ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
"07" грудня 2022 р. Справа № 911/730/22
Розглянувши матеріали справи за позовом Заступника керівника Білоцерківської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Білоцерківської міської ради
до Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР»
за участітретіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 ; ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 .
про усунення перешкод у користуванні майном та повернення земельних ділянок
Суддя Карпечкін Т.П.
За участю представників:
від прокуратури: Набок Ю.В. (посвідчення № 06467 від 01.06.2021 року);
від позивача: не з`явився;
від відповідача: Дудник А.В. (ордер № 702698 від 07.07.2022 року);
від третьої особи 1: не з`явився;
від третьої особи 2: не з`явився;
від третьої особи 3: не з`явився;
від третьої особи 4: не з`явився;
від третьої особи 5: не з`явився;
від третьої особи 6: не з`явився;
від третьої особи 7: не з`явився;
від третьої особи 8: не з`явився;
від третьої особи 9: не з`явився.
Обставини справи:
В провадженні Господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Заступника керівника Білоцерківської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Білоцерківської міської ради до Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» за участі третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 ; ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 про усунення перешкод у користуванні майном та повернення земельних ділянок.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 07.06.2022 року відкрито провадження у справі № 911/730/22, справу призначено за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 18.07.2022 року.
30.06.2022 року від представника позивача надійшов лист, яким останній просить проводити підготовче засідання без участі представника.
До Господарського суду Київської області 11.07.2022 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, яким останній проти позову заперечує та просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
11.07.2022 року до Господарського суду Київської області надійшло клопотання відповідача про відкладення підготовчого засідання з підстав викладених у поданому клопотанні.
Позивач, відповідач та треті особи 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 в підготовче засідання 18.07.2022 року не з`явився, треті особи вимоги ухвали Господарського суду від 07.06.2022 року не виконали.
В судовому засіданні 18.07.2022 року підготовче засідання у справі № 911/730/22 відкладалось на 10.08.2022 року.
В судовому засіданні 10.08.2022 року підготовче засідання у справі № 911/730/22 відкладалось на 07.09.2022 року.
В підготовчому засіданні 07.09.2022 року прокурор позовні вимоги, з підстав викладених у позовній заяві, підтримав у повному обсязі, уточнень позовних вимог не мав. Також зазначив і про те, що повідомлено всі обставини справи, які йому відомі, та надані суду всі наявні в нього докази.
Представники відповідача в судовому засіданні 07.09.2022 року проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві, поданому 11.07.2022 року. Також зазначив і про те, що відповідачем повідомлено про всі обставини справи, які йому відомі.
Позивач та треті особи 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 в підготовче засідання 07.09.2022 року не з`явилися, треті особи вимоги ухали не виконали.
Враховуючи те, що судом під час підготовчого судового засідання вирішено питання, зазначені в ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України та вчинено усі необхідні дії, передбачені ст. 177 Господарського процесуального кодексу України, з метою забезпечення правильного, своєчасного та безперешкодного розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті 02.11.2022 року.
У зв`язку з відпусткою судді Карпечкіна Т.П. судове засідання 02.11.2022 року не відбулося. Ухвалою Господарського суду Київської області від 07.11.2022 року призначено розгляд справи по суті на 21.11.2022 року.
Прокурор, представник позивача та та третіх осіб 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 та 9 в судове засідання 21.11.2022 року не з`явилися.
В судовому засіданні 21.11.2022 року розгляд справи № 911/730/22 відкладався на 07.12.2022 року.
В судовому засіданні 07.12.2022 року представник прокуратури позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти задоволення позову заперечував. Представники позивача та третіх осіб в судове засідання не з`явились.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.
У зв`язку з чим, в судовому засіданні 07.12.2022 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Заступником керівника Білоцерківської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Білоцерківської міської ради подано позов до Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР», за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 ; ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 , про усунення перешкод у здійсненні Білоцерківською міською радою права користування та розпорядження земельними ділянками водного фонду загальною площею 27,223 га, шляхом скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень:
№ 60657412 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0571;
№ 60657097 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0572;
№ 60654355 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0573;
№ 60650784 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0574;
№ 60654996 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0575;
№ 60654678 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0576;
№ 60655749 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0577;
№ 60655383 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0579;
№ 60656356 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0580;
№ 60656077 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0581;
№60650101 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0582;
№ 60648423 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0583;
№ 60694869 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0584;
№ 60694615 від 30.09.2021 з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0585;
№ 60693456 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0586;
№ 60694273 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0587;
№ 60692299 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0588;
№ 60692750 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0590;
№ 60690915 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0591;
№ 60691234 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0592;
№ 60690572 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0593;
№ 60689833 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0594;
№ 60689354 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0595;
№ 60688865 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0597;
№ 60664160 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 0,6115 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0598;
№ 60663757 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 0,6115 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0599;
№ 60647611 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0600;
№ 60646748 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0601.
Також, прокуратура у позові промить усунути перешкоди у здійсненні Білоцерківською міською радою права користування та розпорядження земельними ділянками водного фонду загальною площею 27,223 га, шляхом їх повернення на користь держави в особі Білоцерківської міської ради з незаконного володіння приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР», а саме земельних ділянок з кадастровими номерами: 220489500:02:026:0571 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0572 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0573 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0574 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0575 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0576 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0577 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0579 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0580 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0581 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0582 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0583 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0584 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0585 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0586 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0587 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0588 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0590 площею 1,0 га; 3220489500:02:026:0591 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0592 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0593 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0594 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0595 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0597 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0598 площею 0,6115 га, 3220489500:02:026:0599 площею 0,6115 га, 3220489500:02:026:0600 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0601 площею 1,0 га.
В обгрунтування позовних вимог Білоцерківська окружна прокуратура Київської області зазначає, що під час опрацювання відомостей, отриманих з метою встановлення наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру в інтересах держави в суді, виявлено факт порушення вимог водного та земельного законодавства під час використання земель водного фонд на території Білоцерківського району.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17.06.2016 року у справі № 357/9328/15-ц (провадження № 2/357/49/16) задоволено позов Білоцерківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства про визнання незаконним та скасування розпорядження Білоцерківської районної державної адміністрації.
Ухвалою колегії суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області від 07.12.2016 року (провадження № 22/ц/780/4525/16) вищевказане рішення Білоцерківського міськрайонного суду залишено без змін.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 (провадження № 14-460цс18) вищевказані судові рішення суду першої та апеляційної інстанцій залишено без змін.
Таким чином, згідно з вищевказаними рішеннями судів у справі № 357/9328/15-ц визнано недійсним розпорядження голови Білоцерківської районної державної адміністрації від 09.12.2008 року № 838 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання державних актів на право приватної власності на земельні ділянки 15-ти громадянам для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Шкарівської сільської ради Білоцерківського району Київської області».
Також, визнано недійсними Державні акти на право власності на земельні ділянки: серій ЯЖ № 693977 виданий ОСОБА_10 кадастровий номер 3210300000:07:013:0026, ЯЖ № 693976 виданий ОСОБА_11 кадастровий номер 3210300000:07:013:0025, ЯЖ № 693978 видании ОСОБА_12 кадастровий номер 3210300000:07:013:0027, ЯЖ № 693988 виданий ОСОБА_13 кадастровий номер 3210300000:07:013:0035, ЯЖ № 693974 виданий ОСОБА_3 кадастровий номер 3210300000:07:013:0023, ЯЖ № 693975 виданий ОСОБА_3 кадастровий номер 3210300000:07:013:0024, ЯЖ № 693972 виданий ОСОБА_5 кадастровий номер 3210300000:07:013:0021, ЯЖ № 693982 виданий ОСОБА_9 кадастровий номер 3210300000:07:013:0031, ЯЖ № 693979 виданий ОСОБА_8 кадастровий номер 3210300000:07:013:0028, ЯЖ № 693980 виданий ОСОБА_7 кадастровий номер 3210300000:07:013:0029, ЯЖ № 693971 виданий ОСОБА_14 кадастровий номер 3210300000:07:013:0020 з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_4 з реєстраційними № 3210300000070130020:3:02 від 25.05.2011, ЯЖ № 693984 виданий ОСОБА_15 кадастровий номер 3210300000:07:013:0033 з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_4 з реєстраційними № 3210300000070130033:3:02 від 25.05.2011, ЯЖ № 693981 виданий ОСОБА_16 кадастровий номер 3210300000:07:013:0030 з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_4 з реєстраційними № 3210300000070130030:3:02 від 25.05.2011, ЯЖ № 693985 виданий ОСОБА_17 кадастровий номер 3210300000:07:013:0034 з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_4 з реєстраційними № 3210300000070130034:3:02 від 25.05.2011, ЯЖ № 693983 виданий ОСОБА_18 кадастровий номер 3210300000:07:013:0032 з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_4 з реєстраційними № 3210300000070130032:3:02 від 25.05.2011 року, які видані 16.01.2009 року та скасовано їх державну реєстрацію.
Крім того, у справі № 357/9328/15-ц постановлено витребувати на користь держави в особі Київської обласної державної адміністрації з незаконного володіння: ОСОБА_10 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0026; ОСОБА_11 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0025; ОСОБА_12 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0027; ОСОБА_3 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0024; ОСОБА_5 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0021; ОСОБА_9 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0031; ОСОБА_8 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0028; ОСОБА_7 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0029; ОСОБА_4 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0020, земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0033, земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0030, земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0034 та земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0032, що знаходяться в адміністративних межах Шкарівської сільської ради Білоцерківського району Київської області.
Судами у справі № 357/9328/15-ц встановлено, що спірні земельні ділянки відносяться до земель водного фонду й не можуть бути об`єктом приватної власності. Крім того, земельні ділянки передані відповідачам без зміни їх цільового призначення та без виготовлення проекту землеустрою.
Як зазначає прокурор, з метою невиконання рішення суду, відповідачами за наявності невирішеного спору до завершення касаційного оскарження та прийняття остаточного рішення у справі № 357/9328/15-ц, в межах строку пред`явлення до виконання судового рішення, вчинено дії з відчуження земельних ділянок на користь третіх осіб, що унеможливлює їх повернення на користь держави та є порушенням її інтересів.
Таким чином, як стверджує прокуратура, попередні власники спірних земельних ділянок, маючи намір невиконання остаточного судового рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області у справі № 357/9328/15-ц, усвідомлюючи відсутність прав на спірні земельні ділянки, вживали заходів з поділу та відчуження їх третім особам шляхом купівлі-продажу, неодноразової зміни власників з метою уникнути зобов`язання щодо повернення спірних земельних ділянок у власність держави.
Ухвалою судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 24.01.2017 року зупинено виконання рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17.06.2016 року, яке залишено без змін ухвалою апеляційного суду Київської області від 07.12.2016 року, до закінчення касаційного провадження.
Однак, відповідне зупинення виконання рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17.06.2016 року стосувалось зупинення виконавчих дій з повернення земельних ділянок, а не відміняло встановлених судом у справі № 357/9328/15-ц фактів. Не зважаючи на це, недобросовісно укористуючись ухвалою судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 24.01.2017 року, з метою невиконання остаточного рішення суду відповідачами в межах строку пред`явлення його до виконання вчинено дії з відчуження спірних земельних ділянок шляхом їх поділу, продажу та внесення їх до статутного капіталу суб`єкта господарювання, що на даний час унеможливлює їх повернення на користь держави та є порушенням її інтересів.
Так, згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 23.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за №837, ОСОБА_3 , яка придбала земельну ділянку з кадастровим номером 3210300000:07:013:0026 у ОСОБА_10 , продала ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0 га, кадастровий номер: 3210300000:07:013:0026, цільове призначення земельної ділянки: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання - для ведення особистого селянського господарства, розташована за адресою: Київська область, м. Біла Церква.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 23.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за №840, ОСОБА_3 , яка придбала земельну ділянку з кадастровим номером 3210300000:07:013:0025 у ОСОБА_11 , продала ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0 га, кадастровий номер: 3210300000:07:013:0025, цільове призначення земельної ділянки: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання - для ведення особистого селянського господарства, розташована за адресою: Київська область, м. Біла Церква.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 23.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за №834, ОСОБА_3 , яка придбала земельну ділянку з кадастровим номером 3210300000:07:013:0027 у ОСОБА_19 , продала ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0 га, кадастровий номер: 3210300000:07:013:0027, цільове призначення земельної ділянки: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання - для ведення особистого селянського господарства, розташована за адресою: Київська область, м. Біла Церква.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 23.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за №843, ОСОБА_3 продала ОСОБА_1 земельну ділянку площею 1,223 га, кадастровий номер: 3210300000:07:013:0024, цільове призначення земельної ділянки: 01.03. Для ведення особистогоселянськогогосподарства, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання для ведення особистого селянського господарства, розташована за адресою: Київська область, м. Біла Церква.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 21.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за № 821, ОСОБА_4 продав ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0 га, кадастровий номер: 3210300000:07:013:0033, цільове призначення земельної ділянки: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання для ведення особистого селянського господарства, розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 21.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за № 824, ОСОБА_4 продав ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0 га, кадастровий номер: 3210300000:07:013:0034, цільове призначення земельної ділянки: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання для ведення особистого селянського господарства, розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 21.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за № 818, ОСОБА_4 продав ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0 га, кадастровий номер: 3210300000:07:013:0032, цільове призначення земельної ділянки: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання для ведення особистого селянського господарства, розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада.
В подальшому, вищевказані земельні ділянки на підставі заяви ОСОБА_1 , посвідченої приватним нотаріусом Білоцерківського міського нотаріального округу Мельничук І.М. від 23.12.2020 роек № 846, поділено на 2 кожна.
В результаті поділу утворились наступні земельні ділянки:
1) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0026 утворилося двіземельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0593 та 3220489500:02:026:0594;
2) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0025 утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0595 та 3220489500:02:026:0597;
3) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0027 утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0591 та 3220489500:02:026:0592;
4) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0024 утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0598 та 3220489500:02:026:0599;
5) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0033 утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0586 та 3220489500:02:026:0587;
6) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0034 утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0584 та 3220489500:02:026:0585;
7) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0032 утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0588 та 3220489500:02:026:0590.
В подальшому, згідно з актом приймання-передачі нерухомого майна від 20.09.2021 року, що посвідчений приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Римаренко Ю.В. за №№ 993, 994 ОСОБА_1 внесла свій вклад в статутний капітал Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» (далі - ПП «СП «БЦ ЯВІР») у негрошовій формі - у вигляді об`єктів нерухомого майна (належних їй особисто на праві приватної власності) земельних ділянок сільськогосподарського призначення, а саме:
1) земельної ділянки площею 0,6115 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0599, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
2) земельної ділянки площею 0,6115 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0598,що розташованаза адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
3) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0597, що розташованаза адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
4) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0595, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
5) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0594, що розташованаза адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
6) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0593, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
7) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0591, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
8) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0592, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
9) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0588, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
10) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0590, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
11) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0586, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
12) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0587, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
13) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0585, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
14) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0584, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн.
Згідно з п. 2 вищевказаного акту приймання-передачі зазначені вище об`єкти нерухомого майна (земельні ділянки) ОСОБА_1 передала, а представник ПП «СП «БЦ ЯВІР» Поштар Олена Трохимівна прийняла.
Згідно з п. 3 вищевказаного акту приймання-передачі з моменту передачі вищевказаних об`єктів нерухомого майна, вся відповідальність за їх стан, використання та збереження покладається на ПП «СП «БЦ ЯВІР» в особі директора Костюк Анастасїї Миколаївни.
Крім того, згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 21.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за №1198, ОСОБА_9 продала ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,0 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0031, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 21.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за № 1196, ОСОБА_8 продала ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,0 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0028, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 21.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за № 1195, ОСОБА_7 продав ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,0 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0029, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 06.02.2019 року, зареєстрованим в реєстрі за № 279, ОСОБА_4 продав ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,0 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0020, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 06.02.2019 року, зареєстрованим в реєстрі за № 280, ОСОБА_4 продав ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,0 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0030, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 21.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за № 1197, ОСОБА_6 продала ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,0 га з кадастровим номером 3210300000:07:013:0022, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 21.12.2020 року, зареєстрованим в реєстрі за № 1194, ОСОБА_5 продав ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,0 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0546 (до автоматизованої зміни за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру 3210300000:07:013:0021), цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада.
В подальшому, вищевказані земельні ділянки на підставі заяви ОСОБА_2 , посвідченої приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Римаренко Ю.В. від 21.12.2020 року № 1199, поділено на 2 кожна.
В результаті поділу утворились наступні земельні ділянки:
1) із земельної ділянки з кадастровим номером 3220489500:02:026:0546 утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0571 та 3220489500:02:026:0572;
2) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0029 утворилося дві земельні ділянки з кадастровимитномерами 3220489500:02:026:0577 та 3220489500:02:026:0579;
3) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0028 утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0580 та 3220489500:02:026:0581;
4) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0022 утворилося двіземельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0600 та 3220489500:02:026:0601;
5) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0031 утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0573 та 3220489500:02:026:0574;
6) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0030 утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0576 та 3220489500:02:026:0575;
7) із земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:07:013:0020 утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 3220489500:02:026:0582 та 3220489500:02:026:0583.
В подальшому, згідно з актом приймання-передачі нерухомого майна від 20.09.2021 року, що посвідчений приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Римаренко Ю.В. за №№ 990, 991, ОСОБА_2 вніс свій вклад в статутний капітал Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» у негрошовій формі - у вигляді об`єктів нерухомого майна (належних їй особисто на праві приватної власності) земельних ділянок сільськогосподарського призначення, а саме:
1) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0601, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
2) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровийномерякої 3220489500:02:026:0600, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
3) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0583, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
4) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0582, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
8) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0574, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
9) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0573, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
10) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0576, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
11) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0575, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
12) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0579, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
13) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0577, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
14) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0581, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
15) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0580, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
16) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0572, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн;
17) земельної ділянки площею 1,0 га, кадастровий номер якої 3220489500:02:026:0571, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03) вартістю 23 тис. грн.
Згідно з п. 2 вищевказаного акту приймання-передачі зазначені вище об`єкти нерухомого майна (земельні ділянки) ОСОБА_2 передав, а директор ПП «СП «БЦ ЯВІР» Костюк Анастасія Миколаївна прийняла.
Згідно з п. 3 вищевказаного акту приймання-передачі з моменту передачі вищевказаних об`єктів нерухомого майна, вся відповідальність за їх стан, використання та збереження покладається на ПП «СП «БЦ ЯВІР» в особі директора Костюк Анастасії Миколаївни.
За рішеннями судів у справі № 357/9328/15-ц встановлено, що спірні земельні ділянки відносяться до земель водного фонду й не можуть бути об`єктом приватної власності, земельні ділянки витребувано у відповідачів на користь держави в особі Білоцерківської районної державної адміністрації.
Однак, 27.05.2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким внесено зміни до повноважень органів державної влади у сфері регулювання земельних відносин та розпорядження земельними ділянками державної власності. Зокрема, розширено права органів місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Крім того, згідно з п. 24 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) надано повноваження на розпорядження всіма землями державної власності, розташованими за межами населених пунктів у межах відповідних територіальних громад, крім земель що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук).
При цьому, такі земельні ділянки, на які зареєстровано право державної власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на них. До цього часу органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими ділянками, не мають права розпоряджатися ними.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Спірні земельні ділянки на момент набуття на них первісного права власності перебували в адміністративних межах Шкарівської сільської ради Білоцерківського району Київської області.
Постановою Верховної Ради України №807-ІХ від 17.07.2020 «Про утворення та ліквідацію районів» утворено Білоцерківський район (з адміністративним центром у м. Біла Церква), до якого, зокрема, ввійшла Білоцерківська міська територіальна громада.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 715-р від 12.06.2020 року «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області» Білоцерківська міська територіальна громада утворена шляхом об`єднання Білоцерківської міської ради із, зокрема, Шкарівською сільською радою.
Отже, розпорядження спірними земельними ділянками водного фонду за межами населеного пункту в межах відповідної територіальної громади на даний час відповідно до вимог ч. 5 ст. 122, п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України покладено на Білоцерківську міську раду.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відновлення становища, яке існувало до порушення, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до вимог ст. 373 Цивільного кодексу України право власності на землю (земельну ділянку) набувається та здійснюється відповідно до закону.
Особа, яка має речове право на чуже майно, має право на захист цього права, у тому числі і від власника майна, відповідно до положень глави 29 цього Кодексу (ст. 396 Цивільного кодексу України).
Серед способів захисту речових прав цивільне законодавство виокремлює, зокрема, витребування майна з чужого незаконного володіння (ст. 387 Цивільного кодексу України) й усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном (ст. 391 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України). Вказані способи захисту можна реалізувати шляхом подання віндикаційного та негаторного позовів відповідно.
Предметом віндикаційного позову є вимога власника, який не є фактичним володільцем індивідуально-визначеного майна, до особи, яка незаконно фактично володіє цим майном, про повернення його з чужого незаконного володіння.
Разом з цим, негаторний позов - це позов власника, який є фактичним володільцем майна, до будь-якої особи про усунення перешкод, які ця особа створює у користуванні чи розпорядженні відповідним майном. Позивач за негаторним позовом вправі вимагати усунути існуючі перешкоди чи зобов`язати відповідача утриматися від вчинення дій, що можуть призвести до виникнення таких перешкод. Означений спосіб захисту спрямований на усунення порушень прав власника, які не пов`язані з позбавленням його володіння майном.
Відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Слід зазначити, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.06.2019 року у справі № 487/10128/14-ц висловила правовий висновок про те, що заволодіння громадянами та юридичними особами землями з обмеженим оборотом всупереч вимогам Земельного кодексу України (перехід до них права володіння цими землями) є неможливим. Розташування земель вказує на неможливість виникнення приватного власника, а отже, і нового володільця, крім випадків, передбачених у статті 59 цього Кодексу. Аналогічні висновки висвітлені Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 22.05.2018 року у справі № 469/1203/15-ц, від 28.11.2018 року у справі № 504/2864/13-ц, від 07.04.2020 року у справі № 372/1684/14-ц.
Вказані твердження можливо застосовувати також до земель водного фонду, оскільки останні аналогічно перебувають під особливою охороною держави, в силу положень ст. 59 Земельного кодексу України мають особливий правовий режим використання та спеціальний порядок надання.
Таким чином, зайняття земельної ділянки водного фонду з порушенням Земельного кодексу України та Водного кодексу України треба розглядати як не пов`язане з позбавленням володіння порушення права власності держави.
У такому разі позовну вимогу про витребування земельної ділянки слід розглядати як негаторний позов, який можна заявити впродовж усього часу триваючого порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки водного фонду.
Зазначена правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12.06.2019 року у справі № 487/10128/14-ц. Також до аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 28.11.2018 року у справі № 504/2864/13-ц, в постанові від 04.07.2018 року у справі № 653/1096/16-ц, в постанові від 07.04.2020 року у справі № 372/1684/14-ц.
Згідно з п. 33 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 року №5 «Про судову практику в справах про захист власності та інших речових прав» застосовуючи положення статті 391 Цивільного кодексу України, відповідно до якої власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном, навіть якщо вони не пов`язані із позбавленням права володіння, суд має виходити із такого.
Відповідно до положень ст.ст. 391, 396 Цивільного кодексу України позов про усунення порушень прав, не пов`язаних із позбавленням володіння, підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що він є власником або особою, яка володіє майном (має речове право) з підстави, передбаченої законом або договором, і що діями відповідача, не пов`язаними з позбавленням володіння, порушується його право власності чи законного володіння.
У даному випадку вірним способом захисту порушеного права є пред`явлення до суду негаторного позову в порядку, визначеному ст. 391 Цивільного кодексу України до юридичної особи з метою усунення перешкод, які вона створює у користуванні та розпорядженні землями водного фонду.
Окрім цього, метою негаторного позову є забезпечення введення власника у володіння майном, яким він позбавлений можливості користуватись і розпоряджатись внаслідок державної реєстрації права власності за відповідачем на спірні земельні ділянки.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Принцип реєстраційного підтвердження володіння нерухомістю викладений у пункті 89 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 року у справі № 653/1096/16-ц, а також у постановах від 14.11.2018 року у справі № 183/1617/16 та від 28.11.2018 року у справі № 504/2864/13-ц.
Як наслідок, рішення про державну реєстрацію права приватної власності має бути скасоване, а право приватної власності на земельні ділянки - припинене.
Щодо зауважень відповідача стосовно відсутності у прокурора повноважень на звернення з даним позовом, суд зазначає, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Виходячи із змісту рішення Конституційного Суду України у справі № 1-1/99 від 08.04.1999 поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до ст. ст. 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Вищевказаним рішенням Конституційного Суду України у справі № 3-рп/99 від 08.04.1999 року, передбачено, що прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
У даному позові від імені держави в якості позивача визначено державу, як власника, поза волею якого спірні землі вибули з користування та якого позбавлено можливості розпоряджатись спірними земельними ділянками, що суперечить принципам регулювання земельних відносин в Україні, які закріплені в ст. 14 Конституції України та ст. 5 Земельного кодексу України.
Згідно зі ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. До земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно із ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду у справі № 927/246/18 від 06.02.2019 року, прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб`єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно. «Нездійснення захисту» виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.
В порядку ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» Білоцерківською окружною прокуратурою до Білоцерківської міської ради направлено листа щодо вжитих заходів, спрямованих на захист інтересів держави у наведених правовідносинах (пред`явлення позову тощо) або повідомлення про неможливість звернення до суду з вказаних питань із належним обґрунтуванням відповідних причин.
Листом Білоцерківської міської ради від 14.12.2021 року № 4511/01-14 прокуратуру повідомлено про те, що заходи щодо витребування спірних земельних ділянок не вживались, у тому числі позовні заяви до суду не подавались.
Таким чином, факт не звернення до суду Білоцерківської міської ради з позовом в інтересах держави, свідчить про те, що указаний уповноважений державою орган неналежно виконує свої повноваження щодо усунення перешкод у користуванні і розпорядженні землями водного фонду, у зв`язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави в особі Білоцерківської міської ради для звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.
Окрім того, не здійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.
З огляду на викладене, Білоцерківська окружна прокуратура відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» правомірно звернулася до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Білоцерківської міської ради.
Білоцерківська міська рада в ході розгляду спору позовні вимоги підтримала.
Відповідач подав відзив, в якому позовні вимоги заперечував, посилаючись на непорушність права власності та набуття ним земельних ділянок у власність за правочинами, які не визнані недійсними. Також відповідач заперечував факт належності спірних земельних ділянок до земель водного фонду. Стверджує, що він є добросовісним набувачем на підставі оплатних договорів купівлі-продажу, які зареєстровані в порядку визначеному чинним законодавством. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є підставою для внесення відомостей про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру. З відображенням таких відомостей у Державному реєстрі прав рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вичерпує свою дію, тому вимога про скасування такого рішення після внесення на його підставі відповідних відомостей до Державного реєстру прав не відповідає належному способу захисту.
У відповіді на відзив прокуратура наголошувала, що за наслідками розгляду справи Білоцерківського міськрайонного суду Київської області № 357/9328/15-ц визнано недійсним розпорядження голови Білоцерківської районної державної адміністрації від 09.12.2008 року № 838 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання державних актів на право приватної власності на земельні ділянки 15-ти громадянам для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Шкарівської сільської ради Білоцерківського району Київської області». Встановлено, що спірні земельні ділянки відносяться до земель водного фонду й не можуть бути об`єктом приватної власності. Також, визнано недійсними державні акти на право власності на спірні земельні земельні ділянки та постановлено витребувати їх на користь держави з незаконного володіння власників.
Щодо тверджень відповідача про неналежність обраного прокуратурою способу захисту, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц висловила правовий висновок про те, що заволодіння громадянами та юридичними особами землями з обмеженим оборотом всупереч вимогам Земельного кодексу України (перехід до них права володіння цими землями) є неможливим. Розташування земель вказує на неможливість виникнення приватного власника, а отже, і нового володільця, крім випадків, передбачених у статті 59 цього Кодексу.
Землі водного фонду аналогічно перебувають під особливою охороною держави, в силу положень ст. 59 Земельного кодексу України мають особливий правовий режим використання та спеціальний порядок надання.
Таким чином, зайняття земельної ділянки водного фонду з порушенням Земельного кодексу України та Водного кодексу України треба розглядати як не пов`язане з позбавленням володіння порушення права власності держави.
У такому разі позовну вимогу про витребування земельної ділянки слід розглядати як негаторний позов, який можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки водного фонду.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Матеріалами справи підтверджується, що рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17.06.2016 року у справі № 357/9328/15-ц (провадження № 2/357/49/16) задоволено позовну заяву Білоцерківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства про визнання незаконним та скасування розпорядження Білоцерківської районної державної адміністрації № 838 від 09.12.2008 року та за позовом Білоцерківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації про визнання недійсним державних актів на право власності на земельну ділянку та застосування наслідків недійсності правочину у вигляді повернення земельних ділянок загальною площею 30,3114 га (головуючий суддя Цуранов А.Ю.)
Ухвалою колегії суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області від 07.12.2016 року (провадження № 22/ц/780/4525/16) вищевказане рішення Білоцерківського міськрайонного суду залишено без змін.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 року (провадження №14-460цс18) вищевказані судові рішення суду першої та апеляційної інстанцій залишено без змін.
Однак, з метою невиконання остаточного рішення суду у справі № 357/9328/15-ц відповідачами в межах строку пред`явлення його до виконання вчинено дії з відчуження спірних земельних ділянок шляхом їх поділу, продажу та внесення їх до статутного капіталу суб`єкта господарювання, що на даний час унеможливлює їх повернення на користь держави та є порушенням її інтересів.
Зокрема, не зважаючи на необхідність повернення витребуваних в судовому порядку земельних ділянок та існування спору щодо них, відповідні земельні ділянки були продані та поділені.
Таким чином, як стверджує прокуратура, попередні власники спірних земельних ділянок, маючи намір невиконання остаточного судового рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області у справі № 357/9328/15-ц, усвідомлюючи відсутність прав на спірні земельні ділянки, неправомірно вживали заходів з поділу та відчуження їх третім особам шляхом купівлі-продажу, неодноразової зміни власників з метою уникнути зобов`язання щодо повернення спірних земельних ділянок у власність держави.
Також, у справі № 357/9328/15-ц встановлено, що спірні земельні ділянки відносяться до земель водного фонду й не можуть бути об`єктом приватної власності. Крім того, земельні ділянки передані відповідачам без зміни їх цільового призначення та без виготовлення проекту землеустрою.
Щодо зупинення Ухвалою судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 24.01.2017 року виконання рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17.06.2016 року, таке зупинення стосувалось вжиття примусових заходів з повернення земельних ділянок до остаточного вирішення спору. Однак, відповідне зупинення не відміняло судового рішення, яке набрало законної сили згідно з ухвалою колегії суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області від 07.12.2016 року (провадження № 22/ц/780/4525/16).
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 року (провадження №14-460цс18) вищевказані судові рішення суду першої та апеляційної інстанцій залишено без змін.
Таким чином, на момент продажу земельних ділянок у 2020 році, рішення було суду переглянуто в касаційному порядку і остаточно набрало законної сили. Однак, не зважаючи на необхідність виконання рішення суду та повернення витребуваних земельних ділянок, такі земельні ділянки незаконно були продані третім особам відповідачами, у яких були відсутні повноваження на це.
Щодо посилання відповідач на його добросовісність, суд зазначає, що добросовісність набуття виключається, якщо на момент вчинення правочину з набуття майна право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не було зареєстровано за відчужувачем такого майна або в цьому Реєстрі речових прав був запис про судовий спір щодо цього майна.
Тому, щоб запобігти ризикам набуття статусу добросовісного набувача, щонайменше необхідно перевіряти документи контрагента, що підтверджують його право власності на майно і відповідні державні реєстри (, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, Автоматизовану систему виконавчого провадження, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (у разі купівлі нерухомості).
Крім того, власник може витребувати належне йому майно від особи, яка є останнім його набувачем, незалежно від того, скільки разів це майно було відчужене до того, як воно потрапило у володіння останнього набувача (подібний за змістом підхід сформулював Верховний Суд України у висновку, викладеному у постанові від 17.12.2014 року у справі № 6-140цс14). Для такого витребування оспорювання правочинів щодо спірного майна і документів, що посвідчують відповідне право, не є ефективним способом захисту права власника.
Також, доцільно наголосити на тому, що згідно із ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно. Тому державна реєстрація не є способом набуття права власності, а лише являється засобом підтвердження фактів набуття речових прав на нерухоме майно.
Добросовісність набуття виключається, якщо на момент учинення правочину з набуття маи?на право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме маи?но було зареєстровано не за відчужувачем такого маи?на або в цьому Реєстрі речових прав був запис про судовии? спір щодо цього маи?на. При цьому сам собою запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме маи?но про право власності попереднього відчужувача не може бути безспірним доказом добросовісності набувача.
Відповідно до статті 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Записи про державну реєстрацію нерухомого майна, обтяжень на майно є перешкодами у реалізації власником права розпорядження відповідним майном.
Таким чином, належним способом захисту права або інтересу позивача у такому разі є скасування записів про проведену державну реєстрацію права власності (користування), що визначено частиною другою статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 року № 12-158гс18 № 925/1265/16).
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Перший протокол, Конвенція) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Предметом безпосереднього регулювання статті 1 Першого протоколу є втручання держави в право на мирне володіння майном, зокрема, й позбавлення особи права власності на майно шляхом його витребування на користь держави.
Критерій законності означає, що втручання держави у право власності особи повинно здійснюватися на підставі закону - нормативно-правового акту, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норм.
Втручання держави в право власності особи є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення «суспільного», «публічного» інтересу, при визначенні якого Європейський суд з прав людини надає державам право користуватися «значною свободою (полем) розсуду». Втручання держави в право на мирне володіння майном може бути виправдане за наявності об`єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності.
Конституція України (статті 13, 14) визначає, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відносно земель водного фонду закон установлює пріоритет державної, комунальної власності на землю над приватною і, крім того, прямо забороняє органам місцевого самоврядування та органам виконавчої влади передавати в приватну власність замкнені природні водойми, якщо їх площа більше ніж 3 га.
Таким чином, законно набути прав приватної власності на спірні земельні ділянки водного фонду площею 27,223 га із земель комунальної власності не могла жодна юридична чи фізична особа. Натомість, відповідач набув таке право власності у спосіб, який за формальними ознаками має вигляд законного: юридичне оформлення права власності відповідачем на землю стало можливим в результаті її купівлі.
Водночас, представники відповідача в силу зовнішніх, об`єктивних, явних і видимих, характерних для водного об`єкту (стаття 1 Водного кодексу України) природних ознак (елемент довкілля, в якому зосереджуються води) спірних земельних ділянок знали або, проявивши розумну обачність, могли знати про те, що водний об`єкт і земельна ділянка під ним вибули з володіння держави з порушенням вимог закону, що ставить її добросовісність під час набуття земельної ділянки у власність під обґрунтований сумнів.
Крім того, усунення перешкод у користуванні земельними ділянками відповідає критерію законності, оскільки здійснюється на підставі норм статті 153 Земельного кодексу України, статті 391 Цивільного кодексу України у зв`язку з порушенням органом виконавчої влади вимог Водного кодексу України та Земельного кодексу України, які відповідають вимогам доступності, чіткості, передбачуваності, офіційні тексти зазначених нормативно-правових актів в актуальному стані є публічними та загальнодоступними.
З огляду на викладене, звернення прокурора до суду в даних спірних правовідносинах спрямоване саме на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значущого питання про повернення державі незаконно наданих у власність земельних ділянок водного фонду, які на даний час вільні від забудови об`єктами нерухомості, і таким чином, не порушується баланс державних (суспільних) і приватних інтересів та відсутній факт надмірного втручання держави у спірні правовідносини.
З огляду на встановлені в ході розгляду спору обставини, позовні вимоги Заступника керівника Білоцерківської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Білоцерківської міської ради до Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» за участі третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 ; ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 про усунення перешкод у користуванні майном та повернення земельних ділянок правомірні, доведені, відповідачем не спростовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно зі ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними у розумінні ч.1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно з ч.2 ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Як визначено ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та доведені, відповідачем не спростовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 80, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Усунути перешкоди у здійсненні Білоцерківською міською радою права користування та розпорядження земельними ділянками водного фонду загальною площею 27,223 га, шляхом скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень:
№ 60657412 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0571;
№ 60657097 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0572;
№ 60654355 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0573;
№ 60650784 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0574;
№ 60654996 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0575;
№ 60654678 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0576;
№ 60655749 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0577;
№ 60655383 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0579;
№ 60656356 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0580;
№ 60656077 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0581;
№60650101 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0582;
№ 60648423 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0583;
№ 60694869 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0584;
№ 60694615 від 30.09.2021 з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0585;
№ 60693456 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0586;
№ 60694273 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0587;
№ 60692299 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0588;
№ 60692750 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0590;
№ 60690915 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0591;
№ 60691234 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0592;
№ 60690572 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0593;
№ 60689833 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0594;
№ 60689354 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0595;
№ 60688865 від 30.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0597;
№ 60664160 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 0,6115 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0598;
№ 60663757 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 0,6115 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0599;
№ 60647611 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0600;
№ 60646748 від 29.09.2021 року з одночасним припиненням права приватної власності приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3220489500:02:026:0601.
3. Усунути перешкоди у здійсненні Білоцерківською міською радою права користування та розпорядження земельними ділянками водного фонду загальною площею 27,223 га, шляхом їх повернення на користь держави в особі Білоцерківської міської ради з незаконного володіння приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР», а саме земельних ділянок з кадастровими номерами: 220489500:02:026:0571 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0572 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0573 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0574 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0575 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0576 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0577 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0579 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0580 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0581 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0582 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0583 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0584 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0585 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0586 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0587 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0588 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0590 площею 1,0 га; 3220489500:02:026:0591 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0592 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0593 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0594 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0595 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0597 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0598 площею 0,6115 га, 3220489500:02:026:0599 площею 0,6115 га, 3220489500:02:026:0600 площею 1,0 га, 3220489500:02:026:0601 площею 1,0 га.
4. Стягнути з Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «БЦ ЯВІР» (09100, м. Біла Церква, вул. Сікорського Ігоря, 27, код ЄДРПОУ 44359263) на користь Київської обласної прокуратури (м. Київ, бул. Лесі Українки, 27/2, отримувач - Київська обласна прокуратура; код ЄДРПОУ - 02909996; банк отримувача - Держказначейська служба України м. Київ; МФО - 820172; рахунок отримувача-UA028201720343190001000015641) судовий збір 79 128 (сімдесят дев`ять тисяч сто двадцять вісім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 27.01.2023 р.
Суддя Т.П. Карпечкін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2022 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 108625845 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про усунення порушення прав власника |
Господарське
Господарський суд Київської області
Карпечкін Т.П.