Справа № 350/617/22
Номер провадження 2-о/350/2/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2023 року селище Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
в складі :
головуючого судді Бейка А.М.,
секретаря судового засідання Маєвської С.П.,
присяжних Депутовича І.І.,
Дяків І.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селища Рожнятів у порядку окремого провадження цивільну справу №350/617/22 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - орган опіки і піклування Перегінської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
в с т а н о в и в:
До Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області звернувся ОСОБА_1 із заявою про визнання фізичної особи недієздатною та призначення їй опікуна, у якій просив визнати його матір, ОСОБА_2 , жительку АДРЕСА_1 недієздатною та призначити його її опікуном.
В обґрунтування заявлених вимог заявник зіслався на те, що він є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з якою вони разом проживають у АДРЕСА_1 . Його мати є інвалідом другої групи з 01.04.2022 повічно. Причиною її інвалідності є хронічне психічне захворювання, яке призводить до того, що вона має обмеження життєдіяльності до самообслуговування, до орієнтації, до спілкування, до контролю за своєю поведінкою, в залежності від періоду та тривалості загострення хвороби. Його мати не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує як медичного нагляду та лікування, так і постійної сторонньої допомоги та контролю, і в зв`язку з цим, вона з 2000 року знаходиться на диспансерному обліку в психоневрологічному кабінеті районної лікарні селища Рожнятів. Через те, що його мати ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, вона може цим самим поставити себе у скрутний матеріальний стан, стати жертвою недобросовісних людей. Заявник стверджує, що весь цей час за матір`ю доглядає він, у нього добрий стан здоров`я, спиртними напоями або наркотичними засобами він не зловживає, на обліку у психоневрологічному або наркологічному диспансері не перебуває, має можливість і бажання доглядати свою матір і бути її опікуном.
Ухвалою Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 15.06.2022 відкрито провадження у цивільній справі №350/617/22 та призначено її до судового розгляду.
Ухвалою Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 19.07.2022 призначено у цій справі судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручено експертам Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради»; на час проведення експертизи провадження у справі зупинено.
04.01.2023 до суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта №249/2022 від 17.10.2022 за результатами проведення судово-психіатричної експертизи, у зв`язку із чим ухвалою суду від 05.01.2023 провадження у цій справі було поновлено.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не прибув, подав до суду клопотання, у якому просив розгляд цієї цивільної справи провести у його відсутності, визнати його матір ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, встановити над нею опіку та призначити його її опікуном. Вимогу про розгляд справи у його відсутності заявник мотивував тим, що прибути у судове засідання 12.01.2023 о 09:00 він не може, оскільки його мати є повністю непрацездатною, вона має обмеження життєдіяльності до самообслуговування, до орієнтації та потребує постійного стороннього догляду, особливо у ранковий час доби, а тому залишити її без нагляду у нього немає можливості, а постійний догляд за своєю матір`ю на законних підставах здійснює тільки він. Також у поданому клопотанні заявник зіслався на докази, якими підтверджуються зазначені ним обставини.
Проаналізувавши клопотання заявника про розгляд справи у його відсутності, перевіривши наведені ним доводи з урахуванням матеріалів справи та долучених до клопотання документів, суд прийшов до переконання, що така вимога є обґрунтованою, у зв`язку з чим розгляд цієї справи слід провести у відсутності заявника.
ОСОБА_2 , як особа, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, з урахуванням приписів ч.1 ст.299 ЦПК України, в судове засідання не викликалася, оскільки висновком судово-психіатрічного експерта №249/2022 від 17.10.2022 встановлено, що ОСОБА_2 не може брати участь у судовому засіданні.
Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Перегінської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області у судове засідання не з`явився, проте у матеріалах справи міститься заява (а.с.25) про розгляд справи без участі представника заінтересованої особи.
Вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши та оцінивши в судовому засіданні письмові докази в їх сукупності, встановивши таким чином фактичні обставини справи, суд вважає, що заявлені вимоги слід задоволити, враховуючи таке.
Відповідно до п.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною першою ст.293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Згідно із ст.30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі ст.39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ч.1 ст.41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Статтею 55 ЦК України передбачено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до ч.1 ст.58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
У відповідності до вимог ст.60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Матеріалами справи встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено копіями паспортів громадянина України, а також копією свідоцтва про народження (а.с.3-4, 7).
Заявник ОСОБА_1 та його матір зареєстровані та разом проживають у АДРЕСА_1 , що підтверджено копією довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №454/20-29 від 16.05.2022 (а.с.10).
Копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 10.09.2002 (а.с.8) підтверджено, що ОСОБА_2 є особою з інвалідністю другої групи з 01.04.2002 повічно.
Довідкою №102 лікаря психоневролога від 10.06.2022 (а.с.8) підтверджено, що ОСОБА_2 з 2000 року знаходиться на диспансерному обліку в психоневрологічному кабінеті районної лікарні селища Рожнятів, Д: F 06,2.
З висновків лікарської комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом ІІ групи внаслідок психічного розладу від 20.05.2022 та від 23.11.2022 (а.с.9, 44) встановлено, що ОСОБА_2 проживає разом із ОСОБА_1 у АДРЕСА_1 та потребує постійного стороннього догляду.
Висновком судово-психіатричного експерта №249/2022 від 17.10.2022 (а.с. 34-37) встановлено, що ОСОБА_2 хворіє гіпертонічною хворобою, ІХС, атеросклерозом судин, цереброваскулярною недостатністю, що спричинило органічне ураження головного мозку на фоні якого виникли шизофренопобіні розлади: слухові галюцинації, розлади асоціативної та емоційно-вольової сфери, втрата комунікативних властивостей, порушення когнітивних функцій, втрата трудових навиків та навиків самообслуговування з повною відсутністю критичних здібностей, що призвело до повної соціальної дезадаптації підекспертної та позбавляє її здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними.
Також зазначеним висновком судово-психіатричного експерта підтверджено, що ОСОБА_2 страждає стійким хронічним психічним розладом - шизофреноподібним розладом органічного ґенезу, що згідно МКХ F06.2. Зазначене захворювання позбавляє її здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Окрім цього, у висновку також зазначено, що ОСОБА_2 у зв`язку із станом здоров`я не може брати участь в судовому засіданні.
Відповідно до ч.1 ст.300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
За приписами частин другої та четвертої ст.63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Статтею 64 ЦК України передбачено, що опікуном або піклувальником не може бути фізична особа: 1) яка позбавлена батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; 2) поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної особи, яка потребує опіки або піклування.
Заявник ОСОБА_1 у поданих до суду заявах підтвердив своє бажання бути опікуном над своєю матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з чим просив встановити над нею опіку та призначити його її опікуном.
З долученого до матеріалів справи Висновку про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над матір`ю ОСОБА_2 при умові визнання її недієздатною в судовому порядку (а.с.46) підтверджено, що опікунська рада при виконавчому комітеті Перегінської селищної ради від 04.07.2022, з метою створення належних умов для реалізації прав, свобод та законних інтересів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 , опікуном над матір`ю ОСОБА_2 , при умові визнання її недієздатною в судовому порядку. У висновку також зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою з інвалідністю другої групи від психіатричного захворювання довічно (довідка МСЕК серiя ІФ - № 073063 від 03.11.2000), знаходиться на диспансерному обліку в психоневрологічному кабінеті Рожнятівської КНП «Рожнятівська БЛ» РСР з діагнозом F - 06.2 (довідка № 102 вiд 10.06.2022). Відповідно до висновку КНП «Рожнятівська багатопрофільна лікарня» Рожнятівської селищної ради (Поліклінічне відділення) №258 від 20.05.2022, ОСОБА_2 за рівнем обмеження життєдіяльності потребує постійного стороннього догляду, який здійснює разом проживаючий її син за адресою: АДРЕСА_1 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який ніде не працює, «за станом здоров`я може бути опікуном» (висновок від 29.06.2022 КНП «Рожнятівська багатопрофільна лікарня» Рожнятівської селищної ради ). За висновками психіатра та невролога, заявник психiчно здоровий, органічних змiн не виявлено. Заявник ОСОБА_1 та особа, яка потребує опіки (мати) проживають разом за вищезазначеною адресою в складі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є братом заявника та на даний час перебуває на сезонних роботах. Згідно із актом обстеження матеріально-побутових умов вiд 30.06.2022, житлово-побутові умови проживання заявника та особи, яка потребує опіки - задовільні. Громадянка ОСОБА_2 забезпечена належним фізичним доглядом, вiдповiдною психологічною, моральною та матерiальною підтримкою. Рiшенням опікунської ради з питань забезпечення прав повнолітніх осіб, які потребують опіки (піклування) при виконавчому комітеті Перегінської селищної ради рекомендовано надати висновок про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 .
Вищезазначений висновок про доцільність призначення опікуна затверджений Рішенням виконавчого комітету Перегінської селищної ради про доцільність призначення опікунів №67/02-24/2022 від 11.07.2022 (а.с.45), яким також підтверджено, що ОСОБА_1 доцільно призначити опікуном над матір`ю ОСОБА_2 .
В судовому засіданні не встановлено обставин, які б стали перешкодою для призначення заявника ОСОБА_1 опікуном над недієздатною ОСОБА_2 . Натомість в судовому засіданні здобуді докази, які підтверджують, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , проживає разом з нею, заявник фактично опікується нею та має бажання надалі це робити, забезпечує свою матір належним фізичним доглядом, вiдповiдною психологічною, моральною та матерiальною підтримкою, що свідчить про доцільність призначення заявника опікуном його матері.
За таких обставин, аналізуючи досліджені докази у їх сукупності, враховуючи те, що в ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_2 страждає стійким хронічним психічним розладом, внаслідок якого позбавлена можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд приходить до висновку про обґрунтованість і доведеність вимог заявника ОСОБА_1 та вважає, що подану заяву слід задовольнити, визнавши ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 недієздатною, встановити над нею опіку та призначити опікуном її сина - заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зважаючи на відсутність обставин, визначених ст.64 ЦК України, які б перешкоджали заявнику бути опікуном.
Відповідно до ч.2 ст.299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 1-4, 19, 89, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - орган опіки і піклування Перегінської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна - задоволити.
Визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 .
Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити її опікуном сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою АДРЕСА_1 .
У відповідності до ч.6 ст.300 ЦПК України, визначити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною - 2 (два) роки з моменту набрання ним законної сили.
Роз`яснити заявнику, що у відповідності до ч.7 ст.300 ЦПК України, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку, визначеного ч.1 ст.300 ЦПК України.
Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий суддя А.М. Бейко
Присяжні І.І. Депутович
І.Б. Дяків
Суд | Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.01.2023 |
Оприлюднено | 13.01.2023 |
Номер документу | 108355152 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Бейко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні