Справа №: 343/147/23
Провадження №: 2-а/0343/16/23
У Х В А Л А
про передачу справи на розгляд іншого суду
31 січня 2023 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Монташевич С.М., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до комунального некомерційного підприємства «Долинська багатопрофільна лікарня» Долинської міської ради про ненадання відповіді на запит на публічну інформацію,
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить зобов`язати генерального директора КНП «Долинська багатопрофільна лікарня» Ільчишин О.М. надати йому інформацію згідно поданого запиту від 16.01.2023.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї документами, приходжу до такого висновку.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви має з`ясувати, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Статтею 5Закону України"Просудоустрій істатус суддів" визначено, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами та відповідно до визначених законом процедур судочинства. Відповідно до принципу спеціалізації законом визначено види і повноваження місцевих суддів: загальні суди, які розглядують цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", юрисдикція місцевих суддів щодо окремих категорій справ, а також порядок їх розгляду визначається законом.
Отже, судова юрисдикція - це компетенція судів здійснювати правосуддя в формі визначеного законом виду судочинства і щодо визначеного кола правовідносин.
Так, юрисдикція (підвідомчість) адміністративних судів визначає загальну компетенцію судів щодо розгляду адміністративних справ та коло справ, які суди мають право розглядати й вирішувати в порядку адміністративного судочинства, тоді як правила підсудності розмежовують підсудність справ судам одного виду юрисдикції - у даному випадку адміністративної.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації (п. 7 ч. 1 ст. 19 КАС України).
Згідно з ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч. 1 та 2 цієї статті (ч. 2 ст. 20 КАС України).
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач звернувся до Долинського районного суду Івано-Франківської області як адміністративного суду з позовом, предметом якого є отримання від відповідача публічної інформації, хоча серед визначеного ч. 1 ст. 20 КАС України переліку адміністративнихсправ,що підсуднімісцевим загальнимсудам якадміністративним судам,відсутні справиу публічно-правовихспорах фізичнихчи юридичнихосіб ізрозпорядником публічноїінформації щодооскарження йогорішень,дій чибездіяльності участині доступудо публічноїінформації,тому судвважає,що вказанакатегорія справза предметноююрисдикцією підсудна окружному адміністративному суду.
Прийняття ж судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 КАС України, є підставою для скасування такого рішення апеляційною інстанцією відповідно до ст. 318 КАС України.
Враховуючи зазначене, керуючись, відповідно до ст. 129 Конституції України, засадами верховенства права, провадження у даній адміністративній справі не може бути відкрито місцевим загальним судом, як адміністративним судом, - Долинським районним судом Івано-Франківської області, оскільки справа предметно не підсудна цьому суду, а вирішення справи по суті завідомо створює підставу для скасування прийнятого по ній судового рішення.
Разом з тим, чинне процесуальне законодавство не передбачає можливості повернення позовної заяви у разі її предметної непідсудності суду чи відмови у відкритті провадження за такою заявою.
В той же час ст. 29 КАС України не передбачено і можливості передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого відповідно до предметної юрисдикції.
У зв`язку з викладеним, оскільки чинним законодавством не визначена процедура передачі адміністративної справи на розгляд іншому адміністративному суду у випадку порушення правил предметної підсудності, необхідно застосовувати до правовідносин аналогію закону, визначену ч. 6 ст. 7 КАС України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч. 2 ст.26КАС України, позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Як встановлено вище, справа предметно підсудна окружному адміністративному суду, а тому з метою запобігання порушення права позивача на справедливий та неупереджений судовий захист, враховуючи територіальну підсудність даної справи, суд вважає, що справу слід передати на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Статтею 30КАС України передбачено, що спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
На підставі викладеноного, ст. 19, 20, 25, 26, 29, 30 КАС України, ст. 5, 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", керуючись ст. 248 КАС України, суддя
П О С Т А Н О В И Л А:
адміністративну справу № 343/147/23 за позовом ОСОБА_1 до комунального некомерційного підприємства «Долинська багатопрофільна лікарня» Долинської міської ради про ненадання відповіді на запит на публічну інформацію передати на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду за підсудністю.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним адміністративним судом.
Суддя: С.М. Монташевич
Суд | Долинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2023 |
Оприлюднено | 02.02.2023 |
Номер документу | 108697395 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення права особи на доступ до публічної інформації |
Адміністративне
Долинський районний суд Івано-Франківської області
Монташевич С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні