Рішення
від 31.01.2023 по справі 344/11827/22
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 344/11827/22

Провадження № 2/344/688/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2023 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Пастернак І.А.

секретаря Дементьєвої А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Івано-Франківської міської ради про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 . Заявлені вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік, ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина: квартира площею 82.9 м.кв., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Маючи намір прийняти спадщину, вона звернулася до Івано-Франківської державної нотаріальної контори. Проте, їй було відмовлено в зв?язку з пропуском встановленого законодавством строку на прийняття спадщини (шість місяців). Вказаний строк для прийняття спадщини був пропущений нею з поважних причин, зокрема тим, що вона тривалий час хворіла на КОВІД 19, в тяжкій формі (захворіла в кінці липня 2019 року). Після перенесеної хвороби потребувала досить тривалої реабілітації в зв`язку із ускледненнями. В короткий період, приблизно в середині вересня 2019р. захворіла її мати, яка потребувала постійного догляду через тяжкий та тривалий перебіг хвороби. Знову ж таки потрібен був тривалий період реабілітації, персонального догляду, адже вона є людиною похилого віку. Після цього в тяжкій формі на КОВІД 19 захворів її син, перебував в реанімації з ураженням легень більш як 75 %. Вона вимушена була займатися доглядом за сином на протязі часу тривалого лікування та реабілітації. Таким чином, вона пропустила строк подання заяви з причини поширення пандемії КОВІД 19 та, фактично, почергової хвороби із ускладеннями близьких членів її сім?ї які потребували догляду з її боку. Вважає таку причину пропуску строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини поважною, а тому його слід поновити.

Позивач подала заяву, якою позовні вимоги підтримала, просила розглянути справу за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату та час судового засідання повідомлявся належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , 8.05.1993 року зареєстрували шлюб (а.с.6).

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, квартира, яка знаходиться за адресою по АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності ОСОБА_2 (а.с.7 зворотна сторона).

Згідно копії свідоцтва про смерть НОМЕР_2 , виданого 08.06.2019 року Братковецькою сільською радою Тисменицького району Івано-Франківської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 48 років, про що зроблений відповідний актовий запис №27(а.с.4).

Звернувшись до нотаріуса Першої державної нотаріальної контори Івано-Франківського міського нотаріального округу позивач 31.10.2022 року отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку із пропущеним спадкоємцем строком для її прийняття(а.с.24).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1222, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України).

Згідно з ст. 1223 ЦК України - право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.

Відповідно до ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Згідно ст. 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

За ст.ст.1268-1269 Цивільного кодексу України прийняття спадщини - це: постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подання спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, заяви до нотаріуса про прийняття спадщини.

Ч. 1 ст. 1270 згаданого кодексу визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом спадкодавця ОСОБА_2 .

Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, а саме квартира, яка знаходиться за адресою по АДРЕСА_1 , яке позивач бажає успадкувати.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Згідно роз`яснень, що містяться у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Законодавцем не надається ніякого значення тривалості періоду, який пройшов з дня закінчення строку для прийняття спадщини, що не виключає можливості одержання своєї частки спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, також і після спливу значного строку. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Наведені позивачем доводи щодо причин пропуску строку прийняття спадщини суд вважає поважними, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задоволити.

На підставі ст.ст. 1216, 1217, 1220, 1222-1223, 1258, 1261, 1268-1270, 1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 206, 223, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини- задоволити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер- НОМЕР_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 2 (два) місяці, з часу вступу рішення в законну силу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Довідка: повний текст рішення виготовлено 06.02.2023 року.

Суддя Пастернак І.А.

СудІвано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення31.01.2023
Оприлюднено08.02.2023
Номер документу108792238
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —344/11827/22

Постанова від 19.12.2024

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Василишин Л. В.

Постанова від 19.12.2024

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Василишин Л. В.

Ухвала від 25.10.2024

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Василишин Л. В.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Василишин Л. В.

Рішення від 31.01.2023

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Пастернак І. А.

Ухвала від 22.09.2022

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Пастернак І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні