Ухвала
від 19.01.2023 по справі 638/329/23
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 638/329/23

Провадження № 2/638/2044/23

УХВАЛА

Іменем України

19 січня 2023 року м. Харків

Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Смирнов В.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВІЯ Н» про захист прав споживачів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) через свого Представника, ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВІЯ Н» про захист прав споживачів.

Дослідивши отримані матеріали, судом встановлені недоліки позовної заяви, які унеможливлюють відкриття провадження у справі та обумовлюють необхідність залишення позовної заяви без руху, зважаючи на наступне.

Частиною 1 ст.4ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ст.175 ЦПК України, позовна заява подається до суду в письмовій формі, з додержанням вимог ст.ст.175-177 ЦПК України.

Відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Згідно статті 21 Закону України «Про захист прав споживачів», крім інших випадків порушень прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов`язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо: 1) при реалізації продукції будь-яким чином порушується право споживача на свободу вибору продукції; 2) при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення; 3) при наданні послуги, від якої споживач не може відмовитись, а одержати може лише в одного виконавця, виконавець нав`язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами та/або виконавцями, не надають споживачеві однакових гарантій відшкодування шкоди, завданої невиконанням (неналежним виконанням) сторонами умов договору; 4) порушується принцип рівності сторін договору, учасником якого є споживач; 5) будь-яким чином (крім випадків, передбачених законом) обмежується право споживача на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про відповідну продукцію; 6) споживачу реалізовано продукцію, яка є небезпечною, неналежної якості, фальсифікованою; 7) ціну продукції визначено неналежним чином; 8) документи, які підтверджують виконання договору, учасником якого є споживач, своєчасно не передано (надано) споживачу.

Із п. 6 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №5від 12.04.1996р.«Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів» вбачається, що позовна заява про захист прав споживача повинна містити відомості: про те, яке право споживача порушено; коли і в чому це виявилося; про способи захисту, які належить вжити суду; про розмір сум, щодо яких заявлено вимоги, з відповідними розрахунками і обґрунтуванням; про докази, що підтверджують позов. До заяви повинні бути додані необхідні документи - залежно від заявлених вимог (наприклад, договір, квитанція-замовлення, квитанція-зобов`язання, транспортна чи інша накладна, чек, касовий ордер).

Таким чином, позивач, який вважає себе споживачем, при зверненні до суду у відповідності до вимог статті 175 ЦПК України, зобов`язаний викласти зміст позовних вимог та обставини, якими він обґрунтовує вказані позовні вимоги у відповідності до норм Закону України «Про захист прав споживачів», зазначивши про те, яке право споживача порушено у відповідності до ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів», таким чином навивши підтвердження того, що між сторонами існують правовідносини, які регулюються Законом України «Про захист прав споживачів».

Застосування Закону України «Про захист прав споживачів до даних правовідносин, можливе лише в тому разі, якщо предметом і підставою позову є питання надання інформації споживачеві про умови, процедури виконання договору, та інше, тобто ті які передують укладенню договору. Після укладеннядоговору міжсторонами виникаютьінші правовідносини,які регулюютьсявідповідними Законами (Цивільний кодекс України, Закону України «Про банки та банківську діяльність», Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні»)

Позивач посилається на ст.12 ЗУ «Про захист прав споживачів», як на підставу нарахування неустойки в розмірі одного відсотка вартості продукції за кожний день затримки повернення грошей.

Разом з тим, у відповідності до ч.2 ст.12 ЗУ «Про захист прав споживачів» у разі реалізації продукції поза торговельними або офісними приміщеннями продавець (виконавець) зобов`язаний надати споживачеві документ,який засвідчуєфакт укладеннядоговору іє підставоюдля виникненнявзаємних правта обов`язків.Такий документповинен міститиінформацію про: датуукладення договору; найменуваннята місцезнаходженняпродавця (виконавця); найменування продукції; ціну; строк виконанняробіт (наданняпослуг); іншіістотні умовидоговору; права та обов`язки сторін договору.

У відповідності до ч.6 ст.12 ЗУ «Про захист прав споживачів» якщо споживачеві не було надано документ (електронний документ), який засвідчує факт здійснення правочину поза торговельними або офісними приміщеннями, такий правочин не є підставою для виникнення обов`язків для споживача.

Вирішуючи питання про відкриття провадження судом перевірено матеріали справи і з`ясовано, що до позовної заяви не додано документа, який би свідчив про дату укладення договору; найменування та місцезнаходження продавця (виконавця); найменування продукції; ціну; строк виконання робіт (надання послуг); інші істотні умови договору; права та обов`язки сторін договору.

Отже, при посиланні на норми Закону України «Про захист прав споживачів» повинно мати місце порушення прав споживача на стадії придбання, замовлення, використання або реалізації наміру придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, проте в позовній заяві відсутнє таке обґрунтуванням позовних вимог. Окрім того, відсутнє і обґрунтування щодо того, що шоломи (каски), про які йде мова в позові купувалися для власних потреб. А вказане є ключовою обставиною при вирішенні питання про віднесення спору до категорії справ про захист прав споживачів.

Окрім того, у відповідності до п.8 ч.3 ст.175 Цивільного процесуального кодексу України позовна заява повинна містити: перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Проте всупереч вказаних положень законодавства в позовній заяві не зазначено про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.

У позовній заяві не зазначено, у кого знаходяться оригінали наступних документів: Рахунок-фактура №43 від 06.05.2022, Квитанція №0.0.2538121341.1 від 09.05.2022, Заява від 05.08.2022, аудіозаписи телефонних розмов із Відповідачем.

Окрім того, у відповідності до п.9 ч.3 ст.175 Цивільного процесуального кодексу України позовна заява повинна містити: попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

До позовної заяви не додано попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які Позивач поніс і очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

Суд не вважає належним попереднім (орієнтовним) розрахунком суми судових витрат зазначення у позові, що Позивач очікує понести у зв`язку із розглядом справи витрати зі сплати судового збору та витрати на професійну правничу допомогу у сумі 500,00 доларів США за надану правову допомогу у суді першої інстанції. Оскільки, Позивач не сплатив судовий збір посилаючись на ЗУ «Про захист прав споживачів» та не надав орієнтовний розрахунок витрат на правову допомогу (з чого складається зазначена сума).

Згідност. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку щодо необхідності залишення позовної заяви без руху.

Для усунення недоліків позовної заяви необхідно:

- надати суду позовну заяву з уточненням позовних вимог, в якій крім вже зазначених відомостей додатково вказати щодо наявності та умов документа, який би свідчив про дату укладення договору; найменування та місцезнаходження продавця (виконавця); найменування продукції; ціну; строк виконання робіт (надання послуг); інші істотні умови договору; права та обов`язки сторін договору та зазначити щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів;

- надати до суду належним чином оформлений попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат.

Керуючись ст.175,177,185,258-261,353 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВІЯ Н» про захист прав споживачів - залишити без руху, надавши Позивачу строк для усунення недоліків позовної заявидесять днів з дня вручення цієї ухвали.

Роз`яснити позивачу, що якщо він відповідно до цієї ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями175і177цьогоКодексу, та усуне вказаній в цій ухвалі недоліки, позовна заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у встановлений строк, заява вважатиметься неподаною та буде повернута. Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя В.А. Смирнов

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення19.01.2023
Оприлюднено25.01.2023
Номер документу108547461
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —638/329/23

Рішення від 24.03.2023

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Смирнов В. А.

Ухвала від 21.03.2023

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Смирнов В. А.

Рішення від 10.03.2023

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Смирнов В. А.

Ухвала від 10.03.2023

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Смирнов В. А.

Ухвала від 07.02.2023

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Смирнов В. А.

Ухвала від 19.01.2023

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Смирнов В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні