Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2023 року Справа№200/4990/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним і скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
22 листопада 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 1, ГУ ПФУ в Донецькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі відповідач 2, ГУ ПФУ в Кіровоградській області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 22 листопада 2022 року, в якому позивач просив:
1. визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 26 серпня 2022 року № 056650007822 про відмову в призначенні пенсії за віком;
2. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Кіровоградській області та ГУ ПФУ в Донецькій області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи трактористом:
з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року;
з 01 січня 2016 року по 31 січня 2016 року;
з 30 червня 2022 року по 17 серпня 2022 року;
3. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Кіровоградській області та ГУ ПФУ в Донецькій області щодо незарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи трактористом:
з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року;
з 24 грудня 1998 року по 25 березня 2002 року;
з 26 березня 2002 року по 18 березня 2004 року;
з 24 березня 2004 року по 09 січня 2008 року;
з 17 лютого 2009 року по 17 серпня 2022 року;
4. зобов`язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області та ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи трактористом:
з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року;
з 24 грудня 1998 року по 25 березня 2002 року;
з 26 березня 2002 року по 18 березня 2004 року;
з 24 березня 2004 року по 09 січня 2008 року;
з 17 лютого 2009 року по 17 серпня 2022 року;
5. зобов`язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області та ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 серпня 2022 року № 857 про призначення пенсії згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з зарахуванням до страхового та пільгового стажу періодів роботи трактористом:
з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року;
з 24 грудня 1998 року по 25 березня 2002 року;
з 26 березня 2002 року по 18 березня 2004 року;
з 24 березня 2004 року по 09 січня 2008 року;
з 17 лютого 2009 року по 17 серпня 2022 року;
та призначити йому з 18 серпня 2022 року пенсію за віком згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з зарахуванням до страхового та пільгового стажу періодів роботи трактористом:
з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року;
з 24 грудня 1998 року по 25 березня 2002 року;
з 26 березня 2002 року по 18 березня 2004 року;
з 24 березня 2004 року по 09 січня 2008 року;
з 17 лютого 2009 року по 17 серпня 2022 року.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
23 листопада 2022 року суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви позивач усунув у строк та у спосіб, що визначені судом.
28 листопада 2022 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідачів докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія Російської Федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 18 серпня 2022 року він звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).
26 серпня 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення № 056650007822, яким відмовило в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058 у зв`язку з недосягненням заявником пенсійного віку та відсутністю необхідного страхового стажу.
Листом від 26 жовтня 2022 року № 15930-14651/М-15/8-0500/22 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило позивачеві, що йому не призначена пенсія за віком відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, оскільки він не надав документи для підтвердження пільгового стажу.
За розрахунком пенсійного органу, страховий стаж позивача складає 26 років 02 місяці 18 днів, при цьому до нього не враховані періоди роботи в колгоспі з 1985 року по 23 грудня 1998 року згідно із архівними довідками від 01 серпня 2022 року №№ 283-286, оскільки в довідках не зазначені повні ім`я та по батькові позивача, а в архівній установі відсутня інформація щодо працівників з аналогічним прізвищем.
Також позивач зазначав, що пенсійний орган не зарахував до його спеціального (пільгового) стажу періоди роботи трактористом:
з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року в колгоспі ім. Горького;
з 24 грудня 1998 року по 25 березня 2002 року в товаристві з обмеженою відповідальністю «Ясеневе»;
з 26 березня 2002 року по 18 березня 2004 року в дочірньому сільськогосподарському підприємстві товариства з обмеженою відповідальністю «Іннко» «Ясеневе»;
з 24 березня 2004 року по 09 січня 2008 року в закритому акціонерному товаристві «Агроресурс»;
з 17 лютого 2009 року по 17 серпня 2022 року у фермерському господарстві «Злагода».
Вважаючи рішення та дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Позивач стверджував, що на день звернення за призначенням пенсії досяг 55-річного віку, мав понад 30 років страхового стажу та понад 20 років пільгового стажу за професією тракториста, тобто набув право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
Позивач доводив, що наявність у нього страхового та пільгового стажу необхідної тривалості підтверджена належним чином оформленими записами в трудовій книжці, а тому не потребує додаткового підтвердження.
Просив задовольнити позов.
Відповідач 1 ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.
Зазначив, що 18 серпня 2022 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії, яку за принципом екстериторіальності розглянуло ГУ ПФУ в Кіровоградській області.
26 серпня 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення № 056650007822, яким відмовило в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю у заявника встановленого законодавством віку та страхового стажу.
ГУ ПФУ в Донецькій області наголошувало, що листами від 03 жовтня 2022 року № 0500-1502-8/59342 та від 26 жовтня 2022 року № 15930-14651/М-15/8-0500/22 лише повідомило позивачеві про підстави відмови в призначенні пенсії.
Відповідач 1 покликався на ч. 1 ст. 26 Закону № 1058 та зазначав, що згідно з наданими позивачем документами його страховий стаж, обчислений відповідно до ст. 24 Закону № 1058 та врахований по 30 червня 2022 року, склав 26 років 02 місяці 18 днів.
До страхового стажу не враховані періоди роботи в колгоспі з 1985 року по 23 грудня 1998 року згідно із архівними довідками від 01 серпня 2022 року №№ 283-286, оскільки в них неповністю зазначені ім`я та по батькові позивача та відсутня інформація архівної установи щодо працівників з ідентичним прізвищем.
Відповідач 1 вказував на те, що згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах, інших самохідних сільськогосподарських машинах впродовж повного сільськогосподарського сезону сільськогосподарських робіт у рослинництві та тваринництві.
Відповідач 1 покликався на п. 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637), та зазначав, що, оскільки в трудовій книжці відсутні відомості про безпосередню зайнятість ОСОБА_1 у виробництві сільськогосподарської продукції в період роботи трактористом-машиністом підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів), заявник мав надати уточнюючі довідки.
Відповідач 1 стверджував, що, оскільки ОСОБА_1 не надав уточнюючі довідки для підтвердження пільгового стажу, пенсійний орган не вирішував питання щодо наявності підстав для зарахування вказаних позивачем періодів роботи до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
На переконання відповідача 1, позовні вимоги, які стосуються зарахування спірних періодів до пільгового стажу, є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідач 1 наголошував, що за заявою від 18 серпня 2022 року питання про наявність у ОСОБА_2 права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 не вирішувалося.
Стверджував, що для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 ОСОБА_1 має право надати відповідну заяву та подати документи, які підтверджують пільговий характер роботи та безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Просив відмовити в позові.
Відповідач 2 ГУ ПФУ в Кіровоградській області позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву.
Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.
Відповідач 2 зазначив, що 18 серпня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з питання призначення йому пенсії за віком в порядку, визначеному Законом № 1058, та доданими до заяви документами.
На підставі п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), розгляд заяви позивача здійснював структурний підрозділ ГУ ПФУ в Кіровоградській області, визначений за принципом екстериторіальності.
26 серпня 2022 року за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 18 серпня 2022 року про призначення йому пенсії за віком згідно з Законом № 1058, а також доданих до заяви документів, ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення № 056650007822, яким відмовило в призначенні пенсії.
Обґрунтовуючи правомірність рішення, яке є предметом спору, відповідач 2 покликався на норми ст. ст. 24, 26, 62 Закону № 1058, п. п. 1, 3 Порядку № 637, абз. 9 п. 2.22 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення від 29 липня 1993 року № 58 (далі Інструкція № 58).
Відповідач 2 зазначав, що на день звернення за призначенням пенсії вік заявника 55 років 07 місяців, його страховий стаж 26 років 02 місяці 18 днів.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу позивача не зараховані період роботи в колгоспі в 01 січня 1985 року по 23 грудня 1998 року згідно з архівними довідками від 01 серпня 2022 року №№ 283-286, оскільки в довідках неповністю зазначено ім`я та по батькові заявника, а інформація про відсутність працівників з ідентичним прізвищем архівною установою не надана.
Відповідач 2 дійшов висновку, що у ОСОБА_1 відсутнє право на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону №1058 у зв`язку з відсутністю встановленого законодавством віку та необхідного страхового стажу.
Відповідач 2 також наводив норму п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 і зазначав, що до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах, інших самохідних сільськогосподарських машинах впродовж повного сільськогосподарського сезону сільськогосподарських робіт у рослинництві та тваринництві.
Відповідач 2 вказував на те, що в трудовій книжці ОСОБА_1 ці відомості відсутні, а тому для підтвердження спеціального (пільгового) стажу позивач мав надати уточнюючі довідки відповідно до п. 20 Порядку № 637, в яких мали бути вказані: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, а також наведені відомості про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Крім того, відповідач 2 зауважував, що у разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв`язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховується до стажу для призначення пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 № 18-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року № 1231/13105 (далі Порядок № 18-1).
Відповідач 2 стверджував, що для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 ОСОБА_1 необхідно надати відповідне посвідчення тракториста-машиніста, довідки, уточнюючи пільговий характер роботи тракториста-машиніста, а також заяву на Комісію для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 24 жовтня 1984 року постійне місце проживання позивача зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Відповідач 1 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) внесений відповідний запис.
17 серпня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про призначення пенсії за віком, в якій, серед іншого, зазначив, що просить прийняти рішення за наданими документами.
Як свідчить розписка-повідомлення, разом з заявою від 17 серпня 2022 року позивач надав довідку про присвоєння ідентифікаційного номера, заяву про спосіб виплати пенсії, паспорт, пам`ятку пенсіонера, документи про стаж №№ 286, 283, 285, 284, довідку про реорганізацію № 282, диплом про навчання, трудову книжку.
Суд зауважує, що доводи відповідачів 1 і 2 про те, що з заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 звернувся 18 серпня 2022 року не підтверджені належними та допустимими доказами; наявна в матеріалах пенсійної справи позивача заява датована 17 серпня 2022 року.
Відповідач 2 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ідентифікаційний код: 20632802) зареєстроване як юридична особа, про що до ЄДР внесений відповідний запис.
На підставі п. 4.2 Порядку № 22-1 за принципом екстериторіальності розгляд заяви ОСОБА_1 здійснював структурний підрозділ ГУ ПФУ в Кіровоградській області.
26 серпня 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії».
Відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, пенсійний орган виходив з такого:
Відповідно до ст. 26 Закону № 1058 право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років за наявності страхового стажу, зокрема, в період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року не менше 29 років.
Відповідно до ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (з 01 січня 2004 року), а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 18 серпня 2022 року.
Вік заявника 55 років 07 місяців.
Страховий стаж 26 років 02 місяці 18 днів.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу не зараховані періоди роботи в колгоспі з 01 січня 1985 року по 23 грудня 1998 року згідно з архівними довідками від 01 серпня 2022 року №№ 283, 284, 285, 286, оскільки в довідках неповністю зазначено ім`я та по батькові заявника. Інформації про відсутність працівників з ідентичним прізвищем архівною установою не надано.
Працює.
Право на пенсійну виплату відповідно до ст. 26 Закону № 1058 у заявника відсутнє, оскільки він не досяг віку 60 років.
Заявнику роз`яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, воно може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Суд зауважує, що жодних висновків пенсійного органу щодо наявності/відсутності у позивача права на пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 рішення від 26 серпня 2022 року № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії» не містить.
Листами від 03 жовтня 2022 року № 0500-1502-8/59342 та від 26 жовтня 2022 року № 15930-14651/-15/8-0500/22 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило ОСОБА_1 та його представнику, що за результатами розгляду заяви від 18 жовтня 2022 року відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058 у зв`язку з недосягненням пенсійного віку 60 років та відсутністю необхідного страхового стажу.
Право на призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах для окремих категорій працівників за заявою від 18 серпня 2022 року не визначалось, оскільки відсутні документи, які підтверджують пільговий характер роботи та безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Позивачу роз`яснено, що для визначення права на призначення пенсії відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 він має право надати відповідну заяву та документи, які підтверджують пільговий характер роботи та безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
З приводу періодів роботи, на зарахування яких до страхового та спеціального (пільгового) стажу претендує позивач, суд встановив такі обставини.
Як свідчить диплом серії НОМЕР_3 , виданий 20 липня 1985 року за реєстраційним № 60, 01 вересня 1982 року ОСОБА_1 вступив до середнього професійно-технічного училища № 144 м. Гірник і 20 липня 1985 року закінчив повний курс середнього професійно-технічного училища за професією «механізатор тваринних ферм з умінням виконувати роботи слюсаря ремонтника по ремонту електричного обладнання».
Рішенням екзаменаційної комісії ОСОБА_1 присвоєна кваліфікація «механізатор тваринництва тракторист-машиніст 3 класу».
Записи в трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_4 свідчать про таке:
Запис 1 01 грудня 1985 року на підставі наказу засідання правління колгоспу від 24 грудня 1985 року № 11 ОСОБА_1 був прийнятий в члени колгоспу ім. Горького Красноармійського району Донецької області.
Запис 2 24 грудня 1998 року на підставі наказу засідання правління колгоспу від 24 грудня 1998 року № 10 звільнений у зв`язку з реорганізацією КСП та переведенням на роботу до товариства з обмеженою відповідальністю «Ясенове» за п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України.
Запис 3 24 грудня 1998 року ОСОБА_1 на підставі наказу від 24 грудня 1998 року № 1 позивач був прийнятий на роботу до товариства з обмеженою відповідальністю «Ясенове» трактористом за переведенням.
Запис 4 25 березня 2002 року на підставі наказу від 25 березня 2002 року № 27 звільнений у зв`язку з переведенням до дочірнього сільськогосподарського підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Іннко» «Ясенове» за п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України.
Запис 5 26 березня 2002 року на підставі наказу від 26 березня 2002 року № 7 ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до дочірнього сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Іннко» «Ясеневе» трактористом за переведенням.
Запис 6 18 березня 2004 року на підставі наказу № 11-к від 16 березня 2004 року звільнений за власним бажанням за ст. 38 Кодексу законів про працю України.
На аркушах 6-7, 8-9 трудової книжки містяться записи про те, що позивач навчався в СПТУ № 144 з 01 вересня 1982 року по 20 липня 1985 року (запис внесений на підставі диплому); в 1985 році працював трактористом тракторної бригади № 1 с. Ясеневе, в 1986-1999 роки трактористом (записи внесені на підставі особових карток).
Запис 7 24 березня 2004 року на підставі наказу від 24 березня 2004 року № 152к ОСОБА_1 прийнятий на роботу до Красноармійської філії закритого акціонерного товариства «Агроресурс» на виробничу дільницю «Промінь» трактористом.
Запис 8 01 січня 2005 року на підставі наказу від 31 грудня 2005 року № 385 у зв`язку з ліквідацією структурного підрозділу Красноармійська філія виробниче управління «Промінь» перетворено на виробниче управління «Промінь» закритого акціонерного товариства «Агроресурс».
Запис 9 09 січня 2008 року на підставі наказу від 09 січня 2008 року № 2к позивач був звільнений на підставі п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України у зв`язку зі скороченням чисельності і штату.
[…]
Запис 12 17 лютого 2009 року на підставі розпорядження від 17 лютого 2009 року № 3 ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до фермерського господарства «Злагода» трактористом-машиністом.
Після 17 лютого 2009 року будь-яких інших записів про роботу ОСОБА_1 , в тому числі про його переведення, звільнення тощо, трудова книжка не містить.
Трудова книжка колгоспника серії НОМЕР_4 в розділі «Трудова участь в громадському господарстві» містить внесені на підставі особових карток відомості про таке:
1985 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 200; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 208;
1986 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 220; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 281;
1987 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 285; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 318;
1988 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 285; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 302;
1989 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 285; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 293;
1990 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 285; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 311;
1991 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 285; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 336;
1992 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 285; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 286;
1993 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 285; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 291;
1994 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 285; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 295;
1995 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 285; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 297;
1996 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 285; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 232;
1997 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 250; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 284;
1998 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 250; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 254;
1999 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 250; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 259;
2000 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 250; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 256;
2001 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві 250; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 275;
2002 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві відомості відсутні; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 82;
2002 рік прийнятий колгоспом трудовий мінімум трудової участі у громадському господарстві відомості відсутні; виконання трудового мінімуму трудової участі у громадському господарстві 232.
Як свідчать архівні довідки від 01 серпня 2022 року №№ 283, 284, 285, 286 видані ОСОБА_1 архівним відділом Покровської міської ради Донецької області, в архівному фонді колгоспу ім. Горького акціонерного товариства «Срібне» Красноармійського району у відомостях про стаж значиться таке:
1985 рік січень 52, лютий 24, березень 25, квітень 26, травень 24, червень відомості відсутні, липень 7, серпень 19, вересень 10, жовтень 12, листопад відомості відсутні, грудень 9;
1986 рік січень 23, лютий 20, березень 25, квітень 29, травень 20, червень 31, липень 31, серпень 29, вересень 19, жовтень 11, листопад 24, грудень 20;
1987 рік січень 36, лютий 39, березень 10, квітень 30, травень 27, червень 27, липень 24, серпень 30, вересень 26, жовтень 22, листопад 28, грудень 19;
1988 рік січень 25, лютий 23, березень 23, квітень 30, травень 25, червень 25, липень 29, серпень 31, вересень 22, жовтень 27, листопад 21, грудень 21;
1989 рік січень 26, лютий 29, березень 14, квітень 26, травень 25, червень 27, липень 29, серпень 23, вересень 30, жовтень 15, листопад 29, грудень 20.
Довідка від 01 серпня 2022 року № 286 видана на підставі записів:
Книги обліку розрахунків по оплаті праці за період з 01 січня 1995 року по 31 грудня 1985 рік с. Ясенове на 54 аркушах, аркуш 41 рядок 69 «Моцевик Ник. Ник»;
Книги обліку розрахунків по оплаті праці за період з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1986 року с. Ясенове на 77 аркушах, аркуш 26 рядок 71 «Моцевик Ник. Н»;
Книги трудового обліку і заробітку плати колгоспника, яка розпочата 01 січня 1987 року і закінчена 31 грудня 1987 року, с. Ясенове на 79 аркушах, аркуш 26 рядок 68 «Моцевик Ник. Ник. трактор)»;
Книги обліку праці та розрахунків з колгоспниками с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, с. Ясенове за 1988 рік на 252 аркушах, аркуш 85 рядок 64 «Моцевик Ник. Ник»;
Книга обліку праці та розрахунків з членами колгоспу с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, с. Ясеневе за 1989 рік на 273 аркушах, аркуш 91 рядок 60 «Моцевик Ник. Ник».
1990 рік січень 28, лютий 22, березень 23, квітень 27, травень 24, червень 22, липень 24, серпень 28, вересень 24, жовтень 24, листопад 23, грудень 13;
1991 рік січень 62, лютий 29, березень 19, квітень 28, травень 27, червень 26, липень 31, серпень 26, вересень 25, жовтень 15, листопад 29, грудень 19;
1992 рік січень 18, лютий 25, березень 25, квітень 28, травень 24, червень 14, липень 25, серпень 27, вересень 29, жовтень 27, листопад 25, грудень 19;
1993 рік січень 28, лютий 22, березень 45, квітень 25, травень 26, червень 18, липень 21, серпень 27, вересень 14, жовтень 26, листопад 21, грудень 18;
1994 рік січень 24, лютий 24, березень 20, квітень 28, травень 25, червень 27, липень 29, серпень 29, вересень 27, жовтень 29, листопад 16, грудень 15.
Довідка від 01 серпня 2022 року № 283 видана на підставі записів:
Книги обліку праці та розрахунків з колгоспниками с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, с. Ясенове за 1990 рік на 215 аркушах, аркуш 100 рядок 66 «Моцевик Ник. Ник»;
Книги обліку праці та розрахунків з колгоспниками с. Ново-Українка, с. Ясенове за 1991 рік (том 1) на 172 аркушах, аркуш 32 рядок 64 «Моцевик Николай Ник»;
Книги обліку праці та розрахунків з колгоспниками с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, с. Ясенове за 1991 рік на 290 аркушах, аркуш 1 рядок 6 «Моцевик Н.Н»;
Книги обліку праці та розрахунків з колгоспниками с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, с. Ясенове за 1993 рік на 241 аркуші, аркуш 1 рядок 5 « ОСОБА_3 »;
Книги обліку праці та розрахунків с. Ново-Андріївка, с. Ясенове за 1994 рік на 57 аркушах, аркуш 1 рядок 5 «Моцевик Николай Н».
1995 рік січень 42, лютий 42, березень 27, квітень 22, травень 18, червень 15, липень 25, серпень 13, вересень 28, жовтень 24, листопад 22, грудень - 19;
1996 рік січень 31, лютий 3, березень 16, квітень 2, травень 16, червень 15, липень 22, серпень 20, вересень 22, жовтень 16, листопад 19, грудень 22;
1997 рік січень 14, лютий 31, березень 28, квітень 31, травень 2, червень 13, липень 28, серпень 30, вересень 31, жовтень 30, листопад 26, грудень 20;
1998 рік січень 1, лютий 16, березень 22, квітень 24, травень 30, червень 27, липень 28, серпень 29, вересень 31, жовтень 5, листопад 23, грудень 18;
1999 рік січень 18, лютий 21, березень 28, квітень 30, травень 26, червень 29, липень 29, серпень 27, вересень 31, жовтень відомості відсутні, листопад 44, грудень 16.
Довідка від 01 серпня 2022 року № 283 видана на підставі записів:
Книги обліку розрахунків по оплаті праці: с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, залучений с. Ясеневе за 1995 рік на 53 аркушах, аркуш 1 рядок 6 «Моцевик Николай Н»;
Книги обліку праці та розрахунків з членами ОПАТ с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, с. Ясеневе за 1996 рік на 221 аркуші, аркуш 1 рядок 6 « ОСОБА_3 »;
Книги обліку праці та розрахунків з членами ОПАТ с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, с. Ясеневе за 1997 рік на 218 аркушах, аркуш 1 рядок 6 «Моцевик Никол. Никол»;
Книги обліку праці та розрахунків з членами ОПАТ с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, с. Ясеневе за 1998 рік на 215 аркушах, аркуш 1 рядок 5 « ОСОБА_3 »;
Книги обліку праці та розрахунків з членами колгоспу с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, с. Ясеневе за 1999 рік на 186 аркушах, аркуш 1 рядок 4 «Моцевик Николай Ник».
2000 рік січень відомості відсутні, лютий 16, березень 18, квітень 26, травень 23, червень 20, липень 26, серпень 31, вересень 30, жовтень 30, листопад 31, грудень 5;
2001 рік січень 6, лютий 18, березень 13, квітень відомості відсутні, травень 51, червень 25, липень 30, серпень 31, вересень 30, жовтень 30, листопад 21, грудень 5;
2002 рік січень 38, лютий 27, березень 17.
Довідка від 01 серпня 2022 року № 285 видана на підставі записів:
Книги обліку праці та розрахунків з членами товариства з обмеженою відповідальністю «Ясеневе» с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, с. Ясенове за 2000 рік на 198 аркушах, аркуш 1 рядок 4 «Моцевик Николай Н»;
Книги обліку розрахунку праці та оплати праці с. Ново-Андріївка, с. Ново-Українка, с. Ясеневе за 2001 рік на 90 аркушах, аркуш 65 рядок 4 «Моцевик Микола М»;
Книга обліку розрахунків з оплати праці с. Ново-Андріївка, с. Ново-Україна, с. Ясенове за 2002 рік на 90 аркушах, аркуш 64 рядок 5 «Моцевик Микола М».
Згідно з довідкою архівного відділу Покровської міської ради Донецької області від 01 серпня 2022 року № 282 надати довідку про реорганізацію колгоспу імені Горького Красноармійського району неможливо через відсутність історичної довідки в архівному фонді.
Як свідчить довідка фермерського господарства «Злагода» від 07 вересня 2022 року № 39, ОСОБА_1 працював у фермерському господарстві «Злагода» з 17 лютого 2009 року по теперішній час трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції впродовж повного календарного року в рослинництві.
Зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Довідка видана на підставі розпорядження голови від 17 лютого 2009 року № 3, особових карток працівника за 2009-2022 роки.
Довідка від 07 вересня 2022 року № 39 видана вже після того, як ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення про відмову в призначення пенсії, а тому не була предметом розгляду пенсійного органу.
Відомості ЄДР свідчать про те, що основними видами господарської діяльності сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ясеневе» (ідентифікаційний код 30048607) є 1.11.0 Вирощування зернових та технічних культур; приватного акціонерного товариства «Агро Ресурс» (ідентифікаційний код 30278951) є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; дочірнього сільськогосподарського підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Іннко» «Ясенове» (ідентифікаційний код 30790583) є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; фермерського господарства «Злагода» (ідентифікаційний код 31949283) є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж роботи ОСОБА_1 в:
Красноармійській філії закритого акціонерного товариства «Агроресурс» (ідентифікаційний код 26000753) в 2004 році 09 місяців 08 днів за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3013В1»;
сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю «Ясеневе» (ідентифікаційний код 30048607) в 1999 році 11 місяців 22 дні, в 2000 році 09 місяців 08 днів, в 2001 році 10 місяців 27 днів, в 2002 році 03 місяці 00 днів за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3013В1»;
приватному акціонерному товаристві «Агроресурс» (ідентифікаційний код 30278951) в 2005 році 12 місяців, в 2006 році 12 місяців, в 2007 році 12 місяців, в 2008 році 00 місяців 09 днів за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3013В1»;
дочірньому сільськогосподарському підприємстві товариства з обмеженою відповідальністю «Іннко» «Ясенове» (ідентифікаційний код 30790583) в 2003 році 12 місяців, в 2004 році 02 місяці 18 днів за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3013В1»;
фермерському господарстві «Злагода» (ідентифікаційний код 31949283) в 2010 році 12 місяців, в 2011 році 11 місяців, в 2012 році 12 місяців, в 2013 році 12 місяців, в 2014 році 12 місяців, в 2015 році 12 місяців, в 2016 році 12 місяців, в 2017 році 12 місяців, в 2018 році 12 місяців, в 2019 році 12 місяців, в 2020 році 12 місяців, в 2021 році 12 місяців, в 2022 році 6 місяців 00 днів за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3013В1», в 2011 році 1 місяць (жовтень) за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗВМ008В1».
Згідно з Довідником кодів підстав облік спеціального стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства,
код підстави «ЗП3013В1» - з 05 листопада 1991 року проставляється трактористам-машиністам, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;
код підстави «ЗВМ008В1» - з 25 червня 1992 року проставляється державним ветеринарним інспекторам.
Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії та позначку про сплату страхових внесків за періоди роботи позивача з січня 1999 року по грудень 1999 року, з лютого 2000 року по січень 2008 року, з лютого 2008 року по грудень 2015 року, з лютого 2016 року по червень 2022 року включно; відомості про сплату страхових внесків в січні 2016 року, а також відомості про суму заробітку для нарахування пенсії і сплату страхових внесків в липні-серпні 2022 року відсутні.
Розрахунок стажу (форма РС-право) свідчить, що пенсійний орган зарахував ОСОБА_1 до страхового стажу періоди:
01 вересня 1982 року 20 липня 1985 року навчання у вищих/середніх навчальних закладах 02 роки 10 місяців 20 днів;
24 грудня 1998 року 25 березня 2002 року 03 роки 03 місяців 02 дні;
26 березня 2002 року 31 грудня 2003 року 01 рік 09 місяців 06 днів;
01 січня 2004 року 18 березня 2004 року 00 років 03 місяці 00 днів;
24 березня 2004 року 31 грудня 2004 року 00 років 10 місяців 00 днів;
01 січня 2005 року 09 січня 2008 року 03 роки 00 місяців 24 дні;
10 грудня 2008 року 03 лютого 2009 року безробіття 01 рік 00 місяців 09 днів;
18 лютого 2009 року 31 грудня 2015 року 06 років 10 місяців 06 днів;
01 лютого 2016 року 30 червня 2022 року 06 років 05 місяців 00 днів.
Всього за розрахунком пенсійного органу страховий стаж позивача складає 26 років 02 місяці 18 днів.
При цьому, до страхового стажу позивача не зараховані періоди роботи:
з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року;
з 01 січня 2016 року по 31 січня 2016 року;
з 01 липня 2022 року по 17 серпня 2022 року.
До спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 не зарахований жоден період.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.
На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 17 серпня 2022 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 30 квітня 2022 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.
Щодо права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 слід зазначити таке.
П. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
За відсутності стажу роботи, встановленого абз. 1 цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абз. 1 цього пункту, страхового стажу:
[…]
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року не менше 28 років 6 місяців;
[…].
Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788).
Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Порядок № 637 окремо визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості:
стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції;
[…].
Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка; лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу (зокрема, уточнюючих довідок, відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування тощо).
Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).
На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 10 грудня 2021 року.
При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі Постанова правління ПФУ № 25-1).
Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.
Запроваджена у зв`язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв`язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.
Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі сервісний центр).
Заява про призначення пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно з п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.
[…].
Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків […], або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
[…]
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
[…]
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;
5) документи, які засвідчують особливий статус особи: […].
Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.
Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
[…]
Згідно з п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу ІІ цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Крім того, п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
[…]
Відповідно до п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Згідно з п. 4.8 розділу ІV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
П. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
[…].
Аналіз положень п. 1.1 розділу І, п. п. 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:
-з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);
-при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу ІІ цього Порядку; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);
-після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).
При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);
- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям ГУ ПФУ в Кіровоградській області рішення від 26 серпня 2022 року № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії».
Цим рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.
Надаючи оцінку правомірності відмови в призначенні пенсії, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, яке є предметом спору.
Перш за все, суд вважає за необхідне зауважити, що в рішенні від 26 серпня 2022 року № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії» ГУ ПФУ в Кіровоградській області вказало, що ОСОБА_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком 18 серпня 2022 року.
Однак, надана суду заява про призначення пенсії, яка міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 , датована 17 серпня 2022 року. Заява про призначення пенсії, датована або зареєстрована в органах Пенсійного фонду України 18 серпня 2022 року, суду не надана.
У зв`язку з цим суд дійшов висновку, що пенсійний орган в рішенні від 26 серпня 2022 року № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії» допустив помилку під час зазначення дати звернення позивача з заявою про призначення пенсії.
Крім того, як свідчить зміст рішення від 26 серпня 2022 року № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії», під час розгляду заяви ОСОБА_1 та поданих ним документів, ГУ ПФУ в Кіровоградській області вирішувало питання щодо наявності підстав для призначення заявнику пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058.
Позивач не заперечує відсутності підстав для призначення йому пенсії за віком за ст. 26 Закону № 1058, однак зазначає, що на день звернення за призначенням пенсії набув право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
Щодо наявності підстав для зарахування позивачу до страхового стажу періодів роботи з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року, з 01 січня 2016 року по 31 січня 2016 року, з 30 червня 2022 року по 17 серпня 2022 року суд зазначає таке.
Суд встановив, що в період з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року ОСОБА_1 працював трактористом в колгоспі ім. Горького, що підтверджено записами №№ 1-2, а також записами на аркушах 6-7, 8-9 в трудовій книжці колгоспника.
Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), період роботи з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року до страхового стажу не зарахований.
Надаючи оцінку правомірності незарахування позивачу до страхового стажу цього періоду, суд виходить з такого.
За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 1058, страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Періоди, з яких складається страховий стаж, визначені ст. 24 Закону № 1058.
Так, відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Ч. 4 ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, страховий стаж, який безпосередньо пов`язаний зі сплатою страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, зараховується починаючи з 01 січня 2004 року; до 01 січня 2004 року стаж вимірювався періодом роботи (трудовий стаж).
Отже, до 01 січня 2004 року трудовий стаж (періоди офіційної роботи, які підтверджені записами в трудовій книжці), автоматично зараховується як страховий стаж.
Суд зауважує, що зміст поняття «загальний трудовий стаж» є ширшим, ніж поняття «страховий стаж», оскільки до першого включаються також періоди суспільно корисної діяльності, коли особа не підлягала загальнообов`язковому соціальному страхуванню.
Види трудової діяльності, що зараховуються до стражу роботи, який дає право на трудову пенсію, визначені ст. 56 Закону Закон № 1788.
Так, згідно з ч. 1 ст. 56 Закону № 1788 до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 1788 при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Порядок ведення трудових книжок членів колгоспу був регламентований Основними положеннями про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників, які затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 21 квітня 1975 року № 310 (далі Основні положення № 310).
Згідно з п. 1 Основних положень № 310 трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспу.
Відповідно до п. 2 Основних положень № 310 трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспів з моменту прийняття їх в члени колгоспу.
П. 5 Основних положень № 310 передбачено, що в трудову книжку колгоспника, крім іншого, вносяться відомості про членство в колгоспі: прийом в члени колгоспу, припинення членства в колгоспі; відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, припинення роботи; відомості про трудову участь: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві, його виконання.
Відповідно до п. 6 Основних положень № 310 всі записи в трудовій книжці засвідчуються в усіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженою правлінням колгоспу особою та печаткою.
Згідно з п. 13 Основних положень № 310 відповідальність за організацію робіт по веденню, обліку, зберігання та ведення трудових книжок покладається на голову колгоспу. Відповідальність за своєчасне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання та видачу несе спеціально уповноважена колгоспом особа.
Отже, трудова діяльність члена колгоспу підтверджується трудовою книжкою колгоспника встановленого зразка, яка є основним документом про їх трудову діяльність. У випадку відсутності трудової книжки колгоспника або відповідних записів у ній, трудовий стаж колгоспника підтверджується довідкою господарства, в якому набуто стаж, або довідкою правонаступника чи архівної установи.
В рішенні, яке є предметом спору, пенсійний орган зазначив, що до страхового стажу не зараховані періоди роботи в колгоспі з 01 січня 1985 року по 23 грудня 1998 року згідно з архівними довідками від 01 серпня 2022 року №№ 283-286, оскільки в довідках неповністю зазначено ім`я та по батькові заявника, а інформація про відсутність працівників з ідентичним прізвищем архівною установою не надана.
Суд відхиляє цей аргумент пенсійного органу як безпідставний, оскільки трудова книжка колгоспника, яка була предметом розгляду ГУ ПФУ в Кіровоградській області, містить всі необхідні відомості, які підтверджують трудовий стаж ОСОБА_1 в період з 01 грудня 1995 року по 23 грудня 1998 року.
Виконання позивачем мінімуму трудової участі у громадському господарстві в 1985-1995 роках, а також в 1997-1998 роках підтверджено належним чином оформленими записами в трудовій книжці.
В 1996 році ОСОБА_1 відпрацював 232 людино-години при встановленому в колгоспі мінімумі трудової участі в громадському господарстві 285 людино-годин. Докази поважності причин невиконання позивачем мінімуму трудової участі в 1996 році ні пенсійному органу, ні суду не були надані.
За цих обставин суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на зарахування до його страхового стажу періодів роботи з 01 грудня 1985 року по 31 грудня 1995 року, з 01 січня 1997 року по 23 грудня 1998 року на підставі записів в трудовій книжці колгоспника і додаткового підтвердження цього стажу, зокрема шляхом надання уточнюючих чи архівних довідок, позивач не потребує.
Зважаючи на те, що за період з 01 січня 1996 року по 31 грудня 1996 року ОСОБА_1 не виконав встановлений в колгоспі мінімум трудової участі в громадському господарстві, а докази поважності причин невиконання встановленого мінімуму трудової участі ним не надані, позивач має право на зарахування періоду роботи з 01 січня 1996 року по 31 грудня 1996 року до страхового стажу за фактичною тривалістю, як це передбачено ч. 2 ст. 56 Закону № 1788.
Також суд встановив, що з 17 лютого 2009 року ОСОБА_1 працює в фермерському господарстві трактористом-машиністом (запис № 12 в трудовій книжці колгоспника).
Як свідчить форма РС-право, пенсійний орган не зарахував позивачеві до страхового стажу періоди роботи з 01 січня 2016 року по 31 січня 2016 року та з 01 липня 2022 року по 17 серпня 2022 року.
30 червня 2022 року пенсійний орган зарахував до страхового стажу позивача у складі періоду «01 лютого 2016 року 30 червня 2022 року», про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).
В рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Кіровоградській області не навело жодного обґрунтування підстав незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 01 січня 2016 року по 31 січня 2016 року та з 01 липня 2022 року по 17 серпня 2022 року, що є свідченням необґрунтованості вказаного рішення.
Суд не може замість пенсійного органу визначати причини незарахування того чи іншого періоду до страхового стажу особи, і, самостійно визначивши такі підстави, надавати їм правову оцінку.
Разом з цим в рішенні від 26 серпня 2022 року № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії» пенсійний орган вказав, що страховий стаж ОСОБА_1 обчислений відповідно до ст. 24 Закону № 1058.
Суд встановив, що Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) не містять інформації про сплату страхових внесків за січень 2016 року, а також за період з 01 липня 2022 року по 17 серпня 2022 року (день звернення за призначенням пенсії).
У зв`язку з цим суд вважає за необхідне зазначити таке.
Так, за визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 1058, страхові внески кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Періоди, з яких складається страховий стаж, визначені ст. 24 Закону № 1058.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Категорії осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, визначає ст. 11 Закону № 1058.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону № 1058 загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: громадяни України, […], які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об`єднаннях, у фізичних осіб-підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
Страхувальники визначені ст. 14 Закону № 1058.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону № 1058 страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об`єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб-підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у п. п. 1, 4-1, 10, 14 ст. 11 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону № 1058 страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, є платниками страхових внесків до солідарної системи.
Обчислення та сплату страхових внесків регламентує ст. 20 Закону № 1058.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону № 1058 обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у п. п. 1, 3, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 ст. 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Ч. 4 ст. 20 Закону № 1058 визначено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058 страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Згідно з ч. 10 ст. 20 Закону № 1058 якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
За правилами ч. 12 ст. 20 Закону № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з п. п. 3, 10 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 застрахована особа фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок; страхувальники роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
П. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 передбачено, що платниками єдиного внеску, серед іншого, є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п. п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску; подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України.
Ст. 25 Закону № 2464 визначає заходи випливу і стягнення, які застосовуються до платників єдиного внеску за невиконання (неналежне) виконання їх обов`язків, визначених ч. 2 ст. 6 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону № 2464 посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність за: порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску; неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності (відомостей) про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку); подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі, інших відомостей, передбачених цим Законом.
Суд застосовує норми матеріального права, які регламентують спірні правовідносини, з врахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постановах від 27 березня 2018 року у справі № 208/6680/16-а, від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 20 березня 2019 у справі № 688/947/17, від 30 липня 2019 у справі № 373/2265/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі № 414/736/17, від 30 липня 2019 року у справі № 373/2265/16-а, від 23 березня 2020 року у справі 535/1031/16-а, від 26 березня 2020 року у справі № 299/3616/16-а та від 02 серпня 2022 року у справі № 560/4616/22, які полягають у такому:
- страхові внески (єдиний внесок) є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті;
- обов`язок по сплаті страхових внесків (єдиного внеску) та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків (єдиного внеску) законом покладено на страхувальника;
- невиконання страхувальником обов`язку по сплаті страхових внесків (єдиного внеску) призводить до позбавлення працівника (застрахованої особи) соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту;
- відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків (єдиного внеску) не є підставою для позбавлення працівника (застрахованої особи) права на пенсію;
- працівник (застрахована особа) не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків (єдиного внеску), а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам (єдиному внеску) не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу відповідного періоду роботи.
Отже, ОСОБА_1 не може нести відповідальність та зазнавати негативних наслідків через неналежне виконання страхувальником фермерським господарством «Злагода» свого обов`язку по сплаті страхових внесків (єдиного внеску), а тому позивач має право на зарахування до його страхового стажу періодів роботи з 01 січня 2016 року по 31 січня 2016 року та з 01 липня 2022 року по 17 серпня 2022 року.
Щодо наявності підставі для зарахування позивачеві до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року, з 24 грудня 1998 року по 25 березня 2002 року, з 26 березня 2002 року по 18 березня 2004 року, з 24 березня 2004 року по 09 січня 2008 року, з 17 лютого 2009 року по 17 серпня 2022 року суд зазначає таке.
Суд встановив, що в період з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року ОСОБА_1 працював трактористом в колгоспі ім. Горького; з 24 грудня 1998 року по 25 березня 2002 року трактористом в товаристві з обмеженою відповідальністю «Ясеневе»; з 26 березня 2002 року по 18 березня 2004 року трактористом в дочірньому підприємстві сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Іннко» «Ясеневе»; з 24 березня 2004 року по 09 січня 2008 року трактористом в закритому акціонерному товаристві «Агроресурс», з 17 лютого 2009 року по 17 серпня 2022 року (по день звернення за призначенням пенсії) трактористом-машиністом у фермерському господарстві «Злагода», про що свідчать записи №№ 1-6, 5-9, 12 в трудовій книжці колгоспника.
Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Кіровоградській області не зарахувало позивачеві до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, жодного періоду.
Рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 26 серпня 2022 року № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії» не містить будь-якого обґрунтування причин незарахування періодів роботи позивача до його спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Згідно зі ст. 62 Закону № 1178 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, в яких додатково наводяться відомості про безпосередню зайнятість тракториста-машиніста у виробництві сільськогосподарської продукції (п. 20 Порядку № 637).
Згідно з п. 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в п. 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснений в листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7.
До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві.
Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо.
Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва.
Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист.
До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.
Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.
Таким чином, умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 є: 1. виконання особою робіт на посаді тракториста-машиніста; 2. безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства; 3. досягнення відповідного віку; 4. наявність кількості відповідного стажу.
За відсутності хоча б однієї з цих умов призначення пенсії відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 неможливе.
Саме такий висновок наведений Верховним Судом в постановах від 27 лютого 2018 року у справі № 681/813/17, від 10 травня 2018 року у справі № 196/1004/14-а, від 27 квітня 2020 року у справі № 648/1613/17.
Досягнення позивачем на день звернення за призначенням пенсії 55 річного віку, як того вимагає п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, підтверджено паспортом громадянина України, та не заперечується пенсійним органом.
У відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Кіровоградській області зазначило, що в трудовій книжці відсутні відомості про безпосередню зайнятість позивача у виробництві сільськогосподарської продукції на тракторах, інших самохідних сільськогосподарських машинах впродовж повного сільськогосподарського сезону сільськогосподарських робіт у рослинництві та тваринництві. Як наслідок, для підтвердження спеціального (пільгового) стажу позивач мав надати уточнюючі довідки відповідно до п. 20 Порядку № 637, в яких мають бути вказані: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, а також наведені відомості про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
З цього приводу суд зауважує, що Верховний Суд в постанові від 27 квітня 2020 року у справі № 648/1613/17 навів такий висновок:
«[…]
На підставі відомостей, зазначених у трудовій книжці серії НОМЕР_5 , судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСО/БА_1 у період з 1977 по 2016 роки працював на посаді тракториста та тракториста-машиніста на різних підприємствах.
Отже, записами з трудової книжки позивача підтверджується трудовий стаж ОСОБА_1 на посаді, що дає право на призначення пільгової пенсії, а тому вимога відповідача додатково надати уточнюючі довідки підприємств про пільговий характер робіт є необґрунтованою.
[…]».
Факт роботи ОСОБА_1 трактористом в періоди з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року, з 24 грудня 1998 року по 25 березня 2002 року, з 26 березня 2002 року по 18 березня 2004 року, з 24 березня 2004 року по 09 січня 2008 року, а з 17 лютого 2009 року по 17 серпня 2022 року трактористом-машиністом, тобто за професією, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 підтверджений належним чином оформленими записами в трудовій книжці колгоспника.
Записи в трудовій книжці колгоспника, а також відомості ЄДР свідчать, що впродовж вказаних періодів позивач працював в колгоспі, а також в сільськогосподарських підприємствах, основним видом діяльності яких є виробництво продукції рослинництва.
Всупереч вимогам п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 ГУ ПФУ в Кіровоградській області не забезпечило всебічний, повний і об`єктивний розгляд всіх поданих позивачем документів.
Дійсно, звертаючись за призначенням пенсії, ОСОБА_1 не надав посвідчення тракториста-машиніста, однак поза увагою пенсійного органу залишилось те, що разом з заявою про призначення пенсії позивач надав диплом серії НОМЕР_3 , що підтверджує наявність у нього кваліфікації «механізатор тваринництва тракторист-машиніст 3 класу».
ГУ ПФУ в Кіровоградській області не надало жодної оцінки даним про спеціальний стаж ОСОБА_1 за кодом підстави обліку «ЗП3013В1», який проставляється трактористам-машиністам, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, за періоди його роботи з 1999 по 2022 роки в Красноармійській філії закритого акціонерного товариства «Агроресурс», в сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю «Ясеневе», в приватному акціонерному товаристві «Агроресурс», в дочірньому сільськогосподарському підприємстві товариства з обмеженою відповідальністю «Іннко» «Ясенове» та у фермерському господарстві «Злагода», які містяться в Індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5).
Належність підприємств, з якими позивач перебував в трудових відносинах, до сільськогосподарських та їх зайнятість у виробництві рослинницької продукції підтверджена загальнодоступними відомостями ЄДР, тобто пенсійний орган мав об`єктивну можливість встановити ці дані під час розгляду заяви позивача.
Отже, надані позивачем документи, які були предметом розгляду пенсійного органу, а саме, трудова книжка колгоспника, диплом про навчання та Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), дозволяли ГУ ПФУ в Кіровоградській області зробити обґрунтований висновок щодо наявності підстав для зарахування ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року, з 24 грудня 1998 року по 25 березня 2002 року, з 26 березня 2002 року по 18 березня 2004 року, з 24 березня 2004 року по 09 січня 2008 року, з 17 лютого 2009 року по 17 серпня 2022 року.
Дійсно разом з заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 не надав уточнюючі довідки, передбачені п. 20 Порядку № 637. Водночас пенсійний орган не був позбавлений можливості використати свої права, передбачені ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 та звернутися з відповідним запитом або провести перевірку на підприємствах, з якими позивач перебував в трудових відносинах, чи в архівній установі.
Позивач надав суду довідку від 07 вересня 2022 року № 39, яка не була предметом розгляду пенсійного органу, згідно з якою ОСОБА_1 працював у фермерському господарстві «Злагода» з 17 лютого 2009 року по теперішній час трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції впродовж повного календарного року в рослинництві.
Суд критично оцінює доводи позивача про те, що пенсійний орган відмовив прийняти до розгляду цю довідку, оскільки з заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 звернувся 17 серпня 2022 року, рішення про відмову в призначенні пенсії прийнято 26 серпня 2022 року, а довідка видана лише 07 вересня 2022 року.
Суд відхиляє довод ГУ ПФУ в Кіровоградській області про те, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 ОСОБА_1 має надати заяву на Комісію для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки наявність підстав для зарахування позивачу до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи трактористом і трактористом-машиністом підтверджена належними і допустимими доказами, які були предметом розгляду пенсійного органу (трудова книжка колгоспника, диплом про навчання, Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5)).
Таке правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним в п. 35 постанови Верховного Суду від 09 грудня 2021 року у справі № 439/571/17.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 26 серпня 2022 року № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії» підлягає визнанню протиправним.
Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.
Відмовляючи в призначенні пенсії, ГУ ПФУ в Кіровоградській області не забезпечило всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих позивачем документів.
Оскільки рішення від 26 серпня 2022 року № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії» є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.
Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення належить також застосувати такі способи захисту як зобов`язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області:
1. зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи:
з 01 грудня 1985 року по 31 грудня 1995 року;
з 01 січня 1996 року по 31 грудня 1996 року за фактичною тривалістю на підставі записів в трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_4 та відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 1788;
з 01 січня 1997 року по 23 грудня 1998 року;
з 01 січня 2016 року по 31 січня 2016 року;
з 01 липня 2022 року по 17 серпня 2022 року;
2. повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17 серпня 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
Суд зауважує, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Кіровоградській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії.
Отже, саме на ГУ ПФУ в Кіровоградській області суд покладає обов`язок зарахувати вказані вище періоди роботи до страхового стажу позивача та повторно розглянути заяву про призначення пенсії.
В даному випадку для встановлення належного відповідача визначальним є те, структурний підрозділ якого пенсійного органу розглядав заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії, яке визнано судом протиправним і скасовано, а не те, в якому пенсійному органі перебуває електронна пенсійна справа заявника.
ГУ ПФУ в Донецькій області не здійснювало розгляд заяви ОСОБА_1 , не проводило розрахунку його страхового та пільгового стажу, не приймало рішення про відмову в призначенні пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для визнання протиправними його дій та для покладання на нього обов`язку повторно розглянути заяву позивача із зарахуванням відповідних періодів до страхового та пільгового стажу.
Суд зауважує, що п. 4.10 Порядку № 22-1 не регулює питання призначення пенсії.
Норми п. 4.10 Порядку № 22-1 передбачають передачу електронної пенсійної справи від «органу, що призначає пенсію», який розглядав заяву про призначення пенсії, до «органу, що призначає пенсію», за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Тобто п. 4.10 Порядку № 22-1 врегульовує відносини щодо виплати пенсії, які виникають після того, як визначений за принципом екстериторіальності структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, прийняв рішення про призначення пенсії.
Як наслідок, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області слід відмовити.
Позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року, з 01 січня 2016 року по 31 січня 2016 року, з 01 липня 2022 року по 17 серпня 2022 року не підлягають задоволенню, оскільки розрахунок страхового стажу передував прийняттю рішення від 26 серпня 2022 року № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії», яке і створює для позивача правові наслідки та визнано судом протиправним і таким, що підлягає скасуванню.
Позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Кіровоградській області, які полягали у незарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 30 червня 2022 року, та зобов`язання відповідача 2 зарахувати до страхового стажу 30 червня 2022 року не підлягають задоволенню як безпідставні, оскільки цей день вже зарахований до страхового стажу позивача, про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).
Суд встановив, що за заявою ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Кіровоградській області вирішувало питання про наявність підстав для призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058.
При цьому ГУ ПФУ в Кіровоградській області не розглядало питання про наявність підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, не здійснювало розрахунок його спеціального (пільгового) стажу, не приймало рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
Отже, не підлягають задоволенню як такі, що заявлені передчасно, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо незарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року, з 24 грудня 1998 року по 25 березня 2002 року, з 26 березня 2002 року по 18 березня 2004 року, з 24 березня 2004 року по 09 січня 2008 року, з 17 лютого 2009 року по 17 серпня 2022 року; зобов`язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ці періоди роботи; зобов`язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області призначити позивачу з 18 серпня 2022 року пенсію за віком згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з зарахуванням до страхового та пільгового стажу періодів роботи трактористом з 01 грудня 1985 року по 23 грудня 1998 року, з 24 грудня 1998 року по 25 березня 2002 року, з 26 березня 2002 року по 18 березня 2004 року, з 24 березня 2004 року по 09 січня 2008 року, з 17 лютого 2009 року по 17 серпня 2022 року, оскільки розрахунок страхового та пільгового стажу як передумова для прийняття рішення про призначення пенсії відповідно до Закону № 1058 належить до повноважень пенсійного органу, а не суду.
За встановлених фактичних обставин належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є покладання на ГУ ПФУ в Кіровоградській області обов`язку зарахувати певні періоду до страхового та повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки суду.
В рішенні про відмову в призначенні пенсії ГУ ПФУ в Кіровоградській області навело власні висновки щодо обчислення страхового стажу ОСОБА_1 , а тому покладання на відповідача 2 обов`язку зарахувати певні періоди до страхового стажу позивача не є втручанням в повноваження пенсійного органу.
На відміну від страхового стажу, щодо спеціального (пільгового) стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, в рішенні, яке є предметом спору, пенсійний орган таких висновків не навів.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду про часткове задоволення позову не спростовують.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992,40 грн (квитанція від 22 листопада 2022 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Кіровоградській області на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992,40 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ідентифікаційний код: 20632802, місцезнаходження: 25009, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Соборна, буд. 7а) про визнання протиправним і скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 26 серпня 2022 року № 056650007822 «Про відмову в призначенні пенсії».
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи:
з 01 грудня 1985 року по 31 грудня 1995 року;
з 01 січня 1996 року по 31 грудня 1996 року за фактичною тривалістю на підставі записів в трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_4 та відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
з 01 січня 1997 року по 23 грудня 1998 року;
з 01 січня 2016 року по 31 січня 2016 року;
з 01 липня 2022 року по 17 серпня 2022 року;
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17 серпня 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
5. В іншій частині позовних вимог відмовити.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 40 копійок.
7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
9. Повне судове рішення складено 16 січня 2022 року.
Суддя Т.О. Кравченко
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2023 |
Оприлюднено | 19.01.2023 |
Номер документу | 108434630 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Кравченко Т.О.