Справа № 342/227/20
Провадження № 2-о/342/1/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2023 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Федів Л.М.,
присяжних: Костюка Р.М., Стасюка Л.М.,
з участю: секретаря судового засідання Матієк І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка справу за клопотанням ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною (заінтересована особа: Чернелицька селищна рада Коломийського району Івано-Франківської області),
В С Т А Н О В И В :
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із клопотанням, в якому просить продовжити строк дії рішення Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 03 лютого 2021 року про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 - недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку смт. Чернелиця Коломийського району Івано-Франківської області, строком на два роки.
В заяві покликається на те, що рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 03 лютого 2021 року визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя смт. Чернелиця Коломийського району Івано-Франківської області - недієздатним та призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном ОСОБА_2 . Строк дії даного рішення - два роки з дня набрання чинності рішенням суду. Так, на даний час ОСОБА_2 продовжує і надалі страждати стійким хронічним психічним розладом - глибокою розумовою відсталістю та вказане захворювання позбавляє його можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому існує необхідність в продовженні строку дії вищевказаного рішення про визнання громадянина ОСОБА_2 недієздатним, у зв`язку з чим заявник вимушена звернутися до суду з даним клопотанням. Дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_2 підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААА № 886421, копією висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом 1 чи 2 групи внаслідок психічного розладу № 203 та рішенням суду від 03.02.2021.
Ухвалою суду від 12 грудня 2022 року призначено по даній справі судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , яку доручено провести експертам КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ПРИКАРПАТСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КЛІНІЧНИЙ ЦЕНТР ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ`Я» ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ (вул. Медична, 15, м. Івано-Франківськ, 76011). Провадження в даній справі зупинено на час проведення судово-психіатричної експертизи, до отримання висновку експерта.
До суду 09.01.2023 від КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ПРИКАРПАТСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КЛІНІЧНИЙ ЦЕНТР ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ`Я» ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ повернулася без виконання ухвала суду від 12 грудня 2022 року разом із медичною картою амбулаторного хворого ОСОБА_2 , у зв`язку з неправильним формулюванням юридичної особи, яка повинна виконувати дану Ухвалу. У листі зазначено, що з 01.01.2023 р. судово-психіатричні експертизи будуть проводитись Івано-Франківською філією судово-психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України", яка знаходиться за адресою: вул. Медична, 15 м. Івано-Франківськ.
Ухвалою суду від 16 січня 2023 року поновлено провадження у даній справі.
19.01.2023 представник заявника - Перва Ірина Ярославівна, яка діє на підставі довіреності № 374 від 22.11.2022, виданої Коломийським МЦ з надання БВПД, подала до суду клопотання, в якому просить: призначити по даній справі судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 , 1972 року народження, яку доручити провести експертам Івано-Франківської філії судово-психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України" (вул. Медична, 15 м. Івано-Франківськ, 76011), на вирішення якої поставити наступні питання:
1.Чи хворіє ОСОБА_2 психічним захворюванням?
2.Чи розуміє ОСОБА_2 значення своїх дій та чи може керувати ними?
3. Чи може ОСОБА_2 , в силу психічного розладу здоров`я, приймати особисто участь в судовому засіданні при розгляді справи про визнання її недієздатною та особисто давати пояснення по суті такої справи?
Дане клопотання мотивоване тим, що як вбачається із наявної копії висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 203 від 03.02.2021, ОСОБА_2 , 1972 року народження є інвалідом ІІ групи внаслідок психічного розладу довічно. Внаслідок хронічної хвороби ОСОБА_2 має обмеження до самообслуговування, здатності до орієнтації та контролю своєї поведінки. Звідси, він не може самостійно висловлюватися, не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, не може забезпечити елементарні побутові потреби, тому за таких обставин заявник вважає, що для правильного вирішення справи слід призначити судово-психіатричну експертизу.
В судове засідання 20.01.2023 учасники справи не з`явилися.
Передбачених ч.2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності учасників справи. Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов до наступного.
Згідно ч.7, 8 ст. 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 03 лютого 2021 року, яке 15 березня 2021 року набрало законної сили, визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 - недієздатним. Встановлено опіку над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителем АДРЕСА_1 . Призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 . Встановлено строк дії рішення суду про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним - до 03 лютого 2023 року.
У відповідності до ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 299 ЦПК України питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Частиною 1 статті 103 ЦПК України передбачено, що суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
У матеріалах справи наявна копія довідки до акту огляду МСЕК серії 10ААА № 886421 від 28.09.2011, згідно якої ОСОБА_2 , 1972 року народження, має першу групу (А) інвалідності з дитинства довічно і потребує постійного стороннього нагляду та фактично нездатний до самообслуговування.
Копією висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 02 від 13.01.2020, складеного лікарською консультативною комісією КНП «Городенківська центральна районна лікарня» стверджено, що ОСОБА_2 , 1972 року народження є інвалідом І А групи внаслідок психічного розладу встановленої 28.09.2011 р. № 886421 довічно, який проживає разом з ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 ; за рівнем обмеження життєдіяльності є: обмеження самообслуговування, обмеження здатності до самостійного пересування, обмеження здатності до орієнтації, обмеження здатності до спілкування, обмеження здатності контролювати свою поведінку та потребує постійного стороннього догляду.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 206/2020 від 11.10.2020, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 страждає стійким хронічним психічним розладом - глибокою розумовою відсталістю (МКХ-10 F73); зазначене захворювання позбавляє його здатності усвідомлювати значення свої дії та керувати ними.
Єдиною підставою для визнання фізичної особи недієздатною є хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, що має бути підтверджено висновком судово-психіатричної експертизи, а тому суд на підставі ст. 39 ЦК України, ст.ст. 103, 104, 105, 298 ЦПК України вважає за необхідне призначити по даній справі судово-психіатричну експертизу.
П. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України встановлено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи. Згідно п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Керуючись ст.ст. 103, 105, 252, 253, 258-261, 298-299, 353-354 ЦПК України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Призначити по справі за клопотанням ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною (заінтересована особа: Чернелицька селищна рада Коломийського району Івано-Франківської області), судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , яку доручити провести експертам Івано-Франківської філії судово-психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України" (вул. Медична, 15 м. Івано-Франківськ, 76011), на вирішення якої поставити наступні питання:
- чи хворіє ОСОБА_2 психічним захворюванням?
- чи розуміє ОСОБА_2 значення своїх дій та чи може керувати ними?
- чи може ОСОБА_2 , в силу психічного розладу здоров`я, приймати особисто участь в судовому засіданні при розгляді справи про визнання його недієздатним та особисто давати пояснення по суті такої справи?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за відмову від дачі висновку і за дачу завідомо неправдивого висновку, за ст.ст. 384, 385 КК України.
Зобов`язати ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , номер телефону: НОМЕР_1 ) на виклик експерта прибути в експертну установу та забезпечити явку ОСОБА_2 для проведення експертизи.
Направити експертам копію даної ухвали для виконання та медичну карту амбулаторного хворого № 859 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя смт. Чернелиця.
Судові витрати за проведення судово-психіатричної експертизи відповідно до ч.10 ст.139 ЦПК України, відносяться на рахунок держави, роз`яснивши положення ст.109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в проведенні експертизи.
Провадження в даній справі зупинити на час проведення судово-психіатричної експертизи, до отримання висновку експерта.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Федів Л. М.
Присяжні Костюк Р.М.
Стасюк Л.М.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2023 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 108527977 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Федів Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні