179/949/21
2/179/57/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2022 року Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області у складі
головуючого судді Ковальчук Т.А.
при секретарі Ахтієвій Р.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Магдалинівка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чумаківської сільської ради про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Приютської сільської ради Чумаківської об`єднаної територіальної громади про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності.
Позивач посилається на те, що в зв`язку з наявною у ЗМІ інформації про скасування дії мораторію на продаж землі в кінці грудня 2006 року з ОСОБА_2 була досягнута домовленість про купівлю у неї належної їй земельної ділянки площею 5.4430 га.
Було досягнуто домовленостей щодо всіх істотних умов даного правочину. З ОСОБА_2 було домовлено про одноразову сплату, після чого остання зобов`язувалася нотаріально переоформити землю на ім`я позивача.
Позивач стверджує, що 09.01.2007 року придбав у ОСОБА_2 вказану земельну ділянку. Предметом договору купівлі-продажу була земельна ділянка загальною площею 5,443 га, розташована на території Приютської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_2 на підставі державного акту про право приватної власності на землю серія ДП № 028606 від 19.08.2005 року. Ціна земельної ділянки була обумовленав розмірі 43 000 грн.
Після досягнення згоди по всіх істотних умовах, позивач 09.01.2007 року віддав гроші ОСОБА_2 ,про що свідчить розписка останньої. Але після отримання грошей, договірналежним чином не посвідчено, так як з 12.01.2007 року знову почав діяти мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. По цій причині здійснити нотаріальне посвідчення договору стало неможливим.
Позивач також стверджує, що після розрахунку з ОСОБА_2 остання передала державний акт на право власності на землю.
По причині продовження дії мораторію та смерті ОСОБА_2 здійснити нотаріальне посвідчення договору стало неможливим.
Позивач зазначає, що ОСОБА_2 переїхала на постійне проживання в с. Мар`ївка Магдалинівського району Дніпропетровської області, і зв`язок з нею було втрачено. Згодом позивач дізнався, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємці відсутні.
Тому позивач вимушений звернутися до суду і просить ухвалити рішення, яким визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 5.4430 га.
Позивач в судове засідання не з`явився, представником позивача до суду було надано заяву, в якій прохав розглянути справу без їхньої участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача Чумаківської сільської ради в судове засідання не з`явився, до суду надіслано заяву в якій прохає розглянути справу без участі представника сільської ради.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Статтею 41 Конституції України законодавчо затвердила, що кожен має право володіння, користування і розпорядження своєю власністю.
Право власності - це врегульовані законом суспільні відносини по володінню, користуванню і розпорядженню майном. Право власності в Україні охороняється законом.Кожен громадянин в Україні має право володіти, користуватися і розпоряджатися майном особисто або спільно з іншими. Всі форми власності рівноправні.
Відповідно до ст..78 Земельного Кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України , цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до ст. 81 Земельного Кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Статтею 220 ЦК України визначено, що у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Але якщо сторони домолися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилитися від йогонотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Відповідно до відповіді відділу у Магдалинівському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 03.01.2019 року на ім`я ОСОБА_2 дійсно зареєстровано державний акт на право власності на земельну ділянку серія ДП № 028606 від 19.08.2005 року, кадастровий номер 1222386500:02:027:0401. Земельна ділянка площею 5,4430 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва знаходиться на території Приютської сільської ради Магдалинівського району. Вищевказаний державний акт в архіві відділу відсутній (а. с. 4).
На а. с. 3 є розписка ОСОБА_2 про отримання нею плати за земельну ділянку площею 5.4430 га, розташовану на території Приютської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала їй на підставі державного акту про право власності на землю серія ДП № 028606 від 19.08.2005 року.
Згідно виписки з актового запису про смерть № 05 від 29.06.2011 року, наданим Магдалинівським відділом ДРАЦС, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 84 роки в с. Мар`ївка Магдалинівського р-ну (а. с. 25).
Згідно листа Магдалинівської державної нотаріальної контори, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не відкривалася (а. с. 23).
Законом України № 2059-IVвід 06.10.2004 року були внесені зміни до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, згідно яких до 1 січня 2007 року була заборонена купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Законом України від № 490-Vвід 19.12.2006 року також були внесені зміни до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, згідно яких до 1 січня 2008 року була заборонена купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Закон набрав чинності з моменту опублікування. Закон було опубліковано 13.01.2007 року. Таким чином заборона на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення не діяв у період з 1 січня по 12 січня 2007 року.
Обставини, які склалися, свідчать про наявність укладення договору купівлі-продажу між сторонами. Об`єктивно сторони договору купівлі-продажу порушили вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору. Але ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як сторони правочину, домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося виконання договору.
Таким чином, враховуючи, що сторони домовились щодо істотних умов договору купівлі-продажу нерухомого майна та відбулось повне його виконання, але неможливо нотаріально посвідчити договір, позовні вимоги обґрунтовані, тому суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 259, 264-265, 268 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , право власності на земельну ділянку площею 5.443 га, кадастровий номер 1222386500:02:027:0401, згідно державного акту серії ДП № 028606 від 19.08.2005 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Суддя Т.А.Ковальчук
Суд | Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2022 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 108527373 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області
Ковальчук Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні