СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/13649/22
пр. № 2/759/979/23
23 січня 2023 року Святошинський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Ключника А.С. за участю секретаря судового засідання Марченко В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) цивільну справу за позовом Приватного підприємства «Раціоналізатор» до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС», ОСОБА_1 про стягнення матеріального збитку, завданого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Раціоналізатор» звернулося до суду із зазначеним позовом до Акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» та ОСОБА_1 про стягнення матеріального збитку, завданого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, яким просить стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» несплачену частину страхового відшкодування в розмірі 82 526, 23 грн. та з ОСОБА_1 шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди в розмірі 34 053,79 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що 19.02.2022 року водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Nissan Qashqai, номерний знак НОМЕР_1 , по вул. О. Довженко, 6 в місті Києві, не дотрималась безпечної дистанції та скоїла зіткнення з транспортним засобом Opel Crosland Х, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , що зупинився попереду. В результаті чого останній здійснив зіткнення з транспортним засобом Toyota Land Cruiser Prado, номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_3 , що зупинився попереду, що призвело до механічних ушкоджень транспортних засобів з матеріальними збитками.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва у справі № 761/7504/22 від 04.05.2022 року винуватцем вищевказаного ДТП визнана ОСОБА_1 відповідальність якої застрахована в ПАТ «Страхова Компанія «АРКС» відповідно до договору страхування (полісу) №ЕР205799049 від 09.09.2021 року.
В результаті ДТП автомобілю Toyota Land Cruiser Prado, номерний знак НОМЕР_3 , що належить Приватному підприємству «Раціоналізатор», було заподіяно механічні пошкодження та відповідно до висновку щодо вартості матеріального збитку від 29.06.2022 року №187/06-22 вартість матеріального збитку становить 164 053,79 грн.
Ухвалою суду від 19.10.2022 року розгляд справи призначено в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду відповідачу надано встановлений законом строк для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, надано строк для направлення відзиву на позовну заяву.
29.11.2022 року відповідачем-1 до суду був направлений відзив по справі у якому останній зазначає, що висновок щодо вартості матеріального збитку заподіяного власнику колісного транспортного засобу № 187/06-22 від 06.07.2022 р. не є належним та допустимим доказом, на підставі якого може бути визначено розмір матеріального збитку, завданого власнику автомобіля «Тоyota Land Cruiser 150», д/н НОМЕР_4 в результаті ДТП від 19.02.2022 року. Інші ж документи, які можуть слугувати доказом на підтвердження розміру матеріального збитку позивачем не надано, а тому в задоволенні його позовних вимог до АТ СК «АРКС» має бути відмовлено.
12.12.2022 року на адресу суду відповідачем Приватним Акціонерним товариством «Страхова компанія» «АРКС» було надіслано клопотання про приєднання до матеріалів справи висновку експерта №164 за результатами проведення судової авто-товарознавчої експертизи від 07.12.2022 р., а також заява на компенсацію витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Дослідивши докази у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 19.02.2022 року водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Nissan Qashqai, номерний знак НОМЕР_1 , по вул. О.Довженко, 6 в місті Києві, не дотрималась безпечної дистанції та скоїла зіткнення з транспортним засобом Opel Crosland Х, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , що зупинився попереду. В результаті чого останній здійснив зіткнення з транспортним засобом Toyota Land Cruiser Prado, номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_3 , що зупинився попереду, що призвело до механічних ушкоджень транспортних засобів з матеріальними збитками.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва у справі № 761/7504/22 від 04.05.2022 року винуватцем вищевказаного ДТП визнана ОСОБА_1 відповідальність якої застрахована в ПАТ «Страхова Компанія «АРКС» відповідно до договору страхування (полісу) №ЕР205799049 від 09.09.2021 року.
В результаті ДТП автомобілю Toyota Land Cruiser Prado, номерний знак НОМЕР_3 , що належить Приватному підприємству «Раціоналізатор», було заподіяно механічні пошкодження та відповідно до висновку щодо вартості матеріального збитку від 29.06.2022 року №187/06-22 вартість матеріального збитку становить 164 053,79 грн.
Представник Приватного підприємства «Раціоналізатор» звернувся до АТ «СК «АРКС» із заявою про страхове відшкодування. У відповідь на вказану заяву 14.09.2022 року вих.0264/22/21 АТ «СК «АРКС» повідомило про прийняття рішення щодо виплати страхового відшкодування в сумі 40 079,73 грн. 19.09.2022 року за вих.0264/22/21 АТ «СК «АРКС» повідомило про доплату до страхового відшкодування у розмірі 7 394,04 грн.
Відповідно до пунктів 3, 4 частини першої статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є: свобода договору, свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом.
Підстави виникнення цивільних прав та обов`язків визначені в ЦК України, зокрема, з договорів та інших правочинів.
Статтею 14 ЦПК України визначено, що цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Виконання цивільних обов`язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства.
Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільної-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» відносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про страхування", цим та іншими законами України і нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них. Якщо норми цього Закону передбачають інше, ніж положення інших актів цивільного законодавства України, то застосовуються норми цього Закону.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільної-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.
Згідно ч.1 ст.22 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільної-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
У разі настання події, яка є підставою для проведення регламентної виплати, МТСБУ у межах страхових сум, що були чинними на день настання такої події, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільної-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 2 ст. 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Згідно ст. 1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Статтею 1191 ЦК України передбачено, що особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ч.3 ст. 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Відповідно до статті 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Відтак, відшкодування шкоди особою, відповідальність якої застрахована за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, можливе за умови, що згідно з цим договором або Законом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у страховика не виник обов`язок з виплати страхового відшкодування (зокрема, у випадках, передбачених у статті 37), чи розмір завданої шкоди перевищує ліміт відповідальності страховика. В останньому випадку обсяг відповідальності страхувальника обмежений різницею між фактичним розміром завданої шкоди і сумою страхового відшкодування.
З метою об`єктивного визначення дійсного розміру матеріального збитку завданого власнику транспортного засобу «Toyota Land Cruiser Prado 150», номерний знак НОМЕР_3 , позивач звернувся до суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Клевер Експерт», який здійснив оцінку матеріального збитку завданого власнику транспортного засобу.
Відповідно до звіту № 187/06-22 від 06.07.2022 про оцінку автомобіля, вартість матеріального збитку, завданого позивачу, який є власником транспортного засобу становить 164 053,79 грн.
Таким чином розмір недоплаченого страхового відшкодування становить 116 580,02 грн.(164 053,79 грн. вартість матеріального збитку - 47 473,77 грн. виплачена сума = 116580,02 грн.).
Враховуючи, що згідно полісу винуватця ДТП №ЕР205799049 від 09.09.2021 року максимальна сума страхового відшкодування за заподіяну шкоду майну становить 130 000,00 грн., то відповідно вимоги до відповідача - 1 обмежуються цією сумою.
Отже, відповідно до розрахунку розмір недоплаченого страхового відшкодування становить 82 526,23 грн.
Відповідно до статті 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Відтак, відшкодування шкоди особою, відповідальність якої застрахована за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, можливе за умови, що згідно з цим договором або Законом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у страховика не виник обов`язок з виплати страхового відшкодування (зокрема, у випадках, передбачених у статті 37), чи розмір завданої шкоди перевищує ліміт відповідальності страховика. В останньому випадку обсяг відповідальності страхувальника обмежений різницею між фактичним розміром завданої шкоди і сумою страхового відшкодування.
Залишок суми матеріального збитку у розмірі 34 053,79 грн. підлягають стягненню з винуватця, відповідача-2, ОСОБА_1 .
Зважаючи на викладене суд вважає, що позовні вимоги Приватного підприємства «Раціоналізатор» до Акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС», ОСОБА_1 про стягнення матеріального збитку, завданого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно ч. 2 ст. 141 ЦПК України, витрати по сплаті судового збору у сумі 2 481 грн. покладаються на відповідачів в пропорційному співвідношенні.
На підставі викладеного, ст.ст. 2, 6, 22, 29 Законом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», ст.ст. 23, 1166, 1167, 1187, 1188, 1191, 1194 ЦК України та ст.ст. 12, 13, 49, 76, 82, 141, 229, 259, 263-265, 268, 273, 353 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Приватного підприємства «Раціоналізатор» до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС», ОСОБА_1 про стягнення матеріального збитку, завданого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди - задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» на користь Приватного підприємства «Раціоналізатор» несплачену частину страхового відшкодування в розмірі 82 526,23 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства «Раціоналізатор» шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди в розмірі 34 053,79 грн.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» на користь Приватного підприємства «Раціоналізатор» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1240,50 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства «Раціоналізатор» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1240,50 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя: Ключник А.С.
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2023 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 108531943 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Ключник А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні