ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" січня 2023 р. Справа № 924/742/22
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Музики М.В., за участю секретаря судового засідання Крестьянінова А.О., розглянувши справу
за позовом приватного акціонерного товариства "Поділля-Плюс", м. Хмельницький
до фізичної особи-підприємця Брончковського Сергія Івановича, с. Шаровечка Хмельницького району Хмельницької області
про стягнення 86 144,60 грн. заборгованості за договорами найму приміщень №4/20 від 11.02.2020 року та №10/20 від 28.05.2020 року,
за участю представників сторін:
позивача: Греснюк В.Р. згідно посадової інструкції; Возний В.В. голова правління, згідно контракту;
відповідач: не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
03.10.2022 року на адресу Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява приватного акціонерного товариства "Поділля-Плюс", м. Хмельницький до фізичної особи-підприємця Брончковського Сергія Івановича, с. Шаровечка Хмельницького району Хмельницької області про стягнення 86144,60 грн. заборгованості за договорами найму приміщень №4/20 від 11.02.2020 року та №10/20 від 28.05.2020 року. Вимоги позивача мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань з повної та своєчасної сплати орендних платежів та відшкодування комунальних витрат згідно договорів найму приміщень №4/20 від 11.02.2020 року та №10/20 від 28.05.2020 року.
Ухвалою суду від 04.10.2022 року позов ПрАТ "Поділля-Плюс" залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. 11.10.2022 року на адресу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків з доказами усунення вказаних в ухвалі суду від 04.10.2022 року недоліків.
Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 12.10.2022 року відкрито провадження у справі за позовом приватного акціонерного товариства "Поділля-Плюс", м. Хмельницький до фізичної особи-підприємця Брончковського Сергія Івановича, с. Шаровечка Хмельницького району Хмельницької області про стягнення 86 144,60 грн. заборгованості за договорами найму приміщень №4/20 від 11.02.2020 року та №10/20 від 28.05.2020 року, призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 14.12.2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Повноважні представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, наполягали на його задоволенні.
Відповідач не скористався правом участі в засіданнях, представника не направив, відзиву не подав, будь-яких клопотань від нього не надходило. Ухвали суду по даній справі, які надсилались на адресу останнього, зазначену в ЄДРЮО, ФОП та ГФ, повернуті відділенням поштового зв`язку по причині відсутності адресата. Окрім того, судом здійснювалась спроба повідомлення відповідача за номерами телефону, які вказано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також позовній заяві, що підтверджують відповідні телефонограми, проте, з`єднання за відповідними номерами телефонів не вдалось встановити. Окрім того, судом розміщувались повідомлення відповідача про час там місце судового засідання у даній справі на офіційному сайті Господарського суду Хмельницької області.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно приписів ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Отже, у разі, якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернено поштою у зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. За змістом статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Таким чином, сам лише факт неотримання поштової кореспонденції, якою суд з додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належними адресами та яка повернулася в суд у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надала суду таку адресу для кореспонденції.
Згідно з частиною 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи вищевикладене та факт направлення судом ухвали на офіційну адресу відповідача у справі та повернення вказаної ухвали із відміткою поштового відділення про відсутність адресата за вказаною адресою, суд доходить до висновку про належне повідомлення ФОП Брончковського С.І. про дату і час судового засідання у справі №924/742/22.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
За висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа з метою дотримання розумних строків вирішення спору може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
28.05.2020 року між приватним акціонерним товариством «Поділля-Плюс» (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем Брончковським Сергієм Івановичем (орендар) укладено договір оренди нежитлового приміщення №10/20 (далі договір), згідно п. 1.1. якого орендодавець зобов`язується передати, а орендар зобов`язується прийняти в строкове платне користування нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13, загальною площею 56,12 кв.м., поверх перший адміністративного корпусу.
За положеннями п. 2.1. договору орендоване приміщення надається для розміщення складу й орендар реалізує своє право користування орендованим приміщенням таким чином, щоб його дії не суперечили чинному законодавству України та не створювали перешкод і не обмежували прав інших наймачів у приміщенні ( за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13), а також орендодавця.
У п. 3.1. договору передбачено, що орендар вступає у строкове платне користування майном з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі майна, який підтверджує склад майна і є невід`ємною частиною цього договору.
У п. 4.1. договору сторони погодили, що орендна плата за 1 квадратний метр орендованого приміщення складає 35,00 грн.
Враховуючи розмір орендної площі щомісячна орендна плата складає 1964,20 грн., з ПДВ (п. 4.2. договору).
Орендна плата сплачується орендарем за перший місяць оренди протягом трьох днів з моменту укладення договору оренди розраховується виходячи з фактичної кількості днів оренди в перший місяць оренди, за кожний поточний місяць оренди (крім першого) щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця у розмірі, встановленому у п.п. 4.1.4.2. даного договору, шляхом сплати готівкою в касу підприємства або в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок орендодавця на підставі наданих ним розрахунків (п. 4.3. договору).
Згідно п. 4.4. договору окрім орендної плати орендар зобов`язаний щомісяця відшкодовувати витрати на комунальні послуги, експлуатаційні витрати та вивіз сміття згідно виставлених рахунків.
До обов`язків орендаря у п. 5.1. договору віднесено своєчасне та в повному обсязі здійснення оплати за користування майном та проведення розрахунків з орендодавцем згідно з розділом 4 даного договору; проведення відшкодування витрат за спожиту електроенергію згідно показів лічильника, а при його відсутності по встановленій потужності в орендованих приміщеннях до 10 числа місяця, слідуючого за звітним; проведення відшкодування витрат на утримання електричного обладнання та втрат в електромережах пропорційно спожитої електроенергії; проводити відшкодування витрат за спожитої реактивної електроенергії; відшкодування всіх витрат, пов`язаних з використанням майна, комунальних послуг та за вивіз сміття.
Відповідно до п. 9.2.1. договору у випадку прострочення оплати платежів, передбачених розділом 4 цього договору орендної плати та відшкодування комунальних послуг, орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла за період, за який нарахована пеня, від суми належної до сплати, за кожний день прострочення. У випадку несплати зазначених платежів протягом 30 днів додатково сплачується штраф у розмірі місячної орендної плати за весь термін несплати.
Строк оренди встановлюється з 01.06.2020 року до 01.06.2021 року. У випадку відсутності заяви однієї із сторін про підтвердження або зміну умов договору за один місяць до його припинення, він вважається продовженим ще на один рік і на цих самих умовах, що були передбачені даним договором (п. 11.1. договору).
Будь-яке повідомлення за цим договором є таким, що надіслано іншій стороні належним чином, якщо воно надіслано відповідній стороні цього договору за адресою, визначеною у цьому договорі або вручено особі, уповноваженою довіреністю відповідної сторони (п. 12.7. договору).
Договір підписано сторонами та скріплено їхніми печатками.
28.05.2020 року позивач по акту прийому-передачі приміщення за договором найму (оренди) №10/20 від 28.05.2020 року передав, а ФОП Брончковський С.І. прийняв в тимчасове користування приміщення загальною площею 56,12 кв.м. (під склад), яке знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13.
11.02.2020 року між приватним акціонерним товариством «Поділля-Плюс» (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем Брончковським Сергієм Івановичем (орендар) укладено договір оренди нежитлового приміщення №4/20 (далі договір №4/20), згідно п. 1.1. якого орендодавець зобов`язується передати, а орендар зобов`язується прийняти в строкове платне користування нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13, загальною площею 50,00 кв.м., поверх перший адміністративного корпусу.
За положеннями п. 2.1. договору №4/20 орендоване приміщення надається для розміщення кафетерію й орендар реалізує своє право користування орендованим приміщенням таким чином, щоб його дії не суперечили чинному законодавству України та не створювали перешкод і не обмежували прав інших наймачів у приміщенні ( за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13), а також орендодавця.
У п. 3.1. договору №4/20 передбачено, що орендар вступає у строкове платне користування майном з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі майна, який підтверджує склад майна і є невід`ємною частиною цього договору.
У п. 4.1. договору №4/20 сторони погодили, що орендна плата за 1 квадратний метр орендованого приміщення складає 50,00 грн.
Враховуючи розмір орендної площі щомісячна орендна плата складає 2500,00 грн., з ПДВ (п. 4.2. договору №4/20).
Орендна плата сплачується орендарем за перший місяць оренди протягом трьох днів з моменту укладення договору оренди розраховується виходячи з фактичної кількості днів оренди в перший місяць оренди, за кожний поточний місяць оренди (крім першого) щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця у розмірі, встановленому у п.п. 4.1.4.2. даного договору, шляхом сплати готівкою в касу підприємства або в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок орендодавця на підставі наданих ним розрахунків (п. 4.3. договору №4/20).
Згідно п. 4.4. договору №4/20 окрім орендної плати орендар зобов`язаний щомісяця відшкодовувати витрати на комунальні послуги, експлуатаційні витрати та вивіз сміття згідно виставлених рахунків.
До обов`язків орендаря у п. 5.1. договору №4/20 віднесено своєчасне та в повному обсязі здійснення оплати за користування майном та проведення розрахунків з орендодавцем згідно з розділом 4 даного договору; проведення відшкодування витрат за спожиту електроенергію згідно показів лічильника, а при його відсутності по встановленій потужності в орендованих приміщеннях до 10 числа місяця, слідуючого за звітним; проведення відшкодування витрат на утримання електричного обладнання та втрат в електромережах пропорційно спожитої електроенергії; проводити відшкодування витрат за спожитої реактивної електроенергії; відшкодування всіх витрат, пов`язаних з використанням майна, комунальних послуг та за вивіз сміття.
Відповідно до п. 9.2.1. договору №4/20 у випадку прострочення оплати платежів, передбачених розділом 4 цього договору орендної плати та відшкодування комунальних послуг, орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла за період, за який нарахована пеня, від суми належної до сплати, за кожний день прострочення. У випадку несплати зазначених платежів протягом 30 днів додатково сплачується штраф у розмірі місячної орендної плати за весь термін несплати.
Строк оренди встановлюється з 15.02.2020 року до 15.01.2022 року. У випадку відсутності заяви однієї із сторін про підтвердження або зміну умов договору за один місяць до його припинення, він вважається продовженим ще на один рік і на цих самих умовах, що були передбачені даним договором (п. 11.1. договору №4/20).
Будь-яке повідомлення за цим договором є таким, що надіслано іншій стороні належним чином, якщо воно надіслано відповідній стороні цього договору за адресою, визначеною у цьому договорі або вручено особі, уповноваженою довіреністю відповідної сторони (п. 12.7. договору №4/20).
Договір №4/20 підписано сторонами та скріплено їхніми печатками.
15.02.2020 року позивач по акту прийому-передачі приміщення за договором найму (оренди) №4/20 від 11.02.2020 року передав, а ФОП Брончковський С.І. прийняв в тимчасове користування приміщення загальною площею 50,00 кв.м. (під кафетерій), яке знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13.
У додатковій угоді до договору №4/20 від 28.05.2020 року сторонами погоджено, що з 01.06.2020 року площа орендованого приміщення становить 101,1 кв.м., орендна плата за місяць з 01.06.2020 року 5055,00 грн.
Позивачем сформовано рахунки від 31.03.2022 року на сплату ФОП Брончковським С.І. орендної плати за приміщення за березень 2022 року на суму 4357,60 грн., на відшкодування комунальних витрат за березень 2022 року (електроенергія) на суму 77,14 грн., на відшкодування витрат з передачі електричної енергії за березень 2022 року на суму 10,37 грн., на відшкодування витрат на утримання та обслуговування енергетичного обладнання електромережі згідно р. 5.1.4. договору на суму 21,59 грн., на загальну суму 109,10 грн.; рахунок від 11.04.2022 року сплату орендної плати за приміщення за квітень 2022 року на суму 7019,20 грн. (кафетерій 5055,00 грн., склад 1964,20 грн.); рахунок №610 від 10.05.2022 року на орендну плату за травень 2022 року на суму 7019,20 грн. (кафетерій 5055,00 грн., склад 1964,20 грн.); рахунок №749 від 10.06.2022 року на орендну плату на суму 7019,20 грн. (кафетерій 5055,00 грн., склад 1964,20 грн.); рахунок №900 від 11.07.2022 року на орендну плату на суму 7019,20 грн. (кафетерій 5055,00 грн., склад 1964,20 грн.); рахунок №1070 від 10.08.2022 року на орендну плату на суму 7019,20 грн. (кафетерій 5055,00 грн., склад 1964,20 грн.); рахунок №1224 від 09.09.2022 року на орендну плату на суму 7019,20 грн. (кафетерій 5055,00 грн., склад 1964,20 грн.).
27 червня 2022р. на адресу відповідача рекомендованим листом було спрямовано досудову вимогу про відшкодування боргу, відповідь на яку не отримана.
Позивач вказує, що сума заборгованості складає 86144,60 грн. відповідно п.9.2.1. договорів: 8715,20 грн. - відшкодування орендної плати за березень 2022р., та 218,20грн. - відшкодування комунальних витрат за березень 2022р. Разом - 8933,40 грн. 14038,40 грн. - відшкодування орендної плати за квітень 2022р.; 14038,40 грн. - відшкодування орендної плати за травень 2022р.; 14038,40 грн. - відшкодування орендної плати за червень 2022р.; 14038,40 грн. - відшкодування орендної плати за липень 2022р.; 14038,40 грн. - відшкодування орендної плати за серпень 2022р.; 7019,20 грн. - відшкодування, орендної плати за вересень 2022р.
Отже, відповідно до вищезгаданих обставин позивач звернувся з позовною вимогою про стягнення з відповідача 86 144,60 грн. заборгованості за договорами найму приміщень до Господарського суду Хмельницької області.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач уклали договір оренди, визначивши умови, права та обов`язки сторін, які є обов`язковими для них.
В силу ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковий для виконання сторонами.
З позовних матеріалів вбачається, що сторони уклали договори оренди нежитлових приміщень (договори підписані обома сторонами). Позивач на виконання умов договору передав відповідачу вказані у договорах приміщення, а відповідач прийняв їх, що підтверджується актами прийому - передачі від 28 травня 2020 р. та 11 лютого 2020 р. Позивач просить стягнути орендну плату за використання приміщень з березня 2022 року по вересень 2022 року.
Надані позивачем суду договори оренди цих приміщень, укладені з відповідачем, свідчать про те, що дані орендні правовідносини виникли по договору №10/20 з 28 травня 2020 р. та по договору №4/20 з 15 лютого 2020 р. - відповідно до поданих позивачем актів прийому-передачі приміщень. Правовідносини між сторонами у даному спорі тривають у спірному періоді в силу дії пункту 11.1 договорів, згідно з яким у випадку відсутності заяви однієї зі сторін про підтвердження або зміну умов договору за один місяць до його припинення, він вважається продовженим ще на один рік і на цих самих умовах, що були передбачені даним договором.
Отже, документальне підтвердження факту користування (утримання) відповідачем орендованим приміщенням свідчить про виникнення між сторонами правовідносин оренди, які зобов`язують відповідача сплачувати орендну плату. Обов`язок оплати оренди, відповідно до договору, виникає у відповідача щомісяця не пізніше 20 числа поточного місяця (п. 4.3.). А саме: за березень 2022р. - 20 березня 2022 року; за квітень - 20 квітня 2022 року; за травень - 20 травня 2022 року, за червень 20 червня 2022 року, за липень 20 липня 2022 року, за серпень 20 серпня 2022 року, за вересень 20 вересня 2022 року.
Проте, доказів виконання вказаного обов`язку зі сторони відповідача щодо сплати визначеного договорами розміру орендної плати у встановлені строки матеріали справи не містять та учасниками справи не надано.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Враховуючи, що строк сплати орендної плати пропущено (докази оплати відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується документально та сумарно становить 46 581,9 грн. (згідно умов договорів №10/20 та №4/20 разом: 4357,60 грн. за вересень 2022 року та 42 115,20 грн. за квітень-вересень 2022 року ( 7019,20 х шість місяців)). Відтак, 46581,9 грн. заборгованості слід стягнути з відповідача в судовому порядку.
Крім того, згідно п. 4.4 договорів до обов`язків орендаря віднесено відшкодовування витрат на комунальні послуги, експлуатаційні витрати та вивіз сміття згідно виставлених рахунків. У п. 5.1. договорів також передбачено обов`язок ФОП Брончковського С.І. своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату за користування майном та проведення розрахунків з орендодавцем згідно з розділом 4 даного договору; проводити відшкодування витрат за спожиту електроенергію згідно показів лічильника, а при його відсутності по встановленій потужності в орендованих приміщеннях до 10 числа місяця, слідуючого за звітним; проводити відшкодування витрат на утримання електричного обладнання та втрат в електромережах пропорційно спожитої електроенергії; проводити відшкодування витрат за спожиту реактивну електроенергію; відшкодовувати усі витрати, пов`язані з використанням майна, комунальних послуг та за вивозом сміття.
Так, згідно рахунку №446 від 31.03.2022 року позивачем нараховано відповідачу кошти за 25кВт/год спожитої електроенергії згідно показників лічильника, а також за відшкодування витрат з передачі електричної енергії та витрат на утримання та обслуговування електричного обладнання за 25 кВт/год. Оскільки обов`язок зі сплати вказаних коштів кореспондується з вищевикладеними умовами договору, вимога про стягнення 109,10 грн. також підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Згідно ч. 2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
У п. 9.2.1. договорів сторонами погоджено, що у випадку прострочення оплати платежів, передбачених розділом 4 цього договору орендної плати та відшкодування комунальних послуг, орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла за період, за який нарахована пеня, від суми належної до сплати, за кожний день прострочення. У випадку несплати зазначених платежів протягом 30 днів додатково сплачується штраф у розмірі місячної орендної плати за весь термін несплати.
Наявність прострочення зі сплати орендної плати понад 30 днів свідчить про обґрунтованість вимог про стягнення штрафу у 100% розмірі за прострочення оренди, оскільки такий розмір погоджено сторонами у договорі. Розмір цих нарахувань сумарно згідно договорів №10/20 та №4/20 підтверджується поданим розрахунком - у розмірі місячної орендної плати за квітень-серпень 2022 року (7019,20 грн.) та 4357,60 грн. за вересень 2022 року, тобто за прострочення шістьох платежів штраф складає 39453,60 грн. ( 4357,60 + (6 х 7019,20)).
Водночас, п. 9.2.1. договорів передбачає штраф у розмірі місячної орендної плати за весь термін несплати, з чого суд приходить до висновку про безпідставність нарахування штрафу у розмірі 100% заборгованості з відшкодування комунальних витрат, витрат з передачі електричної енергії та за утримання та обслуговування енергетичного обладнання. Таким чином, в стягненні 109,10 грн. штрафу суд відмовляє.
З всього вищевикладеного, позов приватного акціонерного товариства "Поділля-Плюс", м. Хмельницький до фізичної особи-підприємця Брончковського Сергія Івановича, с. Шаровечка Хмельницького району Хмельницької області про стягнення 86 144,60 грн. заборгованості за договорами найму приміщень №4/20 від 11.02.2020 року та №10/20 від 28.05.2020 року, слід задовольнити частково та стягнути з відповідача 46 581,9 грн. заборгованості, 39 453,6 грн. штрафу. В стягненні 109,10 грн. штрафу слід відмовити.
Витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 20, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов приватного акціонерного товариства "Поділля-Плюс", м. Хмельницький до фізичної особи-підприємця Брончковського Сергія Івановича, с. Шаровечка Хмельницького району Хмельницької області про стягнення 86 144,60 грн. заборгованості за договорами найму приміщень №4/20 від 11.02.2020 року та №10/20 від 28.05.2020 року задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Брончковського Сергія Івановича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь приватного акціонерного товариства "Поділля-Плюс" (29016, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Тернопільська, буд. 13, код ЄДРПОУ 03119351) 46581,9 грн. (сорок шість тисяч п`ятсот вісімдесят одну грн. 90 коп.) заборгованості, 39453,6 грн. (тридцять дев`ять тисяч чотириста п`ятдесят три грн. 60 коп.) штрафу, 2477,86 грн. (дві тисячі чотириста сімдесят сім грн. 86 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
В стягненні 109,10 грн. штрафу відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 02.02.2023 року
Суддя М.В. Музика
Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/
Віддрук. у 3 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу нарочно; 3 - відповідачу (31336, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Шаровечка, вул. Центральна, 65) - рек. з пов. про вручення
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2023 |
Оприлюднено | 03.02.2023 |
Номер документу | 108739064 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Музика М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні