Справа № 396/1222/22
Провадження № 2/396/54/23
РІШЕННЯ
Іменем України
24.01.2023 року м. Новоукраїнка
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді: Русіної А.А.,
за участю секретаря судового засідання: Андріяш І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в м. Новоукраїнка Кіровоградської області цивільну справу №396/1222/22 за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Дмитрух Дмитро Миколайович до Глодоської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , приватний нотаріус Новоукраїнського районного нотаріального округу Кіровоградської області Полякова Наталя Василівна про визнання права засновника в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, в інтересах якої діє представник - адвокат Дмитрух Д.М., звернулася до Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області з позовом, в якому просить визнати за нею в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право засновника фермерського господарства «Гай». В обґрунтування заявленого позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що 02.08.2021 Новоукраїнським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) складено відповідний актовий запис за № 248. Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно: будинок з господарськими будівлями і майном, яке знаходиться на території домоволодіння, розташованому в АДРЕСА_1 ; автомобіль CHEVROLET, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2008 року випуску, об 'єм двигуна 1498, колір сірий; майнові права та обов`язки засновника (власника) селянського (фермерського) господарства «Гай», , код 23092140.
05.07.2021 ОСОБА_3 склав заповіт, згідно якого будинок з господарськими будівлями, спорудами та майном, яке знаходиться на території домоволодіння, розташоване в АДРЕСА_1 згідно технічного паспорта (інвентаризаційна справа № 347) від 17.06.2021 року і автомобіль CHEVROLET, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2008 року випуску, об 'єм двигуна 1498, колір сірий заповів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , все інше майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде йому належати на час смерті і на що він за законом матиме право та що згідно з законодавством України може бути успадкованим, крім вищевказаного майна, заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
13.09.2022 року приватним нотаріусом Новоукраїнського районного нотаріального округу Поляковою Н.В. видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом ОСОБА_1 , а саме: земельну ділянку площею 4,7800 га розташовану на території Глодоської сільської ради та земельну ділянку площею 4,8890 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майнові права та обов`язки засновника (власника) селянського (фермерського) господарства «Гай», нотаріусом було відмовлено, у зв`язку з відсутністю статутного фонду у ФГ "Гай", а також відсутністю необхідних документів на майно. З метою реалізації прав на спадкування за заповітом позивач просить визнати за нею право засновника фермерського господарства "Гай".
Ухвалою судді від 06.10.2022 в даній справі відкрито провадження, визначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
18.10.2022 року від приватного нотаріуса Новоукраїнського районного нотаріального округу Полякової Н.В. надійшла копія спадкової справи щодо майна померлого ОСОБА_3 , а також інформаційна довідка зі Спадкового реєстру.
Ухвалою суду від 24.11.2022 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 07.12.2022 року виправлено описку у резолютивній частині ухвали суду від 24.11.2022 року.
Позивач та її представник - адвокат Дмитрух Д.М. в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. 24.01.2023 року від представника надійшло клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності, позовні вимоги визнають повністю та просять їх задовільнити.
Представник відповідача Глодоської сільської ради в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про щосвідчить підпису зворотньомурекомендованому поштовомуповідомленні проотримання 24.12.2022року.Відзив, заяви та клопотання до суду не надходили.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про щосвідчить підпису зворотньомурекомендованому поштовомуповідомленні проотримання 24.12.2022року.Заяв та клопотань до суду не надходило.
Третя особа приватний нотаріус Новоукраїнського районного нотаріального округу Кіровоградської області Полякова Н.В. в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. 12.01.2023 року через канцелярію суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, у зв`язку із вчиненням нотаріальних дій.
Згідно ч. 1ст. 223 ЦПК Українинеявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі матеріалів справи та наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Новоукраїнським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (а.с. 6).
Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно: будинок з господарськими будівлями і майном, яке знаходиться на території домоволодіння, розташованому в АДРЕСА_1 ; автомобіль CHEVROLET, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2008 року випуску, об 'єм двигуна 1498, колір сірий та майнові права та обов`язки засновника (власника) селянського (фермерського) господарства «Гай», код 23092140.
Відповідно до заповіту від 05.07.2021 року, зареєстрованим в реєстрі за № 64, посвідченим ОСОБА_4 , секретарем Глодоської сільської ради, будинок з господарськими будівлями і майном, яке знаходиться на території домоволодіння, розташоване в АДРЕСА_1 та автомобіль CHEVROLET, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2008 року випуску, об 'єм двигуна 1498, колір сірий покійний Шевченко заповів ОСОБА_2 (а.с.8).
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом, посвідченим 05.07.2021 секретарем Глодоської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області Т.Бойко, зареєстрованим в реєстрі за № 63 на все інше майно ОСОБА_3 , де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде належати на час смерті йому і на що він за законом матиме право та що згідно з законодавством України може бути успадкованим, крім вищевказаного майна (а.с. 7).
Згідно інформації, яка міститься в копіях документів зі спадкової справи, спадкоємці за заповітом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчасно прийняли спадщину (42-107).
13.09.2022 року приватним нотаріусом Новоукраїнського районного нотаріального округу Поляковою Н.В. видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом ОСОБА_1 , а саме на: земельну ділянку площею 4,7800 га розташовану на території Глодоської сільської ради та земельну ділянку площею 4,8890 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 104-106).
Однак при зверненні позивача до нотаріальної контори щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майнові права та обов`язки засновника (власника) селянського (фермерського) господарства «Гай», позивачу нотаріусом було відмовлено у зв`язку з відсутністю статутного фонду ФГ "Гай", а також відсутністю необхідних документів на майно, що підтверджується копією постанови приватного нотаріуса від 08.09.2022 р. (а.с. 11).
Фермерське господарство "ГАЙ", інденитифікаційний код юридичної особи 23092140, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 1 435 120 0000 000024, зареєстроване державним реєстратором Стальніковою Ж.В. 13 листопада 1992 року (а.с. 12).
З довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вбачається, що кінцевим бенефеціарним власником (контролером) фермерського господарства "ГАЙ" є ОСОБА_3 , а керівником - ОСОБА_5 , у повноваження якої входить: вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договору тощо, подавати документи для державної реєстрації від імені юридичної особи. Місце знаходження юридичної особи: вул. Покровська, 47, с. Глодоси, Новоукраїнського району Кіровоградської області, 27110; вид діяльності юридичної особи за КВЕД: 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.13 вирощуваня овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; 01.19 вирощування інших однорічних і дворічних культур (а.с. 19-22).
Також, до матеріалів справи долучено копію статуту фермерського господарства "ГАЙ", з якого вбачається, що згідно п. 1.3 засновником фермерського господарства є ОСОБА_3 , головою - ОСОБА_5 . Згідно п. 15.1 фермерське господарство припиняє свою діяльність на підставах - прийняття рішення учасниками Господарства про припинення його діяльності, у тому числі внаслідок реорганізації злиття, приєднання тощо) у відповідності до закону; визнання господарства банкрутом та в разі, коли не залишилось жодного учасника Господарства, або спадкоємця, який виявив би бажання продовжити діяльність Господарства, у порядку, встановленому законом (а.с. 13-18).
Відсоток частки статутного капіталу покійного ОСОБА_3 складав 100%, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 19-22).
Згідно зі ст.ст. 4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів,
Згідно ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують права та обов`язки.
Відповідно до ч. ч. 3, 5 вказаної правової норми цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.
Відповідно до ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до роз`яснень які містяться в п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Частиною 1 статті 177 ЦК України передбачено, що об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
ФГ «Гай» є об`єктом цивільних прав та предметом цивільного обороту, вказане господарство є власністю засновника та входить до складу спадкового майна, право на яке мають спадкоємці після смерті ОСОБА_3 .
Дане підприємство є унітарним, його єдиним власником є померлий ОСОБА_3 , і хоча відсутній статутний фонд господарства та відсутні необхідні документи на майно проте, саме підприємство, як предмет цивільного обороту, є об`єктом спадкування.
Згідно ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну, сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Разом з тим, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про фермерське господарство» щодо спадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) містить загальну відсилочну норму, а саме: успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Так, згідно норм статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Отже, успадковуватись можуть лише права та обов`язки фізичної особи, а не юридичної, якою є фермерське господарство.
Відповідно до положень ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що майнові права засновника фермерського господарства у відповідності до ст. 1218 ЦК України входять до складу спадщини,
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про фермерське господарство» діяльність такого господарства припиняється у разі, якщо не залишилося жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.
Суд приходить до переконання, що до позивача, як спадкоємця за заповітом, яка виявила бажання успадкувати права засновника фермерського господарства, що ніким не заперечувалось повинні перейти права та обов`язки саме засновника зазначеного господарства.
Відповідно до ст. 316 ЦК України, право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Разом з тим статтею 1219 ЦК України визначено права та обов`язки особи, які не входять до складу спадщини, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Як установлено судом позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , вона прийняла спадщину та отримала свідоцтва про право на спадщину за заповітом на належну померлому земельну ділянки площею 4,7800 га розташовану на території Глодоської сільської ради та земельну ділянку площею 4,8890 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На момент смерті ОСОБА_3 був засновником Фермерського господарства «Гай», яке не мало сформованого статутного капіталу.
Оскільки права засновника селянського фермерського господарства «Гай» є майновими правами, не є такими, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, а тому спадкуються на загальних підставах. Будь-яких особливостей спадкування майна чи майнових прав засновника фермерського господарства Цивільний кодекс України не містить. В роз`ясненнях, які містяться у п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» № 20 від 22.12.1995 зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23 червня 2020 року у справі №179/1043/16ц (провадження № 14-63цс20) дійшла висновку, що у випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.
У наведеній постанові Велика Палата Верховного Суду також дійшла висновку, що якщо спадкоємець була членом господарства, в якого немає сформованого статутного капіталу, не відмовлялася від вступу до цього господарства, як і їй не відмовляло у цьому останнє, то визнання за спадкоємцем в порядку спадкування прав засновника є ефективним способом захисту її прав як спадкоємниці засновника.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 рокуу справі №922/989/19 зроблено висновок, «що у разі смерті громадянина - засновника селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) право постійного користування земельною ділянкою, наданою для ведення фермерського господарства його засновнику, не припиняється зі смертю цієї особи, а зберігається за фермерським господарством до якого воно перейшло після створення фермерського господарства. Спадкувати можна права померлого засновника (члена) щодо селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства), а не земельну ділянку, яка перебуває в користуванні такого господарства».
Відмовляючи у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на ФГ «Гай» приватний нотаріус виходив із того що спадкоємець при зверненні про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом на фермерське господарство «Гай» не надала необхідні документи на майно. Водночас вказана обставина і та обставина, що статутний фонд господарства відсутній, не може бути перешкодою в реалізації права особи на отримання спадщини.
Таким чином, враховуючи фактичні обставини справи, суд вважає, що наявні всі законні підстави для задоволення позову ОСОБА_1 та визнання за нею в порядку спадкування за заповітом права на майнові права та обов`язки засновника (власника) селянського (фермерського) господарства «Гай». Тому суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.23 Закону України "Про фермерське господарство", статей 1217, 1218, 1219, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст.209,212-215, 259, 264, 268 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 у порядку спадкування за заповітом усі права та обов`язки засновника фермерського господарства "Гай" (ідентифікаційний код 23092140, місцезнаходження юридичної особи: 27110, Кіровоградська область, Новоукраїнський район с. Глодоси, вул. Покровська, 47), після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Кропивницького апеляційного суду через Новоукраїнський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: А. А. Русіна
Суд | Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2023 |
Оприлюднено | 26.01.2023 |
Номер документу | 108568745 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Русіна А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні