необхідним комплектом засобів пожежогасіння.
Відповідно до вимог пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди).
Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі.
До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відсутність первинних засобів пожежогасіння може ускладнити ліквідацію пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта, до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості засобів пожежогасіння є ризик розповсюдження вогню на значну площу, а також продуктів горіння, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
10) Не проведене технічне обслуговування наявних на автозаправній станції вогнегасників.
Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 року №25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».
Не проведення своєчасного технічного обслуговування вогнегасників може призвести до неможливості їх використання в разі виникнення пожежі, що в свою чергу може призвести розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
11) Не забезпечено розміщення вогнегасників шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника або на спеціальних тумбах, підставках, що надійно закріплені.
Відповідно до вимог пункту 3.10 Глава 3 Розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, переносні вогнегасники повинні розміщуватися шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення.
Неправильне розташування вогнегасників може привести до ускладнення їх використання для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку. Це може призвести до поширенню пожежі, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
12) Не пройдено навчання з питань пожежної безпеки керівника у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відповідно до вимог пункту 16 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відсутність навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки посадових осіб та працівників підприємства веде до відсутності контролю за станом пожежної безпеки об`єктів підприємства, не проведення відповідної профілактичної роботи з підприємцями та відвідувачами ринку, не проведення заходів по запобіганню виникнення пожежі, неправильним діям в разі виникнення пожежі тощо, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
13) Не пройдено особами робота яких пов`язана з підвищеною пожежною небезпекою спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум).
Відповідно до вимог пункту 15 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, усі працівники при прийнятті на роботу на робочому місці повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі).
Протипожежний інструктаж - це перший крок для ознайомлення з системою протипожежної безпеки на підприємстві. Його проводять з усіма працівниками об`єкту. Під час інструктажів розповідають про загальні протипожежні правила та заходи на об`єкті, знайомлять з планами евакуації, системами оповіщення та пояснюють, як діяти у випадку виникнення пожежі та як її уникнути. Протипожежні інструктажі спрямовані на закріплення набутих знань з пожежної безпеки. Їх проводять на робочому місці з усіма працівниками не рідше ніж раз на рік.
Під час протипожежних інструктажів роботодавець, підвищує рівень знань з пожежної безпеки своїх працівників, проводять навчання та спонукають персонал виконувати закони та правила з протипожежної безпеки.
Не проведення протипожежних інструктажів сприяє недотриманню встановленого протипожежного режиму на об`єкті, незнанню основних вимог правил пожежної безпеки, в тому числі дій працівників в разі виникнення пожежі, утримання приміщень, шляхів евакуації, засобів протипожежного захисту та первинних засобів пожежогасіння в незадовільному стані, ускладнення евакуації людей та гасіння пожежі працівниками пожежно- рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
На автозаправній станції, розташована за адресою: Запорізька область, Оріхівський район, с. Новоданилівка, вул. Хрусталькова, 1а, встановлено наступне:
1) Не забезпечено проведення технічного обслуговування вогнегасників кількості 6 штук відповідно до пункту 5 розділу II, пункту 11 розділ III наказу МВС України від 15.01.2018 №25 «Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників».
Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 №25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».
Не проведення своєчасного технічного обслуговування вогнегасників може призвести до неможливості їх використання в разі виникнення пожежі, що в свою чергу може призвести розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
2) Пожежний щит на території АЗС не укомплектований засобами пожежогасіння, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відповідно до вимог пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди).
Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відсутність первинних засобів пожежогасіння може ускладнити ліквідацію пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта, до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості засобів пожежогасіння є ризик розповсюдження вогню на значну площу, а також продуктів горіння, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
3) Не забезпечено обладнання приміщення системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56-2014 Системи протипожежного захисту.
Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Наявність на об`єкті системи протипожежного сприяє швидкому виявленню ознак пожежі в початковій стадії її розвитку та забезпечує сповіщення людей про небезпеку та необхідність проведення як дій по евакуації людей з приміщень об`єкта, так і для гасіння пожежі на невеликій площі.
Відсутність такої системи сприяє вільному горінню з подальшим розповсюдженням вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
4) Посадовими особами та працівниками не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відповідно до вимог пункту 16 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відсутність навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки посадових осіб та працівників підприємства веде до відсутності контролю за станом пожежної безпеки об`єктів підприємства, не проведення відповідної профілактичної роботи з підприємцями та відвідувачами ринку, не проведення заходів по запобіганню виникнення пожежі, неправильним діям в разі виникнення пожежі тощо, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
5) Допускається у приміщенні операторській розміщення електророзетки на горючій основі (конструкції).
Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, електророзетки, вимикачі, перемикачі, та інші подібні апарати повинні встановлюватися не на горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Встановлення приладів електроживлення (розеток, вимикачів та інших подібних апаратів) на горючі основи сприяє розповсюдженню вогню по горючим матеріалам, яка може виникнути в результаті експлуатації електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів і несе загрозу для здоров`я і життя людей.
6) Не проведено ідентифікацію щодо визначення потенційної небезпеки відповідно до Наказу МНС України від 23.02.2006 № 98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів».
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров`я і життя людей.
7) Не створено на об`єкті підвищеної небезпеки автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та систему оповіщення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України, на об`єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).
Відсутність автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системи оповіщення не дає можливості виявлення викиду зрідженого вуглеводневого газу, збільшення концентрації зрідженого вуглеводневого газу, унеможливлює про це оповіщення, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
8) Не розроблено план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.
Відповідно до вимог пункту 10 частини 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварій на об`єктах підвищеної небезпеки.
Плани локалізації та ліквідації наслідків аварій розробляються на об`єктах, на яких можливі аварії із залповими викидами вибухонебезпечних і токсичних продуктів, вибухами й загоряннями (пожежами) в апаратурі, виробничих приміщеннях і зовнішніх спорудах, які можуть призвести до зруйнування будинків, споруд, технологічного устаткування, ураження людей, негативного впливу на довкілля.
Метою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій є планування дій (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій та пом`якшення їх наслідків.
Відсутність плану локалізації і ліквідації аварій не дає можливості визначення необхідних заходів при виникненні надзвичайної ситуації, унеможливлює проведення навчань з чітким розподілом обов`язків, ускладнює дії (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
На автозаправній станції, розташованій за адресою: Запорізька область, Оріхівський район, с. Омельник, вул. Перемоги, 2, встановлено наступне:
1) Не забезпечено проведення технічного обслуговування вогнегасників кількості 7 штук відповідно до пункту 5 розділу II, пункту 11 розділ III наказу МВС України від 15.01.2018 № 25 «Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників».
Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 №25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».
Не проведення своєчасного технічного обслуговування вогнегасників може призвести до неможливості їх використання в разі виникнення пожежі, що в свою чергу може призвести розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
2) Пожежний щит на території АЗС не укомплектований засобами пожежогасіння, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відповідно до вимог пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди).
Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відсутність первинних засобів пожежогасіння може ускладнити ліквідацію пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта, до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості засобів пожежогасіння є ризик розповсюдження вогню на значну площу, а також продуктів горіння, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
3) Не забезпечено обладнання приміщення системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56-2014 Системи протипожежного захисту.
Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Наявність на об`єкті системи протипожежного сприяє швидкому виявленню ознак пожежі в початковій стадії її розвитку та забезпечує сповіщення людей про небезпеку та необхідність проведення як дій по евакуації людей з приміщень об`єкта, так і для гасіння пожежі на невеликій площі.
Відсутність такої системи сприяє вільному горінню з подальшим розповсюдженням вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
4) Посадовими особами та працівниками не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки керівника у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відповідно до вимог пункту 16 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відсутність навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки посадових осіб та працівників підприємства веде до відсутності контролю за станом пожежної безпеки об`єктів підприємства, не проведення відповідної профілактичної роботи з підприємцями та відвідувачами ринку, не проведення заходів по запобіганню виникнення пожежі, неправильним діям в разі виникнення пожежі тощо, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
5) Допускається у приміщенні операторській розміщення електророзетки на горючій основі (конструкції).
Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, електророзетки, вимикачі, перемикачі, та інші подібні апарати повинні встановлюватися не на горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Встановлення приладів електроживлення (розеток, вимикачів та інших подібних апаратів) на горючі основи сприяє розповсюдженню вогню по горючим матеріалам, яка може виникнути в результаті експлуатації електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів і несе загрозу для здоров`я і життя людей.
6) Не створено на об`єкті підвищеної небезпеки автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та систему оповіщення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України, на об`єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).
Відсутність автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системи оповіщення не дає можливості виявлення викиду зрідженого вуглеводневого газу, збільшення концентрації зрідженого вуглеводневого газу, унеможливлює про це оповіщення, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
На автозаправній станції, розташованій за адресою: Запорізька область, м.Мелітополь, вул. Гоголя, 101, встановлено наступне:
1) Відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідно до вимог абзацу 1 частини 2 статті 57 Кодексу цивільного захисту України, початок роботи новоутворених підприємств, початок використання суб`єктом господарювання об`єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин) здійснюється суб`єктом господарювання на підставі поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далі - декларація), а для суб`єктів господарювання з високим ступенем ризику - також за наявності позитивного висновку за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об`єкта чи приміщення (далі - оцінка протипожежного стану).
Будівництво будівель та споруд на території об`єктів без поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки сприяє перш за все забудові території підприємства, збільшення пожежної навантаги, утворення додаткових об`єктів, які можуть не відповідати вимогам правил пожежної безпеки, а також створювати перешкоди для евакуації людей та матеріальних цінностей, перешкоджанню діям пожежно-рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
2) Не забезпечено проходження спеціального навчання (пожежно- технічного мінімуму) для осіб, які задіяні на роботах з підвищеною пожежною небезпекою (заправники).
Відповідно до вимог пункту 15 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, усі працівники при прийнятті на роботу на робочому місці повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі).
Протипожежний інструктаж - це перший крок для ознайомлення з системою протипожежної безпеки на підприємстві. Його проводять з усіма працівниками об`єкту. Під час інструктажів розповідають про загальні протипожежні правила та заходи на об`єкті, знайомлять з планами евакуації, системами оповіщення та пояснюють, як діяти у випадку виникнення пожежі та як її уникнути. Протипожежні інструктажі спрямовані на закріплення набутих знань з пожежної безпеки. Їх проводять на робочому місці з усіма працівниками не рідше ніж раз на рік.
Під час протипожежних інструктажів роботодавець, підвищує рівень знань з пожежної безпеки своїх працівників, проводять навчання та спонукають персонал виконувати закони та правила з протипожежної безпеки.
Не проведення протипожежних інструктажів сприяє недотриманню встановленого протипожежного режиму на об`єкті, незнанню основних вимог правил пожежної безпеки, в тому числі дій працівників в разі виникнення пожежі, утримання приміщень, шляхів евакуації, засобів протипожежного захисту та первинних засобів пожежогасіння в незадовільному стані, ускладнення евакуації людей та гасіння пожежі працівниками пожежно- рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
3) Посадові особи та працівники підприємства не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки.
Відповідно до вимог пункту 16 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відсутність навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки посадових осіб та працівників підприємства веде до відсутності контролю за станом пожежної безпеки об`єктів підприємства, не проведення відповідної профілактичної роботи з підприємцями та відвідувачами ринку, не проведення заходів по запобіганню виникнення пожежі, неправильним діям в разі виникнення пожежі тощо, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
4) З`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в будівлі АГЗС не здійснюються за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.
Відповідно до вимог пункту 1.6 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, з`єднання жил проводів повинно бути здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.
Місця з`єднання жил проводів і кабелів, а також з`єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків.
Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів.
Здійснення з`єднання проводів способом «скрутками» під дією повітря веде до окислення поверхні проводів, в наслідок чого збільшується напруга в системі електропостачання, яка приводить до перегрівання електричних проводів з подальшим їх замиканням, що несе загрозу для здоров`я і життя людей від пожежі або ураження електричним струмом.
5) Допущене встановлення електророзеток, вимикачів на горючі основи (конструкції) у приміщенні операторської.
Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, електророзетки, вимикачі, перемикачі, та інші подібні апарати повинні встановлюватися не на горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Встановлення приладів електроживлення (розеток, вимикачів та інших подібних апаратів) на горючі основи сприяє розповсюдженню вогню по горючим матеріалам, яка може виникнути в результаті експлуатації електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів і несе загрозу для здоров`я і життя людей.
6) Приміщення операторської не обладнане системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Наявність на об`єкті системи протипожежного сприяє швидкому виявленню ознак пожежі в початковій стадії її розвитку та забезпечує сповіщення людей про небезпеку та необхідність проведення як дій по евакуації людей з приміщень об`єкта, так і для гасіння пожежі на невеликій площі.
Відсутність такої системи сприяє вільному горінню з подальшим розповсюдженням вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
7) Територію, споруди, приміщення не забезпечено первинними засобами пожежогасіння, що використовується для локалізації та ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
Відповідно до вимог пункту 3.6 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь-якими типами систем пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кран-комплектами.
До початку експлуатації об`єкти (будинки, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно з вимогами наказу МВС України від 15.01.2018 №25 «Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників».
Вогнегасник - технічний засіб, призначений для припинення горіння подаванням вогнегасної речовини, що міститься в його корпусі, під дією надлишкового тиску, за масою і конструктивним виконанням придатний для транспортування і застосування людиною.
Первинні засоби пожежогасіння застосовують для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта до прибуття пожежно- рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) є ризик розповсюдження вогню та продуктів горіння на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
8) На території АГЗС не встановлений спеціальний пожежний щит (стенд) для розміщення первинних засобів пожежогасіння з необхідним комплектом засобів пожежогасіння.
Відповідно до вимог пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди).
Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі.
До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відсутність первинних засобів пожежогасіння може ускладнити ліквідацію пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта, до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості засобів пожежогасіння є ризик розповсюдження вогню на значну площу, а також продуктів горіння, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
9) Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників.
Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 №25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».
Не проведення своєчасного технічного обслуговування вогнегасників може призвести до неможливості їх використання в разі виникнення пожежі, що в свою чергу може призвести розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
10) Місце для зливання скрапленого вуглеводневого газу та нафтопродуктів з автоцистерни не забезпечене заземлюючим пристроєм.
Відповідно до вимог пункту 10.8 глави 10 розділу VI Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, автоцистерни під час зливання повинні бути приєднані до заземлювального пристрою.
Гнучкий заземлювальний провідник має бути постійно приєднаним до корпусу автоцистерни і мати на кінці пристосування для приєднання до заземлювального пристрою.
Під час зливання зріджених вуглеводневих газів може статися статичний електророзряд, що може привести до вибуху та пожежі, розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
11) Не пофарбовані наземні резервуари білою (сріблястою) фарбою для запобігання дії сонячного проміння.
Відповідно до вимог підпункту 4 пункту 9.2 глави 9 розділу VI Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697 наземні резервуари мають бути пофарбовані білою (сріблястою) фарбою для запобігання дії сонячного проміння.
Не виконання даної вимоги створює загрозу нагрівання резервуару та речовини, яка знаходиться у ньому, що може призвести до вибуху (пожежі).
12) Не проведено ідентифікацію АГЗС щодо визначення потенційної небезпеки відповідно до Наказу МНС України від 23.02.2006 № 98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів».
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров`я і життя людей.
13) Працівників об`єкта не забезпечено засобами індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 ст.20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу 3 Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрованих у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, суб`єкти господарювання у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, забезпечують техногенну безпеку шляхом забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Не виконання даної вимоги створює загрозу, яка може призвести до трагічних наслідків, пов`язаних із загибеллю людей, внаслідок ураження органів дихання небезпечними речовинами.
14) Не обладнано об`єкт підвищеної небезпеки автоматизованою системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системою оповіщення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України, на об`єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).
Відповідно до вимог пункту 3 розділу III Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрований у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, забезпечення техногенної безпеки на небезпечних об`єктах у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, здійснюється шляхом: створення, експлуатації і технічного обслуговування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Відсутність автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системи оповіщення не дає можливості виявлення викиду зрідженого вуглеводневого газу, збільшення концентрації зрідженого вуглеводневого газу, унеможливлює про це оповіщення, що несе загрозу для здоров`я і життя людей
15) Не розроблено план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.
Відповідно до вимог пункту 10 частини 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварій на об`єктах підвищеної небезпеки.
Плани локалізації та ліквідації наслідків аварій розробляються на об`єктах, на яких можливі аварії із залповими викидами вибухонебезпечних і токсичних продуктів, вибухами й загоряннями (пожежами) в апаратурі, виробничих приміщеннях і зовнішніх спорудах, які можуть призвести до зруйнування будинків, споруд, технологічного устаткування, ураження людей, негативного впливу на довкілля.
Метою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій є планування дій (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій та пом`якшення їх наслідків.
Відсутність плану локалізації і ліквідації аварій не дає можливості визначення необхідних заходів при виникненні надзвичайної ситуації, унеможливлює проведення навчань з чітким розподілом обов`язків, ускладнює дії (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
На автозаправній станції, розташованій за адресою: Запорізька область, м.Мелітополь, пр. Богдана Хмельницького, 111, встановлено наступне:
1) АГЗС не забезпечена зовнішнім протипожежним водопроводом для пожежогасіння відповідно до вимог пункту 6.2.1 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування».
Відповідно до вимог пункту 4 розділу 1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Відсутність на об`єкті зовнішнього протипожежного водопроводу для пожежогасіння сприяє вільному розповсюдження вогню та продуктів горіння на значну площу, ускладнює гасіння пожежі, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
2) Не забезпечено проходження спеціального навчання (пожежно- технічного мінімуму) для осіб, які задіяні на роботах з підвищеною пожежною небезпекою (заправники).
Відповідно до вимог пункту 15 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, усі працівники при прийнятті на роботу на робочому місці повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі).
Протипожежний інструктаж - це перший крок для ознайомлення з системою протипожежної безпеки на підприємстві. Його проводять з усіма працівниками об`єкту. Під час інструктажів розповідають про загальні протипожежні правила та заходи на об`єкті, знайомлять з планами евакуації, системами оповіщення та пояснюють, як діяти у випадку виникнення пожежі та як її уникнути. Протипожежні інструктажі спрямовані на закріплення набутих знань з пожежної безпеки. Їх проводять на робочому місці з усіма працівниками не рідше ніж раз на рік.
Під час протипожежних інструктажів роботодавець, підвищує рівень знань з пожежної безпеки своїх працівників, проводять навчання та спонукають персонал виконувати закони та правила з протипожежної безпеки.
Не проведення протипожежних інструктажів сприяє недотриманню встановленого протипожежного режиму на об`єкті, незнанню основних вимог правил пожежної безпеки, в тому числі дій працівників в разі виникнення пожежі, утримання приміщень, шляхів евакуації, засобів протипожежного захисту та первинних засобів пожежогасіння в незадовільному стані, ускладнення евакуації людей та гасіння пожежі працівниками пожежно- рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
3) Посадові особи та працівники підприємства не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки.
Відповідно до вимог пункту 16 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відсутність навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки посадових осіб та працівників підприємства веде до відсутності контролю за станом пожежної безпеки об`єктів підприємства, не проведення відповідної профілактичної роботи з підприємцями та відвідувачами ринку, не проведення заходів по запобіганню виникнення пожежі, неправильним діям в разі виникнення пожежі тощо, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
4) Відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідно до вимог абзацу 1 частини 2 статті 57 Кодексу цивільного захисту України, початок роботи новоутворених підприємств, початок використання суб`єктом господарювання об`єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин) здійснюється суб`єктом господарювання на підставі поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далі - декларація), а для суб`єктів господарювання з високим ступенем ризику - також за наявності позитивного висновку за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об`єкта чи приміщення (далі - оцінка протипожежного стану).
Будівництво будівель та споруд на території об`єктів без поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки сприяє перш за все забудові території підприємства, збільшення пожежної навантаги, утворення додаткових об`єктів, які можуть не відповідати вимогам правил пожежної безпеки, а також створювати перешкоди для евакуації людей та матеріальних цінностей, перешкоджанню діям пожежно-рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
5) З`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в будівлі АГЗС не здійснюються за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.
Відповідно до вимог пункту 1.6 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, з`єднання жил проводів повинно бути здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.
Місця з`єднання жил проводів і кабелів, а також з`єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків.
Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів.
Здійснення з`єднання проводів способом «скрутками» під дією повітря веде до окислення поверхні проводів, в наслідок чого збільшується напруга в системі електропостачання, яка приводить до перегрівання електричних проводів з подальшим їх замиканням, що несе загрозу для здоров`я і життя людей від пожежі або ураження електричним струмом.
6) Допущене встановлення електророзеток, вимикачів на горючі основи (конструкції) у приміщенні операторської.
Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, електророзетки, вимикачі, перемикачі, та інші подібні апарати повинні встановлюватися не на горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Встановлення приладів електроживлення (розеток, вимикачів та інших подібних апаратів) на горючі основи сприяє розповсюдженню вогню по горючим матеріалам, яка може виникнути в результаті експлуатації електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів і несе загрозу для здоров`я і життя людей.
7) Приміщення операторської не обладнане системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Наявність на об`єкті системи протипожежного сприяє швидкому виявленню ознак пожежі в початковій стадії її розвитку та забезпечує сповіщення людей про небезпеку та необхідність проведення як дій по евакуації людей з приміщень об`єкта, так і для гасіння пожежі на невеликій площі.
Відсутність такої системи сприяє вільному горінню з подальшим розповсюдженням вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
8) Територію, споруди, приміщення не забезпечено первинними засобами пожежогасіння, що використовується для локалізації та ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
Відповідно до вимог пункту 3.6 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь-якими типами систем пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кран-комплектами.
До початку експлуатації об`єкти (будинки, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно з вимогами наказу МВС України від 15.01.2018 №25 «Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників».
Вогнегасник - технічний засіб, призначений для припинення горіння подаванням вогнегасної речовини, що міститься в його корпусі, під дією надлишкового тиску, за масою і конструктивним виконанням придатний для транспортування і застосування людиною.
Первинні засоби пожежогасіння застосовують для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) є ризик розповсюдження вогню та продуктів горіння на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
9) На території АГЗС не встановлений спеціальний пожежний щит (стенд) для розміщення первинних засобів пожежогасіння з необхідним комплектом засобів пожежогасіння.
Відповідно до вимог пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди).
Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі.
До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відсутність первинних засобів пожежогасіння може ускладнити ліквідацію пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта, до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості засобів пожежогасіння є ризик розповсюдження вогню на значну площу, а також продуктів горіння, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
10) Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників.
Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 №25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».
Не проведення своєчасного технічного обслуговування вогнегасників може призвести до неможливості їх використання в разі виникнення пожежі, що в свою чергу може призвести розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
11) Місце для зливання скрапленого вуглеводневого газу та нафтопродуктів з автоцистерни не забезпечене заземлюючим пристроєм.
Відповідно до вимог пункту 10.8 глави 10 розділу VI Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, автоцистерни під час зливання повинні бути приєднані до заземлювального пристрою.
Гнучкий заземлювальний провідник має бути постійно приєднаним до корпусу автоцистерни і мати на кінці пристосування для приєднання до заземлювального пристрою.
Під час зливання зріджених вуглеводневих газів може статися статичний електророзряд, що може привести до вибуху та пожежі, розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
12) Не пофарбовані наземні резервуари білою (сріблястою) фарбою для запобігання дії сонячного проміння.
Відповідно до вимог підпункту 4 пункту 9.2 глави 9 розділу VI Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 наземні резервуари мають бути пофарбовані білою (сріблястою) фарбою для запобігання дії сонячного проміння.
Не виконання даної вимоги створює загрозу нагрівання резервуару та речовини, яка знаходиться у ньому, що може призвести до вибуху (пожежі).
13) Не проведено ідентифікацію АГЗС щодо визначення потенційної небезпеки відповідно до Наказу МНС України від 23.02.2006 № 98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів».
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров`я і життя людей.
14) Працівників об`єкта не забезпечено засобами індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу 3 Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрованих у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, суб`єкти господарювання у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, забезпечують техногенну безпеку шляхом забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Не виконання даної вимоги створює загрозу, яка може призвести до трагічних наслідків, пов`язаних із загибеллю людей, внаслідок ураження органів дихання небезпечними речовинами.
15) Не обладнано об`єкт підвищеної небезпеки автоматизованою системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системою оповіщення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України, на об`єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).
Відповідно до вимог пункту 3 розділу III Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрований у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, забезпечення техногенної безпеки на небезпечних об`єктах у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, здійснюється шляхом: створення, експлуатації і технічного обслуговування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Відсутність автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системи оповіщення не дає можливості виявлення викиду зрідженого вуглеводневого газу, збільшення концентрації зрідженого вуглеводневого газу, унеможливлює про це оповіщення, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
16) Не розроблено план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.
Відповідно до вимог пункту 10 частини 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварій на об`єктах підвищеної небезпеки.
Плани локалізації та ліквідації наслідків аварій розробляються на об`єктах, на яких можливі аварії із залповими викидами вибухонебезпечних і токсичних продуктів, вибухами й загоряннями (пожежами) в апаратурі, виробничих приміщеннях і зовнішніх спорудах, які можуть призвести до зруйнування будинків, споруд, технологічного устаткування, ураження людей, негативного впливу на довкілля.
Метою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій є планування дій (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій та пом`якшення їх наслідків.
Відсутність плану локалізації і ліквідації аварій не дає можливості визначення необхідних заходів при виникненні надзвичайної ситуації, унеможливлює проведення навчань з чітким розподілом обов`язків, ускладнює дії (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
На автозаправній станції, розташованій за адресою: Запорізька область, м.Мелітополь, вул. Олександра Невського, 115/1, встановлено наступне:
1) АГЗС не забезпечена зовнішнім протипожежним водопроводом для пожежогасіння відповідно до вимог пункту 6.2.1 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування».
Відповідно до вимог пункту 4 розділу 1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Відсутність на об`єкті зовнішнього протипожежного водопроводу для пожежогасіння сприяє вільному розповсюдження вогню та продуктів горіння на значну площу, ускладнює гасіння пожежі, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
2) Відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідно до вимог абзацу 1 частини 2 статті 57 Кодексу цивільного захисту України, початок роботи новоутворених підприємств, початок використання суб`єктом господарювання об`єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин) здійснюється суб`єктом господарювання на підставі поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далі - декларація), а для суб`єктів господарювання з високим ступенем ризику - також за наявності позитивного висновку за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об`єкта чи приміщення (далі - оцінка протипожежного стану).
Будівництво будівель та споруд на території об`єктів без поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки сприяє перш за все забудові території підприємства, збільшення пожежної навантаги, утворення додаткових об`єктів, які можуть не відповідати вимогам правил пожежної безпеки, а також створювати перешкоди для евакуації людей та матеріальних цінностей, перешкоджанню діям пожежно-рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
3) Не забезпечено проходження спеціального навчання (пожежно- технічного мінімуму) для осіб, які задіяні на роботах з підвищеною пожежною небезпекою (заправники).
Відповідно до вимог пункту 15 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, усі працівники при прийнятті на роботу на робочому місці повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі).
Протипожежний інструктаж - це перший крок для ознайомлення з системою протипожежної безпеки на підприємстві. Його проводять з усіма працівниками об`єкту. Під час інструктажів розповідають про загальні протипожежні правила та заходи на об`єкті, знайомлять з планами евакуації, системами оповіщення та пояснюють, як діяти у випадку виникнення пожежі та як її уникнути. Протипожежні інструктажі спрямовані на закріплення набутих знань з пожежної безпеки. Їх проводять на робочому місці з усіма працівниками не рідше ніж раз на рік.
Під час протипожежних інструктажів роботодавець, підвищує рівень знань з пожежної безпеки своїх працівників, проводять навчання та спонукають персонал виконувати закони та правила з протипожежної безпеки.
Не проведення протипожежних інструктажів сприяє недотриманню встановленого протипожежного режиму на об`єкті, незнанню основних вимог правил пожежної безпеки, в тому числі дій працівників в разі виникнення пожежі, утримання приміщень, шляхів евакуації, засобів протипожежного захисту та первинних засобів пожежогасіння в незадовільному стані, ускладнення евакуації людей та гасіння пожежі працівниками пожежно- рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
4) Посадові особи та працівники підприємства не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки.
Відповідно до вимог пункту 16 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Відсутність навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки посадових осіб та працівників підприємства веде до відсутності контролю за станом пожежної безпеки об`єктів підприємства, не проведення відповідної профілактичної роботи з підприємцями та відвідувачами ринку, не проведення заходів по запобіганню виникнення пожежі, неправильним діям в разі виникнення пожежі тощо, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
5) Допущене встановлення електророзеток, вимикачів на горючі основи (конструкції) приміщення операторської.
Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №141 від 30.12.2014, зареєстрованих у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, електророзетки, вимикачі, перемикачі, та інші подібні апарати повинні встановлюватися не на горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Встановлення приладів електроживлення (розеток, вимикачів та інших подібних апаратів) на горючі основи сприяє розповсюдженню вогню по горючим матеріалам, яка може виникнути в результаті експлуатації електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів і несе загрозу для здоров`я і життя людей.
6) Приміщення операторської не обладнане системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Наявність на об`єкті системи протипожежного сприяє швидкому виявленню ознак пожежі в початковій стадії її розвитку та забезпечує сповіщення людей про небезпеку та необхідність проведення як дій по евакуації людей з приміщень об`єкта, так і для гасіння пожежі на невеликій площі.
Відсутність такої системи сприяє вільному горінню з подальшим розповсюдженням вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
7) Територію, споруди, приміщення не забезпечено первинними засобами пожежогасіння, що використовується для локалізації та ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
Відповідно до вимог пункту 3.6 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь-якими типами систем пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кран-комплектами.
До початку експлуатації об`єкти (будинки, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно з вимогами наказу МВС України від 15.01.2018 №25 «Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників».
Вогнегасник - технічний засіб, призначений для припинення горіння подаванням вогнегасної речовини, що міститься в його корпусі, під дією надлишкового тиску, за масою і конструктивним виконанням придатний для транспортування і застосування людиною.
Первинні засоби пожежогасіння застосовують для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта до прибуття пожежно- рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) є ризик розповсюдження вогню та продуктів горіння на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
8) На території АГЗС не встановлений спеціальний пожежний щит (стенд) для розміщення первинних засобів пожежогасіння з необхідним комплектом засобів пожежогасіння.
Відповідно до вимог пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди).
Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі.
До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відсутність первинних засобів пожежогасіння може ускладнити ліквідацію пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта, до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості засобів пожежогасіння є ризик розповсюдження вогню на значну площу, а також продуктів горіння, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
9) Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників.
Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 № 25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».
Не проведення своєчасного технічного обслуговування вогнегасників може призвести до неможливості їх використання в разі виникнення пожежі, що в свою чергу може призвести розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
10) Місце для зливання скрапленого вуглеводневого газу та нафтопродуктів з автоцистерни не забезпечене заземлюючим пристроєм.
Відповідно до вимог пункту 10.8 глави 10 розділу VI Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, автоцистерни під час зливання повинні бути приєднані до заземлювального пристрою.
Гнучкий заземлювальний провідник має бути постійно приєднаним до корпусу автоцистерни і мати на кінці пристосування для приєднання до заземлювального пристрою.
Під час зливання зріджених вуглеводневих газів може статися статичний електророзряд, що може привести до вибуху та пожежі, розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
11) Не проведено ідентифікацію АГЗС щодо визначення потенційної небезпеки відповідно до Наказу МНС України від 23.02.2006 № 98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів».
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров`я і життя людей.
12) Працівників об`єкта не забезпечено засобами індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу 3 Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрованих у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, суб`єкти господарювання у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, забезпечують техногенну безпеку шляхом забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Не виконання даної вимоги створює загрозу, яка може призвести до трагічних наслідків, пов`язаних із загибеллю людей, внаслідок ураження органів дихання небезпечними речовинами.
13) Не обладнано об`єкт підвищеної небезпеки автоматизованою системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системою оповіщення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України, на об`єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).
Відповідно до вимог пункту 3 розділу III Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрований у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, забезпечення техногенної безпеки на небезпечних об`єктах у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, здійснюється шляхом: створення, експлуатації і технічного обслуговування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Відсутність автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системи оповіщення не дає можливості виявлення викиду зрідженого вуглеводневого газу, збільшення концентрації зрідженого вуглеводневого газу, унеможливлює про це оповіщення, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
14) Не розроблено план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.
Відповідно до вимог пункту 10 частини 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварій на об`єктах підвищеної небезпеки.
Плани локалізації та ліквідації наслідків аварій розробляються на об`єктах, на яких можливі аварії із залповими викидами вибухонебезпечних і токсичних продуктів, вибухами й загоряннями (пожежами) в апаратурі, виробничих приміщеннях і зовнішніх спорудах, які можуть призвести до зруйнування будинків, споруд, технологічного устаткування, ураження людей, негативного впливу на довкілля.
Метою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій є планування дій (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій та пом`якшення їх наслідків.
Відсутність плану локалізації і ліквідації аварій не дає можливості визначення необхідних заходів при виникненні надзвичайної ситуації, унеможливлює проведення навчань з чітким розподілом обов`язків, ускладнює дії (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
На автозаправній станції, розташована за адресою: Запорізька область, Кам`янсько-Дніпровськийрайон, с. Дніпровка, вул. Центральна, 534а, встановлено наступне:
1) Не проведено ідентифікацію об`єкту щодо визначення потенційної небезпеки відповідно до Наказу МНС України від 23.02.2006 №98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів».
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров`я і життя людей.
2) Не обладнано об`єкт підвищеної небезпеки автоматизованою системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системою оповіщення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України, на об`єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).
Відповідно до вимог пункту 3 розділу III Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрований у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, забезпечення техногенної безпеки на небезпечних об`єктах у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, здійснюється шляхом: створення, експлуатації і технічного обслуговування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Відсутність автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та системи оповіщення не дає можливості виявлення викиду зрідженого вуглеводневого газу, збільшення концентрації зрідженого вуглеводневого газу, унеможливлює про це оповіщення, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
3) Не пройдено особами робота яких пов`язана з підвищеною пожежною небезпекою спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум).
Відповідно до вимог пункту 15 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, усі працівники при прийнятті на роботу на робочому місці повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі).
Протипожежний інструктаж - це перший крок для ознайомлення з системою протипожежної безпеки на підприємстві. Його проводять з усіма працівниками об`єкту.
Під час інструктажів розповідають про загальні протипожежні правила та заходи на об`єкті, знайомлять з планами евакуації, системами оповіщення та пояснюють, як діяти у випадку виникнення пожежі та як її уникнути. Протипожежні інструктажі спрямовані на закріплення набутих знань з пожежної безпеки. Їх проводять на робочому місці з усіма працівниками не рідше ніж раз на рік.
Під час протипожежних інструктажів роботодавець, підвищує рівень знань з пожежної безпеки своїх працівників, проводять навчання та спонукають персонал виконувати закони та правила з протипожежної безпеки.
Не проведення протипожежних інструктажів сприяє недотриманню встановленого протипожежного режиму на об`єкті, незнанню основних вимог правил пожежної безпеки, в тому числі дій працівників в разі виникнення пожежі, утримання приміщень, шляхів евакуації, засобів протипожежного захисту та первинних засобів пожежогасіння в незадовільному стані, ускладнення евакуації людей та гасіння пожежі працівниками пожежно- рятувальних підрозділів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
4) Не укомплектовано засобами пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відповідно до вимог пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди).
Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі.
До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
Відсутність первинних засобів пожежогасіння може ускладнити ліквідацію пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об`єкта, до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.
За відсутності достатньої кількості засобів пожежогасіння є ризик розповсюдження вогню на значну площу, а також продуктів горіння, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
5) Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників.
Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 №25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».
Не проведення своєчасного технічного обслуговування вогнегасників може призвести до неможливості їх використання в разі виникнення пожежі, що в свою чергу може призвести розповсюдження вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
6) Не забезпечено розміщення вогнегасників шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника або спеціальних тумбах, підставках, що надійно закріплені.
Відповідно до вимог пункту 3.10. Глава 3. Розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, переносні вогнегасники повинні розміщуватися шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення.
Неправильне розташування вогнегасників може привести до ускладнення їх використання для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку. Це може призвести до поширенню пожежі, що несе загрозу для здоров`я та життя людини.
7) Не забезпечено працюючий персонал засобами захисту органів дихання відповідно до пункту 9 «Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту» затвердженого постановою КМУ від 19.08.2002 № 1200».
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 ст.20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу 3 Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879, зареєстрованих у Мін`юсті України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798, суб`єкти господарювання у випадках, визначених Кодексом цивільного захисту України, забезпечують техногенну безпеку шляхом забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
Не виконання даної вимоги створює загрозу, яка може призвести до трагічних наслідків, пов`язаних із загибеллю людей, внаслідок ураження органів дихання небезпечними речовинами.
8) Допускається встановлення електророзеток, вимикачів, перемикачів та інші подібні апарати встановлені на горючі основи (конструкції) (приміщення оператора).
Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №141 від 30.12.2014, зареєстрованих у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, електророзетки, вимикачі, перемикачі, та інші подібні апарати повинні встановлюватися не на горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Встановлення приладів електроживлення (розеток, вимикачів та інших подібних апаратів) на горючі основи сприяє розповсюдженню вогню по горючим матеріалам, яка може виникнути в результаті експлуатації електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів і несе загрозу для здоров`я і життя людей.
9) Не обладнано приміщення оператора системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Наявність на об`єкті системи протипожежного сприяє швидкому виявленню ознак пожежі в початковій стадії її розвитку та забезпечує сповіщення людей про небезпеку та необхідність проведення як дій по евакуації людей з приміщень об`єкта, так і для гасіння пожежі на невеликій площі.
Відсутність такої системи сприяє вільному горінню з подальшим розповсюдженням вогню на значну площу, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
10) Не розроблено план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.
Відповідно до вимог пункту 10 частини 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварій на об`єктах підвищеної небезпеки.
Плани локалізації та ліквідації наслідків аварій розробляються на об`єктах, на яких можливі аварії із залповими викидами вибухонебезпечних і токсичних продуктів, вибухами й загоряннями (пожежами) в апаратурі, виробничих приміщеннях і зовнішніх спорудах, які можуть призвести до зруйнування будинків, споруд, технологічного устаткування, ураження людей, негативного впливу на довкілля. Метою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій є планування дій (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій та пом`якшення їх наслідків.
Відсутність плану локалізації і ліквідації аварій не дає можливості визначення необхідних заходів при виникненні надзвичайної ситуації, унеможливлює проведення навчань з чітким розподілом обов`язків, ускладнює дії (взаємодії) персоналу підприємства та спецпідрозділів щодо локалізації і ліквідації аварій, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
На підставі Акту перевірки №252 від 26.03.2021, позивачем винесено припис №193 від 01.04.2021 з вимогами щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Зазначені порушення стали підставою для звернення позивача до суду із позовною заявою про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ».
Суд, зазначає що законом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності».
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Згідно частини 1 статті 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Відповідно до частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема:
11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;
12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Крім того, слід зазначити, що зі змісту даної норми слідує, що право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що виходячи із системного аналізу положень Кодексу цивільного захисту України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи ДСНС мають право звертатися до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей. У разі якщо такі порушення не створюють загрозу життю та здоров`ю людей, орган ДСНС зобов`язаний скласти припис за допомогою якого зобов`язати підконтрольний об`єкт усунути виявлені порушення та застосувати штрафні санкції у разі невиконання у встановлені строки припису, що не потребує зупинення виробництва та відповідно звернення до адміністративного суду.
Заперечуючи проти позову, відповідач посилався на порушення позивачем процедури проведення перевірки та протиправність дій перевіряючих осіб позивача, щодо проведення перевірки відносно ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ OIЛ», та відповідно, неправомірність оформлення її результатів.
Зазначені обставини були предметом розгляду у справі №280/9183/21.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.02.2022 у справі №280/9183/21, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про визнання дій протиправними та скасування припису, задоволено частково, зокрема:
визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області щодо складання акту від 26.03.2021 №252, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки;
скасовано припис від 01.04.2021 №193 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.10.2022 у справі № 280/9183/21, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року в адміністративній справі № 280/9183/21 в частині задоволених позовних вимог скасовано. У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» відмовлено повністю.
Так, у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 04.10.2022 у справі № 280/9183/21, зазначено «……. у спірних правовідносинах в ході судового розгляду справи контролюючі особи підтвердили факт проведення ними перевірки та виявлення порушень, описаних в Акті перевірки № 252 від 26.03.2021.
В свою чергу позивач не наводить жодного доводу щодо необґрунтованості та недоведеності виявлених порушень, не надає жодного належного та допустимого доказу у спростування висновків контролюючого органу, відтак припис, яким ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» зобов`язано усунути виявлені порушення, підлягає виконанню відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»…….».
Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Доказів усунення порушень порушення правил пожежної та техногенної безпеки, які викладені у акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду від 26.03.2021 №252 відповідачем суду не надані.
Згідно з п. 4 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про пожежну безпеку», забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.
Суд зауважує, що виявлені порушення правил пожежної безпеки, які викладені у акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду від 26.03.2021 №252, дійсно створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Так, зокрема відсутність автоматичної системи пожежної сигналізації та системи оповіщення призведе до пізнього виявлення пожежі та оповіщення людей, які перебувають у на об`єкті, в зв`язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння.
Відсутність необхідної кількості води для зовнішнього пожежогасіння, у разі виникнення пожежі ускладнить ліквідацію на ранніх стадіях, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.
Суд зазначає, що згідно вимог п. 24 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України, надзвичайна ситуація це обстановка на окремій території чи суб`єкті господарювання на ній або водному об`єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров`ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об`єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Згідно вимог пункту 25 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України, небезпечна подія - подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров`ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків.
У розділі 6 Класифікатору зазначені коди надзвичайних ситуацій у наслідок пожеж та вибухів.
За визначенням ДСТУ 2272-06 "Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять" небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Згідно з вимогами пункту 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Таким чином, пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров`ю людей виникає не лише при наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, але й за наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від шкідливого впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі.
Отже, порушення, які були виявлені під час перевірки автозаправних станцій відповідача були такими, що створювали загрозу життю та/або здоров`ю людей, а відтак і достатніми підставами для застосування до відповідача заходів реагування.
Станом на дату прийняття рішення по справі відповідачем не надано доказів усунення встановлених під час перевірки порушень.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на момент розгляду справи наявні підстави для заборони роботи автозаправних станцій ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ», а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки, відповідно до приписів ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, код ЄДРПОУ 38625593) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» (69095, м.Запоріжжя, вул. Шкільна, буд. 4, код ЄДРПОУ 43096382) про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації, - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи автозаправних станцій Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ», розташованих за адресами: м. Запоріжжя, вул. Космічна, 148; м. Запоріжжя, вул. Седова, 7; м. Запоріжжя, вул. Академіка Весніна, 17а; Запорізька область, Запорізький район, с. Нове Запоріжжя, вул. Нікопольське Шосе, 1-В; Запорізька область, Оріхівський район, с. Новоданилівка, вул. Хрусталькова, 1а; Запорізька область, Оріхівський район, с. Омельник, вул. Перемоги, 2; Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, 101; Запорізька область, м. Мелітополь, пр. Богдана Хмельницького, 111; Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Олександра Невського, 115/1; Запорізька область, Кам`янсько-Дніпровський район, с. Дніпровка, вул. Центральна, 534а, шляхом зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» повністю зупинити роботу автозаправних станцій за вказаними адресами, окрім робіт пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 03.01.2023.
Суддя Ю.В. Калашник
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.01.2023 |
Оприлюднено | 04.01.2023 |
Номер документу | 108232472 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо цивільного захисту |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Калашник Юлія Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Калашник Юлія Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Калашник Юлія Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Калашник Юлія Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Калашник Юлія Вікторівна