ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про заміну правонаступником
м. Київ
09.02.2023Справа № 910/1812/21
За заявоюОСОБА_1 прозаміну сторони правонаступникому справі № 910/1812/21за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Бізон Груп ЛТД"доОСОБА_2 третя особа,яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача: - Товариство з обмеженою відповідальністю "Універсал-Тейваз"провідшкодування збитків, завданих господарському товариству його посадовою особою Суддя Підченко Ю.О. Секретар судового засідання Лемішко Д.А.Представники сторін:
не з`явилися.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Бізон Груп ЛТД" (далі також - позивач, Товариство) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовними вимогами до ОСОБА_2 (далі також - відповідач, ОСОБА_2 ) про стягнення збитків в розмірі 51 489, 12 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що отримавши банківські виписки по закритому рахунку було встановлено, що ОСОБА_2 користуючись своїм службовим становищем, упродовж 2019-2020 років здійснювала грошові перекази з рахунку ТОВ "Бізон Груп ЛТД" на підконтрольне їй підприємство - ТОВ "Універсал-Тейваз" на загальну суму 51 489, 12 грн.
Приймаючи до уваги предмет спору у справі, суд задовольнив клопотання позивача й залучив до участі у справі ТОВ "Універсал-Тейваз" у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, оскільки рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки такої особи.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 16.06.2021 року по справі № 910/1812/21 позовні вимоги задоволено повністю.
20.01.2023 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про заміну кредитора у виконавчому провадженні на його правонаступника.
Відповідно до ухвали Господарського суду міста Києва від 26.01.2023 розгляд заяви про заміну сторони правонаступником призначено на 09.02.2023.
У судове засідання призначене на 09.02.2023 представники сторін та заявника не прибули, про час та місце розгляду були повідомлені належним чином.
Представник заявника подав письмову заяву про проведення судового засідання без його участі.
Частиною третьою статті 334 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Відповідно до приписів ст. 334 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Розглянувши заяву та матеріали справи, суд дійшов висновку, що дана заява підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження", сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення
Частиною 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
За приписами статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв`язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника.
Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене статтею 52 Господарського процесуального кодексу України, - це перехід процесуальних прав та обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Як зазначає заявник, 15.11.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Бізон Груп ЛТД" (як первісним кредитором) та ОСОБА_1 (як новим кредитором) було укладено договір про відступлення права вимоги за умовами якого первісний кредитор передає ,а новий кредитор приймає на себе право вимоги, що належить первісному кредиторові і стає кредитором у виконавчому провадженні № 68447463 із примусового виконання рішення Господарського суду міста Києва № 910/1812/21 від 16.06.2021 про стягнення збитків із ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) (боржник) у розмірі 53 759,12 грн.
Відповідно до п. 2 договору, кредиторські вимоги належать первісному кредитору на підставі рішення Господарського суду м. Києва № 910/1812/21 від 16.06.2021 ро стягнення збитків із боржника на користь первісного кредитора на суму 53 759,12 грн (кредиторські вимоги).
У договорі сторони також погодили, що первісний кредитор, підписуючи даний договір підтверджує, що отримав від нового кредитора суму, зазначену в п. 7 даного договору у повному обсязі.
Крім того, до заяви про заміну сторони правонаступником долучено копію повідомлення про відступлення права вимоги та докази надіслання такого повідомлення на адресу боржника.
Підставами виникнення цивільних прав і обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини (пункт 1 частина друга стаття 11 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.
За змістом статті 512 Цивільного кодексу у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником.
Відповідно до ст. 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
При цьому, ч. 5 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 в частині заміни стягувача у виконавчому провадженні із примусового виконання рішення Господарського суду м. Києва № 910/1812/21 від 16.06.2021 з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізон Груп ЛТД" на правонаступника - ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 232-235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження правонаступником задовольнити.
2. Замінити сторону у виконавчому провадженні із примусового виконання рішення Господарського суду м. Києва № 910/1812/21 від 16.06.2021 про стягнення із ОСОБА_2 збитків в розмірі 53 759,12 грн з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізон Груп ЛТД" на правонаступника - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Ухвала набирає законної сили негайно після її прийняття.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено і підписано - 10.02.2023
Суддя Ю.О. Підченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2023 |
Оприлюднено | 14.02.2023 |
Номер документу | 108926254 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про відшкодування збитків, завданих юридичній особі діями (бездіяльністю) її посадової особи |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Підченко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні