ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2022 року Справа №902/296/22
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі:
головуючий суддя Дужич С.П.,
суддя Савченко Г.І.,
суддя Павлюк І.Ю.
при секретарі судового засідання Ільчук Н.О.
за участю представників сторін:
позивача: не з`явився;
відповідача: Мусулєвський А.А. (довіреність №1 від 06 жовтня2022 року);
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеконференції апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислово-інвестиційна компанія "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" на рішення Господарського суду Вінницької області від 13 вересня 2022 року, суддя Матвійчук В.В., м.Вінниця, повний текст складено 23 вересня 2022 року, у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислово-інвестиційна компанія "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ"
про стягнення 551 939,79 грн.
Судом роз`яснено представнику відповідача права та обов`язки, передбачені ст. ст. 42, 46 ГПК України. Клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції не надходило, заяв про відвід суддів не заявлялось.
ВСТАНОВИВ:
27 квітня 2022 року, ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію в розмірі 551 939,79 грн.
13 вересня 2022 року, рішенням Господарського суду Вінницької області позов ТОВ "Енера Вінниця" було задоволено і стягнуто з відповідача на користь позивача 551 939,79 грн. - заборгованості за спожиту електричну енергію.
ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ", у своїй апеляційній скарзі просить рішення скасувати та постановити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, вважаючи, що прийняті судом висновки не відповідають обставинам справи, а також порушено норми матеріального і процесуального права, оскільки:
- відповідач є власником електромережі 10кВ (ТП-874), відповідно ж до Однолінійної схеми 2 технологічних електричних мереж спільного використання, яка є додатком до Договору №1 №ДВС-ВІ-408200, до технологічних електричних мереж відповідача як власника мереж, приєднані 23 інших субспоживача, які окремо розраховуються за укладеними з позивачем договорами;
- нарахування боргу у сумі 551 939,79 грн. з посиланням на рахунки на оплату спожитої електричної енергії, які складені позивачем на підставі даних комерційного обліку, є помилковим, оскільки врахуванню підлягає обсяг спожитої відповідачем електричної енергії з урахуванням різниці між обсягом електричної енергії, що надійшла в електричні мережі основного споживача та обсягом електричної енергії, відданої в електричні мережі субспоживачів;
- позивачем, всупереч покладених на нього обов`язків обумовлених ПРРЕЕ та ККОЕЕ, не здійснювалось віднімання обсягів електричної енергії спожитої субспоживачами від обсягів споживання електричної енергії основного споживача (відповідача);
- за змістом пункту 5.9.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, обсяг електричної енергії, спожитої основним споживачем та субспоживачами, визначається залежно від порядку (схеми) приєднання вузла обліку з урахуванням втрат електричної енергії, пов`язаних із спільним використанням технологічних електричних мереж основного споживача. Згідно пп.2 п. 5.9.2. зазначеного Кодексу у разі послідовного приєднання лічильників основного споживача та субспоживача, якщо точка передачі/розподілу електричної енергії субспоживачу встановлена на межі балансової належності суміжних електроустановок, що належать на праві власності основному споживачу та ОС або іншому споживачу: для визначення обсягу електричної енергії, спожитої основним споживачем, обсяг втрат електричної енергії, пов`язаних із спільним використанням технологічних електричних мереж основного споживача, віднімається від різниці між обсягом електричної енергії, що надійшла в електричні мережі основного споживача, та обсягом електричної енергії, відданої в електричні мережі субспоживача (субспоживачів);
- матеріали справи не містять відомостей про обсяги споживання електроенергії субспоживачами у спірний період, а без встановлення цих даних правильне вирішення справи неможливе, оскільки призведе до неправильного визначення загального обсягу спожитої відповідачем електроенергії;
- на даний час саме оператори системи розподілу забезпечують комерційний облік електроенергії, тобто визначають обсяги відпущеної електричної енергії за розрахунковий період для кожного споживача. Відповідно до п.п. 9.1.1., 9.2.2. ПРРЕЕ передача даних про обсяги спожитої електричної енергії субспоживачами здійснюється в електронному вигляді та генерується у спеціальному програмному продукті в електронному вигляді;
- оригінали електронних доказів, що подані позивачем у паперовій копії, не засвідчені належним чином, відповідно до вимог ГПК України, адже містять відмітку про засвідчення копій особою, яка не є учасником справи та без встановлення повноважень юрисконсульта CO "ВМЕМ". Також, відсутні в матеріалах справи докази, що програмний продукт AppClient SIMS, як джерело походження долучених до позовної заяви скріншотів, передбачений процедурою обміну (передачі/отримання) даних комерційного обліку, встановленою відповідним договором;
- він вживав заходи щодо встановлення дійсних обсягів спожитих ним у спірний період. Так, у ході розгляду справи в суді першої інстанції було подане клопотання про витребування доказів, до якого додані листи від 10 грудня 2021 року №64-12-21 та від 05 січня 2022 року №05-01-22, зі змісту яких вбачається, що відповідач звертався до АТ "Вінницяобленерго" та директора Виницьких ЕМ з вимогою перерахувати кількість спожитої відповідачем електроенергії у відповідності до обсягів спожитої електроенергії всіма субспоживачами. Вказані листи були надані адресатам через скриньку, розміщену у приміщенні підприємства, у зв`язку з запровадженням карантинних заходів, тому відмітки про отримання відсутні.
Крім того, звертаючись з апеляційною скаргою, товариством було заявлено клопотання про витребування доказів, де апелянт просить витребувати у АТ "Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Вінницькі міські електричні мереж" відомості про обсяги споживання електричної енергії за листопад, грудень 2021 року та січень, лютий 2022 року окремими субспоживачами (за списком), які приєднані до електромереж ТОВ "ПІК "Поділлябудінвест" (в розрізі щомісячного споживання по кожному окремо).
ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" у своєму відзиві на апеляційну скаргу вважає подану апеляційну скаргу необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає, а рішення суду першої інстанції прийняте у чіткій відповідності до норм матеріального і процесуального права, оскільки всі спірні питання щодо визначення обсягів спожитої електричної енергії повинні розглядатися у розрізі договірних відносин, що склалися між відповідачем та відповідним ліцензіатом з розподілу електричної енергії, тобто АТ "Вінницяобленерго" під час надання послуг з розподілу, згідно укладеного між ними договорів, зокрема, і Договору про спільне використання технологічних мереж №ДСВ-ВІ-408200, на який посилається відповідач і стороною якого позивач не є.
Вважає, що Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №ВІ-408200 від 02 січня 2020 не регулює відносини щодо визначення, передачі, "віднімання" обсягів спожитої електричної енергії, а дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов Договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг (п. 4.3. ПРРЕЕ).
На підставі ст.ст. 45, 46 Закону, п.п. 2.1.1., 2.1.2., 9.14.1., 12.4.4., 12.4.5. Кодексу комерційного обліку, саме АТ "Вінницяобленерго" забезпечує зчитування даних в точках комерційного обліку, приймання результатів вимірювання (показів лічильників) від учасників ринку, виконує функції з обробки, формування, профілювання, валідації, агрегації та обміну даними комерційного обліку, а також передає учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам, тому твердження відповідача про обов`язок позивача здійснювати "віднімання" обсягів електричної енергії спожитої субспоживачами від обсягів споживання електричної енергії основного споживача не знаходить своє відображення у нормах чинного законодавства та умовах укладеного Договору, а отже є помилковим.
В свою чергу, обсяги поставленої електричної енергії споживачу підтверджуються Інформацією АТ "Вінницяобленерго" №06.78-6359 від 21 квітня 2022 року. Вказана Інформація надана АТ "Вінницяобленерго" у вигляді цілісного пакету документів, що містить в собі супровідний лист та відповідні додатки, зокрема й Довідку про обсяг споживання електричної енергії за листопад-грудень 2021 року та січень-лютий 2022 року.
21 листопада і 07 грудня 2022 року, ухвалами Північно-західного апеляційного господарського суду було відкрито апеляційне провадження за скаргою ТОВ "ПІК "Поділлябудінвест" та призначено її розгляд на 12 грудня 2022 року в режимі відеоконференції.
12 грудня 2022 року, ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду розгляд апеляційної скарги було відкладено на 26 грудня 2022 року.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи і вимоги апеляційної скарги та просив задоволити заявлене клопотання про витребування доказів.
Позивач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив.
Відповідно до ч.12 ст. 270 ГПК України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності повноважного представника відповідача. Більше того, ухвалою апеляційного суду від 12 грудня 2022 року явка представників обов`язковою не визнавалась.
Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого, представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши повноту з`ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, дослідивши правильність застосування Господарським судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права встановила, що:
02 січня 2020 року, між ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ", як постачальником, та ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ", як споживачем, було укладено Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №ВІ-408200, за умовами якого постачальник зобов`язався продавати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов`язався оплачувати постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього Договору. (т.1 а.с.8-12)
Згідно п.2.2 Договору №ВІ-408200, обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послуги з розподілу електричної енергії.
Для забезпечення безперервного надання послуг з постачання електричної енергії споживачу постачальник зобов`язується здійснювати своєчасну закупівлю електричної енергії в обсягах, що за належних умов забезпечить задоволення попиту на споживання електричної енергії споживачем (п.4.1 Договору №ВІ-408200).
Споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є Додатком 2 до Договору (п.5.1 Договору №ВІ-408200).
Відповідно п.5.7 Договору №ВІ-408200, ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за договором у тому числі при її зміни.
Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, перерахунок постачальнику зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі при його зміни.
Згідно п.5.10 Договору №ВІ-408200, оплата рахунка постачальника за договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції прийнятої споживачем.
Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
У разі порушення Споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені, 3% річних та інфляційних нарахувань. Пеня, 3% річних, інфляційні нарахування нараховуються за кожен прострочений день оплати за договором. Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню, 3% річних та інфляційні нарахування у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.
На виконання умов Договору №ВІ-408200 від 02 січня 2020 року ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" підписано заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (Додаток №1). (т.1 а.с.13)
Додатком до заяви-приєднання погоджено види об`єктів постачання, їх адреси ЕІС-код точки комерційного обліку за об`єктом споживача та початок постачання. (т.1 а.с.14)
Так, відповідно до переліку постачання електричної енергії підлягало за наступними об`єктами у м. Вінниця: адміністративне приміщення по вул. Стрілецькій, 16А; житловий будинок по вул. Монастирській, 1А; житлові комплекси по вул. Нагірна, 19М, 19Р, 19Х, 19Ф, 19Ш; нежитлове приміщення по вул. Я. Гальчевського, 39А.
Також, між сторонами до укладеного Договору №ВІ-408200 підписано комерційну пропозицію №1.1.2.2 (Додаток №2 до Договору), за умовами якої сторонами погоджено ціну, спосіб надання послуг, територію здійснення діяльності оператора, термін надання рахунку за спожиту електричну енергію, штрафні санкції, термін дії договору, інші умови тощо. (т.1 а.с.15)
Відповідно п.2 Додатку №2, кількість постачання електричної енергії у розрахунковому періоді здійснюється за прогнозованою ціною (тарифом) за 1 кВт*год постачальника, яка розраховуються та доводяться до відома споживача у порядку встановленому нормативними актами, затвердженими НКРЕКП. Ціна електричної енергії дорівнює ціні універсальної послуги відповідного класу напруги на відповідний період, яка визначається у відповідності до вимог "Порядку формування цін на універсальні послуги", затвердженого постановою НКРЕКП №1177 від 05 жовтня 2018 року.
Оплата електричної енергії, у тому чмслі за послугу розподілу, здійснюється споживачем до початку звітного розрахункового періоду у формі 100% попередньої оплати заявлених споживачем обсягів споживання на найближчий наступний звітний розрахунковий період з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку з донарахуванням по середньодобовому споживанню до 01 числа місяця. (п.4 Додатку №2 до Договору)
Рахунок надається споживачу не пізніше п`ятого робочого дня з дати отримання постачальником даних від оператора системи розподілу про обсяги спожитої (розподіленої) електричної енергії. Оплата рахунка постачальника за фактично спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не більше 5 робочих днів від дати його отримання сторонами. (Додаток №2, п.5)
ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ", у період з листопада 2021 року по лютий 2022 року за актами прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії, рахунків-фактури і додатків до них, передало для споживання ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ", активну електричну енергію:
- №ВІ-408200/357192/1 від 30 листопада 2021 року, відповідно до якого в листопаді 2021 року поставлено 89853 кВт.год електричної енергії на загальну суму 427 012,57 грн. (рахунок-фактура №ВІ-408200/357192/1 від 30 листопада 2021 року);
- №ВІ-408200/391061/1 від 31 грудня 2021 року, відповідно до якого в грудні 2021 року поставлено 12459 кВт.год електричної енергії на загальну суму 65 648,84 грн. (рахунок-фактура №ВІ-408200/391061/1 від 31 грудня 2021 року);
- №ВІ-408200/35134/1 від 31 січня 2022 року, відповідно до якого в січні 2022 року поставлено 8780 кВт.год електричної енергії на загальну суму 52 315,75 грн. (рахунок-фактура №ВІ-408200/35134/1);
- №ВІ-408200/65289/1 від 28 лютого 2022 року, відповідно до якого в лютому 2022 року поставлено 5728 кВт.год електричної енергії на загальну суму 28 123,73 грн. (рахунок-фактура №ВІ-408200/65289/1), а всього на загальну суму 573 100,89 грн. (т.1 а.с.16-19,32-39)
Рахунки на оплату спожитої електричної енергії були сформовані на підставі даних комерційного обліку, отриманих від адміністратора комерційного обліку, функції якого, у межах території ліцензованої діяльності, виконує оператор системи розподілу - АТ "Вінницяобленерго" (код 00130694), відповідно до ч.10 Постанови НКРЕКП №312 від 14 березня 2018 року та п.12.4.4. Кодексу комерційного обліку.
Згідно виписки по особовому рахунку ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ", ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" проводило часткову сплату послуг за Договором №ВІ-408200 на загальну суму 25 984,22 грн., з яких:
- 1 701,25 грн. сплачено відповідно до платіжного доручення №2928_В8061/804 від 08 листопада 2021 року, з призначенням платежу: "за електроенергію згідно рах. №ВІ-408200/323844/1 від 31 жовтня 2021 року та Договору №ВІ408200 від 02 січня 2020 року, в т.ч. ПДВ 20% 283,54 грн.";
- 5 027,46 грн. сплачено відповідно до платіжного доручення №2955 від 10 грудня 2021 року, з призначенням платежу: "за електроенергію згідно рах. №ВІ-408200/357192/1 від 31 листопада 2021 року пропорційно спожитій електричній енергії та Договору №ВІ408200 від 02 січня 2020 року, в т.ч. ПДВ 20% 837,91 грн.";
- 3 057,34 грн. сплачено відповідно до платіжного доручення №2971 від 13 січня 2022 року, з призначенням платежу: "за електроенергію згідно рах. №ВІ-408200/391061/1 від 31 грудня 2021 року пропорційно спожитій електричній енергії та Договору №ВІ408200 від 02 січня 2020 року, в т.ч. ПДВ 20% 509,56 грн.";
- 3 369,26 грн. сплачено відповідно до платіжного доручення №16 від 14 лютого 2022 року, з призначенням платежу: "за електроенергію пропорційно використану згідно рах. №ВІ-408200/35134/1 від 31 січня 2022 року та Договору №ВІ408200 від 02 січня 2020 року, в т.ч. ПДВ 20% 561,54 грн.";
- 1 461,72 грн. сплачено відповідно до платіжного доручення №33 від 15 березня 2022 року, з призначенням платежу: "за електроенергію пропорційно використану згідно рах. №ВІ-408200/65289/1 від 28 лютого 2022 року та Договору №ВІ408200 від 02 січня 2020 року, в т.ч. ПДВ 20% 243,62 грн";
- 8 245,32 грн. сплачено відповідно до платіжного доручення №64 від 22 квітня 2022 року, з призначенням платежу: "за електроенергію пропорційно використану згідно рах. №ВІ-408200/65289/1 від 28 лютого 2022 року та Договору №ВІ408200 від 02 січня 2020 року, в т.ч. ПДВ 20% 1 374,22 грн.";
- 624,38 грн сплачено відповідно до платіжного доручення №2977 (виписка по рахунку позивача від 02 лютого 2022 року), з призначенням платежу: "річні згідно рах. №ВІ-408200/23944/1 від 26 січня 2022 року Договору №ВІ408200 від 02 січня 2020 року, без";
- 2 497,49 грн сплачено відповідно до платіжного доручення №2976 (виписка по рахунку позивача від 02 лютого 2022 року), з призначенням платежу: "пеня згідно рах. №ВІ-408200/23926/1 від 26 січня 2022 року Договору №ВІ408200 від 02 січня 2020 року, без". (т.1 а.с.57-77)
22 березня 2022 року, ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ", цінним листом з описом вкладення направило ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" пропозицію оплати заборгованості, додавши рахунки-фактури для оплати спожитої електричної енергії за спірний період та по два примірника Актів прийняття-передавання товарної продукції - активної та за вказаний період. Відповідно до відомостей, що містяться на сайті ПАТ "Укрпошта", поштове відправлення №0505068352791 не було вручено двічі під час доставки. (т.1 а.с.40-42)
27 квітня 2022 року, ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію в розмірі 551 939,79 грн., оскільки (т.1 а.с.1-6)
ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" не заперечує щомісячне проведення оплати вартості обсягів власного споживання, відображене у особовому рахунку ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" та те, що за період листопад 2021 року - лютий 2022 року сплатило 12 915,68 грн. (5 027,36 грн. - за листопад 2021 року; 3 057,34 грн. - за грудень 2021 року; 3 369,26 грн. - за січень 2022 року; 1 461,72 грн. - за лютий 2021 року).
09 червня 2022 року, ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" подало відзив на позовну заяву, в якому просило долучити до матеріалів справи додатки:
- копію Договору про спільне використання технологічних мереж №ДСВ-ВІ-408200 від 02 листопада 2021 року, укладеного між ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ", як основним споживачем, і АТ "Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Вінницькі міські електричні мережі", як оператором системи, згідно умов якого власник мереж (основний споживач є власником електромережі 10кВ (ТП-874)) зобов`язується забезпечити технічну можливість доставки електричної енергії власними технологічними мережами в точки приєднання електроустановок оператора системи або інших суб`єктів господарювання, а оператор системи - своєчасно сплачувати вартість послуг основного споживача з утримання технологічних мереж спільного використання та інших послуг. Згідно з однолінійної схеми електропостачання, яка є додатком до Договору №ДВС-ВІ-408200, до технологічних електричних мереж основного споживача приєднані інші споживачі енергопостачання в кількості 23 споживачів.
- копії додатків до рахунків за період з червня 2021 року по квітень 2022 року. (т.1 а.с.113-128)
09 червня 2022 року, ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" подало клопотання про витребування у ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ":
- додатків до рахунку за період листопад 2021 року - лютий 2022 року із включенням усіх субспоживачів та ідентифікацією кожного субспоживача у відповідності до однолінійної схеми електропостачання;
- рахунок та додаток до рахунку за період з січня 2021 року по березень 2022 року по субспоживачам, які знаходяться у м. Вінниця: 1. Житловий комплекс по вул. Нагірна, 19М; 2. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Р (загальнобудинковий); 3. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Х (загальнобудинковий); 4. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Е; 5. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Д; 6. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Ж; 7. Житловий будинок по вул. Нагірна, 193 (ОСББ "Нагірна 193); 8. ОСББ "Управдом Нагірна", по вул. Нагірна, 19К; 9. Житловий будинок по вул. Нагірна, 193 (ОСББ "Нагірна 19Т"); 10. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19У (ОСББ "Нагірна 19У"); 11. Житловий будинок по вул. Нагірна, 190 (ОСББ "Надія, 190"); 12. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Н (ОСББ "Нагірна, 19Н"); 13. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19С (ОСББ "Нагірна, 19С"); 14. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19С (ОСББ "Нагірна, 19С"); 15. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Н (ОСББ "Нагірна, 19П"); 16. ФО ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 ; 4 17. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Л (ОСББ "Нагірна, 19Л"); 18. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Л, загальнобудинковий, (ОСББ "Нагірна, 19Л"); 19. ТОВ "Юрсервіс-Трейд по вул. Нагірна, 19Л; 20. ФГ "Одарочка" по вул. Нагірна, 19И; 21. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Ч (ОСББ "Нагірна, 19Ч"); 22. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Ц (ОСББ "Нагірна, 19Ц"); 23. Житловий будинок по вул. Нагірна, 19Ш (ОСББ "Дім Надії"). (т.1 а.с.137-140)
У Додатках до даного клопотання зазначено "копія листа від 10 грудня 2021 року", "копія листа від 05 січня 2022 року", , працівниками господарського суду складено акт №01-27/68/22 відсутності даних додатків, а з тексту клопотання неможливо встановити їх змісту, адресата. (т.1 а.с.143)
12 липня 2022 року, протокольною ухвалою Господарського суду Вінницької області було, зокрема:
- залишено без розгляду додатки до відзиву на позовну заяву з підстав невідповідності положенням ст. 91 ГПК України;
- відмовлено в задоволенні клопотання про витребування доказів з огляду на невідповідність положенням.
13 вересня 2022 року, рішенням Господарського суду Вінницької області було задоволено позов ТОВ "Енера Вінниця" до ТОВ "Промислово-інвестиційна компанія "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" про стягнення 551 939,79 грн. (т.1 а.с.205-210)
17 жовтня 2022 року, після винесення рішення судом першої інстанції, ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" звернулось до СО "Вінницькі міські електричні мережі" АТ "Вінницяобенерго" з запитом про надання відомостей про обсяги споживання електричної енергії за листопад 2021 року - лютий 2022 року. (т.2 а.с.11-12)
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступне.
Згідно ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання іншою особою.
Захист свого особистого немайнового або майнового права та інтересу в суді кожна особа вправі здійснювати шляхом звернення з позовом, предмет якого або кореспондує із способами захисту, визначеними у ст.16 ЦК України, договором або іншим законом.
Відносини, з пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії" від 13 квітня 2017 року та іншими нормативно-правовими актами, зокрема, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року, а також Кодексом комерційного обліку, затвердженого постановою НКРЕКП №311 від 14 березня 2018 № 311 (надалі - Кодекс комерційного обліку).
ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії юридичним та фізичним (побутовим) споживачам, відповідно до отриманої ліцензії (Постанова НКРЕКП від 14 червня 2018 року №429), починаючи з січня 2019 року, а також виконує спеціальний обов`язок, встановлений статтями 62, 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" та визначений постановою НКРЕКП №1268 від 26 жовтня 2018 року - функцію постачальника універсальної послуги на території Вінницької області.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону "Про ринок електричної енергії", учасники ринку електричної енергії проводять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах
Згідно ч.2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Відповідно до п.1.2.7. ПРРЕЕ, постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Згідно ст. 712 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Як встановлено з матеріалів справи, 02 січня 2020 року, між ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ", як постачальником, та ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ", як споживачем, було укладено Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №ВІ-408200, за умовами якого постачальник зобов`язався продавати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов`язався оплачувати постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього Договору.
ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ", у період з листопада 2021 року по лютий 2022 року за актами прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії, рахунків-фактури і додатків до них, передало для споживання ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ", активну електричну енергію на загальну суму 573 100,89 грн.: - 89 853 кВт.год - за листопад 2021 року на 427 012,57 грн.; - 12 459 кВт.год - за грудень 2021 року на 65 648,84 грн.; - 8 780 кВт.год - за січень 2022 року на 52 315,75 грн.; - 5728 кВт.год - за лютий 2022 року на 28 123,73 грн.
ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ", за цей же період оплатило 12 915,68 грн. (5 027,36 грн. - за листопад 2021 року; 3 057,34 грн. - за грудень 2021 року; 3 369,26 грн. - за січень 2022 року; 1 461,72 грн. - за лютий 2021 року), вважаючи, що товариством сплачено власний обсяг електроспоживання в повному обсязі.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов`язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника. У разі проведення споживачем розрахунків в інших формах та/або сплати коштів на інші рахунки такі кошти не враховуються як оплата спожитої електричної енергії.
Дані, необхідні для формування платіжних документів, у том числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг (п.4.3. ПРРЕЕ).
Розрахунки споживача за електричну енергію здійснюються за розрахунковий період, який, як правило, становить календарний місяць відповідно до умов договору (п.4.19. ПРРЕЕ).
Обов`язок відповідача щодо сплати за поставлену електричну енергію за визнечений в позові період (листопад 2021 року - лютий 2022 року) настав за фактом отримання відповідних рахунків та актів прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії, як визначено у Комерційній пропозиції, адже за п.13.9. Договору №ВІ-408200, усі повідомлення за цим Договором вважаються зробленими належним чином, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур`єром або особисто за зазначеними в цьому Договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача.
22 березня 2022 року, ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ", цінним листом з описом вкладення направило ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" лист з пропозицією оплати заборгованості, додавши рахунки-фактури для оплати спожитої електричної енергії за спірний період та по два примірника Актів прийняття-передавання товарної продукції - активної та за вказаний період. Відповідно до відомостей, що містяться на сайті ПАТ "Укрпошта", поштове відправлення №0505068352791 двічі не вручено під час доставки.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Водночас, відповідачем не надано належних доказів в спростування доводів позивача та підтверджених матеріалами справи обставин.
Оскільки поштові відправлення були надіслані відповідно до умов Договору №ВІ-408200, суд вірно встановив, що відповідача належним чином повідомлено про наявну заборгованість у розмірі 551 939,79 грн. за спожиту електричну енергію за Договором №ВІ-408200 в період листопад, грудень 2021 року та січень, лютий 2022 року, а тому позовні вимоги щодо стягнення з ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" цієї заборгованості є підставним та обґрунтованим і підлягають задоволенню.
Посилання відповідача на те, що борг, який визначений ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ", за спірний період утворився внаслідок відбору електроенергії не ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ", а іншими суб`єктами господарювання, оскільки ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ", як основний споживач і власник електромережі 10кВ (ТП-874), 02 листопада 2021 року уклало з АТ "Вінницяобленерго" в особі Структурної одиниці "Вінницькі міські електричні мережі", як оператором системи Договір про спільне використання технологічних мереж №ДСВ-ВІ-408200, згідно умов якого власник мереж зобов`язується забезпечити технічну можливість доставки електричної енергії власними технологічними мережами в точки приєднання електроустановок оператора системи або інших суб`єктів господарювання, а оператор системи - своєчасно сплачувати вартість послуг основного споживача з утримання технологічних мереж спільного використання та інших послуг (згідно з однолінійної схеми електропостачання, яка є додатком до Договору №ДВС-ВІ-408200, до технологічних електричних мереж основного споживача приєднані інші споживачі енергопостачання в кількості 23 споживачів) колегія суддів оцінює критично та зазначає, що за п.2.2. Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №ВІ-408200, обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
Згідно ч.1 ст. 45 Закону України "Про ринок електричної енергії", розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу.
Суб`єктом господарювання, який здійснює господарську діяльність з розподілу електричної енергії на території Вінницької області є АТ "Вінницяобленерго", відповідно до умов ліцензії (постанова НКРЕКП №414 від 13 листопада 2018 року).
Статтею 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що саме оператор системи розподілу (у даному випадку АТ "Вінницяобленерго") забезпечує комерційний облік відповідно до Закону, Правил та Кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
У розумінні п.38 ч.1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії", комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур з забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.
Пунктами 2.1.1., 2.1.2. Розділу II Кодексу комерційного обліку визначено, що комерційний облік електричної енергії на ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку, відповідно до вимог Закону, цього Кодексу, Правил роздрібного ринку та Правил ринку. Метою організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії є надання учасникам ринку повної та достовірної інформації про обсяги виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, імпортованої та експортованої, а також спожитої електричної енергії у визначений проміжок часу для її подальшого використання та здійснення розрахунків між учасниками ринку.
Таким чином, обов`язок визначення обсягів спожитої електричної енергії, покладено Законом на оператора системи розподілу, тобто АТ "Вінницяобленерго", яке є ліцензіатом з розподілу електричної енергії на території Вінницької області.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на п.п.5.9.1, 5.9.2. Кодексу комерційного обліку, проте, вказана Глава визначає особливості організації комерційного обліку електричної енергії у суб`єктів господарювання, технологічні електричні мережі яких використовуються операторами системи для передачі/розподілу електричної енергії.
Отже, вказана Глава 5.9, регулює правовідносини суб`єктів господарювання та операторів системи розподілу, у разі використання останніми технологічних електричних мереж відповідних суб`єктів господарювання. Позивач не є стороною вказаних правовідносин, тому посилання відповідача на вищевказані положення Кодексу комерційного обліку по відношенню до позивача є не обґрунтованими та безпідставним.
Укладений з відповідачем Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №ВІ-408200 від 02 січня 2020 року не врегульовує відносини щодо визначення, передачі, віднімання обсягів спожитої електричної енергії, а дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку.
На підставі отриманих даних відповідно до умов Договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг (п. 4.3. ПРРЕЕ).
Доводи та аргументи Відповідача щодо належності та допустимості наданих позивачем доказів на підтвердження обсягів спожитої електричної енергії, спростовуються тим, що матеріали справи містять надану АТ "Вінницяобленерго" інформацію (на запит позивача №1.13-3371 від 25 березня 2022 року), яка містить, зокрема й Довідку про обсяг споживання електричної енергії за листопад-грудень 2021 року та січень-лютий 2022 року щодо ТОВ "ПІК ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" (т.1 а.с.31).
Стосовно заявленого разом з апеляційною скаргою клопотання про витребування доказів, за яким апелянт просить витребувати у АТ "Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Вінницькі міські електричні мереж" дані (відомості) про обсяги споживання електричної енергії за листопад, грудень 2021 року та січень, лютий 2022 року окремими субспоживачами (за списком), які приєднані до електромереж ТОВ "ПІК "Поділлябудінвест" (в розрізі щомісячного споживання по кожному окремо).
Судова колегія вважає, що дане клопотання задоволенню не підлягає.
Так, за приписами ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що за аналогічною інформацією ТОВ "ПІК "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" зверталося до СО "Вінницькі міські електричні мережі" АТ "Вінницяобенерго" лише 17 жовтня 2022 року, тобто вже після винесення рішення судом першої інстанції.
Листи, долучені до апеляційної скарги №64-12-21 від 10 грудня 2021 року, адресований директору Вінницьких ЕМ і №05-01-220 від 05 січня 2022 року, адресований комерційному директору АТ "Вінницяобленерго", за відсутності доказів їх надсилання не доводять факту відповідних звернень.
В свою ж чергу, при розгляді справи у суді першої інстанції відповідач висловлював свою позицію стосовно необхідності перерахунку обсягу електричної енергії, виключивши субспоживачів, проте додатків до рахунку за період листопад 2021 року - лютий 2022 року з включенням усіх субспоживачів та ідентифікацією кожного субспоживача у відповідності до однолінійної схеми електропостачання, а також рахунок та додаток до рахунку за період з січня 2021 року по березень 2022 року по субспоживачам, які знаходяться у м. Вінниця, тобто докази на підтвердження обсягів спожитої електричної енергії просив витребувати не у АТ "Вінницяобленерго", а у ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ".
Одночасно, як встановлено судом першої інстанції, вказане клопотання не відповідає вимогам ст. 81 ГПК України.
Європейський суд з прав людини у справах "Серявін та інші проти України" і "Трофимчук проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент (довід). Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Тому, інші заперечення, викладені у апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а тому відхиляються як необґрунтовані.
Згідно ст.ст. 74, 77 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте у відповідності до норм ст. 236 ГПК України із всебічним, повним та об`єктивним дослідженням матеріалів справи в їх сукупності та вірним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування та задоволення вимог апеляційної скарги.
Судові витрати за подачу апеляційної скарги, на підставі ст.ст. 129, 282 ГПК України, у зв`язку з відмовою в їх задоволенні, покладаються на апелянта.
Керуючись ст.ст. 129, 269-276, 281-284 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислово-інвестиційна компанія "ПОДІЛЛЯБУДІНВЕСТ" - залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Вінницької області від 13 вересня 2022 року у справі №902/296/22 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та не може бути оскаржена до суду касаційної інстанції на підставі п.2 ч.3 ст. 287 ГПК України.
Справу №902/296/22 повернути Господарському суду Вінницької області.
Повний текст постанови складений "30" грудня 2022 р.
Головуючий суддя Дужич С.П.
Суддя Савченко Г.І.
Суддя Павлюк І.Ю.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2022 |
Оприлюднено | 12.01.2023 |
Номер документу | 108308736 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Дужич С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні