номер провадження справи 9/13/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
16.01.2023 Справа № 908/136/23
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі суду: судді Боєвої О.С., розглянувши матеріали за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄПК УКРАЇНА», ідентифікаційний код юридичної особи (ЄДРПОУ) 39025614 (юридична адреса: Україна, 69014, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул.Олексія Поради, буд. 52; адреса для листування: Україна, 69002, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул. Гоголя, 94/3)
до відповідача: Акціонерного товариства «Степногорський підшипниковий завод», бізнес-ідентифікаційний номер (БІН) 990640000283 (Республіка Казахстан, 021500, Акмолинська область, м. Степногорськ, промислова зона 2, будівля № 1/1)
про стягнення суми 1783598,00 доларів США,
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Запорізької області 10.01.2023 надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄПК УКРАЇНА» до відповідача: Акціонерного товариства «Степногорський підшипниковий завод» (Республіка Казахстан) про стягнення грошових коштів у сумі 1783598,00 доларів США.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 10.01.2023 здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/136/23 та визначено до розгляду судді Боєвій О.С.
Позовна заява відповідає вимогам, закріпленим у ст. 162, ч.ч. 1, 5 ст. 164, ст. 172 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України).
Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення або відмови у відкритті провадження у справі судом не встановлено.
Суд вважає за необхідне прийняти до розгляду позовну заяву та відкрити провадження у справі № 908/136/23.
Згідно з ч. 1 ст. 12, ч. 1 ст. 250 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами загального або спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи в яких ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення (ч. 7 ст. 12 ГПК України). Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік у 2023 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 3 року встановлено в розмірі 2684 гривні.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення з відповідача загальної суми 1783598,00 доларів США, що за офіційним курсом Національного банку України станом на 10.01.2023 еквівалентно 65223681,82 грн., яка перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1342000 грн. (2684х500), тому справу належить розглядати правилами загального позовного провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Господарського процесуального кодексу України Судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (.ч. 1, 2 ст. 11 ГПК України).
За змістом ст.ст. 7, 365, 366 ГПК України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
В обґрунтування підстав звернення з даним позовом до Господарського суду Запорізької області, позивач посилається на приписи ст.ст.3, 366 ГПК України, ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право». Позовні вимоги обґрунтовано умовами укладеного сторонами Контракту № 495 від 30 березня 2020 року, за змістом пункту 12.1 якого (у реакції Додаткової угоди № 12 від 30.11.2022) визначено, що спори, які виникають за цим Контрактом, в тому числі ті, що стосуються його виконання, порушення, припинення чи недійсності, підлягають вирішенню у господарському суді Запорізької області (69001, м.Запоріжжя, вул. Гетьманська, 4) за місцезнаходженням Покупця у відповідності до українського законодавства. Зазначений пункт у розмінні статті 4-1 Закону України «Про міжнародне приватне право» є письмовою угодою сторін Контракту про підсудність справ за їх участю та поширює свою дію на будь-які відносини сторін цього Контракту.
Статтею 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» визначено, що суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори України" чинні міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до статті 21 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року державами - членами Співдружності Незалежних Держав, учасниками цієї Конвенції, в тому числі Україною та Республікою Казахстан (далі - Конвенція), яка 10.11.1994 і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року, суди Договірних Сторін можуть розглядати справи й в випадках, якщо мається письмова угода сторін про передачу спору цим судам.
1 грудня 2022 року прийнято Закон України № 2783-ІХ «Про вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року», який передбачає зупинення дії Конвенції та Протоколу цієї до Конвенції від 28 березня 1997 у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь.
У відносинах з Азербайджаном, Вірменією, Грузією, Казахстаном, Киргизстаном, Молдовою, Таджикистаном, Туркменістаном і Узбекистаном Мінська конвенція продовжує діяти до дати виходу України з неї. Конвенція буде вважатись припиненою для України у відносинах з усіма її сторонами з 19 травня 2024 року.
Згідно зі статтями 4 та 6 Конвенції установи юстиції Договірних Сторін надають правову допомогу у цивільних, сімейних і кримінальних справах відповідно до положень цієї Конвенції. Договірні Сторони надають один одному правову допомогу шляхом виконання процесуальних і інших дій, передбачених законодавством запитуваної Договірної Сторони, зокрема шляхом вручення документів.
17.09.1999 року для України набрав чинності Протокол до Конвенції від 22.01.1993. Протоколом, зокрема, доповнено статтю 5 вказаної Конвенції, а саме - при здійсненні правової допомоги компетентні установи юстиції Договірних Сторін зносяться одна з одною через свої центральні, територіальні та інші органи, якщо цією Конвенцією не передбачений інший порядок зносин. Зміни, що внесені Протоколом до положень цієї Конвенції, на сьогоднішній день застосовуються у відносинах України з Республікою Казахстан.
Згідно зі ст. 10 Конвенції запитувана установа юстиції здійснює вручення документів відповідно до порядку, що діє в її державі, якщо документи, що вручаються, написані на її мові або російською мовою або забезпечені завіреним перекладом на ці мови.
Обсяг правової допомоги, порядок зносин, вимоги щодо форми і змісту доручення, а також особливості виконання доручення, згідно з пунктом 1.4 розділу І Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень (далі - Інструкція), яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2008 р. за №573/15264, визначаються положеннями міжнародного договору України, який діє у відносинах між Україною та відповідною іноземною державою.
Згідно з п.п. 2.1, 2.1.3, 2.1.5, 2.3 Розділу ІІ Інструкції визначено: якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном. Доручення підписується суддею та скріплюється гербовою печаткою суду України, який складає доручення. Доручення та документи, що до нього додаються складаються мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України. Якщо доручення чи документи, що до нього додаються, складено українською мовою, слід додавати завірений переклад на мову запитуваної держави або іншу мову, передбачену міжнародним договором України. Документи, що підлягають врученню згідно з дорученням суду України, складаються мовою запитуваної держави чи іншою мовою, передбаченою міжнародним договором України, або супроводжуються завіреним перекладом на таку мову.
Відповідно до змісту п.п. 2.5 2.6, 2.7 Розділу ІІ Інструкції суд України направляє доручення через міжрегіональне управління до Мін`юсту, якщо інше не передбачено міжнародним договором України. Міжрегіональне управління перевіряє відповідність оформлення такого доручення положенням відповідного міжнародного договору України та направляє доручення до Мін`юсту протягом чотирнадцяти календарних днів з дня його надходження. Мін`юст протягом тридцяти календарних днів опрацьовує доручення та направляє його до центрального органу з питань надання міжнародної правової допомоги у цивільних справах запитуваної держави (далі - Центральний орган іноземної держави) згідно з міжнародним договором України.
Таким чином, суд дійшов до висновку про необхідність звернення для надання правової допомоги шляхом направлення доручення про вручення документів Міністерству юстиції України, через Південне міжрегіональне управління юстиції (м.Одеса), для їх подальшого спрямування до установи юстиції Республіки Казахстан та вручення резиденту Республіки Казахстан Акціонерному товариству «Степногорський підшипниковий завод», яке визначено відповідачем у позовній заяві, з метою належного повідомлення його про дату, час та місце слухання справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов`язати позивача здійснити дії, необхідні для звернення судом із дорученням про надання правової допомоги вручення документів, до компетентної установи юстиції, а саме:
Надати Господарському суду Запорізької області в строк до 06.02.2023 нотаріально посвідчений переклад на казахську або російську мову (прошитий, пронумерований та скріплений мокрою печаткою) наступних документів:
- позовної заяви Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄПК УКРАЇНА»;
- даної ухвали Господарського суду Запорізької області від 16.01.2023 про відкриття провадження у справі № 908/136/23;
- доручення про вручення документів.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Згідно з п. 2.2 Інструкції у разі надіслання судом України доручення для виконання за кордоном цивільна справа, у зв`язку з якою складається доручення, призначається до розгляду з урахуванням розумних строків пересилання документів та виконання направленого доручення за кордоном. У разі можливості судом України призначається дата наступного судового засідання, на яке може прибути особа, що викликається.
З огляду на вищевикладені обставини, у зв`язку із необхідністю надання достатнього часу для вчинення дій з метою належного повідомлення учасника судового процесу, що є суб`єктом господарювання іноземної держави, шляхом вручення за кордоном судових документів, суд вважає за необхідне призначити підготовче засідання на 29.08.2023.
На підставі п. 4 ч. 1 ст. 228 ГПК України провадження у справі № 908/136/23 необхідно зупинити до дати підготовчого засідання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 42, 120, 182, 228, 234, 365-368 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву та відкрити провадження у справі №908/136/23. Присвоїти справі номер провадження 9/13/23.
2. здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
3. Підготовче засідання призначити на 29.08.2023 о/об 11 год. 00 хв., яке відбудеться в приміщенні Господарського суду Запорізької області за адресою: 69001, м.Запоріжжя, вул.Гетьманська, буд. 4, корпус 1, ІІІ поверх. Номер залу судового засідання буде повідомлено додатково в каб. № 318.
4. Звернутися до Міністерства юстиції України через Південне міжрегіональне управління юстиції (м. Одеса), для подальшої передачі до компетентної установи юстиції Республіки Казахстан, із дорученням про надання правої допомоги шляхом вручення відповідачу Акціонерного товариства «Степногорський підшипниковий завод» (Республіка Казахстан, 021500, Акмолинська область, м. Степногорськ, промислова зона 2, будівля №1/1) документів: даної ухвали Господарського суду Запорізької суду від 16.01.2023 у справі №908/136/23 та копії позовної заяви.
5. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄПК УКРАЇНА» в строк до 06.02.2023 надати суду офіційний (нотаріально посвідчений) переклад на казахську або російську мову (прошитий, пронумерований та скріплений мокрою печаткою), наступних документів:
- позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄПК УКРАЇНА»;
- даної ухвали Господарського суду Запорізької області 16.01.2023 про відкриття провадження у справі № 908/136/23,
- доручення про вручення документів.
6. Зупинити провадження у справі № 908/136/23 до 28.08.2023 у зв`язку зі зверненням господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до компетентного органу іноземної держави.
7. Відповідно до ст. 165 ГПК України запропонувати відповідачу подати (направити) до суду протягом 30 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі відзив з документальним обґрунтуванням (доказами). Одночасно з надісланням (наданням) до суду відзиву та доданих до нього документів направити їх позивачу, докази направлення/вручення надати суду (додати до відзиву).
Суд зазначає, що відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України в разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
8. Суд наголошує, що копії заяв по суті справи та заяв процесуальних питань, що подаються до суду, - одночасно надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи (докази направлення/вручення надаються суду).
Електронна адреса господарського суду Запорізької області: inbох@zp.arbitr.gov.ua.
Відповідно до ч. 8 ст. 42 ГПК України якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника), прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги". Відповідні документи (заяви та клопотання) не скріплені електронним підписом залишаються судом без розгляду.
Суд повідомляє, що надсилання процесуальних документів по справі може здійснюватись, в тому числі, електронною поштою. Доступний для скачування зразок заяви на отримання процесуальних документів в електронному вигляді розміщено на сайті суду в розділі "Громадянам" - вкладка "Бланки заяв" за посиланням: https://zp.arbitr.gov.ua/sud5009/gromadyanam/blanki_zayav/.
В Господарському суді Запорізької області впроваджено експлуатацію підсистеми Електронний суд, що забезпечує обмін процесуальними документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, органами та установами системи правосуддя, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу. За допомогою сервісу «Електронний суд» учасники судового процесу можуть подавати до суду процесуальні документи (заяви по суті про справи, заяви з процесуальних питань, клопотання тощо) в електронному форматі.
Для можливості користування сервісом Електронного суду необхідно пройти передбачений порядок реєстрації офіційної електронної адреси («Електронного кабінету») з обов`язковим використанням власного електронного підпису.
Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі (ч. 8 ст. 6 ГПК України).
Отримати інформацію про стан розгляду справи можливо на офіційному веб-порталі Судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/sud5009/. Ознайомитись з процесуальними документами у справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала підписана 16.01.2023.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
СуддяО.С. Боєва
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2023 |
Оприлюднено | 18.01.2023 |
Номер документу | 108412823 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань зовнішньоекономічної діяльності |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Боєва О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні