Справа № 2-393/11
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2023 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі суддіБердія М.А.,
при секретарі Хлуд І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «АССІСТО», стягувач: Публічне акціонерне товариство «Всеукраїнський акціонерний банк», боржники: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про заміну сторони, шляхом заміни стягувача його правонаступником, видачу виконавчих листів та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання по цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний банк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення солідарного боргу, суд -
В С Т А Н О В И В:
10 січня 2023 року представник заявника ТОВ «Фінансова компанія «АССІСТО» Бурдюг Т.В. звернулася до Рівненського міського суду Рівненської області із заявою про заміну сторони, шляхом заміни стягувача його правонаступником, видачу виконавчих листів та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання по цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний банк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення солідарного боргу. В обґрунтування заяви вказує, що 01 березня 2011 року Рівненський міський суд Рівненської області ухвалив рішення по справі №2-393/11 про стягнення з боржників (відповідачів), якими є: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь ПАТ «ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ АКЦІОНЕРНИЙ БАНК» заборгованості за кредитним договором №159/06Р.
25 березня 2020 року між ПАТ «ВІЕЙБІ БАНК» та ТОВ «ФК «АССІСТО» було укладено Договір про відступлення прав вимоги №616802.1435, відповідно до якого ПАТ «ВІЕЙБІ БАНК» відступило ТОВ «ФК «АССІСТО», а ТОВ «ФК «АССІСТО» набуло право вимоги заборгованості за договорами кредиту, в тому числі за Договором кредиту №159/06Р.
Відповідно до ухвали Рівненського міського суду Рівненської області від 18 листопада 2020 року суд ухвалив : «Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Ассісто» про заміну сторони у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором вважати неподаною та повернути заявнику» у зв`язку з нечитабельністю Додатку №l. ТОВ «ФК «АССІСТО» з приводу вище зазначеного повідомляє що попередній кредитор ПАТ «ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ АКЦІОНЕРНИЙ БАНК» відповідно до п.5 до Договору про відступлення прав вимоги №616802.1435 передав правонаступнику ТОВ «ФК «АССІСТО» наявні у Банку документи, що підтверджують Права вимоги до Боржників, а також реєстр Прав вимог у електронному вигляді, а тому ТОВ «ФК «АССІСТО» до заяви долучає витяг з електронного реєстру який є віддзеркаленням Додатку №l стосовно кредитного договору №159/06Р.
Відповідно до Інформації про виконавче провадження стосовно ОСОБА_1 , ТОВ «ФК «АССІСТО» відомо, що на виконанні перебуває виконавче провадження №52141876 на підставі виконавчого листа №92-393/11 станом на сьогодні стан: примусове виконання.
Інформація про відкрите виконавче провадження відносно ОСОБА_2 в АСВП - відсутня, а так/само, відсутня будь - яка інформація щодо отримання первісним кредитором виконавчого листа щодо стягнення суми боргу за судовим рішенням по справі №2-393/11 з ОСОБА_2 .
Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступного:
Як було встановлено в судовому засіданні, в провадженні Рівненського міського суду Рівненської області перебувала цивільна справа №2-393/11 за позовом Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний банк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення солідарного боргу.
01 березня 2011 року Рівненський міський суд Рівненської області ухвалив рішення по справі №2-393/11 про стягнення з боржників (відповідачів), якими є: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь ПАТ «ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ АКЦІОНЕРНИЙ БАНК» заборгованості за кредитним договором №159/06Р.
25 березня 2020 року між ПАТ «ВІЕЙБІ БАНК» та ТОВ «ФК «АССІСТО» було укладено Договір про відступлення прав вимоги №616802.1435, відповідно до якого ПАТ «ВІЕЙБІ БАНК» відступило ТОВ «ФК «АССІСТО», а ТОВ «ФК «АССІСТО» набуло право вимоги заборгованості за договорами кредиту, в тому числі за Договором кредиту №159/06Р.
Частиною 1 ст.55 ЦПК України, передбачено, що у разі припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.512 ЦК України, підставою заміни кредитора у зобов`язанні є правонаступництво.
Згідно ст.514 ЦК України, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом ч.1 ст.442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Відповідно до ч.5 ст.442 ЦПК України, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно ч.5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Зі змісту ст.ст.512, 514 ЦК України, ст.442 ЦПК України, ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» випливає, що у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином чи правонаступництвом на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора. Заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження. Оскільки до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, переходить і право бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним для розгляду судом заяви про заміну стягувача.
Таким чином, в результаті правонаступництва від ПАТ «Всеукраїнський акціонерний банк» до ТОВ «ФК «АССІСТО» відбувся перехід прав та обов`язків від попереднього стягувача новому.
Заміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України «Про виконавче провадження».
Проте, Верховний Суд у постанові від 24.01.2018 року у справі №15/53 дійшов висновку, що питання заміни сторони виконавчого провадження-стягувача тощо, допускається лише у незакінченому виконавчому провадженні.
Звернення правонаступника із заявою про надання йому статусу стягувача у виконавчому провадженні відповідає змісту статей 512, 514 ЦК України та ст.15 Закону України «Про виконавче провадження».
За таких обставин, суд вважає, що заява в частині заміни сторони виконавчого провадження до відповідача ОСОБА_1 підлягає задоволенню, а стосовно відповідача ОСОБА_2 , слід відмовити, оскільки заявником не надано доказів того, що відносно боржника ОСОБА_2 було відкрито виконавче провадження та що виконавче провадження не закінчено.
Щодо вимог в частині видачі виконавчого документа та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання суд дійшов таких висновків.
Відповідно до п.17.4 розділу ХІІІ Перехідних положень до ЦПК України, у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
За приписами ст.433 ЦПК України, у разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа для виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції і розглядається в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
У відповідності до ч.6 ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.
При вирішенні питання про видачу дубліката виконавчого листа у зв`язку з його втратою заявник повинен повідомити суду обставини, за яких виконавчий лист було втрачено, подавши відповідні докази. Оригінал виконавчого листа вважається втраченим, коли його загублено, украдено, знищено або істотно пошкоджено, що унеможливлює його виконання. Дублікат виконавчого листа видається на підставі матеріалів справи та судового рішення, за яким був виданий втрачений виконавчий лист.
При розгляді питання про видачу дубліката перевіряється чи не виконано рішення, чи не втратило воно законної сили. У випадку часткового виконання змінювати у дублікаті загальну суму не можна. Це враховується в ході подальшого виконавчого провадження.
За змістом положень у п.2 ч.1, ч.2 ст.22 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року № 606-XIV виконавчі документи судів можуть бути пред`явлені до виконання протягом року з наступного дня після набрання рішенням законної сили.
Згідно із вимогами статей 22, 23 Закону № 606-XIV однорічний строк пред`явлення виконавчого документу до виконання сплинув.
Проте виконавчий лист до виконання не пред`явлений.
ТОВ «АССІСТО» набуло статусу нового кредитора та отримало право грошової вимоги за договором №616802.1435 про відступлення прав вимоги від 25.03.2020 року, тобто через більш ніж вісім років після закінчення строку пред`явлення виконавчого листа про стягнення кредитної заборгованості з боржника до виконання.
Таким чином, на момент купівлі кредитного портфелю строк пред`явлення виконавчого листа про стягнення кредитної заборгованості вже сплинув.
При цьому заявником взагалі не наведені підстави пропуску строку пред`явлення виконавчого документа до виконання, а лише зазначається про невиконання рішення суду.
В постанові від 21.08.2019 у справі №2-836/11 Велика Палата Верховного Суду висловила правову позицію, згідно якої якщо строк для пред`явлення виконавчого документа до виконання не сплив або суд його поновив, то заява про видачу дубліката цього документа, який втрачений, вважається поданою у межах встановленого для пред`явлення виконавчого листа до виконання. Натомість, коли строк для пред`явлення виконавчого документа до виконання сплив, і суд його не поновив, то за результатами розгляду заяви про видачу дубліката втраченого виконавчого документа суд відмовляє у задоволенні цієї заяви.
Відтак, враховуючи, що строк для пред`явлення виконавчого документа до виконання сплив, а заявником не зазначені підстави для його поновлення, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви стягувача про видачу виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення виконавчого документа, з підстав необґрунтованості таких вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.433,442, п.4 ч.17 Перехідних положень ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «АССІСТО», стягувач: Публічне акціонерне товариство «Всеукраїнський акціонерний банк», боржники: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про заміну сторони, шляхом заміни стягувача його правонаступником, видачу виконавчих листів та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання по цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний банк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення солідарного боргу - задовольнити частково.
Замінити стягувача у справі № 2-393/11 за рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 01.03.2011 з Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний банк» на його правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю «ФК «АССІСТО» до відповідача ОСОБА_1 .
В іншій частині вимог відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд, або безпосередньо до Рівненського апеляційного суду (відповідно до п.п. 15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону № 2147 - VIII від 03 жовтня 2017 року).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбаченоЦивільним процесуальним Кодексом України. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Суддя Рівненського
міського суду Бердій М.А.
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2023 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 108621782 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про заміну сторони виконавчого провадження |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Бердій М. А.
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні