ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
27 січня 2023 року м. ХарківСправа № 922/70/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
розглянувши клопотання ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ПРОКУРАТУРИ (вх. № 1937) про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції по справі
за позовом Дергачівської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Малоданилівської селищної ради за участю Харківської обласної прокуратури до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Лозовеньківський» про відновлення становища, яке існувало до порушення шляхом звільнення об`єкта водного фонду
ВСТАНОВИВ:
26.01.2023 до Господарського суду Харківської області від ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ПРОКУРАТУРИ надійшло клопотання (вх. № 1937) про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
В поданому клопотанні прокурор просить взяти до уваги, що участь прокурора у судових засідань в режимі відеоконференції не може значно ускладнити розгляд справи чи збільшити час проведення судового засідання, оскільки в силу ч. 5 ст. 197 ГПК України ризики технічної неможливості участі у відеконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву. Прокурор може висловити правову позицію щодо спору та надати усні пояснення, що виникають в процесі розгляду справи в режимі відеоконференції. У разі виникнення необхідності надання письмових пояснень чи будь-яких документів на вимогу суду, такі можуть бути надані як поштою, так і в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному ГПК України, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
З урахуванням положеньстатті 3 Конституції Українипро те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю - рекомендувати у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці представників учасників справи подавати до суду заяви про розгляд справи в їхній відсутності за наявними матеріалами в порядку ч.3ст.196 ГПК України. А отже судове засідання може бути проведено у разі закінчення загрози життю, здоров`ю та безпеці всіх учасників судового процесу, у зв`язку з чим суд нагадує сторонам по справі, що потрібно надавати докази, висновки експертів, клопотання, заяви та поясненнядо суду у найкоротші строки, що стосуються розгляду судових справ, без особистого прибуття в приміщення суду.
Суди продовжують працювати, проте в умовах воєнного стану проведення судових засідань має особливості щодо явки до суду та необхідності забезпечення безпеки відвідувачів.
Суд просить поєднати дотримання процесуальних норм з повагою до суду та до інших учасників справи, у зв`язку з чим: - про намір участі в судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Харківської області суду завчасно повідомити про це суд;- максимально реалізувати право на участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, передбаченестаттею 197 Господарського процесуального кодексу Українита надати вичерпні письмові пояснення і докази.
Суд, керуючись принцип справедливості кореспондуючи з принципом добросовісності, враховуючи те, що докази можуть бути надані учасниками справи потребують ретельного дослідження з наданням сторонами додаткових доказів, а також вчинення необхідних дій щодо всебічного та повного дослідження матеріалів справи для вирішення спору, враховує подану заяву представника заявника та з урахуванням недопущення випадків загрози життю, здоров`ю та безпеці учасників процесу, не порушуючи надання доступу до правосуддя, дійшов до висновку про таке.
Дослідивши заяву та матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в її задоволенні, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 7ст. 11 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», учасникам судового процесу на підставі рішення суду забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому процесуальним законом. Обов`язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення.
Згідно з частинами 1 та 2статті 197 ГПК України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
З вищезазначених норм права вбачається, що винесення ухвали про розгляд справи в режимі відеоконференції є правом суду, яке реалізується за наявності технічної можливості для проведення судового засідання в режимі відеоконференції у справі, в якій дана сторона бере участь.
Крім того, суд звертає увагу, що незважаючи на відсутність змін до зазначеної норми, яка б відповідала умовам воєнного стану, господарський суд здійснює правосуддя пристосовуючи чинні процесуальні норми для дієвого здійснення правосуддя в умовах воєнного стану.
Господарський суд Харківської області продовжує здійснювати правосуддя та працює у дистанційному режимі.
Так, початок повномасштабних бойових дій на території України та запровадження в країні воєнного стану одночасно вплинуло на всі сфери суспільного життя, в тому числі і на процес здійснення правосуддя.
В умовах постійних ракетних та артилерійських обстрілів, бомбардування м. Харкова та вчинення на його території ворожих диверсій, Господарський суд Харківської області працює настільки, наскільки це можливо в існуючих умовах, та намагається дотримуватися балансу між безпекою суддів, працівників апарату, учасників справи та дотриманням процесуальних прав учасників справи і засад судочинства.
Основною проблемою для суддів, як і для усіх громадян стала війна. На процес здійснення судочинства вплинуло те, що люди стали менше звертатися до суду та намагаються як умога менше з`являтися у судові засідання і викладати свої процесуальні позиції в ґрунтовній письмовій формі, адже у першу чергу перед ними стало питання перемогти ворога, а не свого опонента в суді завдяки своїй присутності.
Дотримуючись рекомендацій Ради суддів України від 02.03.2022 року, проведення судових засідань в режимі відеоконференцзв`язку можливе за умов наявності технічної можливості у всіх учасників судового процесу.
При цьому, беручи до уваги вищезазначені рекомендації Ради суддів України Хоча всі судові справи, у яких на дату початку збройної агресії були відкладені судові засідання, а суддям запропоновано відкладати до часу нормалізації ситуації, учасники судових засідань та інші громадяни не позбавлені права надсилати документи, що стосуються розгляду судових справ, без особистого прибуття до приміщення суду:через особистий кабінет в системі «Електронний суд»;у разі неможливості надсилання через систему «Електронний суд» - електронною поштою на е-mail: inbox@hr.arbitr.gov.ua (з обов`язковим підписанням всіх документів кваліфікованим електронним підписом);у разі неможливості надсилання документів в електронному виглядізвичайною поштою на офіційну адресу суду.
Отже, одним із критеріїв є неможливість проведення судових засідань, у тому числі в режимі відеоконференцзв`язку, з підстав відсутності належних умов та наявності технічної можливості у всіх учасників судового процесу, таким чином суд немає можливості задовольнити дану заяву.
Суд зазначає, що на його думку, призначення судового засідання у режимі відеоконференції повинно здійснюватись у виключних випадках, коли за об`єктивних причин учасник процесу не може брати участь у засіданні, а його участь є необхідною для встановлення всіх обставин справи, наявність таких причин прокурором не наведено.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що сторона не позбавлена права надіслати суду письмові пояснення, в яких може викласти свою правову позицію разом з клопотанням про розгляд справи у відсутності свого представника.
Керуючись ст. ст.197232,234 ГПК Українисуд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви представника Харківської обласної прокуратури про проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
Повідомити учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі «Електронний суд», поштою або дистанційними засобами зв`язку.
З урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю - рекомендувати у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці представників учасників справи подавати до суду заяви про розгляд справи в їхній відсутності за наявними матеріалами в порядку ч. 3 ст. 196 ГПК України.
Ця ухвала набрала законної сили з моменту її підписання суддею і не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
СуддяЛ.С. Лаврова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2023 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 108652908 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні