ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ рішення
"30" січня 2023 р. Справа № 911/2274/22
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В.,розглянувши заяву Приватного підприємства «Алан груп» від 18.01.2023 про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі
за позовом Приватного підприємства «Алан груп»
до Публічного акціонерного товариства «Центренерго»
про стягнення 24276,66 грн
без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Київської області звернулось Приватне підприємство Алан груп (далі - позивач) із позовною заявою від 04.11.2022 до Публічного акціонерного товариства Центренерго (далі - відповідач) про стягнення 24276,66 грн, які складаються з 23158,80 грн заборгованості за Договором № 13/24 від 19.11.2021 про закупівлю (поставку) товарів щодо своєчасної та повної оплати поставленого товару, а також нараховані на зазначену суму 251,25 грн 3% річних та 866,61 грн інфляційних втрат, які просить стягнути позивач.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 14.11.2022 відкрито провадження у справі. Розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи).
Рішенням Господарського суду Київської області від 17.01.2023 позов задоволено частково. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства Центренерго 245 (двісті сорок п`ять) грн 55 коп. 3% річних, 866 (вісімсот шістдесят шість) грн 61 коп. інфляційних втрат, 2480 (дві тисячі чотириста вісімдесят) грн 41 коп. судового збору. В частині стягнення основного боргу в розмірі 23158,80 грн провадження у справі закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України, оскільки зазначена сума була в повному обсязі оплачена відповідачем після порушення провадження у справі.
18.01.2023 на електронну адресу суду (вх. номер 964/23) від ПП «Алан груп» надійшла заява про стягнення з Публічного акціонерного товариства Центренерго витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 3600,00 грн.
Обґрунтовуючи подану заяву, ПП «Алан груп» зазначає про те, що в рішенні господарського суду Київської області від 17.01.2023 року у справі № 911/2274/22 не вирішено питання про розподіл витрат на професійну правничу допомогу понесених ПП «Алан груп», що пов`язані із розглядом справи.
При цьому, про попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести із розгляду справи та включає витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3600, 00 грн позивач зазначав в позовній заяві.
Оскільки в процедурі спрощеного провадження стадія судових дебатів відсутня, вимога ч. 8 ст. 129 ГПК України про подання доказів щодо розміру понесених судових витрат до закінчення судових дебатів не може розповсюджуватися на сторін у справі, яка розглядається у спрощеному провадженні, а тому до правовідносин сторін підлягає застосуванню інша вимога ч. 8 ст. 129 ГПК України про подання доказів щодо розміру понесених судових витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, а отже питання щодо розподілу витрат позивача на професійну правничу допомогу буде вирішено судом за умови подання позивачем відповідних доказів протягом п`яти днів після ухвалення рішення.
Статтею 16 ГПК України передбачено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
За приписами ст. 2 ГПК України однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Статтею 123 ГПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченомустаттею 244цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 244 ГПК України передбачено, що додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Враховуючи, що розгляд даної справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, суд вважає за можливе розглянути клопотання позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу без проведення судового засідання за наявними матеріалами справи.
Розглянувши заяву ПП «Алан груп» про ухвалення додаткового рішення, суд дійшов висновку про її задоволення з наступних підстав.
Судом установлено, що між Адвокатським бюро «Захист Кузнєцова» (адвокатське бюро) та ПП «Алан груп» (клієнт) 30.10.2022 укладено Договір про надання правової (правничої) допомоги №31/10/22 (далі Договір), відповідно до п. 1.1 якого клієнт доручає, а адвокатське бюро приймає на себе зобов`язання надати правову (правничу) допомогу в обсязі та на умовах, передбачених даним Договором, а клієнт прийняти і оплатити такі послуги та витрати, необхідні для використання його доручень на умовах, у порядку та строки, передбачені цим Договором.
За умовах п. 1.2 адвокатське бюро, на підставі звернення клієнта, приймає на себе зобов`язання з надання наступної правової (правничої) допомоги, з питань, щодо стягнення на користь клієнта заборгованості по Договору № 13/24 від 19.11.2021 про закупівлю (поставку) товарів з ПАТ «Центренерго», а саме:
-надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, що стосуються клієнта (п. 1.2.1);
-пред`явлення у встановленому порядку інтересів клієнта в судах загальної юрисдикції та господарських судах, в тому числі апеляційних судах, Верховному Суді, Конституційному суді, а також в інших органах під час розгляду правових спорів щодо стягнення заборгованості на користь клієнта (п. 1.2.2);
-складанні необхідних процесуальних (та інших) документів: претензій, позовних заяв, відзивів на позовні заяви, відповідей на відзиви, заперечень, пояснень, апеляційних і касаційних скарг, клопотань, заяв про вжиття заходів забезпечення позову та інших документів відповідно до вимог процесуального законодавства (п. 1.2.3).
Відповідно до п. 3.1 Договору, розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвокатського бюро за представництво в суді та іншу правничу допомогу, що визначена в п.1.2 Договору адвокатському бюро оплачує клієнт у розмірі 3600,00 грн.
Пунктом 8.2 Договору №31/10/22 визначено, що останній набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2023 року або до дати його дострокового розірвання.
Між сторонами підписано акт про надання правової допомоги від 04.11.2022, відповідно до якого Адвокатське бюро «Захист Кузнєцова» надало, а клієнт прийняв наступну правову допомогу: надання усної юридичної консультації (1 година затраченого часу) 600 грн; підготовка позовної заяви про стягнення заборгованості з ПАТ «Центренерго» (3 години затраченого часу) 1800,00 грн; підготовка та оформлення додатків до позовної заяви (2 години затраченого часу) - 1200 грн. Загалом сума виконаних робіт склала 3600,00 грн, яка отримана Кузнєцовим О.М. відповідно до поданої ним інформації про отримання винагороди в розмірі 3600,00 грн.
Виконання Договору та вищезазначених робіт з боку Адвокатського бюро Захист Кузнєцова під час розгляду справи № 911/2274/22 у Господарському суді Київської області здійснювалось адвокатом Кузнєцовим Олександром Миколайовичем (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЗП № 002864, видане 09.11.2021; ордер на надання правничої (правової) допомоги № 1161789 видане ПП «Алан груп» 04.11.2022.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 4 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Пунктом 9 частини першої статті 1 вказаного Закону встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону).
Відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва на надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону).
Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.
Разом із тим, чинне господарське процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 ГПК України).
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5 ст. 126 ГПК України).
У розумінні вказаної норми зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, враховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
Судом також враховано, що витрати з наданої професійної правничої допомоги у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
Враховуючи викладене в сукупності, суд дійшов висновку, що наданими ПП «Алан груп» доказами підтверджується факт надання професійної правничої допомоги позивачу в цій справі на суму 3600,00 грн.
Таким чином з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення 3600,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч. 3 ст. 221 ГПК України у випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Керуючись ст. 123, 126, 129, 221, 233, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Алан груп» від 18.01.2023 про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу задовольнити.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Центренерго» (08711, Київська область, Обухівський район, смт Козин, вул. Рудиківська, 49, код ЄДРПОУ 22927045) на користь Приватного підприємства «Алан груп» (49000, м. Дніпро, вул. Калинова, 80, кв. 185, код ЄДРПОУ 36960338) 3600 ( три тисячі шістсот) грн 00 коп витрат на професійну правничу допомогу.
3. Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту додаткового рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.В. Щоткін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2023 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 108652262 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Щоткін О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні