ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.01.2023Справа № 910/1861/22
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К. І., при секретарі судового засідання Сабалдаш О. В., розглянувши у загальному позовному провадженні господарську справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Старонаводницька 13-А"
про визнання рішення частково недійсним
за участю представників:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
В С Т А Н О В И В:
До Господарського суду міста Києва з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Старонаводницька 13-А" (далі - ОСББ "Старонаводницька 13-А", відповідач) про визнання недійсними пункту № 4 та пункту № 10 рішення установчих зборів, затвердженого протоколом установчих зборів ОСББ "Старонаводницька 13-А" від 21.11.2020.
У обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 зазначив, що він є власником квартири АДРЕСА_1 . 21.11.2020 у вказаному будинку були проведені установчі збори ОСББ "Старонаводницька 13-А", результати яких оформлені протоколом від 21.11.2020. Прийняті на вказаних установчих зборах рішення, зокрема, щодо визначення порядку управління багатоквартирним будинком (питання № 4 порядку денного) та про визначення розміру щомісячного внеску співвласників на утримання спільного майна (питання № 10 порядку денного), є незаконними, оскільки не відповідають вимогам Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України "Про особливості здійснення права власності багатоквартирного будинку" та положень Статуту ОСББ "Старонаводницька 13-А", а саме - прийняті за відсутності необхідної кількості голосів для ухвалення таких рішень.
У позові ОСОБА_1 просить визнати недійсними рішення, зазначені в пунктах № 4 та № 10 протоколу установчих зборів ОСББ "Старонаводницька 13-А" від 21.11.2020.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.05.2022 за вказаним позовом було відкрите провадження, розгляд справи вирішено здійснювати у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, сторонам надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов`язки.
Відповідач - ОСББ "Старонаводницька 13-А" надав суду відзив на позов, у якому проти заявлених вимог заперечив, зазначив, що позивачем не надано доказів на підтвердження своїх доводів щодо недодержання передбаченої законом процедури проведення установчих зборів ОСББ, а також доказів того, що права позивача були порушені спірними пунктами рішення. Також вказав, що рішення установчих зборів ОСББ, оформлене протоколом від 21.11.2020, вже оскаржувалось у судовому порядку співвласником будинку ОСОБА_2 з підстав порушення відповідачем процедури повідомлення та проведення установчих зборів та рішенням Господарського суду міста Києва від 17.02.2022 у справі № 910/16491/21 у позові ОСОБА_2 було відмовлено, а на наступних загальних зборах ОСББ, що відбулись 05.09.2021, були вирішені всі питання, у тому числі щодо встановлення нового порядку управління багатоквартирним будинком та визначення розміру щомісячного внеску співвласників на утримання спільного майна.
У судове засідання, призначене для розгляду справи по суті, представники сторін не з`явились, належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі, у минулому судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Суд, розглянувши заяви учасників справи по суті позову та дослідивши наявні у справі докази, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Установлено, що позивач - ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності від 31.10.2003, наявною в матеріалах справи.
21.11.2020 відбулись установчі збори ОСББ "Старонаводницька 13-А". У зборах взяли участь особисто співвласники або належним чином уповноважені їх представники в кількості 17 осіб, яким належать квартири та приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 2 911,6 кв.м. (або 28,55 % від загальної площі усіх квартир або нежитлових приміщень). Також у зборах взяли участь шляхом письмового опитування співвласники в кількості 29 осіб, яким належать квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку загальною площею 5 877,0 кв.м. (або 57,63 % від загальної площі усіх квартир та нежитлових приміщень).
Тобто загалом у голосуванні прийняли участь 31 співвласник, яким належать квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку загальною площею 6 307 кв.м. (або 61,85 % від загальної площі усіх квартир та нежитлових приміщень). При цьому встановлено, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку становить 50 осіб, а загальна площа усіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку дорівнює 10 198 кв.м.
Під час вказаних установчих зборів ОСББ "Старонаводницька 13-А" були розглянуті питання заявленого порядку денного та прийняті відповідні рішення, зокрема:
- про визначення порядку управління багатоквартирним будинком, вирішено: здійснювати управління будинком - об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку (питання № 4 порядку денного). За вказане рішення проголосували (згідно з протоколом від 21.11.2020): "за" 27 співвласника, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень становить 5 280,4 кв.м., або 51,78 % від загальної площі квартир та/або нежитлових приміщень; "проти" 3 співвласника, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень якого становить 816,6 кв.м., або 8,01 % від загальної площі квартир та/або нежитлових приміщень; "утримався" 1 співвласник, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень становить 210,0 кв.м., або 2,06 % від загальної площі квартир та/або нежитлових приміщень (п. 4);
- про визначення розміру щомісячного внеску співвласників на утримання спільного майна, вирішено встановити: для житлових квартир - 5 % від розміру мінімальної заробітної плати + 6,80 грн./кв.м. + внесок співвласника на вивезення сміття; для приміщень першого, другого поверхів та підвалів - 6,20 грн./кв.м. + внесок співвласника на вивезення сміття. За вказане рішення проголосували (згідно з протоколом від 21.11.2020): "за" 26 співвласника, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень становить 5 280,4 кв.м., або 51,78 % від загальної площі квартир та/або нежитлових приміщень; "проти" 3 співвласника, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень якого становить 816,6 кв.м., або 8,01 % від загальної площі квартир та/або нежитлових приміщень; "утримався" 1 співвласник, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень становить 210,0 кв.м., або 2,06 % від загальної площі квартир та/або нежитлових приміщень (п. 10).
Указані рішення були оформлені протоколом установчих зборів ОСББ "Старонаводницька 13-А" від 21.11.2020.
Звертаючись до суду з даним позовом, ОСОБА_1 зазначає, що вказані пункти рішення установчих зборів ОСББ "Старонаводницька 13-А" були прийняті з порушенням порядку проведення установчих (загальних) зборів, а тому мають бути визнані недійсними.
Перевіряючи такі доводи позивача та вирішуючи спір по суті, господарський суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Так, згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Частинами 1, 4 ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Статтею 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.
Згідно з ч. 3, 4 ст. 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів.
Якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною чотирнадцятою цієї статті, проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими.
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Статутом об`єднання може бути встановлено інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах.
Так, згідно з п. 2 Статуту ОСББ "Старонаводницька 13-А" органами управління Об`єднання є загальні збори співвласників, збори представників від Об`єднання, правління, ревізійна комісія (ревізор) Об`єднання (п. 1 Статуту). Вищим органом управління об`єднання є загальні збори (п. 2 Статуту). До виключної компетенції загальних зборів належить визначення переліку, розмірів та порядку сплати внесків і платежів співвласників; питання про використання спільного майна (п. 3 Статуту).
Загальні збори скликаються і проводяться правлінням Об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників (п. 5 Статуту). У загальних зборах мають право брати участь усі співвласники (п. 7 Статуту). Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності (п. 8 Статуту). Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників. Рішення загальних зборів викладається письмово та засвідчується особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату його голосування ("за" або "проти"), засвідченого власноручним підписом.
Аналогічні норми викладені у Законі України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Зокрема, статтями 9, 10 цього Закону передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку). Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під`їзд, секція багатоквартирного будинку тощо). Якщо одна особа є власником квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить 50 відсотків або більше загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під`їзд, секція багатоквартирного будинку тощо), рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більш як 75 відсотків загальної кількості співвласників усіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під`їзд, секція багатоквартирного будинку тощо).
Зі змісту спірного протоколу вбачається, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку на Старонаводницькій, 13-А, становить 50 співвласників із загальною площею усіх квартир/нежитлових приміщень 10 198 кв.м.
Тобто, відповідно до положень Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Статуту ОСББ рішення за питаннями № 4 та № 10 порядку денного могли бути прийняті, якщо за них проголосувало "за" не менше як дві третини загальної кількості усіх співвласників, що становить 33 співвласника (від 50 співвласника будинку). А згідно з Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" такий відсоток позитивних голосів для прийняття рішень № 4 та № 10 мав становити: 75 відсотків голосів співвласників від загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень.
Разом з тим, судом встановлено, що 21.11.2020 у голосуванні на зборах ОСББ прийняли участь 31 співвласник, а "за" проголосували - 27 співвласників. При цьому особам, що прийняли участь у голосуванні, належить 6 307 кв.м. (61,85 % від загальної площі усіх квартир та нежитлових приміщень), а особам, які проголосували "за" (27 співвласників), - належить 51,78 % загальної площі квартир та/або нежитлових приміщень.
Таким чином встановлено, що по п. 4 рішення установчих зборів від 21.11.2020 не було набрано достатньої кількості голосів для того, щоб рішення про визначення порядку управління багатоквартирним будинком вважалось прийнятим у відповідності до вимог Закону та Статуту.
Так само, була відсутня кількість голосів для прийняття рішення про визначення розміру щомісячного внеску співвласників на утримання спільного майна (№ 10 питання порядку денного), оскільки за це рішення "за" проголосували 26 співвласника, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень становить 51,78 %.
Вказані обставини були підтверджені позивачем у судовому засіданні під час розгляду справи по суті, а отже, судом встановлено, що 21.11.2020 установчими зборами співвласників ОСББ рішення по питаннях № 4 та № 10 були прийняті з порушеннями вимог закону та Статуту ОСББ.
Щодо доводів відповідача про недоведеність порушеного права позивача спірними рішеннями, прийнятими установчими зборами ОСББ "Старонаводницька 13-А", суд зазначає наступне.
За змістом ст. 3, 15, 16 ЦК України правовою підставою для звернення до господарського суду є захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. За результатами розгляду такого спору має бути визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушено, в чому полягає його порушення, оскільки в залежності від цього визначається належний спосіб захисту порушеного права, якщо воно мало місце.
З урахуванням наведеного правом звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання її особистих прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно зі ст. 14 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" співвласник має право брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об`єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об`єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації.
Відповідно до п. 18 Статуту ОСББ рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту є обов`язковим для всіх співвласників.
У відповіді на відзив позивач вказував, що спірними рішеннями (п. 4, 10 протоколу установчих зборів від 21.11.2020) відповідачем були вирішені питання, що стосуються його прав та інтересів в частині визначення порядку управління багатоквартирним будинком та розміру щомісячного внеску співвласників на утримання майна, а оскільки ці рішення не відповідають положенням чинного законодавства та Статуту, то вони є такими, що порушують права позивача щодо його участі в управлінні багатоквартирним будинком, породжують додаткові зобов`язання його як співвласника ОСББ, негативно впливають на його фінансове становище, та зростання заборгованості зі сплати житлово-комунальних послуг.
Суд, оцінивши наведені доводи позивача у сукупності зі встановленими у справі обставинами, дійшов висновку, що прийняті установчими зборами ОСББ рішення від 21.11.2020 в частині визначення порядку управління багатоквартирним будинком (питання № 4 порядку денного) та розміру щомісячного внеску співвласників на утримання спільного майна (питання № 10 порядку денного), є такими, що порушують права позивача.
Стосовно доводів відповідача про наявність нового протоколу установчих зборів від 05.09.2021, яким були вирішені питання щодо встановлення порядку управління багатоквартирним будинком та визначення розміру щомісячного внеску співвласників на утримання спільного майна, суд зазначає, що вказана обставина не має значення для правильного вирішення даного спору, оскільки правомірність прийнятого ОСББ рішення від 21.11.2020 перевіряється судом на час спірних правовідносин, що виникли між сторонами, а наступне рішення ОСББ не є предметом розгляду цього спору.
Твердження відповідача про те, що на час розгляду даної справи відсутні предмет та підстави позову, оскільки вони вже були предметом розгляду іншої справи № 910/16491/21 - за позовом ОСОБА_2 до ОСББ "Старонаводницька 13-А" про визнання недійсним рішення установчих зборів та скасування запису державної реєстрації, у якому було відмовлено рішенням Господарського суду міста Києва від 17.02.2022, суд також відхиляє, оскільки у справі, що розглядається, учасники спору, предмет та підстави позову є іншими, ніж у справі № 910/16491/21, відтак, на час звернення ОСОБА_1 (позивача) до суду з позовом до ОСББ "Старонаводницька 13-А" (відповідача) спір між цими сторонами був невирішеним.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 про визнання рішення частково недійсним (в частині питань № 4 та № 10 порядку денного протоколу установчих зборів ОСББ "Старонаводницька 13-А" від 21.11.2020) підлягає задоволенню.
У разі задоволення позову судові витрати згідно зі ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 73-79, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Старонаводницька 13-А" про визнання рішення частково недійсним задовольнити.
Визнати недійсними пункти рішення № 4 та № 10 установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Старонаводницька 13-А", оформлені протоколом від 21.11.2020.
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Старонаводницька 13-А" (01015, м. Київ, вул. Старонаводницька, буд. 13-А; ідентифікаційний код 44028004) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 00 коп.
Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені в нарадчій кімнаті в судовому засіданні 10 січня 2023 року.
Повний текст рішення складений 20 січня 2023 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 20-денний строк з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головіна К. І.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2023 |
Оприлюднено | 23.01.2023 |
Номер документу | 108516348 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головіна К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні