08.02.2023
Провадження №2/389/860/21
ЄУН 389/3915/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2023 року Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Берднікової Г.В.,
за участю секретаря судового засідання Чуканової О.А., представників позивача Майданюка С.І., Банах І.В., представників відповідача Суботцівської сільської ради - Борідченка А.В. та Жураковської Ю.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Знам`янка Кіровоградської області, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, Суботцівського СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області, державного кадастрового реєстратора Головного управління Деожгеокадастру у Кіровоградській області Мительської Яни Олександрівни, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, державного реєстратора Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області Свириденка Андрія Михайловича, про визнання бездіяльності протиправною, визнання незаконними рішень сільської ради, скасування державної реєстрації права постійного користування, визнання протиправними дій державного кадастрового реєстратора, приведення відомостей про земельну ділянку у попередній стан, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача - адвокат Майданюк С.І., 30 грудня 2021 року подав до суду вказану позовну заяву, в якій позивач просить: визнати протиправною бездіяльність Суботцівської сільської ради, яка полягала у незатвердженні проекту землеустрою у строк, визначений ч.9 ст.118 Земельного кодексу України; визнати незаконним рішення Суботцівської сільської ради від 31 серпня 2021 року №1655 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування Комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області»; визнати незаконним рішення Суботцівської сільської ради від 31 серпня 2021 року №1842 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 »; визнати незаконними дії державного кадастрового реєстратора Мительської Я.О., які полягали у внесенні змін до Державного земельного кадастру від 05 жовтня 2021 року щодо цільового призначення земельних ділянок з кадастровими номерами 3522286300:51:000:0053 та 3522286300:51:000:0054; зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області привести відомості про земельні ділянки з кадастровими номерами 3522286300:51:000:0053 та 3522286300:51:000:0054 у попередній стан, що існував до внесення змін від 05 жовтня 2021 року; визнати незаконними рішення Суботцівської сільської ради від 28 жовтня 2021 року №1978 та №1979 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність Суботцівському КСП «Сількомунагосп», спірні земельні ділянки було передано у постійне користування Суботцівському комунальнального підприємства «Сільскомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області; скасувати рішення державного реєстратора речових прав па нерухоме майно Суботцівської сільської ради Свириденка A.M. від 01 листопада 2021 року №61275696 та №61274835 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень; зобов`язати Суботцівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області затвердити проект землеустрою та передати їй земельну ділянку площею 0,3999 га, яка складається із двох земельних ділянок площею 0,0457 га з кадастровим номером 3522286300:51:000:0054 та площею 0,3542 га з кадастровим номером 3522286300:51:000:0053.
Вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Суботцівської сільської ради від 13 листопада 2020 року №1196 позивачу ОСОБА_1 , надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність загальною площею 0,40 га в тому числі 0,35 га та 0,05 га під господарськими будівлями та дворами - для ведення особистого селянського господарства (код класифікації видів цільового використання земель 01.03) за рахунок земель сільськогосподарського призначення Суботцівської сільської ради за адресою: с.Суботці, Знам`янського району, Кіровоградської області.
На підставі рішення Суботцівської сільської ради від 13 листопада 2020 року №1196 ОСОБА_1 замовила виготовлення відповідного проекту землеустрою в приватному підприємстві «Альфа- Земпроект».У процесі розроблення документації із землеустрою межі земельних ділянок були погоджені з власниками/користувачами суміжних земельних ділянок у тому числі Суботцівською сільською радою. Акт передачі межових знаків засвідчив відсутність у сільської ради будь-яких претензій щодо меж та конфігурації земельних ділянок, що мали б бути надані позивачу у власність.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення позивачу земельних ділянок перевірявся у відповідності до ч.2 ст.186-1 Земельного кодексу України (у редакції станом на 16 жовтня 2020 року) начальником житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, інфраструктури, енергетики, захисту довкілля та з питань цивільного захисту Знам`янської районної державної адміністрації Кіровоградської області Олександром Федорченком, який надав висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 28 грудня 2020 року №517. Крім того, вказаний проект землеустрою перевірявся у відповідності до ч.4 ст.186-1 Земельного кодексу України (у редакції станом на 16 жовтня 2020 року) на відповідність вимогам земельного законодавства експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Репало І.М., на що був отриманий позитивний висновок №31196/82-20 від 30 грудня 2020 року, в якому вказано, що зауваження до документації із землеустрою були відсутні.
Розробленим ПП «Альфа-Земпроект» проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, передбачене відведення ОСОБА_1 у власність земельних ділянок загальною площею 0,3999 га, з них: ділянка площею 0,3542 га у тому числі по угіддях згідно Класифікатора видів земельних угідь: (013.00) - землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами площею 0,3542 га та ділянка площею 0,0457 га у тому числі по угіддях згідно КВЗУ: (013.00) - землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами площею 0,0457 га для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ 01.03), із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Суботцівської сільської ради, розташованих за адресою: с.Суботці, Знам`янського району, Кіровоградської області.
З урахуванням положень ч.4 ст.9 Закону України «Про державний земельний кадастр» проект землеустрою також перевірявся на відповідність вимогам земельного законодавства під час державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі внаслідок чого земельним ділянкам були визначені кадастрові номери: земельна ділянка площею 0,3542 га - кадастровий номер 3522286300:51:000:0053 (витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5115737312021 від 05 січня 2021 року, сформований відділом у Ізмаїльському районі Міськрайонного управління у Ізмаїльському районі та м.Ізмаїл Головного управління Держгеокадастру в Одеській області; земельна ділянка площею 0,0457 га - кадастровий номер 3522286300:51:000:0054 (витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3221468962021 від 13 січня 2021 року, сформований відділом у Бородянському районі Міськрайонного управління у Бородянському районі та м.Буча Головного управління Держгеокадастру у Київській області).
28 травня 2021 року, з метою завершення процедури приватизації вищевказаних земельних ділянок, ОСОБА_1 звернулася до Суботцівської сільської ради з заявою про затвердження проекту землеустрою та передачу їй у приватну власність земельних ділянок №3522286300:51:000:0053 та №3522286300:51:000:0054 для ведення особистого селянського господарства. Проте, Суботцівська сільська рада проявила протиправну бездіяльність (розглядала понад 3 місяці замість двох тижнів) і лише 31 серпня 2021 року спромоглася прийняти рішення №1842 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 », відповідно до якого ОСОБА_1 , відмовила у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачі у приватну власність земельних ділянок загальною площею 0,3999 га для ведення особистого селянського господарства (код класифікації видів цільового призначення земель - 01.03) за адресою с.Суботці, Кропивницького району Кіровоградської області за рахунок земель сільськогосподарського призначення: «на підставі частини 7 статті 118 Земельного кодексу України в зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єктів вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, оскільки земельні ділянки з кадастровими номерами 3522286300:51:000:0053, 3522286300:51:000:0054 були залишені для забезпечення потреб громади і передані у постійне користування комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області у постійне користування орієнтовною площею 0,3999 га для будівництва і обслуговування будівель закладів коммунального обслуговування (код класифікатора видів цільового призначення земель - 03,12)».
Незаконність вказаного рішення підтверджується тим, що на стадії затвердження проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки Суботцівська сільська рада не вправі перевіряти правильність складання проекту землеустрою, оскільки така перевірка здійснювалася на стадії надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, і у подальшому він перевірявся на відповідність вимогам земельного законодавства експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Репало І.М. та державними кадастровими реєстраторами на стадії державної реєстрації земельних ділянок (визначення кадастрових номерів).
Натомість, 31 серпня 2021 року Суботцівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, достовірно знаючи про те, що вказані земельні ділянки є предметом правомірних очікувань ОСОБА_1 , прийняла рішення №1655 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області».
Вказаним рішенням надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області у постійне користування орієнтовною площею 0,3999 га для будівництва і обслуговування будівель закладів комунального обслуговування (код класифікатора видів цільового призначення земель - 03.12), що знаходиться за адресою с. Суботці, Кропивницького району, Кіровоградської області, кадастрові номера 3522286300:51:000:0053, 3522286300:51:000:0054.
05 жовтня 2021 року державним кадастровим реєстратором Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Мительською Я.О. були внесені зміни до Державного земельного кадастру України у частині цільового призначення спірних земельних ділянок, внаслідок чого змінено цільове призначення - із земель сільськогосподарського (КВЦПЗ -А.01.03), на землі громадської забудови (КВЦПЗ -В.03.12).
Рішеннями Суботцівської сільської ради від 28 жовтня 2021 року №1978 та 1979 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність Суботцівському СКП «Сількомунагосп», спірні земельні ділянки передано у постійне користування Суботцівському комунальнальному підприємству «Сільскомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області.
01 листопада 2021 року Державним реєстратором речових прав на нерухоме майно Суботцівської сільської ради прийняті рішення за №61275696 та №61274835, зареєстровано за Суботцівським СКП «Сількомунагосп» право постійного користування спірними земельними ділянками, що підтверджується витягом із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права індексний номер 282884464 від 04 листопада 2021 року та індексний номер 282883778 від 04 листопада 2021 року.
Ознайомившись із усіма наявними матеріалами та документами, ОСОБА_1 вирішила звернутися за захистом своїх прав та правомірних очікувань до Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області з даною позовною заявою.
Відповідачем Суботцівськоою сільською радою 09 лютого 2022 року до суду понано відзив на позовну заяву, в якому вказано що Суботцівська сільська рада не погоджується з позовними вимогами та вважає, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Цивільний позов є безпідставним, має ознаки зловживання позивачем процесуальними правами (ст.44 ЦПК України) та матеріальними (цивільними) правами (ст.ст.15-16 ЦК України), а тому має бути залишеним без задоволення.
По суті спору вказує, що на підставі рішення Суботцівської сільської ради №1196 від 13 листопада 2020 року, яким ОСОБА_1 було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність загальною площею, 0,40 га, приватним підприємствм «Альфа-Земпроект» розроблено проект землеустрою. Однак, цей проект землеустрою не відповідає вимогам замельного законодавства. Так, у складі проекту землеустрою міститься висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 28 грудня 2020 року №517, відповідно до якого начальником житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, енергетики, захисту довкілля та з питань цивільного захисту Знам`янської районної державної адміністрації Кіровоградської області Олександром Федорченком погоджено проект землеустрою. Відповідно до цього висновку проектна документація землеустрою погоджена так як вона відповідає генеральному плану та плану зонування с.Суботці», затверджених рішенням Суботцівської сільської ради № 223 від 25 листопада 2016 року, однак пунктами 4 та 8 висновку відмічені обмеження у вигляді «Дотримання режиму, встановленого для охорони зон інженерних комунікацій» і «Дотримання вимог містобудівного законодавства та державних будівельних норм». Крім того, проект землеустрою перевірявся експертом державної експертизи ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області ОСОБА_2 . За результатами перевірки надано висновок №31196/82-20 від 30 грудня 2020 року згідно з яким проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства було погоджено. Відповідно до вказаних висновків спірні земельні ділянки яким в подальшому присвоєні кадастрові номера 3522286300:51:000:0053 і 3522286300:51:000:0054, віднесені до земель сільськогосподарського призначення.
В той же час, згідно з рішенням Суботцівської сільської ради №223 від 25 червня 2016 року, яким затверджено містобудівну документацію «Генеральний план села Суботці Знам`янського району Кіровоградської області» та план зонування території (зонінг), зазначені земельні ділянки віднесені до «Виробничих територій», так як через них проходить дорога загального користування з твердим покриттям (асфальто-бетон) на них знаходяться дві артезіанські свердловини і водонапірна вежа «Рожновського» об`ємом 25 м.куб., а тому ці земельні ділянки розміщені у межах червоних ліній. Червоні лінії - визначені в містобудівній документації відносно пунктів геодезичної мережі межі існуючих та запроектованих вулиць, доріг, майданів, які відмежовують території мікрорайонів, кварталів та території іншого призначення. Червона лінія позначає землі загального користування, які призначені для прокладки інженерних і транспортних комунікацій, пішохідних зв`язків, впорядкування, озеленення й освітлення вулиць тощо. Червоні лінії можуть бути визначені на підставі генеральних планів міст. В умовах старої забудови збільшення розмірів вулиць у червоних лініях можливе тільки коли здійснюється реконструкція забудови. А відтак, висновки № 517 від 28 грудня 2020 року і № 31196/82-20 від 30 грудня 2020 року не відповідають дійсності та містять завідомо неправдиву інформацію, а відтак документація із землеустрою погоджена із порушеннями вимог законодавства.
Рішення Суботцівської сільської ради № 1196 від 13 листопада 2020 року про надання дозволу ОСОБА_1 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність загальною площею 0,40 га є не законним, але є актом одноразового застосування, вичерпало свою дію фактом виготовлення ОСОБА_1 проекту землеустрою і тому не може бути скасованим чи зміненим Суботцівською сільською радою. Надання Суботцівською сільською радою згідно зі вказаним рішенням дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність не надало позивачу будь-якого права власності на земельну ділянку чи права користування нею і тому у ОСОБА_1 відсутні підстави для застосування таких термінів як «правомірні очікування» та «законне сподівання».
При прийнятті рішень №1978 і № 1979 від 28 жовтня 2021 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність Суботцівському СКП «Сількомунгосп», Суботцівською сільською радою було враховано рішення Суботцівської сільської ради №223 від 25 листопада 2016 року, яким затверджено містобудівну документацію «Генеральний план села Суботці Знам`янського району Кіровоградської області» та План зонування території (зонінг), і земельні ділянки з кадастровими номерами 3522286300:51:000:0053, 3522286300:51:000:0054 передані Суботцівському СКП «Сількомунгосп» у постійне користування для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування земель житлової та громадської забудови. Таким чином, у Суботцівської сільської ради не було законних підстав для відмови Суботцівському СКП «Сількомунгосп» у затвердженні матеріалів з виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровими номерами 3522286300:51:000:0053 і 3522286300:51:000:0054 та передачі їх у постійне користування для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування земель житлової та громадської забудови.
Стосовно інших аргументів позовної заяви Суботцівська сільська рада вказала, що вважає, що дії Суботцівського сільськогосподарського комунального підприємства «Сількомунгосп», Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Мительськоі Я.О., Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, Державного реєстратора Суботцівської сільської Кропивницького району Кіровогардської області Свириденка А.М. здійснювалися правомірно з дотриманням вимог чинного законодавства України.
Відповідачем Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області 16 лютого 2022 року до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі та вказує, що чинним законодавством не передбачено можливості скасування рішення Державного земельного кадастру про внесення змін та повернення відомостей про земельну ділянку до стану, який існував раніше. Внесення змін до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою розробника документації із землеустрою та оцінки земель від імені замовника і в разі відсутності зареєстрованого речового права позивач може внести необхідні йому зміни без відповідного рішення суду.
Представник позивача ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві. Наголосив, що підставою для відмови у надані дозволу на розробку проекту землеустрою, а також його погодження могли бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генералних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-терииторіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів затверджених у встановленому порядку. План зонування села Суботці визначає, що земельні ділянки, які є предметом сепору за функціональним призначенням віднесені до земель сільськогосподарського призначення зона СВ-2 - зона земель сільськогосподарських підприємств, установ та організацій. Сформовані за проектом землеустрою позивача спірні земельні ділянки на момент прийняття Суботцівською сільською радою оскаржуваних рішень, були віднесені до земель сільськогосподарського призначення, вид використання А01.03 - для ведення особистого селянського господарства, що у повній мірі відповідає плану зонування с.Суботці. Проте, Суботцівська сільська достовірно знаючи про те, що відповідно до плану зонування, спірні земельні ділянки віднесені до земель сільськогосподарського призначення - прийняла оскаржуване рішення від 31 серпня 2021 року №1655, яким всупереч ч.3 ст.123 Земельного кодексу України, надала дозвіл на розробку проекту землеустрою за рахунок земель житлової та громадської забудови, якими земельні ділянки з кадастровими номерами 3522286300:51:000:0053 та 3522286300:51:000:0054 не були.
Представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила суд їх задовольнити. Вказала, що Суботцівська сільська рада проявила протиправну бездіяльність, а саме не затвердила у встановлений ч.9 ст.118 Земельного кодексу України двотижневий строк проект землеустрою щодо відведення позивачу земельних ділянок, то як наслідок визнання бездіяльності протиправною - є визнання незаконними подальших рішень та дій щодо спірних земельних ділянок. Порушуючи право позивача на завершення процедури приватизації земельних ділянок сільською радою було прийняте рішення від 31 серпня 2021 року №1655 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області». Незаконність даного рішення полягала у тому, що на момент надання вищевказаного дозволу земельні ділянки відповідно до відомостей Державного земельного кадастру відносилися до земель сільськогосподарського призначення, вид використання 01.03 - землі для ведення особистого селянського господарства. При цьому, оскаржуване рішення не передбачало зміну цільового призначення спірних земельних ділянок, та було прийняте із грубим порушенням ч.3 ст.20 Земельного кодексу України у редакції від 20 серпня 2021 року, відповідно до якої, категорія земель та вид цільового призначення земельної ділянки визначаються в межах відповідного виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади або генеральним планом населеного пункту.
Відповідно до Генерального плану с.Суботці у межах спірних земельних ділянок, на момент прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою Комунальному підприємству, були відсутні землі житлової та громадської забудови із складом угідь 03.12 землі для будівництва і обслуговування будівель закладів комунального обслуговування. Вказані обставини також підтверджуються висновком начальника житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, інфраструктури, енергетики, захисту довкілля та з питань цивільного захисту Знам`янської районної державної адміністрації Кіровоградської області Олександра Федорченка від 28 грудня 2020 року №517 «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» що свідчить про відповідність місця розташування земельних ділянок, які відводилися позивачу для ведення особистого селянського господарства вимогам законів, у тому числі Генеральному плану. Крім того, проект землеустрою ОСОБА_1 також перевірявся у відповідності до ч.4 ст.186 ЗК України (у редакції станом на 16 жовтня 2020 року) на відповідність вимогам земельного законодавства експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області РепалоІ.М., на що був отриманий позитивний висновок № 31196/82-20 від 30 грудння 2021 року, зі змісту якого вбачається, що зауваження до документації із землеустрою були відсутні.
Натомість, оскаржуване рішення Суботцівської сільської ради від 31 серпня 2021 року №1655 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області» суперечило ч.3 ст.123 Земельного кодексу України у редакції від 20 серпня 2021 року, оскільки підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Зважаючи на те, що згідно Генерального плану с.Суботці та відомостей Державного земельного кадастру, спірні земельні ділянки були віднесені до земель сільськогосподарського призначення, Суботцівська сільська рада була зобов`язана відмовити у наданні дозволу.
Як наслідок визнання незаконним рішення Суботцівської сільської ради від 31 серпня 2021 року №1655, підлягає визнанню незаконними дій державного кадастрового реєстратора, яка замість того, аби перевірити наявність правомірних підстав для внесення змін до Державного земельного кадастру не врахувала вищевказані обставини.
Представник відповідача Суботцівської сільської ради Борідченко А.В., позовні вимоги не визнав, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву. Пояснив, що рішенням Суботцівської сільської ради №223 від 25 листопада 2016 року затверджено містобудівну документацію «Генеральний план с.Суботці Знам`янського району Кіровградської області» та План зонування території (зонінг), спірні земельні ділянки винесені до «Виробничих територій», так як через них проходить дорога загального користування з твердим покриттям (бруківка), а також дві артезіанські свердловини №5 та №6 (передані на підставі акта приймання-передачі від 02 липня 2007 року) і водонапірна башта Рожновського об`ємом 25 куб.м, (передані на підставі акта приймання-передачі від 02 липня 2007 року), тому ці земельні ділянки розміщені в межах червоних ліній. Розробляючи проект землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_5 ПП «Альфа-Земпроект» дивним чином не було помічено факту знаходження дороги загального користування з твердим покриттям (бруківка), розташування башти Рожновського об`ємом 25 м.куб. та двох артезіанських свердловин, адже в проекті дані обставини не вказано, про що свідчить перелік обмежень щодо використання земельних ділянок від 20 листопада 2020 року з проставленими прочерками напроти кожного виду обмеження. Тоді, як в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування Суботцівського СКП «Сількомунгосп» на сторінці 11 «Перелік обмежень щодо використання земельних ділянок» в рядку 07 та 07.01 вказано обмеження: «Земельні сервітути», а саме «Право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху».
25 жовтня 2020 року відбулися чергові вибори, на яких було обрано нове скликання Суботцівської сільської ради, проте вже у новому статусі- об`єднаної територіальної громади. Депутати та новообраний голова приступили до виконання повноважень лише 08 грудня 2020 року після оголошення офіційних результатів виборів. Рішення про надання дозволу на виготовлення технічної документації надавався на останній сесії попереднього скликання Суботцівської сільської ради без врахування Генерального плану с.Суботці. Заява про затвердження проекту землеустрою ОСОБА_1 розглядалась на десятій сесії восьмого скликання Суботцівської сільської ради, яка відбулася 24 червня 2021 року та була знята з розгляду у зв`язку з необхідністю досконалого вивчення питання депутатською комісією. На наступній одинадцятій сесії Суботцівської сільської ради також розглядалась заява про затвердження проекту та була повернута на доопрацювання у зв`язку із необхідністю досконалого вивчення питання та остаточного прийняття рішення.
У зв`язку з тим, що земельні ділянки з кадастровими номерами 3522286300:51:000:0053 та 3522286300:51:000:0054 знаходяться в комунальній складській зоні, а саме КС-3 в якій розміщуються об`єкти 3 класу санітарної кваліфікації. І саме тому, при прийнятті рішень № 1978 та 1979 від 28 жовтня 2021 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність Суботцівському СКП «Сількомунгосп». Суботцівською сільською радою було враховано рішення Суботцівської сільської ради №223 від 25 листопада 2016 року, яким затверджено містобудівну документацію «Генеральний план села Суботці Знам`янського району Кіровоградської області» та План зонування території (зонінг), та вказані земельні ділянки передані у постійне користування Суботцівському СКП «Сількомунгосп» для будівництва та обслуговування будівель закладів земель житлової громадської забудови. Класифікацію земель житлової і громадської забудови вказано у п.4.1.78 ПК України.
В свою чергу, відповідно до наказу ДК із Земельних ресурсів №548 від 23 липня 2010 року «Про затвердження Класифікації видів земель», землі громадської забудови це землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелі, офісних будівель, торгівельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об`єктів загального користування. Серед яких 03.12 - для будівництва та обслуговування закладів комунального обслуговування.
Враховуючи, той факт що на спірні земельні ділянки було два претенденти Суботцівська сільська рада приймаючи рішення №1978 та 1979 від 28 жовтня 2021 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність Суботцівському СКП «Сількомунгосп», керувалась Генеральним планом с.Суботці, де вказано, що специфікація цих земельних ділянок - землі промисловості, а призначення -землі сільськогосподарського призначення, а також інтересами громади с.Суботці з метою забезпечення належного утримання водопровідної мережі с.Суботці.
Представник відповідача Суботцівської сільської ради Жураковська Ю.Ю. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала пояснення аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву та надані представником ОСОБА_6 .
Відповідач державний кадастровтий реєстратор Головного управління Деожгеокадастру у Кіровоградській області Мительська Я.О. в судове засідання 31.01.2023 не з`явилася, але в судовому засіданні, що відбулося за часом раніше, вказала, що заявлені позовні вимоги є безпідставними. Зміни до відомостей про спірні змельні ділянки внесені нею правомірно, оскільки була одна з підстав, визначених ст.22 Закону України «Про землеустрій», а саме рішення Суботцівської сільської ради про надання Суботцівському СКП «Сількомунгосп» дозволу на розробку проекту землеустрою. Особисто вона не перевіряла чи дійсно помилка мала місце чи ні.
Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у судове засідання не з`явився, про, дату час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому порядку.
Відповідач державний реєстратор Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області Свириденко А.М. у судове засідання також не з`явився, про, дату час та місце розгляду справи повдомелний у встановленому порядку, причини неявки суду не повідомив, відзиву на позов не надав, будь-які заяви чи клопотання від нього не надходили.
Суд, заслухавши присутніх учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи, встановив наступне.
Рішенням п`ятдесят п`ятої сесії Суботцівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області сьомого скликання від 13 листопада 2020 року №1196 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр.Гупало» на підставі заяви ОСОБА_1 відповідно до пункту 34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 12,116, 118, 122, 186-1 Земельного кодексу України, ст.50 Закону України «Про землеустрій, ОСОБА_1 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність загальною площею 0,40 га, в тому числі 0,35 га та 0,5 га під господарськими будівлями та дворами - для ведення особистого селянського господарства (код класифікації видів угідь цільового використання земель 01.03) за рахунок земель сільськогосподарського призначення Суботцівської сільської ради за адресою с.Суботці Знам`янського району Кіровоградської області (т.1 а.с. 50).
На підставі вказаного рішення сесії Суботцівської сільської ради від 13 листопада 2020 року №1196 ОСОБА_1 замовила виготовлення відповідного проекту землеустрою в приватному підприємстві «Альфа-Земпроект». З розробленого ПП «Альфа-Земпроект» 2020 року проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_1 для ведення особистого сельянського господарства (код КВЦПЗ 01.03) загальною площею 0,3999 га в межах населеного пункту Суботцівської сільської ради, розташованих за адресою: Кіровоградська область, Знам`янський район, с.Суботці вбачається, що ним передбачене відведення ОСОБА_1 у власність земельних ділянок загальною площею 0,3999 га, з них: ділянка площею 0,3542 га, у тому числі по угіддях згідно Класифакатора видів земельних угідь: (013.00) - землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами площею 0,3542 га, та ділянка площею 0,0457 га, у тому числі по угіддях згідно КВЗУ: (013.00) - землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами площею 0,0457 га для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ 01.03) із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Суботцівської сільської ради, розташованих за адресою: с.Суботці Знам`янського району Кіровоградської області. Земельні ділянки, які передбачено відвести даним проектом з 01 січня 2013 року є землями комунальної валасності. Межі земельних ділянок погоджені з власниками/користувачами, суміжних земельних ділянок у тому числі Суботцівською сільською радою та останніми претензій до існуючих меж не заявлено. Обмеження щодо використання земельних ділянок згідно з проектом, відсутні (т.1 а.с. 47-64).
Розроблений проект землеустрою щодо відведення позивачу земельних ділянок погоджено висновком про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 28 грудня 2020 року №517 за підписом начальника житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, інфрастуктури, енергетики, захисту довкілля та з питань цивільного захисту Знам`янської районної державної адміністрації Кіровоградськї області Олександром Федорченком. У висновку вказано, що проект землеустрою відповідає генеральному плану та плану зонування с.Суботці, затверджених рішенням Суботцівської сільської ради від 25 листопада 2016 року №223 (т.1 а.с.65).
Також проект землеустрою щодо відведення позивачу земельних ділянок погоджено висновком експерта державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Репало І.М. про розгляд документації із землеустрою від 30 грудня 2020 року №31196/20. У висновку вказано основні характеристики земельної ділянки відповідно до документації із землеустрою. Категорія земель: на момент складання документації із землеустою - землі сільськогосподарського призначення; запропоновано документацією із землеустрою - землі сільськогосподарського призначення. Цільове призначення земельної ділянки, код згідно з класифікацією видів цільового призначення земель: на момент складання документації із землеустрою: 16.00 землі запасу; запропоновано документацією із землеустрою: для ведення особистого селянського господарства. Склад угідь: на момент складання документації із землеустрою: землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами; запропоновано документацією із землеустрою: землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами. Зауваження на момент прийняття висновку до документації із землеустрою були відсутні. Окрім того у висновку вказано, що відповідно до вимог ст.28 ЗУ «Про землеустрій» розробники документації із землеустрою несуть відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів пердбачених поданою на розгляд документацією (т.1 а.с. 65-66).
На підставі вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, проведено державну реєстрацію земельних ділянок, присвоєно кадастрові номери. Земельній ділянці площею 0,3542 га присвоєно кадастровий номер 3522286300:51:000:0053, а земельній ділянці площею 0,0457 га - 3522286300:51:000:0054. Місце розташування земель с.Суботці Знам`янський район Кіровоградська область, цільове призначення: 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства. Про зазначене свідчать витяги з державного земельного кадастру про земельні ділянки сформовані 05 січня 2021 року №НВ-5115737312021 та 13 січня 2021 року № НВ-3221468962021 (т.1 а.с.67-69,70-72).
28 травня 2021 року ОСОБА_1 подала до Суботцівської сільської ради заяву, в якій просила затвердити проект землеустрою та передати їй у приватну власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3522286300:51:000:0054 площею 0,0457 га та 3522286300:51:000:0053 площею 0,3542 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Суботцівської сільської ради, місце розташування с. Суботці, Знам`янський район Кіровоградсьтка область (т.1 а.с.73).
За наслідками розгляду вказаної заяви ОСОБА_1 , на тринадцятій сесії восьмого скликання Суботцівська сільська рада прийняла рішення від 31 серпня 2021 року №1842, яким керуючись ст.ст.12,181,121 Земельного кодексу України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст.25,50 Закону України «Про землеустрій» та враховуючи рекомендації комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, житлвого комунального господарства, будівництва, охорони навколишнього середовища, вирішила відмовити у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 та передачі у приватну власність земельних ділянок площею 0,03999 га для ведення особистого селянського господарства (код класифікації видів цільового призначення земель - 01.03) за адресою: АДРЕСА_2 за рахунок земель сільськогосподарського призначення на підставі ч.7 ст.118 Земельного кодексу України в зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єктів вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко - економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, оскільки земельні ділянки з кадастровими номерами 3522286300:51:000:0053, 3522286300:51:000:0054 були залишені для забезпечення потреб громади і передані комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області у постійне користування, загальною площею 0,39999 г для будівництва і обслуговування будівель закладів комунального обслуговування (код класифікатора видів цільового призначення земель - 03.12) (т.1 а.с. 74).
Окрім того, 31 серпня 2021 року Суботцівська сільска рада розглянула заяву комунального підприємства Суботцівського СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області та прийняла рішення №1655 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області», яким надала дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області у постійне користування орієнтовною площею 0,3999 га для будівництва і обслуговування будівель закладів комунального обслуговування (код класифікатора видів цільового призначення земель - 03.12), що знаходиться за адресою с.Суботці, Кропивницького району, Кіровоградської області, кадастрові номера 3522286300:51:000:0053, 3522286300:51:000:0054 (т.1 а.с.43).
За замовленням Суботцівського комунального підприємства «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області від 23 вересня 2021 року, ФОП ОСОБА_7 розроблено два проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування Суботцівському СКП «Сількомунгосп» для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування (код за КВЦПЗ 03.12) с.Суботці на територіх Суботцівської сільської ради. Зі вказаних проектів землеустрою вбачається, що вони розроблені на підставі рішення сесії Суботцівської сільської ради №1655 від 31 серпня 2021 року. Земельні ділянки мають наступні характеристики: місце розташування - в межах населеного пункту Кіровоградська область Кропивницький район, с.Суботці; цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування; шифр згідно класифікації видів цільового призначення земель - (КВЦПЗ) - 03.12; склад угідь згідно класифікації видів земельних угідь (КВЗУ) - землі, які використовуються для технічної інфрастуктури (0,3542 га , 0,0457 га) (код 010.00). Відедення земельної ділянки здійснено за рахунок сформованої земельної ділянки шляхом поділу з кадастровим номером 3522286300:51:000:0053, 3522286300:51:000:005. Категорія земель визначена відповідно до рішення сесії №1655 від 31 серпня 2021 року Суботцівської сільської ради. У переліку обмежень щодо використання земельної ділянки кадастровий номер 3522286300:51:000:0053, передбачені обмеження: земельні сервітути, право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху (т. 3 а.с.8-28,81 - 101).
Разом з цим, 28 вересня 2021 року ФОП ОСОБА_7 на підставі заяви Суботцівського СКП «Сількомунгосп» відповідно до порядку ведення Державного земельного кадастру Державному кадастровому реєстратору повідомлено про виявлення технічної помилки № ЗВ-9201570102021, ЗВ-9201570092021 а саме: відомості про категорію та цільове призначення земельної ділянки; відомості про склад угідь; відомості про розробника документації; вид використання (т.3 а.с. 6-7 т.3, 114).
05 жовтня 2021 року державним кадастровим реєстратором Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Мительською Я.О. на підставі вказаних повідомлень від 28 вересня 2021 року №ЗВ-9201570102021, № ЗВ-9201570092021 внесені зміни до запису Державного земельного кадастру України (Поземельна книга) в частині цільового призначення спірних земельних ділянок, внаслідок чого було змінене цільове призначення із земель сільськогосподарського призначення (код цільового призначення 01.03) на землі житлової та громадської забудови (код цільового призначення 03.12). Суть змін - виправлення цільового призначення земельної ділянки; виправлення виду використання земельної ділянки (т.3 а.с.29-54,55-80).
Рішеннями Суботцівської сільської ради від 28 жовтня 2021 року №1978 та 1979 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність Суботцівському КСП «Сількомунагосп», затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування (код КВЦПЗ - 03.12) за адресою: АДРЕСА_2 за рахунок земель житлової та громадської забудови, та передано спірні земельні ділянки у постійне користування Суботцівському комунальнальному підприємству «Сільскомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області (т.1 а.с.78,79).
01 листопада 2021 року Державним реєстратором речових прав на нерухоме майно Суботцівської сільської ради прийняті рішення від 01 листопада 2021 року №61275696 та №61274835, якими зареєстровано за Суботцівським КСП «Сількомунагосп» право постійного користування спірними земельними ділянками, що підтверджується витягами із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права індексний номер витягу 282884464 та індексний номер витягу 282883778 від 04 листопада 2021 року. Цільове призначення земельних ділянок вказано: для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування (т.1 а.с. 76,77).
Окрім того судом встановлено, що на підставі розпорядження сільського голови Суботцівської сільської ради була утворена комісія з метою проведення фіксування підтвердження доказів знаходження дороги з твердим покриттям, яка веде до башти Рожновського, на земельній ділянці з кадастровим номером 3522286300:51:000:0053, цільове призначення земельної ділянки - 03.12 для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування, перебуває у постійному користуванні Суботцівського СКП «Сількомунгосп», а також встановлення факту об`єднання земельної ділянки з кадастровим номером 3522286300:51:000:0054, цільове призначення земельної ділянки - 03.12 для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування, перебуває у постійному користуванні Суботцівського СКП «Сількомунгосп» із земельною ділянкою з кадастровим номером 3522286300:51:000:0263, цільове призначення земельної ділянки - 03.12 для будівництва та обслуговування, будівель закладів комунального обслуговування, перебуває у постійному користуванні Суботцівського СКП «Сількомунгосп», які огороджені самовільно встановленим парканом. Відповідно до акту комісійного обстеження земельних ділянок від 12 жовтня 2022 року комісією проведено комісійне обстеження земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні Суботцівського СКП «Сількомунгосп», а саме земельних ділянок комунальної власності: з кадастровим номером 3522286300:51:000:0053, площею 0,3542 га КВЦПЗ - 03.12 Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування; з кадастровим номером 3522286300:51:000:0054, площею 0,0457 га КВЦПЗ - 03.12 Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування; з кадастровим номером 3522286300:51:000:0263, площею 0,1630 га КВЦПЗ - 03.12 Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування, про що складено акт комісійного обстеження земельних ділянок від 12 жовтня 2022 року та встановлено наступне. На земельній ділянці з кадастровим номером 3522286300:51:000:0053 (перебуває у постійному користуванні Суботцівського СКП «Сількомунгосп», підстава рішення Суботцівської сільської ради №1978 від 28 жовтня 2021 року) знаходиться нерухоме майно, а саме - вантажні ваги та частина гаражу. Земельна ділянка з кадастровим номером 3522286300:51:000:0053 частково огороджена залізним парканом на бетонній основі. Земельна ділянка з кадастровим номером 3522286300:51:000:0054 (перебуває у постійному користуванні Суботцівського СКП «Сількомунгосп», підстава рішення Суботцівської сільської ради № 1979 від 28 жовтня 2021 року) повністю огороджена зведеним залізним парканом на бетонній основі. Геодезичні роботи поводились інженерами - геодезистами ТОВ «ТЕКТОАРЕАЛ» ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Земельна ділянка з кадастровим номером 3522286300:51:000:0263 (перебуває у постійному користуванні Суботцівського СКП «Сількомунгосп», підстава: рішення Суботцівської сільської ради № 2146 від 25 листопада 2021 року) частково огороджена зведеним залізним парканом на бетонній основі. На цих земельних ділянках знаходиться дорога з твердим покриттям. Опис схематичного зображення розташування земельних ділянок показано на схемі, що додається до акту (мал.1). Окрім того, до акту додано фотографії на підтвердження встановлених в акті обставин (т.2 а.с.46-48,49,50 -68).
Рішенням Суботцівської сільської ради від 26 червня 2003 року №96, прийнято у комунальну власність територіальної громади з балансу СП «Суботці» Знам`янськго району водопровідну мережу села Суботці з відповідними об`єктами водопостачання і обслуговування. Зазначені вище об`єкти передано на баланс Суботцівського СКП «Сількомунгосп» згідно діючого законодавства (т.2 а.с. 139) Відповідно до зведеного акту про передачу об`єктів з балансу ССПВ «Зоря України» у власність територіальної громади с.Суботці від 02 серпня 2007 року передано артезіанські свердловини (6 штук) та водопровідні башти (2 штуки) (т.2 а.с. 140). Відповідно до акту прийому -передачі майна №2 від 02 серпня 2007 року складеного 08 серпня 2007 року вказані артезіанські свердловини та водопровідні башти передано з балансу Суботцівської сільської ради на баланс СКП «Сількомунгосп» на виконання рішення сільської ради від 26 червня 2003 року №96 (т.1 а.с. 165).
З Містобудівної документації, а саме Генерального плану с.Суботці та Плану зонування (зонінг) с.Суботці, які оприлюднений на офіційному веб-сайті Суботцівської сільської ради та знаходиться у вільному доступі, вбачається, що територія на якій розміщені спірні земельні ділянки з кадастровими номерми 3522286300:51:000:0053 та 3522286300:51:000:0054, умовно позначена як територія земельних насаджень загального користування. На цій території також відображені дві артезіанські свердловини, водонапірна вежа та дороги з твредним покриттям. На плані зонування міститься позначення, відповідно до якого спірні земельні ділянки візуально розташовані в зоні земель сільськогосподарського призначення: СВ-2 (зона земель сільськогосподарських підприємств, установ та організацій), в межах червоних ліній. Вказані генеральний план та план зонування території (зонінг), затверджено рішенням Суботцівської сільської ради №223 від 25 листопада 2016 року. Ні план, ні зонінг не містять даних про віднесення земельних ділянок до КВЦПЗ - 03.12 (для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування).
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно зі ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України (далі ЗК України), земельні відносини-це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Згідно зі статті 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу, організація землеустрою, тощо.
Відповідно до п.а та б ч.1, ч.3 статті 19 ЗК України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови. Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.
У статті 22 ЗК України зазначено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі під об`єктами виробництва біометану, які є складовими комплексів з виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130 цього Кодексу.
Статтями 38, 39 ЗК України передбачено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.
Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм.
Відповідно до частин 1-4 статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
За змістом ч.7-10 ст.118 ЗК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин - подання позивачем заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою), відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянкиу власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Частиною першою статті 186-1 ЗК України (в редакції статті, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частинами 2, 6, 8 статті 186-1 ЗК України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій-третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений). Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунуто недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки. Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.
Частиною 9 статті 118 ЗК України унормовано, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
У частині 10 цієї статті закріплено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави для висновку, що у разі отримання зацікавленою особою погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки наступним етапом у процедурі отримання земельної ділянки у власність є затвердження відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Рішення про затвердження проекту землеустрою приймається у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, за результатами розгляду проекту землеустрою уповноважений орган може прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою або про залишення клопотання про передачу земельної ділянки у власність без розгляду.
З матеріалів справи з`ясовано, що позивач скористалася своїм правом на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, погодила його у встановленому статтею 186-1 ЗК України порядку та надала відповідачу Суботцівській сільській раді на затвердження.
Однак, Суботцівською сільською радою за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та передачу їй у приватну власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства прийнято рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 та передачі їх у приватну власність на підставі ч.7 ст.118 Земельного кодексу України в зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єктів вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко - економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, оскільки земельні ділянки з кадастровими номерами 3522286300:51:000:0053, 3522286300:51:000:0054 були залишені для забезпечення потреб громади і передані у постійне користування комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області у постійне користування загальною площею 0,39999 г для будівництва і обслуговування будівель закладів комунального обслуговування (код класифікатора видів цільового призначення земель - 03.12).
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, встановлені Законом України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності"(далі Закон № 3038-VI).
Відповідно до статті 1 Закону № 3038-VI, у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
-генеральний план населеного пункту-одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту;
-детальний план території-одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території;
-містобудівна документація-затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій;
-план зонування території (зонінг)-документація, що є складовою комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади або генерального плану населеного пункту і визначає умови та обмеження використання території у межах визначених функціональних зон;
-схеми планування території на регіональному рівні-планувальна документація, яка розробляється у розвиток Генеральної схеми планування території України та визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови, використання територій адміністративно-територіальних одиниць та їх окремих частин;
-функціональна зона території-визначена комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади, генеральним планом населеного пункту, планом зонування території частина території територіальної громади, щодо якої визначений певний набір дозволених (переважних (основних) та супутніх) видів цільового призначення земельних ділянок та відповідно до законодавства встановлені обмеження у використанні земель у сфері забудови.
Згідно зі статтею 17 Закону № 3038-VI, генеральний план населеного пункту є одночасно видом містобудівної документації на місцевому рівні та документацією із землеустрою і призначений для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Обов`язковою складовою генерального плану населеного пункту є план зонування території цього населеного пункту.
Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Генеральні плани населених пунктів можуть поєднуватися з детальними планами всієї території населених пунктів або її частин.
До складу генерального плану населеного пункту обов`язково включаються планувальні рішення детальних планів територій (у тому числі формування земельних ділянок), на яких планується розміщення:
-за рахунок державного або місцевого бюджету: об`єктів соціальної інфраструктури (освіти, охорони здоров`я, культури, житлово-комунального господарства); об`єктів, передбачених Генеральною схемою планування території України та схемою планування області; об`єктів, для розташування яких відповідно до закону може здійснюватися примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності (якщо розташування таких об`єктів передбачено генеральним планом населеного пункту);
-інших об`єктів, визначених замовником у завданні на проектування.
Після затвердження генерального плану населеного пункту відомості про такі земельні ділянки підлягають внесенню до Державного земельного кадастру.
Згідно зі статтею 18 Закону № 3038-VI, план зонування території розробляється у складі комплексного плану, генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання території у межах визначених функціональних зон. До затвердження генерального плану населеного пункту в межах території територіальної громади, щодо якої затверджено комплексний план (якщо обов`язковість розроблення генерального плану населеного пункту визначена рішенням про затвердження комплексного плану), межі функціональних зон та функціональне призначення територій у такому населеному пункті визначаються комплексним планом.
План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Згідно зі статтею 19 Закону № 3038-VI, детальний план території деталізує положення генерального плану населеного пункту або комплексного плану та визначає планувальну організацію і розвиток частини території населеного пункту або території за його межами без зміни функціонального призначення цієї території. Детальний план території розробляється з урахуванням обмежень у використанні земель.
Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Детальні плани територій одночасно з їх затвердженням стають невід`ємними складовими генерального плану населеного пункту та/або комплексного плану.
Із змісту наведених правових норм Закону № 3038-VI вбачається, що місце розташування та цільове призначення земельної ділянки повинно відповідати генеральному плану населеного пункту.
На підставі генерального плану населеного пункту розробляється план зонування території та детальний план території.
У разі невідповідності місця розташування земельної ділянки та її цільового призначення генеральному плану, такі обставини свідчать про порушення вимог Закону № 3038-VI.
За висновком, викладеним у постанові Верховного Суду України від 29 червня 2016 року № 6-1376ц16, прийняття рішення про передачу в приватну власність землі державної чи комунальної власності позбавляє Український народ загалом (стаття 13 Конституції України) або конкретну територіальну громаду правомочностей власника землі в тому обсязі, який дозволяє її статус як землі відповідно державної чи комунальної власності. В цьому контексті в сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (статті 14, 19 Конституції України). Отже, правовідносини, пов`язані з вибуттям земель із державної чи комунальної власності, становлять "суспільний", "публічний" інтерес, а незаконність (якщо така буде встановлена) рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, на підставі якого земельна ділянка вибула з державної чи комунальної власності, такому суспільному інтересу не відповідає".
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення заявленої позивачем позовної вимоги про визнання незаконним рішення Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 31 серпня 2021 року №1842 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 », оскільки в затвердженні проекту землеустрою відмовлено на підставі ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, яка передбачає надання дозволу на розробку проекту землеустрою та підставою відмови у наданні такого дозволу зазначено лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому, в судовому засіданні з`ясовано, що земельна ділянка з кадастровим номером 3522286300:51:000:0053 дійсно відповідно до Плану зонування с.Суботці, який оприлюднений на офіційному веб-сайті Суботцівської сільської ради та знаходиться у вільному доступі, відноситься до земель сільськогосподарського призначення, зонінг СВ-2 (зона земель сільськогосподарських підприємств, установ та організацій). Згідно з Генеральним планом с.Суботці, який також оприлюднений на офіційному веб-сайті Суботцівської сільської ради та знаходиться у вільному доступі територія на якій розміщені спірні земельні ділянки з кадастровими номерми 3522286300:51:000:0053 та 3522286300:51:000:0054, умовно позначена як територія земельних насаджень загального користування. Згідно з проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_1 , спірні земельні ділянки є землями сільськогосподарського призначення - землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами. Вказаний проект землеустрою пройшов погодження у тому числі у Знам`янскьій районній державній адміністрації, відповідав генеральному плану та плану зонування с. Суботці, зауважень не мав. Також проект землеустрою перевірено експертами державної експертизи. До правоохоронних органів відповідачі за фактом підроблення відомостей про цільове призначення спірних земельних ділянок не зверталися. В подальшому цільове призначення земельних ділянок було змінено на 03.12 (Для будівництва та обслуговування, будівель закладів комунального обслуговування), внесено за заявою як виявлена помилка. Разом з цим, державний кадастровий реєстратор в судовому засіданні вказала, що не перевіряла чи дійсно мала місце помилка. Ні генплан, ні зонінг не містять відомостей про віднесення земельних ділянок до КВЦПЗ - 03.12. Отже, зміна цільового призначення спірних земельних ділянок відбулася з порушенням.
Із зазначених вище підстав підлягають задоволенню і позовні вимоги про визнання незаконним рішення Суботцівської сільської ради від 31 серпня 2021 року №1655 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування Комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області» та про визнання незаконними рішень Суботцівської сільської ради від 28 жовтня 2021 року №1978 та №1979 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність Суботцівському КСП «Сількомунагосп».
Враховуючи вимоги ч. 3 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в чинній редакції, задля ефективного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне також задовольнити заявлену позивачем позовну вимогу про скасування рішення державного реєстратора речових прав па нерухоме майно Суботцівської сільської ради Свириденка A.M. від 01 листопада 2021 року №61275696 та №61274835 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Цією ж статтею визначено загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів. Так частиною 2 статті 16 ЦК України встановлено способи захисту цивільних прав та інтересів судом, до яких серед інших належить визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Отже, суд приймаючи до уваги положення ст.16 ЦК України не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльністі Суботцівської сільської ради, яка полягала у незатвердженні проекту землеустрою у строк, визначений ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, так як на думку суду визнання протиправною бездіяльності Суботцівської сільської ради не поновить порушеного права позивача. У даному випадку право позивача суд поновлює шляхом визнання незаконними відповідних рішень органу місцевого самоврядування. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
До того ж, надаючи правову оцінку належності обраного позивачем способу захисту, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Так, у пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Отже, «ефективний засіб правового захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі. Отже, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату: винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Позовна вимога про зобов`язання Суботцівської сільської ради затвердити проект землеустрою та передати позивачу земельну ділянку площею 0,3999 га, яка складається із двох земельних ділянок площею 0,0457 га з кадастровим номером 3522286300:51:000:0054 та площею 0,3542 га з кадастровим номером 3522286300:51:000:0053 задоволенню не підлягає з огляду на те, що такий спосіб захисту можливий, коли суд встановить, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідає всім вимогам. Разом з цим у судовому засіданні з`ясовано, що земельна ділянка з кадастровими номерми 3522286300:51:000:0053 накладається на дорогу з твердим покриттям, яка відображена на Генеральному плані с.Суботці, як і свердловина №5, навколо якої знаходиться санітарна зона. Візуально накладення земельної ділянки на вказані об`єкти має місце, це стверджує і сільська рада, але достеменно це не доведено. Щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3522286300:51:000:0054 подібних обмежень судом не встановлено.
Відповідно до ч.10 ст.186 ЗК України (в чинній на даний час редакції, яка не діяла на момент виникнення спірних правовідносин) висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб`єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.
Рішення сільської ріди від 31 серпня 2021 року №1842, яким позивачу відмовлено у затверджені проекту землеустрою, не відповідає цим положенням.
Водночас, суд, визнаючи незаконним рішення про відмову в затверджені проекту землеустрою і вказуючи в мотивувальній частині на недоліки, фактично має на увазі, що клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок є не розглянутим і має бути розглянуте на найближчій сесії.
Позовна вимога про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області привести відомості про земельні ділянки з кадастровими номерами 3522286300:51:000:0053 та 3522286300:51:000:0054 у попередній стан, що існував до внесення змін від 05 жовтня 2021 року також задоволенню не підлягає за наступного.
Законом України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст.1 Закону).
Відомості про земельну ділянку вносяться до Державного земельного кадастру на підставі документів, зазначених в ст.21 Закону. Так, відповідно до ч.2 вказаної статті відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру: а) щодо категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, що розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються; на підставі заяви власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки та комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту - щодо земельних ділянок, цільове призначення яких змінюється на підставі такої документації; на підставі технічної документації із землеустрою - щодо інвентаризації земель; б) щодо виду цільового призначення в межах певної категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, що розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються; на підставі заяви власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки відповідно до комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту.
Відомості про розподіл земель за формами власності і видами речових прав вносяться до Державного земельного кадастру відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книга на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер (ст.24 Закону).
Стаття 25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначає, що поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить відомості про земельну ділянку. Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією Земельної ділянки.
Пункти 60,61 Порядку № 1051 вказують, що Запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесеним до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища за інішалів/ініціала власного імені Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються: в електронній (цифровій) формі - кваліфікованим електронним підписом Державного кадастрового реєстратора; у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.
Відповідно до ч.10 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень); ухвалення судом рішення про визнання не чинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Отже виходячи з аналізу зазначених норм, чинним земельним законодавством не передбачено можливостіскасування рішення Державного земельного кадастру про внесення змін та повернення відомостей про земельну ділянку до стану, який існував раніше.
Пункт 69 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого і постановою КМУ від 17 жовтня 2012 року № 1051, передбачено, що внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадасіру здійснюється за заявою (у паперовій або електронній формі) згідно з додатком 12 розробника документації із землеустрою та оцінки земель від імені замовника, якщо інше не передбачено договором на виконання відповідних робіт, або власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки у випадках, передбачених статтею 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Тобто внесення змін до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою розробника документації із землеустрою та оцінки земель від імені замовника і в разі відсутності зареєстрованого речового права позивач може внести необхідні йому зміни без відповідного рішення суду.
Окрім того, суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про визнання незаконними дій державного кадастрового реєстратора Мительської Я.О., які полягали у внесенні змін до Державного земельного кадастру від 05 жовтня 2021 року щодо цільового призначення земельних ділянок з кадастровими номерами 3522286300:51:000:0053 та 3522286300:51:000:0054, оскільки внесення державним реєстратором змін до Державного земельного кадастру було здійснено за процедурою виправлення помилок у Державному земельному кадастрі, за повідомленням розробника документів із землеустрою про виявлення технічної помилки, при наявності документації із землеустрою та рішння сесії Суботцівської сільської ради від 31 серпня 2021 року №1655 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» для будівництва і обслуговування будівель закладів комунального обслуговування (код класифікатора видів цільового призначення земель - 03.12).
До того ж, визнання незаконними дій державного кадастрового реєстратора Мительської Я.О., в розумінні ефективності засобу правового захисту не поновить порушеного права позивача і не сприятиме в одержанні бажаного результату. Приведення відомостей кадастрової карти України у відповідність із технічною документацією на думку суду можливе за зверненням позивача до державного кадастрового реєстратора у встановленому законом порядку.
Щодо низки тверджень сторін, що не стали предметом аналізу в даному рішенні, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Питання щодо розподілу судових витрат під час ухвалення судом даного рішення не вирішувалося, оскільки стороною позивача до закінчення судових дебатів у справі, у зв`язку з неможливістю подання доказів, що підтверджують розмір позовних вимог, відповідно до ч.1 ст.246 ЦПК України заявлено клопотання про вирішення питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Ухвалою суду про забезпечення позову від 21 січня 2022 року (провадження №2-з/389/5/22) вжито заходів забезпечення позову шляхом заборони Суботцівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області, Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області та Суботцівському СКП «Сількомунгосп» вчиняти дії, спрямовані на зміну площі, кадастрових номерів, цільового призначення (виду використання), речових прав (передачі у користування) щодо наступних земельних ділянок: площею 0,3542 га для будівництва і обслуговування закладів комунального обслуговування, яка знаходиться на території Суботцівської сільської ради Кропивиицького району Кіровоградської області кадастровий номер 3522286300:51:000:0053; площею 0,0457 га для будівництва і обслуговування закладів комунального обслуговування, яка знаходиться на території Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області кадастровий номер 3522286300:51:000:0054. Відповідно до ч.7 ст.158 ЦПК України, у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Керуючись ст.ст.2,4,10-13,81,89,141,142,206,259,263-265,274,354 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати незаконним рішення Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 31 серпня 2021 року №1842 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 ».
Визнати незаконним рішення Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 31 серпня 2021 року №1655 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування комунальному підприємству Суботцівському СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області».
Визнати незаконними рішення Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 28 жовтня 2021 року №1978 та №1979 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність Суботцівському СКП «Сількомунагосп» Кропивницького району Кіровоградської області".
Скасувати рішення державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області Свириденка Андрія Михайловича від 01 листопада 2021 року №61275696 та №61274835 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
У задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Ухвала Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21 січня 2022 року (провадження №2-з/389/5/22) про забезпечення позову у даній справі продовжує діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або може бути скасована за вмотивованим клопотанням учасника справи.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач - Суботцівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, місце знаходження: вул.Центральна, 24, АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ:04365106.
Відповідач - Суботцівський СКП «Сількомунгосп» Кропивницького району Кіровоградської області, місце знаходження: вул.Центральна, 24, АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ:31446367.
Відповідач- державний кадастровий реєстратор Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Мительська Яна Олександрівна, місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, місце знаходження: вул. Академіка Корольова, 26, м.Кропивницький, код ЄДРПОУ 39767636.
Відповідач - державний реєстратор Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області Свириденко Андрій Михайлович, місце знаходження вул.Центральна, 24, с. Суботці Кропивницького району Кіровоградської області.
Повний текст рішення складено - 08 лютого 2023 року.
Суддя Г.В. Берднікова
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 08.02.2023 |
Оприлюднено | 10.02.2023 |
Номер документу | 108858969 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Берднікова Г. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Берднікова Г. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Берднікова Г. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Берднікова Г. В.