Рішення
від 16.01.2023 по справі 913/11/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2023 року м. Харків Справа № 913/11/22

Провадження №17/913/11/22

За позовом виконуючого обов`язки керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області, м. Старобільськ Луганської області

в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах:

перший позивач Шульгинська селищна військова адміністрація Старобільського району Луганської області, с. Шульгинка, Старобільського району Луганської області

другий позивач Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області, с. Шульгинка, Старобільського району Луганської області

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС», м. Київ,

про повернення надмірно сплачених коштів у сумі 49255,19 грн.

Господарський суд Луганської області у складі судді Фонової О.С.

Секретар судового засідання Чуєва М.С.

У засіданні брали участь:

від прокуратури: Комісар О.О., прокурор Харківської обласної прокуратури, посвідчення від 09.10.2020 №057353;

від першого позивача: представник не прибув;

від другого позивача: представник не прибув;

від відповідача: представник не прибув.

Обставини справи: виконуючий обов`язки керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області (далі - прокурор) звернувся з позовною заявою в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області (далі - перший позивач у справі) та Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області (далі - другий позивач у справі) до Товариства з обмеженою відповідальністю «УКГ ГАЗ РЕСУРС» (далі - відповідач у справі) з вимогами:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «УКГ ГАЗ РЕСУРС» на користь Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області кошти в сумі 49255,19 грн;

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «УКГ ГАЗ РЕСУРС» на користь Луганської обласної прокуратури судовий збір у загальному розмірі 2270,00 грн.

Позовні вимоги прокурор обґрунтовує порушенням сторонами вимог Закону України «Про публічні закупівлі» під час укладення договору постачання природного газу та додаткових угод до нього.

Ухвалою від 06.01.2022 після усунення недоліків судом підтверджено підстави представництва виконуючого обов`язки керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області та Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «УКГ ГАЗ РЕСУРС» з заявленими позовними вимогами; відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 07.02.2022.

04.02.2022 до відділу документального забезпечення суду від відповідача надійшло клопотанням про призначення товарознавчої судової експертизи від 04.02.2022 №б/н з переліком питань, проведення якої просить доручити Національному науковому центру «Інститут судових експертиз ім. Засл.проф. М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України, оплату витрат за проведення товарознавчої судової експертизи просить покласти на нього.

Протокольною ухвалою від 07.02.2022 суд відклав розгляд питання щодо призначення товарознавчої судової експертизи за клопотанням відповідача від 04.02.2022 №б/н до наступних судових засідань; підготовче засідання у справі №913/11/22 на 03.03.2022.

04.01.2022 до відділу документального забезпечення суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 02.02.2022 б/н, в якому останній заперечує проти доводів прокуратури та просить повністю відмовити у задоволені позовних вимог, з огляду на таке:

- для обґрунтування законності зміни ціни на природний газ були використанні експертні висновки Торгово-промислової палати де встановлювались ціни за певний період часу і відповідно виходячи з різниці цін встановлювався відповідний відсоток зміни ціни (фактичне коливання на ринку);

- надані відповідачем експертні висновки Торгово-промислової палати України є належними доказами, на підставі яких можна встановити коливання ціни на природний газ;

- Міністерство економічного розвитку і торгівлі України надало роз`яснення з приводу можливості підвищення ціни в межах 10% у випадку її коливання на ринку без обмежень у кількості випадків такого збільшення (за наявності документального підтвердження коливання), Закон України «Про публічні закупівлі» також таких обмежень не встановлює;

- перелік органів, які можуть надавати довідки щодо коливання ціни природного газу на ринку не є вичерпним, а тому експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати є належними доказами коливання ціни;

- Закон України «Про публічні закупівлі» дозволяє сторонам договору змінювати ціну більше ніж на 10%;

- відповідно до п. 7 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції на час укладання спірних додаткових угод), істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю;

- сторони за Договором від 21.02.2020 №21/02 уклавши додаткові угоди №№ 2, 3, 4, 6, 7 до цього Договору діяли у повній відповідності до норм чинного законодавства. Всі підвищення ціни на природний газ відбувалися на підставі належного обґрунтування. Докази на підвищення ціни (експертні висновки) були надані другому позивачу при підписанні додаткових угод.

Ухвалою суду від 07.02.2022 підготовче провадження у справі №913/12/2022 відкладено на 28.02.2022.

10.02.2022 до відділу документального забезпечення суду від Сватівської окружної прокуратури надійшли пояснення №51-719вих.22 від 09.02.2022, в якому остання просить задовольнити позовні вимоги повністю, з огляду на таке:

- всі наступні зміни істотних умов Договору в частині збільшення ціни природного газу, внесені Додатковими угодами, здійснені з порушенням вимог п, 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки кожна наступна додаткова угода має фіксовану ціну за одиницю товару, а тому є похідною від попередніх додаткових угод та автоматично є незаконною, оскільки без попередньої додаткової угоди ціна по послідуючій буде фактично перевищувати підвищення ціни за одиницю товару більше, ніж на 10 %, визначених законодавцем;

- надані постачальником Експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати не встановлюють наявності факту коливання ціни на газ у відповідні проміжки часу та інформація, яка в них міститься, має лише довідковий характер;

- коливання ціни товару на ринку кожного разу при укладенні всіх додаткових угод на 10 % сторонами договору жодним чином не обґрунтовано та об`єктивно не підтверджено, у зв`язку з чим ними не дотримано вимоги п. 2 ч. 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та безпідставно змінено істотні умови договору;

- на підставі додаткових угод № 2 від 03.09.2020, № 3 від 12.10.2020, № 4 від 13.11.2020, № 6 від 02.12.2020 та № 7 від 02.12.2020 (далі - додаткові угоди № 2, 3, 4, 6, 7) відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області надмірно сплачено бюджетні кошти на загальну суму 49255,19 грн;

- у зв`язку з тим, що відповідачем передано споживачу меншу кількість товару, ніж це встановлено Договором, а також через те, що отримана відповідачем оплата за товар, який був поставлений за цінами, які визначені у нікчемних угодах, сума 49255,19 грн підлягає стягненню з відповідача на користь другого позивача на підставі ч. 1 ст. 670 Цивільного кодексу України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

З метою убезпечення від ризику життя та здоров`я людей, зокрема, учасників справи та працівників суду, судове засідання, призначене на 28.02.2022, не відбулося.

В подальшому строк дії воєнного стану в Україні згідно з Указом Президента №133/2022 від 14.03.2022 продовжено з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб, згідно з Указом Президента №259/2022 від 18.04.2022 продовжено з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб, згідно з Указом Президента №341/2022 від 17.05.2022 продовжено з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.

Указом Президента України №757/2022 від 07.11.2022 останній раз строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб, тобто до 19.02.2023.

В пункті 1 рішення Ради суддів України № 9 від 24.02.2022 зазначено, що навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану, робота судів не може бути припинена, тобто не може бути обмежено конституційне право людини на судовий захист.

Ухвалами суду від 29.06.2022, від 18.07.2022, від 15.09.2022, від 10.10.2022, 28.11.2022 підготовче засідання у справі №913/12/22 неодноразово відкладалось, останній раз ухвалою суду від 12.12.2022 підготовче засідання відкладено на 26.12.2022.

Заявник та відповідач отримували ухвали через особистий кабінет в системі «Електронний суд».

Також копії ухвал направлялися на електронні адреси позивачів, які зазначені прокурором у позовній заяві.

Щодо повідомлення позивачів суд зазначає, що за інформацією Акціонерного товариства «Укрпошта», розміщеній на офіційному веб-сайті (https://offices.ukrposhta.ua) відділення в с. Шульгинка, Старобільського району Луганської області тимчасово не функціонують, а тому пересилання поштової кореспонденції до с. Шульгинка, Старобільського району Луганської області наразі є неможливим.

Суд, з метою повідомлення позивачів про розгляд даної справи, розміщав оголошення про час і місце судового засідання на сторінці Господарського суду Луганської області (у розділі «Новини та події суду») офіційного веб-порталу «Судова влада в Україні» в мережі Інтернет, про що свідчать роздруковані сторінки із сайту.

12.12.2022 до відділу документального забезпечення суду від другого позивача - Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області надійшов лист від 08.12.2022 №484, в якому останній просить розглядати справу №913/11/22 без його участі на підставі наявних матеріалів справи. Другий позивач у листі зазначив, що позовні вимоги прокуратури підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити повністю.

13.12.2022 на електронну пошту суду від Старобільської окружної прокуратури надійшла заява від 12.12.2022 №53-2533ВИХ-22 про виправлення помилки в п.2 резолютивної частині позовної заяви щодо розрахункового рахунку.

Протокольною ухвалою від 26.12.2022 суд: відмовив у задоволенні клопотання відповідача від 04.02.2022 №б/н про призначення товарознавчої судової експертизи, оскільки до матеріалів справи надано достатньо доказів, щоб надати відповідь на поставлені у клопотанні питання; задовольнив клопотання другого позивача від 08.12.2022 №484 про розгляд справи без участі його представника; задовольнив заяву заявника від 12.12.2022 №53-2533ВИХ-22 про виправлення помилки в п.2 резолютивної частині позовної заяви щодо розрахункового рахунку; закрив підготовче провадження та призначив справу №913/11/22 до судового розгляду по суті на 16.01.2023.

Заявник та відповідач отримували ухвали через особистий кабінет в системі «Електронний суд».

Також копії ухвал направлялися на електронні адреси позивачів, які зазначені прокурором у позовній заяві.

Щодо повідомлення відповідача суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, відповідач належним чином був повідомлений про розгляд справи. Разом з тим, протягом періоду часу з січня 2022 року по січень 2023 року відповідач не виявив жодного інтересу до справи та стану її розгляду, незважаючи на те, що був обізнаний про її наявність.

ЄСПЛ у відповідних рішеннях у справі «Осман проти Сполученого королівства» (Osman v. the United Kingdom від 28.10.1998, заява №23452/94) та у справі «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland від 19.06.2001, заява №28249/95) роз`яснив, що, реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя, держави-учасниці цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони й обмеження, зміст яких полягає в запобіганні безладному руху в судовому процесі. Вказаними рішеннями ЄСПЛ визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки. У рішенні у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» (Uniуn Alimentaria Sanders S.A. v. Spain від 11.12.1987, заява №11681/85) ЄСПЛ вказав, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Ухвалою від 04.01.2023 суд замінив першого позивача - Шульгинську селищну раду Старобільського району Луганської області (код ЄДРПОУ 04337593, що зареєстрована за адресою: вул. Театральна, 1Д, с. Шульгинка, Старобільського району Луганської області, 92764) на Шульгинську селищну військову адміністрацію Старобільського району Луганської області (код ЄДРПОУ 44876754, що зареєстрована за адресою: вул. Театральна, 1Д, с. Шульгинка, Старобільського району Луганської області, 92764).

05.01.2023 на електронну пошту суду від Старобільської окружної прокуратури надійшов лист без дати №б/н (вх.№11/22 від 05.01.2023), в якому остання повідомила про надіслання на електронну пошту Шульгинської селищної військової адміністрації Старобільського району Луганської області позовної заяви з додатками по цій справі та надала належні докази до суду.

06.01.2023 на електронну пошту суду від Старобільської окружної прокуратури надійшов лист від 05.01.2023 №53-32ВИХ-23, в якому остання повідомила про адресу фактичного знаходження та просила надсилати всі процесуальні документи у цій справі на вказану адресу.

В судове засідання 16.01.2023 прибув представник від органу прокуратури.

Позивачі та відповідач не скористалися правом участі в судовому засіданні 16.01.2023, про дату та час судового розгляду справи повідомлені належним чином.

Дослідивши обставини справи, надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, суд встановив таке.

З даних оприлюднених на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель «Prozorro - публічні закупівлі» (далі - веб-портал «Prozorro») прокуратурою встановлено, що відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області проведено процедуру закупівлі природного газу у кількості 54312 куб.м, ДК 021:2015 09120000-6 Газове паливо (Природний газ) з очікуваною вартістю 1043311,90 грн (т.1, а.с.90-105).

Оголошення про проведення відкритих торгів розміщено замовником на веб-порталі «Prozorro» 15.01.2020 за № UA-2020-01-15-003835-C. Основним критерієм вибору переможця визначено: ціна (100%).

За результатом проведення торгів переможцем вказаного аукціону визначено товариство з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС» (далі - ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС») з пропозицією 240273,00 грн, з ціною за природний газ по 4423,9394 грн за 1000 куб.м.

21.02.2020 між відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, як Споживачем (далі - другий позивач) та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС», як Постачальником (далі - відповідач) укладено договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (установ та організацій, що фінансуються з держаного та місцевих бюджетів) № 21/02 (далі - Договір) (т.1,а.с.32-36).

Відповідно до п.1.1 Договору Постачальник зобов`язався передати у власність Споживача у 2020 році природний газ (далі - газ), а Споживач зобов`язався прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором.

У п. 1.2 Договору сторони визначили річний плановий обсяг постачання природного газу - до 54,312 тис.куб.м.

Згідно з п. 1.3 Договору планові обсяги постачання газу по місяцях (тис.куб.м.): січень - 0; лютий 7437,00; березень - 11453,20; квітень - 6954,00; травень - 21,00; червень - 23,00; липень - 0; серпень - 0; вересень - 12,00; жовтень - 2131,00; листопад - 10942,75; грудень - 14525,19.

Ціна газу становить - 4423,9394 грн з ПДВ за 1000 куб.м. (п. 3.2 Договору).

У п.3.3 Договору сторони визначили, що ціна, зазначена в п. 3.2 договору, може змінюватись протягом дії договору. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору.

Згідно з п. 3.4 Договору, Сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до п. 3.2. та 3.3. цього Договору, застосовується Сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за цим Договором.

Загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним Договором та становить - 240273,00 грн з ПДВ (п. 3.6 Договору).

Як визначено у п. 11.1 Договору, цей Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) сторін і діє в частині постачання газу до 31.12.2020, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Згідно з п. 11.5 Договору усі зміни та доповнення до Договору оформлюються письмово, та підписуються уповноваженими представника сторін та скріплюються їх печатками (за наявності).

ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» направило лист від 20.08.2020 № 123/1/102 до відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, в якому відповідач зазначив про зростання ціни на газ, що підтверджується експертними висновками Черкаської торгово-промислової палати по ціні природного газу за червень, липень, серпень 2020 року, у зв`язку з чим запропонував переглянути умови договору, де встановити нову ціну за одиницю товару з 01.08.2020 шляхом укладання додаткової угоди. Запропонована ціна газу з 01.08.2020 становила 4866,32 грн з ПДВ за 1000 куб.м. (т.1, а.с.38).

На підтвердження зростання ціни на газ відповідач до листа від 20.08.2020 № 123/1/102 додав експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати від 26.06.2020 № О-433, від 31.07.2020 № О-485, від 14.08.2020 № О-516 та від 19.08.2020 № О-528 (т. 1, а.с.39-42).

Так, в експертному висновку від 26.06.2020 № О-433 у п. 4 зазначено, що завданням експертизи (довідково-інформаційним) є надання інформації щодо вартості природного газу (як товару), згідно з заявкою замовника, станом на червень 2020 року в Україні.

Також у п. 6 зазначено, що згідно з завданням експертизи та на підставі інформації:

- регіональних підприємств постачальників, вартість природного газу, за станом на червень 2020 року (оплата: після періоду поставки газу) в Україні, для промислових споживачів, для бюджетних установ та організацій, інших суб`єктів господарської діяльності, становить: ТОВ «Херсонрегіонгаз» за 1000 куб.м. 4592,16 грн з ПДВ; ПАТ «Донецькоблгаз» за 1000 куб.м. 4960,18 грн з ПДВ; ТОВ «Полтавагаз збут» за 1000 куб.м. 3967,39 грн. з ПДВ; ТОВ «Одесагаз-постачання» за 1000 куб.м. 4242,72 грн з ПДВ; TOB «Харківгаз збут» за 1000 куб.м. 4865,89 грн з ПДВ; ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» за 1000 куб.м. 4863,89 грн з ПДВ; ТОВ «Закарпаттягаз збут» за 1000 куб.м. 4863,89 грн з ПДВ; ТОВ «Волиньгаз збут» за 1000 куб.м. 4864,50 грн з ПДВ; ТОВ «Сумигаз збут» за 1000 куб.м. 4863,89 грн з ПДВ; ДП «Газпостач» ТОВ «Тернопільміськгаз» за 1000 куб.м. 3864,00 грн; рівень вартості 1000 куб.м. 3864,00-4960,18 грн (з ПДВ, станом на червень 2020 року без урахування тарифу ТОВ «Оператор ГТС України»);

- на підставі прейскуранту АТ «НАК «Нафтогаз України» вартість за 1000 куб.м. - 3255,60-3818,40 грн з ПДВ станом на червень 2020 року;

- на підставі електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» ціна природного газу, станом на 05.06.2020 становить за 1000 куб.м. 3692,34 грн з ПДВ (т.1, а.с. 39).

Експертним висновком від 31.07.2020 № О-485, у п. 4 зазначено, що завданням експертизи (довідково-інформаційним) є надання інформації щодо вартості природного газу (як товару), згідно з заявкою замовника, станом на липень 2020 року в Україні.

Також вказано у п. 6, що на підставі інформації:

- регіональних підприємств постачальників газу, вартість природного газу (як товару), станом на липень 2020 року (оплата: протягом або після періоду (календарного місяця) поставки газу) в Україні, для промислових споживачів, для бюджетних установ та організацій, інших суб`єктів господарської діяльності, що не підпадають під дію Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, становить: ТОВ «Луганськгаз Збут» вартість за 1000 куб.м. - 4314,69 грн з ПДВ; ДП «ГАЗПОСТАЧ» ТОВ «ТЕРНОПІЛЬМІСЬКГАЗ» вартість за 1000 куб.м. - 4164,90-4284,00 грн з ПДВ;ТОВ ТОВ «Одесагаз-постачання» вартість за 1000 куб.м. - 4400,16-4705,02 грн з ПДВ; «Херсонрегіонгаз» вартість за 1000 куб.м. - 4592,16 грн з ПДВ; рівень вартості за 1000 куб.м. 4164,00- 4795,02 грн (з ПДВ, станом на липень 2020 року без урахування тарифу ТОВ «Оператор ГТС України»);

- на підставі прейскуранту АТ «НАК «Нафтогаз України» вартість за 1000 куб.м. - 3570,00-4150,80 грн з ПДВ станом на липень 2020 року;

- на підставі електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» ціна природного газу місячного ресурсу, за станом на 30.07.2020 становить: попередня оплата min-max - 2644,72-3481,10 грн з ПДВ, післяплата min-max - 3372,00-4909,82 грн з ПДВ, середньозважена ціна - 4234,36 грн з ПДВ, рівень вартості за 1000 куб.м. 2644,72-4909,82 грн з ПДВ (т.1, а.с. 41).

В експертному висновку від 14.08.2020 № О-516 у п. 4 зазначено, що завданням експертизи (довідково-інформаційним) є надання інформації щодо вартості природного газу (як товару), згідно з заявкою замовника, станом з 01.08.2020 в Україні.

Також вказано у п. 6, що на підставі:

- прейскуранту АТ «НАК «Нафтогаз України» та регіональних підприємств постачальників газу, вартість природного газу (як товару), станом з 01.08.2020 (оплата: протягом або після періоду (календарного місяця) поставки газу) в Україні, для промислових споживачів, для бюджетних установ та організацій, інших суб`єктів господарської діяльності, що не підпадають під дію Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, становить: АТ «НАК «Нафтогаз України» вартість за 1000 куб.м. - 4168,80 грн з ПДВ; ТОВ «Херсонрегіонгаз» вартість за 1000 куб.м. - 4428,26 грн з ПДВ; ТОВ «Одесагаз-постачання» вартість за 1000 куб.м. - 4631,12 грн з ПДВ; ТОВ «Донецькоблгаз» м. Краматорськ вартість за 1000 куб.м. - 5252,69 грн з ПДВ; рівень вартості за 1000 куб.м. 4168,80- 5252,69 грн (з ПДВ, станом на 01.08.2020 без урахування тарифу ТОВ «Оператор ГТС України»);

- на підставі електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» ціна природного газу місячного ресурсу, станом на 13.08.2020 становить 4234,36 грн з ПДВ (т.1, а.с. 40).

Експертним висновком від 19.08.2020 № О-528, у п. 4 зазначено, що завданням експертизи (довідково-інформаційним) є надання інформації про приведену вартість природного газу (як товару) по інформації ТБ «Українська енергетична біржа» на європейських хабах (TTF, NCG), станом на 01.08.2020 та на 19.08.2020, згідно з заявкою замовника.

Також вказано у п. 6, що експертизою встановлено: згідно з завданням та на підставі інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» приведена вартість природного газу на європейських хабах, кордон України, станом на 01.08.2020 та на 19.08.2020, що становить: природний газ (TTF) вартість станом на 01.08.2020 за 1000 куб.м. 3612,59 грн з ПДВ, станом на 19.08.2020 за 1000 куб.м. 4801,23 грн з ПДВ; природний газ (NCG) вартість станом на 01.08.2020 за 1000 куб.м. 3691,18 грн з ПДВ, станом на 19.08.2020 за 1000 куб.м. 4751,68 грн з ПДВ (т.1, а.с. 42).

03.09.2020 між Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» укладено додаткову угоду № 2 до Договору, згідно з якою збільшено ціну за одиницю товару за Договором на 442,39 грн, в тому числі ПДВ, та зменшено загальну кількість газу, зокрема річний плановий обсяг постачання газу - до 50,5622661 тис.куб.м. та планові обсяги постачання газу по місяцях (тис.куб.м.): січень - 0; лютий 5,02700; березень - 8,04200; квітень - 0; травень - 0; червень - 0; липень - 0; серпень - 0; вересень - 2; жовтень - 6; листопад - 12; грудень - 15,493661. Ціну газу збільшено до 4055,27 грн, без ПДВ - 811,05 грн, всього з ПДВ - 4866,32 грн.

У п.6 Додаткової угоди сторони узгодили, що вона набуває чинності з 01.08.2020 (т.1, а.с.37).

На підтвердження зростання ціни на газ відповідач додав експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 15.09.2020 № О-605 (т. 1, а.с.44).

Так, у вказаному експертному висновку п. 4 зазначено, що завданням експертизи (довідково-інформаційним) є надання інформації про рівень вартості природного газу (як товару), згідно з заявкою замовника, станом на вересень 2020 року в Україні.

Також вказано у п. 6, що згідно з завданням експертизи та на підставі інформації:

- регіональних підприємств постачальників, вартість природного газу (як товару), станом на вересень 2020 року (оплата: після періоду поставки газу) в Україні, для промислових споживачів, для бюджетних установ та організацій, інших суб`єктів господарської діяльності, становить: ТОВ «Херсонрегіонгаз» вартість за 1000 куб.м. - 4990,00 грн з ПДВ; ТОВ «Одесагаз-постачання» вартість за 1000 куб.м. - 6345,00 грн з ПДВ; ТОВ «Харківгаз Збут» вартість за 1000 куб.м. - 6455,89 грн з ПДВ; ДП «ГАЗПОСТАЧ» ТОВ «ТЕРНОПІЛЬМІСЬКГАЗ» вартість за 1000 куб.м. - 5376,00 грн з ПДВ; ТОВ «Волиньгаз Збут» вартість за 1000 куб.м. - 6164,64 грн з ПДВ; ТОВ «Дніпропетровськгаз Збут» вартість за 1000 куб.м. - 6163,89 грн з ПДВ; рівень вартості за 1000 куб.м. 4990,00-6345,00 грн (з ПДВ, станом на вересень 2020 року без урахування тарифу ТОВ «Оператор ГТС України»);

- на підставі електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» рівень вартості природного газу у вересні 2020 року становить - за 1000 куб.м. 5142,00-5473,09 грн з ПДВ (т.1, а.с. 44).

12.10.2020 між Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» укладено додаткову угоду № 3 до Договору, згідно з якою збільшено ціну за одиницю товару за Договором на 485,98 грн, в тому числі ПДВ, та зменшено загальну кількість газу, зокрема річний плановий обсяг постачання газу - до 47,1583690562 тис.куб.м. та планові обсяги постачання газу по місяцях (тис.куб.м.): січень - 0; лютий 5,027; березень - 8,042; квітень - 0; травень - 0; червень - 0; липень - 0; серпень - 0; вересень - 4,0893690562; жовтень - 7; листопад - 10,000; грудень - 13,000. Ціну газу збільшено до 4460,25 грн, без ПДВ - 895,05 грн, всього з ПДВ - 5352,30 грн.

У п.6 Додаткової угоди сторони узгодили, що вона угода набуває чинності з 01.09.2020 (т.1,а.с.43).

ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» направило лист від 21.10.2020 № 344/Ю2 до відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, в якому відповідач зазначив про зростання ціни на газ, що підтверджується експертними висновками Черкаської торгово-промислової палати по ціні природного газу за жовтень 2020 року, у зв`язку з чим запропонував переглянути умови договору, де встановити нову ціну за одиницю товару з 01.10.2020 шляхом укладання додаткової угоди. Запропонована ціна газу з 01.10.2020 становить 5887,50 грн з ПДВ за 1000 куб.м. (т.1,а.с.46).

На підтвердження зростання ціни на газ відповідач до листа від 21.10.2020 № 344/Ю2 додав експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 01.10.2020 № О-662 (т. 1, а.с.47).

Так, в експертному висновку від 01.10.2020 № О-662 у п. 4 зазначено, що завданням експертизи (довідково-інформаційним) є надання інформації про зміну середньозваженої ціни місячного ресурсу на природний газ, жовтня 2020 року відносно вересня 2020 року за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа», станом на 30.09.2020 та надання інформації про зміну приведеної вартості природного газу на європейських хабах (TTF, NCG) до кордону України, за станом на 01.09.2020 та на 01.10.2020.

Також вказано у п. 6, що експертизою встановлено: згідно з завданням та на підставі інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа»:

- зміна середньозваженої ціни місячного ресурсу на природний газ жовтня 2020 року відносно вересня 2020 року, станом на 30.09.2020, становить: ресурс вересня 2020 року середньозважена ціна за 1000 куб.м. 4702,90 грн з ПДВ, ресурс жовтня 2020 року середньозважена ціна за 1000 куб.м. 5465,55 грн з ПДВ, зміна вартості % - 16,22;

- приведена вартість природного газу на європейських хабах до кордону України, становить: природний газ (TTF) вартість станом на 01.09.2020 за 1000 куб.м. 5602,99 грн з ПДВ, станом на 01.10.2020 за 1000 куб.м. 6723,82 грн з ПДВ, зміна вартості % - 20,00; природний газ (NCG) вартість станом на 01.09.2020 за 1000 куб.м. 5368,59 грн з ПДВ, станом на 01.10.2020 за 1000 куб.м. 6500,45 грн з ПДВ, зміна вартості % - 21,08 (т.1, а.с. 47).

13.11.2020 між Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» укладено додаткову угоду № 4 до Договору, згідно з якою збільшено ціну за одиницю товару за Договором на 535,20 грн, в тому числі ПДВ, та зменшено загальну кількість газу, зокрема річний плановий обсяг постачання газу - до 44,0594934182 тис.куб.м. та планові обсяги постачання газу по місяцях (тис.куб.м.): січень - 0; лютий 5,027; березень - 8,042; квітень - 0; травень - 0; червень - 0; липень - 0; серпень - 0; вересень - 0; жовтень - 10,990493; листопад - 10,000; грудень - 10,000. Ціну газу збільшено до 4906,25 грн, без ПДВ - 981,25 грн, всього з ПДВ - 5887,50 грн.

У п.6 Додаткової угоди сторони узгодили, що вона набуває чинності з 01.10.2020 (т.1,а.с.45).

ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» направило лист від 26.11.2020 № 452/Ю2 до відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, в якому відповідач зазначив про зростання ціни на газ, що підтверджується експертними висновками Черкаської торгово-промислової палати по ціні природного газу за жовтень, листопад 2020 року, у зв`язку з чим запропонував переглянути умови договору, де встановити нову ціну за одиницю товару з 01.12.2020 шляхом укладання додаткових угод. Запропонована ціна газу з 01.11.2020 становить 5476,10 грн з ПДВ за 1000 куб.м., з 07.11.2020 становить 7123,50 грн з ПДВ за 1000 куб.м. (т.1,а.с.50).

На підтвердження зростання ціни на газ відповідач до листа від 26.11.2020 № 452/Ю2 додав експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 16.10.2020 № О-714, від 30.10.2020 № О-759, від 29.10.2020 № О-750/03, від 04.11.2020 № О-774 (т. 1, а.с.51-54).

Так, в експертному висновку від 16.10.2020 № О-714 у п. 4 зазначено, що завданням експертизи (довідково-інформаційним) є надання інформації про зміну приведеної вартості природного газу (як товару) по інформації ТБ «Українська енергетична біржа» на європейських хабах (NCG, Gaspool) станом на 15.10.2020 відносно 01.10.2020 згідно з заявкою замовника.

Також у п. 6 вказано, що експертизою встановлено: згідно з завданням експертизи та на підставі інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» зміна приведеної вартості природного газу на європейських хабах (NCG, Gaspool) до кордонів України, станом на 15.10.2020 відносно 01.10.2020 становить:

- природний газ (NCG) вартість на 01.10.2020 за 1000 куб.м. 6538,16 грн з ПДВ, вартість на 15.10.2020 за 1000 куб.м. 7387,76 грн з ПДВ, зміна вартості % - 12,99;

- природний газ (Gaspool) вартість на 01.10.2020 за 1000 куб.м. 6710,95 грн з ПДВ, вартість на 15.10.2020 за 1000 куб.м. 7599,94 грн з ПДВ, зміна вартості % - 13,25 (т.1, а.с. 51).

В експертному висновку від 30.10.2020 № О-759 у п. 4 зазначено, що завданням експертизи (довідково-інформаційним) є надання інформації про коливання приведеної вартості природного газу (як товару) по інформації ТБ «Українська енергетична біржа» на європейських хабах (TTF, NCG) станом на 01.10.2020 відносно 01.04.2020 згідно з заявкою замовника.

Також вказано у п. 6, що експертизою встановлено: згідно з завданням експертизи та на підставі інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» коливання приведеної вартості природного газу на європейських хабах (TTF, NCG) до кордонів України, станом на 01.10.2020 відносно 01.04.2020 становить:

- природний газ (TTF) вартість на 01.04.2020 за 1000 куб.м. 4168,23 грн з ПДВ, вартість на 01.10.2020 за 1000 куб.м. 6701,05 грн з ПДВ, зміна вартості % - 60,76;

- природний газ (NCG) вартість на 01.04.2020 за 1000 куб.м. 4487,36 грн з ПДВ, вартість на 01.10.2020 за 1000 куб.м. 6477,68 грн з ПДВ, зміна вартості % - 44,35 (т.1, а.с. 52).

Згідно з експертним висновком від 29.10.2020 № О-750/03 у п. 4 зазначено, що завданням експертизи (довідково-інформаційним) є надання інформації про коливання приведеної вартості природного газу (як товару) по інформації ТБ «Українська енергетична біржа» на європейських хабах (NCG, Gaspool, TTF) станом на 26.10.2020 згідно з заявкою замовника.

Також вказано у п. 6, що експертизою встановлено: згідно з завданням експертизи та на підставі інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» коливання приведеної вартості природного газу на європейських хабах (TTF, NCG) до кордонів України, станом на 01.10.2020 відносно 01.04.2020 становить:

- природний газ (Gaspool) вартість на 261.10.2020 за 1000 куб.м. 8097,75 грн з ПДВ;

- природний газ (TTF) вартість на 26.04.2020 за 1000 куб.м. 8029,53 грн з ПДВ;

- природний газ (NCG) вартість на 26.04.2020 за 1000 куб.м. 7910,16 грн з ПДВ (т.1, а.с. 53).

У експертному висновку від 04.11.2020 № О-774 у п. 4 зазначено, що завданням експертизи (довідково-інформаційним) є надання інформації про рівень вартості природного газу (як товару), згідно з заявкою замовника, станом на листопад 2020 року в Україні.

Також вказано у п. 6, що згідно з завданням експертизи та на підставі інформації:

- регіональних підприємств постачальників газу, вартість природного газу, станом на листопад 2020 року (оплата: поточна або після поставки) в Україні, для промислових споживачів, для бюджетних установ та організацій, інших суб`єктів господарської діяльності, становить: ТОВ «Луганськгаз Збут» вартість за 1000 куб.м. 7663,89 грн з ПДВ; ТОВ «Херсонрегіонгаз» вартість за 1000 куб.м. 7200,00 грн з ПДВ; ТОВ «Харківгаз Збут» вартість за 1000 куб.м. 8851,891 грн з ПДВ; ТОВ «Одесагаз-постачання» вартість за 1000 куб.м. 8538,96 грн з ПДВ; ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» вартість за 1000 куб.м. 8849,89 грн з ПДВ; ТОВ «Сумигаз Збут» вартість за 1000 куб.м. 8849,89 грн з ПДВ; ТОВ «Хмельницькгаз Збут» вартість за 1000 куб.м. 8850,00 грн з ПДВ; ТОВ «Закарпатгаз Збут» вартість за 1000 куб.м. 8849,8912 грн з ПДВ; рівень вартості за 1000 куб.м. 7200,00-8851,891 грн (з ПДВ, станом на вересень 2020 року без урахування тарифу ТОВ «Оператор ГТС України»);

- на підставі інформації ТБ «Українська енергетична біржа» по результатам електронних біржових торгів середньозважена ціна природного газу місячного ресурсу, станом на 03.11.2020 становить: за 1000 куб.м. 6700,00 грн з ПДВ (т.1, а.с. 54).

02.12.2020 між Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» укладено додаткову угоду № 6 до Договору, згідно з якою збільшено ціну за одиницю товару за Договором на 588,60 грн, в тому числі ПДВ, та зменшено загальну кількість газу, зокрема річний плановий обсяг постачання газу - до 41,2428283843 тис.куб.м. та планові обсяги постачання газу по місяцях (тис.куб.м.): січень - 0; лютий 5,027; березень - 8,042; квітень - 0; травень - 0; червень - 0; липень - 0; серпень - 0; вересень - 0; жовтень - 0; листопад - 8,174; грудень - 10,000. Ціну газу збільшено до 5396,75 грн, без ПДВ - 1079,35 грн, всього з ПДВ - 6476,10 грн.

У п.6 Додаткової угоди сторони узгодили, що вона набуває чинності з дати її підписання сторонами та розповсюджує свою дію на відносини, що виникли з 01.11.2020, на підставі частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України і діє протягом строку дії Договору (т.1,а.с.48).

02.12.2020 між Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» укладено додаткову угоду № 7 до Договору, згідно з якою збільшено ціну за одиницю товару за Договором на 647,40 грн, в тому числі ПДВ, та зменшили загальну кількість газу, зокрема річний плановий обсяг постачання газу - до 38,7312212395 тис.куб.м. та планові обсяги постачання газу по місяцях (тис.куб.м.): січень - 0; лютий 5,027; березень - 8,042; квітень - 0; травень - 0; червень - 0; липень - 0; серпень - 0; вересень - 0; жовтень - 0; листопад - 5,6622; грудень - 20,000. Ціну газу збільшено до 5936,25 грн, без ПДВ - 1187,25 грн, всього з ПДВ - 7123,50 грн.

У п.6 Додаткової угоди сторони узгодили, що вона набуває чинності з дати її підписання сторонами та розповсюджує свою дію на відносини, що виникли з 07.11.2020, на підставі частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України і діє протягом строку дії Договору (т.1,а.с.49).

30.12.2020 між Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» укладено додаткову угоду № 8 до Договору, згідно з якою сторони дійшли згоди змінити загальну суму Договору, зменшили її на 49292,42 грн, встановили загальну суму 190980,58 грн з ПДВ, та зменшили загальну кількість газу, зокрема річний плановий обсяг постачання газу - до 32036,00 тис.куб.м. та планові обсяги постачання газу по місяцях (тис.куб.м.): січень - 0; лютий 5,027; березень - 8,042; квітень - 0; травень - 0; червень - 0; липень - 0; серпень - 0; вересень - 0; жовтень - 0; листопад - 8,20900; грудень - 10,7580. Ціну газу збільшено до 5936,25 грн, без ПДВ - 1187,25 грн, всього з ПДВ - 7123,50 грн.

У п.6 Додаткової угоди сторони узгодили, що ця додаткова угода набуває чинності з дати її підписання сторонами і є невід`ємною частиною Договору постачання природного газу № 21/20 від 21.02.2020 (т.1,а.с.55).

Виконуючи зобов`язання за Договором відповідач передав, а другий позивач прийняв природний газ за актами прийому-передачі:

1) № УГР00000478 від 23.03.2020 за лютий 2020 року обсяг природного газу - 5,02700 тис.куб.м., сума з ПДВ - 22239,17 грн, за ціною 4423,9394 грн з ПДВ за 1000 куб.м. (т.1, а.с.56);

2) № УГР00000776 від 15.04.2020 за березень 2020 року обсяг природного газу - 8,042000 тис.куб.м., сума з ПДВ - 35577,36 грн, за ціною 4423,9394 грн з ПДВ за 1000 куб.м. (т.1, а.с.59);

3) № УГР00002628 від 16.12.2020 за листопад 2020 року обсяг природного газу - 8,209000 тис.куб.м., сума з ПДВ - 56529,43 грн, з яких:

- за період з 01.11.2020 по 06.11.2020 обсяг природного газу - 3,008000 тис.куб.м., сума з ПДВ - 19480,10 грн, за ціною 6476,10 грн з ПДВ за 1000 куб.м.;

- за період з 07.11.2020 по 30.11.2020 обсяг природного газу - 5,201000 тис.куб.м., сума з ПДВ - 37049,33 грн, за ціною 7123,50 грн з ПДВ за 1000 куб.м. (т.1, а.с.62);

4) № УГР00002822 від 21.12.2020 за грудень 2020 року (з 01.12.2020 по 20.12.2020) обсяг природного газу - 10,758000 тис.куб.м., сума з ПДВ - 76634,62 грн, за ціною 7123,50 грн з ПДВ за 1000 куб.м (т.1,а.с.64).

Всього передано природний газ в обсязі 32,036 тис.куб.м. на суму 190980,58 грн.

Другим позивачем перераховано відповідачу кошти за поставлений природний газ на загальну суму 190980,58 грн, що підтверджується платіжними дорученнями:

- від 23.03.2020 № 370 на суму 18098,35 грн (часткова оплата згідно з актом приймання-передачі № УГР00000478 від 23.03.2020) (т.1,а.с.57);

- від 23.03.2020 № 371 на суму 4140,82 грн (часткова оплата згідно з актом приймання-передачі № УГР00000478 від 23.03.2020) (т.1,а.с.58);

- від 16.04.2020 № 479 на суму 27375,36 грн (часткова оплата згідно з актом приймання-передачі № УГР00000776 від 15.04.2020) (т.1,а.с.60);

- від 16.04.2020 № 480 на суму 82020,00 грн (часткова оплата згідно з актом приймання-передачі № УГР00000776 від 15.04.2020) (т.1,а.с.61);

- від 16.12.2020 № 1722 на суму 56529,43 грн (повна оплата згідно з актом приймання-передачі № УГР00002628 від 16.12.2020) (т.1,а.с.63);

- від 22.12.2020 № 1830 на суму 76634,62 грн (повна оплата згідно з актом приймання-передачі № УГР00002822 від 21.12.2020) (т.1,а.с.65).

Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор зазначає, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про публічні закупівлі», ч. 2 ст. 215 Цивільного кодексу України додаткові угоди № 2 від 03.09.2020, № 3 від 12.10.2020, № 4 від 13.11.2020, № 6 від 02.12.2020 та № 7 від 02.12.2020 до Договору від 21.02.2020 № 21/02 є нікчемними, а отже недійсними, оскільки укладені в порушення вимог ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», а тому є всі підстави вважати, що відповідачем безпідставно отримано зайвосплачені кошти.

Прокурор вказує, що другий позивач відповідно до ціни газу 4423,9394 грн за 1000 куб.м., яка встановлена в Договорі від 21.02.2020 № 21/02, повинен був сплатити за поставлений у листопаді-грудні 2020 року природний газ 83908,8586 грн, з яких: за листопад 2020 року - 36316,1185 грн за 8209 куб.м.; за грудень 2020 року - 47592,74 грн за 10758 куб.м. Натомість в результаті укладення між другим позивачем та відповідачем додаткових угод № 2 від 03.09.2020, № 3 від 12.10.2020, № 4 від 13.11.2020, № 6 від 02.12.2020 та № 7 від 02.12.2020 з порушенням вимог законодавства сплатив 133164,05 грн, з яких: за листопад 2020 року отримано 8,209 тис.куб.м. природного газу, за який сплачено 56529,43 грн з ПДВ (ціна за 1000 куб.м. - 6886,25 грн); за грудень 2020 року отримано 10,758 тис.куб.м. природного газу, за який сплачено 76634,62 грн з ПДВ (ціна за 1000 куб.м. - 7123,500 грн).

Прокурор вважає, що з бюджету безпідставно і у надмірній сумі сплачено відповідачу грошові кошти в сумі 49255,19 грн, які він просить стягнути з відповідача на користь другого позивача на підставі ч.1 ст. 670 ЦК України.

Перший позивач пояснень на позовну заяву прокурора не надав.

Другий позивач позов прокуратури підтримав та просив задовольнити його у повному обсязі.

Відповідач з позовними вимогами не погодився в повному обсязі з підстав викладених вище у відзиві на позов.

Встановивши фактичні обставини справи, дослідивши надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, суд дійшов такого висновку.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частина 1 статті 638 Цивільного кодексу України встановлює, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Законом можуть бути передбачені особливості регулювання укладення та виконання договорів поставки, у тому числі договору поставки товару для державних потреб.

Як вбачається з матеріалів справи, Договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (установ та організацій, що фінансуються з держаного та місцевих бюджетів) № 21/02 від 21.02.2020 укладено між Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, як Споживачем (далі - другий позивач) та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС», як Постачальником (далі - відповідач) в порядку процедури публічних закупівель у формі відкритих торгів шляхом використання електронної системи Prozorro.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначено Законом України «Про публічні закупівлі».

Метою Закону України «Про публічні закупівлі» є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у ці сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

19.04.2020 набирала чинності нова редакція Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до пунктів 5, 6 Розділу Х Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про публічні закупівлі» (нової реакції) процедури закупівель товарів, робіт і послуг, розпочаті до введення в дію цього Закону, завершуються відповідно до порядку, що діяв до введення в дію цього Закону. Договори про закупівлю, укладені у порядку та на умовах, установлених до введення в дію цього Закону, виконуються в повному обсязі до закінчення строку, на який такі договори були укладені. Зміни до таких договорів вносяться у порядку та на умовах, встановлених до введення в дію цього Закону.

Отже, у спірних правовідносинах слід керуватися редакцією Закону України «Про публічні закупівлі», чинній на час укладання Договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (установ та організацій, що фінансуються з держаного та місцевих бюджетів) № 21/02 від 21.02.2020, тобто у порядку та на умовах, встановлених до введення в дію нової редакції цього Закону.

Згідно з п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній на час укладення договору), договір про закупівлю - договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.

У частині 1 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на час укладення договору) визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

За приписами частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Отже, Закон України «Про публічні закупівлі» встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених статтею 36 Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема, за пунктом 2 частини 4 наведеної норми - у випадку коливання ціни товару на ринку (зміна ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків).

Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни природного газу на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього.

Закон України «Про публічні закупівлі» передбачає можливість збільшення ціни на товар з урахуванням реального коливання ціни, обмежуючи лише максимальний розмір відсоткового збільшення ціни на товар.

У частині 1 статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього кодексу.

Згідно з частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (статтею 204 Цивільного кодексу України ).

Відповідно до частини 2 статті 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Згідно з частиною 1 статті 37 «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог частини четвертої статті 36 цього Закону.

Нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення (частини 1 статті 236 Цивільного кодексу України ).

Отже, нікчемний правочин є недійсним через невідповідність його вимогам закону та не потребує визнання його таким судом.

Предметом позову у даній справі є стягнення з відповідача коштів у сумі 49255,19 грн за недопоставлений товар на підставі частини 1 статті 670 ЦК України.

Суд зауважує, що позовна вимога про стягнення коштів з відповідача може бути розглянута судом як вимога про застосування правових наслідків недійсності нікчемного правочину. Для з`ясування наявності підстав для стягнення коштів з відповідача, суд має визначити чи є спірні Додаткові угоди щодо зміни ціни до Договору на постачання природного газу для потреб непобутових № 21/02 від 21.02.2020 нікчемними.

Наведене узгоджується з правовими висновками Верховного Суду в складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду в постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19, обставини якої є подібними до даної справи, відтак є обов`язковими для врахування судом першої інстанції в силу частини 4 статті 236 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на момент укладення договору) тендерна документація має містити проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов.

Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином, зокрема відповідно до умов договору.

Частиною 1 статті 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Закон України «Про публічні закупівлі» не містить виключень з цього правила.

Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов:

- відбувається за згодою сторін;

- порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації);

- підстава збільшення коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником);

- ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%;

- загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

Пропонуючи збільшення ціни газу відповідач обґрунтовував це підвищенням ринкової вартості цін на газ.

Підтвердженням цих обставин відповідач вказує експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати від 26.06.2020 № О-433, від 14.08.2020 № О-516, від 31.07.2020 № О-485, від 19.08.2020 № О-528, від 15.09.2020 № О-605, від 01.10.2020 № О-662, від 16.10.2020 № О-714, від 30.10.2020 № О-759, від 29.10.2020 № О-750/03, від 04.11.2020 № О-774 (т. 1, а.с.39-42,44,47,51-54).

За доводами прокурора внаслідок підписання відповідачем та другим позивачем Додаткових угод щодо зміни ціни № 2 від 03.09.2020, № 3 від 12.10.2020, № 4 від 13.11.2020, № 6 від 02.12.2020 та № 7 від 02.12.2020 до Договору від 21.02.2020 № 21/02 ціну за 1 куб.м. газового палива (природного газу) збільшено на 37,9%, а обсяг постачання природного газу зменшено, що порушено вимоги Закону України «Про публічні закупівлі» та права замовника.

Будь-який суб`єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

Кожна сторона договору має добросовісно користуватися наданими їй правами, не допускати зловживання правом, його використання на шкоду іншим особам (стаття 13 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. При цьому сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це іншій стороні договору. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у 20-денний строк після одержання пропозиції повідомляє іншу сторону про результати такого розгляду.

Таким чином, зміна умов договору відбувається за згодою обох сторін. У п.11.5. договору передбачено, що усі зміни та доповнення до Договору оформлюються письмово, та підписуються уповноваженими представника сторін та скріплюються їх печатками (за наявності).

Будь-який покупець товару за звичайних умов не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а, відповідно, й у зміні відповідних умов договору. Навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки. При цьому така відмова покупця не надає постачальнику права в односторонньому порядку розірвати договір.

Суд встановив, що другий позивач мав беззаперечне право на отримання газу за ціною визначеною в укладеному сторонами договорі, однак підписав Додаткові угоди щодо зміни ціни № 2 від 03.09.2020, № 3 від 12.10.2020, № 4 від 13.11.2020, № 6 від 02.12.2020 та № 7 від 02.12.2020 до Договору від 21.02.2020 № 21/02, внаслідок чого ціна газу збільшилася на 61,02 % від ціни, визначеної у договорі, а обсяг постачання природного газу істотно зменшився.

За висновками Верховного Суду в постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19, закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10%, є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.

Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України «Про публічні закупівлі» нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод) (п.124 постанови Верховного Суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19).

Тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб`єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі.

Виходячи з приписів Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за принципом відкритості та прозорості на всіх їх стадіях; метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища в сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції в цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

За результатами розгляду даної справи суд дійшов висновку про те, що перемога в тендері та укладення Договору № 21/02 від 21.02.2020 за однією ціною та її подальше підвищення на 61,02% від ціни, визначеної у договорі шляхом укладення додаткових угод щодо зміни ціни № 2, № 3, № 4, № 6 та № 7 до Договору № 21/02 від 21.02.2020 є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку Постачальника, та свідчить про свідоме заниження цінової пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС» у тендері з метою перемоги.

Пунктом 3.3 Договору №21/02 від 21.02 2020 визначено, що ціна, зазначена в п. 3.2 договору, може змінюватись протягом дії договору. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору.

Чинне законодавство про публічні закупівлі не визначає, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання. Такі органи і такі документи можуть визначатися замовником при формуванні тендерної документації, а сторонами - при укладенні договору (відповідно до тендерної документації).

Сторонами наведені чинники при укладенні Договору не враховано.

За висновком суду відповідачем при зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну не обґрунтовано, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні запропонованій замовнику на тендері, не наведено причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, Постачальник також мав довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Доказами у справі відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, є будь-які дані, на підставі яких суд установлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно з частиною 1 статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (статті 77 ГПК України).

Згідно з частинами 1 та 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь установленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Матеріалами справи підтверджується, що Договір на постачання природного газу для потреб непобутових № 21/02 від 21.02.2020 укладено з річним плановим обсягом постачання газу - до 54,312 куб.м. на загальну суму 240273,00 грн з ціною 1000 куб.м. природного газу -

4423,9394 грн з ПДВ.

У подальшому, на підставі наданих ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» експертних висновків Черкаської торгово-промислової палати сторонами укладено Додаткові угоди № 2, № 3, № 4, № 6 та № 7 до Договору, згідно з якими об`єм постачання природного газу зменшився, а його ціна зросла.

Зі змісту наданих експертних висновків вбачається, що у цих документах наводиться інформація різних суб`єктів ринку природного газу щодо діапазону відпускних цін на природний газ для установ і організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів на території України, в залежності від обсягу споживання та умов оплати за відповідний місяць 2020 року, а також, у цих документах зазначено щодо середньозваженої ціни природного газу ресурсу за відповідний місяць 2020 року за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа».

За своїм змістом вказані документи є довідками, які носять інформативний характер, у них не зазначено інформації щодо динаміки ціни на природний газ або проведення аналізу вартості ціни на газ на конкретну дату у порівнянні з попередніми періодами чи проведення інших досліджень, які б підтверджували коливання ціни природного газу на ринку. Зазначена у довідках інформація не містить доказів на підтвердження ринкової вартості газу на момент укладення Договору від 21.02.2020, що дало б можливість порівняти рівень цін та дійти висновку про зменшення або збільшення ціни за період з моменту укладення Договору від 21.02.2020 і до внесення до нього змін за додатковими угодами.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у цій справі наявності визначених Законом України «Про публічні закупівлі» підстав для внесення змін до Договору сторонами спору не доведено, а судом не встановлено.

При цьому суд також зазначає, що укладення додаткових угод № 2, № 3, № 4, № 6, №7 до Договору щодо зміни ціни на товар за відсутності підстав для цього, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», тим самим спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання Договору.

Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі».

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18.

Крім того, на обґрунтування свого права на підписання спірних додаткових угод та збільшення ціни товару відповідач посилається на роз`яснення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 07.04.2015 № 3302-05/11398-07 «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю», відповідно до яких у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Враховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору сторони договору зобов`язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

Право тлумачити норму права є виключним правом суду. Роз`яснення державних органів (листи, рекомендації) не є нормою права і не мають юридичного значення, про що вказано і в самому листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Відповідно до поданої відповідачем тендерної пропозиції, ціна на 1000 куб. м газу склала 4423,9394 грн з ПДВ з обсягом поставки 54,312 тис.куб.м і саме на цих умовах і було обрано відповідача переможцем аукціону та підписано з ним Договір; внаслідок внесення змін до Договору та ціни на 1000 куб. м газу кожного разу на 9,99%, відповідно до останньої додаткової угоди №7 підвищення ціни склало 7123,50 грн, яке у порівнянні з початковою зросло на 61,02 % (4423,94 грн - 100%; 377123,50 грн - х%; х=7123,50*100/4423,94), а обсяг поставки газу зменшився на 28,69 %.

Таким чином, суд дійшов висновку, що укладення договору з однією ціною та подальше її підвищення на 61,02 % шляхом укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною практикою з боку відповідача.

Відповідач як постачальник природного газу мав можливість звернутись до компетентної організації з метою проведення дослідження, аналізу ринку природного газу протягом дії договору та отримати за результатами такого дослідження висновок з реальним відсотком коливання ціни протягом вересня-грудня 2020 року, однак, таким правом та можливістю не скористався.

Наведені дії Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області та Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС», шляхом підписання спірних додаткових угод до Договору № 21/02 від 21.02.2020 розцінені судом як недобросовісні.

Верховним Судом у постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18 наголошено, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі».

Законодавство про публічні закупівлі встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного на відкритих торгах. Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, розпоряджалося не власними коштами, а коштами місцевого бюджету. Відтак, таке розпорядження було неефективним, здійсненим на шкоду інтересам держави та громади, з порушенням норм Закону України «Про публічні закупівлі» та засад цивільного законодавства (добросовісного користування правами).

Враховуючи викладене, суд встановив, що спірні додаткові угоди № 2, № 3, № 4, №6 та № 7 до Договору від 21.02.2020 № 21/02 є нікчемними в силу статті 37 Закону України «Про публічні закупівлі», і відповідно не породжують жодних правових наслідків для сторін.

Таким чином, правовідносини з постачання газу Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області у період з вересня по грудень 2020 року регулюються Договором на постачання природного газу для потреб непобутових № 21/02 від 21.02.2020.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним та Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.

Згідно з частиною 2 статті 712 ЦК України до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін. Аналогічна норма міститься у статті 265 ГК України.

Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Як визначено у статті 669 ЦК України, кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.

Згідно з частиною 1 статті 670 ЦК України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Обов`язок з повернення грошової суми, сплаченої за кількість товару, який не був поставлений покупцеві, врегульований нормами Глави 54 ЦК України «Купівля-продаж».

Нікчемність спірних додаткових угод означає, що зобов`язання сторін регулюються Договором на постачання природного газу для потреб непобутових № 21/02 від 21.02.2020.

Відповідно до умов Договору відповідач повинен був поставити до 54,312 тис.куб.м. природного газу загальною сумою 240273,00 грн.

Відповідно до підписаних сторонами актів прийому-передачі природного газу від 16.12.2020 та 21.12.2020 Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, згідно з Договором № 21/02 від 21.02.2020 та Додатковими угодами до нього, фактично отримав природний газ в таких обсягах та сплатив за нього:

1) за листопад 2020 року отримано 8,209 тис.куб.м. природного газу, за який сплачено 56529,43 грн з ПДВ (за період з 01.11.2020 по 06.11.2020 обсяг природного газу - 3,008 тис.куб.м., сума з ПДВ - 19480,10 грн, за ціною 6476,10 грн з ПДВ за 1000 куб.м.; за період з 07.11.2020 по 30.11.2020 обсяг природного газу - 5,201 тис.куб.м., сума з ПДВ - 37049,33 грн, за ціною 7123,50 грн з ПДВ за 1000 куб.м.), що підтверджується платіжним дорученням від 16.12.2020 № 1722 на суму 56529,43 грн (оплата згідно з актом приймання-передачі № УГР00002628 від 16.12.2020) (т.1,а.с.63);

2) за грудень 2020 року (з 01.12.2020 по 20.12.2020) отримано 10,758 тис.куб.м. природного газу, за який сплачено 76634,62 грн з ПДВ (ціна 7123,500 грн за 1000 куб.м.), що підтверджується платіжним дорученням від 22.12.2020 № 1830 на суму 76634,62 грн (оплата згідно з актом приймання-передачі № УГР00002822 від 21.12.2020) (т.1,а.с.65).

В той же час, у разі виконання умов Договору № 21/02 від 21.02.2020 без врахування положень Додаткових угод, які є нікчемними відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області мав би сплатити за отриманий природній газ за ціною 4423,9394 грн за 1000 куб.м.:

- за листопад 2020 року - 36316,1185 грн за 8,209 тис.куб.м. природного газу;

- за грудень 2020 року - 47592,74 грн за 10,758 тис.куб.м. природного газу.

У зв`язку з викладеним, сума безпідставно сплачених Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області коштів за листопад-грудень 2020 року складає 49255,19 грн (133164,05 грн (фактично сплачено) - 83908,8586 грн (мали б сплатити).

Таким чином, отримана Товариством з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС» оплата за товар, який так і не був поставлений Постачальником, в заявленому прокурором розмірі 49255,19 грн підлягає стягненню з відповідача на підставі частини 1 статті 670 ЦК України.

Як визначено у частині 4 статті 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При вирішенні даного спору судом враховано, що аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19 з розгляду подібних правовідносин.

З огляду на вищевказане, позовні вимоги прокурора про стягнення з відповідача на користь другого позивача грошових коштів в сумі 49255,19 грн є обґрунтованими.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі з віднесенням судових витрат на відповідача згідно з п.2 ч.1 ст.129 ГПК України.

Керуючись п.2 ч.1 ст.129, ст.ст.232, 233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС» (код ЄДРПОУ 41427817, вул. Новокостянтинівська, 013/10, офіс 201, м. Київ, 04080) на користь Шульгинської селищної військової адміністрації Старобільського району Луганської області (код ЄДРПОУ 44876754, вул. Театральна, 1Д, с. Шульгинка, Старобільського району Луганської області, 92764) кошти в сумі 49255,19 грн.

Видати наказ Старобільській окружній прокуратурі після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС» (код ЄДРПОУ 41427817, вул. Новокостянтинівська,013/10, офіс 201, м. Київ, 04080) на користь Луганської обласної прокуратури та перерахувати на його р/р №UA048201720343140001000000839, банк: ДКСУ у м. Київ, МФО: 820172, код ЄДРПОУ 02909921, код класифікації видатків бюджету - 2800, витрати на сплату судового збору в сумі 2270,00 грн.

Видати наказ Луганській обласній прокуратурі після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції згідно з положеннями ст.256 Господарського процесуального кодексу України протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 26.01.2023.

Суддя Олена ФОНОВА

вих. №

2

26.01.2023

Надр. 3 прим.:

1- до справи;

2- Старобільській окружній прокуратурі Луганської області (вул. Монастирська, 15, м. Старобільськ Луганської області, 92700; фактична адреса: вул. Соборна, 5А, м. Кропивницький Кіровоградської області, 25009) - реком. з повідом. + до електронного кабінету

3- першому позивачу - Шульгінській сільській військовій адміністрації Старобільського району Луганської області (вул. Театральна, 1Д, с. Шульгинка, Старобільського району Луганської області, 92764) на електронну пошту: shulhynka_mca@ukr.net

4- другому позивачу - Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області (вул. Театральна, 1Д, с. Шульгинка, Старобільського району Луганської області, 92764) на електронну пошту: oskusp.shotg@ukr.net

5- відповідачу - ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» (вул. Новокостянтинівська,013/10, офіс 201, м. Київ, 04080) - реком. з повідом. + до електронного кабінету

6- прокуратурі Харківської області (61050, м. Харків, вул. Б.Хмельницького, 4) - на електронну пошту: upr15.prok.kh@gmail.com

Внесено до ЄДРСР

26.01.2023


Світлана АВІЛОВА

Дата ухвалення рішення16.01.2023
Оприлюднено31.01.2023
Номер документу108625959
СудочинствоГосподарське
Сутьповернення надмірно сплачених коштів у сумі 49255,19 грн. Господарський суд Луганської області у складі судді Фонової О.С.